Lepidlo na PVC rúry - ako spojiť PVC rúry

Na úvod sa pozrime, čo znamená skratka PVC. Polyvinylchlorid, čo je termoplast a je známy ako PVC potrubie, ktoré sa používa v rôznych aplikáciách od bytových až po priemyselné využitie, ako aj v umení a remeslách. Tento materiál je cenovo výhodný, ľahko sa reže a dá sa spojiť tak, aby vznikol trvalý spoj len za niekoľko minút. Na vytvorenie tohto spoja je potrebné tesnenie PVC rúr, takže sa budete musieť naučiť spájať PVC rúry pomocou lepidla na PVC rúry.

Typy lepidla na PVC rúrky

Existujú tri hlavné typy PVC, ktoré všetky vo všeobecnosti spadajú pod označenie PVC pre plastové potrubia. Prvým z nich je polyvinylchlorid, druhým je chlórovaný polyvinylchlorid (CPVC) a tieto dve sú si podobné zložením.

Rozdiel je v tom, ako reagujú na teploty, CPVC (chlórovaný polyvinylchlorid) odoláva oveľa vyšším teplotám ako PVC (polyvinylchlorid), používa sa viac na komerčné aplikácie a je drahší. Pod PVC potrubia spadajú ešte dva špecializované alebo modifikované výrobky z PVC: PVC-U, čo je nemäkčené PVC, PVC-O, ktoré zvyšuje výhody PVC-U, a PVC-High, čo je možnosť s vysokou nárazovou kvalitou.

Najlepší cement na PVC rúry

Posledný typ sa nazýva akrylonitrilbutadiénstyrén (ABS) a má úplne iné zloženie. Tento typ plastu je nepriehľadný termoplastický polymér a bežne sa používa pri vstrekovaní. Mnohí používajú pojem lepidlo na PVC, medzi ktoré by mohlo patriť aj superlepidlo, avšak na trvalé spojenie dvoch kusov materiálov z PVC potrebujete tzv. cement. Cement na PVC vytvára chemickú väzbu a spája dve zložky, zatiaľ čo lepidlo jednoducho vytvára spojenie.

Na PVC môžete použiť lepidlo; to by však bolo skôr pre umelecké remeslá alebo menej náročné aplikácie.

Cement na PVC (polyvinylchlorid)

Tento cement je vyrobený pre PVC potrubia, ktoré spadajú do rozpisov 40 a 80. Nižší rozpis má tenšie steny a odoláva len nižším tlakom vody, zatiaľ čo rozpis 80 je hrubší a môže sa používať v priemyselných aplikáciách. Po nanesení na potrubie povrch zmäkne a potom stvrdne z trvalého spoja alebo spoja. Medzi aplikácie patria okrem iného kanalizačné a vodovodné potrubia, izolácia káblov.

Farebne označený PVC cement

Pri nákupe PVC cementu si môžete všimnúť, že výrobky sú označené rôznymi farbami. Typ použitia určuje správny typ cementu, ktorý potrebujete. Napríklad prechodový cement je označený zelenou farbou, modré označenie je pre rýchlotvrdnúci cement, aqua modrá sa môže používať vo vode alebo vo vlhkých podmienkach a oranžová je určená na použitie v chladnom počasí. Žltá farba je jednostupňový cement, ktorý nevyžaduje základný náter pre CPVC cement.

Vždy je však lepšie použiť základný náter, ktorému sa budeme venovať ďalej v tomto článku.

Cement ABS (akrylonitrilbutadiénstyrén)

ABS cement je špeciálne vyvinutý na prácu s ABS potrubím. Tento cement nie je možné použiť na iné typy PVC. Potrubie ABS sa často používa na odvádzanie odpadových vôd, odpadov a odvzdušňovanie, známe aj ako DWV. Správny typ použitého cementu je dôležitý, pretože nechcete, aby spoje potrubia zoslabli alebo praskli.

Lepenie PVC rúrok

Prechodový cement

Prechodový alebo univerzálny cement môžete použiť na spájanie rôznych PVC potrubí, napríklad PVC s ABS. Rôzne rúrky sa spoja bez vzniku intenzívnej chemickej reakcie, pri ktorej nevznikajú toxické výpary.

CPVC (chlórovaný polyvinylchlorid) cement

CPVC cement ponúka vyšší výkon ako lacnejšie PVC, ale aby bol účinný, bude musieť ponúkať aj viac, a to kvôli teplotným výkyvom. Všimnite si, že na výrobkoch bude na etikete uvedené CPVC.

Pri kúpe si vždy všímajte konzistenciu, pretože ak zhustol, znamená to, že niečo nie je v poriadku a nebude správne lepiť.

Ako lepiť PVC

Keďže PVC je ľahký, ale odolný materiál, bežne sa používa na zavlažovacie, vodovodné aj kanalizačné účely. Používané rúry, sú zvyčajne biele alebo sivobiele a spoje PVC sa vytvárajú pomocou rozpúšťadlového cementu alebo spojok, v závislosti od použitých materiálov a aplikácií. Pokiaľ ide o použitie v domácnostiach, PVC kanalizačné rúry sú bežné, pretože sú cenovo dostupné a ľahko sa používajú. Poškodené potrubie by ste mali byť schopní ľahko opraviť, ale sú prípady, keď je potrebné kus potrubia vymeniť.

Lepidlo na PVC rúry

Pokiaľ ide o lepenie PVC, budete na túto prácu potrebovať špeciálny základný náter a cement. Cement s rozpúšťadlom vytvorí trvalé spojenie, pretože vytvorí chemickú reakciu, ktorá roztaví povrch a znovu ho spevní, čím sa dva kusy PVC spoja alebo "zvaria". Tým sa zabezpečí vzduchotesné utesnenie, ktoré by malo byť nepriepustné.

Základné nátery PVC

Potrebujete pri aplikácii tesnenia na PVC rúry základný náter? Vo väčšine prípadov je pred použitím tmelu na PVC rúry potrebný základný náter. Základný náter pripraví povrch, očistí ho a pomôže zlepšiť spojenie, ktoré vzniká. V niektorých prípadoch je namiesto PVC rúrkového tmelu potrebná mechanická spojka. Napríklad pri spájaní plastových rúr z PVC a ABS.

Na PVC potrubia s rozpisom 40 sa výborne hodí stredne ťažký základný náter, avšak na tvarovky s väčším priemerom s rozpisom 40, na potrubia z CPVC, ako aj na PVC potrubia s rozpisom 80 sa odporúča ťažký základný náter.

Pri lepení PVC spojov sa základný náter nanáša zvonka okolo okraja PVC potrubia a tiež na vnútorný okraj PVC spoja alebo tvarovky. Po niekoľkých sekundách sa rovnakým spôsobom nanesie cement na PVC rúry. Potrubie sa potom vloží do tvarovky a cement sa potom nechá splynúť a spojiť. Existujú dva rôzne typy, hlavne stredne ťažký a ťažký základný náter. Základný náter na ťažké telo sa najlepšie používa na priemyselné účely a stojí viac.

Lepenie PVC

Základné nátery na PVC sa dajú kúpiť v dvoch farbách, čírej aj fialovej. Fialový základný náter sa používa ako typ značky, ako môžete vidieť fialovú farbu. To je užitočné pri kontrolách priemyselných aplikácií, pretože vizuálna kontrola je oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Číre základné nátery sú najlepšie na použitie v domácnostiach, kde chcete, aby veci vyzerali čisto a upravene. Niektoré značky rozpúšťadlových cementov tiež ponúkajú rôzne možnosti a niektoré nevyžadujú použitie rozpúšťadiel. Napríklad PVC cement Hot Medium Blue Lava značky Oatey a PVC cement Rain-R-Shine Medium Blue.

Prehľad typov PVC a základných náterov

V nasledujúcej tabuľke nájdete stručný prehľad rôznych typov PVC, ktoré môžete potrebovať lepiť, a či je potrebný základný náter alebo nie.

Typ PVCMôžete použiť základný náter?
PVC (polyvinylchlorid)
CPVC (chlórovaný polyvinylchlorid)
PVC-U
PVC-O
PVC-High
Potrubie ABS

Ako pripojiť PVC potrubie

V niektorých prípadoch jednoduchá oprava PVC potrubia nepostačuje a je potrebné časť vymeniť. Pri riešení vodovodného potrubia musíte pred začatím akýchkoľvek opráv vypnúť vodu na vodovodnej sieti. Prvé kroky si vyžadujú, aby ste potrubie zmerali a narezali podľa správnych špecifikácií. Pred prechodom k samotnému procesu lepenia PVC potrubia sa vždy odporúča suchá montáž.

Pozrime sa teda, ako lepiť PVC rúry podľa týchto jednoduchých krokov.

Odmerajte a odrežte PVC rúrku

Vždy, keď robíte akúkoľvek opravu v dome, zhromaždenie všetkých nástrojov a materiálov vám uľahčí prácu a ušetrí čas. V železiarstve by mali mať predrezané kusy PVC, alebo si ich môžete kúpiť a narezať sami doma.

Ako lepiť PVC

Niektoré z potrebných nástrojov sú nasledovné:

 • PVC rúrka
 • Rezák: môže to byť píla, v opačnom prípade rezačka na rúry
 • Meracia páska
 • Niečo, čo bude držať rúru počas rezania, môžete použiť zverák, ak ho máte
 • Brúsny papier zrnitosti 80

Poškodené miesto budete musieť odstrániť, frézou odrežte asi centimeter na oboch stranách poškodenej rúrky. Odmerajte, čo budete potrebovať na nahradenie poškodenej rúrky, a označte si nové potrubie fixkou alebo ceruzkou. Umiestnite potrubie do zveráka, zarovnajte označenú oblasť a odrežte správnu veľkosť.

Na vyhladenie hrubých rezaných hrán použite brúsny papier.

Suchá montáž dielcov z PVC

Aby ste predišli chybám a zabezpečili presnosť, odporúča sa PVC dielce nasucho spájať. Tento krok pomôže zaistiť správne rozmery a najlepšie je ho vykonať pred trvalým spojením dielcov PVC. Môžete vykonať úpravy, v prípade potreby získať nové spoje PVC a dosiahnuť, aby všetko vyzeralo podľa vašich predstáv. Môžete si tiež označiť miesta, kde sa musia diely PVC zarovnať, a v prípade potreby očíslovať jednotlivé diely, aby všetky diely zapadli do správnej polohy. Keď všetko dokonale zapadne, môžete veci rozobrať a začať lepiť.

Ako spájať PVC rúrky

Nastavenie

Pri lepení PVC cement vydáva zápach a ak sa dostane do kontaktu s pokožkou alebo očami, môže spôsobiť poškodenie. Preto musí dodržiavať niekoľko bezpečnostných opatrení, než začnete. Uistite sa, že nosíte rukavice, ochranné okuliare a respirátor s maskou. Rukavice by mali byť nitrilové, ktoré zvládnu abrazívne chemikálie. Pripravte si všetky spoje a rúrky z PVC a zakryte pracovný priestor, aby ste ochránili povrchy. Pripravte si základný náter a cement na použitie.

Môžete mať pripravené aj papierové utierky alebo handry, ktoré vám pomôžu pri prípadnom neporiadku alebo rozliatej tekutine.

Lepenie PVC rúrok

Uistite sa, že ste si vybrali správny základný náter a cement na danú prácu. Jednotlivé typy ľahko rozpoznáte podľa farebných kódov a prečítaním etikety na obale. Niektoré typy cementového lepidla napríklad odolávajú vyšším teplotám ako iné a iné pomáhajú lepiť rôzne plasty.

Cement na PVC rúrky

Vaším ďalším krokom je základný náter povrchu PVC, ktorý naneste na vonkajšiu stranu rúrky a potom na vnútorný okraj tvarovky. Spomínali sme rôzne dostupné základné nátery, ak použijete fialový základný náter, majte na pamäti, že môže zafarbiť povrch. Základný náter je pomerne tenký, preto buďte pri manipulácii s ním opatrní. Vo vnútri veka základného náteru by ste mali mať priložený štetec na základný náter. Zdvihnite ho a prejdite po okraji, aby ste odstránili prebytočný základný náter a naneste ho na povrch.

Vaše rúrky by mali byť označené, preto naneste základný náter podľa vyznačených rozmerov, od konca rúrky po viditeľnú značku. Nanášajte len tenké vrstvy základného náteru, aby nestekal alebo sa nezhromažďoval. Základný náter schne pomerne rýchlo a stačí mu len niekoľko sekúnd, takže na nanesenie cementu nemusíte dlho čakať. Cement rozotrite na tie isté miesta, kde bol nanesený základný náter.

Uistite sa, že povrch je dôkladne pokrytý v jednej vrstve.

Montáž a schnutie

Spojte oba kusy, zasuňte rúrku do tvarovky a upravte podľa vami vyznačených rozmerov. Kusy pevne držte asi 10 až 30 sekúnd, aby všetko zostalo na svojom mieste. Prebytočný cement zotrite. Pred manipuláciou s dielom je najlepšie počkať asi 15 minút a do dvoch hodín by mal byť úplne suchý a zrastený.

Bezpečnostné požiadavky pri lepení PVC rúrok

Pri lepení PVC a práci s toxickými materiálmi by ste mali nosiť ochranné predmety. Nechcete vdychovať výpary alebo si materiál dostať na pokožku či do očí. Taktiež nepracujte v priestoroch, kde je otvorený oheň, pretože materiály sú horľavé.

Tesnenie na PVC rúry

Medzi ďalšie bezpečnostné požiadavky patria: 1. Bezpečnosť pri práci. 2. Bezpečnosť pri práci. 3. Bezpečnosť pri práci:

 • Pracujte v dobre vetranom priestore alebo vonku
 • Uistite sa, že používate respirátor a nie protiprachovú masku
 • Aby ste ochránili povrchy pred neporiadkom a škvrnami, prikryte pracovnú plochu uterákom, pretože lepidlo môže byť špinavé a môže poškodiť povrchy. Fialový základný náter môže tiež zafarbiť povrchy a ťažko sa odstraňuje
 • Najlepšie je nosiť nitrilové rukavice, ktoré sú odolné voči chemikáliám, pretože materiály, ktoré používate, sa môžu pri kontakte s pokožkou popáliť.

Triky a tipy na lepenie PVC

Teraz, keď ste si osvojili základné bezpečnostné zásady, existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré môžete použiť na vytvorenie dokonalého tesnenia PVC rúr. Vytvorenie čo najlepšieho spoja je dôležité, pretože v mnohých prípadoch nechcete, aby kvôli zlej práci došlo k netesnostiam. Tu je teda niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu správnym smerom.

 • Nezabudnite držať dva spájané komponenty aspoň 10 sekúnd, pretože v opačnom prípade by tlak vzduchu mohol diely od seba odtlačiť.
 • Na domáce účely je najlepšie používať rozpúšťadlový cement a nie lepidlo. Lepidlo nezabezpečí trvalé spojenie.
 • Najlepšou voľbou je rezačka na rúry, ale prácu zvládne aj píla s plochým ostrím.
 • Pred použitím nechajte spojené potrubie stuhnúť aspoň 24 hodín.
 • Pred lepením vždy vyhlaďte všetky rezané hrany, ak tak neurobíte, môže dôjsť k narušeniu tesnenia alebo k upchatiu vnútra potrubia.

Spoje z PVC

 • Uistite sa, že ste si vybrali správny cement pre vaše účely.
 • Pred lepením si pripravte všetky materiály a nástroje, pretože musíte pracovať rýchlo.
 • Pri zavádzaní PVC rúrky dovnútra tvarovky ju trochu pootočte, aby sa lepidlo rozotrelo, a potom ju správne zarovnajte podľa vašich značiek.
 • Zakúpte si o niekoľko tvaroviek viac, ako je potrebné, pre prípad, že by ich bolo potrebné vymeniť.
 • Pracujte rýchlo, ale precízne, snažte sa vyhnúť akémukoľvek kvapkaniu a striekaniu.

Po prečítaní tohto podrobného návodu by ste mali byť plne vybavení na to, aby ste si mohli sami zlepiť akékoľvek PVC rúrky. Viete, ktoré lepidlo na PVC je pre vašu prácu najlepšie, či potrebuje základný náter a ako presne si pripraviť a spojiť PVC rúrky.

Často kladené otázky

Je možné spojiť PVC s ABS potrubím?

Áno, je možné ich spojiť, avšak spôsob spájania nie je rozpúšťadlový cement, ale mechanické spojky.

Dá sa spojiť PVC s CPVC potrubím?

Môžete, avšak materiál CPVC je drahší ako PVC a neexistuje prípad, kedy to bude bezpodmienečne nutné. Použitie samotného PVC by ponúklo rovnaké výhody a je lacnejšie.

Je pri PVC cemente potrebný základný náter?

Niektorí pri cementovom lepidle základný náter nepoužívajú, iní ho používajú stále. Základný náter nemusí byť potrebný vo všetkých prípadoch, ale jeho použitím zabezpečíte lepšie a pevnejšie spojenie, ktoré pomôže zabrániť akémukoľvek zatekaniu.

Je PVC cement rovnaký ako lepidlo?

Nie, lepidlo alebo lepidlá, ako je napríklad superlepidlo, iba dokazujú spojenie, zatiaľ čo v PVC cemente prebieha chemická reakcia a spája dva povrchy pre trvalé spojenie.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.