Lak na drevo na drevo - čo by ste mali vedieť

Pri práci s drevom chcete projekt ukončiť hladkou a lesklou povrchovou úpravou dreva. Vtedy by ste mali siahnuť po laku a lazúre. Najlepší lak na drevo zabezpečí dlhotrvajúci lesk dreva, ktorý pomôže ochrániť drevený povrch. Lak rýchlo schne, ľahko sa používa a možno ho na drevo nastriekať alebo namaľovať. Namiesto oleja na drevo, ktorý sa vsiakne do dreva, poskytne použitie laku na drevo v spreji pevnú vonkajšiu vrstvu. Ak chcete zistiť všetko o laku na drevo, ako ho používať a ktoré výrobky sú najlepšie, čítajte ďalej.

Lak na drevo vs. lak na drevo

Lak na drevo a lak sú podobné nátery, ktoré sa často navzájom zamieňajú. Lak na drevo je typ povrchovej úpravy, ktorá je na báze rozpúšťadiel. Poskytuje ochranný náter na drevo a kov. Laky sa skladajú z plastifikátorov, rozpustenej nitrocelulózy a farebných pigmentov. Z hľadiska poskytovania ochrannej vrstvy na drevených povrchoch sú laky na drevo zvyčajne účinnejšie v porovnaní s lakom.

Lak aj lak na drevo ponúkajú atraktívny lesklý povrch. Lak je zvyčajne číry, zatiaľ čo lak na drevo je k dispozícii v rôznych farbách a lesklých variantoch. Môžete si zaobstarať bezfarebný lak na drevo, ako aj rôzne varianty povrchovej úpravy (matný, vysoko lesklý atď.).

Bezfarebné nátery modliť sa za drevo

Lak v spreji na drevo je k dispozícii v užívateľsky prívetivej plechovke alebo vo verzii na nanášanie farby či vtieranie. Môžete si zaobstarať aj lak v spreji na drevo, ale lak sa zvyčajne prelakuje kvôli jeho hustejšej konzistencii. Najlepší lak na drevo je pomerne riedky, vďaka čomu v porovnaní s lakom rýchlejšie schne. Použitie najlepšieho laku na drevo ponúka mnoho jedinečných výhod a často je prvou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú silnú povrchovú úpravu na drevo.

Lak na drevo alebo polyuretán

Okrem laku na drevo a lazúry si môžete zaobstarať aj polyuretánové tmely na drevo. S polyuretánom sa nepracuje tak ľahko ako s lakom na drevo a vyžaduje si určitú zvýšenú presnosť. Lak na drevo je v porovnaní s polyuretánom rýchlejšie schnúci a ľahšie sa udržiava a opravuje. Najlepší lak na drevo možno použiť aj na rôzne iné povrchy, napríklad na kov. Polyuretán a lak na drevo nie sú navzájom kompatibilné, preto ich nemožno použiť na rovnaký povrch.

Hoci polyuretán schne dlhšie a práca s ním je náročnejšia, ponúka pevnejší a odolnejší povrch. Lak môže časom zožltnúť a nie vždy je odolný voči poškriabaniu. Mnohé vrstvy laku na drevo však môžete nanášať oveľa ľahšie ako polyuretánové vrstvy.

bezfarebný lak na drevo

Prečo by ste mali používať lak na drevo?

Lak na drevo v spreji je veľmi užitočná povrchová úprava, ktorá ponúka množstvo výhod. Tento typ povrchovej úpravy možno použiť na širokú škálu drevených povrchov ad projektov - poskytuje univerzálne riešenie, ktoré ponúka špičkové výsledky. Existuje mnoho rôznych možností lakov na drevo, preto buďte vždy opatrní pri výbere najlepšieho laku na drevo pre váš konkrétny projekt.

Pri výbere najlepšieho laku na drevo existujú rôzne výhody a nevýhody. Vďaka rôznym typom povrchových úprav a značkám, ktoré sú k dispozícii, by mal typ laku, ktorý si vyberiete, vychádzať z typu efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Pred výberom konkrétneho výrobku vždy zvážte rôzne typy dostupných lakov.

Rôzne možnosti lakov na drevo

Aby ste našli najlepší lak na drevo, musíte vedieť, aké možnosti sú k dispozícii. Lak sa dodáva v rôznych formách na rôzne použitie. K dispozícii sú tri hlavné typy lakov na drevo, ktorými sú akrylové laky, nitrocelulózové laky a katalyzované laky. Pozrime sa na ne podrobnejšie nižšie.

Lak v spreji na drevo

Nitrocelulózové laky

Nitrocelulózové laky sa už dlho používajú v rôznych priemyselných odvetviach a aplikáciách. Tento typ laku je zložený z nitrocelulózy rozpustenej v báze rozpúšťadiel. Ten sa kombinuje s plastifikátormi na dosiahnutie väčšej pevnosti a pružnosti. Tento typ laku možno zafarbiť pigmentmi alebo farbivami. Je rýchloschnúci a univerzálny.

Nitrocelulóza je podobná šelaku s tým rozdielom, že je odolnejšia. Jedinou nevýhodou tohto typu laku je, že je horľavý a na báze rozpúšťadiel, čo znamená, že môže byť dosť toxický. Nitrocelulózové laky majú aj odtieň, ktorý nie je vždy vhodný pre typ dreva, s ktorým pracujete. Ďalšími nevýhodami nitrocelulózových lakov je, že časom môžu zožltnúť, môžu popraskať a neposkytujú veľkú ochranu proti chemikáliám a oderu.

Akrylové laky

Akrylový lak je skvelou voľbou na drevo aj kovy - najmä na autá. Tento typ laku pozostáva z akrylových polymérov, vďaka ktorým je suchý ako bezfarebný lak na drevo. To znamená, že je obľúbenou voľbou pre všetkých, ktorí pracujú so svetlým drevom. V porovnaní s nitrocelulózovým lakom nedochádza pri tomto type k žltnutiu a ponúka lepšiu úroveň odolnosti proti poškriabaniu.

V rámci tohto štýlu lakov môžete získať CAB-akrylové laky. Tie obsahujú butyrát acetátu celulózy, čo je forma termoplastu, ktorý je priehľadný. Pre väčšiu pružnosť a pevnosť je tu aj akrylová živica.

farby laky

Katalyzované laky

Katalyzovaný lak je forma vášho typického laku na drevo, ktorý vytvrdne, keď sa po aplikácii odparí rozpúšťadlo v ňom obsiahnuté. Tieto typy lakov obsahujú proces odparovania rozpúšťadla na sušenie, ako aj chemický katalyzátor na vytvrdzovanie. Katalyzované laky sú odolnejšie a ponúkajú širokú škálu výhod. Sú k dispozícii vo forme predkatalyzovaného alebo postkatalyzovaného laku.

Predkatalyzovaný alebo postkatalyzovaný je spôsob, akým sa výrobok dodáva pri kúpe. Ak je predkatalyzovaný, katalyzátor je do laku pridaný už výrobcom. Ten bude mať mierne obmedzenú životnosť. Môžete dostať aj postkatalyzované laky, ktoré vyžadujú, aby ste si katalyzátor namiešali sami. To si vyžaduje určitú presnosť.

K dispozícii je aj iný štýl laku nazývaný vodou riediteľný lak. Ide o ekologickejší a bezpečnejší výrobok. Vodou riediteľný lak však nie je taký odolný.

Najlepší lak na drevo

Ak sa chystáte realizovať projekt, ktorého súčasťou je drevo, jeho povrchová úprava najlepším lakom na drevo vám dodá množstvo výhod. Pri takom množstve rôznych výrobkov a štýlov laku, ktoré sú k dispozícii, však môže byť náročné nájsť ten správny pre vaše potreby. Vybrali sme niektoré z najlepších výrobkov na lakovanie dreva, ktoré vám pomôžu dosiahnuť najlepšie možné výsledky.

Najlepší lak v spreji na drevo: RUST-OLEUM Bezfarebný lesklý lak v spreji

Ak hľadáte ideálny lak v spreji na drevo, potom táto možnosť od spoločnosti Rust-Oleum ponúka inteligentné riešenie. Sprej je skvelý na zabezpečenie odolného povrchu s vysokým leskom na predmetoch nepravidelných tvarov. Nebudete mať žiadne stopy po kvapkách alebo štetci a zakaždým môžete naniesť hladkú a rovnomernú vrstvu.

Tento lak v spreji na drevo zasychá do číreho povrchu a možno ho použiť na širokú škálu rôznych povrchov. Patrí medzi ne drevo, kov, omietka, murivo alebo neglazovaná keramika. Každá plechovka by mala pokryť plochu 0,65 m2 , pričom zaschnutie každej vrstvy na dotyk trvá približne 20 minút. Tento bezfarebný sprej na povrchovú úpravu dreva možno tiež prebrúsiť a naniesť znova pre dosiahnutie lesklejšieho efektu.

Tento lak spĺňa všetky správne kritériá. Vytvrdzuje na atraktívnu povrchovú úpravu, má dobrú úroveň odolnosti a je užívateľsky veľmi prívetivý. Napriek menšej veľkosti môžete tento lak použiť na širokú škálu aplikácií.

Najlepší saténový lak v spreji na drevo: DEFT Interiérový bezfarebný lak

Ide o čistý nitrocelulózový lak, ktorý možno použiť na širokú škálu povrchov v interiéri - vrátane dreva a kovu. Tento lak v spreji na drevo má samonivelizačné zloženie, vďaka ktorému ľahko dosiahnete dokonale hladký povrch na rôznych predmetoch. Sprej je užívateľsky veľmi prívetivý a jeho schnutie trvá približne dve hodiny.

Po vytvrdnutí získate nádherne číry lakový povrch, ktorý odoláva žltnutiu. Lak zasychá na dotyk do pol hodiny a medzi jednotlivými vrstvami ho môžete nanášať opakovane bez nutnosti brúsenia. Priehľadnosť spreja pomáha zvýrazniť prirodzenú krásu všetkých druhov drevených povrchov v interiéri. Aj vďaka tomu je vhodnou voľbou na použitie na akýkoľvek druh dreva. Po úplnom vytvrdnutí je táto povrchová úprava odolná voči vode a dokáže ochrániť drevený povrch pred všetkými druhmi tekutých škvŕn.

Ide o jednoducho použiteľný, odolný a dobre vyzerajúci lak na drevo. Pre lepší vzhľad ho možno aj leštiť a leštiť. Vďaka čírej povrchovej úprave v kombinácii s účinným dizajnom spreja je vhodným riešením pre širokú škálu drevených povrchov.

Najlepší pomer ceny a kvality: Bezfarebný lak na drevo WATCO

Hoci je tento lak dostupný za dobrú cenu, stále ponúka vynikajúce vlastnosti na všetky druhy použitia. Lak časom nežltne a má samonivelizačné zloženie pre jednoduchšiu aplikáciu. Zasychá do číreho lesku a je vhodný na použitie na všetky druhy dreva.

Každé balenie tohto laku môže pokryť celkovú plochu 26,94 m2 . Toto zloženie je špeciálne navrhnuté na použitie v interiéri - poskytuje silnú povrchovú úpravu rôznych povrchov v interiéri. Lak sa ľahko nanáša, pretože medzi jednotlivými vrstvami nie je potrebné brúsenie. Ak hľadáte najlepší lak na drevo bez toho, aby ste museli minúť príliš veľa peňazí, potom je tento výrobok od spoločnosti Watco skvelou voľbou.

Tento lak ponúka dostatok hodnoty za peniaze, pretože dosahuje všetko, čo by ste od takéhoto výrobku chceli. Číry lesklý povrch a dobrá úroveň odolnosti sa dobre hodia na všetky druhy drevených povrchov.

Ako nanášať lak na drevo

V prvom rade je potrebné zvážiť, či budete lak nanášať pomocou rozprašovača, alebo ho budete nanášať štetcom. Lak na drevo v spreji je najbežnejšou metódou, pričom mnohé výrobky sú balené v plechovke pripravenej na striekanie. Ide o jednoduchý spôsob nanášania laku. Jeho nastriekaním dosiahnete hladký a rovnomerný povrch s menšou námahou. Nebudú sa objavovať žiadne stopy po štetci a rovnomerné nanášanie vrstvy na náročné miesta a tvary sa stane jednoduchým. Použitie laku v spreji vám umožní zakaždým dosiahnuť hladký a rovnomerný povrch. Niektoré z najlepších lakov na drevo sa však dodávajú v plechovke a vyžadujú si použitie vlastného rozprašovača.

Lak v spreji na drevo

Laky, ktoré sú balené v plechovke afe formulované na dlhší pracovný čas. To vám dáva viac času na dokončenie aplikácie, kým lak zaschne. Ak lak nanášate štetcom, vždy sa snažte použiť kvalitný štetec s prírodnými štetinami. Zabránite tak priľnutiu syntetických štetín k laku a predídete vzniku ťahov štetcom. Nanášanie laku štetcom umožňuje pridávať o niečo hrubšie vrstvy, ktoré je potrebné nanášať postupne.

Ak lak nastriekate, vo vzduchu sa budú vyskytovať výpary. V týchto prípadoch je dôležité nosiť respirátorovú masku a pracovať v dobre vetranom priestore. Väčšina lakov má toxické vlastnosti ešte pred vytvrdnutím, takže ich nebudete chcieť vdychovať.

Nanášanie laku na drevo v spreji

Najskôr sa uistite, že je všetko vaše vybavenie pripravené a pripravené na použitie. Nastavte si všetko potrebné a snažte sa to robiť v otvorenom a dobre vetranom priestore. Pri nanášaní laku bude pravdepodobne dochádzať k nadmernému striekaniu, preto nezabudnite zakryť plastom, páskou alebo novinami všetky miesta, na ktorých lak nechcete mať. Ak chcete ešte viac zlepšiť pracovné prostredie, môžete použiť ventilátor na zlepšenie cirkulácie vzduchu a vniesť dodatočné osvetlenie.

Ak lak ešte nie je zabalený v spreji, budete musieť získať lak správnej konzistencie pre sprej. Na tento účel môžete použiť pomer laku a riedidla pol na pol. Naplňte nádobku na lak v rozprašovači takmer po vrch a uistite sa, že máte pripravený dostatok ďalšieho laku.

Niektorí ľudia radi pridávajú na drevený povrch pred nastriekaním prvej vrstvy laku brúsny tmeliaci náter. Nie je to nevyhnutnosť, ale pomáha to zabezpečiť rovnomernejší a hladší povrch. Ak tento náter použijete, nechajte ho zaschnúť a potom jeho povrch trochu vyleštite oceľovou vlnou, aby ste zlepšili priľnavosť.

laková farba na drevo

Potom si môžete pripraviť postrekovač. Najlepšie je mať vždy k dispozícii ďalší kúsok dreva, ktorý môžete použiť ako skúšobný kus. Uistite sa, že na ňom postrekovač pracuje pekne a že lak prechádza tak, ako chcete. Keď ste spokojní, môžete začať striekať skutočný drevený povrch. Prvú vrstvu nechajte zaschnúť (zvyčajne približne dve hodiny) a potom povrch trochu vyleštite brúsnym papierom alebo oceľovou vlnou. Uistite sa, že ste odstránili všetok prach alebo nečistoty, a môžete naniesť ďalšiu vrstvu.

Teraz môžete pridávať vrstvu za vrstvou. Len sa uistite, že pred pridaním ďalšej vrstvy necháte lak zaschnúť. Zvyčajne je najvhodnejšie naniesť približne 3 až 5 vrstiev - v závislosti od laku a povrchu. Pred ďalším použitím nechajte povrch dva dni po nanesení poslednej vrstvy.

Udržiavanie povrchovej úpravy laku

Aj keď použijete najlepší lak na drevo s najodolnejšou možnou povrchovou úpravou, aj tak si bude časom vyžadovať určitú údržbu. Lak sa môže pomerne ľahko poškriabať a tiež sa na ňom zhromažďuje prach a nečistoty.

Na čistenie znečistených lakovaných povrchov ich jednoducho utrite mydlovou vodou a handričkou. Na odstránenie prachu môžete použiť suchú handričku alebo prachovku. Ak sa na lak niečo vyleje, okamžite to vyčistite, aby ste predišli dlhodobému poškodeniu.

čistenie laku na drevo

Na čistenie povrchov s lakom nikdy nepoužívajte príliš veľa vody a vždy dávajte pozor na poškodenie. ak máte nad povrchom laku ťažké predmety, snažte sa žiadny z nich neťahať ani neškrabať po povrchu.

Ako odstrániť lak na drevo

Pri odstraňovaní laku na drevo buďte opatrní. Najlepšie je pri tom nosiť gumené rukavice. Začnite utieraním povrchu laku terpentínom na handričke. Potom skombinujte zmes pol na pol z riedidla na lak a denaturovaného liehu. Malé množstvo pridajte na povrch laku a celý ho pretrite oceľovou vlnou. Tým by sa mal lak odstrániť. Prípadný ďalší lak môžete zoškrabať škrabkou. Potom stačí miesto utrieť vlhkou handričkou.

brúsenie laku na drevo

Bezpečnostné opatrenia

Už sme spomínali, že lak môže obsahovať toxické vlastnosti a uvoľňovať škodlivé výpary. Z tohto dôvodu je potrebné venovať pozornosť bezpečnosti. Ak pracujete s lakom na drevo v spreji, lazúrovacími farbami alebo akýmikoľvek povrchovými úpravami na báze rozpúšťadiel, musíte si dávať pozor na rôzne horľavé a toxické vlastnosti. Tu je niekoľko dôležitých bezpečnostných pokynov, ktoré treba dodržiavať pri práci s lakom:

  • Používajte ochranné okuliare na ochranu očí
  • Noste rukavice, aby ste zabránili kontaktu pokožky s lakom
  • Pri práci s lakom - najmä pri jeho striekaní - noste respirátorovú masku
  • Dobrým nápadom je aj nosenie odevu s dlhými rukávmi
  • Lak môže byť vysoko horľavý, preto sa vyhýbajte akémukoľvek otvorenému ohňu alebo zdrojom tepla
  • Vyhnite sa fajčeniu v okolí pracovného priestoru
  • Snažte sa pracovať na mieste s dostatočným prúdením vzduchu
  • Predtým, ako zbalíte akékoľvek štetce alebo vybavenie, uistite sa, že sú úplne vyčistené a vysušené

Často kladené otázky

Je lak odolný voči poškriabaniu?

Jednou z nevýhod používania bezfarebného laku na drevo je, že nie je odolný proti poškriabaniu. Pri práci s lakom si musíte dávať pozor na poškriabanie.

Môže lak odolávať vode na drevených povrchoch?

Lak je tesniaci prostriedok, ktorý poskytuje dreveným povrchom veľkú odolnosť voči vode. Túto vlastnosť ponúkajú všetky tmely, ako sú laky alebo polyuretán. Laky do interiéru a laky do exteriéru majú rozdielne schopnosti odolnosti voči vode.

Koľko vrstiev laku treba naniesť?

To závisí od vášho projektu, ale zvyčajne sú najlepšie dve alebo tri vrstvy. Ak lak striekate, nátery sú oveľa redšie. To si bude vyžadovať viac vrstiev.

Ako dlho trvá úplné zaschnutie laku?

Nitrocelulózové laky potrebujú dlhší čas na úplné vytvrdnutie - celý proces môže trvať až mesiac. Ak je však výrobok predkatalyzovaný nitrocelulózový lak, úplné vytvrdnutie je oveľa rýchlejšie (zvyčajne približne týždeň). Čas vytvrdzovania závisí od konkrétnej značky a vonkajšieho prostredia.

Ako dlho vydrží vôňa laku?

Zápach laku nevydrží dlho - len počas schnutia laku. Vo všeobecnosti zápach zmizne približne po 24 hodinách, aj keď sa môže vyskytnúť veľmi mierny zápach, ktorý zostane prítomný krátku dobu po tomto čase.

Je lak drahý?

Lak je lacnou možnosťou povrchovej úpravy dreva v porovnaní s inými výrobkami, ako je polyuretán alebo lak. Lak sa tiež ľahko nanáša a ponúka lepšiu škálu rôznych lesklých a farebných možností.

Ak máte záujem o aplikáciu najlepšieho bezfarebného laku v spreji na drevo, určite zvážte kvalitný lak. Lak poskytuje krásny lesklý povrch a dobrú ochranu pre všetky druhy drevených povrchov. Použitie laku na drevo je jednoduché a je praktickou možnosťou pre širokú škálu povrchov. Ak máte záujem nájsť najlepší lak na drevo, dúfame, že sme vám v našom sprievodcovi odpovedali na vaše otázky.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.