Aký je rozdiel medzi lakom a polyuretánom?

Natieranie a renovácia dreva môže byť náročná práca, preto sa chcete uistiť, že vybrané výrobky vyzdvihnú to najlepšie z vášho dreveného diela. Na tento účel je k dispozícii mnoho výrobkov, takže môže byť trochu náročné vybrať si produkty, ktoré ponúkajú najlepšie výsledky pre váš projekt. Platí to aj pri rozhodovaní o výbere laku a polyuretánu, pretože oba poskytujú určité výhody a majú aj určité nevýhody. Niekedy tieto typy povrchových úprav nie sú potrebné a postačí dobrá vrstva kvalitného nábytkového oleja. Teraz sa však bližšie pozrieme na polyuretán vs. lak pre najlepší odolný vrchný náter.

Čo je lak?

Lak je obľúbená odolná povrchová úprava, ktorú uprednostňujú mnohí, a nie je to to isté ako lak. Existuje mnoho rozdielov, pričom hlavnými sú ich konzistencia a zložky. Lak je napríklad oveľa redší ako lak a poskytuje odolnejšiu, čírejšiu povrchovú úpravu. Niektorí si tiež mýlia lak s šelakom, ktorý sa vyrába z šelaku z chrobáka lakového. Ten sa rozpúšťa v alkohole, ktorý potom poskytuje odolný a vysoko lesklý povrch. Šelak sa však zaraďuje do vlastnej kategórie.

Tradičná forma laku pochádza zo samotného lakového stromu, ktorý pochádza z Číny. Zo stromu sa zbiera šťava a získava živica. Živica prechádza procesom rafinácie, ktorý sa potom pridáva do riedidla laku.

Potom sú tu modernejšie syntetické laky, ktoré sa vyrábajú v rôznych formách. Tie pozostávajú zo syntetických polymérov rozpustených v riedidle laku a poskytujú odolnejší povrch, ako aj ďalšie výhody, najmä v porovnaní s povrchovou úpravou, ako je šelak. Keď budeme hovoriť o tom, čo je lak, budeme sa zaoberať najmä nitrocelulózovým lakom. Medzi ďalšie typy lakov patria:

  • Akrylový lak
  • Nitrocelulózový lak
  • Lak na vodnej báze
  • Katalyzované laky

Čo je lak

Akrylový lak

Tento typ laku bol určený najmä na zabránenie žltnutia, najmä na svetlejších drevinách. Tento lak obsahuje akrylové živice, ktoré sú "vodovo biele" a poskytujú číry povrch, ktorý taký zostáva, na rozdiel od nitrocelulózového laku, ktorý časom žltne. Najbežnejšia forma tohto typu laku je známa ako CAB-akrylový lak.

Ďalšou výhodou tohto typu laku je, že je pružnejší a menej krehký ako nitrocelulózový. Za tieto výhody však zaplatíte viac. Akrylový lak sa najlepšie nanáša striekaním a môže sa riediť riedidlom, aby sa dosiahla požadovaná konzistencia. Ako všetky laky je rýchloschnúci a možno ho použiť na nábytok, kuchynské skrinky a iné drevené povrchy v interiéri.

Nitrocelulózový lak

Nitrocelulózový lak je známy už dlho a je najčastejšie používaným lakom. Aj keď s toľkým vývojom a alternatívami sa posúva stále viac a viac do úzadia. Tento lak sa skladá z rýchloschnúceho rozpúšťadla, ktoré obsahuje rastlinnú látku, napríklad bavlnu, spolu s kyselinou sírovou a dusičnou. Nitrocelulóza, ktorá bola rozložená kyselinami z bavlny, je spojivom v rozpúšťadle. Používal sa v automobilovom priemysle a odvtedy sa stal populárnym v nábytkárskom priemysle.

Nitrocelulózový lak je cenovo dostupný a rýchlo schne do ochrannej jednoduchej vrstvy. Náter však časom zožltne a môže sa dokonca zmrštiť a spôsobiť praskliny. Konečná vrstva je tiež citlivá na teplo a náchylná na poškriabanie. Pri striekaní laku musíte nosiť respirátorovú masku, rukavice a ochranné okuliare a musíte si uvedomiť, že výrobok je horľavý. Má tiež rôzne problémy pri aplikácii, ktoré by mohli spôsobiť napríklad červenanie, v dôsledku ktorého sa náter javí ako mliečny, keď sa v ňom zachytí vlhkosť. To sa však dá odstrániť pridaním riedidla, ktoré schne pomalšie.

Lak na vodnej báze

Všetci vieme, že laky na báze rozpúšťadiel sú toxické a nie sú ekologické, preto boli vyvinuté laky na báze vody. Sú oveľa menej toxické, sú ekologickejšie, nepredstavujú nebezpečenstvo požiaru, rýchlo schnú a poskytujú adekvátne výsledky. Aj keď sú laky na báze vody menej toxické, stále by ste pri ich používaní mali zohľadniť všetky obvyklé bezpečnostné opatrenia. Sú čoraz obľúbenejšie na použitie na nábytok a v iných odvetviach a dodávajú sa v čírych alebo farebných variantoch laku.

Čo je lak v spreji

Katalyzované laky

Boli vyvinuté s cieľom poskytnúť ešte lepšiu odolnosť voči vode, chemikáliám a oderu. Tento typ laku vytvrdzuje odparovaním, ako aj chemicky. Lak sa skladá z nitrocelulózových živíc, ale má pridané aj močovinové živice, vďaka čomu je výrobok mimoriadne odolný. Na začatie chemického vytvrdzovania sa musí pridať kyslý katalyzátor. Ten sa môže pridať buď v obchode, takže si ho kúpite predkatalyzovaný, alebo si katalyzátor môžete kúpiť sami a pridať ho, čo je známe ako dodatočne katalyzovaný lak.

Môže to byť náročnejšia voľba, pretože musíte byť pri miešaní presní, ale stále sa nanáša rovnako ľahko ako ostatné laky.

Výhody a nevýhody laku

Čo je to lak? Zdá sa, že na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď, ako môžete vidieť zo všetkých dostupných možností. Spoločnou niťou, ktorá spája všetky tieto možnosti, je ich výkon a funkčnosť, pričom niektoré ponúkajú vylepšené vlastnosti na zlepšenie povrchovej úpravy týkajúce sa trvanlivosti a odolnosti. Väčšina lakov má podobné klady a zápory, ale ďalej máme na mysli najmä nitrocelulózové odrody.

Najlepší lak: Špeciálny lak v spreji RUST-OLEUM

Lak v spreji Rust-Oleum môžete použiť na povrchy v interiéri aj exteriéri. Tento lak možno použiť nielen na drevo, ale aj na kov, neglazované murivo a omietky. Po nanesení poskytuje vrstvu, ktorá je tvrdá a má krásny lesk. Lak rýchlo schne na dotyk, približne za 20 minút, a jeden nástrek pokryje plochu približne 0,65 m2 . Ak chcete dosiahnuť ešte lepší lesk, povrch obrúste a potom pridajte druhú vrstvu.

Čo je polyuretán?

Polyuretán je ďalšia obľúbená povrchová úprava dreva, ktorú uprednostňuje mnoho profesionálov, ktorí neustále pracujú s drevom. Tento výrobok je v podstate plast, ktorý je v tekutom stave - teda kým nezaschne. Polyuretán sa dodáva v rôznych leskoch od saténového až po lesklý. K dispozícii máte aj dva hlavné druhy vrátane polyuretánu na olejovej báze a variantu na vodnej báze.

Polyuretán je hustejší ako lak, preto je na aplikáciu najlepšou voľbou štetec. Môžete však použiť riedidlo na zníženie hrúbky a potom ho naniesť pomocou rozprašovača. Polyuretán je flexibilný, všestranný a dokáže sa spojiť s mnohými povrchmi vrátane plastov, základného kovu, gumy, papiera, kože a dokonca aj niektorých tkanín.

Čo je polyuretán

Polyuretán na olejovej báze

Polyuretán na olejovej báze schne pomaly a poskytuje mimoriadne odolný povrch, viac ako variant na báze vody. V záujme vášho zdravia musíte pracovať v dobre vetranom priestore. Takisto je nevyhnutné nosiť ochranné prostriedky, pretože je toxický a má zápach. Kým lak sa do dreva vstrebáva, polyuretán vytvára odolnú vrchnú vrstvu.

Jednou z nevýhod používania polyuretánu na báze oleja je, že pri aplikácii na svetlejšie farby môže zožltnúť. Na čistenie je tiež potrebný minerálny lieh. Výrobok sa výborne používa na drevené podlahy a stoly a dobre znáša teplo. Polyuretán na olejovej báze dobre znáša aj vlhkosť, takže ho možno použiť na vonkajšie drevené povrchy. Ďalšou výhodou je, že polyuretán na báze oleja je v porovnaní s vodou riediteľným druhom lacnejší.

Polyuretán na vodnej báze

Polyuretán na vodnej báze je pre mnohých preferovanou alternatívou, pretože nemá zápach a je podstatne menej toxický. Zasychá síce rýchlejšie ako olejová varianta, ale stále pomalšie ako lak. Takisto nedochádza k žltnutiu cez svetlejšie farby. Polyuretán na vodnej báze nie je odolný voči teplu, takže by nebol dobrý nápad na kuchynskú dosku. Čistenie je tiež jednoduchšie, pretože vám stačí len trochu mydla a vody.

Polykryl

Ide o kombinovaný variant polyuretánu, ktorý nesie podobné vlastnosti ako polyuretán na báze oleja aj vody. Tento variant na báze vody má menší zápach a je menej toxický ako polyuretán na báze oleja aj vody. Zasychá rýchlo, približne za dve hodiny, a potrebuje najmenej 24 hodín, kým úplne vytvrdne. Polykryl sa ľahko čistí pomocou vody a mydla a nežltne.

Polyuretán nad lakom

Výhody a nevýhody polyuretánu

V mnohých prípadoch je nanesenie ochranného náteru na drevo dôležitým krokom a ponúka mnoho výhod. Na výber je mnoho populárnych produktov, pričom každý z nich má inú úroveň odolnosti a iné výhody. Polyuretán vo všetkých svojich formách ponúka aj mnoho výhod a niekoľko nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako sa pustíte do akéhokoľvek projektu. V prípade pochybností si pred nákupom vždy prečítajte návod výrobcu výrobku.

Najlepší polyuretán: MINWAX Rýchloschnúci polyuretánový bezfarebný lak

Polyuretán Minwax je bezfarebná povrchová úprava na báze oleja, ktorá poskytuje vynikajúcu ochranu drevených povrchov v interiéri. Tento výrobok možno použiť na drevený nábytok, skrine, dvere a podlahy. Výrobok môžete použiť aj na nedokončené aj dokončené drevené povrchy.

Polyuretán vs. lak

Nižšie uvádzame tabuľku, v ktorej sú stručne uvedené výsledky pre lak vs. polyuretán. Aj keď obe možnosti vytvárajú tvrdú tesniacu vrstvu, majú určité rozdiely, najmä pokiaľ ide o konzistenciu a čas schnutia. Existuje aj niekoľko rozdielov a podobností, pokiaľ ide o natieranie laku vs. polyuretánu štetcom. Aplikácia bude závisieť od zakúpeného výrobku, preto si pred kúpou nezabudnite prečítať etiketu.

LakPolyuretán
KonzistenciaTenkýHustý
NákladyLacnejší ako polyuretánDrahšie ako lak
PoužitieNajlepšou možnosťou je použitie rozprašovača, ale môžete ho nanášať aj štetcom. Preniká do dreva a nanáša sa v tenkých vrstváchMôžete ju nanášať štetcom, utierať, ale aj použiť rozprašovač. Pre postrekovač ho bude potrebné riediť (neodporúča sa penový štetec a valček). Nanáša sa v hrubých vrstvách, ktoré sedia na povrchu
TrvanlivosťOdolný, ale náchylný na poškriabanie, teplo a chemikálie. Iné druhy môžu ponúkať vyššiu odolnosťExtrémne odolné. Najvyššiu odolnosť ponúka polyuretán na báze oleja
Doba schnutia5 až 10 minútNa olejovej báze: 24 až 48 hodín do zaschnutia, úplne vytvrdne do mesiaca: 4 až 8 hodín do zaschnutia a úplne vytvrdne do 30 dníPolyakryl: zaschne približne za dve hodiny a úplne vytvrdne do 24 hodín
Povrchová úpravaUltramatný až vysoký leskMatný, saténový, pololesklý a lesklý
ToxicitaToxický. Obsahuje prchavé organické látky. Vodná báza je menej toxickáNa olejovej báze: Na vodnej báze: Polykryl: menej toxický: Menej toxický ako polyuretán na báze vody
PoužívaMožno použiť na drevo, kov a plast. Najlepšie na drevené povrchy v interiéri, ale sú k dispozícii aj výrobky do interiéru a exteriéruNa olejovej báze: Na báze vody: Ak nie je uvedené inak, tak na vnútorné projektyPolyakryl: V interiéri

Nanášanie laku

Keďže lak je riedka látka, môžete ho nanášať buď štetcom, alebo rozprašovačom. Mnohé laky sa totiž dodávajú v sprejovej verzii. Lak nanesený štetcom síce pomerne rýchlo schne, ale mali by ste mať dostatok času na nanesenie rovnomernej vrstvy. Nechcete, aby sa vám do náteru dostali štetiny, preto je najlepšie použiť kvalitný štetec so štetinami, aby ste sa tomuto problému vyhli.

Nanášajte tenkú vrstvu a pracujte rýchlo; budete nanášať viacero vrstiev, aby ste dosiahli dobrý a odolný povrch.

Pri striekaní laku sa prirodzene nanesie rovnomernejšia vrstva. Na menšie projekty na drevo sa výborne hodia aerosólové laky v spreji, ktoré sú však stále pomerne drahé. Pri striekaní laku si treba uvedomiť aj nebezpečenstvo. Vždy pracujte v dobre vetranom priestore a noste ochranné prostriedky vrátane ochrany očí, rukavíc a respirátora.

V porovnaní s polyuretánom je aplikácia laku jednoduchšia, pretože sa pred striekaním nemusí riediť. Takisto pri použití štetca sa na laku prejaví menej ťahov štetcom. Pri nanášaní laku štetcom sa snažte vyhnúť rýchlym ťahom hore-dole. Radšej vezmite štetec a nanášajte látku dlhými, rýchlymi pohybmi, aby ste dosiahli rovnomernejšie pokrytie.

Pred nanesením laku je potrebné drevo pripraviť, čo zahŕňa brúsenie a tmelenie. Povrch sa musí pred nanesením laku aj očistiť. Po nanesení prvej tenkej vrstvy laku je potrebné nechať ju zaschnúť 2 až 4 hodiny pred nanesením ďalšej vrstvy. Pred nanesením ďalšej vrstvy lak zľahka prebrúste papierom so zrnitosťou 320 a očistite. Rovnakým spôsobom postupujte aj pri treťom nátere. Pred nanesením každej vrstvy sa uistite, že je povrch úplne suchý.

Polyuretán vs. lak

Nanášanie polyuretánu

Vo väčšine prípadov sa pri nanášaní polyuretánu používa štetec so štetinami. Niektorí uprednostňujú aj použitie penového štetca. Môžete však získať aj varianty stierania pomocou handry a tiež varianty striekania. Povrch dreva budete musieť pripraviť brúsením a v prípade potreby nanesením plniča na kresbu dreva. Pred nanesením akejkoľvek povrchovej úpravy dreva vždy očistite povrch dreva.

Polyuretán nanášajte dlhými rovnomernými ťahmi a pracujte so štruktúrou dreva. Prvú vrstvu nechajte zaschnúť - pokyny na to by mali byť uvedené na etikete výrobku. Zľahka ho prebrúste papierom so zrnitosťou 320, očistite povrch a potom naneste ďalšiu vrstvu. Dve vrstvy by mali byť dostatočné, ale tri vrstvy poskytnú väčšiu ochranu.

Stierateľné a striekané polyuretány sú redšie a najlepšie pokrývajú povrchy s väčším množstvom detailov a povrchy, ktoré sú vertikálne. Jediný rozdiel pri nich je, že budete musieť naniesť viac vrstiev. Na ochrannú vrstvu by sa najlepšie hodilo 4 až 6 vrstiev.

Nanášanie polyetylénu na lak

Ako už bolo spomenuté, laky ako nitrocelulóza sú náchylné na poškriabanie, preto by ste mohli zvážiť pridanie väčšej ochrany. Pokiaľ ide o nanášanie niečoho iného cez lak, budete musieť byť pri výbere opatrní. Polyuretán na lak nie je dobrá voľba, pretože polyuretán sa s lakom nebude správne spájať. Takže časom sa začne odlupovať.

Lepšou voľbou by mohol byť alkydový lak, ktorý lepšie priľne k povrchu, a tým zabezpečí lepšiu odolnosť proti poškriabaniu. Povrchová úprava laku by sa mala zhodovať s povrchovou úpravou polyuretánu. Na druhej strane by sa lak nemal nanášať na lak, pretože by zničil povrchovú úpravu pod ním.

Aj keď na lak nanesiete ďalšiu ochrannú vrstvu, nemusí to nevyhnutne zvýšiť jeho trvanlivosť. Najlepšie by bolo neumiestňovať na povrch horúce predmety. Na horúce hrnčeky dostanete horúce podložky aj podstavce a používanie týchto predmetov by malo v prvom rade eliminovať potrebu nanášania polyetylénu na lak. Mnohí by tiež odporúčali, aby ste poly na lak vôbec nenakladali, pretože majú odlišné vlastnosti. Najlepšou možnosťou by bolo odstrániť akúkoľvek vrstvu, ktorú máte na povrchu dreva, a potom ju znovu natrieť požadovanou povrchovou úpravou.

Lakovanie štetcom vs. polyuretán

Často kladené otázky

Čo je to lak?

Stručne povedané, lak je povrchová úprava, ktorá sa môže nanášať na drevo a po zaschnutí vytvára tvrdý, lesklý povrch. Lak sa vyrába v rôznych formách, od nitrocelulózových a akrylových lakov až po laky na vodnej báze. Každý z nich poskytuje svoje vlastné výhody a nevýhody.

Čo je polyuretán?

Polyuretán je ako tekutý plast a po zaschnutí sa stáva tvrdým. Náter vytvára odolnú vrstvu, ktorá pokrýva povrch dreva a iných materiálov. Máte rôzne možnosti, od polyuretánov na báze oleja až po polyuretány na báze vody. V súčasnosti existuje aj polykrylátová možnosť, ktorá ponúka podobné vlastnosti ako olejové aj vodné varianty.

Je lak odolný voči vode?

Áno, lak, polyuretán aj lak pôsobia ako tmely a ponúkajú vynikajúce vodoodolné vlastnosti. Niektoré laky sa môžu používať len v interiéri, avšak k dispozícii sú aj výrobky, ktoré sa môžu používať v interiéri aj exteriéri. Vždy si prečítajte pokyny a odporúčania výrobcu.

Môžem naniesť len jednu vrstvu laku?

Zvyčajne sa robia dve až tri vrstvy laku, ale v prípade potreby ich možno naniesť aj viac. Lak sa strieka v tenkých vrstvách, takže nanesenie šiestich alebo viacerých vrstiev môže ponúknuť lepšie výsledky.

Môže sa štetec použiť na nanášanie polyetylénu aj laku?

Pokiaľ ide o nanášanie laku štetcom oproti polyuretánu, na lak je najlepšie použiť rozprašovač, pretože rýchlo schne. Na nanášanie polyuretánu je najlepší štetec. K dispozícii sú však výrobky na nanášanie laku štetcom a polyuretán sa dá riediť aj na použitie v rozprašovači.

Je polyuretán po zaschnutí stále toxický?

Vo fáze nanášania, schnutia a vytvrdzovania je polyuretán pri používaní toxický. Po vysušení sa však považuje za bezpečný.

Je potrebné brúsenie medzi polyuretánovými vrstvami?

Áno, po nanesení jednej vrstvy nechajte zaschnúť a potom ju zľahka prebrúste papierom so zrnitosťou 320. Potom môžete naniesť druhú vrstvu a postupovať rovnako, kým nedosiahnete požadovanú povrchovú úpravu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.