Nátery na drevo bezpečné pre potraviny
Svet je plný toxínov, ktoré sa dostávajú do kontaktu takmer so všetkým okolo nás. V súvislosti s touto myšlienkou je potrebné, aby povrchové úpravy používané na drevených výrobkoch - konkrétne v kuchyni - mali povrchovú úpravu bezpečnú pre potraviny, aby sa zabezpečilo, že neprijímame škodlivé chemikálie. Každý výrobok z dreva, ktorý sa dotýka našich potravín alebo prichádza do kontaktu s našimi ústami, musí byť dokončený pomocou potravinárskeho laku na drevo a bezfarebného laku na potraviny.
Sú všetky výrobky na povrchovú úpravu dreva bezpečné pre potraviny?
Je potrebné spomenúť, že nie všetky výrobky na povrchovú úpravu dreva sú vyrobené rovnako a názov nie vždy zaručuje čistotu výrobku. Veľa komerčne vyrábaných výrobkov na trhu sú zmesi riedidiel, rozpúšťadiel, kovových zlúčenín a sušidiel, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Vždy si nájdite čas na riadne prečítanie etikety, aby ste sa uistili, že to, čo kupujete, je skutočne potravinársky bezpečný náter na drevo, a keď príde na aplikáciu výrobku, postupujte podľa pokynov a handry potom riadne zlikvidujte.
Hoci to môže znieť ohromujúco a desivo, pozrieme sa na niektoré veci, ktoré je potrebné zvážiť, keď ide o určenie, či vaše drevené výrobky musia mať povrchovú úpravu dreva bezpečnú pre potraviny.
Drevené projekty, ktoré potrebujú povrchovú úpravu dreva vhodnú pre potraviny
Keď ide o akýkoľvek projekt týkajúci sa dreva, znalosť správnej povrchovej úpravy ho nielenže zachová na dlhé roky, ale pomôže aj dotvoriť jeho vzhľad. Surové drevo síce môže vyzerať pekne, ale reálne dlho nevydrží a môže sa stať v domácnosti nebezpečným. Medzi projekty typu "urob si sám", ktoré budú musieť byť bezpečné pre potraviny, patria napr:
- Dosky na krájanie
- Mäsiarske bloky
- Príbory
- Misky
- Taniere
- Stoly
- Stoličky
- Lavice
- Police
- Hračky
Druhy povrchových úprav dreva bezpečných pre potraviny
Pri toľkých projektoch na drevo, ktoré len čakajú na začatie, vás možno zaujíma, aký typ laku a bezfarebného náteru bezpečného pre potraviny je tou najlepšou voľbou. Pozrieme sa na niektoré z najbežnejších dostupných povrchových úprav dreva bezpečných pre potraviny.
Šelak
Na utesnenie drevených povrchov a ich ochranu pred vlhkosťou sa budete chcieť poobzerať po šelakových výrobkoch. Je úplne prírodný, pochádza z lakového chrobáka a často sa používa na natieranie cukroviniek a cukríkov. Na povrchu dreva vytvára film a dokáže vytvoriť lesklý povrch.
Odporúčaný výrobok: Lák z laku, ktorý sa používa na výrobu laku: RUST-OLEUM Zinsser Bulls Eye Clear Shellac
Bezfarebný šelak na drevo Zinsser je ideálny na konzerváciu a utesnenie vašich drevených projektov. Používa sa rýchlo a jednoducho - schne za menej ako 45 minút. Je tiež netoxický a úplne prírodný, takže je bezpečné ho používať na výrobky súvisiace s potravinami.
Čistý tungový olej
Ide o obľúbený sušiaci olej, ktorý sa v Číne používa už stáročia. Olej sa nachádza v semenách stromu tung a používal sa dokonca na impregnáciu lodí, ako aj na tvrdenie drevených projektov. Vďaka prírodným vlastnostiam je tungový olej bezpečný pre potraviny. Je to univerzálny olej, ktorý sa ľahko používa a je šetrný k životnému prostrediu. Preniká do dreva hlbšie ako iné potravinárske tmely na drevo a je a chráni drevo pred vodou, olejom, alkoholom a každodenným opotrebovaním. Je odolnejší ako šelakové výrobky a poskytuje trvalú ochranu, avšak jeho schnutie trvá oveľa dlhšie.
Odporúčaný výrobok: Lak na drevo a lazúru, ktorý sa používa na výrobu laku na drevo a lazúry, je vhodný na použitie v domácnostiach: HOPE'S 100% čistý tungový olej
Tungový olej Hope's je ideálny na vytváranie povrchov, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami. Tak ako pri každom výrobku s tungovým olejom, ktorý je bezpečný pre potraviny, je pri nanášaní povrchovej úpravy dreva, ktorá je bezpečná pre potraviny, potrebná trpezlivosť. Olej budete musieť nanášať v tenkej vrstve a medzi jednotlivými vrstvami mu dať deň na zaschnutie, ale keď uvidíte konečný produkt, stojí to za to.
Potravinársky včelí vosk
Ako už názov napovedá, tento potravinový tmel na drevo je produkt získaný z produktu včiel. Medovina je rafinovaná a zvyčajne sa používa na glazovanie ovocia, výrobu žuvačiek a gélových kapsúl. Je netoxický a preukázateľne bezpečný na použitie na väčšinu potravinových povrchov. Aj keď sa tento výrobok môže používať na väčšinu povrchov, bezfarebný náter na potraviny sa musí uchovávať v chladnom priestore, pretože vosk sa môže v teple roztopiť - čo je problematické, ak si nedáte pozor.
Odporúčaný výrobok: Vosk na laky na drevo, ktorý sa dá použiť na ošetrenie dreva: CUTTINGBOARD Prírodný vosk a kondicionér na drevo
Spoločnosť CuttingBoardCom vyrába potravinárske ochranné prostriedky na drevo, ktoré sú ideálne na ochranu a obnovu dosiek na krájanie, šalátových mís, mäsiarskych blokov a pracovných dosiek. Uľahčuje čistenie, zabraňuje tvorbe škvŕn a zakrýva stopy po nožoch.
Karnaubský vosk
Tento rastlinný bezfarebný vosk, známy aj ako palmový alebo brazílsky vosk, je netoxický a možno ho pridať k včeliemu vosku, aby drevo bolo odolné voči vode. Je známy svojím lesklým vzhľadom a krásnou povrchovou úpravou.
Odporúčaný výrobok: Vosk na drevo, ktorý sa dá použiť na ošetrenie dreva, je vhodný na ošetrenie dreva: BEALL TOOLS Karnaubský vosk
Karnaubský vosk Beall Tool je ideálnou voľbou pre väčšie projekty pre domácich majstrov, pretože na aplikáciu vyžaduje leštiaci stroj, ale poskytuje krásny, lesklý povrch. Pri menších projektoch sa táto metóda nehodí, pretože leštiace stroje môžu byť ťažkopádne a narobia viac neporiadku ako čokoľvek iné.
Potravinársky minerálny olej
Na rozdiel od ostatných možností v našom zozname tento potravinový bezfarebný náter nevysychá a je potrebné ho pravidelne nanášať, aby chránil drevo pred poškodením. Často sa používa na pracovné dosky, mäsiarske bloky a dosky na krájanie. Ak ste ochotní prevziať na seba mesačnú údržbu, potom je to skvelá netoxická povrchová úprava dreva.
Odporúčaný výrobok: Drobné drevo na drevo, ktoré sa používa na výrobu drevených dosiek: ULTRAPRO Potravinársky minerálny olej
Potravinársky minerálny olej UltraPro je ideálny na rehydratáciu dreva bez zanechania mastných zvyškov na povrchu. Je to olej bez zápachu, ktorý by sa mal pred použitím dreveného výrobku nechať pôsobiť cez noc.
Olej z vlašských orechov
Tento potravinársky lak chráni výrobok pred vodou a alkoholom; pred použitím ho však treba riadne vytvrdiť - v opačnom prípade drevo časom žltne . Hoci bol získaný z orechov, nemal by mať vplyv na alergikov, avšak odporúčame vám, aby ste tento výrobok používali opatrne, ak máte alergiu na orechy.
Odporúčaný výrobok: Orechový olej s vysokým obsahom orechov: MAHONEY'S FINISHES Ultimate Walnut Oil
Olej na orechy Mahoney's Finishes sa ľahko nanáša a rýchlo schne. Zároveň poskytuje zdravú ochrannú vrstvu na vašich drevených výrobkoch a zároveň im dodáva hladký, saténový povrch. Fľaša bola vybavená tryskou, ktorá vám pomôže kontrolovať prietok a aplikáciu oleja.
Surový ľanový olej
Tento olej sa získava zo semien ľanu a nevyžaduje si žiadnu rafináciu. Poskytuje ochranu pred vodou a slnkom, takže je ideálny na drevené predmety, ktoré budú ponechané vonku. Zaschnutie tohto výrobku však môže trvať niekoľko týždňov a počas tohto obdobia je potrebné sa oň riadne starať.
Odporúčaný výrobok: Vhodné na ošetrenie dreva: SUNNYSIDE Čistý surový ľanový olej
Čistý ľanový olej Sunnyside je ideálny na použitie na surové drevo, pretože dokáže preniknúť hlboko a ponúka trvalú ochranu. Patrí k najrýchlejšie schnúcim variantom, jeho schnutie trvá približne štyri dni.
Parafínový vosk
Aj keď názov môže vzbudzovať obavy, parafínový vosk sa vyrába z ropy a často sa používa pri tvorbe džemov a iných konzervačných prostriedkov, vďaka čomu je bezpečný pri jedle. Tento olej nevysychá a bude potrebné ho aplikovať každý mesiac, aby sa zabezpečila správna ochrana dreva.
Odporúčaný produkt: Vosk na tesnenie dubových sudov RED HEAD BARRELS
Tesniaci vosk Red Head Barrel je ideálny na utesnenie netesností a impregnáciu dreva, preto je takou dobrou voľbou pre sudy používané na výrobu whisky alebo iných alkoholických nápojov. Tento vosk neovplyvňuje chuť tekutiny vo vnútri suda a je netoxický.
Kokosový olej
Posledný potravinársky tmel na drevo v našom zozname je ideálny na mäsiarske bloky a dosky na krájanie za predpokladu, že použijete správnu verziu oleja. Musí byť frakcionovaný alebo destilovaný, aby sa predišlo jeho znehodnoteniu.
Odporúčaný výrobok: Krájač na mäso, ktorý sa používa na výrobu masívu, je určený na výrobu masívu na mäso, ktorý sa používa na výrobu masívu na mäso: CLARK'S CHOPPING BOARD Kokosový olej a vosk
Kokosový olej a vosk Clark's Chopping Board neobsahuje konzervačné látky a prísady, pričom je bezpečný pre ľudskú spotrebu. Bol označený ako jeden z najbezpečnejších dostupných olejov na pracovné dosky a vdýchne život starým dreveným predmetom bez rizika žltnutia.
Polyuretánová povrchová úprava dreva
Táto povrchová úprava sa dá jednoducho opísať ako tekutý plast a dodáva sa vo verzii na báze oleja aj vody. Verzia na báze vody je najobľúbenejšia, pretože je netoxická a má minimálny zápach. Je to jedna z odolnejších možností, hoci je náchylná na poškriabanie.
Odporúčaný výrobok: V prípade potreby je možné použiť aj iné farby, ako je napr: MINWAX Polykryl
Minwax Polycrylic je jednou z odolnejších možností, pokiaľ ide o polyuretánové nátery dreva. V prípade potreby ho možno nanášať na povrchovú úpravu na báze oleja a dokonca ho možno nanášať penovými valčekmi, štetcami alebo čistými handrami.
Lak na drevo
Týmto pojmom sa označuje väčšina povrchových úprav dreva. Sú odolné a ideálne na použitie na surové drevo, ako aj na drevo, ktoré bude ponechané vonku. Poskytuje ochranu pred vodou a UV žiarením a často sa používa na lode, plážové ležadlá a paluby.
Odporúčaný výrobok: Vhodné na použitie na drevo, ktoré je vyrobené z dreva, ktoré je vyrobené z dreva, ktoré je vyrobené z dreva: TRIED & TRUE lakový olej
Tento pololesklý vrchný lak buduje odolnosť a lesk pri každej aplikácii. Tento ľanový olej obohatený o lak z prírodnej živice ponúka vynikajúcu odolnosť proti oderu a poškriabaniu. Je to prírodný produkt, ktorý dobre vyzerá, zvyšuje odolnosť a je bezpečný na používanie.
Lak na drevo
Ak chcete dosiahnuť intenzívne lesklý povrch, použite túto povrchovú úpravu inšpirovanú ázijským štýlom. Hoci je povrchová úprava odolná, časom sa odfarbí a je náchylná na poškriabanie. Kvôli svojej vecnej konzistencii sa musí nanášať pomocou rozprašovača. Pri nanášaní lakovej povrchovej úpravy sa uistite, že pracujete v dobre vetranom priestore.
Odporúčaný produkt: DEFT Bezfarebný lak na drevo
Bezfarebný lak DEFT má preukázané vlastnosti proti žltnutiu a schne do 30 minút. Tento pololesklý lak nezanecháva stopy po štetci a je odolný voči alkoholu, vode a ovocnej šťave.
Výhody a nevýhody lakov na drevo
Pri všetkých dostupných možnostiach a vyššie uvedených návrhoch vás možno zaujíma, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých povrchových úprav dreva. Poďme sa pozrieť na rôzne možnosti a hlavné výhody a nevýhody, ktoré vám pomôžu určiť si ideálnu voľbu.
Laková povrchová úprava
Laky alebo lazúry sú jednou z najjednoduchších možností, pokiaľ ide o povrchovú úpravu projektov z dreva. Žiaľ, mnohé z týchto výrobkov obsahujú nebezpečné látky, existujú však laky bezpečné pre potraviny.
Olejová povrchová úprava
Patrí sem tungový olej, minerálne oleje, kokosový olej, ľanový olej a olej z vlašských orechov, ako bolo uvedené vyššie. Pôjde buď o schnúcu, alebo neschnúcu povrchovú úpravu, preto sa uistite, že ste si vybrali výrobok, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám vášho dreva.
Polyuretánová povrchová úprava
Vo väčšine prípadov môže byť ťažké nájsť polyuretánové možnosti, ktoré sú bezpečné pre potraviny. Stále však ide o jednu z lepších možností, pokiaľ ide o povrchovú úpravu drevených výrobkov v interiéri, pretože poskytuje správne krytie a ochranu pred vonkajšími vplyvmi.
Šelaková povrchová úprava
Ide o davom obľúbenú povrchovú úpravu dreva, pokiaľ ide o povrchovú úpravu bezpečnú pre potraviny. Je úplne prírodná a obsahuje rovnakú látku, aká sa používa pri povrchovej úprave cukroviniek a cukríkov - hoci by sme ju odporúčali konzumovať, pretože neprešla rovnakým procesom.
Voskové povrchové úpravy
Použitie voskovej povrchovej úpravy je pomerne jednoduché a zanecháva krásny povrch. Sú ideálne pre mäsiarske bloky a dosky na krájanie, ľahko sa používajú a ešte ľahšie odstraňujú. Samozrejme, znamená to, že budete musieť sledovať povrch dreva, aby ste určili, kedy vosk znovu naniesť.
Výber povrchovej úpravy dreva vhodnej pre potraviny
Pri takom množstve druhov na trhu môže byť ťažké vybrať možnosť, ktorá je pre váš projekt najvhodnejšia. V prvom rade musíte zvážiť, či chcete povrch utesniť, alebo či má olej preniknúť do dreva. Penetračné oleje sa vsiaknu do dreva, ľahko sa aplikujú, ale poskytujú menšiu ochranu, zatiaľ čo povrchové tmely alebo fóliové nátery zostávajú na povrchu a ponúkajú ochrannú vrstvu. Povrchové tmely sa môžu nanášať ťažšie, ale vďaka konečnému produktu sa to oplatí.
Povrchové tmely sa odporúčajú na drevené predmety, ktoré sa budú pravidelne používať a dochádza k ich každodennému opotrebovaniu, zatiaľ čo penetračné oleje sú ideálne na predmety, ktoré nepotrebujú takú veľkú ochranu, ako sú rámy obrazov alebo police na knihy.
Je dôležité mať na pamäti, že nie všetky povrchové tmely sú bezpečné pre potraviny, avšak všetky možnosti, ktoré sme uviedli v tomto článku, sa ukázali ako netoxické. Medzi povrchové tmely patria vosky, šelak, lak, lazúra a polyuretán.
Ak sa rozhodnete pre penetračný olej, budete sa musieť rozhodnúť, či hľadáte jednorazovú aplikáciu alebo možnosť vyžadujúcu pravidelnú údržbu. To sa určí podľa toho, či sa rozhodnete pre schnúcu alebo neschnúcu povrchovú úpravu dreva.
Penetračné oleje, ktoré zasychajú, sa vytvrdzujú a stávajú sa pevnou ochrannou vrstvou, nie je však taká pevná alebo silná ako povrchové tmely. Olej tuhne, keď sa dostane do kontaktu s kyslíkom prostredníctvom procesu známeho ako polymerizácia. To znamená, že začne tvrdnúť hneď, ako sa dotkne dreva.
Nevysychajúce oleje alebo ošetrenia v podstate zostávajú mokré. Je to preto, že olej nevytvrdzuje a časom sa vymýva. Na všetkom, čo príde do kontaktu s drevom, zostanú zvyšky, preto sa vždy, keď je to možné, uistite, že ste zvolili možnosť bez zápachu a chuti. Aby drevo zostalo "mokré", bude potrebné olej nanášať opakovane. Medzi sušiace oleje môžu patriť ľanový, tungový a orechový olej. Medzi nevysychavé oleje patrí minerálny olej a kokosový olej.
Pravda o potravinársky bezpečných náteroch na drevo
V dnešnej dobe, keď každý dbá na svoje zdravie, sa mnohé povrchové úpravy dreva zbavili toxických zložiek, napríklad olovnatých sušidiel. Už nie je potrebné vyhýbať sa niektorým povrchovým úpravám dreva, len sa uistite, že ste si pred použitím vybranej povrchovej úpravy dreva riadne prečítali etiketu výrobku.
Mnohé povrchové tmely majú navyše tú výhodu, že dlho vydržia, rýchlo schnú a poskytujú najlepšiu ochranu - a zároveň sú bezpečné pre potraviny. Medzi povrchové tmely, ktorým sa treba vyhnúť, patria lak, ľanový olej, lak, dánsky olej, polyuretán a dokonca aj farba. Okolo polyuretánových možností bezpečných pre potraviny sa vedú diskusie.
Často sa diskutuje o tom, že väčšina povrchových úprav dreva je bezpečná pre potraviny, keď povrchová úprava stihne vytvrdnúť. Ide o viac ako len pocit sucha, musí zmiznúť aj zápach. Väčšina ľudí odporúča počkať 30 dní, aby povrchová úprava riadne vytvrdla. V skutočnosti existuje len veľmi málo informácií, ktoré by potvrdzovali, že laky na drevo sú pri náhodnom požití človekom toxické. Potravinársky bezpečný lak na drevo stále obsahuje rozpúšťadlá alebo sušidlá, ktoré uľahčujú rýchlejšie schnutie.
Chceme teda povedať, že po vytvrdnutí laku na drevo by hrozba toxicity mala pominúť, avšak aj tak si musíte vopred skontrolovať etiketu výrobku, aby ste si zaistili vlastnú bezpečnosť, pretože nemôžeme zodpovedať za každý jeden lak na drevo na trhu. Výrobky uvedené v našom zozname vyššie boli zaradené medzi potravinársky bezpečné povrchové úpravy dreva, takže ak potrebujete mať pri dokončovaní svojho výtvoru pokoj, vyberte si radšej niektorý z nich a zaistite bezpečnosť svojej rodiny.
Použitie povrchovej úpravy dreva bezpečnej pre potraviny
V tejto časti sa budeme venovať aplikácii penetračných olejov na váš dokončený projekt z dreva. Rovnaká metóda funguje pri vysychajúcich aj nevysychajúcich variantoch. Vždy pamätajte na to, že handry použité na olejovú povrchovú úpravu je potrebné správne zlikvidovať.
Nanášanie olejovej povrchovej úpravy
- Na ochranu rúk budete musieť použiť nitrilové rukavice a handru, ktorá nepúšťa vlákna.
- Olej môžete naliať priamo na drevo alebo najprv na handru.
- Olej rozotrite pozdĺž vlákien dreva.
- Pred zotretím prebytočného oleja ho nechajte pôsobiť 10 minút.
- Po zaschnutí prvej vrstvy môžete naniesť ďalšiu vrstvu.
- Profesionálny tip: Pre hladší povrch drevo pred zaschnutím prebrúste brúsnym papierom - utrite ho handrou, aby ste sa zbavili prebytočného prachu. Pred nanesením ďalších vrstiev povrchovej úpravy dreva počkajte, kým zaschne.
Tento zoznam je veľmi jednoduchým návodom na aplikáciu penetračných olejov. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu výrobku a uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete na správne dokončenie vášho projektu.
Vyradenie handier na povrchovú úpravu olejom
Spomenuli sme skutočnosť, že použité handry je potrebné správne zlikvidovať. Je to preto, že schnúca verzia penetračných olejov musí byť na vytvrdnutie vystavená pôsobeniu kyslíka, a preto výrobok na poličke môže zostať tekutý. Vedľajším produktom procesu vytvrdzovania je teplo, hoci to nie je niečo, čo je ľahko badateľné.
Kým drevo dostane tenkú vrstvu oleja, vaša handra sa riadne nasiakne, čo má za následok, že pri vyhodení do odpadkového koša alebo odhodení do zásuvky vzniká teplo. Pri dostatočne dlhom ponechaní môže dôjsť k samovznieteniu handry a jej vznieteniu. V niektorých prípadoch môžete počuť výbuch, ktorý vás upozorní na nebezpečenstvo, avšak nie vždy je to tak a hrozí, že vám zhorí dom.
Jednoduchý spôsob, ako sa vysporiadať s nasiaknutými handrami, je po použití ich otvoriť a zavesiť nad vedro. Nechajte ich deň alebo dva schnúť a až potom ich definitívne vyhoďte do koša. Zabránite tak ich samovznieteniu.
Ako použiť povrchový tmel
Najčastejšie používaným povrchovým tmelom je šelak, prírodný potravinársky lak a potravinárske laky. Hoci šelak možno použiť na väčšinu tmeliacich prác, nemôžete ho použiť s polyuretánom bezpečným pre potraviny, moridlami, ktoré nezvyšujú zrnitosť, ani s vodou.
V prípade polyuretánovej povrchovej úpravy bezpečnej pre potraviny si vopred prečítajte etiketu, aby ste zistili, či je potrebné brúsenie. Táto povrchová úprava si zvyčajne vyžaduje aj ošetrenie a dodatočný tmel na správnu starostlivosť o drevo. Tu sú tipy na aplikáciu potravinárskeho tmelu:
- Čistým štetcom natierajte pozdĺž vlákien dreva.
- Dbajte na to, aby bol povrchový tmel nanesený rovnomerne.
- Dbajte na to, aby boli správne dokončené koncové vlákna - môžu si vyžadovať viac tmelu ako zvyšok dreva.
- Nechajte tmel zaschnúť dve hodiny.
- Drevo jemne prebrúste, pričom dávajte pozor, aby ste neporušili tesnenie.
- Zotrite prebytočný prach a nečistoty.
- Ak pracujete s čerstvo obrúseným kusom dreva, možno ho budete musieť dodatočne natrieť tmelom.
- Porézne drevo bude tiež potrebovať viac ako jednu vrstvu na správne pokrytie a ochranu.
Často kladené otázky
Zasychajú olejové nátery, alebo majú mastný zvyšok?
Hlavným účelom oleja je zvlhčovať drevo prenikaním do povrchu. Sú k dispozícii vo vysychajúcich a nevysychajúcich variantoch, avšak zvyšky - ak nejaké sú - sú minimálne. Zvyšky sa objavia iba vtedy, ak ste použili príliš veľa oleja.
Aké sú výhody používania povrchovej úpravy na báze oleja?
Chránia a konzervujú drevo tým, že prenikajú hlboko pod povrch. Ľahko sa udržiava a opravy sú rýchle - a ak by ste ho náhodou naniesli príliš veľa, môžete ho jednoducho zotrieť.
Môžem použiť olej na vrstvu laku?
Nie, potravinársky lak vytvorí na dreve vrstvu filmu, ktorá znemožní preniknutie oleja do dreva. Ak chcete použiť olejovú povrchovú úpravu, budete musieť lak odstrániť.
Je olejová povrchová úprava bezpečná pre potraviny?
Áno, väčšina olejov na drevo bola navrhnutá na použitie na potravinové povrchy alebo drevené výrobky, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Vždy si vopred prečítajte etiketu, aby ste sa uistili, že výrobok je skutočne bezpečný pre potraviny.
Čo môžem urobiť, ak som použil príliš veľa oleja?
Toto je pomerne rýchle riešenie. Navlhčite handričku bez chĺpkov riedidlom alebo lakovým benzínom a zotrite olej. Lieh používajte šetrne, aby ste nepoškodili drevo. Toto je jedna z mnohých výhod používania olejového náteru.
Aké sú výhody používania laku?
Sú tvrdé, odolné a ľahko sa čistia, takže sú ideálnou voľbou pre váš projekt z dreva. V závislosti od toho, pre ktorú možnosť sa rozhodnete, môžete drevo pokryť niečím veľmi podobným škrupine.
Je rozdiel medzi lakmi a lazúrami?
Bežní spotrebitelia majú tendenciu vyhľadávať laky, ktoré sa dajú ľahko a bezpečne používať v domácnosti, zatiaľ čo laky zvyčajne používajú remeselníci a obsahujú rozpúšťadlá. V podstate však ide o to isté.
Aké sú výhody používania výrobku s voskom?
Voskové povrchové úpravy ponúkajú jedinečný, takmer prémiový pocit z výrobkov z dreva. Okrem toho môžete vosk opakovane voskovať tak často, ako sa vám páči, aby ste si zachovali lesklý lesk. To znamená, že ak dosku umyjete, môžete vosk jednoducho naniesť znova, aby ste si zachovali lesklý povrch.
Môžem naniesť vosk na vrstvu laku?
Áno, keďže vosk je zodpovedný za lesklý povrch, môžete ho naniesť na takmer čokoľvek, aby ste zlepšili konečný vzhľad. Odporúčame vám, aby ste ho najprv vyskúšali na malej, skrytej ploche, aby ste zistili, či ste s výsledkom spokojní.
Môžem lak naniesť na povrchovú úpravu voskom?
Nie, na voskovú povrchovú úpravu nemôžete naniesť iný výrobok, pretože sa na drevo neprilepí. Laky a oleje musia byť schopné preniknúť do dreva a vrstva vosku im zabráni priľnúť k drevu tak, ako by mali. Pred pokusom o pridanie nového výrobku na drevo je potrebné vosk odstrániť.
Ako sa nanáša lak?
Aplikujú sa naozaj ľahko, majú nízky zápach a možno ich použiť v malých, stiesnených priestoroch. Hoci by mal byť zápach minimálny, vždy odporúčame lakovať drevo vonku alebo v dobre vetranom priestore. Začnite nanesením tenkej prvej vrstvy a pred nanesením druhej vrstvy počkajte, kým poriadne zaschne. Je to také jednoduché.
Ak vyrábate drevený predmet na prípravu alebo prezentáciu potravín, musíte sa uistiť, že je dokončený výrobkom vhodným na potraviny. Náš vyššie uvedený komplexný sprievodca by mal pokryť všetky dostupné možnosti, z ktorých si môžete vybrať. Prajeme vám príjemnú prácu s drevom!
- Sú všetky výrobky na povrchovú úpravu dreva bezpečné pre potraviny?
- Drevené projekty, ktoré potrebujú povrchovú úpravu dreva vhodnú pre potraviny
- Druhy povrchových úprav dreva bezpečných pre potraviny
- Výhody a nevýhody lakov na drevo
- Výber povrchovej úpravy dreva vhodnej pre potraviny
- Pravda o potravinársky bezpečných náteroch na drevo
- Použitie povrchovej úpravy dreva bezpečnej pre potraviny
-
Často kladené otázky
- Zasychajú olejové nátery, alebo majú mastný zvyšok?
- Aké sú výhody používania povrchovej úpravy na báze oleja?
- Môžem použiť olej na vrstvu laku?
- Je olejová povrchová úprava bezpečná pre potraviny?
- Čo môžem urobiť, ak som použil príliš veľa oleja?
- Aké sú výhody používania laku?
- Je rozdiel medzi lakmi a lazúrami?
- Aké sú výhody používania výrobku s voskom?
- Môžem naniesť vosk na vrstvu laku?
- Môžem lak naniesť na povrchovú úpravu voskom?
- Ako sa nanáša lak?