Maľovanie keramiky akrylovou farbou

Keramika je starobylé odvetvie, ktoré siaha do obdobia pred začiatkom dejín. Najstarším existujúcim keramickým dielom je takzvaná Venuša z Dolných Věstoníc, malá soška ženy, ktorá sa našla v malej pravekej osade v Českej republike a pochádza z obdobia 28 000 rokov pred naším letopočtom. V súčasnosti je keramika nielen prosperujúcim odvetvím, ale aj obľúbeným koníčkom. V tomto článku sa budeme venovať keramike, rozoberieme maľovanie keramiky akrylovými farbami a najlepší typ keramiky na maľovanie.

Aký typ keramiky možno maľovať?

Pod pojmom keramika sa rozumie keramika vo všetkých jej podobách, či už glazovaná alebo neglazovaná, maľovaná alebo hladká. Existujú tri hlavné typy keramiky, na ktoré sa pozrieme, a potom zistíme, ktorý typ je najvhodnejší na maľovanie.

Keramika v surovej, pravej podobe je známa aj ako greenware. To znamená hlinu, ktorá bola vysušená na vzduchu, ale nebola vložená do pece a vypálená. Greenware je mimoriadne krehký a má krátku životnosť, preto sa neodporúča na maľovanie alebo umelecké diela. Okrem toho maľovanie keramiky, ktorá nebola vypálená, by bolo ťažké, pretože aj keby ste si zaobstarali farbu na keramiku, zistili by ste, že by na povrchu hliny nepriľnula.

Farby na keramiku

Ďalším typom keramiky je glazovaná keramika, ktorá bola sušená na vzduchu a raz vypálená v peci a následne na ňu boli nanesené keramické glazúry. Po nanesení glazúry sa keramický kus vloží späť do pece pri vyššej teplote. Hoci je tento typ keramiky odolný voči vode a možno ho umývať v umývačke riadu, bohužiaľ ho nemožno maľovať, pretože farba na glazúre nelepí.

Najlepšia keramika na maľovanie je známa ako "biskvit". Je to zelený riad, ktorý bol vysušený na vzduchu a vypálený v peci, ale nebol glazovaný. Po vypálení v peci je biskvitová keramika pevná a silná, a keďže je pórovitá, je ideálna na maľovanie akrylovými farbami. Farba sa absorbuje do hliny, čo znamená, že možno budete musieť pridať ďalšie vrstvy, aby ste dosiahli požadovanú farbu, ale môžete si byť istí, že farba po zaschnutí nevybledne, neodštiepi sa ani nepraskne.

Existujú tri druhy keramiky z piškótového skla: kamenina, ktorá má terakotovú farbu, kamenina, ktorá má sivú farbu, a porcelánová piškóta, ktorá je čisto biela. Všetky tri druhy biskvitu možno úspešne maľovať akrylovými farbami.

Ako maľovať keramiku

Po vypálení vašej nenamaľovanej keramiky v peci a jej úplnom vychladnutí je niekoľko príprav, ktoré odporúčame vykonať pred tým, ako ju začnete maľovať. Sú rýchle a jednoduché a ušetria vám čas a uľahčia prácu pri maľovaní.

Prípravy na maľovanie keramiky

Predtým, ako začnete používať akrylovú farbu na keramické predmety, je potrebné pripraviť sa na niekoľko vecí a uvedomiť si ich. Tu je stručný zoznam niektorých najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako začnete maľovať keramiku.

  • Ako sme už spomenuli, nelakovaná keramika je mimoriadne porézna a pri nanášaní farby ju takmer nasaje. To je v poriadku, ak vám nevadí použiť veľké množstvo farby, aby ste získali požadovanú farbu a povrchovú úpravu, ale odporúčame vám použiť akrylový sprej na základný náter povrchu keramiky. Akrylová farba na keramiku funguje najlepšie, ak bol kus vopred natretý základným náterom, pretože hoci zostáva do určitej miery porézny, akrylová farba priľne k povrchu bez toho, aby sa úplne vstrebala.
  • Keď ste pripravení začať maľovať, nemali by ste na štetec naraz naniesť príliš veľa vody a farby. Najprv poklepte štetcom po poháriku s vodou alebo po kúsku papierovej utierky, aby ste sa zbavili prebytku, a keď uvidíte, že zo štetca už voda nevyteká, budete ho môcť ponoriť do akrylovej farby. Ak tento postup nedodržíte, zistíte, že keramika absorbuje vodu a farba zostane fľakatá a kvapkajúca.

Maľovanie na keramiku

  • Maľovanie keramiky akrylovou farbou je rovnaký postup ako maľovanie na plátno alebo akékoľvek iné médium. Akrylová farba schne veľmi rýchlo, zvyčajne v rozmedzí 5 až 10 minút od jej nanesenia (a za predpokladu, že ste nenaniesli veľmi hrubú vrstvu farby). Môžete namaľovať ľubovoľný počet vrstiev farby za predpokladu, že každú vrstvu necháte medzi jednotlivými aplikáciami zaschnúť.
  • Mnohí maliari keramiky radi maľujú na svoje hrnce ľudské postavy. Trik spočíva v tom, že sa naučíte správne zachytiť tóny pokožky - samozrejme, ak vaše postavy nebudú namaľované jednofarebne. Krása akrylových farieb spočíva v tom, že ich môžete miešať a vytvárať tak ďalšie farby, preto by pre vás malo byť pomerne jednoduché vytvoriť farby pokožky. Ako referenciu použite obrázky z časopisov a novín. Čím zručnejší budete v miešaní farieb, tým krajší bude váš hotový keramický kúsok.

Návod na maľovanie keramiky akrylovými farbami

Keď ste si pripravili nenamaľovanú keramiku, budete teraz pripravení na jej maľovanie. Pred začatím maľovania je dobré mať pripravené farby, štetce a vodu, pretože to pomôže k hladkému priebehu maľovania.

Nezabudnite, že akrylová farba rýchlo schne, takže budete musieť pracovať rýchlo a nechcete strácať čas hľadaním správnej farby alebo hľadaním pohára s vodou medzi vrstvami!

Krok 1

Pred maľovaním sa uistite, že je vaša keramika čistá a bez prachu. Najskôr ju utrite vlhkou handričkou, aby ste sa zbavili prachu alebo malých čiastočiek keramiky a iných nečistôt. Nechcete, aby sa vám zachytili na štetec, pretože keď začnete maľovať, tieto malé kúsky pokazia efekt.

Maľovanie keramiky akrylom

Krok 2

Vopred sa rozhodnite, ktoré farby použijete, a potom vytlačte na paletu alebo aj na porcelánový tanier toľko farieb, koľko si myslíte, že budete potrebovať. Nie je dobrý nápad vytláčať farbu na štetec priamo z tuby, pretože pravdepodobne vytlačíte viac, ako potrebujete.

Taktiež tuby by mali byť uzavreté, aby sa do nich nedostal vzduch a nezačal farbu vysušovať.

Krok 3

Okrem štetca môžete použiť aj špongie, aby ste maľbe dodali textúru. Tiež sa nemusíte držať len jedného štetca, môžete použiť tenšie alebo hrubšie, v závislosti od obrazu, ktorý maľujete, a vzhľadu, ktorý chcete dosiahnuť. Hrubšie štetce by boli najlepšie na nanášanie veľkého množstva farby, zatiaľ čo tenšie štetce by ste použili na jemnejšiu detailnú prácu.

Akrylová maľba na keramiku

Krok 4

Ak budete svoj keramický kúsok používať v kuchyni alebo jedálni, inými slovami, budete z neho jesť alebo piť, mali by ste nechať priestor asi jeden centimeter od okraja bez farby.

Ak je kus čisto dekoratívny, môžete ho natrieť až po vrch.

Krok 5

Po dokončení maľovania keramiky môžete farbu utesniť akrylovým tmelom v spreji. Je to dobrý nápad urobiť aj vtedy, ak chcete mať lesklý povrch namiesto matného. Akrylová farba nevydrží teplo pece, takže jediný spôsob, ako dosiahnuť lesklý povrch, je použiť tmel.

Maľovanie akrylom na keramiku

Nájdite vhodnú akrylovú farbu na keramiku

Najlepšou farbou, ktorú môžete použiť na maľovanie keramiky a hrnčiarskych výrobkov, je akrylová farba. Keďže ide o olejovú farbu, je mimoriadne všestranná a môžete ňou natrieť takmer všetko, čo si zaumienite. Niektoré zaschnú do matného, iné do lesklého a ďalšie do saténového povrchu. Sú mimoriadne odolné a neodlupujú sa, neštiepia ani nemenia farbu. Okrem týchto žiaducich vlastností je potrebné dbať aj na niekoľko ďalších.

Maľovanie keramiky akrylom

Farba

Keď plánujete maľovať keramiku akrylovými farbami, hľadajte farby, ktoré sú dostupné v rôznych farbách. Každú farbu môžete použiť tak, ako vychádza z tuby, alebo môžete farby aj miešať a vytvárať nové.

Možno nájdete farbu, ktorá je pre vás jedinečná a ktorá sa stane vašou vlastnou špeciálnou "podpisovou" farbou, pokiaľ ide o špeciálne farby na keramiku.

Čas vytvrdzovania

Čas vytvrdzovania alebo schnutia je veľmi dôležitý. Akrylovú farbu na keramiku je potrebné nechať chvíľu zaschnúť, ideálne nie dlhšie ako 48 hodín. Prípadne hľadajte farbu, ktorú možno vytvrdiť v peci. Farba, ktorej schnutie trvá dlhšie ako 48 hodín, nie je ideálna, najmä ak chcete na keramický kus namaľovať viac vrstiev.

Akrylová farba na keramiku

Svetlostálosť

Farba, ktorá je svetlostála, časom nevybledne, vekom nezožltne ani sa nestane priesvitnou. Presne takýto typ farby potrebujete na keramiku, pretože nechcete, aby ste ju museli každú chvíľu premaľovávať alebo retušovať.

Chcete sa dlho tešiť z krásy svojich keramických kúskov, preto je to dôležité hľadisko.

Bezpečnosť umývačky riadu

Ak plánujete používať keramiku na jedenie a pitie, musíte sa uistiť, že farba, ktorú ste si vybrali, je po vytvrdnutí vhodná do umývačky riadu. Uistite sa, že farba je bezpečná aj pre potraviny, inak bude musieť byť vaša krásne namaľovaná keramika len na parádu.

Nemaľovaná keramika

Veríme, že sme vo vás podnietili nadšenie pre maľovanie keramiky akrylovými farbami a že už máte vybraný ten špeciálny nemaľovaný keramický kúsok. Maľovanie keramiky je zábavné a obohacujúce, a za predpokladu, že použijete netoxické farby, ako napríklad Craft 4 All, prečo do toho nezapojiť aj deti? Bez ohľadu na to, aký nedokonalý môže byť ich obraz, často sa práve ten najdokonalejší kúsok stane tým najcennejším.

Často kladené otázky

Aký druh keramiky je najlepší na maľovanie?

Najlepší druh keramiky na maľovanie sa nazýva "biskvitová" keramika. Táto konkrétna keramika znamená hlinu, ktorá bola vysušená na vzduchu a potom vložená do pece a vypálená. Z tohto dôvodu je biskvitová keramika mimoriadne pevná a zachová si svoju štruktúru, aj keď sa daný kus používa denne, na rozdiel od okrasného kusu.

Aká je najlepšia farba na keramiku?

Jediná farba, ktorú môžete použiť na keramiku, je akrylová farba. Akryl je mimoriadne univerzálne médium, ktoré je vhodné na takmer všetky typy povrchov, na ktoré si spomeniete. Na keramiku sa hodí najmä preto, že veľmi dobre priľne k hline, hoci je vhodnejšie hlinu najprv zafixovať bezfarebnou akrylovou farbou v spreji. Podobne ako pri olejových farbách, aj pri maľovaní akrylovou farbou na keramiku môžete maľovať v hrubých vrstvách, aby ste dielu dodali vizuálnu zaujímavosť a textúru.

Aký je rozdiel medzi keramikou a hrnčiarstvom?

Skutočná definícia keramiky sú predmety vyrobené z hliny, ktoré prechádzajú zmenou, keď sa zahrejú alebo vypália v peci. Keramika je len iný výraz pre keramiku, hoci sa vzťahuje konkrétne na nádoby, ktoré by ste použili v kuchyni alebo jedálni, ako sú hrnčeky, misky a taniere.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.