Aký je rozdiel medzi vareným ľanovým olejom a normálnym ľanovým olejom?

Výber povrchovej úpravy pre drevený obrobok nie je nikdy jednoduchý, veď pri výbere farby je na výber toľko možností. Mali by ste však mať na pamäti, že farba nie je jedinou možnosťou, pokiaľ ide o povrchovú úpravu vašich drevárskych projektov. Už mnoho rokov je skvelou alternatívou k povrchovým úpravám, ako je farba, používanie olejov na ošetrenie dreva, ako je napríklad tungový olej. Tieto oleje nielenže zabezpečia vášmu obrobku krásny lesklý povrch, ale ľahko sa udržiavajú a pri správnej údržbe môžu vydržať celý život. Zo spomínaných olejov patrí varený ľanový olej pravdepodobne medzi najobľúbenejšie, preto sa pozrime na to, čo to je, čím sa líši od bežného ľanového oleja, čo robí s dreveným povrchom a na niektoré ďalšie spôsoby použitia vareného ľanového oleja.

Aký je rozdiel medzi vareným ľanovým olejom a normálnym ľanovým olejom?

Skôr ako sa dostaneme k rozdielu medzi bežným ľanovým olejom a vareným ľanovým olejom, bude asi dobré, ak budete vedieť, čo je ľanový olej ako látka. Ľanový olej sa získava zo semien rastliny ľanu a už stovky rokov sa používa v celej práci rôznych kultúr a civilizácií ako odolný a spoľahlivý povrchový náter drevených povrchov.

Ľanový olej pochádza z rastlín ľanu

Ľanový olej je na pohľad relatívne číry, ale pri skladovaní v sklenenej nádobe vykazuje v prítomnosti priameho slnečného svetla žltkastý odtieň. Ako sa semená ľanových rastlín premieňajú na tento olej? No, semená sa buď vylisujú, alebo úplne zredukujú a rafinujú, aby sa z nich vyrobil materiál, ktorý všetci poznáme a máme radi. Pýtate sa, aké je použitie ľanového oleja?

Využitie ľanového oleja je veľmi široké. Ľanový olej sa môže používať na tmelenie betónu, ako prísada do farieb (teda do olejových farieb), pri výrobe atramentov, mydiel, linolea, a ako všetci vieme, na ošetrenie dreva, tehál a dokonca aj kovových povrchov. Dá sa povedať, že ide o jednu z najuniverzálnejších prírodných látok na svete.

Varený ľanový olej na kov

Ľanový olej však nie je dokonalý, najmä ten bežný. Pýtate sa, aké sú jeho nedostatky? Nuž, ľanový olej nie je najodolnejšou úpravou dreva na trhu a ľahko sa poškriabe a poškodí miernym nárazom a odieraním. Takisto musíte ošetrené obrobky pravidelne udržiavať, aby povrchová úprava nevybledla alebo sa nezačala odlupovať.

Olejovanie dreva štetcom

Ide však o jednu z najjednoduchšie udržiavateľných a/alebo opraviteľných povrchových úprav. Poškodenia obrobkov ošetrených týmto olejom možno vyleštiť a obrúsiť, potom možno na opravu postihnutého miesta naniesť ďalšie množstvo ľanového oleja. V súčasnosti nie je veľa povrchových úprav, ktoré by ponúkali takýto komfort opravy, a to je jeden z mnohých dôvodov, prečo mnohí remeselníci prisahajú na tento úžasný olej.

Nasýtenie dreva vareným ľanovým olejom

Stále sme sa však nedostali k veľkej otázke, ktorú sme preventívne omietli na začiatok tejto časti, aký je presne rozdiel medzi obyčajným ľanovým olejom a vareným ľanovým olejom? Jednoducho povedané, obyčajný ľanový olej je úplne prírodný a neobsahuje takmer žiadne prísady, ale jeho schnutie a vytvrdzovanie trvá naozaj dlho, najmä v chladnejšom podnebí.

Varený ľanový olej tento problém nemá. Na rozdiel od toho, čo naznačuje názov, varením ľanového oleja sa jeho vytvrdnutie nezrýchli, v skutočnosti sa varený ľanový olej vôbec nevarí! Bláznivé, že? Varený ľanový olej jednoducho obsahuje chemické látky, ktoré spôsobujú jeho rýchlejšie schnutie pri priamom kontakte s prostredím bohatým na kyslík.

Varený ľanový olej obsahuje chemické látky

Vďaka tomu je varený ľanový olej ideálny na všetky vaše časovo náročné projekty, ale tento rýchlejší variant ľanového oleja má aj svoje nevýhody. Chemikálie, ktoré sa používajú na skrátenie času sušenia, sú tiež vysoko horľavé, a preto by sa varený ľanový olej mal skladovať len podľa pokynov, inak by sa mohol samovoľne vznietiť. Desivé, že?

Nuž, vybuchujúce veci nie sú nikdy veľmi dobré, ale veci ako propán a plyn držíme okolo seba neustále, takže pokiaľ budete dôslední a opatrní, malo by to byť úplne v poriadku. V podstate vám varený ľanový olej všetko uľahčí, ak nemáte veľa času čakať, kým sa vaše obrobky dosušia.

Blízkosť plynu k naolejovanému drevu

Ako používať varený ľanový olej

Prevarený ľanový olej môže byť naozaj užitočným nástrojom, ale ak neviete, ako prevarený ľanový olej efektívne používať, môže to mať za následok nekvalitnú povrchovú úpravu a v podstate skončíte tak, že budete musieť celý svoj obrobok ošetrovať znova, čo je časovo náročné a hlavne nie je veľmi zábavné. Poďme sa teda pozrieť na to, ako efektívne používať varený ľanový olej, keď už viete, čo to je a aké sú jeho možnosti použitia.

Pripravte si pracovný priestor a vykonajte bezpečnostné opatrenia

Už sme spomenuli, že varený ľanový olej je vysoko horľavý, takže by to nebol dobrý návod, keby sme vám neukázali, ako bezpečne zaobchádzať s vareným ľanovým olejom pri jeho používaní. To znamená, že musíte svoj pracovný priestor pripraviť tak, aby ste sa vyhli prípadným nehodám, ale ako to urobiť? V prvom rade by ste mali zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor dobre vetraný, aby sa prípadné výpary okamžite rozptýlili.

Varený ľanový olej používajte vo vetranom priestore

Uistite sa, že všetky handry a/alebo valčeky použité na nanášanie povrchovej úpravy vareným ľanovým olejom sú uložené na plocho a nie poškriabané alebo vyhodené do koša. Prečo? Pri vysokej hustote majú handry s ľanovým olejom tendenciu sa pomerne rýchlo zahrievať a ak sú v blízkosti nejaké urýchľovače, môže dôjsť k samovznieteniu.

Pokiaľ ide o vaše náradie, dbajte na to, aby ste veci ako brúsny papier a dláta alebo kladivá s drevenými rukoväťami skladovali oddelene od prevareného ľanového oleja. Potenciálne riziko predstavuje aj váš obrobok, preto po úspešnom nanesení povrchovej úpravy vareným ľanovým olejom zabezpečte, aby bol pred použitím uložený v priestore s relatívne stálou plochou bez potenciálnych urýchľovačov a/alebo rozpaľovačov.

Zaolejovaná tkanina sa môže samovznietiť

Nakoniec sme už spomenuli, že varený ľanový olej obsahuje chemické látky, ktoré umožňujú jeho rýchlejšie schnutie ako pri bežnom ľanovom oleji. To znamená, že bez ohľadu na použitie vareného ľanového oleja by ste pri práci s ním mali vždy nosiť masku na tvár, pár rukavíc a ochranu očí. Po príprave pracovného priestoru položte na povrch pracovného stola a na podlahu plachtu, aby ste zmiernili prípadné rozliatie a/alebo piliny z obrobku.

Príprava obrobku

Predtým, ako sa dostaneme k tomu, ako aplikovať varený ľanový olej, je dôležité pripraviť si obrobok, aby ste zabezpečili čo najlepšiu povrchovú úpravu. Aj keď je táto príprava zameraná na to, ako aplikovať varený ľanový olej, je použiteľná aj na moridlá, ako je tungový olej a lak. Prvý krok v procese prípravy si vyžaduje, aby ste obrobok obrúsili a oprášili ešte pred nanesením ľanového oleja.

Pred použitím vareného ľanového oleja drevo obrúste pieskom

Prečo by ste mali povrch brúsiť? Nuž, veci ako prach a špina majú tendenciu sa časom usadzovať na povrchu vášho obrobku, takže po tom, čo povrch, ktorý budete upravovať, dobre prevetráte vlhkou handrou, je čas vytiahnuť brúsny papier alebo elektrickú brúsku. Keď váš obrobok úplne vyschne, použite brúsny papier na brúsenie povrchu obrobku, pričom sa snažte brúsiť podľa zrna obrobku.

Ak brúsite obdĺžnikový obrobok, najlepšie je postupovať pri brúsení v smere dĺžky dosky, čím sa zabezpečí rovnomerná povrchová úprava. Ak brúsite obrobok kruhového alebo nepravidelného tvaru, odporúčame brúsiť od stredu dosky smerom k okrajom, aby ste dosiahli čo najlepšiu konzistenciu a vyhli sa nerovnostiam. Keď ste s brúsením spokojní, očistite obrobok od všetkých nečistôt buď pomocou handričky, alebo stlačeného vzduchu.

Leštenie naolejovaného dreva

Naneste ľanový olej

Teraz prichádza na rad časť, na ktorú ste čakali. Je čas naniesť na obrobok prevarený ľanový olej. Jediné, čo musíte urobiť, je nabrať trochu ľanového oleja na handru alebo valček a naniesť ho na povrch obrobku, ale skôr, ako sa pustíte do energického potierania obrobku olejom, môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré vám túto úlohu (a čistenie) uľahčia.

Prevarený ľanový olej konzervuje drevo

Jednou z vecí, ktoré môžete urobiť, je naliať trochu prevareného ľanového oleja do dávkovača. Takto nemusíte namáčať handričku priamo do nádoby s olejom, čím by ste ju mohli znečistiť. Dávajte si však pozor, aký typ nádoby používate, plastové nádoby by sa nemali používať na dlhodobé skladovanie ľanového oleja, takže si nalejte len také množstvo, o ktorom si myslíte, že ho budete potrebovať (vždy môžete naliať viac, keď budete pokračovať).

Dekantovaný ľanový olej

Keď ste si istí, že na handre alebo valčeku máte množstvo, ktoré budete potrebovať, je čas začať. Rovnako ako pri brúsení, ak pracujete so štvorcovým alebo obdĺžnikovým obrobkom, je najlepšie začať na jednom konci obrobku a postupovať k druhému. Aby ste si uľahčili prácu, môžete si obrobok rozdeliť na časti a dokončovať ich postupne. Tento postup je vhodný, ak pracujete s obzvlášť veľkým obrobkom.

Koľko vrstiev prevareného ľanového oleja by ste mali naniesť?

Koľko vrstiev vareného ľanového oleja by ste mali použiť? Na túto otázku je trochu zložité odpovedať vzhľadom na to, že množstvo ľanového oleja, ktoré je potrebné použiť na daný obrobok, závisí nielen od materiálu, z ktorého je vyrobený, ako je kov alebo drevo, ale závisí aj od konkrétneho typu alebo druhu daného materiálu. Pýtate sa, prečo je to dôležité?

Nanášanie viacerých vrstiev oleja

Nuž, pokiaľ ide o drevo, rôzne druhy majú tendenciu reagovať odlišne, keď sa na jeho ošetrenie použije varený ľanový olej. Stáva sa to preto, lebo rôzne druhy dreva sa výrazne líšia svojou hustotou, čo ovplyvňuje ich schopnosť absorbovať varený ľanový olej. S týmto vedomím by ste mali na drevený obrobok naniesť jednu až tri vrstvy prevareného ľanového oleja.

V prípade kovov je situácia trochu iná. Väčšina kovov, na ktoré sa nanáša varený ľanový olej, nie je veľmi porézna, a preto je potrebné naniesť viac vrstiev ľanového oleja, aby sa dosiahol požadovaný efekt. Čo presne robí ľanový olej s kovom? Podobne ako pri nanášaní na drevo, varený ľanový olej chráni kovové povrchy pred prirodzenou oxidáciou.

Varený ľanový olej vs. tungový olej

Jednou z najčastejších volieb v remeselníckych alebo drevárskych komunitách je voľba medzi tungovým olejom a vareným ľanovým olejom. Hoci sa nevedie práve debata o varenom ľanovom oleji verzus tungovom oleji, je zaujímavé zistiť, ktorý z týchto prírodných olejov je najvhodnejší pre dané použitie alebo určitý typ materiálu. Preto sme pre vás pripravili krátke vysvetlenie každého z týchto typov olejov, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorý z nich sa najlepšie hodí na váš ďalší projekt spracovania dreva.

Druhy olejov na drevo

Varený ľanový olej

Medzi vareným ľanovým olejom a bežným ľanovým olejom nie je príliš veľký rozdiel. Oba sa získavajú z ľanových semien, pričom jediný rozdiel spočíva v tom, že prvý z nich je syntetizovaný pomocou chemikálií, aby sa zabezpečilo jeho rýchlejšie schnutie ako pri bežnom druhu. Ľanový olej sa používa na ochranu a zlepšenie estetiky drevených a kovových obrobkov a celkom dobre zabraňuje poškodeniu spôsobenému napríklad nárazmi, odieraním, teplom a dokonca aj vlhkosťou! Okrem toho sa ľanový olej používa na utesnenie drevených hudobných nástrojov, ako sú husle.

Ľanový olej na husle

Chemikálie vo varenom ľanovom oleji môžu dosť zapáchať, ale nie sú toxické, čo znamená, že hoci práca s maskou na tvári nebude smrteľná, môže spôsobiť určité dýchacie ťažkosti. Prevarený ľanový olej má rovnaký estetický účinok na drevo a kov ako bežný ľanový olej. Vytvára nesaténovú povrchovú úpravu, ktorej intenzita sa môže časom znižovať alebo zvyšovať v závislosti od prostredia, ktorému je váš obrobok vystavený, a od typu dreva alebo kovu, na ktorý sa používa.

Tungový olej

Tungový olej je v podstate na rovnakej úrovni popularity ako ľanový olej a jeho používanie sleduje rovnaké cesty v histórii. Vznikol vo východnej Ázii zo semien stromu tung a už niekoľko rokov sa používa na ošetrenie rôznych povrchov v záujme dlhovekosti a estetického zlepšenia. Znie vám to povedome? Malo by!

Tungovník poskytuje tungový olej

Mnohí remeselníci považujú tungový olej za lepšiu voľbu medzi týmito dvoma spôsobmi ošetrenia dreva, pretože tungový olej je úplne prírodný a spĺňa všetky vlastnosti vareného ľanového oleja bez akýchkoľvek nevýhod. Tungový olej je tiež úplne číry a časom nežltne, čo sú vlastnosti, ktoré bežný a varený ľanový olej nemajú.

Napriek tomu môže byť náročné nájsť značku tungového oleja, ktorá je 100 % čistá, pretože mnohí výrobcovia neuvádzajú na označení výrobkov prítomnosť konzervačných látok alebo rýchloschnúcich prísad. Často je to v záujme zisku, čo znamená, že ak nevyhnutne potrebujete 100 % prírodný tungový olej, mali by ste si overiť pravosť tvrdení niektorých značiek.

Varený ľanový olejTungový olej
Má žltý odtieňJe úplne číry
Rýchlo schneMôže schnúť až 72 hodín
Obsahuje rýchloschnúce látkyZvyčajne 100 % prírodný
Potrebuje častú údržbuVysoko odolný
Mierna odolnosť voči vodeRelatívne vysoká odolnosť voči vode
Vyžaduje 2 až tri vrstvyVyžaduje 3 až päť vrstiev
Relatívne cenovo dostupnéRelatívne drahé
Nie je bezpečný pre potravinyBezpečné pre potraviny

Ľanový olej vs. varený ľanový olej

Ak by ste chceli diskutovať o ľanovom oleji a varenom ľanovom oleji, nie je toho veľa. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma olejmi je ten, že varený ľanový olej obsahuje chemikálie, vďaka ktorým rýchlejšie schne a ako vedľajší účinok je za určitých podmienok vysoko horľavý. Používanie vareného ľanového oleja nemá žiadny viditeľný rozdiel v estetickej povrchovej úprave obrobku.

Farba ľanového oleja

Hoci sa povrchové úpravy môžu výrazne líšiť v závislosti od toho, ktorú značku ste si vybrali na použitie, pričom pri použití vareného ľanového oleja aj bežného ľanového oleja rovnakých značiek je badateľný len malý rozdiel vo farebnom tóne povrchovej úpravy. Vzhľadom na to sa oplatí vopred si pozrieť recenzie zákazníkov a remeselnícke fóra, ak hľadáte konkrétnu povrchovú úpravu pri niektorej z týchto variácií ľanového oleja.

Teraz, keď už viete, čo je varený ľanový olej, ako sa líši od bežného ľanového oleja, niektoré nebezpečenstvá s ním spojené, rozdiel medzi vareným ľanovým olejom a tungovým olejom a niektoré nebezpečenstvá spojené s vareným ľanovým olejom, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci s vareným ľanovým olejom nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné prostriedky a zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor dobre vetraný.

Často kladené otázky

Ako aplikovať varený ľanový olej?

Zaujíma vás, ako aplikovať varený ľanový olej? Neexistuje jediný správny spôsob aplikácie vareného ľanového oleja. V podstate ho môžete nanášať rovnakým spôsobom ako bežný ľanový alebo tungový olej. Namočte časť handry alebo valčeka do oleja a rozotrite ho na povrch dreveného alebo kovového obrobku.

Môžete použiť varený ľanový olej na kov?

Môžete použiť prevarený ľanový olej na kov? Áno, môžete! Prevarený ľanový olej môže byť pre vás skutočne účinným spôsobom, ako ochrániť kovové obrobky pred ničivou oxidáciou. Ľanový olej vytvára na povrchu kovu ochrannú bariéru, ktorá neumožňuje usadzovanie vlhkosti a v konečnom dôsledku spôsobuje vznik škvŕn hrdze.

Je varený ľanový olej bezpečný pre potraviny?

Je varený ľanový olej bezpečný pre potraviny? Úplne vytvrdnuté, 100 % čisté ľanové semeno je úplne bezpečné pre potraviny. Keďže však varený ľanový olej obsahuje chemické látky, ktoré umožňujú jeho rýchle vysychanie, nie je vhodný na povrchy, ktoré budú v kontakte s potravinami.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.