K najobľúbenejším remeslám v posledných rokoch patria drevené remeslá. Drevené remeslá sú zložitým a výnosným remeslom, ako aj rekreačnou činnosťou. Najlepšia farba na drevené remeslá bude taká, ktorá dokáže odolávať podmienkam bez toho, aby vybledla, odštiepila sa alebo sa zdvihla.
Lak je jednoduchý a cenovo výhodný spôsob ošetrenia dreveného nábytku, ktorý ho chráni pred hmyzom a poškriabaním. Pred opätovným náterom dreveného povrchu je dôležité lak odstrániť. Laky a lazúry sú skvelou úpravou dreva, ktorá poskytuje nábytku skvelý estetický prvok. Priťahujú však veľa prachu a zápachu. Odstraňovače laku na drevo na báze gélu sú najlepším kompromisom medzi surovými chemickými odstraňovačmi a elektrickými brúskami.
Prevarený ľanový olej je jedným z najobľúbenejších povrchových náterov na drevo. Získava sa zo semien rastliny ľanu. Môže sa používať na tmelenie betónu, ako prísada do farieb (teda olejových farieb), pri výrobe atramentov, mydiel a linolea, na ošetrenie dreva, tehál, a dokonca aj kovových povrchov.
Maľovanie na lakované drevo je náročné. Závisí to od typu farby, ktorú chcete použiť, od veku laku a od úrovne prípravy, ktorú chcete do povrchu pred natieraním vložiť. Existuje len niekoľko typov farieb, ktoré môžete použiť na maľovanie cez lakované drevo, a to sú: Olejová farba, akrylová farba, latexová farba, emailová farba, farba zo syntetického kaučuku a farba na báze olova.
Naučte sa, ako utesniť akrylovú farbu na drevo pri vonkajších aj vnútorných projektoch. Polyuretán je vodotesný akrylový tmel na remeselné práce, ktoré sú vonku. Je to transparentná a dlhotrvajúca možnosť, ktorou možno natrieť predtým morené alebo natreté drevo, ako aj dodať mu lesklý povrch.
Tungový olej je jedným z najžiadanejších prípravkov na ošetrenie dreva na trhu. Ľanový olej sa vyrába zo semien ľanu a používa sa v drevárskom a remeselnom priemysle. Používa sa aj ako spojivo pri výrobe farieb na vytvorenie jednotného roztoku.
Moridlo na drevo je prostriedok na ošetrenie dreva. Na výber je sedem rôznych druhov moridiel na drevo. Najbežnejším typom moridla na drevo na súčasnom trhu je moridlo na báze oleja. Moridlo na drevo na báze laku sa ľahko nanáša a rýchlo schne. S vodou rozpustnou farbiacou lazúrou sa dá ľahko manipulovať. Gélová lazúra na drevo zakrýva nedokonalosti, priľne k zvislým povrchom a chráni pred vlhkosťou a teplom. Lakové moridlo na drevo sa dobre osvedčuje na husto zrnitých drevinách, ako je borovica.
Lesklé povrchové úpravy sú obľúbenou voľbou v remeselnom priemysle. Medzi saténovými a sklenenými povrchovými úpravami sa dá ťažko vybrať. Lesklé povrchové úpravy si vyžadujú oveľa viac prípravy ako iné povrchové úpravy, ale sú odolnejšie a ľahko sa čistia. Lesklá povrchová úprava odráža prirodzené svetlo a zväčšuje priestor.
Biela lazúra na drevo je chemický roztok na báze oleja, živice alebo alkydu. Základ umožňuje moridlu preniknúť do dreva a spojiť sa s drevenými vláknami. Po naviazaní moridlo zmení intenzitu farby dreva, čím sa stane svetlejším alebo tmavším. Akvarelové farby nemajú takú kvalitu priľnavosti ako olejové farby, akrylové farby alebo moridlá na drevo.
Natieranie borovicového dreva môže byť náročné z dôvodu uzlovitého charakteru dreva. Nie všetky farby sa na tento typ dreva dobre nanášajú. Farba v spreji a základný náter COLORmaxx od spoločnosti Krylon je kombináciou farby a základného náteru. Je to dobrá voľba pre stolárov a víkendových bojovníkov.
Lak je odolná povrchová úprava, ktorú uprednostňujú mnohí a ktorá nie je rovnaká ako lak. Tradičná forma laku pochádza zo samotného stromu lakovníka. Syntetické laky pozostávajú zo syntetických polymérov rozpustených v riedidle laku a poskytujú odolnejšiu povrchovú úpravu v porovnaní s povrchovou úpravou ako šelak. Najčastejšie používaným lakom je nitrocelulózový lak. Akrylový lak obsahuje akrylové živice, ktoré sú vodne biele a poskytujú číry povrch, ktorý zostáva takýto.
Mliečne farby sú na báze vody a sú bezpečné na používanie. Kriedová farba je obľúbená farba, ktorá rýchlo schne a dobre priľne na rôzne povrchy. Hlavný rozdiel medzi mliečnou farbou a kriedovou farbou vyplýva zo zložiek v každej z nich a z ceny oboch.
Existujú najmenej štyri typy farieb, ktoré možno použiť na kožu. Akrylová je najobľúbenejšia, pretože je na báze vody a ľahko sa čistí. Možnosťou sú aj metalické a perleťové farby na kožu. Farby na kožu sa ľahko vstrebávajú do hladkého povrchu kože a po zaschnutí sa zafixujú.
Výrobky z dreva, ktoré sa dotýkajú potravín alebo prichádzajú do kontaktu s potravinami, by mali byť dokončené potravinárskym tmelom na drevo a bezfarebným náterom na potraviny. Medzi projekty pre domácich majstrov, ktoré budú musieť byť bezpečné pre potraviny, patria dosky na krájanie mäsiarske bloky, príbory misy, taniere stoly, stoličky lavice police a hračky.
Pri práci s drevom by ste mali hľadať hladký a lesklý povrch dreva. Najlepší lak na drevo zabezpečí dlhotrvajúci lesk dreva, ktorý pomôže ochrániť drevený povrch. Lak rýchlo schne, ľahko sa používa a možno ho na drevo nastriekať alebo namaľovať. Lak je zvyčajne číry, zatiaľ čo lak je k dispozícii v rôznych farbách a možnostiach lesku.