Podráždenie pokožky sklenenými vláknami
- Jedným z prostriedkov proti svrbeniu sklenenými vláknami je prilepenie pásky na postihnuté miesto. Uistite sa, že to robíte v dobre osvetlenom priestore, aby ste videli, kde leží sklenené vlákno. Nájdite nejakú pásku, takú, ktorá je naozaj lepivá, a jemne ju priložte na dané miesto. Nechcete silno tlačiť a zatlačiť vlákna hlbšie do pokožky. Pásku nechajte prilepenú minútu alebo dve a potom ju stiahnite. Vlákna by sa mali prilepiť na pásku. Skontrolujte oblasť, či sa odstránili všetky sklenené vlákna. Ak chcete skontrolovať, jemne pretrite oblasť palcom, čoskoro zistíte, či sa v koži ešte nejaké nachádzajú. Znova prilepte pásku, kým sa neodstránia všetky sklenené vlákna.
- Namočte si ruku alebo rameno do teplej mydlovej vody. Môžete pridať aj trochu epsomskej soli, ktorá môže vlákna vytiahnuť na povrch. Vyberte postihnuté miesto z vody, vezmite si pančuchové nohavice a jemne potrite miesto. Vlákna by mali priľnúť k pančuchám.
- Úlomky sklenených vlákien môžete z pokožky vytrhnúť pinzetou. Najskôr oblasť očistite. Jemne prelejte postihnuté miesto mydlovou vodou, nechcete trieť. Mali by ste očistiť aj pinzetu a ihlu, ak ju používate. Aby ste odstránili triesky, mali by ste byť v priestore, ktorý poskytuje dobré osvetlenie.
- Niektorí odporúčajú používať kvalitný kondicionér na vlasy. Kondicionér, ako obalí a zjemní vaše vlasy, tak to zrejme urobí aj so sklenenými vláknami triesok. To potom pomáha oveľa ľahšie ich odstrániť z pokožky.
Ako odstrániť sklenené vlákna z očí
Vlákna sklených vlákien sú pomerne malé, a preto sa môžu pomerne ľahko dostať do očí. Vlákna môžu uviaznuť v očnej buľve, pod viečkami a tiež sa usadiť v kútikoch oka. To môže byť bolestivé a spôsobovať podráždenie a začervenanie.
Samozrejme, je prirodzené, že si chcete poškriabať oko. Oko si však nesmiete poškriabať, pretože by to mohlo spôsobiť jeho poškodenie. Oko si budete musieť vyčistiť, a to by mal urobiť lekársky odborník.
Keď pracujete so sklenými vláknami a nemáte na sebe žiadne ochranné prostriedky na oči, nezabudnite si oči vypláchnuť, aj keď po skončení práce nedôjde k okamžitému podráždeniu. Z toho vyplýva ponaučenie, že vždy používajte ochranné pomôcky.
Aké sú zdravotné riziká spojené so sklenenými vláknami?
Pri práci so sklenými vláknami môže vzniknúť prach zo sklených vlákien, ktorý dopadá na pokožku. Jemné vlákna alebo úlomky sa potom môžu bolestivo usadzovať a spôsobiť vyrážku na pokožke zo sklených vlákien. Ak sa to nerieši, mohlo by to spôsobiť kontaktnú dermatitídu. Okrem podráždenia pokožky sklenenými vláknami existujú aj ďalšie zdravotné riziká:
- Sklolaminát môže spôsobiť podráždenie očí.
- Mohlo by vyvolať astmu, bronchitídu a podráždiť dýchací systém.
- Pri požití môže dokonca podráždiť žalúdok
Vdychovanie sklenených vlákien
Neexistujú žiadne dôkazy o dlhodobých zdravotných účinkoch sklených vlákien na pľúca. Je zrejmé, že nosenie vhodného ochranného výstroja zabráni akýmkoľvek problémom. Príležitostne môže dôjsť k vdýchnutiu malého množstva, ktoré môže spôsobiť bolestivosť v oblasti nosa a hrdla. Chronické ochorenia, ako je astma alebo bronchitída, by sa mohli zhoršiť aj v dôsledku vniknutia malých vlákien do pľúc. Jedným z odporúčaní na odstránenie vlákien z dýchacích ciest je skúsiť kašľať. V opačnom prípade vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte pocit, že ide o niečo vážnejšie.
Tipy, ako pracovať so sklenenými vláknami
Dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel pri práci so sklenými vláknami sa môžete vyhnúť problémom, ako je vyrážka alebo svrbenie pri práci so sklenými vláknami. Tu je niekoľko tipov:
- Ak viete, že predmet obsahuje sklolaminát, nedotýkajte sa ho holými rukami.
- Zaobstarajte si rukavice na ochranu rúk.
- K ďalším odporúčaným ochranným prostriedkom patrí ochrana očí alebo ochranné okuliare a respirátor proti časticiam. Uistite sa, že ochrana očí pokrýva celé oko vrátane bočných strán.
- Môžete sa tiež vhodne obliecť do oblečenia, ktoré má dlhé rukávy, dlhé nohavice a je voľné.
- Po skončení práce si pracovný odev ihneď vyzlečte.
- Oblečenie perte oddelene a nezabudnite ho potom vypláchnuť v práčke.
- Pokiaľ ide o pracovnú plochu, nezametajte a nemiešajte prach, radšej použite vysávač alebo mokrý mop. Vysávač by mal mať riadny filter pevných častíc.
- Pracujte v dobre vetranom priestore.
- Po skončení práce so sklenými vláknami sa osprchujte. Časť sklenených vlákien sa môže ešte dostať na vašu pokožku.
- Oči si vypláchnite vodou rovnako ako poistenie, aj keď ste mali nasadené ochranné okuliare.
- Ak sa vám vlákna dostanú do pokožky, netrite ich ani neškrabte, pretože by ste tým jemné úlomky zatlačili hlbšie do pokožky.
- A ak prácu môže vykonať niekto iný, radšej si na ňu prizvite odborníka.
Svrbenie sklenými vláknami, kedy navštíviť lekára
Ak nepracujete so sklenými vláknami pravidelne, vykonávanie jednoduchej práce so sklenými vláknami by nemalo byť problémom. Stačí dodržiavať pravidlá a rady, aby ste predišli svrbeniu sklenými vláknami. Ľudia, ktorí pracujú so sklenenými vláknami každý deň, môžu vidieť niekoľko ďalších problémov.
V každom prípade, ak zistíte, že ste vyskúšali všetko, čo sa odporúča, a stále pociťujete podráždenie pokožky sklenými vláknami, môže ísť o niektoré vlákna, ktoré sa stále držia, alebo o kontaktnú dermatitídu. Ak problém pretrváva, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
Liek proti svrbeniu sklenenými vláknami bude v tomto prípade veľmi vítaný. Po odstránení jemných úlomkov sklenených vlákien možno budete musieť použiť steroidnú masť, ktorá pomôže zabrániť infekcii a tiež pomáha pri znižovaní prípadného zápalu. Lekár vám môže predpísať aj niektoré antihistaminiká.
Sklolaminát a vaša pokožka otázky a odpovede
Ako dlho môže sklolaminát zostať na pokožke?
Nie dlho, pretože o jeho prítomnosti na pokožke budete vedieť vďaka podráždeniu, ktoré spôsobuje. V prípadoch, keď si nie ste istí príčinou podráždenia pokožky, môže zostať na pokožke, kým sa problém nevyrieši.
Sklolaminát na pokožke, na čo by ste si mali dávať pozor?
Určite budete pociťovať nepríjemné pocity spolu s intenzívnym svrbením. Možno uvidíte malé, jemné, biele alebo žlté vlákna trčiace z kože, ktoré spôsobia vyrážku a zápal.