Polykryl vs polyuretán: Najlepšia voľba
Hľadáte dokonalú povrchovú úpravu dreva pre svoj ďalší projekt? Potom by ste mali zvážiť tieto dve možnosti, polykryl alebo polyuretán. Aby sme vám uľahčili správne rozhodnutie, zhromaždili sme pre vás niekoľko informácií a všetky pre a proti.
Polyakrylová povrchová úprava dreva
Čo je to teda polykryl? Ide o povrchovú úpravu na vodnej báze, ktorá má široké využitie a poskytuje vynikajúcu ochrannú vrstvu. Je ideálna pre tých, ktorí majú skúsenosti s drevom, a pre domácich majstrov. Polykryl je možné zakúpiť v rôznych povrchových úpravách, napríklad lesklý alebo saténový.
Metódy nanášania sú jednoduché, môžete použiť buď valček na farbu, alebo fľašu so sprejom, čo závisí od predmetu, na ktorom pracujete. Možno sa budete musieť dostať do ťažko prístupných rohov, preto je efektívne mať možnosť nástreku.
Na čo je polykryl užitočný? Vo väčšine prípadov si tí, ktorí radi robia domácich majstrov, radšej vyberú polykryl, pretože zlepší vzhľad drevených predmetov umiestnených v interiéri domu. Patria sem veci, ako sú vaše skrine, stoly a drevené dvere. Taktiež sa výborne hodí ako vrchný náter na jemnejšie drevené povrchy, napríklad v prípade brezového alebo javorového dreva. Svetlejšie povrchy sú výhodné, pretože polykrylový povrch je číry a nevytvára odtieň. Preto nezmení vzhľad povrchu dreva.
Pri zvažovaní rozdielu medzi polykrylom a polyuretánom je obľúbenejšou možnosťou polykrylový náter na báze vody. Je to preto, že schne oveľa rýchlejšie, nie tak ako polyuretán, ktorý má dlhší čas schnutia. Svoj projekt preto môžete dokončiť v oveľa kratšom čase.
Pri výbere polykrylu alebo polyuretánu je polykryl aj na lacnejšej strane. Pri použití polykrylu je tiež čistenie oveľa jednoduchšie. Polykryl si môžete ľahko zakúpiť aj v miestnom železiarstve.
Medzi povrchy, ktorým prospeje náter polykrylom, patria povrchy stolov, písacie stoly a detský nábytok. Vytvára totiž odolný povrch, ktorý je vynikajúci pre často používané drevené predmety.
Povrchová úprava vytvrdne bezfarebne a nevznikne na nej žltý odtieň, čo sa pri polyuretáne stáva. Ak teda hľadáte bezfarebný náter, najmä na svetlejšie drevo, alebo svetlú farbu, polykryl je najlepšou voľbou.
Ako už bolo spomenuté, čistenie je pri polykryláte jednoduché, pretože stačí použiť trochu mydlovej vody na očistenie akýchkoľvek handričiek, štetcov a rúk.
Riziká polykrylu oproti polyuretánu
Polykryl je oveľa menej nebezpečný ako polyuretán. Polyuretán má vysoký obsah prchavých organických látok, ktoré môžu mať vplyv na pľúca. To znamená, že pri práci s polyuretánmi musíte nosiť ochranný výstroj a masku. Takisto je polyuretán ešte za mokra extrémne horľavý a musí sa bezpečne skladovať.
Na druhej strane, polykryl má extrémne nízky zápach a je oveľa menej toxický, takže pri aplikácii nie je potrebný ochranný výstroj.
Nanášanie polykrylu
Ako môžete aplikovať polykrylovú povrchovú úpravu?
Nanášanie polykrylu valčekom
Existujú rôzne druhy valčekového polyakrylu, ktorý sa môže nanášať valčekom alebo štetcom a dodáva sa v plechovke. Bohužiaľ, pri použití štetca môžu zostať aj ťahy štetcom, čo znamená, že pri nanášaní musíte byť mimoriadne opatrní.
Ďalšou nevýhodou je jeho čas schnutia, ktorý je rýchly, takže musíte pracovať rýchlo, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad. To môže byť problém aj na väčších plochách. Pred aplikáciou sa vždy uistite, že ste povrch opravili a vyčistili. Nanášanie pomocou štetca je dosť jednoduché, pokiaľ ide o kvalitný syntetický štetec, ktorý by mal pomôcť minimalizovať prípadné ťahy štetcom. Pri nanášaní povrchovej úpravy vždy postupujte v súlade so štruktúrou dreva.
Ďalšou radou pri nanášaní polykrylovej povrchovej úpravy je nanášať tenkú vrstvu a nepoužívať pri tom príliš veľký tlak. Lepšou voľbou sú 2 až tri tenšie vrstvy ako jedna hrubá vrstva.
Striekanie polykrylu
Tento spôsob aplikácie môže byť jednoduchší a je dobrou voľbou, ak chcete rýchlo naniesť tenkú vrstvu. Povrchová úprava sa dodáva v spreji a je jednoduchá na použitie, čo je dôvod, prečo mnohí volia túto možnosť. Keďže sa strieka v tenkej vrstve, rýchlejšie schne. To trochu sťažuje nanášanie rovnej vrstvy bez stôp po tlaku vzduchu.
Aerosólové plechovky majú aj tú nevýhodu, že sú škodlivé pre životné prostredie. Takisto môže byť vo väčšine prípadov ťažké získať veľké množstvo. Najlepšie je teda použiť ho na menšie drevené predmety.
Vytvrdzuje polyakryl rýchlo?
Áno, polyakrylová povrchová úprava schne rýchlo, a to rýchlejšie ako iné povrchové úpravy. Aj keď jej ešte nejaký čas trvá, kým poriadne zaschne, nestane sa tak hneď. Pri nanášaní polyakrylátu odporúčame použiť 3 vrstvy, pretože jedna vrstva nie je dostatočná.
Polyuretán zasychá na dotyk približne za 30 minút a približne za jednu hodinu ho možno vziať do ruky a premiestňovať. Pri pridávaní ďalšej vrstvy však počkajte dve hodiny, potom naneste druhú vrstvu a pri tretej vrstve postupujte rovnako.
Po nanesení tretej a poslednej vrstvy počkajte ďalších 24 hodín, aby povrchová úprava dôkladne vytvrdla.
Polyuretánová povrchová úprava dreva
Keď sa pozriete na polyuretán v porovnaní s polykrylom, polyuretán sa dodáva vo variante na báze vody, ako aj vo forme oleja. Práve vďaka tomu je užitočný na použitie na rôznych povrchoch. Mnohí si vyberú variant na báze vody, pretože má nízky zápach, rýchlo schne a je oveľa menej toxický.
Na druhej strane polyuretán na báze oleja schne pomalšie, ale povrchová úprava poskytuje oveľa väčšiu odolnosť a vydrží aj intenzívne teplo. Polyuretán má podobné vlastnosti ako roztavený plast, keď je polyuretán suchý, vytvorí silnú ochrannú vrstvu. Polyuretán sa po vytvrdnutí ťažko odstraňuje, na rozdiel od polykrylu, čo znamená, že bude dlho chrániť váš drevený povrch.
Ak hľadáte lesklý a luxusný vzhľad, polyuretán je najlepšou voľbou. Tento lesklý vzhľad nemôžete získať z iných typov povrchovej úpravy dreva. Polyuretánový povrch je tiež odolný voči poškriabaniu, vďaka čomu bude váš drevený povrch dlho vyzerať skvele.
Polyuretán - na olejovej báze
Pokiaľ ide o trvanlivosť, polyuretán na báze oleja je lepší ako polyuretán na báze vody. Najmä v prípadoch, keď dochádza k intenzívnemu zahrievaniu. Polyuretán na báze oleja zobrazí plnosť dreva, ale môže spôsobiť aj vznik žltého odtieňa.
Táto povrchová úprava je ideálna na použitie na kuchynské stoly, povrchy, ktoré by sa mohli namočiť, a podlahy. Môže sa používať aj na nedokončené aj dokončené povrchy.
Polyuretán - na vodnej báze
Skvelý na použitie, ak hľadáte povrchovú úpravu s minimálnym zápachom a toxicitou. Polyuretán na báze vody ponúka číry povrch na rozdiel od olejovej varianty, ktorá môže mať žltkastý odtieň. Táto povrchová úprava tiež schne oveľa rýchlejšie a najlepšie sa používa na povrchoch, ktoré nie sú vystavené veľkým teplotným zmenám. Najlepšie sa používa na knižnice, stoly, rámy obrazov a malé stoly.
Spoločné výhody a nevýhody polyuretánu
Nanášanie polyuretánu - základy
- Na začiatok použite jemnozrnný brúsny papier
- Po dokončení a odstránení všetkých škvŕn povrch dôkladne vyčistite vysávačom a potom utrite mäkkou handričkou navlhčenou minerálnym liehom
- Zrieďte polyuretán s trochou minerálneho liehu a potom rovnomernými ťahmi naneste
- Dávajte pozor na kvapky a vyrovnajte ich
- Na druhú a tretiu vrstvu použite neriedený polyuretán
- Medzi nanášaním vrstiev pieskujte
- Nechajte dôkladne zaschnúť 24 hodín
- Po zaschnutí odrežte prípadné kvapky pomocou noža
- Opäť prebrúste papierom so zrnitosťou 320 až 600
- Poslednú vrstvu pridajte do 48 hodín od predchádzajúcich vrstiev. Nanášajte opatrne, ako ste postupovali predtým
Záver
Ak ste skúsený stolár a pravidelne realizujete rôzne druhy projektov, je najlepšie mať po ruke polykrylátové aj polyuretánové výrobky. Ak však chcete len pridať vrchný náter a oživiť nábytok v interiéri, potom je polykryl najlepšou voľbou, pretože rýchlo schne a ľahko sa nanáša. Taktiež ponúka skvelý bezfarebný povrch a je lacnejší.
Pokiaľ ide o polyuretán vs. polykryl, čo sa týka trvanlivosti, polyuretán bude vždy spoľahlivejšou voľbou. Tiež je lepší na nedokončené a dokončené povrchy, ktoré musia vydržať intenzívne teploty a vysoké používanie.
Pokiaľ ide o drevené predmety, ktoré by mohli byť vystavené vlhkosti alebo sa namočiť, potom by sa opäť mal zvoliť polyuretán na báze oleja namiesto polykrylovej povrchovej úpravy. Pri nanášaní tesniaceho náteru by mohlo byť dobré použiť polykryl namiesto polyuretánu na báze oleja. Dôvodom je, že polyuretán môže zanechať žltý odtieň.
Ak chcete urobiť drevenú podlahu, najlepšie sa osvedčí polyuretán na báze oleja, pretože je odolný a má hladký povrch. Polyakryl je vhodnejší na menšie drevené predmety, ako je napríklad stôl, pretože pomerne rýchlo schne a poskytuje kratší pracovný čas, takže predmet môžete používať takmer okamžite. Polyakryl je tiež menej toxický, a preto sa môže na rozdiel od polyuretánu používať v interiéri.
Keďže polyuretán má dlhší čas schnutia, je lepšie ho používať na väčšie plochy. Povrch môžete pokryť rovnomernejšou vrstvou bez toho, aby ste sa museli ponáhľať. Pokiaľ ide o zvislé povrchy, ako sú steny, polyuretán funguje lepšie, pretože je hrubší. Polyakryl je tenší a príliš kvapká, čo spôsobuje trochu neporiadku a sťažuje jeho aplikáciu.
Na čistenie polykrylu stačí mydlová voda, vďaka ktorej sa s ním ľahšie pracuje. A ak sú peniaze hlavným problémom, polykryl je v porovnaní s polyuretánom cenovo dostupnejšou možnosťou. Pri zvažovaní polykrylu oproti polyuretánu je najdôležitejšie rozhodnúť sa pre svoj projekt. To určí, ktorá povrchová úprava je pre danú prácu najvhodnejšia. Mať k dispozícii oba typy povrchovej úpravy sa však môže hodiť, pretože nikdy neviete, kedy budete potrebovať jeden alebo druhý.
Otázky a odpovede
Čo je lepšia voľba polykryl alebo polyuretán?
Každé z nich má iné výhody a závisí to od vášho projektu. Polyuretán na olejovej báze: Táto povrchová úprava je odolná a najlepšie sa používa na povrchy, ktoré sa často používajú, ako sú drevené podlahy alebo váš kuchynský stôl.
Polykrylová: Povrchová úprava na báze vody, ktorá má minimálny zápach a nie je taká toxická ako polyuretán. Takisto sa s ním ľahšie manipuluje a rýchlejšie schne.
Aká povrchová úprava ponúka najlepšiu odolnosť - polykrylová alebo polyuretánová?
Polykryl poskytuje odolnú povrchovú úpravu, ale nie takú dobrú ako polyuretán, ktorý odoláva rôznym teplotám a vysokej intenzite prevádzky.
Polyuretán je najlepšou voľbou z hľadiska odolnosti a najlepšie sa používa na drevené podlahy alebo drevené povrchy v kuchyni.
Polyakryl má tekutú konzistenciu a môže byť problematický pri nanášaní, najmä na zvislé exteriéry. Takisto rýchlo schne, a preto môže byť náročný tam, kde ide o veľké plochy. Je však menej toxický a menej zapácha ako polyuretán.
Je Minwax Polycrylic podobný polyuretánu?
Minwax polykrylát je zosilnený polyuretán, ktorý je na báze vody. Tento výrobok preto dokáže odolávať náročnejším podmienkam.
Polyuretán je v podstate tekutý plast, ktorý po zaschnutí stvrdne a dodáva sa v olejovej alebo vodnej variante, ktorá má buď lesklý, alebo saténový povrch.
Trvá dlho, kým polyuretán vytvrdne?
Nie, na dotyk schne len 30 minút a za 60 minút sa s ním dá manipulovať. Po nanesení poslednej vrstvy ho pred použitím nechajte schnúť ďalších 24 hodín.
Môžu sa na polykryláte tvoriť trhliny?
Áno, pri schnutí vrstvy môžu vzniknúť viditeľné trhliny, ktoré vznikajú preto, že vrstva bola nanesená v príliš veľkej hrúbke. Môže to byť aj preto, že následná vrstva bola nanesená príliš skoro.
Ak to chcete napraviť, budete musieť vrstvu zbrúsiť a potom, keď riadne vyschne, znovu naniesť ďalšiu vrstvu.
Môže polykryl vytvoriť hladký povrch?
Áno, ak budete medzi jednotlivými vrstvami brúsiť, môžete dosiahnuť hladký povrch. Ak bolo drevo natreté, jeho štruktúra nebude vyvýšená, takže po každej polykrylovej vrstve nemusí byť potrebné brúsenie. Ak je však drevo aj po nanesenom polykryle drsné, použite na jeho vyhladenie brúsny papier so zrnitosťou 400.
Môže sa polykryl pretierať?
Nie, stieranie nie je vhodné. Po nanesení prvej vrstvy prebrúste papier so zrnitosťou 220 až 320. Medzi jednotlivými vrstvami použite brúsny papier rovnakej zrnitosti. Polykryl schne rýchlo, takže počas jedného dňa môžete bez problémov urobiť viac vrstiev.
Je možné vrstviť polyuretán na polykryl?
Áno, ak sa povrch nepoužíval, obrúste polykryl, aby ste odstránili prípadný lesk, a potom pridajte vrstvu polyuretánu.
Ak sa však povrch používal, bolo by vhodné očistiť povrch trochou minerálneho liehu. Zbavíte sa tak prípadnej mastnoty alebo mastných stôp.
- Polyakrylová povrchová úprava dreva
- Riziká polykrylu oproti polyuretánu
- Nanášanie polykrylu
- Vytvrdzuje polyakryl rýchlo?
- Polyuretánová povrchová úprava dreva
- Záver
-
Otázky a odpovede
- Čo je lepšia voľba polykryl alebo polyuretán?
- Aká povrchová úprava ponúka najlepšiu odolnosť - polykrylová alebo polyuretánová?
- Je Minwax Polycrylic podobný polyuretánu?
- Trvá dlho, kým polyuretán vytvrdne?
- Môžu sa na polykryláte tvoriť trhliny?
- Môže polykryl vytvoriť hladký povrch?
- Môže sa polykryl pretierať?
- Je možné vrstviť polyuretán na polykryl?