Ako utesniť zadnú stenu terária pomocou epoxidovej živice

 • Penový polystyrén
 • Plasty
 • OSB dosky
 • Drevo
 • Kov

Živica na terárium

Pokyny na utesnenie zadnej steny terária

Utesnenie zadnej steny terária epoxidovou živicou je v zásade pomerne jednoduché. Postupujte podľa našich pokynov krok za krokom. Ako je uvedené vyššie, nie je dôležité, či chcete v teráriu utesniť drevo alebo polystyrén.

Pred začatím práce je dôležité oblepiť boky širokou páskou, aby boli chránené pred živicou. Na tento účel môžete terárium položiť na zadnú stenu, aby ste sa lepšie dostali na všetky miesta. Takto môžete epoxidovú živicu veľmi dobre nanášať aj pomocou širokého štetca. Rozložte všetko, čo potrebujete:

 • Živica a tvrdidlo
 • Dve vysoké a široké nádoby na miešanie a presádzanie
 • Široký štetec
 • Široká páska
 • Vhodné náčinie na miešanie; môže to byť veľká plochá špachtľa

Zmiešajte epoxidovú živicu

Pri miešaní epoxidovej živice je potrebné dodržiavať niekoľko základných vecí, inak materiál nemusí dostatočne vytvrdnúť - povrch sa nestane tvrdým, ale zostane lepkavý. Dbajte na presné dodržiavanie pokynov výrobcu a miešajte živicu a tvrdidlo v presnom vzájomnom pomere. Postupujte podľa pokynov výrobcu.

Obe zložky miešajte vo veľkej nádobe s vysokými stenami približne dve minúty. Potom zmes prelejte a znovu dôkladne premiešajte.

Keď sú obe zložky zmiešané, začína sa životnosť hrnca. Teraz je dôležité pracovať rýchlo, aby živica nezatvrdla pred dokončením práce. Ak máte pochybnosti, namiešajte menej živice, naneste ju ako prvú a v prípade potreby namiešajte nový materiál.

Nanášanie epoxidovej živice

Teraz sa epoxidová živica nanesie štetcom do terária. Dbajte na to, aby ste dôkladne natreli všetky miesta, aj tie, ktoré sú ťažko prístupné. Napriek tomu by sa živica nemala nanášať príliš nahusto.

Živicu nanášajte rýchlo, ale nie príliš rýchlo, a dbajte na to, aby ste do nej nezapracovali príliš veľa vzduchových bublín.

Dodržujte čas vytvrdzovania

Teraz je potrebné dodržať čas vytvrdzovania. Ten je približne 24 hodín, ale závisí od teploty a vlhkosti okolia a prípadných prísad v materiáli. Postupujte podľa pokynov výrobcu a epoxidovej živici dajte radšej o niečo viac času ako príliš málo.

Bezpečnostné pokyny pre prácu s epoxidovou živicou

Pri práci s epoxidovou živicou je používateľ vystavený potenciálne nebezpečným výparom. Tie môžu dráždiť oči a sliznice. Preto je nevyhnutné, aby ste používali dýchaciu masku a zabezpečili dobré vetranie pracoviska. Počas fázy vytvrdzovania by sa malo zabezpečiť aj primerané vetranie. Jednorazové nitrilové rukavice zabezpečia, aby vaša pokožka neprišla do kontaktu s epoxidovou živicou.

živica na terárium

Tipy a triky

Ak by ste chceli epoxidovou živicou utesniť trojrozmerné formy do terária, môžete ich umiestniť na špajdle na šišky a tak ich ľahko natrieť zo všetkých strán. Formu nechajte zaschnúť, aby sa neprilepila k podkladu a po vytvrdnutí sa dala ľahko odstrániť.

Najmä pri intenzívne využívaných plochách v teráriu sa odporúča viacvrstvové nanášanie epoxidovej živice. Tým sa vytvorí veľmi spoľahlivý a mimoriadne odolný tmel.

Aby sa obyvatelia terária pri lezení lepšie uchytili, môžete do ešte vlhkej epoxidovej živice nasypať štrk alebo piesok.

Po vytvrdnutí možno epoxidovú hmotu natrieť. Keďže si to však vyžaduje určité úsilie, odporúčame epoxidovú živicu pre terárium zafarbiť už počas miešania alebo povrch, ktorý sa má epoxidom utesniť, natrieť už pred úpravou. Ak napríklad navrhujete zadnú stenu s polystyrénom, môžete najprv

 • modelovanie
 • na ne nalepiť "kamene" z polystyrénu a dodatočne ich pripevniť pomocou šašlíkových špajlí
 • potom natrite zmesou lepidla na dlaždice a hnedého odtieňa
 • potom utesnite epoxidovou živicou.

avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.