Mliečna farba vs. kriedová farba - rozdiel medzi nimi

Pokiaľ ide o mliečnu a kriedovú farbu, rozdiel medzi nimi sa môže zdať trochu mätúci, najmä ak s týmto typom média maľujete prvýkrát. Môže to byť ťažké rozhodnutie, pretože obe tieto farby ponúkajú podobné vlastnosti a výsledky. Tieto farby môžete použiť aj na menšie projekty, ako sú rámy obrazov alebo renovácia starého nábytku. Hlavný rozdiel medzi kriedovou farbou a mliečnou farbou vyplýva z prísad v každej z nich, ako aj z ceny oboch typov farieb. Aby sme získali jasnejší obraz o mliečnej a kriedovej farbe, pozrime sa na obe farby bližšie.

Čo je mliečna farba?

Mliečne farby sú známe už mnoho rokov a obsahujú základné zložky, ako sú mliečne bielkoviny (známe aj ako kazeín), hlina, vápenec a farebné pigmenty. Tradičné mliečne farby sa dajú kúpiť ako prášok, ktorý je potom potrebné zmiešať s vodou. K dispozícii sú však aj vopred namiešané mliečne farby, ktoré vám ušetria čas aj peniaze.

Len upozorňujeme, že na niektorých komerčných výrobkoch sa môže uvádzať "mliečna farba", ale tieto výrobky boli vylepšené a napodobňujú hlavne povrch tradičných mliečnych farieb.

Najvýhodnejšie, čo sa týka mliečnych farieb, je, že sú na báze vody a ich používanie je bezpečné. Mliečne farby tiež neobsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC). Túto ekologickú mliečnu farbu možno použiť aj na rôzne povrchy, od stropov až po nábytok, steny, nádoby a iné dekoratívne predmety. Efekt po natretí je skvelý na vybielenie a získanie rustikálneho dizajnu alebo starožitnej estetiky. Tento efekt ľahko dosiahnete tak, že po zaschnutí farby ju na niektorých miestach zľahka prebrúsite.

Mliečne farby

Medzi obľúbené značky mliečnej farby patria:

  • The Old Fashioned Milk Paint Company
  • Miss Mustard Seed Milk Paint
  • Spoločnosť The Real Milk Paint Company
  • Rust-Oleum
  • FolkArt
  • General Finishes Mliečna farba

Mliečne farby poskytujú zamatovo matný povrch, ktorý sa dá ľahko narušiť. Povrchová úprava je dlhotrvajúca a farba dokáže priľnúť na väčšinu povrchov. S poréznymi povrchmi alebo surovým drevom sa výborne pracuje a pred maľovaním nevyžadujú základný náter. Pri aplikácii na iné neporézne povrchy by však mal byť súčasťou náteru spojovací prostriedok. Po zmiešaní práškovej mliečnej farby je najlepšie použiť ju do 24 hodín, pretože má pomerne krátku trvanlivosť.

Výhody a nevýhody mliečnych farieb

Mliečne farby sú obľúbenou voľbou, pokiaľ ide o nábytok z dreva, najmä ak chcete získať jedinečnejší, rustikálny vzhľad. Hoci mliečne farby ponúkajú mnoho výhod, existuje aj niekoľko nevýhod, ktoré môžu spôsobiť, že niektorí ľudia dajú prednosť kriedovým farbám alebo iným alternatívam farieb.

Čo je kriedová farba?

Kriedová farba je obľúbená farba, ktorá rýchlo schne a dobre priľne na rôzne povrchy. Farba sa skladá z uhličitanu vápenatého, kriedových pigmentov a mastenca. Názov "kriedová farba" vymyslela Annie Sloan v 90. rokoch 20. storočia, keď tento výrobok vyvinula. Dnes je k dispozícii aj pomerne veľa ďalších značiek. Stačí niekoľko vrstiev, aby ste získali matný povrch, ktorý má vyhľadávaný narušený vzhľad.

Matný povrch je plochý vzhľad, ktorý nemá žiadny lesk.

Tam, kde sa mliečna farba musí miešať, sa kriedová farba nemusí miešať a môže sa použiť okamžite. Kriedová farba sa dodáva v rôznych farbách a zvykne stáť o niečo viac ako mliečna farba. Kriedovú farbu môžete použiť na väčšinu povrchov vrátane nábytku, stropov, stien a iných dekoratívnych predmetov.

Čo je kriedová farba

Medzi obľúbené značky patria napr:

  • Annie Sloan Chalk Paint
  • Kriedová farba Rust-Oleum
  • Retique It
  • Smrek od spoločnosti KILZ
  • FolkArt

Výhody a nevýhody kriedovej farby

Kriedová farba sa zdá byť obľúbenejšou voľbou, pokiaľ ide o maľovanie nábytku a konferenčných stolíkov, pretože je pohodlnejšia na použitie. Ako pri všetkom, aj pri používaní kriedových farieb existuje niekoľko nevýhod. Pozrime sa na výhody aj nevýhody tohto média, aby sme zistili, či je to najlepšia voľba pre váš projekt maľovania.

Rozdiel medzi kriedovou a mliečnou farbou

Pri pohľade na mliečnu farbu v porovnaní s kriedovou farbou si všimnete, že obe sú na báze vody, majú malý alebo žiadny zápach a schnú pomerne rýchlo. Ako vidíte, obe možnosti poskytujú pomerne veľa výhod a v porovnaní s latexovými alebo olejovými farbami sú veľmi často lepšou voľbou.

Kriedová farbaMliečna farba
Povrchová úpravaMatný, kriedový a rovnomerný povrch; väčšia kontrola nad vytváraním narušeného vzhľaduMatný povrch pripomínajúci zamat; ľahšie sa deformuje a odlupuje
PovrchyFunguje na väčšine povrchov vrátane kovu, betónu, terakoty, dreva, látky, plastu, kože a laminátuNajlepšie na poréznych povrchoch, ako je drevo, ale funguje aj na skle, kovoch, murive, plaste, sadrokartóne, omietke a väčšine ďalších povrchov
NákladyDrahšie ako mliečna farbaLacnejšie ako kriedová farba
KonzistenciaHustejšia ako mliečna farba - vyžaduje len jednu alebo dve vrstvyRedšia - môže vyžadovať tri alebo viac vrstiev, v závislosti od požadovaného vzhľadu
Základný náterNie je potrebný základný náterNie je potrebný žiadny primer
ZložkyUhličitan vápenatý, mastenec a kriedové pigmentyMliečne bielkoviny (kazeín), ako aj íl, vápenec a farebné pigmenty
VýrobokDodáva sa v plechovke; nie je potrebné miešanieDodáva sa vo forme prášku, ktorý musíte zmiešať s vodou; existujú aj predmiešané varianty
FarbyNie je ľahké vytvoriť si vlastné farbyĽahko namiešate potrebné množstvo a vytvoríte nové farby

Použitie mliečnej farby vs. krieda

Mliečne farby aj kriedové farby sa ľahko používajú, pretože majú tendenciu priľnúť k väčšine povrchov. Pomocou kriedových farieb môžete vytvoriť hladší, matnejší povrch, prípadne jednoduchý, narušený alebo štiepaný vzhľad použitím mliečnej farby. Kriedovou farbou však môžete vytvoriť aj narušený vzhľad tak, že ju na náhodných miestach obrúsite.

Počet vrstiev farby a rôzne farby, ktoré použijete, tiež vytvoria rôzne efekty, takže môžete experimentovať, aby ste dosiahli požadovanú povrchovú úpravu.

Nanášanie farby na báze mlieka

Ako už bolo spomenuté, mliečne farby sa dodávajú v práškovej forme a na použitie farby musíte prášok zmiešať v rovnakom množstve s vodou. Ak chcete dosiahnuť trochu odlupujúci sa a odlupujúci sa vzhľad, môžete potom farbu naniesť tak, ako je. Ak chcete dosiahnuť hladší a rovnomernejší povrch alebo ak pracujete na neporéznom povrchu, stačí pridať spojovací prostriedok.

Pri ručnom miešaní mliečnych farieb môžu vzniknúť hrudky. Lepšou možnosťou by preto bolo použiť vŕtačku, ktorá je vybavená miešacím nadstavcom. Ten zabezpečí, že sa všetok prášok riadne premieša, takže mliečna farba bude vyzerať hladká s mierne vodovou konzistenciou. Konzistencia by nemala byť ani príliš riedka, ani príliš hustá - skôr ako mliečny koktail.

Farba na báze mlieka

Zmiešanú farbu nechajte odstáť aspoň desať minút až pol hodiny, aby sa farebné pigmenty mohli rozpustiť. Mliečnu farbu potom môžete ihneď použiť, a keďže dobre priľne, nie je potrebný základný náter. Odporúčame však, aby ste povrch zľahka prebrúsili papierom so zrnitosťou 150 až 220, čím dosiahnete ešte viac narušený vzhľad. Ak chcete ešte väčšiu štruktúru, môžete povrch prebrúsiť silnejšie a potom ho utrieť, aby ste odstránili prach.

Vezmite mliečnu farbu a pomocou štetca s prírodnými štetinami ju naneste na povrch. Niektorí radi používajú aj valček, iní zasa postrekovač. Mliečnu farbu nechajte zaschnúť približne 30 minút, po uplynutí tohto času môžete podľa potreby naniesť druhú vrstvu. Zbavte sa všetkých zreteľných úlomkov pomocou tmelu a potom použite vysokozrnný brúsny papier so zrnitosťou 320 až 400. Pri brúsení sa pohybujte jedným smerom a vykonávajte dlhé a rovnomerné ťahy.

Mliečna farba je odolná, takže ak sa nanáša na povrch, ktorý sa nepoužíva často, môžete sa zaobísť bez použitia tesniacej vrstvy. Na povrchoch, ktoré by mohli byť vystavené opotrebovaniu, je nanesenie tmelu dobrý nápad. Na ochranu povrchu môžete použiť prírodný vosk, olej alebo polyuretán.

Najlepšia tradičná mliečna farba: Mliečna farba OLD FASHIONED Premium

Mliečna farba Old Fashioned je autentická mliečna farba, ktorá je netoxická a šetrná k životnému prostrediu. Mliečnu farbu si môžete zaobstarať aj v rôznych farbách, ktoré zaschnú do pekného, zamatovo matného povrchu. Keďže ide o tradičnú farbu, dostanete prášok, ktorý je potrebné zmiešať s vodou, aby sa vytvorilo potrebné množstvo farby. Táto mliečna farba sa najlepšie používa na porézne povrchy, ako je napríklad drevo.

Nanášanie kriedovej farby

Kriedovú farbu, podobne ako mliečne farby, možno použiť na rôzne povrchy, hoci v mnohých prípadoch sa používa na vytvorenie jedinečných nábytkových predmetov. Rovnako ako pri mliečnych farbách nie je potrebná veľká príprava a farby sa ľahko nanášajú. Kriedové farby sú ešte jednoduchšie, pretože na začiatku nemusíte nič miešať - stačí namočiť štetec a maľovať.

Pred natieraním nemusíte odstraňovať ani žiadnu predchádzajúcu povrchovú úpravu, dôležité však zostáva uistiť sa, že povrch dreva je čistý a suchý. Na čistenie vám dobre poslúži trochu vody a mydla. Takisto sa kriedová farba ľahko čistí, takže ak trochu znečistíte, nie je to žiadny problém. Nábytkový predmet môžete tiež položiť na nejaké noviny alebo plast, aby ste udržali čistotu.

Kriedové farby vs. mliečne farby

Odstráňte všetky kovania, štítky alebo nálepky a vlhkou handričkou zotrite všetky nečistoty alebo prach. Len nezabudnite pred natieraním počkať, kým drevo úplne vyschne. Ak nájdete nerovnosti, môžete ich vyhladiť brúsnym papierom so zrnitosťou 220.

Opäť sa uistite, že ste odstránili všetok prach. Miesta, ktoré nechcete natierať, môžete prelepiť maliarskou páskou.

Vylejte trochu farby a začnite maľovať. Nemusíte dávať pozor na to, ktorým smerom maľujete, pretože stačí, ak štetcom pokryjete plochu. Môžete to nechať na jednu vrstvu, ale vo všeobecnosti je potrebná druhá vrstva. Po namaľovaní prvej vrstvy ju nechajte 30 minút zaschnúť. Tým sa vytvorí pevnejší vzhľad vašej povrchovej úpravy.

Ak chcete vytvoriť narušený vzhľad, budete musieť použiť brúsny papier s jemnou zrnitosťou. Hrubý brúsny papier bude príliš hrubý, pretože nechcete prebrúsiť povrch dreva. To, kde sa rozhodnete povrch obrúsiť, je na vás, ale ak obrúsite príliš veľkú časť povrchu, môžete povrch premaľovať a začať odznova. Prípadný prach odstráňte čistou navlhčenou handričkou a po zaschnutí môžete naniesť tmel.

Mnohé značky kriedových farieb predávajú spolu s ostatnými výrobkami aj voskový tmel. Pomocou štetca na vosk naneste po častiach na natretý predmet vrstvu číreho vosku. Tieto štetce sú zvyčajne zaoblené a majú o niečo ťažšiu rukoväť. Po nanesení jemného vosku v určitej časti pomocou štetca vezmite bavlnenú handričku, ktorá nepúšťa vlákna, a pretrite oblasť, aby ste odstránili prebytok. Postupujte rovnako, ako keď pokrývate celú plochu, postupne po jednotlivých častiach.

Vosk môžete nanášať aj čistou, suchou bavlnenou handričkou bez žmolkov a po dokončení časti zotrite prebytok ďalším kusom čistej, suchej handričky bez žmolkov. Možno budete musieť mať k dispozícii niekoľko čistých handier, pretože vosk sa môže hromadiť a budete ho musieť často vymieňať.

Možno budete chcieť zvážiť, či povrch voskom neprelejete druhýkrát, aby ste sa uistili, že je všetko pokryté. Vosk nechajte zaschnúť a ak sa bude predmet často používať, je najlepšie ho pred použitím nechať asi 2 až 3 týždne odležať. Takto sa uistíte, že vosk správne vyschol. Tento postup je určený pre drevené predmety, ktoré zostanú v interiéri, pretože vosk vonku riadne nevyschne.

Kriedová farba môže pracovať aj s vrstvením rôznych farieb a potom vytvoriť narušený vzhľad. Natrite základnú vrstvu farby a potom naneste druhú vrstvu, ktorá má inú farbu alebo odtieň. Po zaschnutí farby môžete vrchný náter zbrúsiť, aby ste odhalili rôzne farby pod ním.

Kriedová farba

Najlepší pomer ceny a kvality kriedovej farby: FOLKART Home Decor Kriedová farba

Kriedová farba FolkArt je dokonalý maliarsky výrobok na vytvorenie mimoriadne matného a kriedového povrchu. Táto farba funguje na rôznych povrchoch vrátane dreva, keramiky, kovu a ďalších. Kriedovú farbu môžete tiež ľahko vrstviť a narušiť jej vzhľad, čím získate výraznejší vzhľad. FolkArt je obľúbená značka a ich kriedová farba si vyžaduje len minimálnu prípravu povrchu.

Tipy na mliečnu a kriedovú farbu

Mliečne farby nie sú nevyhnutne lepšie ako kriedové farby, pretože všetko závisí od toho, čo chcete dosiahnuť. S oboma sa ľahko pracuje a vyžadujú si len veľmi malú prípravu povrchu, vďaka čomu sú tieto farby skvelou voľbou pre tých, ktorí milujú projekty typu "urob si sám".

Čo je mliečna farba

Tipy na používanie farieb na báze mlieka

  • Zvážte, čo chcete dosiahnuť, napríklad či budete potrebovať spojovací prostriedok pre daný typ povrchu. Tieto rozhodnutia vám pomôžu viesť proces maľovania bez väčšej námahy.
  • Zistite správny pomer miešania. Vo všeobecnosti je to jeden diel vody na jeden diel prášku, ale tento pomer sa môže zmeniť, ak chcete mať konzistenciu trochu redšiu alebo hustejšiu.
  • Vyrobte si len toľko, koľko potrebujete na aktuálny projekt, pretože mliečne farby majú krátku trvanlivosť.
  • Po zmiešaní prášku a vody ho pred maľovaním nechajte asi 20 minút odstáť. Ak ide o veľký projekt, počas maľovania ho každých 20 minút znova premiešajte.

Aj keď nie je potrebná žiadna príprava ani základný náter, vždy je dobré očistiť povrch od prachu a nečistôt.

  • Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa porézne povrchy, ako je drevo, najlepšie natierajú, keď sú obrúsené a zbavené všetkých starých náterov. Trocha brúsenia vytvorí štruktúru a poskytne povrch, na ktorý môže mliečna farba oveľa lepšie priľnúť.
  • Nezabudnite, že ak sa chystáte maľovať na inú povrchovú úpravu alebo neporézny povrch, musíte do náteru zahrnúť spojovací prostriedok.
  • Ochranný vrchný náter je vždy dobrý nápad pre predmety, ktoré potrebujú dodatočnú ochranu.
  • Pred použitím farby v striekacom zariadení sa uistite, že ste ju zmiešali, premiešali a potom preceďte.
  • Na nanášanie mliečnej farby môžete použiť štetec, valček alebo sprej.
  • Pri všetkých projektoch zvážte použitie voskového tmelu, aby ste zvýšili životnosť farby. Aplikujte ho 30 minút po zaschnutí farby, aby ste dosiahli dlhotrvajúcu povrchovú úpravu.

Tipy na používanie kriedovej farby

  • Nie je potrebná žiadna príprava povrchu - jednoducho natrite, aj keď ide o náter na už existujúcu povrchovú úpravu.
  • Na dosiahnutie najlepších výsledkov používajte krížové ťahy štetcom alebo ťahy v tvare písmena V. Nemusíte dodržiavať štruktúru dreva.
  • Nanesenie voskového tmelu je dôležité. Môžete si vybrať číry vosk alebo tmavý vosk, ktorý môže pekne zvýrazniť nábytok, pretože sa zhromažďuje v oblastiach, ako sú rohy. Na nanesenie vosku použite mäkkú bavlnenú handričku, ktorá nepúšťa vlákna, a potom ho zotrite druhou handričkou.
  • Lacné štetce so štetinami alebo špongiové kefy nemusia byť tou najlepšou voľbou. Kúpte si štetec špeciálne na kriedovú farbu, hoci dobrý latexový štetec by mal byť tiež v poriadku.

Pri odstraňovaní škvŕn zvážte, kde by sa kus nábytku opotreboval. Napríklad kľučky, hrany a niekoľko ďalších náhodných oblastí.

  • Nepreháňajte to s efektom znečistenia. Nechcete sa dostať k drevu pod ním, preto použite len mierne narušený vzhľad.
  • Ak chcete farbu najprv vyskúšať, začnite maľovať na menej nápadnom mieste.
  • Maľujte po častiach; napríklad natrite jednu stranu a potom prejdite na druhú stranu.
  • Štetec vždy nezabudnite očistiť mydlovou vodou a starajte sa oň, aby vám dlho vydržal.
  • Po dokončení brúsenia zotrite prach.
  • Ak chcete vytvoriť väčšiu hĺbku, zvážte navrstvenie dvoch rôznych farieb a potom ich prebrúste, aby ste získali narušený vzhľad
Rozdiel medzi kriedovou a mliečnou farbou

Často kladené otázky

Čo je mliečna farba?

Tradičné mliečne farby sa dodávajú v práškovej forme, ktorú musíte zmiešať s vodou, a obsahujú mliečnu bielkovinu známu ako kazeín. Farba obsahuje aj hlinu, vápenec a farebné pigmenty a je skvelým spôsobom, ako vytvoriť narušený alebo štiepaný vzhľad nábytku.

Je pred nanesením mliečnych farieb potrebné brúsenie?

Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, brúsenie je dobrý nápad. Vyčistí sa tým povrch a dodá sa mu štruktúra, aby farba lepšie priľnula k povrchu dreva. V prípade neporéznych povrchov, ako je kov, alebo ak chcete dosiahnuť rovnomernejší povrch dreva, budete musieť pridať spojovací prostriedok.

Mliečna farba vs. kriedová farba: Ktorá z nich je najlepšia na zjemnenie dreva?

Na narušenie dreva možno použiť obe farby, avšak mliečna farba to robí oveľa účinnejšie a prirodzenejšie v priebehu času. Mliečnymi farbami možno rýchlo a jednoducho dosiahnuť skvelý vintage vzhľad nábytku.

Je potrebné pri nanášaní kriedovej farby brúsiť?

Nie, pri používaní kriedovej farby nie je potrebné brúsenie, pretože pomerne dobre priľne k mnohým povrchom, napríklad k drevu. Jediné, čo musíte urobiť, je uistiť sa, že povrch je čistý a suchý. Pred maľovaním tiež nemusíte nanášať základný náter, vďaka čomu je táto farba skvelá pre hobby a remeselníkov.

Je pri používaní mliečnych farieb medzi jednotlivými vrstvami potrebné brúsenie?

Ak chcete dosiahnuť hladší vzhľad, počkajte 2 až 4 hodiny, kým každá vrstva zaschne, a potom ju prebrúste brúsnym papierom so zrnitosťou 320 až 400. Brúsenie nie je potrebné pre lepšiu priľnavosť, ale poskytuje hladší povrch.

Môže sa mliečna farba nanášať na inú povrchovú úpravu?

Áno, mliečnu farbu môžete naniesť na moridlo, farbu alebo inú povrchovú úpravu, ale budete musieť pridať spojovací prostriedok na lepšiu priľnavosť k povrchu.

Musíte na mliečnu farbu nanášať vosk?

Po natretí vášho kusu nábytku sa odporúča záverečný krok nanesenia vosku. Vosk nie je nevyhnutný, hoci poskytuje väčšiu ochranu a dodáva povrchu pekný, lesklý povrch.

Môžete použiť kriedovú farbu na pokrytie stien?

Áno, kriedovú farbu môžete použiť na pokrytie stien a je to skvelá netoxická možnosť. Farba poskytne jedinečný štruktúrovaný a matný vzhľad. Pri nanášaní môžete použiť valček, hoci väčší štetec spotrebuje menej farby.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.