Biele moridlo na drevo - rozdiel medzi moridlom a farbou

Moderný život nás často núti opustiť starý spôsob práce v spätnom zrkadle v prospech inovatívnych metód a estetiky. Úplne úprimne povedané, zvyčajne to nie je zlé, vzhľadom na to, že na trhu sú dnes oveľa lepšie a ekologickejšie výrobky, ale znamená to, že sa už nikdy nedočkáme estetiky, s ktorou sme vyrastali? Možno nie. Natieranie dreva môže zakryť jeho prirodzenú štruktúru a výrazne znížiť jeho vizuálny dojem, preto sa mnohí rozhodnú namiesto toho svoj drevený nábytok moriť. Tým sa však vylučuje možnosť použitia farby, pretože moridlo na drevo zvyčajne stmavuje alebo zosvetľuje prirodzený odtieň dreva, ale možno predsa len existuje stredná cesta? Riešením tohto problému môže byť biele moridlo na drevo, preto sa o ňom dozvieme trochu viac.

Čo je biela lazúra na drevo?

Skôr ako sa budeme zaoberať tým, čo je biela lazúra na drevo, mali by sme sa pravdepodobne najprv pozrieť na to, čo je bežná lazúra na drevo. Bežné moridlo na drevo je v podstate chemický roztok buď na báze oleja, živice alebo alkydu. Tieto základy umožňujú moridlu preniknúť do dreva a spojiť sa s drevenými vláknami.

Po naviazaní moridlo interaguje s drevom na molekulárnej úrovni, čím sa zmení intenzita farby dreva a drevo sa v podstate stane svetlejším alebo tmavším (alebo kdekoľvek medzi tým).

To znamená, že moridlo na drevo sa zvyčajne dodáva v existujúcich farbách dreva, ako je dub, javor, sekvoje a podobne, avšak s vývojom technológie sa zmenili aj farebné schémy moridiel na drevo. Jednou z najvyhľadávanejších lazúr na drevo na súčasnom trhu je biela lazúra na drevo. Prečo? Možno si myslíte, že by ste mohli jednoducho natrieť akúkoľvek dosku na bielo a malo by to rovnaký celkový efekt, a máte pravdu.

Biela lazúra na drevo

Keď však dosku natriete na bielo (najmä masívnu dosku), stratíte efekt kresby dreva, ktorá už nebude viditeľná. To môže byť prekážkou, najmä pri obnove staršieho nábytku, preto sa mnohí ľudia jednoducho rozhodnú pre morenie dreva do pôvodnej farby. Mohli by ste namietať, že použitie akvarelovej farby by umožnilo ukázať štruktúru dreva, ale na druhej strane by stále zakrývalo štruktúru v niektorých oblastiach, kde je menej definovaná, pretože v konečnom dôsledku je to stále náter.

Navyše akvarelové farby nemajú takú kvalitu priľnavosti, životnosť ani odolnosť voči prírodným silám ako olejové farby, akrylové farby alebo moridlá na drevo. Našťastie máte možnosť použiť biele moridlo na drevo, čo je v podstate bežné moridlo na drevo s pridaním pigmentu do zmesi, aby sa vytvorila farba.

Tento pigment sa v súčasnosti môže značne líšiť, pričom tam, kde bol predtým k dispozícii len v existujúcich farbách dreva, je ich teraz podstatne viac, čo vám umožní moriť drevo prakticky v akejkoľvek možnej farbe.

Rozdiel medzi bielou lazúrou na drevo a bielou farbou na drevo

Teraz, keď už viete, čo je biela moridlo na drevo, je dobré oboznámiť sa s tým, ako sa líši od farby. Hoci obe látky môžu výrazne zlepšiť estetický vzhľad vášho obrobku a do určitej miery ho chrániť, existujú určité okolnosti, za ktorých je každá z nich najvýhodnejšia, to znamená, že sa pozrime na to, čím je každá z nich jedinečná sama o sebe.

Biela lazúra na drevoBiela farba na drevo
Preniká do povrchu drevaLen čiastočne preniká na povrch dreva
Umožňuje zachovať viditeľnosť vlákienZakrýva štruktúru dreva
Vnútorne chráni drevoChráni drevo zvonka
Ošetrenie drevaNatiera len povrch
Viaže sa na vlákna drevaNeviaže sa na drevné vlákna

Biela lazúra na drevo

Ako sme už spomenuli, základnou vlastnosťou bielej moridlá na drevo je, že sa vstrebáva do vlákien dreva a viaže sa na ne. Kombinácia chemickej reakcie a pigmentu umožňuje výraznú zmenu farby dreva, vďaka ktorej môže byť farba výrazne svetlejšia alebo tmavšia v závislosti od vašich preferencií.

Biele moridlo na drevo

Biela lazúra na drevo (alebo akákoľvek lazúra na drevo) umožňuje zachovať prítomnosť kresby dreva na povrchu dosky, čo však dodáva celkovej estetike prirodzenejší vzhľad a pozorovateľovi poskytuje potešenie zo sledovania prirodzených línií dreva. To môže buď vytvoriť harmóniu v priestore plnom podobne upraveného nábytku, alebo vytvoriť veľký kontrast, vďaka ktorému sa daný kus naozaj vyníma medzi ostatným nábytkom alebo inými estetickými prvkami v danom prostredí.

Bielo morené drevo je dokonalou rovnováhou medzi prirodzenou krásou dreva a zároveň zahŕňa vaše farebné preferencie, čím v podstate vytvára vizuálny dojem, že drevo bolo takto vypestované.

Biela farba na drevo

Zatiaľ čo bielu moridlo na drevo možno považovať za akúsi prísadu, ktorá mení drevo na vami požadovanú farbu, farba na drevo je niečo úplne iné, ale dosahuje rovnaký cieľ. Zatiaľ čo akékoľvek moridlo preniká do vlákien dreva a spája sa s nimi, farba je skôr povrchovou vrstvou.

Mohli by ste namietať, že olejové farby pôsobia rovnako, a mali by ste pravdu, hoci s drevom neinteragujú úplne rovnako a zostávajú predovšetkým povrchovou vrstvou, zatiaľ čo moridlo na drevo sa považuje skôr za "ošetrenie".

Na druhej strane biela farba na drevo je povrchová vrstva, ktorá primárne priľne k povrchu danej dosky, takže namiesto toho, aby menila farbu dreva, skôr ju zakrýva a prezentuje sa ako primárny povrch dreva.

Najlepšia biela lazúra na drevo

Vedieť, čo je biela lazúra na drevo a ako funguje, je dobré, ale bez toho, aby ste vedeli, akú lazúru na drevo si vybrať, môžete zostať trochu zmätení zo všetkých dostupných možností. Pre vaše pohodlie vám prinášame niekoľko najlepších produktov na biele moridlo na drevo, ktoré sú dnes na trhu a z ktorých si môžete vybrať.

Biele moridlo na drevo

Celkovo najlepšie: VARATHANE Prémiová rýchloschnúca lazúra na drevo, štvrť litra, antická biela

Možno vás zaujíma, v akom prostredí biela lazúra na drevo funguje najlepšie a čo ak funguje len na určité druhy dreva? Nuž, aj keď existujú produkty na biele moridlo na drevo, ktoré najlepšie fungujú na určitých povrchoch, biele moridlo na drevo od spoločnosti Varathane funguje dobre takmer na každom povrchu, na ktorý si spomeniete. Či už je to v interiéri alebo exteriéri, tento výrobok funguje na kuchynské skrinky, zásuvky, zábradlia, obloženie a dokonca aj na dvere.

Pri morení bielym moridlom na drevo možno zatúžite po viac ako jednej vrstve, ale vďaka vysokokvalitnému zloženiu od Varathane si môžete byť istí, že budete musieť použiť len jednu vrstvu, pretože jeho zloženie nielenže vytvára silnú konečnú farebnú úpravu, ale navyše schne do jednej hodiny!

Tím Varathane sa tiež uistil, že zvážil, čo dostanete za svoj dolár, a ponúka tento produkt v objemoch od 224,00 gramov až po celý štvrťliter za jedny z najpriaznivejších cien v okolí.

Trik, ktorý sa skrýva za vysokokvalitnou farbou tejto bielej lazúry na drevo, spočíva v nanopigmentových časticiach, vďaka ktorým biela farba skutočne vynikne na dreve a ponúka rovnakú pútavú intenzitu ako biela farba bez toho, aby ste museli obetovať zobrazenie štruktúry a prirodzeného tvaru dreva.

Najlepšia povrchová úprava: MINWAX Lak na drevo, pol litra, jednoducho biely

Ak ste tak trochu puristi a naozaj sa nechcete zaoberať bieliacim lakom na drevo, ktorý úplne nasýti povrch vašej dosky, tento výrobok od spoločnosti Minwax by mohol byť presne pre vás. Toto bieliace moridlo na drevo vám poskytne ľahkú povrchovú úpravu, ktorá jednoducho odtieni drevo do bieleho odtieňa bez toho, aby udusila štruktúru a nútila vás priznať si jej prítomnosť.

Zatiaľ čo iné moridlá na drevo tvrdia, že vašu dosku rozjasnia a skutočne ju rozžiaria, moridlo Minwax vám takéto ilúzie nepredá a vopred uvádza, že poskytuje svetlú vkusnú povrchovú úpravu, ktorá poskytuje výraznosť bieleho moridla bez toho, aby sa stalo ústredným bodom dosky. To môže byť celkom prekvapujúce vzhľadom na to, že preniká do vlákien dreva pomerne hlboko, a to sa pripisuje svetlému pigmentu pridanému do moridla.

Ak sa vám páči povrchová úprava tohto moridla, ale napriek tomu by ste si želali, aby ste po zaschnutí a usadení moridla mali výraznejší biely povrch, môžete jednoducho naniesť ďalšiu vrstvu a nechať ju usadiť, ak ste z toho trochu nervózni, môžete si byť istí, že keďže povrchová úprava tohto moridla je taká svetlá, teoreticky by ste mohli naniesť 3 až 4 vrstvy, kým dosiahnete nejaké trhajúce výsledky.

Toto je lazúra na drevo pre tých najčistejších, ktorí jednoducho chcú vo svojom nábytku cítiť príchuť modernosti bez záväzku drsného moridla alebo farby.

Najlepšia hodnota: GENERAL FINISHES WIPT Vodou riediteľná lazúra na drevo, bielenie

Na rozdiel od ostatných výrobkov na morenie dreva, ktoré sme si doteraz pozreli, tento výrobok vyniká tým, že je skutočne dosť flexibilný. Keď hovoríme flexibilný, nemyslíme tým len univerzálny, ale myslíme tým, že ak si to budete priať, môžete si farbu a intenzitu tohto moridla na drevo ohýbať podľa svojej vôle. Viete, na rozdiel od väčšiny moridiel na drevo na súčasnom trhu je tento výrobok od spoločnosti General Finishes na báze vody, čo na jednej strane znamená, že nie je taký robustný ako povedzme olejové alebo alkénové moridlá na drevo, ale na druhej strane to znamená, že by ste mohli upraviť farbu aj intenzitu tohto moridla pomocou správnych pigmentových prísad.

General Finishes mysleli pri tvorbe tejto lazúry na drevo naozaj na všetko, nielenže je lacná, ale dá sa nanášať handričkou, štetcom alebo rozprašovačom v závislosti od vašich preferencií, a keďže je prakticky bez zápachu, dá sa používať v interiéri bez toho, aby ste museli rozbíjať všetky okná v dome a nechávať nábytok v prázdnej miestnosti vyschnúť. To je pravdepodobne najlepšie, pretože škvrnám na báze vody sa vo vonkajšom prostredí príliš nedarí, takže ak ste uvažovali o použití na nábytok na terase, máte smolu.

Ako cenu útechy však máte jedno z najbezpečnejších moridiel na drevo na trhu vzhľadom na to, že vďaka svojej vodnej báze nie je horľavé. Ak ste teda váhali, či umiestniť nábytok do blízkosti krbu, môžete si byť istí, že nabudúce, keď po obývačke preletí zvláštna iskra, neskončíte so zápalnými látkami.

Ako moriť drevo na bielo

Teraz, keď už viete, čo hľadať v moridlách na drevo, je dobré vedieť, ako moriť drevo na bielo. Bielenie dreva je skvelý spôsob, ako ochrániť drevo a ozvláštniť obytný priestor bez toho, aby ste museli nanášať farbu, navyše vydrží oveľa dlhšie ako väčšina povrchových náterov a poskytuje drevu ochranu proti takým veciam, ako sú plesne, hniloba, huby, termity a vlhkosť. Pozrime sa na niektoré veci, ktoré budete potrebovať, a na to, ako aplikovať biele moridlá na drevo. Budete potrebovať:

  • Moridlo na drevo
  • brúsny papier a/alebo elektrickú brúsku
  • Kefa/utierka/valček (podľa vašich preferencií)
  • Rukavice
  • Látková maska na tvár s filtrom
  • Plachta

Pripravte si pracovný priestor

Hoci je farbenie v porovnaní s maľovaním v podstate jednoduchý proces, mali by ste si vopred pripraviť všetko potrebné, aby ste sa vyhli prípadným nehodám alebo chybám. Usporiadajte si pracovný priestor tak, aby ste všetko ľahko našli, a keď to urobíte, uistite sa, že ste položili plachtu, aby ste ochránili podlahu pred všetkými zatúlanými kúskami škvŕn, ktoré by sa tam mohli dostať.

Po položení plachty sa uistite, že je váš obrobok prístupný zo všetkých uhlov a že váš rozsah pohybu nie je obmedzený priestorom. Keď máte pracovný priestor a náradie usporiadané, nasaďte si rukavice a masku na tvár a až potom vykonajte záverečnú kontrolu a prejdite k ďalšiemu kroku procesu.

Ako moriť drevo na bielo

Odstránenie existujúcej povrchovej úpravy

Ak pracujete s čerstvou doskou, možno budete mať tendenciu tento krok preskočiť, avšak tento krok sa stále môže uplatniť v súvislosti s brúsením vášho obrobku. Ak pracujete so staršou doskou, ktorá už má na povrchu náter alebo moridlo, mali by ste pred nanesením moridla zvážiť odstránenie týchto náterov.

Ak už máte na doske náter, budete musieť použiť odstraňovač náteru a pomocou brúsneho papiera odhaliť surové drevené jadro pod ním.

Ak máte na doske jednoducho existujúcu lazúru, použite brúsny papier alebo vašu elektrickú brúsku na odstránenie existujúcej lazúry a nechajte drevo chvíľu dýchať, než prejdete k ďalšiemu kroku procesu.

Nanášanie moridla na drevo

Vo všeobecnosti existujú ľudia, ktorí uprednostňujú moridlo na drevo, a tí, ktorí ho nemajú radi, ale radi by sme si mysleli, že existuje moridlo na drevo, ktoré dokážu oceniť aj tí najoddanejší čistotníci. Ako už bolo povedané, okolo toho, ktorý spôsob je najlepší na nanášanie moridla na drevo, sa vedie veľa diskusií, takže pre zjednodušenie sa pozrime na dva najbežnejšie spôsoby, ako by ste mohli postupovať. Väčšina ľudí sa zhoduje na tom, že použitie valčeka môže byť zložité, pretože vlas absorbuje pomerne veľkú časť moridla, a preto do dreva nepreniká veľa moridla.

Biela lazúra na drevo

Väčšina ľudí uprednostňuje pri nanášaní moridla na drevo použitie štetca alebo handričky, pričom obidva spôsoby majú svoje výhody a nevýhody v závislosti od vašich referencií a základne moridla, ktoré budete používať. Použitie štetca je efektívnejšie, najmä ak používate štetec so správnou šírkou a sledujúci dĺžku dosky.

Pri použití tejto techniky bude potrebné začať s malým množstvom moridla na drevo a pridávať ďalšie vrstvy podľa toho, ako uznáte za vhodné, a hoci to môže trvať dlhšie, v skutočnosti si to vyžaduje podstatne menej úsilia ako použitie handričky.

Použitie handričky v podstate znamená trenie moridla na drevo, a hoci vám to umožní pracovať pomerne rýchlo, môžete nakoniec vynaložiť viac úsilia, ako keby ste použili štetec. Táto technika vám však umožňuje kontrolovať intenzitu moridla v určitých oblastiach, takže ak chcete, môžete použiť kombináciu oboch techník.

Nechajte škvrnu vstrebať a zaschnúť

Po nanesení prvej vrstvy by ste mali byť schopní zistiť v priebehu prvej hodiny, či je intenzita moridla podľa vašich predstáv. Ak nie, pred nanesením ďalšej vrstvy nechajte moridlo zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Pred nanesením ďalšej vrstvy sa uistite, že na povrchu nie sú čiastočky dreva alebo prach, ktoré sa mohli nahromadiť počas procesu schnutia.

Nezabudnite, že po tom, ako ste nechali moridlo zaschnúť počas výrobcom odporúčaného časového obdobia, je mimoriadne dôležité, aby ste posúdili kvalitu moridla na drevo.

Biela lazúra na drevo

Biele moridlá na drevo, ktoré sú na vodnej báze, budú na pohľad takmer nepriehľadné a budú pripomínať to, ako vyzerá vodová farba na papieri, a pravdepodobne budete musieť naniesť viac ako jednu vrstvu. Biele moridlo na báze oleja na drevo bude oveľa výraznejšie a na dosiahnutie rovnakého estetického efektu bude potrebných menej vrstiev a nábytok ošetrený týmto typom moridla budete môcť používať aj v exteriéri, preto na to pri výbere moridla pamätajte.

Teraz, keď už viete, ako vyzerá najlepšia biela lazúra na drevo, ako sa biela lazúra na drevo nanáša, ktoré biele lazúry na drevo by ste mali zvážiť pre svoje ďalšie projekty a ako sa lazúra na drevo líši od farby, je čas, aby ste išli von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti! Nezabudnite si vybrať spôsob aplikácie, ktorý vám najlepšie vyhovuje, vždy si nasaďte rukavice a masku a dobre sa bavte!

Často kladené otázky

Ako funguje biela škvrna?

Biela moridlá sa líšia od farby, ale plnia rovnakú základnú funkciu. Tam, kde je biela farba tzv. povrchovou vrstvou, ktorá sa nachádza na povrchu dosky, je biela moridlá na drevo prípravkom, ktorý preniká do vlákien dreva. Moridlo obsahuje pigmenty, ktoré mu dodávajú farbu bez toho, aby zakrývali prirodzenú štruktúru dreva.

Môžete použiť biele moridlo na borovicu?

Na borovicu možno použiť biele moridlo na drevo. V skutočnosti sa biele moridlá na drevo obzvlášť dobre hodia na borovicu a môžu sa nanášať pomocou handry, štetca alebo valčeka v závislosti od vašich preferencií. Mnohí dávajú prednosť moreniu borovice, aby zachovali prítomnosť zložitej štruktúry dreva na povrchu a zároveň pridali požadovanú farbu.

Môžete dať moridlo na drevo cez bielu farbu?

Aj keď môžete dať biele moridlo na drevo cez bielu farbu, nedosiahnete zamýšľaný efekt ani jednej z látok, čo vám zanechá pomerne jedinečnú estetiku. Starí aj noví remeselníci sa zvyčajne zhodujú v tom, že ak sa chystáte danú dosku moriť, mali by ste odstrániť farbu z existujúceho moridla, aby ste dosiahli plný účinok úpravy.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.