Ako maľovať borovicové drevo

Väčšina ľudí vníma drevo ako pomerne jednoliate médium. Pravdou je, že drevo je neuveriteľne rôznorodý materiál a proces jeho ošetrovania a povrchovej úpravy sa môže líšiť podľa druhu. Je dôležité, aby ste rozumeli vlastnostiam dreva, s ktorým pracujete, a presne vedeli, ako ho natierať, lakovať a ošetrovať. Natieranie borovicového dreva môže byť obzvlášť zložité, ak neviete, čo robíte, preto sa pozrime práve na to, ako sa postupuje pri natieraní borovicového dreva.

Aké sú problémy s natieraním borovicového dreva?

Borovicové drevo patrí k tým náročnejším drevinám, s ktorými si treba poradiť. Možno si teraz myslíte, že je to preto, lebo je veľmi tvrdé alebo sa jednoducho nedá natrieť na farbu, ale nie je to tak. Borovicové drevo je bežné tvrdé drevo získavané z borovice (ak ste to nevedeli) a v skutočnosti je to pomerne mäkké drevo, vďaka čomu je s ním jednoducho radosť pracovať, najmä pri používaní ručného náradia.

Preto mnohí stolárski nadšenci a profesionálni stolári strávili nespočetné hodiny vášnivým vyrezávaním zložitých dielcov z tohto materiálu.

Dôvod, prečo môže byť jeho natieranie zložité, súvisí s jeho nešťastnou uzlovitosťou. Keď sa borovica rozreže na tvary kuchynských stolov, komôd, truhlíc a vešiakov na kabáty, tieto suky môžu spôsobiť, že proces natierania prakticky čímkoľvek bude veľký problém.

Maľovanie textúry borovice

Možno sa pýtate prečo? Pretože tieto uzly vytvárajú nežiaduce priehlbiny aj nesúmerné pracovné plochy, ktoré robia nanášanie väčšiny náterov pomerne náročnou úlohou, nehovoriac o tom, že sa môžu nasýtiť farbou alebo základným náterom. Nedokončená borovica nie je ani zďaleka najhorším drevom, s ktorým sa môžete stretnúť - jednoducho si vyžaduje trochu viac úsilia na prípravu, než sa na ňu môže naniesť náter.

K ťažkostiam sa pridáva aj skutočnosť, že nie všetky farby na tento typ dreva dobre fungujú. To neznamená, že väčšina komerčne dostupných farieb na povrch nepriľne, ale niektoré farby priľnú oveľa lepšie, a preto je ich výsledok oveľa lepší ako iných.

Existuje niekoľko typov farieb, ktoré objektívne lepšie pôsobia na nedokončenú borovicu, preto sme pre vaše pohodlie vybrali niekoľko takých, ktoré majú dobré výsledky a/alebo pozitívnu povesť medzi profesionálnymi remeselníkmi aj víkendovými bojovníkmi.

Ktoré farby fungujú najlepšie pri natieraní borovicového dreva?

Ako sme už uviedli, na borovicové drevo môžete použiť v podstate akýkoľvek typ farby a dosiahnuť použiteľné výsledky. Tu je zoznam farieb, ktoré možno použiť na borovicové drevo, hoci je potrebné spomenúť, že mnohé z týchto farieb môžu priľnúť k borovicovému drevu len vtedy, ak sa do nich pridá základný náter, pretože ten výrazne zlepší kvalitu priľnavosti a povrchovú úpravu.

Typ farbyFunguje na borovicové drevo?Odporúča sa základný náter?
Akrylové farby
Olejové farby✘ (zvyčajne)
Vodné farby
Smaltové farby
Latexové farby
Farby na kriedové tabule

Odporúčame: KRYLON COLORmaxx Farba v spreji a základný náter

Jedna z najrenomovanejších značiek na viacerých kontinentoch, Krylon, nám dala jedny z najlepších aerosólových farieb na súčasnom trhu a COLORmaxx nie je iný. Krylon COLORmaxx je najnovšou inováciou tejto značky a umožňuje jednoduchšie, rýchlejšie a oveľa efektívnejšie maľovanie aerosólovou plechovkou ako konkurenčné značky.

Tento nový vzorec je kombináciou farby a základného náteru, čo vám pri práci s borovicovým drevom môže ušetriť drahocenný čas počas prípravného procesu. Čakanie na zaschnutie základného náteru vás môže stáť hodiny, ktoré nemusíte mať, najmä ak si uvedomíte, aké časovo a pracovne náročné môže byť brúsenie aj plnenie borovicového dreva.

Výhody COLORmaxx sa však týmto nekončia. Túto farbu možno použiť na rôzne povrchy a po nanesení môže poskytnúť drobnú ochranu pred UV žiarením, ako aj ochranu proti hrdzi pre vaše kovové povrchy. Možno ste si všimli, že COLORMaxx má pomerne veľké tlačidlo na striekanie, a to úplne zámerne. Veľké tlačidlo spreja vám umožňuje striekať rovnako dobre v akomkoľvek uhle bez rizika, že vám vykĺzne prst a uvoľní tlak.

Ešte viac času vám ušetrí rad COLORmaxx, ktorý má aj neuveriteľne rýchly čas schnutia - desať minút, čo znamená, že keď je drevo suché, môžete ho prebrúsiť a naniesť tmel prakticky za chvíľu. Pre zvýšenie hodnoty je možné tento rad výrobkov zakúpiť v balení po šiestich kusoch, ktoré môže obsahovať buď rôzne farby, alebo šesť rovnakých farieb, v závislosti od vašich preferencií.

Ako maľovať borovicové drevo - kompletný návod

Pri maľovaní borovicového dreva neexistujú žiadne špeciálne techniky, hoci v procese prípravy by ste mali vykonať niekoľko krokov, aby vaše borovicové drevo získalo správnu povrchovú úpravu. Dodržiavanie týchto krokov zabezpečí, že farba dobre priľne k borovicovému drevu, aby nezničila váš obrobok, a čo je dôležitejšie, aby ste nestrácali drahocenné hodiny jeho opätovným natieraním. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete dodržať, aby ste zabezpečili, že váš obrobok z borovicového dreva bude natretý bez nehody.

Maľovanie borovice

Obrúste ho

Brúsenie nie je zďaleka nikoho obľúbená povinnosť, ale najmä brúsenie borovicového dreva je pre proces prípravy mimoriadne dôležité. Borovicové drevo má na svojom povrchu a v štruktúre dreva prirodzene dosť husté miesta, ktoré môžu byť náročné na rezanie a ošetrenie nátermi, ako je základný náter alebo živica.

Na výber máte buď použitie elektrickej brúsky, brúsneho papiera, alebo kombináciu oboch.

Odporúčame druhú možnosť, pretože použitie elektrickej brúsky na brúsenie veľkých plôch znamená menej námahy lakťov z vašej strany. Po obrúsení primárneho povrchu môžete použiť jemný brúsny papier na odstránenie okrajov obrobku. Nezabudnite zotrieť prebytočné drevo/prach obyčajnou handričkou, a ak máte prístup k stlačenému vzduchu, môžete obrobok raz prebrúsiť aj ním.

Ošetrite povrch dreva

Ošetrenie povrchu dreva je dobrý nápad. Spomínate si na otravné suky, o ktorých sme hovorili skôr? Nuž, okrem toho, že ich treba raz za čas vyplniť, majú tiež potenciál zadržiavať typ šťavy, ktorou je borovicové drevo známe. Borovicové drevo je síce mäkšie, ale je to preto, že je pomerne bohaté na živiny, ktoré sú uložené vo vnútri pórov dreva.

Tento druh šťavy je prítomný vo väčšine komerčne predávaného nedokončeného borovicového dreva a pred ďalším krokom ho budete musieť z pórov dreva vytiahnuť.

Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je použiť benzol (alkoholový roztok) a zľahka ho naniesť na povrch dreva. Potom, keď zaschne, povrch dreva ešte raz utrite čistou handričkou. Týmto postupom odstránite všetky zvyšky šťavy, ktoré zostali v póroch dreva, a ošetríte všetky tmavšie miesta, ktoré vznikli v dôsledku sukov na povrchu dreva a ktoré môžu ovplyvniť jeho vzhľad po natretí.

Príprava na maľovanie borovice

Vyplňte všetky medzery

Ide o pomerne jednoduchý postup. Nedokončené borovicové drevo môže byť na niektorých miestach porézne, čo môže sťažovať jeho natieranie a základný náter. Ak si zaobstaráte jednoduchý plnič na drevo, o tento problém sa postaráte pomerne rýchlo. Vezmite si plnič na drevo a jednoducho vyplňte medzery.

Môžete ich mierne preplniť, aby ste sa uistili, že po zaschnutí bude vo výklenkoch viac ako dosť výplne.

Spôsob, akým to urobíte, je len na vás - ak sa vaše plnivo dodáva v nádobke, môžete použiť prst v rukavici a vyplniť medzery, alebo ak ste sa rozhodli pre plnivo v injekčnej striekačke a nemáte radi plné ruky tmelu na drevo, môžete použiť aj túto metódu.

Po vyplnení všetkých dier a škrabancov nechajte výplň na mieste zaschnúť podľa času odporúčaného výrobcom. Po jeho úplnom stuhnutí môžete začať brúsiť prebytočné plnivo, kým nebude povrch vášho obrobku rovný. Po dokončení zotrite čistou handričkou všetky zvyšky plniva, ktoré vznikli pri brúsení.

Základný náter povrchu

Ešte jeden krok, než sa pustíte do natierania borovicového dreva! Základný náter vášho obrobku umožní, aby farba priľnula k povrchu oveľa lepšie, ako keď sa naň jednoducho pustíte so surovou farbou. Existujú rôzne typy základných náterov pre rôzne typy farieb, dobrým príkladom je použitie ľanového oleja ako základného náteru pri použití olejových emailových farieb. Hoci sa olejové farby skvele vstrebávajú do vlákien väčšiny drevín, ak sa rozhodnete pri práci s týmto typom farby nepoužiť základný náter, stratíte časť intenzity farby.

Základný náter nedokončenej borovice

Ako už bolo povedané, pred zakúpením základného náteru by ste si mali vždy overiť, ktorý náter je najvhodnejší pre typ farby, ktorú používate, a ešte dôležitejšie je uistiť sa, že základný náter, ktorý používate, je kompatibilný s druhom borovicového dreva, ktoré máte.

Keď už sme pri tom, možno ste sa pohrávali s myšlienkou, že borovicové drevo namiesto natierania jednoducho namoříte, čo nie je zlý nápad vzhľadom na to, že prirodzený odtieň väčšiny borovicového dreva je celkom príťažlivý. Dobrým kompromisom je použitie farby, ktorá je len o niečo tmavšia ako prirodzená farba dreva. Naneste dve vrstvy základného náteru a medzi jednotlivými vrstvami nechajte zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Hľadáte dobrý základný náter? Chlapci zo spoločnosti Rust-Oleum vám ponúkajú svoj plochý sivý základný náter na výrobky z borovicového dreva, ktorý je mimoriadne účinný a má skvelý pomer ceny a kvality.

Natieranie povrchu

Konečne nastal váš čas zažiariť! Teraz, keď je váš povrch pripravený, ste konečne pripravení začať maľovať. Nabite si štetec alebo striekaciu pištoľ s vybranou zbraňou a zamierte. Výber typu farby, ktorú použijete, môže byť frustrujúci, pretože na trhu je dnes veľa dobrých farieb.

Cenovo výhodnou možnosťou sú zvyčajne latexové farby na vodnej báze, ktoré so správnym základným náterom celkom dobre držia (ak nebol použitý základný náter, možno budete musieť naniesť tri alebo štyri vrstvy), alebo ak chcete trochu priplatiť a získať prvotriedny povrch, môžete si vybrať olejovú farbu, ktorá vám zanechá pekný lesklý povrch.

Ako natierať borovicové drevo

Ak vám nevadí nevyžiadaná rada o technike striekania, pri práci pri natieraní borovicového dreva sa môžete dostať celkom blízko k obrobku - plynulé prechody zľava doprava (alebo naopak) pri strednej rýchlosti zabezpečia dobré pokrytie.

V závislosti od vašich preferencií môžete zvoliť buď dve, alebo tri vrstvy, pričom medzi jednotlivými vrstvami nechajte niekoľko hodín na zaschnutie farby.

Ak je farba medzi jednotlivými vrstvami trochu drsná, nebojte sa vziať si brúsny papier a odstrániť prebytočnú vrstvu. To do veľkej miery závisí od typu farby, ktorú používate, ale ak sa stretnete s týmto problémom, nezabudnite pred nanesením ďalšej vrstvy utrieť obrobok čistou handričkou.

Dokončenie vášho majstrovského diela

Pri natieraní borovicového dreva je veľmi ľahké zaujať, avšak po dokončení by ste nemali zabudnúť pridať tmel. Borovica je mäkšie tvrdé drevo, čo znamená, že sa môže relatívne ľahko poškriabať a urobiť jamky. K dispozícii je mnoho tmelov a v závislosti od požadovaného vzhľadu (a vášho rozpočtu) sú možnosti neobmedzené.

Natreté borovicové drevo síce vyzerá celkom krásne, ale nechať tieto dreviny spustošiť poveternostnými vplyvmi nebude vo váš prospech. Preto sa vždy odporúča, aby ste natretú preglejku utesnili hneď po zaschnutí poslednej vrstvy farby. Predtým, ako začnete nanášať tmel, nezabudnite obrobok očistiť.

Tmelenie natretého borovicového dreva

Ak sa váš obrobok bude väčšinu času nachádzať vonku, mali by ste sa zamerať na vodotesný a/alebo žiaruvzdorný tmel. To nielenže zachráni váš náter pred zničením, ale zabezpečí aj to, že vaše drevo nebude nasiaknuté vlhkosťou alebo deformované intenzívnym slnečným žiarením/vlhkosťou.

Niektoré tmely fungujú lepšie s určitými značkami, ale značka farby, ktorú ste si vybrali, má pravdepodobne tmel pre túto farbu pod rovnakou značkou. Preto držanie sa jednej značky výrobkov pre konkrétny obrobok môže neskôr potenciálne pracovať vo váš prospech.

Dve vrstvy tmelu by mali splniť svoju úlohu a ako zvyčajne, medzi jednotlivými vrstvami počítajte s časom schnutia odporúčaným výrobcom a okrem toho v tomto intervale povrch prebrúste a očistite, ak to považujete za potrebné.

RAIN GUARD Koncentrovaný vodný tmel na drevo

Natieranie nábytku z borovicového dreva môže byť trochu zložité, najmä keď si uvedomíte, koľko času a úsilia je potrebné vynaložiť na prípravu dreva. Predstavte si, že všetok ten čas, ktorý ste strávili vyplňovaním dier, brúsením a základným náterom, príde nazmar a váš nádherný povrch zničí trochu dažďa.

V závislosti od toho, aká aktívna je vaša predstavivosť, môže byť hrôza tejto myšlienky rôzna. Našťastie máme k dispozícii výrobky, ako sú tesniace prostriedky Rain Guard, ktoré zabraňujú poškodeniu vodou a ešte oveľa viac. Rain Guard je odolný vonkajší tmel na drevo, ktorý ochráni pred zničením vlhkosťou všetko od vašich starostlivo vyrobených diel až po veľmi zaťažované drevené plochy, ako je napríklad vaša veranda.

Zloženie prípravku Rain Guard je mimoriadne univerzálne, dlho vydrží a vôbec nemení povrchovú úpravu dreva. To znamená, že sa nebudete musieť obávať, že váš starostlivo vytvorený povrch bude zničený hrubým tmelom, ale tým výhody tohto výrobku nekončia. Nielenže Rain Guard chráni váš náter, ale tiež zabraňuje napučaniu dreva v dôsledku vlhkosti a štiepeniu v dôsledku nadmerného vystavenia teplu.

Patentovaná receptúra prípravku Rain Guard je tiež odolná voči UV žiareniu, čo znamená, že sa nikdy nebudete musieť obávať vyblednutia vášho náteru, alebo ak ste sa rozhodli drevo namáhať, nikdy sa nebudete musieť obávať, že povrch v budúcnosti zmení farbu! Vďaka Rain Guard je natieranie nábytku z borovicového dreva jednoduché a jeho ochrana bez stresu.

Teraz, keď už viete, čo robí natieranie borovicového dreva náročným, ako natierať borovicové drevo, aké typy farieb fungujú na borovicové drevo a aké sú jedny z najlepších tmelov na borovicové drevo, je čas, aby ste sa vybrali von a otestovali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore, vždy nosiť vhodné ochranné pomôcky a dodržiavať zásady bezpečnosti na prvom mieste!

Často kladené otázky

Je borovicové drevo tvrdé drevo?

Hoci väčšina ľudí považuje borovicové drevo za tvrdé drevo, je klasifikované ako mäkké drevo. To však neznamená, že borovicové drevo je mimoriadne pružné, v skutočnosti je pomerne tuhé. Borovicové drevo môže byť relatívne robustné, ale vzhľadom na to, že iné dreviny sú vhodnejšie na konštrukčné a nosné účely, borovicové drevo sa na tieto účely používa len zriedka.

Môžem natierať borovicový nábytok?

Áno, môžete. Na internete je veľa inštruktážnych videí týkajúcich sa natierania borovicového dreva, ale vždy by ste sa mali uistiť, že vaše drevo je správne pripravené, aby ste sa vyhli sklamaniu. Borovicové drevo môže byť pre nezasvätených náročný materiál, preto si čo najviac zistite o druhu borovicového dreva, ktoré máte, a o najlepších postupoch pri jeho príprave.

Je borovicové drevo odolné?

Borovicové drevo nie je také pevné ako tvrdé drevo, napríklad dub, ale je dostatočne tuhé na to, aby sa dalo použiť ako nábytok bez toho, aby ste sa museli obávať, že sa pod vami doslova rozpadne. Z borovicového dreva sa vyrába neuveriteľný nábytok do obývačky, rámy postelí, skrine a podlahy do interiéru.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.