Čo je lak?
V dnešnej dobe existuje veľa možností, pokiaľ ide o povrchovú úpravu dreveného obrobku. Preč sú časy, keď ste museli rozdrviť nejaké bobule a natrieť ich na svoje drevené výtvory, aby ste ich odlíšili od susedov. V dnešnej dobe máte pri výbere povrchovej úpravy na výber z mnohých možností, od olejových farieb, cez latexové farby, akrylové farby až po metalizované farby. Jedným z najosvedčenejších spôsobov povrchovej úpravy dreveného diela bez toho, aby ste obetovali štruktúru a kresbu dreva, je použitie úprav dreva, ako sú moridlá a laky. Poďme sa teda pozrieť na to, čo je lak, prečo je taký obľúbený, na čo sa používa, z čoho sa vyrába a aký je najlepší spôsob jeho použitia.
Čo je lak?
Čo je to lak? Pojem lak sa často používa ako všeobecné označenie pre všetky druhy úprav dreva, ako sú laky alebo úpravy dreva na báze polyuretánu, ktoré tak trochu pôsobia na drevo rovnakým spôsobom ako skutočný lak. Preto sa často zamieňa s pravým lakom, ktorý je úplne jedinečný svojím zložením a vlastnosťami, ktoré udeľuje drevu.
To, čo je lak v technickom zmysle, sa v priebehu rokov zmenilo, a vzhľadom na to, že existuje už stovky rokov, je dnes úplne odlišný od toho, čo naši predkovia poznali ako lak. Predtým sa lakom označovalo ošetrenie dreva pozostávajúce predovšetkým z drevnej šťavy a alkoholu, ale v súčasnosti je lak rôznorodá zmes rozpúšťadiel, živíc a olejov, ktoré sa používajú na ošetrenie a utesnenie dreva.
Presné zloženie laku sa môže meniť, aby sa dosiahol konkrétny vzhľad alebo dokonca aby sa dalo pracovať s konkrétnym druhom dreva, čo znamená, že neexistuje žiadna učebnicová definícia laku okrem toho, že obsahuje určitú kombináciu vyššie uvedených chemikálií v rôznych množstvách. Lak na drevo je tiež lacný a veľmi účinný prostriedok na estetické tesnenie a ošetrenie dreva.
Aj keď lak na drevo nie je v dnešnej dobe úplne jedinečný v tom, čo robí, v minulosti to bol jeden z mála spôsobov, ako zabezpečiť, aby bolo vaše drevo chránené pred poveternostnými vplyvmi a aby dobre vyzeralo. Je to preto, že aj dnes lak pôsobí na drevo jedinečným spôsobom, preniká hlboko do vlákien dreva a mení jeho farby aj ho utesňuje.
Na čo sa používa lak?
Na čo sa používa lak? Nuž, ako sme už spomenuli, lak sa používa na tesnenie a estetickú úpravu dreva. Zvyčajne sa používa na ošetrenie dreva, ktoré sa nachádza v prostredí, kde je vystavené napríklad teplu, vlhkosti, nárazom a oderu. Lak funguje tak, že sa zapojí do chemickej reakcie s vnútornými vláknami dreva, pričom zvyčajne stmaví jeho odtieň a utesní ho.
Tým sa do dreva ťažšie dostávajú veci ako voda a hmyz, ktoré môžu spôsobiť napríklad hnilobu, plesne a celkovú degradáciu dreva. Okrem toho má lak tiež tendenciu veľmi dobre odpudzovať vlhkosť, čo je skvelé pre malý nábytok, ako sú konferenčné stolíky, nočné stolíky a dokonca aj drevené podložky, ktoré môžu často prichádzať do kontaktu s vodou, nealkoholickými nápojmi, čajom a kávou.
Čo robí lak pre dlhú životnosť vášho dreva? Keď si vyberáte spôsob povrchovej úpravy svojho dreveného diela, môžete si vybrať povrchové nátery, ako je farba alebo polyuretán, z ktorých posledný možno charakterizovať ako povrchovú úpravu aj ako ošetrenie dreva, alebo si môžete vybrať ošetrenie dreva, ako je lak, ktorý nechráni len vonkajšiu časť dreva, ale aj vnútorné častice dreva.
Čo robí lak pre estetiku vášho dreva? Nuž, existuje mnoho spôsobov, ako môžete zlepšiť vzhľad dreveného diela, mohli by ste použiť pyrografiu, farby, nálepky, obaly alebo by ste mohli zvoliť ošetrenie dreva, ako je moridlo a/alebo lak. Tá nielenže zlepší vzhľad vášho dreveného obrobku, ale nezakryje štruktúru dreva a zachová jeho prirodzenú štruktúru, čo je ideálne, ak chcete ukázať druh dreva, ktorý ste si vybrali.
Existujú rôzne druhy lakov?
Už sme spomínali, že existuje mnoho variantov laku, pretože tento pojem sa v súčasnosti používa na označenie v podstate akejkoľvek úpravy dreva, ale existujú rôzne typy lakov, ktoré boli navrhnuté na konkrétne použitie. Vzhľadom na to sa pozrime na niektoré typy lakov, ktoré by ste mohli použiť pri úprave obrobku na rôzne účely.
Akrylový lak
Akrylový lak je naozaj skvelá moderná variácia laku, ktorá má všetky výhody bežného laku bez väčšiny nevýhod s ním spojených. Na rozdiel od bežného laku je akrylový lak na vodnej báze a je číry na pohľad, tiež nežltne pri pôsobení prirodzeného alebo umelého svetla, čo je pravdepodobne dôvod, prečo sa používa na ochranu obrazov a remeselných výrobkov ako alternatíva epoxidovej živice alebo podobných bezfarebných látok.
Spar lak
Spar lak je v skutočnosti známy už dlho, a ak neviete, čo to je, je to pravdepodobne preto, že nie ste dobre oboznámení s jachtingom alebo námorníctvom všeobecne. Spar je v podstate stožiar na lodi, ktorý podopiera plachtu, a kedysi sa lakoval, aby bol chránený pred poveternostnými vplyvmi. V tých časoch bolo potrebné lak pravidelne nanášať, ale moderný lak je veľmi odolný voči nárazom, oderu a účinkom dlhodobého pôsobenia slnečného svetla a vetra.
Alkydový lak
Alkydový lak je jednou z najvšestrannejších variantov laku. Tento lak možno použiť na interiérový aj exteriérový nábytok, pretože neobsahuje množstvo prchavých organických zlúčenín (VOC). Okrem toho, že je odstupňovaný na použitie v interiéri aj exteriéri, alkydový lak rýchlo schne a poskytuje skvelú ochranu pred poškodením UV žiarením. Z čoho sa alkydový lak skladá? Alkydový lak je vyrobený z polyesterových živíc, niektorých mastných kyselín a alkydových živíc, ktoré z neho robia neuveriteľne odolnú úpravu dreva.
Bitúmenový lak
Ďalším typom laku, ktorý sa osvedčil ako univerzálny a odolný, je bitúmenový variant. Tento lak je známy svojou tmavou čiernou farbou, ktorá ho odlišuje od ostatných typov lakov, ktoré majú zvyčajne odtieň žltej alebo úplne priehľadný vzhľad. Bitúmenový lak je akýkoľvek typ laku, v ktorom bol skutočný lak nahradený bitúmenom, čo je uhľovodík pozostávajúci z ropného základu.
Liehový lak
Exteriérový lak je v podstate to isté, čo lak na špirály, s tým rozdielom, že bol zmodernizovaný a zdokonalený, aby bol oveľa trvanlivejší a odolnejší voči takým veciam, ako sú nárazy, odieranie, poškodenie UV žiarením a leštenie vetrom a pieskom. Exteriérový lak je vďaka svojej odolnosti známy aj ako spar uretánový lak, a hoci je dosť univerzálny a odolný, nie je vhodný na časovo náročné obrobky, pretože schne pomerne pomaly.
Vonkajší lak
Exteriérový lak je v podstate to isté, čo spar lak, s tým rozdielom, že bol zmodernizovaný a zdokonalený, aby bol oveľa trvanlivejší a odolnejší voči takým veciam, ako sú nárazy, odieranie, poškodenie UV žiarením a leštenie vetrom a pieskom. Exteriérový lak je vďaka svojej odolnosti známy aj ako spar uretánový lak, a hoci je dosť univerzálny a odolný, nie je vhodný na časovo náročné obrobky, pretože schne pomerne pomaly.
Olejový lak
Olejový lak sa všeobecne považuje za pravý lak, ale o tom sa dá diskutovať. Prečo sa olejový lak považuje za pravý lak? Je to lak, ktorý sa v súčasnosti najviac približuje pôvodnej myšlienke laku. Olejový lak je charakterizovaný ako zmes schnúceho oleja a živice bez prítomnosti akéhokoľvek rozpúšťadla. To síce znamená, že nevysychá tak rýchlo ako niektoré iné varianty lakov, ale zasychá dlhšie a v porovnaní s rýchlejšie schnúcimi alternatívami ponúka lepšiu ochrannú vrstvu.
Je používanie laku na drevo bezpečné?
Dalo by sa namietať, že bezpečnosť je relatívna, ale udržiavať si objektívne dobré zdravie je niečo, v čom by ste nemali robiť kompromisy. Ako už bolo povedané, lak obsahuje chemické látky, ktoré môžu vážne poškodiť vašu pokožku aj dýchací systém, preto by ste pri práci s lakom mali vždy postupovať mimoriadne opatrne.
Čo môžete urobiť, aby ste pri práci s lakom boli v bezpečí? Nuž, najlepšie je nosiť masku na tvár, ktorá chráni vaše dýchacie cesty pred škodlivými výparmi, ktoré lak produkuje, a rukavice, ktoré chránia vaše prsty. Mali by ste tiež urobiť všetko pre to, aby ste pracovali v dobre vetranom priestore alebo vonku, ak tomu môžete zabrániť.
Lak na drevo obsahuje prchavé organické chemikálie, ktoré naozaj dobre ošetrujú drevo, ale nie sú veľmi dobré pre vás ani pre životné prostredie vo všeobecnosti. Preto väčšina nových variantov lakov na drevo obsahuje udržateľnejšie vyrábané chemikálie, ktoré majú malý alebo žiadny vplyv na životné prostredie.
Ak vám záleží na vplyve na životné prostredie, môžete si vybrať z mnohých alternatív k bežným lakom. Môžete sa rozhodnúť pre také veci, ako je lazúra na drevo, ktorá v niektorých prípadoch neobsahuje žiadne prchavé organické látky, alebo môžete použiť úplne prírodné úpravy dreva, ako je tungový alebo ľanový olej, ktoré vyžadujú trochu viac údržby, ale môžu sa používať bez následkov.
Lak vs. polyuretán
Výber medzi lakom a polyuretánom môže byť ťažký vzhľadom na to, že oba sú naozaj odolné, rozkošné a dobre sa starajú o to, aby drevené obrobky vyzerali dobre. Napriek tomu existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o laku aj polyuretáne a ktoré vám pomôžu vybrať si medzi nimi, ak máte problém s rozhodovaním.
Lak a polyuretán sú si podobné, ale existuje medzi nimi niekoľko kľúčových rozdielov. Polyuretán je v podstate syntetická alternatíva laku, ktorá pozostáva z typu tekutého plastu v kombinácii so živicou. Polyuretán sa predáva v olejovej aj vodnej forme, pričom vodná forma je šetrnejšia k životnému prostrediu a rýchloschnúca, ale nie je taká odolná.
Polyuretánová úprava dreva na báze oleja je oveľa odolnejšia ako variant na báze vody a preniká do vlákien dreva, čím poskytuje vnútornú aj vonkajšiu ochranu. Napriek tomu, že polyuretán na báze oleja je odolnejší ako alternatíva na báze vody, obsahuje množstvo prchavých organických látok, ktoré nie sú dobré pre životné prostredie ani pre vaše zdravie.
Na druhej strane lak objektívne prevyšuje polyuretánové nátery na báze vody aj oleja. Je to preto, že lak má vo svojom zložení viac pevných látok, vďaka čomu je oveľa odolnejší voči účinkom vlhkosti a dlhodobému pôsobeniu priameho slnečného svetla. Preto by nemalo byť prekvapením, že lak sa používa na ošetrenie nábytku a iných drevených dielcov, ktoré budú väčšinu času tráviť vonku.
Hoci lak môže byť ako ochranný náter lepší ako polyuretán, nie je vhodný na použitie v interiéri vďaka prítomnosti prchavých organických látok v jeho zložení. Preto sa polyuretánové nátery na vodnej aj olejovej báze používajú v interiéri častejšie ako lak, navyše polyuretánové nátery sú vhodnejšie na zvládanie pešej prevádzky a neustáleho kontaktu, čo je dôvod, prečo sa často používajú na nátery drevených stolov a podláh.
Ako lakovať drevo
Vedieť, čo je lak a aké rôzne typy lakov máte k dispozícii, je síce dobré, ale ak neviete, ako ho použiť na ošetrenie obrobku, nebude vám to nič platné. Preto sme pre vás pripravili krátky návod, v ktorom sa podrobne dozviete, ako lakovať drevené obrobky, ako aj niekoľko tipov, na ktoré by ste mali pri práci s lakom pamätať.
Pripravte si pracovný priestor
Bez ohľadu na to, aký je váš projekt, pri práci s lakom je dôležité, aby ste mali svoj pracovný priestor primerane pripravený. Pýtate sa, ako si pripravíte pracovný priestor na prácu s lakom? Nuž, môžete začať tým, že zabezpečíte, aby sa na žiadny z vašich povrchov náhodou nedostal lak. Na pracovnú plochu a na podlahu v jej bezprostrednom okolí položte plachtu alebo staré noviny.
Pokiaľ ide o ochranu seba samého, budete musieť podniknúť niekoľko ďalších krokov. Nezabudnite, že lak môže ovplyvniť vašu pokožku aj dýchací systém, takže by ste sa mali primerane pripraviť. Na ochranu rúk by ste mali používať rukavice určené na prácu s rozpúšťadlami a olejmi a na ochranu dýchacích ciest by ste mali nosiť masku alebo respirátor.
Príprava obrobku
Pri práci s dreveným obrobkom je dôležité pripraviť povrch na proces ošetrovania. Najčastejšie má drevo existujúcu povrchovú úpravu alebo podobne hladkú vrstvu, ako je laminát, ktorá chráni povrch dreva. Nanášanie laku na tieto povrchy bez ich prípravy môže priniesť zlé výsledky, preto sa pozrime na to, ako pripraviť povrch na lakovanie.
Najlepší spôsob, ako pripraviť drevený povrch na ošetrenie dreva, ako je napríklad lak, je dobre ho prebrúsiť. Brúsením povrchu zabezpečíte, aby bolo drevo dostatočne odkryté, aby sa lak mohol vsiaknuť a spojiť s vláknami dreva. Takisto sa zabezpečí množstvo povrchového trenia, aby lak len tak nestekal na podlahu a topánky. Po skončení brúsenia sa uistite, že ste pomocou čistej handričky alebo stlačeného vzduchu (alebo vysávača) odstránili všetky čiastočky dreva, aby sa vám nezachytili v laku.
Zriedenie laku
Pri väčšine lakov sa vám bude ľahšie nanášať prvá vrstva, ak váš lak trochu zriedite. Lak má trochu hustú konzistenciu, takže jeho nanášanie na povrch v pôvodnom stave môže mať za následok tvorbu bublín na povrchu vášho obrobku. Tento postup vám tiež pomôže zabrániť stekaniu na povrchu vášho obrobku, takže je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať, keď ide o riedenie vášho laku.
Pýtate sa, ako sa riedi lak? Jediné, čo musíte urobiť, je zohnať čistú nádobu na jedno použitie a vyliať do nej trochu laku. Potom si budete musieť zaobstarať minerálny lieh a trochu ho do nádoby vhodiť. Pýtate sa, koľko? Približne 20 % celkového množstva laku v nádobe by malo stačiť. Keď máte svoj pomer, zmiešajte látky dohromady, kým sa primerane nezriedia.
Nanášanie laku na obrobok
Pri nanášaní laku na povrch vášho obrobku by ste mali použiť štetec s prírodnými štetinami. Ak takýto štetec nemáte, rovnako dobre poslúži aj štetec so strednou šírkou. Nanášanie laku sa trochu líši od nanášania farby, pri nanášaní farby by ste zvyčajne postupovali podľa vlákien a dĺžky dosky, ale pri práci s lakom začnete najprv proti vláknam.
Prečo? Pomáha to laku preniknúť do štruktúry dreva a vlákien pod ním. Keď ste pokryli povrch maľbou proti smeru vlákien, prejdite po ňom ešte raz, ale tentoraz podľa smeru vlákien. Tým sa pôvodná vrstva uzavrie do dreva, len nezabudnite nechať každú nanesenú vrstvu usadiť a zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom, než prejdete k ďalšiemu kroku.
Nanášanie druhej vrstvy
Hoci druhú vrstvu laku nemusíte nanášať na obrobok, môže vám veľmi pomôcť. Dve vrstvy laku zabezpečia, že povrch vášho obrobku vydrží dlhšie a že aj tesnenie, ktoré ste vytvorili vo vnútri dreva, bude odolnejšie. Majte na pamäti, že druhú vrstvu by ste mali naniesť až vtedy, keď mala prvá vrstva možnosť úplne zaschnúť.
Ani vašu druhú vrstvu laku netreba riediť, preto nezabudnite tentoraz kompenzovať hustejšiu konzistenciu tým, že na štetec použijete o niečo menej laku. Tentoraz môžete lak nanášať podľa štruktúry dreva a nezabudnite nechať poslednú vrstvu úplne zaschnúť rovnako ako pri prvej.
Ako sa staráte o nalakované povrchy?
Ďalšou výhodou použitia laku ako povrchovej úpravy vašich drevených dielcov je, že sa pomerne ľahko udržiava. Na rozdiel od farby alebo iných úprav dreva, ako sú tungový a ľanový olej, sa lak tak ľahko neštiepi ani neláme a v porovnaní s vyššie uvedenými sa aj oveľa ľahšie udržiava. Vzhľadom na to je to celkom dobrá voľba na základný náter dreva.
Všetko, čo musíte urobiť na čistenie lakovaných obrobkov, je občas ich utrieť vlhkou handričkou. V prípade odolnejších škvŕn môžete použiť malé množstvo mydla a vlhkú handričku na ľahké vydrhnutie škvrny. Dbajte len na to, aby ste to nepreháňali, inak budete musieť vydrhnuté miesto opraviť.
Ako vymeniť lak, ktorý vybledol?
Zaujíma vás, ako si poradiť s lakom, ktorý v priebehu rokov vybledol? Nuž, hoci je lak pomerne odolný a nevyžaduje si veľkú údržbu, nie je neomylný voči poškodeniu. Lak sa môže časom znehodnotiť a najlepším spôsobom opravy laku je jeho úplná výmena. Aj keď je možné niektoré miesta zaplátať, nie vždy to funguje.
Na existujúci lak by ste mohli naniesť ďalšiu vrstvu laku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa ukáže, že je trochu fľakatý. Najlepšie bude, ak existujúcu povrchovú úpravu úplne vymeníte tak, že povrch obrobku prebrúsite a potom pridáte novú. Pred pridaním ďalšej časti sa uistite, že na obrobku nie sú žiadne čiastočky dreva a laku.
Teraz, keď už viete, čo je to lak, aké rôzne typy lakov máte k dispozícii, aký je rozdiel medzi lakom a polyuretánom a ako lak efektívne používať, je čas, aby ste sa pustili do práce a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite lakované povrchy dobre udržiavať a pri obnove obrobku úplne odstrániť existujúce povrchové úpravy.
Často kladené otázky
Z čoho sa vyrába lak?
Z čoho sa vyrába lak? Existujú rôzne typy lakov na rôzne použitie. Najčastejšie používaným typom laku je olejový druh, ktorý pozostáva z kombinácie živice a schnúceho oleja. Niektoré varianty obsahujú aj farbivá a/alebo farbivá.
Je lakované drevo odolnejšie?
Je lakované drevo odolnejšie? Lakované drevo je odolnejšie ako prírodné drevo, čo by nemalo byť prekvapením vzhľadom na to, že lak je určený na zvýšenie odolnosti dreva. Lak chráni drevo pred ľahkými nárazmi, odieraním, vlhkosťou a hnilobou.
Je lakovanie náročné?
Lakovanie môže byť náročné, ak ste ho nikdy predtým nerobili, ale krivka učenia nie je taká strmá. Existuje mnoho techník, ktoré môžete použiť na lakovanie dreva; na nanášanie laku môžete použiť štetec alebo môžete použiť handričku, ale len sa uistite, že pracujete v dobre vetranom priestore.