Porovnanie vonkajších lakov na drevo - najlepší lak na drevo
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste svojmu drevu dodali atraktívny a lesklý povrch? Nuž, existuje jednoduchá technika, ktorú môžete použiť na povrchovú úpravu dreva. Niektoré prirodzené tóny a zrná dreva je lepšie skryť a nevidieť ich. Preto môžete vyskúšať lakovanie dreva, aby ste ho ochránili a dokončili. Je teda lak rovnaký ako farba? Lak sa často zamieňa s farbou, pričom ide o dve úplne odlišné povrchové úpravy. Poďme preskúmať, čo presne je lak a lazúra na drevo a ako nájsť najlepší lak na drevo pre váš projekt.
Najlepšie laky na drevo
Výber najlepšieho laku na drevo vás ušetrí stresu z nákupu nekvalitných výrobkov, ktoré v súčasnosti zaplavujú trh. Aby sme vám uľahčili hľadanie najlepšieho laku na drevo, zostavili sme zoznam najvýkonnejších výrobkov v našom porovnaní vonkajších lakov na drevo nižšie. Tie sú vhodné pre všetky typy projektov a povrchových úprav dreva.
Najlepší lak na drevo do exteriéru: TOTALBOAT Gleam Marine Spar lak
Tento bezfarebný lak je vhodný na množstvo projektov, ktoré potrebujú silnú vodoodolnú povrchovú úpravu. Takýmito projektmi môžu byť prístrešky, nábytok na terase a podobne. Tento výrobok je väčšinou určený na námorné použitie, pretože skvele účinne odpudzuje vodu.
Povrchová úprava vyrobená z tohto exteriérového laku je mimoriadne odolná a tvrdá. Tento exteriérový lak je vyrobený s použitím tungového oleja, takže neovplyvňuje prirodzenú krásu a charakter dreva. Tungový olej má veľký vplyv na to, že sa povrchová úprava ľahko nanáša. Vďaka nemu lak aj rýchlo schne. Tungový olej sa totiž odparuje rýchlejšie ako iné oleje.
K rýchlejšiemu schnutiu laku však môžu viesť aj iné faktory. Sú to faktory ako teplota, vlhkosť a podobne. Tento lak je pomerne drahý, preto nie je vždy prvou voľbou pre rozsiahle projekty. Určite sa ho však oplatí kúpiť, ak požadujete vodotesnú povrchovú úpravu. Na dosiahnutie dokonalej povrchovej úpravy si vyžaduje niekoľko vrstiev. Vďaka tomu sa s týmto lakom ľahko pracuje, aj keď nemáte veľa trpezlivosti.
Najlepší vrchný lak na vodnej báze: Vysokoúčinný vrchný lak GENERAL FINISHES
Tento vrchný lak je výnimočne odolný. Je to skvelý produkt na jednoduché nanášanie polyuretánu na nábytok a samotnú povrchovú úpravu dreva. Polyuretán obsahuje UV stabilizátory, ktoré chránia vaše povrchy pred slnečným žiarením. Vďaka tomu je jednou z lepších možností v akomkoľvek porovnaní vonkajších povrchových úprav dreva.
Možno ho použiť na rôzne povrchy - najmä na drevené podlahy. Je to preto, že lak je výnimočne odolný polyuretán. Lak zanecháva číry povrch, ktorý sa dobre hodí na všetky druhy dreva. Ide o vysoko ochranný lak, ktorý dokáže udržať všetok váš nábytok v skvelej kondícii po mnoho rokov.
Najlepšia ochranná bariéra: RUST-OLEUM Marine Spar lak
Tento vonkajší lak dokáže ochrániť vaše drevené povrchy a zlepšiť ich vzhľad. Je to krištáľovo čistý lak, ktorý zlepšuje prirodzenú štruktúru a farbu všetkých druhov povrchových úprav dreva. Účinné polyuretánové zloženie zasychá do dvoch hodín. Môžete ho použiť na pokrytie plochy s rozlohou najmenej 13,94 m2
Tento polyuretán je odolný voči UV žiareniu, plesniam a pod. Vďaka tomu je jednou z najlepších možností v našom porovnaní vonkajších povrchových úprav dreva. Ide o receptúru na báze oleja, ktorá sa môže rozpínať a zmršťovať, aby chránila vaše povrchy počas všetkých ročných období. Má lesklú povrchovú úpravu, ktorá v porovnaní s inými polyuretánmi dodáva ďalšiu vrstvu ochrany.
Typy lakov
V obchodoch sú k dispozícii rôzne typy lakov. Podrobné oboznámenie sa so všetkými z nich vám pomôže urobiť dokonalý výber pre váš projekt. Laky ponúkajú vynikajúce povrchové úpravy, preto je dôležité zaobstarať si správny typ pre dlhodobé výsledky.
Povrchová úprava dreva lakom
Tieto typy lakov obsahujú rozpúšťadlo/riedidlo, schnúci olej a živicu.
- V porovnaní s ostatnými sú to najlepšie tmely na drevo
- Schne veľmi pomaly, sú lacnejšie ako polyuretán a nie sú odolné voči prachu alebo nečistotám
- Ponúkajú vysokú úroveň ochrany proti UV žiareniu, povrchová úprava je číra, odolná a môže sa použiť na morenie buď moreného, alebo holého dreva
Olejová povrchová úprava dreva
Tento typ povrchovej úpravy schne veľmi pomaly a v porovnaní s povrchovými úpravami na báze vody vyžaruje silnú arómu. Povrchové úpravy na báze oleja sú však odolnejšie.
- Môžete ju ľahko nanášať handričkou alebo štetcom
- Je vhodný na miesta, ktoré sa bežne nepoužívajú, pretože na ňom môžu byť následne viditeľné alkoholové a vodné škvrny
Povrchová úprava lakom na drevo
Táto povrchová úprava môže poskytnúť neuveriteľne intenzívny lesklý povrch. Lak na drevo sa zvyčajne nanáša prostredníctvom rozprašovača, ktorý mu dodáva hladký, rovnomerný a lesklý povrch.
- Často sa považuje za najlepší spomedzi ostatných tmelov na drevo - je odolnejší ako šelak
- V porovnaní s ostatnými schne pomerne rýchlo, pretože sa nanáša sprejom
- Uvoľňuje silné výpary, preto sa odporúča používať ho v dobre vetranom priestore s bezpečnostnými opatreniami
- Nie je vhodný na použitie na starý lak alebo farbu, ale môže sa použiť na nábytok
- Je to veľmi odolná povrchová úprava
Vodou riediteľná povrchová úprava dreva
Túto povrchovú úpravu môžete použiť na rôzne drevené povrchy. Zasychá totiž pomerne rýchlo, takže je vhodná na natreté, morené alebo holé drevo.
- Túto povrchovú úpravu sa odporúča nanášať pomocou syntetických štetcov
- V porovnaní s inými povrchovými úpravami nie je trvanlivý, ale je ideálny na ochranu zdobených povrchov
- Povrchová úprava poskytuje bezfarebný náter s vysokou úrovňou lesku a časom nežltne
Polyuretánová povrchová úprava dreva
Táto povrchová úprava je v plastickej forme, ale po konečnom zaschnutí sa zmení na tekutú. Ide o syntetický náter, ktorý je odolný voči vode. Je odolný, pretože je to najlepší bezfarebný náter, ktorý je vhodný na ochranu dreva.
- Náchylný na zožltnutie, keď je vystavený príliš veľkému množstvu svetla, pokiaľ nebol pripravený tak, aby bol odolný voči UV žiareniu
- Neodporúča sa používať tento lesk na vonkajšie povrchy, pretože ponúka lesklé a pololesklé lesky, ktoré sú najvhodnejšie na kuchynské skrinky
- Poskytuje prirodzený lesk s nádychom a vzhľadom rôznych saténov
Šelaková povrchová úprava dreva
Ide o prírodnú povrchovú úpravu, ktorá je po zaschnutí veľmi bezpečná. Považuje sa za prirodzenejšiu povrchovú úpravu.
- Môže sa ľahko poškodiť, ak je vystavená vlhkosti alebo rozliatiu, preto sa na drevo vždy neodporúča. Z dlhodobého hľadiska by sa totiž mohla zlomiť
- Šelak poskytuje tvrdú povrchovú úpravu, ktorá je najvhodnejšia na nábytok, starožitnosti a pod.
- Vďaka alkoholu, ktorý je súčasťou zmesi, sa pomerne ľahko nanáša a veľmi rýchlo schne
Vosk na nábytok
Tento vosk sa vyrába z včelieho vosku. Ak chcete mať rovnomerný a hladký povrch, vyberte si tento vosk na nábytok.
- Ak chcete matný povrch, potom by ste pri nanášaní tohto vosku mali použiť štetec alebo handričku
- Nie je ideálny na vonkajšie použitie
- Na drevené povrchy ho môžete nanášať viackrát, ale v porovnaní s inými povrchovými úpravami poskytuje menšiu ochranu
Lakovanie dreva - krok za krokom
Všeobecným pravidlom pri nanášaní laku na drevo je najprv očistiť povrchy a odstrániť všetky nečistoty, prach alebo existujúci lak. Pred nanesením laku je dôležité odstrániť všetky lepkavé veci.
Musíte sa uistiť, že váš priestor je bez prachu, aby sa nezachytával na čerstvo nanesenom laku. Prach môže pokaziť hladkosť a jemnosť vášho projektu. Pri nanášaní olejového laku používajte štetec, ktorý má prírodné štetiny. Syntetické štetiny sú vhodné na laky na vodnej báze alebo akrylové laky. Na obidve povrchové úpravy sa hodia aj valčeky a handry.
Každý lak je iný v závislosti od výrobku. Vždy sa riaďte informáciami a pokynmi uvedenými na výrobku. Pri používaní lakov sa neodporúča robiť skratky, pretože to môže ovplyvniť kvalitu povrchovej úpravy, ktorú budete očakávať. Nižšie sú uvedené niektoré z tipov, ktoré môžete použiť:
- Pred začatím práce by ste sa mali uistiť, že váš pracovný priestor je čistý. Prach z brúsenia môžete zotrieť vlhkou handričkou.
- Pracujte v deň, ktorý nie je studený alebo vlhký. Príliš veľká vlhkosť totiž negatívne ovplyvňuje rýchlosť schnutia laku. Ak sa na vašom projekte môže usadiť prach alebo nečistoty ešte pred úplným zaschnutím, môže dôjsť k nedokonalej povrchovej úprave. Ak pracujete v interiéri, vyhrejte teplotu v miestnosti aspoň na 20 až 25 stupňov Celzia. Ak pracujete v horúcej miestnosti, lak by mohol schnúť príliš rýchlo, čo by mohlo spôsobiť vznik bublín.
- Použite odstraňovač laku, aby ste sa zbavili akejkoľvek existujúcej povrchovej úpravy alebo laku. Prípadné nedokonalosti povrchu odstráňte brúsením. Potom vlhkou handrou zotrite všetky nečistoty a nechajte povrch zaschnúť.
- Ak chcete, môžete prvú vrstvu zriediť, ale nie je to potrebné. Povrch nechajte schnúť 24 hodín. Na obrúsenie povrchu použite jemný brúsny papier a vlhkou handričkou zotrite všetky zvyšné nečistoty vlhkou handričkou.
- Pri nanášaní prvej vrstvy laku postupujte podľa vlákien.
- Na obrúsenie povrchu použite jemný brúsny papier.
- Môžete naniesť toľko vrstiev, koľko chcete, ale mali by to byť maximálne tri vrstvy. Môžete naniesť aj ďalšie vrstvy, aby ste dodali väčšiu hĺbku, ale nezabudnite medzi jednotlivými vrstvami prebrúsiť. Brúsenie vykonávajte v smere vlákien, aby ste dosiahli mimoriadne hladký povrch.
Ako lak na drevo tvrdne alebo vytvrdzuje
Je dôležité pochopiť, ako laky vytvrdzujú alebo tvrdnú. Tieto dva spôsoby sú nasledovné:
- Okamžité vytvrdnutie: Niektoré laky vytvrdnú hneď po odparení rozpúšťadla. V neprítomnosti riedidla živice zaschnú a stuhnú. Okamžité schnutie znamená, že rozpúšťadlá budú schnúť niekoľko hodín, po ich vyschnutí lak okamžite vytvrdne a je pripravený na použitie.
- Postupné spevňovanie: Na druhej strane pri nich prebieha reakcia medzi živicami a olejmi aj po odparení rozpúšťadla. Tento proces môže prebiehať niekoľko dní, pretože lak by už úplne stvrdol a vytvrdol. Akékoľvek vystavenie vzduchu bude mať za následok oxidáciu.
Doteraz sme sa zaoberali niektorými zložkami, ktoré ovplyvňujú proces tvrdnutia laku. Tieto vlastnosti však ovplyvňujú aj niektoré prísady, napríklad pružnosť, farba a podobne.
Najlepším faktorom, ktorý môžete ovplyvniť, je teplota, preto je veľmi dôležité všímať si, kde budete pracovať. Čas vytvrdzovania urýchľujú vysoké teploty a nižšia vlhkosť. Pre istotu si však prečítajte návod na použitie výrobku, ktorý budete používať, aby ste pochopili, s čím máte do činenia. Niektoré laky totiž môžu vytvrdnúť príliš rýchlo a stať sa krehkými, bez toho, aby ste o tom vedeli.
Často kladené otázky
Je možné lakovať holé drevo?
Áno, je to možné, pretože lak je vhodný na nedokončené a surové drevo. Použitie laku na holé drevo ochráni drevo pred nečistotami, vodou a pod. Ak lak správne nanesiete, vaše drevo bude mať neuveriteľne hladký povrch.
Je polyuretán lepší ako lak?
Lak je v porovnaní s polyuretánom pomerne odolný voči UV žiareniu. Je to preto, že lak sa skladá z rozpúšťadiel, olejov a živíc, takže má vysoký pomer pevných látok. Táto povrchová úprava lakom poskytne pri aplikácii v porovnaní s polyuretánom tónovanejší vzhľad. Polyuretán je na báze vody alebo oleja.
Je drevo nanesením laku odolné voči vode?
Morský lak funguje dobre, pokiaľ ide o dosiahnutie vodotesnosti dreva. Obsahuje aj UV absorbéry, ktoré môžu chrániť drevo pred poškodením a pod. Ostatné laky dokážu vytvoriť len povrchovú úpravu s tvrdou škrupinou, ktorá dlhodobo nežltne.
Pri práci s drevom je dôležité pochopiť, aký lak na drevo je pre danú prácu najlepší. Dúfame, že náš vyššie uvedený sprievodca lakom na drevo vám odpovedal na všetko, čo ste potrebovali vedieť o lakoch a lazúrach na drevo.