Ako odstrániť farbu z plastu

Pri prácach v dome sa vždy môže stať, že sa rozleje trochu farby. Možno ste urobili všetko pre to, aby ste zakryli plochy, ale aj tak sa vám nejakým spôsobom podarí nájsť po skončení práce na povrchoch postriekanú farbu. Odstránenie farby z kovu a väčšiny iných povrchov je jednoduché; jednoducho ju zotriete rozpúšťadlom. Na druhej strane, odstránenie farby z plastu môže byť trochu zložitejšie, pretože rozpúšťadlá môžu poškodiť povrch. Našťastie, pokiaľ ide o odstraňovanie farby z plastu, existuje niekoľko bezpečnejších metód.

Krátky pohľad na plastové odrody

Ak sa doma alebo v práci poobzeráte okolo seba, určite nájdete množstvo plastových predmetov a výrobkov. Plast sa stal mimoriadne rozšíreným materiálom, ktorý sa dodáva v rôznych podobách. Existuje niekoľko nasledujúcich základných foriem plastu:

 • Polyetyléntereftalát (PETE alebo PET): Používa sa na balenie nápojov a potravín.
 • Polyetylén s vysokou hustotou alebo HDPE: Potrubia, fľaše, drevo a plastové kompozity a mnoho ďalšieho
 • Polyetylén s nízkou hustotou alebo LDPE: nádoby, rúrky a najčastejšie plastové vrecká
 • Polyvinylchlorid (PVC): Priemyselné a domáce použitie, ako sú okenné rámy, obklady, hadice, izolácia káblov, strešné krytiny a ďalšie
 • Polypropylén (PP): Rôzne aplikácie od automobilového priemyslu po spotrebný tovar, priemyselné, obalové a zdravotnícke aplikácie
 • Polystyrén alebo polystyrén (PS): Ľahký a ľahko tvarovateľný do predmetov, ako sú jednorazové príbory a obaly
 • Rôzne rôznorodé plasty vrátane akrylátu, polykarbonátu, polylaktidu, styrénu, akrylonitrilbutadiénu, nylonu a sklenených vlákien

Odstránenie farby z plastu

Ako vidíte, plast je pomerne široký pojem, pretože v súčasnosti je k dispozícii mnoho rôznych druhov plastov. Pri odstraňovaní farby z plastu môže zohrávať úlohu aj typ plastu, pretože niektoré sú tvrdšie a odolnejšie ako iné. Aké sú teda možné prípady, keď je potrebné odstrániť farbu z plastu?

 • Kryty vypínačov svetiel
 • Plastové stoličky a schodíky
 • Nábytok
 • Nezakryté rukoväte na spotrebičoch
 • Maľovanie modelov
 • Strešný ventilátor
 • Odvodňovacie potrubia
 • Vinylové obklady
 • Kontajnery na rastliny

Ako odstrániť farbu z plastu

Pri pokuse o odstránenie farby z plastu môžete použitím rozpúšťadla len poškodiť predmet, ktorý chcete vyčistiť. Najjednoduchšia a najbezpečnejšia metóda, ktorú môžete vyskúšať ako prvú, je jednoduchá, použite handru a trochu mydlovej vody. Potierajte miesto, kým sa farba neodstráni, a potom ho umyte vlhkou handričkou. Ak je to možné, môžete namočiť aj plastové predmety. Tento postup je najúčinnejší, ak sa vykoná okamžite a farba ešte nezaschla. Ak však farba zostane, môžete prejsť na niečo iné. Nižšie sú uvedené ďalšie metódy, ako odstrániť farbu z plastu.

Odstraňovanie farby z plastových povrchov

Škrabanie farby

Ďalšou jednoduchou metódou, ktorá vám pomôže odstrániť farbu z plastu, je jej jemné zoškrabanie pomocou škrabky na farbu. Táto metóda najlepšie funguje na hladkom plaste, ale v každom prípade dávajte pozor, aby ste neboli príliš agresívni, inak by ste mohli poškodiť povrch. Namiesto škrabky na farbu môžete vyskúšať aj čepeľ, skrutkovač alebo tmel. Uistite sa, že škrabka je pod uhlom, aby sa farba zoškrabala.

Ak farba zostane, zvážte utretie miesta trochou teplej mydlovej vody alebo trochou liehu a potom skúste škrabku zopakovať.

Alkohol na trenie

Ako už bolo spomenuté, pomôcť môže aj trochu trecieho alkoholu. V tomto prípade naneste trochu liehu len na farbu a potom ju zakryte plastovou fóliou. Počkajte 30 minút a potom plastovú fóliu odstráňte a farbu zotrite. Tento postup bude možno potrebné zopakovať dvakrát alebo trikrát, aby ste sa uistili, že všetka farba zmizla. Pri stieraní farby nepoužívajte handričku ako štetec alebo iný abrazívny materiál, ktorý by mohol poškodiť plastový povrch. Takisto je dobré najprv vyskúšať malú nenápadnú oblasť, aby ste zistili, či má alkohol na plast nejaký negatívny účinok. Tiež by ste mohli zvážiť nosenie masky a používanie rukavíc na ochranu.

Ako odstrániť farbu v spreji z plastu pomocou domácich potrieb

Rastlinný olej

Ďalšou metódou, ako odstrániť sprejovú farbu z plastu pomocou domácich predmetov, je rastlinný olej. Každý ho má doma a je bezpečný a ľahko sa používa na odstraňovanie farby z plastu. Do rastlinného oleja vložte čistú handričku a potrite miesto, kde sa farba rozliala. Tu môžete nanášať s oveľa väčšou energiou, až kým neuvidíte, že farba odchádza.

Destilovaný ocot

Ako odstrániť farbu v spreji z plastu pomocou domácich potrieb? Všetci máme s najväčšou pravdepodobnosťou v kuchyni ocot, tak prečo ho nepoužiť na odstraňovanie farby z plastu. Musíte však vziať do úvahy určité veci vrátane typu farby na plastovom povrchu. Ocot najúčinnejšie odstráni latexovú farbu. Jediné, čo musíte urobiť, je zohriať trochu destilovaného octu v mikrovlnnej rúre na najvyššom stupni. Nechajte ho tam jednu minútu a potom by mal byť celkom teplý, ale nie príliš horúci. Do teplého octu ponorte špongiu a potrite miesto, kde je farba na plastovom povrchu.

Odstraňovač farby z plastových povrchov

Acetón a rozpúšťadlá

Pri odstraňovaní smaltovanej farby z plastu môžete potrebovať niečo silnejšie ako rastlinný olej, a práve tu prichádza na rad acetón. Môžete použiť lak na nechty, ak je však plast farebný, bude lepšie fungovať bežný prípravok na báze acetónu. Naneste ho priamo na lak, počkajte päť minút a potom ho zotrite handričkou.

Akékoľvek rozpúšťadlo uvoľňuje toxické výpary, preto sa odporúča pracovať v dobre vetranom priestore.

Môžete zvážiť aj denaturovaný lieh, ktorý je silnejší, pri jeho používaní však musíte byť opatrní. Do alkoholu namočte handru a priamo na farbu naneste len malé množstvo. Počkajte päť minút, aby ste sa uistili, že neovplyvňuje farbu. Aplikujte len raz, pretože pri použití príliš veľkého množstva sa plastový povrch poškodí. Ak zistíte, že sa farba rozpúšťa, môžete ju potom zoškrabať. Po odstránení farby môže zostať niekoľko škvŕn. Povrch jednoducho utrite handričkou namočenou v teplej mydlovej vode a potom nechajte povrch dôkladne vyschnúť. Táto metóda sa najlepšie používa na tvrdšie plasty, ako je napríklad vedro, a funguje len na odstránenie latexovej farby.

Odstraňovač farby z plastu

Môžete použiť aj amoniak, ktorý funguje skôr na akrylové a latexové farby. Minerálny lieh bude lepšie fungovať na olejové farby. Rozpúšťadlá by ste mali vždy najprv vyskúšať na nenápadnom mieste. Rôzne plasty budú reagovať odlišne, preto vezmite Q-tip a umiestnite kvapku na plastový povrch a počkajte, čo sa stane. Ak si nevšimnete žiadny rozdiel, malo by byť použitie rozpúšťadiel v poriadku.

Zhrnutie rôznych metód odstraňovania farby z plastu

Ako vidíte, existuje niekoľko účinných metód na odstraňovanie farby z plastových povrchov. Tu uvádzame stručný prehľad týchto rôznych metód.

Metódy odstraňovania farby z plastovÚčinnéBezpečné použitieUpozornenie na používanie
Škrabka na farby
Alkohol na potieranie
Destilovaný ocot
Rastlinný olej✔ (olejová farba)
Acetón
Rozpúšťadlá (denaturovaný lieh, riedidlá)

Naše tri najlepšie odporúčania pre produkty na odstraňovanie farby

Na trhu je aj niekoľko výrobkov na odstraňovanie farby z plastov, ktoré sú účinné a bezpečné na použitie na rôznych povrchoch vrátane plastov. Tieto výrobky sa dajú použiť aj na rôzne iné účely v domácnosti, takže sú univerzálne a oplatí sa za ne zaplatiť.

Odstraňovanie farby z plastu

Najlepší špecializovaný odstraňovač farieb: MOTSENBOCKER'S Lift Off

Ak hľadáte výrobok špecializovaný na odstraňovanie farby, potom nemusíte hľadať ďalej ako tento fantastický výrobok. Zloženie na báze vody vám umožní bezpečne a jednoducho odstrániť všetky druhy farieb z rôznych povrchov vrátane kovu, plastu, betónu, sklenených vlákien a ďalších. Tento výrobok je ekologický a bezpečný pre používateľa.

Najlepší univerzálny odstraňovač náterov: MR CLEAN Magic Eraser

Ak potrebujete vyčistiť len malé množstvo rozliatej farby a nechcete kupovať celý nový výrobok, tento univerzálny čistiaci prostriedok pre domácnosť je skvelou voľbou. Po odstránení rozliatej farby môžete tieto čistiace podložky použiť na vyčistenie akýchkoľvek iných zdrojov nečistôt vo vašej domácnosti. Tento výrobok je ideálny na čistenie dverí, vaní, dvierok rúry a dokonca aj vypínačov svetla. V tomto výrobku nie sú žiadne drsné chemikálie a po jeho vyčerpaní môžete výrobok znovu naplniť alebo fľašu recyklovať.

Najúčinnejší odstraňovač náterov z plastov: Odstraňovač starých náterov pre domácnosť GOOF OFF Heavy Duty

Tento výrobok funguje zakaždým na prvý raz a odstraňuje rôzne odolné škvrny, ako je farba na plaste. Ak ste vyskúšali mnoho výrobkov a nefungovali, potom určite musíte vyskúšať tento výrobok. Tento odstraňovač farby môžete bezpečne použiť na plast, oblečenie, sklo a rôzne iné povrchy. Tento odstraňovač farby na plast sa ľahko používa, stačí ho naniesť na škvrnu a nechať ho preniknúť aspoň minútu. Potom ho môžete zotrieť pomocou savej handričky.

Najlepšie metódy na odstraňovanie farby z plastových modelov

Plastové modely a ich maľovanie je obľúbený koníček a v určitom okamihu bude potrebné použiť odstraňovač farby na plasty. Možno sa stala chyba, alebo jednoducho chcete naniesť novú vrstvu farby, v každom prípade je potrebné starú farbu odstrániť. Plastové modely môžu byť natreté buď smaltovanými, alebo akrylovými farbami a tie sa dajú odstrániť pomocou komerčného odstraňovača farieb, ktorý dostanete v modelárskom obchode. Môžete vyskúšať aj iné výrobky, napríklad Easy Off, Simple Green, Purple Power cleaner alebo SuperClean.

Odstraňovanie farby z plastových modelov

Dezinfekčný prostriedok Dettol

K dispozícii sú aj iné možnosti a tieto metódy využívajú materiály, ktoré sa môžu váľať po celom dome. Jednou z lacných a jednoduchých metód je použitie Dettolu alebo iného antiseptického prípravku. Ten bude najlepšie fungovať na akrylové farby. Pri odstraňovaní farby z plastových modelov postupujte podľa nižšie uvedeného postupu.

 • Umiestnite trochu Dettolu do dostatočne veľkej nádoby
 • Naplňte, kým nezakryje plastový predmet
 • Nechajte to nasiaknuť približne štyri hodiny
 • Plastový predmet alebo model vyberte
 • Použite zubnú kefku, aby ste sa zbavili farby
 • Keď farba zmizne, opláchnite ju vodou

Akýkoľvek plastový model alebo predmet, ktorý sa namočí do Dettolu, uvoľní všetky prítomné lepidlá. Je to však dobré, ak chcete upraviť prípadné chyby. Mali by ste si len uvedomiť, že lepidlo sa rozpadne.

Čistiaci prostriedok na rúry

Ďalším domácim prostriedkom, ktorý sa dá použiť na odstránenie farby z plastu, je čistič rúry. Model môžete postriekať a vložiť do uzavretého vrecka. Ten nechajte pôsobiť jeden alebo dva dni a potom ho vyberte, pomocou kefky vyčistite predmet a opláchnite ho vodou.

Ako odstrániť farbu v spreji z plastu

Brúsenie

Túto metódu by ste mali zvážiť až ako posledný postup. Ak sa pokúsite o brúsenie, použite jemný brúsny papier a pracujte mimoriadne opatrne, aby ste nepoškodili alebo neodstránili žiadne detaily povrchu.

Izopropylalkohol

Pri tomto postupe sa bude postupovať rovnako ako pri Dettol. Do nádoby dajte trochu alkoholu, len toľko, aby ste namočili plastové predmety. Ponorte plastové časti modelu a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Odstránenie smaltovanej farby môže trvať trochu dlhšie. Po namočení vezmite zubnú kefku a odstráňte farbu. Po dokončení opláchnite a nechajte uschnúť.

Túto metódu môžete použiť na odstránenie akrylovej aj emailovej farby.

Naše najlepšie tipy na odstránenie farby z plastu

Odstraňovač farby na plastové výrobky môže obsahovať škodlivé zložky, ktoré by mohli ovplyvniť plastový povrch. Preto si vždy prečítajte etiketu a uistite sa, že kupovaný prostriedok je správny, a postupujte podľa návodu na použitie. Dokonca aj niektoré domáce potreby môžu spôsobiť poškodenie plastových povrchov. Napríklad odlakovač na nechty môže plast roztaviť, preto ho radšej nepoužívajte príliš veľa. Nasleduje niekoľko ďalších tipov, vďaka ktorým môžete lak z plastu odstrániť opatrne.

 • Snažte sa plastový povrch príliš neškrabať, neotierať ani nepracovať, pretože by ste na ňom mohli zanechať stopy.
 • Denaturovaný lieh používajte opatrne a môžete ho použiť len na odstránenie latexových farieb, na olejové farby budete potrebovať iný roztok
 • Rastlinný olej funguje celkom dobre na olejové farby
 • Rozpúšťadlá môžu byť nebezpečné, preto nezabudnite používať ochranu, ako sú rukavice a maska. Pracujte tiež v dobre vetranom priestore
 • Každá farba, ktorá bola zoškrabaná, sa považuje za nebezpečný odpad a mali by ste sa jej riadne zbaviť
 • Pri odstraňovaní farby z plastov a elektroniky buďte opatrní, pred čistením predmetu sa uistite, že ste ho odpojili zo siete alebo z neho vybrali batérie
 • Ak používate kefu, uistite sa, že je to kefa s prírodnými štetinami

Ak sa niekedy ocitnete v situácii, keď sa vám na plastový povrch vyliala farba, teraz už viete, akú metódu odstraňovania farby na nátery použiť. Môžete tiež použiť niektorý z našich najlepších odporúčaných výrobkov, aby ste rozliatu farbu ľahko odstránili v priebehu niekoľkých minút.

Často kladené otázky

Ako odstrániť smaltovanú farbu z plastu?

Pri používaní odstraňovača náteru z plastu musíte byť opatrní, čo používate. Drsnejšie chemikálie, ako sú riedidlá na farby, môžu plast roztaviť. Najprv skúste použiť obyčajné mydlo a vodu, potom vyskúšajte rastlinný olej. Ak je farba zaschnutá, môžete ju skúsiť aj zoškrabať, a ak to nepomôže, skúste trochu acetónu alebo liehu.

Ako odstrániť farbu v spreji z plastu?

Farba v spreji sa niekedy môže dostať na povrch, aj keď ste sa snažili čo najviac, aby ste ho nepošpinili. V závislosti od typu farby môžete použiť buď mydlo a vodu, alebo ak ide o olejovú farbu, trochu acetónu, prípadne denaturovaný lieh, ak ide o latexovú farbu.

Dá sa farba z vinylu odstrániť šmirgľovým papierom?

Najlepšou metódou by bolo zbaviť sa farby hneď. Povrch však môžete aj zľahka obrúsiť, aby ste sa farby zbavili. Túto metódu nepreháňajte, pretože môžete zanechať stopy, brúsenie tiež povrch zmatní.

Môžete na plast použiť riedidlá na farby?

Riedidlá ako odstraňovač náteru na plast nemusia byť tou najlepšou metódou. Riedidlá možno nepoškodia niektoré tvrdšie plasty, ale určite poškodia mäkšie plasty a rozpustia polystyrén. Vyskúšať najprv niečo menej drsné by bol lepší nápad.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.