Najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky

Kuchyňa je vždy jednou z najrušnejších častí domu. A v rámci kuchyne sú skrinky jedným z najdôležitejších prvkov. Kuchynské skrinky sú tu na uskladnenie, ako aj na dodanie estetického vzhľadu celkovému vzhľadu kuchyne. Utesnenie lakovaných skriniek pomáha udržiavať a chrániť skrinky pre dlhodobé používanie a odolnosť voči každodennému opotrebovaniu. Poďme preskúmať najlepšie bezfarebné nátery na kuchynské skrinky a čo treba zvážiť pri výbere týchto výrobkov.

Najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky

Vždy, keď natierate akékoľvek povrchy, je to práve záverečný náter, ktorý skutočne vynikne a na ktorom záleží. Nezáleží na tom, aké nástroje alebo farby používate, ak záverečný náter nie je urobený dobre, potom konečný výsledok nebude vyzerať skvele. Z tohto dôvodu je dôležité mať ten najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky, ktorý sa vám dostane do rúk. Nižšie sa pozrieme na najlepšie výrobky.

Celkovo najlepší: GENERAL FINISHES Vrchný lak na vodnej báze

Hoci je k dispozícii množstvo rôznych výrobkov a variantov ako tmel na skrinky, táto možnosť od spoločnosti General Finishes vždy vychádza ako najlepšia voľba. Tento vrchný lak na vodnej báze je všeobecne prijímaný ako najlepší polyuretán na kuchynské skrinky. Povrchová úprava funguje so širokou škálou drevín a povrchových úprav.

Bezfarebný vrchný náter na lakované skrinky je k dispozícii v troch rôznych leskoch. Patria medzi ne lesklý, pololesklý a saténový. Ten môže fungovať s rôznymi povrchovými úpravami dreva. Tí, ktorí vyžadujú zvýšený lesk, môžu povrch hotového vrchného laku aj vyleštiť, aby sa zvýšil lesk. Vrchný lak General Finishes je stabilizovaný proti UV žiareniu, čo ho pomáha chrániť pred slnečným žiarením.

Tento vrchný lak bol špeciálne vyvinutý na použitie v interiéri. Je vysoko odolný, odolný proti poškriabaniu a ponúka dlhotrvajúci bezfarebný náter.

Hlavný dôraz tejto povrchovej úpravy je kladený na odolnosť. To je jej výrazná vlastnosť a na základe nej bol vrchný lak špeciálne formulovaný. Každý, kto hľadá bezfarebnú povrchovú úpravu, ktorá je vysoko odolná, preto bude tento výrobok rád používať. Je to pravdepodobne najlepší polyuretán na kuchynské skrinky, ale môže poskytnúť aj vynikajúce riešenie na utesnenie podláh.

Skvelý bezfarebný náter na kuchynské skrinky: MINWAX polykrylový ochranný náter

Keď hľadáte tesniaci výrobok na použitie v kuchyni, Minwax je vždy skvelou značkou, ktorú treba zvážiť. Tento ochranný náter možno použiť na ochranu a zachovanie štruktúry a celistvosti dreveného povrchu. Táto vodná farba zasychá do veľmi čírej podoby a možno ju použiť na všetky druhy drevených povrchov. Aspekt na báze vody znamená, že schne rýchlejšie a vytvára tvrdší povrch.

Hoci polyakrylovú ochrannú povrchovú úpravu Minwax môžete použiť na širokú škálu drevín, najlepšie sa hodí k svetlejším drevinám. Patrí sem breza, javor a jaseň. Neuveriteľne číra povrchová úprava pomáha zvýrazniť prirodzenú krásu podkladového dreva.

Pri použití tohto vrchného laku od spoločnosti Minwax získate veľmi rýchly čas schnutia. To uľahčuje rýchle nanášanie druhej vrstvy. Prípravok nežltne, je úplne bezpečný na použitie a ľahko sa čistí vodou. Je tiež k dispozícii v rôznych variantoch lesku.

Najlepší pomer ceny a kvality: VARATHANE Ultimate Polyuretán

Vrchný polyuretánový lak Varanthe ultimate je výrobok na vodnej báze, ktorý bol špeciálne vyvinutý tak, aby čo najlepšie využil vaše drevené povrchy. Ide o jeden z najlepších polyuretánov na kuchynské skrinky vďaka jeho čírej povrchovej úprave, odolným vlastnostiam a vynikajúcej hodnote.

Vrchný náter zabráni poškriabaniu a poškodeniu škvŕn voči drevu. Pomôže tak zachovať prirodzenú krásu dreva v rušnom prostredí kuchyne. Keďže je táto povrchová úprava na báze vody, veľmi rýchlo schne. Vďaka tomu je jednoduchšie naniesť druhú vrstvu pomerne skoro po sebe. Vzorec na báze vody je tiež praktickejší na utieranie a čistenie po použití.

Ak túžite po lesklej povrchovej úprave, ktorá ponúka úžasnú čistotu a lesk, potom by tento výrobok bol najlepšou voľbou. Ide o jeden z najlepších bezfarebných náterov na kuchynské skrinky vďaka jeho skvelej hodnote a priehľadnému povrchu. Pred nanesením tohto vrchného laku je pravdepodobne najlepšie pridať vrstvu moridla na drevo. Umožní to dosiahnuť dlhšie trvajúcu povrchovú úpravu.

Sprievodca nákupom tmelu na skrinky

Bezfarebný náter na skrine možno použiť na všetky druhy rôznych drevených povrchov. Patria sem skrinky, ktoré sú natreté, morené alebo nedokončené. Použitie najlepšieho bezfarebného náteru na kuchynské skrinky pomôže pridať na drevo ochrannú vrstvu proti škvrnám, rozliatiu, poškriabaniu a pod. To pomôže zachovať vzhľad skriniek.

Bezfarebný náter na skrinky žltnúce

Ak sa bezfarebný náter na skrine aplikuje na bielo natreté drevo, vždy existuje možnosť, že časom zožltne. Týka sa to celého radu povrchových úprav - napríklad polyuretánu, olejov, moridiel alebo lakov. To, či bezfarebný náter zožltne, závisí od typu dreva, použitých farbív, obsahu vlhkosti v skrinkách a od toho, či bol náter aplikovaný správne. Vedieť, či náter zožltne alebo nie, je ťažké, ale pri práci s tmelom na skrine je vždy najlepšie urobiť všetky opatrenia, aby sa tomu predišlo.

Bezfarebný náter na skrinky

Odolnosť proti poškriabaniu

Kuchynské skrinky sú vystavené množstvu činností. V kuchynských skriniach sa skladujú ostré nože a kovové predmety, a tak je poškriabanie bežným javom. Pri tmelení lakovaných skriniek sa uistite, že tmel na skrinky je dostatočne odolný, aby odolal poškriabaniu. Snažte sa tiež vybrať bezfarebný náter, ktorý odolá určitému stupňu tepla.

Pevný bezfarebný náter

Použitím pevného bezfarebného náteru na skrine dosiahnete hrubší a odolnejší povrch. Pomôže to s odolnosťou voči vode a bude mať dlhšiu životnosť. Najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky by mal byť hrubý, aby sa dosiahla čo najlepšia ochrana.

Cena

Tak ako väčšina vecí v živote, aj najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky je najdrahší. Vždy sa však musíme držať svojho rozpočtu a nie vždy sme schopní siahnuť po najdrahších výrobkoch. Ak sa rozhodnete pre lacnejší tmel na skrinky, uistite sa, že má dobré recenzie a je vhodný pre vaše pracovné požiadavky.

Povrchová úprava dreva

Tmel na skrine, ktorý si vyberiete, by mal závisieť od typu povrchovej úpravy dreva, ktorú budete zakrývať. Ak sú skrine z neošetreného dreva, potom je najlepšie použiť tmel na olejovej báze. Pridá to vrstvu ochrany a zároveň sa zbavíte úplne surového dreveného vzhľadu. Ak tmel na skrinky, ktorý si vyberiete, nie je na báze oleja, je najlepšie drevo najprv moriť a až potom pridať povrchovú vrstvu.

Vzhľad a pocit

Rôzne možnosti bezfarebných náterov ponúkajú rôzne typy povrchových úprav. Medzi ne patria saténové, lesklé a pololesklé. Každý z nich sa vzťahuje na hladkosť náteru. Vysoko lesklé povrchové úpravy sa ľahšie čistia ako saténové. Len nezabudnite použiť povrchovú úpravu, ktorá sa hodí k typom povrchov, ktoré pokrývate. Musí to byť niečo, čo ponúkne praktické riešenie pre skrinky a zároveň bude vyhovovať zvyšku kuchyne.

tmel na skrinky

Výhody najlepšieho bezfarebného laku na kuchynské skrinky

Použitie vrchného náteru na lakované skrinky ponúka niekoľko rôznych výhod. Nielenže pomáha zlepšiť vzhľad drevených skriniek, ale dodáva aj dôležitú ochrannú vrstvu proti poškodeniu. Niektoré z hlavných výhod používania tesnenia skriniek sú uvedené nižšie:

Hladký lesk

Tmely na skrine vytvárajú na povrchu dreva krásny číry lesk. To pomáha skutočne oživiť vašu kuchyňu a zabraňuje tomu, aby vyzerala nudne a monotónne.

Žiadne zvyšky

Pri maľovaní kuchynských skriniek často zostáva určité množstvo zvyškov. Používanie bezfarebného vrchného náteru na maľované skrinky tomu zabráni. Bezfarebný náter ľahko zakryje všetky ostré alebo drsné hrany a zabezpečí hladké utesnenie celej plochy skriniek.

Degradácia kuchynských skriniek

Ak farba neobsahuje odolnosť voči UV žiareniu, existuje možnosť, že by mohla vystavením slnečnému žiareniu degradovať. Najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky ponúka odolnosť voči UV žiareniu. Ten bol špeciálne navrhnutý tak, aby pomáhal chrániť podkladovú farbu pred akoukoľvek degradáciou.

Zabráňte odlupovaniu

Keď natriete drevo, pravdepodobne sa časom začne odlamovať a odlupovať. Použitie bezfarebného náteru na skrine tomu pomôže zabrániť tým, že udrží farbu neporušenú. Odlupovanie farby je obzvlášť výrazné v kuchyni, kde sa neustále menia teploty.

Používanie najlepšieho laku na kuchynské skrinky

Na povrchovú úpravu kuchynských skriniek sa často volí lak. Je dôležité si uvedomiť, že lak nie je taký trvanlivý alebo odolný ako polyuretánová povrchová úprava. Ponúka však vynikajúcu odolnosť voči nárazom a pružnosť. Lesk bezfarebnej vrstvy je pri laku tiež lepší. Použitie tohto prístupu teda ponúka povrchovú úpravu, ktorá je číra a lesklá, odolná proti vode, priedušná a odolná proti odštiepeniu. Každodenným používaním však môže pomerne ľahko stratiť svoj celkový lesk.

najlepší lak na kuchynské skrinky

Pred výberom laku namiesto polyuretánového náteru je dôležité pochopiť jedinečné výhody každého výrobku. Prejdime si niektoré z výhod, ktoré získate z najlepšieho laku na kuchynské skrinky nižšie.

Rýchle schnutie

Jednou z veľkých výhod používania laku na kuchynské skrinky je, že veľmi rýchlo schne. Pri použití pri izbovej teplote by mal lak schnúť len približne 15 minút. Vďaka tomu môžete do hodiny ľahko naniesť druhú vrstvu a nemusíte pri používaní laku čakať.

Jednoduché používanie

Na rozdiel od povrchovej úpravy živicou si lak nevyžaduje miešanie ani prípravu. Ľahko sa používa a môžete ho použiť hneď z plechovky bez toho, aby ste ho museli riediť alebo odmeriavať pomery. Nanášanie laku si tiež nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje alebo techniky. Môžete ho jednoducho naniesť štetcom alebo použiť rozprašovač. Oba spôsoby dokonale vytvrdnú a poskytnú atraktívnu povrchovú úpravu.

Dlhotrvajúci

V porovnaní s inými nátermi ponúka lak výrazne dlhotrvajúce riešenie. V tomto ohľade je lak najlepším bezfarebným náterom pre kuchynské skrinky, pretože prekoná polyuretán, lak, šelak alebo moridlá. To neznamená, že je taký odolný alebo húževnatý ako tieto ostatné možnosti, ale preniká hlbšie do dreva, čím sa predlžuje jeho životnosť.

Obnovenie povrchovej úpravy skriniek pomocou laku

Skôr ako sa rozhodnete použiť lak na obnovenie povrchu kuchynských skriniek, musíte sa uistiť, že povrch je vhodný. Nepoužívajte lak na miesta, ktoré sú zažltnuté, poškriabané, zafarbené alebo poškodené. Zanechá to nežiaducu sivú farbu, ktorá sa natrvalo fixuje na povrchu. Takéto problémy sa dajú veľmi ťažko odstrániť, preto je dôležité, aby ste sa uistili, že sa to urobí správne už od začiatku.

najlepší bezfarebný lak na kuchynské skrinky

Rôzne možnosti povrchovej úpravy

Pri použití laku si môžete vybrať z troch rôznych možností povrchovej úpravy. Tie je potrebné zvoliť v závislosti od vzhľadu vašej kuchyne a použitých drevených povrchov. Môžete si vybrať medzi matnou povrchovou úpravou, strednou povrchovou úpravou (ktorá trochu lepšie zvýrazní prirodzený vzhľad dreva) a vysoko lesklou povrchovou úpravou pre lepší lesk.

Nevýhody používania laku

Získate 10-ročnú životnosť

Za bežných podmienok poskytuje použitie laku na kuchynské skrinky ich životnosť 10 rokov. Ak je však kuchyňa veľmi zaťažovaná, táto životnosť sa môže skrátiť. Obnova laku bude musieť zahŕňať úplné obrúsenie povrchu dreva pred opätovným nanesením laku. V priestoroch, kde je veľa tepla alebo vlhkosti, môže lak pomerne ľahko zmeniť farbu.

Lak sa môže stať krehkým

Ak používate lak na nátery povrchov v rušnej kuchyni, veľmi pravdepodobne sa časom stanú krehkými. Prejavuje sa to prasklinami, ktoré sa objavujú okolo škár a citlivých miest. Dochádza k tomu v dôsledku rozpínania a zmršťovania dreva pri meniacich sa teplotách.

Problémom môže byť červenanie

Červenanie je problém, ktorý sa môže často vyskytnúť pri nanášaní laku na kuchynské povrchy. Dochádza k nemu pri nesprávnom nanášaní laku, čo má za následok, že po zaschnutí laku sa na povrchu objavia biele stopy. Stáva sa to v dôsledku vlhkosti, ktorá sa zachytáva pod povrchom laku. Vždy sa uistite, že zariadenie a povrchy sú úplne čisté a suché. Môže sa to ľahko stať aj vo veľmi vlhkých podmienkach.

Chemická a tepelná odolnosť

Lak je odolný, ale nie je odolný voči chemikáliám. Ak sa povrch dostane do kontaktu s chemikáliami, soľou alebo vodou, môžu sa na povrchu laku vytvoriť škvrny. Lak tiež nie je odolný voči teplu - čo je v kuchyni dosť dôležitý faktor.

Trvanlivosť

Lak nemá v porovnaní s ich výrobkami veľmi dlhú trvanlivosť. Vydrží len približne 3 - 6 mesiacov. Použitie laku po tomto čase bude mať za následok nekvalitnú povrchovú úpravu. Je dôležité kupovať len také množstvo laku, ktoré potrebujete na konkrétnu prácu.

Teraz môžete porovnať rôzne výhody a nevýhody rôznych možností bezfarebného laku na skrine. S ohľadom na tieto rôzne body je dôležité vybrať si výrobok, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim špecifickým požiadavkám.

Najlepší lak na kuchynské skrinky: WATCO Bezfarebný lak na drevo

Táto vysokokvalitná ponuka od spoločnosti Watco musí byť najlepším lakom na kuchynské skrinky. Jednou z jeho výnimočných vlastností je, že sa dá použiť na vyplnenie prasklín a medzier - čo väčšina lakov nie je schopná dosiahnuť. To šetrí čas a ďalšie prostriedky.

Lak je samonivelizačný a do 30 minút zaschne na tvrdý bezfarebný povrch. Konzistencia laku tiež zakrýva prípadné ťahy štetcom a ľahko dosiahnete konzistentný, hladký povrch.

Hoci je tento lak o niečo drahší, poskytne vám dostatok využitia. Jednou plechovkou pokryjete plochu s rozlohou 26,94 m2. Lak je tiež mimoriadne odolný a zasychá do hladkého, lesklého povrchu. Okrem toho sa ľahko používa a nevyžaduje si žiadne brúsenie medzi jednotlivými vrstvami.

Striekanie laku na kuchynské skrinky

Nanášanie laku na kuchynské skrinky možno vykonávať štetcom, alebo striekaním. Hoci sú k dispozícii obe možnosti, striekanie poskytuje oveľa rovnomernejšiu povrchovú úpravu. Zdôraznili sme kroky, ktoré treba vykonať pri nanášaní laku na kuchynské skrinky striekaním.

Najlepší bezfarebný lak na kuchynské skrinky - výber najlepšieho tmelu na skrinky

Používanie zariadenia na striekanie

Použitie striekacieho zariadenia je najlepším prístupom pri nanášaní laku. Aby ste to mohli urobiť, budete musieť pracovať v dobre vetranom priestore, pretože lak vyžaruje potenciálne škodlivé pachy. Je tiež horľavý. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa pokúste odstrániť všetky dvierka na skrinkách a každú časť nastriekajte samostatne.

 • Najprv odstráňte všetky časti skrinky (dvierka, skrutky, závesy atď.)
 • Prebrúste povrch, kým ho nebudete môcť prebrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou 150
 • Kým je štruktúra dreva ešte otvorená, musíte naniesť moridlo. V závislosti od dreva môže byť potrebné najprv použiť prípravok na ošetrenie dreva
 • Teraz je drevo pripravené na striekanie. Začnite riedením laku pomocou riedidla na laky, kým nebude spĺňať požadovanú konzistenciu striekacieho zariadenia
 • Zriedeným lakom naplňte nádobku na farbu. Pripojte vzduchovú hadicu, zapnite kompresor a môžete začať striekať prvú vrstvu
 • Po zaschnutí prvej vrstvy ju môžete prebrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou 220. Zotrite prach, kým povrch nebude opäť čistý, a nastriekajte ďalšiu vrstvu. Teraz môžete naniesť toľko vrstiev, koľko je potrebné.
 • Keď je to hotové, môžete na vrchnú vrstvu naniesť finálnu vrstvu. Tú je potrebné mierne zriediť, až kým nebude dostatočne riedka na nastriekanie

Nanášanie laku na skrinky štetcom

Iste, najlepším spôsobom, ako dosiahnuť úplne hladký a rovnomerný povrch laku, je striekanie. To však neznamená, že by ste mali vylúčiť štetcovanie. Pri správnom postupe možno nanášaním laku štetcom dosiahnuť dokonalé výsledky. Poďme si tento postup trochu preskúmať nižšie.

najlepší polyuretán na kuchynské skrinky

Používanie štetcov

Pri použití štetca na nanášanie laku je potrebné proces starostlivo riadiť. Ide o proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť, ale pri jeho správnom dodržaní sa môžu dosiahnuť skvelé výsledky.

 • Začnite vyprataním kuchyne a uistite sa, že všetky skrinky sú čisté a spotrebiče sú zabalené.
 • Všetky miesta, ktoré nechcete pokryť lakom, ochráňte pomocou maskovacej pásky a plastovej fólie
 • Odstráňte dvierka skriniek a police - tie sa budú lakovať samostatne
 • Uistite sa, že sú všetky povrchy riadne očistené. Tie je potrebné utrieť do sucha. Uistite sa, že sa na nich nenachádza prach alebo nečistoty
 • Vyplňte všetky prípadné praskliny alebo medzery. Môžete to urobiť pomocou tmelu na drevo. Potom sa uistite, že tieto miesta sú obrúsené a hladké - bez ostrých hrán
 • Potom všetky skrinky prebrúste brúsnym papierom so zrnitosťou 100. Prach utierajte, kým nebude všetko úplne čisté
 • Potom všetky povrchy natrite základným náterom na báze oleja. Ten by mal zaschnúť cez noc
 • Teraz sú skrinky pripravené na lak. Na nanášanie laku použite maliarsky valček, a to pohybmi, ktoré idú naprieč štruktúrou dreva, a potom ho dokončite podľa štruktúry dreva
 • Medzi zaschnutými vrstvami by ste mali lak prebrúsiť. Na dosiahnutie rovnomerného a hladkého povrchu môžete použiť brúsny papier zrnitosti 280
 • Po nanesení poslednej vrstvy ju nechajte schnúť aspoň 24 hodín
 • Teraz môžete znova namontovať dvierka skrinky a odstrániť maskovacie pásky a ochranný plast

Často kladené otázky

Môžete natrieť lak polyuretánom?

Ak je povrch náteru správne očistený a pripravený, môžete na natretý povrch použiť polyuretán. Ide o často obľúbený spôsob náteru na natreté drevo.

Ako sa líšia farby na báze vody a farby na báze oleja?

Farby na báze vody sú rýchloschnúce a menej toxické. Olejové farby sú hustejšie a odolnejšie. Sú odolnejšie, ale ich schnutie trvá dlhšie.

Kedy by ste mali umyť natretý povrch?

Vo všeobecnosti trvá približne dva týždne, kým natretý povrch dosiahne svoju úplnú pevnosť. Čím dlhšie necháte farbu pôsobiť, tým silnejšia bude na umývanie.

Môžete na natreté kuchynské skrinky naniesť bezfarebný náter?

Skrinky, ktoré boli natreté, sú najvhodnejšie na nanesenie bezfarebného vrchného náteru. Ten pomáha udržiavať povrch a chrániť ho pred poškriabaním, odlupovaním alebo odštiepením.

Ktorá povrchová úprava je najlepšia pre kuchynské skrinky?

Polyuretán ponúka najlepší vrchný náter pre kuchynské skrinky. Snažte sa zvoliť pololesklý alebo lesklý náter, pretože vďaka nemu je farba jasne viditeľná a zároveň poskytuje vynikajúcu ochranu.

Koľko vrstiev tmelu na skrinky pridať?

Dvojitá vrstva je obľúbenou voľbou pre kuchynské skrinky, pretože dodáva dostatočnú hrúbku. Môžete urobiť aj tri vrstvy pre dodatočnú ochrannú úpravu.

Ak hľadáte najlepší bezfarebný náter na kuchynské skrinky, potom uvidíte, že na výber je viacero možností. Utesnenie skriniek by malo závisieť od konkrétnej situácie, použitého dreva a druhu efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Tento sprievodca by mal vysvetliť všetko, čo ste potrebovali vedieť o hľadaní ideálneho bezfarebného vrchného náteru pre váš projekt.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.