Môžete maľovať cez lak?

Sentimentalita je súčasťou toho, čo nás robí ľuďmi, je to jedna z našich najpríťažlivejších vlastností, ale v niektorých prípadoch pôsobí proti nám. Bohužiaľ, môže byť ťažké vzdať sa vecí, ktoré máme už dlho, či už nám pripomínajú šťastnejšie časy, alebo nám ich daroval niekto, kto je nášmu srdcu blízky. Problémom je, že veci majú tendenciu časom starnúť a degradovať alebo ich estetika trochu zastaráva. V takom prípade sa môžeme rozhodnúť, či tieto veci zatrpkneme a vyhodíme ich, alebo vynaložíme úsilie na ich aktualizáciu a opravu. Jedným z obzvlášť náročných typov starších povrchov na modernizáciu a opravu sú lakované povrchy, preto sa pozrime na to, ako ich opraviť alebo natrieť v záujme toho, aby sme im dali nový život.

Prečo je natieranie lakovaného dreva také náročné?

Ak ste si niekedy vyhľadali tému maľovania na drevo, ktoré má existujúci lakový náter, pravdepodobne zistíte, že existuje množstvo komentárov a/alebo článkov, ktoré podrobne opisujú, aké náročné môže byť maľovanie na lakované drevo. Prečo je maľovanie na lakované drevo také náročné? Tu je niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú, prečo môže byť maľovanie na drevené povrchy s existujúcou lakovou vrstvou trochu náročné.

Používanie základného náteru na lakované drevo

Ak je všetko drevo v podstate rovnaké, prečo je ťažké maľovať na drevo, ktoré bolo ošetrené lakom? Nuž, súvisí to s povrchovým trením konkrétneho materiálu. Holé alebo surové drevo má zvyčajne veľké povrchové trenie, ktoré umožňuje, aby sa na dreve držali veci ako farba a iné povrchové nátery a dokonca prenikali do vlákien dreva. Lak je to, čo sa nazýva ošetrenie dreva, nielenže vytvára tenkú vrstvu povrchovej ochrany, ale presakuje do pórov dreva, aby zabezpečil jeho ochranu.

Vďaka tejto povrchovej úprave je povrch daného dreva na dotyk hladký, čo znamená, že veci ako farba alebo iné prípravky na ošetrovanie dreva nebudú môcť preniknúť na povrch dreva. To znamená, že ak by ste sa pokúsili natrieť čerstvo nalakovaný povrch, farba by jednoducho stiekla a urobila by neporiadok. Vyvstáva teda otázka: môžete natierať cez lak, ak to naozaj potrebujete?

Metódy maľovania na lakované drevo

Teoreticky môžete maľovať cez lak, ale skutočne to závisí od typu farby, ktorú máte v úmysle použiť, od veku laku, ktorý sa budete snažiť prelakovať, a od stupňa prípravy, ktorú ste ochotní venovať povrchu predtým, ako sa pustíte do maľovania. Môžete teda lakovať cez lak? Áno, určite, ale bude to vyžadovať určitú dávku námahy, trpezlivosti, správne náradie a náležitú prípravu.

Aké typy farieb môžete použiť na lakované drevo?

Aj keď je maľovanie na lakované drevo náročné, môže vám pomôcť správny typ farby na túto prácu. existuje len niekoľko typov farieb, ktoré by ste mali použiť na maľovanie na lak, pretože väčšina ostatných typov pravdepodobne spôsobí fľakatý neporiadok, ktorý budete musieť vyčistiť. Keďže maľovanie cez lakované drevo je dosť náročné, mysleli sme si, že vám ušetríme námahu a poskytneme vám krátky zoznam farieb, ktoré môžete a nemôžete použiť na lakované drevené povrchy.

Typ farbyMôžete ju použiť na maľovanie cez lak?
Farba na olejovej báze
Akrylová farba
Latexová farba
Smaltovaná farba
Syntetická gumová farba
Farba na báze olova

Prečo na lakované povrchy fungujú len niektoré druhy farieb?

Ak uvažujete o tom, že na lakované drevo použijete len akýkoľvek typ farby, je dôležité, aby ste pochopili, prečo jednotlivé typy farieb fungujú na laku. Tieto farby majú určité vlastnosti, ktoré im umožňujú priľnúť k lakovaným povrchom oveľa lepšie ako iné, preto sa pozrime na to, čím sú tieto farby také výnimočné, ako aj na niektoré značky, ktoré sú podľa nás najlepšie na trhu na maľovanie na lakované povrchy.

Kriedová farba na lakované drevo

Latexové farby

Zdá sa, že okolo latexových farieb je v súčasnosti veľa nejasností, ale v skutočnosti ide o jeden z najjednoduchších typov farieb, nehovoriac o jednom z najvšestrannejších a najúčinnejších nástrojov na obnovu starého nábytku. Pýtate sa, čo je latexová farba? Nuž, latexové farby v skutočnosti vôbec neobsahujú latex, v skutočnosti sú na báze vody, a preto patria k najtenším farbám na trhu.

Farba cez základný náter na lakované drevo

Ak sa chystáte maľovať na lakované drevené povrchy, budete potrebovať farbu, ktorá má riedku konzistenciu, aby prenikla do laku. Čím je farba hustejšia, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa dokáže spojiť s povrchom obrobku, a v takom prípade bude nakoniec len stekať a zničí vám podlahu. Latexové farby sú tiež naozaj lacné, čo je skvelé pre väčšie obrobky.

Ak hľadáte dobrú latexovú farbu na svoj ďalší obrobok, myslíme si, že by vás mohla zaujať latexová farba Painter's Touch od spoločnosti Rust-Oleum. Pokiaľ ide o výrobcov farieb, spoločnosť Rust-Oleum patrí k najlepším v tejto oblasti. Táto značka, ktorá vznikla už v roku 1921, sa osvedčila ako dodávateľ kvalitných a cenovo dostupných farieb, ktoré často vydržia po celú dobu životnosti obrobkov, na ktoré sa používajú. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže v podstate napísala knihu o farbách.

Obnova starého lakovaného dreveného nábytku farbou

Ich sortiment farieb nie je iný a zaručuje, že máte k dispozícii najkvalitnejšiu farbu na všetky druhy projektov vrátane lakovania. Je k dispozícii v 63 rôznych farbách, dá sa použiť v interiéri aj exteriéri, pokryje približne 11,15 m2 , a na dotyk je suchá za necelých 30 minút! Táto plochá povrchová úprava je ideálna pre interiérový nábytok, pretože nespôsobuje žiadne nadmerné odlesky pri kontakte s prirodzeným ani umelým osvetlením a zdá sa, že naozaj celkom dobre otvára menšie priestory.

Akrylová farba

Akrylová farba je relatívne nový typ farby a rýchlo sa stala jedným z najobľúbenejších typov farieb na súčasnom trhu. Akrylová farba je tiež jednou z najlepších volieb na maľovanie lakovaných povrchov, má niektoré jedinečné vlastnosti, vďaka ktorým je ideálna na priľnutie k povrchom, ktoré by sa pre iné typy farieb považovali za náročné. Pýtate sa, aké sú tieto vlastnosti?

Ako maľovať na lakované drevo

Kým farby na báze latexu priľnú k lakovaným povrchom vďaka tomu, že sú dostatočne tenké, aby prenikli pod povrchovú úpravu, akrylová farba priľne k lakovaným povrchom vďaka svojej hustej konzistencii. V kombinácii s vlastnosťami akrylových farieb je táto vlastnosť ideálna na maľovanie na lakované povrchy. Nie všetky akrylové farby sú však rovnaké, takže čo by ste mali hľadať v dobrej akrylovej farbe, keď čelíte maľovaniu cez lakované povrchy?

Myslíme si, že dobre urobíte s akrylovou latexovou farbou Colormaxx od spoločnosti Krylon, ktorá sa nanáša štetcom. Spoločnosť Krylon je zhodou okolností jedným z najrenomovanejších svetových výrobcov náterových hmôt a opakovane dokázala, že vyrába len tie najkvalitnejšie farby, základné nátery a nástroje pre domácich majstrov na trhu. Nie je to žiadnym prekvapením vzhľadom na to, že existuje už od konca 40. rokov minulého storočia.

Používanie plachty pri maľovaní cez lak

To, čo skutočne odlišuje akrylové farby od niektorých iných farieb na trhu, je ich všestrannosť a trvanlivosť. Túto farbu možno použiť na množstvo povrchov vrátane skutočne ťažko natierateľných povrchov, ako je keramika a kov, nehovoriac o murive, tehlách a tiež o povrchoch zo sadrokartónu. Podobne ako latexovú farbu, ktorú sme už spomínali, aj túto farbu možno v prípade potreby použiť v interiéri aj exteriéri.

Renovácia dreveného nábytku farbou

Ak vás jeho priľnavosť a všestrannosť ešte stále nepresvedčili o tejto značke, zvážte, že je k dispozícii aj v deviatich rôznych farbách, ktoré sú ako stvorené na prestavbu vášho starého lakovaného nábytku a jeho uvedenie do 21. storočia. Vzorec Krylon Color Max sa tiež ľahko čistí a je na dotyk suchý zvyčajne do hodiny po nanesení na lakované povrchy.

Farby na olejovej báze

Olejové farby sú skvelé z mnohých dôvodov, pomáhajú chrániť drevené povrchy pred vecami, ako je hniloba, napadnutie hmyzom, plesne, poškodenie UV žiarením, a dokonca aj pred vecami, ako je teplo a chlad. Pred príchodom alternatívnych farieb, ako sú akrylové a latexové farby, sa používali takmer výlučne olejové farby, ale vzhľadom na ich vplyv na životné prostredie mnohé spoločnosti a remeselníci hľadali alternatívy.

Druhy farieb na lakované drevo

Moderné olejové farby majú v porovnaní s pôvodne používanými farbami podstatne menej prchavých organických chemikálií (VOC), a tak sa stáva, že sa skvele hodia na maľovanie lakovaných povrchov. Vďaka ich schopnosti vsakovať a spájať sa s vláknami dreva sú ideálne na maľovanie cez ošetrovanie dreva a dokonca aj iné farby, navyše sú ľahko dostupné v takmer každom obchode a na internete.

Ak hľadáte dobrú olejovú farbu na lakované povrchy, základný náter a tmel Zinsser s vysokou krycou schopnosťou krycieho laku býva vynikajúcou voľbou. Ich výrobok funguje dobre nielen ako farba na zakrytie lakovaných povrchov, ale možno ho použiť ako základnú vrstvu pre ďalšie farby a jeho ďalšou výhodou je, že dokáže zakryť aj iné úpravy dreva, ako je napríklad moridlo. Bohužiaľ, je k dispozícii len v bielej farbe, takže sa hodí len vtedy, ak hľadáte minimalistickú povrchovú úpravu alebo ho jednoducho chcete použiť ako základný náter.

Farba vhodná na lakované drevo

Na olejových farbách je skvelé to, že vydržia naozaj dlho a výborne chránia povrchy, ktoré sú nimi natreté, celé roky, pričom len zriedkakedy potrebujú také veci, ako sú retuše alebo výmena. Problémom pri používaní olejových farieb je, že potrebujete dobrý základný náter, ktorý zabezpečí správne priľnutie k lakovanému povrchu. Používanie samonanášacích farieb môže pomôcť vyhnúť sa tomuto problému.

Tento výrobok od spoločnosti Zinsser je samonasávací a je ideálny na časovo náročné projekty vďaka svojmu rýchloschnúcemu zloženiu, ktoré tuhne približne 35 minút. Výhodou je aj blokovanie škvŕn, čo znamená, že nečistoty, špina, škvrny od vlhkosti a dokonca ani priame teplo nezničia povrchovú úpravu vášho obrobku.

Ako natrieť lakované drevo brúsením

Teraz, keď už viete, ktoré typy farieb sú ideálne na natieranie cez lakované povrchy, by ste pravdepodobne mali vedieť, ako účinne natierať lakované drevo. Nezabudnite, že kľúč k maľovaniu cez lak je v príprave, ktorá si vyžaduje trochu trpezlivosti, aby sa vám podarila na prvýkrát. Tým je povedané, že je krátky návod, ktorý podrobne opisuje, ako postupovať pri maľovaní cez lakované povrchy brúsením. Tu je niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať:

  • Čistú handričku
  • Mydlo jednoduché mydlo na riad
  • Pár rukavíc
  • Tvárová maska (najlepšie s respirátorom)
  • Brúsny papier
  • Farba podľa vlastného výberu
  • Plachta alebo staré noviny

Príprava pracovného priestoru

Skôr ako sa pustíte do maľovania, je dobré si pripraviť pracovný priestor, aby sa na vás alebo na podlahu pracovného priestoru nedostala žiadna zatúlaná farba. Môžete to urobiť tak, že na podlahu svojho pracovného priestoru a na pracovný stôl položíte plachtu alebo staré noviny. Po zakrytí vášho bezprostredného priestoru je čas, aby ste sa pustili do organizovania. Umiestnite všetky svoje nástroje na stranu dominantnej ruky, aby ste vždy vedeli, kde sa nachádzajú.

Usporiadajte si priestor na natieranie dreva

Odstránenie neporiadku znižuje pravdepodobnosť náhodného rozliatia farby alebo dotyku mokrej farby na pracovnej ploche. Taktiež zabezpečte, aby bol váš pracovný priestor dobre vetraný, pretože väčšina farieb obsahuje škodlivé prchavé organické látky, ktoré môžu pri vdýchnutí veľkého množstva spôsobiť vážne ťažkosti. Keď ste spokojní so svojím nastavením, nasaďte si rukavice a masku na tvár a až potom prejdite k ďalšiemu kroku procesu.

Príprava obrobku

Teraz najdôležitejší krok pri lakovaní na lakované povrchy. Skôr ako sa pustíme do brúsenia, uistite sa, že váš obrobok bol dostatočne očistený. Môžete tak urobiť pomocou akéhokoľvek bežného čistiaceho prostriedku pre domácnosť, alebo aj pomocou mydla na riad, ak nemáte po ruke všeobecný čistiaci prostriedok.

Čistenie dreva na premaľovanie

Pomocou čistiaceho prostriedku zmiešajte trochu mydlovej vody a povrch obrobku dôkladne vyčistite, čím zabezpečíte, že sa na ňom nenachádzajú žiadne skryté nečistoty alebo špina, ktoré by mohli brániť priľnutiu farby k povrchu, a zabráni sa prilepeniu brúsneho papiera.

Keď ste si istí, že ste obrobok vyčistili, uistite sa, že ste z neho odstránili väčšinu mydlovej vody čistou handričkou a nechajte ho úplne vyschnúť, než pristúpite k ďalšiemu kroku.

Čistenie dreva na prelakovanie cez lak

Teraz je čas, aby ste opravili všetky diery alebo nedokonalosti na povrchu obrobku. Ak zachytíte nejaké diery alebo malé miesta, kde bolo drevo v priebehu rokov vydlabané, môžete použiť plnič dreva. Cieľom je tu mať čo najrovnejší povrch.

Oprava preliačin pred natieraním lakovaného dreva

Keď ste spokojní, že je povrch úplne suchý a vyplnený, je čas vytiahnuť brúsny papier. Spočiatku budete chcieť použiť brúsny papier strednej zrnitosti a potom, keď sa odstráni väčšina starého laku, prejsť na jemnejšiu zrnitosť. Nezabudnite, že lak je prostriedok na ošetrenie dreva a vsakuje sa pomerne hlboko do dreva, takže týmto postupom sa odstráni len povrchový lak.

Prebrúsenie laku na kľúčový povrch na maľovanie

Majte na pamäti, že cieľom je tu úplne rovný povrch, takže ak pracujete s veľkým obrobkom, možno budete chcieť zvoliť elektrickú brúsku, aby ste sa pred začiatkom lakovania nevyčerpali. Brúste v smere vlákien a dbajte na to, aby ste odhalili čo najviac dreva, pričom použite brúsny papier strednej zrnitosti. Nakoniec vytiahnite brúsny papier s jemnou zrnitosťou a čo najlepšie vyhlaďte povrch obrobku.

Ručné brúsenie laku na maľovanie

Keď ste s brúsením obrobku spokojní, uistite sa, že ste odstránili všetky zatúlané čiastočky dreva, ktoré sa ešte môžu nachádzať na povrchu obrobku. Je to celkom jednoduché, stačí, ak čistou handričkou zotriete všetky čiastočky, ktoré sa ešte držia na obrobku, alebo ak máte veľký obrobok, použite na vyčistenie povrchu stlačený vzduch. Ak tak urobíte, uistite sa, že máte na tvári masku, rukavice a ochranu očí.

Odfúknutie pilín po brúsení

Natieranie obrobku

Tu je niekoľko tipov týkajúcich sa spôsobu natierania lakovaného dreva. Nezabudnite, že najnáročnejšiu časť už máte za sebou, pripravili ste si povrch a zabezpečili, aby bola odhalená väčšina dreva pod povrchom starého laku. Teraz je čas vytiahnuť farbu a nanovo nalakovať opotrebovaný obrobok.

Vybavenie na lakovanie lakovaného dreva

Nezabudnite, že ak používate olejovú farbu, budete potrebovať základný náter na lakované drevo. Ak sa neviete rozhodnúť, prečo nevyskúšať základný náter na báze oleja na lakované drevo Rust-Oleum corporation, ktorý má neuveriteľnú kvalitu priľnavosti a dodáva sa vo forme aerosólu, čo vám ušetrí veľa času a námahy. Ak používate akrylovú alebo latexovú farbu, máte možnosť použiť základný náter, ale aj tie si celkom dobre poradia samy o sebe. Po vytvrdnutí základného náteru je čas pustiť sa do maľovania.

Pri maľovaní na lakované drevo je dôležité, aby ste čo najviac sledovali smer vlákien dreva. Takisto si nezabudnite pripraviť farbu a dobre ju premiešať, kým začnete. Prečo? Keď farba príliš dlho stojí na polici, niektoré ťažšie častice majú vo zvyku klesnúť na dno nádoby. Preto dobré premiešanie farby tieto čiastočky znovu zavedie do väčšej zmesi, čím sa zabezpečí, že z farby získate maximum a že budete mať v celej zmesi konzistentný pigment.

Základný a vrchný náter na lak

Ak maľujete štvorcovú alebo obdĺžnikovú dosku, mali by ste maľovať od jedného konca dosky k druhému, aby ste zabezpečili konzistenciu. Ak pracujete s okrúhlym alebo nepravidelne tvarovaným dielcom, je najlepšie začať od stredu a postupovať smerom k okrajom dielca. V každom prípade sa uistite, že ste dosiahli maximálne pokrytie a že ste nevynechali žiadne miesto.

Môžete lakované drevo natierať bez brúsenia?

Maľovanie cez lakované drevo bez brúsenia je možné, ale môže to byť trochu zložité, najmä ak nemáte skúsenosti s prácou s vecami, ako sú rozpúšťadlá. Ak máte skúsenosti s prácou s týmito druhmi chemikálií, maľovanie cez lakované drevo bez brúsenia vám môže ušetriť veľa času a úsilia. Všetko, čo potrebujete, je chemikália známa ako odlakovač.

Deglosser je známy aj ako tekutý brúsny papier, a ako už názov napovedá, zdrsňuje hladšie povrchy, aby mali veci, ako sú ošetrenia dreva a farby, väčšiu šancu priľnúť. Odlakovač nájdete v obchodoch aj na internete, zvyčajne v aerosólovej alebo tekutej forme, pričom aerosólový variant je najvhodnejší na odstraňovanie starších povrchových úprav.

Aerosólový odlakovač

Ako používate tento úžasný nástroj? V podstate rovnako ako s bežným brúsnym papierom. Stačí, ak sa uistíte, že ste povrch dostatočne vyčistili, a potom na lakovaný povrch buď nastriekajte, alebo namaľujte odlakovač. Po nanesení odlakovač pôsobí po dobu odporúčanú výrobcom.

Tekutý odlakovač pripraví zmiznuté drevo

Všetko, čo zostáva urobiť po tom, ako odlakovač zdvihne povrch vášho lakovaného obrobku, je odstrániť prebytok čistou handričkou a nechať povrch úplne vyschnúť. Potom naneste základný náter a farbu, ako keby ste obrobok brúsili bežným spôsobom. Hoci je tento postup oveľa jednoduchší a menej prácny, nemusí byť vhodný pre začínajúcich remeselníkov.

Tipy a triky na natieranie lakovaného dreva

Maľovanie cez akýkoľvek povrch, ktorý má už existujúcu povrchovú úpravu dreva, môže byť náročné, preto (ako sme už spomenuli) kľúč k správnemu postupu spočíva v procese prípravy. Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabezpečili, že si váš obrobok zachová farbu nanesenú na lakovaný povrch, je odstrániť lak, ako najlepšie viete, ale nie úplne.

Textúrovací lak na maľovanie

Kým tekutý brúsny papier funguje pri ľahších vrstvách alebo lakoch, ktoré boli nanesené nedávno, pri starších vrstvách bude oveľa účinnejší brúsny papier strednej zrnitosti. Ďalšou vecou, ktorá by vám mohla ušetriť čas a peniaze, je identifikácia typu dreva, s ktorým pracujete, čo vám umožní určiť hustotu vlákien, ktorá by vám mala poskytnúť dobrú informáciu o tom, ktorý typ laku je pre váš obrobok najvhodnejší.

Okrem toho, ak pracujete s časovo náročným projektom, môžete použiť kombináciu odleskovacieho aj bežného brúsneho papiera. Tým zabezpečíte, že odstránite čo najväčšie množstvo laku, a okrem laku ho môžete použiť na odstránenie viacerých povrchových úprav. Ako už bolo povedané, prispôsobte svoju techniku typu dreva, s ktorým pracujete, a vyskúšajte kombináciu prístupov, aby ste zabezpečili, že váš povrch bude primerane pripravený na lakovanie.

Teraz, keď už viete, prečo je maľovanie cez lakovaný povrch také náročné, aké typy farieb sa hodia pri maľovaní cez lak, čím sú tieto farby jedinečné pre túto prácu, príklady niektorých dobrých farieb pre túto prácu a ako maľovať cez lakovaný povrch s brúsením aj bez brúsenia, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci s lakom nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné pomôcky a vždy pracovať v dobre vetranom priestore.

Často kladené otázky

Existuje dobrý základný náter na lakované drevo?

Vzhľadom na to, že existuje len niekoľko typov farieb, ktoré sú vhodné na natieranie lakovaného dreva, môžete použiť len určité základné nátery. Akrylové, olejové a latexové farby sú skvelé na maľovanie cez lakované drevo, preto by ste pri maľovaní cez lak mali použiť základné nátery vytvorené pre tieto špecifické typy farieb (najmä pri použití olejových farieb).

Môžete lakované drevo natrieť bez brúsenia?

Pri práci s väčšími obrobkami môže byť použitie brúsneho papiera alebo dokonca elektrickej brúsky trochu prácne. Pri maľovaní cez lak budete musieť povrch obrúsiť, a ak nechcete povrch brúsiť konvenčne, môžete použiť odlakovač alebo tekutý brúsny papier, aby ste si ušetrili čas a námahu.

Čo sa stane, ak lak prelakujete?

Aj keď je možné lak prelakovať, výsledok bude pravdepodobne naozaj zlý. Preto je vždy najlepšie pred nanesením nového náteru lak z povrchu čo najviac odstrániť. Nezabudnite, že lak robí povrch hladkým a prakticky bez trenia, to znamená, že na ňom nebude mať vaša farba čo držať.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.