Ako si vyrobiť prsteň z živice pomocou kupovanej formy

 • Forma na prsteň z živice (alebo si môžete vyrobiť vlastnú silikónovú formu)
 • farbivo na živicu alebo pigmenty kompatibilné s živicou
 • Ak chcete, aby bol ešte osobnejší, môžete použiť aj osobné predmety na osadenie
 • Pracovnú podložku Resin alebo voskový papier
 • Latexové rukavice
 • 3 malé odmerky
 • Stlačiteľná fľaša na korenie (voliteľné)
 • Fén na fúkanie
 • Párátka a tyčinky na nanuky
 • Prázdnu škatuľu alebo nádobu na zakrytie vašej práce
 • Rýchloschnúce lepidlo

Formy na prsteň zo živice

Ako vyrobiť prsteň zo živice pomocou zakúpenej formy

V tomto DIY návode na výrobu prsteňov zo živice so zakúpenou formou sa dozviete všetky kroky na získanie svojho prvého šperku z živice.

Príprava

Tento projekt sa začína správnou prípravou a musí sa vykonávať v dobre vetranom pracovnom priestore. Keď máte na pracovnom stole pripravené všetko vybavenie a položený voskový papier alebo živicovú podložku (tá je potrebná na prípadné kvapkanie živice), môžete začať vyrábať prstene. Pracovný stôl musí byť vyrovnaný, aby zmes živice zostala počas vytvrdzovania rovnomerná.

Živicu a tvrdidlo vložte do teplej vody, pretože to pomôže tvorbe vzduchových bublín. Môžete ju tiež miešať hladšie. Pripravte si pracovný priestor a uistite sa, že máte po ruke všetky nástroje, pretože nemáte času nazvyš, keď začínate.

Miešanie a farbenie živice

Epoxidová živica je médium, s ktorým sa ľahko pracuje, ale pozorne si prečítajte pokyny na štítkoch. Pomocou 2 odmeriek zmiešajte rovnaké diely živice a tvrdidla. Premiešajte ich v nádobe na miešanie.

Ďalším krokom je pridanie farby živice do vašej zmesi. Pomocou tyčinky na nanuky alebo miešacieho nástroja ju úplne premiešajte a zmiešajte. V tejto fáze pridajte trblietky. Ak plánujete použiť viac ako základnú farbu, zmiešajte ju v samostatných pohároch so zmesou živice.

miešanie epoxidovej živice svietiacej v tme

Ako odliať prsteň zo živice

Po dokončení miešania je potrebné živicu naliať do vašej formy. Na presnejšie nalievanie môžete použiť fľašu na korenie.

Pridajte výplň: Do formy nalejte vrstvu živice. Potom do živice pridajte predmety, ktoré ste si vybrali. V prípade potreby môžete pridať ďalšiu vrstvu živice, ale dávajte pozor, aby ste nepridali príliš veľa živice a nepreplnili formu. Pomocou horáka alebo fénu na nízku teplotu odstráňte všetky vzduchové bubliny, ktoré by mohli byť zachytené v živici.

Poznámka: Ak používate prázdny krúžok, nalejte ho priamo do skoseného pohára, pretože sa tak použije len malé množstvo živice.

Nechajte vytvrdnúť

Na úplné vytvrdnutie živice nechajte 24 - 48 hodín. Formu zakryte nádobou alebo krabicou, aby sa počas vytvrdzovania do živice nedostal prach alebo nečistoty.

Poznámka: Ak nechcete čakať na vytvrdnutie, môžete použiť UV živicu, ktorá je ideálna pre menšie kusy. Nie je potrebné žiadne miešanie a vytvrdne v priebehu niekoľkých minút jednoducho pomocou UV svetla.

Odlievanie

Ak chcete zistiť čas vytvrdzovania vašej epoxidovej živice, pozrite sa na štítok na obale. Predmety môžete z formy vybrať až po úplnom vytvrdnutí živice.

Odlievajte opatrne, pretože niekedy sa tvoria ostré hrany. Ak máte problémy s odformovaním, pred ďalším vkladaním živice skontrolujte, či ste použili vyleštenú formu, alebo použite odformovací sprej.

Leštenie a konečná úprava

V závislosti od kvality vašej formy je možné, že si na odlievanom živicovom prsteni všimnete niektoré podielové hrany alebo iné nedokonalosti. Prvým krokom na odstránenie týchto malých chýb je ich vyhladenie jemným brúsnym papierom. Viac o tom, ako to urobiť, nájdete v našom návode na brúsenie živice.

Ďalším krokom by malo byť vyleštenie vášho živicového kúsku, aby ste vytvorili pekný lesk vášho prsteňa. Ak chcete pridať efekt číreho lesku, môžete použiť Crystal Clear Resin.

Základná okrúhla forma na prsteň vytvorí pevný prsteň zo živice a existuje mnoho tvarov a vzorov, ktoré môžete použiť a nalepiť na základ prsteňa.

Tento kus potrebuje trochu vyleštiť

Výroba základných živicových foriem na prstene

Výroba živicových foriem na prstene nie je príliš zložitá, ale môže si vyžadovať trochu cviku, kým sa vytvorí dokonalá forma. Najjednoduchšou metódou je kúpiť si súpravu na výrobu silikónových foriem a zopakovať si požadované prstene. Namiesto svojich krúžkov si môžete kúpiť aj lacné krúžky v miestnych obchodoch a použiť ich na svoj projekt.

Súprava na výrobu silikónových foriem sa dodáva s jednoduchým návodom, ale tu je niekoľko jednoduchých krokov:

 • V súprave sú dve časti - časti 1 a B
 • Rovnomerne premiešajte (pomer 1:1), kým farba nebude vyzerať rovnomerne
 • Zmes môžete nakoniec sformovať do guľôčky
 • Stlačte a trochu sploštite
 • Vezmite prsteň a vtlačte ho do formy
 • Nechajte pôsobiť približne 25 minút a vyberte ho
 • Na správne vytvorenie formy je potrebné počkať približne 48 hodín, potom môžete pridať svoju živicu

ako vyrobiť prsteň z živice

Bežné otázky

Životnosť živicových krúžkov

Živicové prstene by mali vydržať mnoho rokov v závislosti od toho, ako kvalitne boli vyrobené, a za predpokladu, že sa o ne dobre staráte. Môžete si pozrieť aj náš návod na výrobu šperkov zo živice.

Tipy, ktoré pomôžu vašim prsteňom zo živice vydržať dlhšie

 • Epoxidové živice sú jedným z najlepších produktov používaných v tomto procese. Zohľadnite, či je živica vyrobená na kopírovanie alebo tvarovanie a aká je najlepšia značka. Kvalita a typ živice, ktorú používate na výrobu živicových prsteňov, sú veľmi dôležité na dosiahnutie najlepších výsledkov.
 • Je prirodzené, že živica časom zožltne. Existujú výrobky, ktoré lepšie chránia váš kus pred zožltnutím.
 • Živicové krúžky sa nesmú skladovať na priamom slnečnom svetle, tiež sa vyhýbajte dlhodobému pôsobeniu tepla.
 • Nenechávajte prsteň v extrémnom teple, napríklad na priamom slnku v aute, pretože sa môže poškodiť.
 • Všetky živice sa môžu na povrchu poškriabať, preto si ho radšej zoberte, ak upratujete, umývate riad alebo robíte záhradné práce.
 • Krémy, pleťové vody, parfumy a drsné chemikálie (napríklad odlakovače na nechty) často obsahujú škodlivé chemické látky. Tie spôsobujú trvalé poškodenie prsteňa, preto si ho pred použitím týchto produktov odstráňte.
 • Svoj prsteň so živicou skladujte v chladnej, tmavej a vzduchotesnej nádobe.
 • Ak ste vyrobili prsteň zo zmiešaných materiálov, napríklad z kovu a živice, použite vysokokvalitný kov, pretože to prispeje k trvalej schopnosti vášho prsteňa.

avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.