Ako lepiť plast na drevo

Plasty sa môžu ťažko lepiť, pretože nie sú porézne a existuje veľa druhov. V niektorých prípadoch ani nemôžete zistiť, o aký typ plastu ide, pretože na ňom nie je žiadna recyklačná značka. Niektoré z plastov, s ktorými sa ťažšie pracuje, sú známe ako polypropylén alebo polyetylén. Lepenie dreva na plast preto nie je také jednoduché, ako sa zdá. Každé lepidlo má iné zloženie pre rôzne aplikácie, preto nie všetky lepidlá možno použiť na rovnaký projekt. Napríklad lepidlo na drevo na plast nie je najlepšou voľbou a na vytvorenie pevného spoja budete musieť zvoliť správne lepidlo na plast na drevo.

Rôzne typy lepidla na drevo a plast

Ako už bolo spomenuté, existuje mnoho rôznych druhov plastov a medzi najbežnejšie z nich patrí polyetyléntereftalát (PET), ktorý má recyklačný symbol 1. Potom máte k dispozícii polyetylén vysokej hustoty (HDPE), polyetylén nízkej hustoty (LDPE), polyvinylchlorid (PVC alebo vinyl), polypropylén (PP) a polystyrén (PS alebo polystyrén).

Lepidlo na plasty a drevo Najlepšie

Všetky tieto plasty majú svoje vlastné vlastnosti, môžu byť tuhé alebo pružnejšie, odolné voči teplu alebo vlhkosti a chemikáliám. Niektoré sa používajú na potraviny, iné môžu byť toxické, takže ako vidíte, plast nie je jednotný materiál a môže byť pomerne zložitý.

Na druhej strane, drevo je o niečo menej zložité, ale môžete získať povrchy, ktoré boli dokončené alebo zapečatené lakom alebo polyuretánom. Možno budete musieť zvážiť aj použitie mechanických spojov, ako sú skrutky alebo skrutky Ak sa projekt lepenia plastu na drevo stane príliš rozsiahlym a jeden alebo oba predmety sú ťažké.

Pri zvažovaní spôsobu lepenia plastu na drevo je však k dispozícii niekoľko možností vrátane epoxidu, superlepidla, cementu, horúceho lepidla, silikónového tmelu, polyuretánových lepidiel a lepidla na drevo.

Lepenie plastu na drevo pomocou epoxidu

Epoxidové lepidlo sa považuje za jeden z najlepších spôsobov lepenia plastu na drevo. Epoxidy sa skladajú z dvoch zlúčenín, ktoré po spojení vytvrdnú a vytvoria plastickú živicu. Epoxidové lepidlo pritom vytvára aj pevný spoj, ktorý je účinný s väčšinou druhov plastov. S epoxidmi musíte pracovať opatrne, pretože produkujú toxické výpary a budete musieť pracovať v priestore, kde je dostatočná cirkulácia vzduchu. Dôležité je aj nosenie ochranných pomôcok, ako je maska a rukavice.

Epoxidové lepidlo na drevo na plast

Niektoré výrobky sa dodávajú v dvoch samostatných nádobách, s tvrdidlom a epoxidom, a miešanie budete musieť vykonať sami. Musíte sa presne riadiť pokynmi na výrobku, pretože správny pomer miešania je nevyhnutný pre úspech. Na menšie projekty si môžete zaobstarať aj epoxid, ktorý sa dodáva v injekčných striekačkách, a ten sa mieša pri aplikácii. Po zmiešaní oboch zložiek a nanesení na drevený alebo plastový povrch môžete oba predmety umiestniť k sebe. V závislosti od použitého epoxidu budete musieť počkať približne 24 hodín, kým epoxid úplne vytvrdne.

Lepenie plastu na drevo pomocou superlepidla

Superlepidlo je jedno z najbežnejších lepidiel a vo väčšine domácností leží niekde v zásuvke tuba. Superlepidlo sa ľahko používa, je mimoriadne cenovo dostupné, vytvára pevné spojenie a dostanete ho v miestnom železiarstve. Pokiaľ však ide o superlepidlo, existuje niekoľko druhov a vy si budete musieť overiť, či to, ktoré si vyberiete, je vyrobené na lepenie plastov.

Ak chcete vytvoriť čo najpevnejší spoj, budete musieť pred nanesením lepidla pripraviť povrchy. Jednoducho zdrsnite plastový alebo drevený povrch, prípadne oboje, a naneste lepidlo. Oba predmety k sebe pritlačte a nechajte ich stuhnúť.

Lepidlo za tepla

Horúce lepidlo je vo svete umenia a remesiel obľúbené lepidlo, ktoré dokáže vytvoriť pevné spojenie medzi mnohými rôznymi materiálmi. Horúce lepidlo možno použiť aj na lepenie plastov na drevo; nie je to však najlepšie riešenie. Horúce lepidlo sa nespája so všetkými typmi plastov, ale malo by fungovať na bežnejšie plasty. Používanie horúceho lepidla na vonkajšie projekty nie je dobrý nápad, pretože teplo a iné poveternostné podmienky oslabia spojenie.

Lepenie PVC na drevo za tepla

Najprv naneste horúce lepidlo na plastový povrch a potom ho umiestnite na drevený povrch a pritlačte. Počkajte, kým vychladne, a malo by sa vytvoriť pomerne pevné spojenie. Ak sa spoj uvoľní pri použití menšej sily, možno bude najlepšie vyskúšať inú možnosť lepidla, napríklad superlepidlo alebo epoxid.

Kontaktný cement

Kontaktný cement vytvára pružný a trvalý spoj a možno ho použiť na väčšinu povrchov. Najlepšie však funguje na neporéznych povrchoch, ako je plast, sklo alebo guma. Jediným problémom kontaktného cementu je, že najlepšie funguje na väčších povrchoch. Dnes síce dostanete výrobky na báze vody, avšak kontaktný cement na báze rozpúšťadiel poskytuje účinnejší spoj. Kontaktný cement musíte naniesť na oba povrchy a potom ich umiestniť k sebe. Po spojení by sa mali obe časti ihneď spojiť.

Keďže je na báze rozpúšťadla, odporúča sa pracovať v dobre vetranom priestore.

Polyuretánové lepidlá

Toto lepidlo možno použiť na väčšinu plastov a mnoho ďalších povrchov, ako je kov, drevo, guma, sklo a ďalšie. Tieto lepidlá dobre lepia okrem iného polyvinylchlorid (PVC), termosetové plasty, termoplasty, polykarbonát.

Bude lepidlo na drevo fungovať na plastových povrchoch

Lepidlo poskytuje pružný spoj, ktorý je vodotesný a trvalý. Polyuretánové lepidlá sú však toxické, rozpínajú sa, máte s nimi len krátky čas na prácu, na vytvorenie spoja vyžadujú vlhkosť a na čistenie potrebujete riedidlá na farby.

Silikónový tmel

Pokiaľ ide o tvrdé plasty, ako je polyetylén a polypropylén, silikónový tmel je alternatívou k iným lepidlám, ktoré sa nedokážu zachytiť na plast a vytvoriť spoj. Na aplikáciu budete potrebovať silikónový tmel a pištoľ na silikónové tmely. Úplné vytvrdnutie tmelu by malo trvať približne 24 hodín.

Túto metódu možno použiť len pri väčších opravách alebo projektoch a neodporúča sa pri menších opravách, pretože sa s ňou ťažko manipuluje.

Lepidlo na drevo

Bude lepidlo na drevo fungovať na plast? Lepidlo na drevo na plast je mimoriadne rozšírený typ lepidla. Toto lepidlo je známe ako polyvinylacetát alebo PVA a poskytuje pevné spojenie pri lepení drevených predmetov. Nevytvára však najlepší spoj pri lepení neporéznych povrchov, ako sú plasty a kovy. Preto je najlepšie použiť lepidlo, pri ktorom je uvedené, že sa môže použiť na plastové aj drevené povrchy, aby sa dosiahli optimálne výsledky a najpevnejší spoj.

Typy lepidielPlast na drevoPoužitie plastu
Dvojzložkový epoxidFunguje na všetky bežné plasty
SuperglueBudete potrebovať superlepidlo na plasty
Kontaktný cementVäčšina povrchov vrátane plastov a dreva. Potrebuje väčšie povrchy
Pištoľ na horúce lepidloMožno použiť na väčšinu bežných plastov
Silikónový tmelNajlepší pre tvrdé plasty (polyetylén a polypropylén)
Polyuretánové lepidláViacúčelové, vodeodolné lepidlo
Lepidlo na drevoNie je určené na plastové povrchy
Lepidlo na PVCVhodné len na lepenie PVC

Najlepšie produkty na lepenie plastov na drevo

Ako teraz vidíte, na lepenie plastu na drevo nemôžete použiť žiadne lepidlo, ktoré sa povaľuje doma. Niekedy je najlepšie mať k dispozícii niekoľko rôznych možností lepidiel, najmä ak ste hobbyista alebo domáci majster. Nižšie uvádzame niekoľko odporúčaných možností lepiacich výrobkov na lepenie plastu na drevo.

Lepidlo na drevo a plast Super

Najlepšie epoxidové lepidlo: GORILLA Dvojzložkové epoxidové lepidlo

Dvojzložkové epoxidové lepidlo Gorilla vytvára trvalý a pevný spoj a možno ho použiť na rôzne povrchy. Injekčná striekačka drží tvrdidlo a epoxid oddelene až do jeho dávkovania, takže aplikácia je mimoriadne jednoduchá. Nemusíte zisťovať pomery miešania ani sa obávať, že urobíte neporiadok. Môžete ľahko lepiť sklo, drevo, väčšinu plastov, dlaždice, oceľ a keramiku. Výrobok zaschne číry a stuhne do piatich minút, čo by vám malo poskytnúť dostatok času na umiestnenie vašich dielov.

Najlepšie superlepidlo na lepenie plastov na drevo: Najlepšie lepidlo na drevo: LOCTITE Superglue

Lepidlo Loctite Superglue je lepiaci systém špeciálne navrhnutý na prácu s ťažko lepiteľnými plastmi vrátane polyetylénu, PVC, polykarbonátu a polypropylénových povrchov. Lepidlo môžete použiť aj na iné povrchy, ako je kov, látka, drevo, koža guma a ďalšie. Dodáva sa s aktivátorom na základný náter, ktorý sa najprv nanesie na povrch, a potom sa aplikuje lepidlo, ktoré vytvorí trvalý spoj. Potrebujete len malé množstvo lepidla, ktoré môžete precízne nanášať pri menších opravách.

Najlepšie polyuretánové lepidlo: Najlepšie polyuretánové lepidlo GORILLA

Polyuretánové lepidlo je viacúčelové lepidlo, ktoré poskytuje mimoriadne pevný a vodotesný spoj. Môže sa používať na povrchy, ktoré sa nachádzajú v interiéri aj exteriéri, pretože ho neovplyvní pôsobenie prírodných vplyvov. Možno ho použiť okrem iného na plasty, drevo, kov, kameň, sklo, penu, keramiku, betón. Vždy postupujte podľa pokynov na etikete výrobku, aby ste dosiahli čo najsilnejší spoj.

Ako lepiť plast na drevo Návod

V závislosti od vášho projektu a typu plastu, ktorý používate, si musíte vybrať lepidlo, ktoré je vhodné pre danú situáciu. Ako sme zistili, nie všetky lepidlá fungujú na všetkých povrchoch, a to sa týka aj všetkých plastov. Nech už lepíte čokoľvek, vždy je dobré postupovať podľa návodu na použitie výrobku, pretože niektoré lepidlá si vyžadujú trochu viac prípravy ako iné. Väčšina z nich sa však ľahko a jednoducho aplikuje.

Najlepšie lepidlo na drevo na plast

Lepenie plastu na drevo pomocou superlepidla

Toto je najľahší a najjednoduchší spôsob lepenia plastu na drevo. Superlepidlo sa zvyčajne dodáva v malých tubách, preto je najlepšie používať ho na menšie projekty alebo opravy. Keď sa rozhodnete, aké superlepidlo použijete, môžete pomocou brúsneho papiera zdrsniť plastové a drevené povrchy v mieste, kam chcete lepidlo umiestniť. Pomôže to zlepšiť spojenie, keď je lepidlo na oboch povrchoch.

Bude lepidlo na drevo fungovať na plast

Skôr ako začnete nanášať lepidlo, odstráňte z povrchu dreva všetky nečistoty alebo prach a uistite sa, že je suché. Naneste superlepidlo na obidva povrchy, potom kusy pripevnite k sebe a podržte. Lepidlo by malo stuhnúť v priebehu niekoľkých sekúnd, snažte sa však s predmetom manipulovať až po niekoľkých hodinách. PVC môžete k drevu prilepiť pomocou superlepidla, to však vytvorí skôr dočasný spoj, najmä ak je predmet uchovávaný vonku.

Na odstránenie zaschnutého superlepidla môžete ľahko použiť acetón.

Nanášanie dvojzložkového epoxidu

Môžete si zaobstarať menšie epoxidové výrobky v injekčných striekačkách, ktoré obsahujú presné množstvo tužidla a epoxidu. Jediné, čo musíte urobiť, je stlačiť injekčné striekačky, aby sa materiály zmiešali, a naniesť ich na povrch. Iné výrobky sa dodávajú v samostatných nádobách a miešanie budete musieť vykonať vy. Prečítajte si a postupujte podľa pokynov na súprave epoxidového výrobku, aby ste získali správny pomer.

Lepenie plastu na drevo

Dané množstvo umiestnite do samostatných pohárov a potom ich spojte, aby vznikla jedna zmes. Rozotrite epoxidovú hmotu na plochy, ktoré chcete zlepiť, a potom ich stlačte k sebe. Úplné vytvrdnutie epoxidu trvá určitý čas, takže upnutie predmetu alebo položenie niečoho ťažkého na vrch môže pomôcť udržať veci na mieste. Čas schnutia a vytvrdzovania by mal byť uvedený v návode na použitie výrobku. Vo všeobecnosti nechajte predmet úplne vytvrdnúť aspoň 24 hodín, než s ním začnete manipulovať.

Kvôli bezpečnosti je pri práci s epoxidovou živicou najlepšie používať rukavice a masku.

Ako používať polyuretánové lepidlo

Polyuretánové lepidlo vytvorí pevnejší spoj ako superlepidlo a možno ho použiť na lepenie PVC na drevo. Toto lepidlo je vhodné aj na použitie v exteriéri, pretože je vodotesné. Pred lepením očistite všetky povrchy. Na jemné zdrsnenie plastového povrchu môžete použiť aj brúsny papier. Polyuretán vyžaduje vlhkosť, ktorá pomáha vytvárať chemickú reakciu.

Lepenie plastu na drevo

Takže povrchy, ktoré chcete lepiť, budete musieť navlhčiť. Dbajte na to, aby ste jeden z povrchov navlhčili len zľahka, a potom na suchý povrch naneste polyuretánové lepidlo. Lepidlo môžete nanášať pomocou rukavíc alebo jednorazového štetca. Uistite sa, že ste oba povrchy zovreli, aby ste zabezpečili rovnomerné rozloženie lepidla. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, alebo najlepšie výsledky dosiahnete aspoň 24 hodín.

Ako aplikovať kontaktný cement

Tento typ lepidla sa používa skôr na priemyselné aplikácie alebo väčšie projekty a neodporúča sa na menšie opravy alebo umelecko-remeselné projekty. Budete tiež musieť nosiť rukavice a ochranné okuliare, ako aj respirátorovú masku. Mali by ste pracovať v priestore s dostatočnou cirkuláciou vzduchu, pretože výrobok uvoľňuje toxické výpary.

Lepenie PVC na drevo

Ak chcete, aby cement vytvoril spoj, musíte na oba povrchy naniesť tenkú vrstvu. Opäť je dôležité, aby ste povrchy pred začatím čistili. Na jeden povrch budete musieť použiť niekoľko hmoždiniek, ktoré vám pomôžu s polohovaním. Ak to neurobíte, nebudete mať čas na zmenu polohy. Druhý povrch s lepidlom položte na povrch s hmoždinkami. Keď ste s umiestnením spokojní, odstráňte tyčinky a oba povrchy k sebe pritlačte. Prejdite po povrchu valčekom, aby ste povrch vyrovnali a vytvorili úplný spoj.

Neporiadok, ktorý ste urobili, môžete vyčistiť pomocou riedidla na laky.

Tipy na lepenie plastu na drevo

Keďže sa zdá, že lepenie plastu na drevo nie je také jednoduché, ako sa zdá, tu je niekoľko tipov a pokynov, ktoré vám pomôžu pri tomto procese. Všetci vieme, že nie všetky lepidlá sú rovnaké a pri aplikácii lepidla na plast na drevo je potrebné vyberať rozumne.

 • Ak chcete zabezpečiť, aby vám lepidlá vydržali čo najdlhšie, vždy ich skladujte na chladnom a suchom mieste.
 • Pred nanesením akéhokoľvek lepidla očistite povrchy a pred lepením drevených a plastových povrchov ich riadne vysušte.
 • Vo väčšine prípadov je potrebné nosiť rukavice a iné ochranné pomôcky, aj keď len preto, aby sa na plastový povrch nedostali mastné zvyšky z vašej pokožky.
 • Aby ste sa uistili, že lepidlo dokáže čo najpevnejšie priľnúť, povrch predtým trochu obrúste, aby ste ho zdrsnili.
 • Pri vyvíjaní tlaku po nanesení lepidla môžete použiť svorky, gumičky alebo ťažký predmet, aby ste oba kusy pevne spojili.

Ako pripevniť PVC na drevo

 • Vždy začnite čítaním návodu na použitie výrobku, najmä v prípadoch, keď je potrebná príprava, a pri použití lepidiel, ako je epoxid. Na vytvorenie správneho spoja sú potrebné správne pomery.
 • Ak potrebujete lepidlo naniesť veľmi presne, môžete použiť špáradlo alebo špičku ihly.
 • Prípadný neporiadok okamžite vyčistite skôr, ako dostane šancu zaschnúť.
 • Pri práci so silnými lepidlami sa odporúča pracovať v dobre vetranom priestore.
 • Pri práci na malom projekte, ktorý si vyžaduje veľa montáží, sa uistite, že máte v zásobe dostatok superlepidla.
 • V niektorých prípadoch, keď používate porézne drevo, je najlepšie použiť superlepidlo na báze gélu.

Mnohé z našich obľúbených projektov pre domácich majstrov si vyžadujú, aby sme na drevené povrchy prilepili plast. Vďaka informáciám v tomto článku si budete môcť vybrať správne lepidlo pre svoj projekt a použiť ho čisto a presne.

Často kladené otázky

Bude lepidlo na drevo fungovať na plast?

Lepidlo na drevo na plast nie je najlepšou voľbou, pretože tento typ lepidla funguje najlepšie na poréznych povrchoch a plast je neporézny a hladký. Lepidlo je vyrobené tak, aby fungovalo na povrchoch drevo-drevo, takže lepidlo na drevo na plast tiež nebude fungovať.

Ako pripevniť PVC na drevo?

PVC (polyvinylchlorid) sa účinne spája s inými PVC povrchmi pomocou PVC tmelu alebo lepidla, ktoré vytvára chemickú reakciu a spája oba kusy. Tento typ lepidla nie je možné použiť na PVC na drevené povrchy, takže ďalšou najlepšou voľbou by bolo použitie epoxidového alebo superlepidla. Pred nanesením lepidla zvážte najskôr obrúsenie a zdrsnenie povrchu PVC.

Aké lepidlo dobre funguje na plast a drevo?

Mnohí odporúčajú použiť dvojzložkový epoxidový lepiaci prostriedok, ktorý poskytuje pevné a vode odolné spojenie. Epoxidové lepidlo môžete použiť na rôzne povrchy a malo by dobre držať aj na vonkajších povrchoch.

Môžete na lepenie plastu na drevo použiť superlepidlo?

Áno, superlepidlo môžete použiť na lepenie plastu na drevo. Musíte však nájsť správne lepidlo na túto prácu, pretože nie všetky fungujú na každom povrchu. Preto si vždy overte, či je na lepidle uvedené jeho použitie na plasty a iné povrchy. K dispozícii sú aj lepidlá so superglue, ktoré sú špeciálne určené na použitie na plasty.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.