Ako odstrániť lepidlo na koberce z betónu

Lepidlá na koberce sú vyvinuté tak, aby vydržali roky ošúchania, pošliapania a šliapania. Pri vytrhávaní starých kobercov s cieľom položiť novú podlahu môžete byť sklamaní, keď zistíte, že na podklade držia zvyšky lepidla na koberce. Tieto lepidlá zriedkavo zlyhávajú, ale práve z tohto dôvodu môže byť veľmi ťažké odstrániť lepidlo na koberce z betónového podkladu. V tomto článku sa podelíte o najúčinnejšie metódy bezpečného odstránenia lepidla na koberce z betónu.

Čo je lepidlo na koberce?

Lepenie koberca je ideálnou, dlhodobou možnosťou pre koberce od steny k stene. Niektoré koberce sa dodávajú s lepiacou podložkou a iné vyžadujú, aby ste lepidlo nanášali medzi podklad a koberec. To druhé sa zvyčajne rozotiera stierkou alebo podobným nástrojom a dodáva sa v rôznych typoch. V poslednom čase sme svedkami nárastu ekologických lepidiel na koberce, ktoré sa zvyčajne dodávajú na báze akrylu alebo syntetického kaučuku.

Je dôležité si uvedomiť, že ak bol váš koberec nainštalovaný pred rokom 1980, je veľká pravdepodobnosť, že lepidlo môže obsahovať azbest. Azbest je karcinogénny, preto je potrebné pri jeho odstraňovaní postupovať mimoriadne opatrne. Preto by ste mali zavolať odborníka, ak si nie ste istí povahou lepidla pod vaším kobercom.

Metódy odstraňovania

Existuje niekoľko metód odstraňovania lepidla na koberce z betónu. Nasledujúce metódy sú uvedené od najjednoduchších pre domácich majstrov až po najmenej dostupné a najťažšie. Niektoré z metód si vyžadujú len trochu lakomstva, zatiaľ čo iné si vyžadujú použitie drsných chemikálií. Odporúča sa vyskúšať prvú metódu a až v prípade potreby prejsť k ďalším metódam. Týmto spôsobom sa vyhnete zbytočnému míňaniu peňazí a nevystavíte sa pôsobeniu toxických chemikálií.

Ako odstrániť lepidlo na koberce z betónu

Škrabanie

Kvalitný škrabací nástroj môže byť pri odstraňovaní lepidla na koberce z betónu veľmi užitočný. Ideálna je škrabka na farby, hoci rovnako dobre poslúži aj nástroj päť v jednom alebo špachtľový nôž. Škrabka na podlahu s dlhou rukoväťou vás udrží nad zemou, ale ak ju nemáte, odporúča sa používať chrániče kolien, pretože niekoľko hodín škrabania škrabkou s krátkou rukoväťou môže byť pre kĺby mučivé.

Pár kvalitných pracovných rukavíc zabráni vzniku pľuzgierov a zlepší váš úchop škrabky. Predtým, ako prejdete k ďalšej metóde, použite metlu na zametanie zaschnutých kúskov lepidla. Možno sa vám podarí odstrániť všetko lepidlo pomocou škrabky, ale to závisí najmä od stavu betónu a pevnosti lepidla. Pórovitejší betón môže vyžadovať použitie horúcej vody alebo rozpúšťadiel.

Ak sa lepidlo ukáže ako nepoddajné, použite túto techniku škrabania v kombinácii s nasledujúcou metódou.

Varná voda

Ak je lepidlo veľmi staré, mohlo sa začať rozpadať a uvoľňovať svoju priľnavosť k povrchu betónu. Môžete ho ďalej presvedčiť trochou horúcej vody. Varenie malého hrnca s vodou na sporáku a jej nalievanie na postihnuté miesta môže pomôcť zdvihnúť lepidlo z povrchu betónu.

Pri liatí horúcej vody na betón je dôležité dbať na opatrnosť. Aby ste sa vyhli nadmernému striekajúcej vode, nalievajte ju z malej vzdialenosti, nie zo závratnej výšky. Odporúča sa tiež nosiť gumené rukavice a čižmy do dažďa. To vás ochráni pred spŕškami vody.

Aby ste dosiahli najlepšie výsledky, položte na lepenú plochu betónu uterák a horúcu vodu vylejte na uterák, pričom ju nechajte pôsobiť 2 až 3 minúty. Uterák zadrží časť tepla, čím sa zvýši účinnosť tejto metódy. Zdvihnite uterák a odstráňte ho z oblasti, potom môžete začať odstraňovať lepidlo pomocou škrabky.

Bez ohľadu na to, či používate uterák alebo nie, odporúčame vám pracovať radšej na jednej malej ploche naraz, než polievať horúcou vodou celú podlahu. Ak sa rozhodnete pre druhý spôsob, je viac ako pravdepodobné, že kým sa so škrabkou dostanete na druhý koniec podlahy, voda by už vychladla a nebude účinná.

Žehlenie

Alternatívou k použitiu vriacej vody je použitie žehličky. Tu platí pravidlo, že teplé lepidlo sa odstraňuje ľahšie ako studené. Na postihnutú oblasť betónu položte jeden list novín a potom prechádzajte horúcou žehličkou po novinách, kým nebudú horúce na dotyk. Noviny odstráňte a začnite škrabať skôr, ako lepidlo stihne vychladnúť.

Tento postup budete možno musieť opakovať viackrát, najmä ak ide o veľkú plochu betónu. Netreba pripomínať, že pri používaní horúcej žehličky buďte vždy opatrní, pretože vás môže popáliť na pokožke.

Alternatívou je teplovzdušná pištoľ, ktorá môže byť tiež účinná pri zmäkčovaní lepidla, aby sa ľahšie odstránilo. Lepidlo zahrievajte priamo teplovzdušnou pištoľou, kým nezmäkne, a potom ho zoškrabte, aby ste ho odstránili. Venujte sa postupne jednej malej oblasti, aby ste zabránili vychladnutiu lepidla a jeho návratu do tvrdohlavého stavu.

Čpavok a čistiaci prostriedok

Amoniak je mimoriadne silná chemická látka, ktorá môže byť účinná pri odstraňovaní lepidla z betónu, ale najprv by sa mala zriediť vodou. Do vedra s teplou vodou vmiešajte 473,00 mililitrov amoniaku a niekoľko výdatných streknutí saponátu na umývanie riadu. Pri práci s čpavkom je dôležité nosiť ochranné okuliare, gumené rukavice a respirátor, pretože môže uvoľňovať toxické výpary.

Pomocou kefy s hrubými štetinami vydrhnite betónovú plochu, aby ste odstránili zvyšky lepidla. Roztok amoniaku a mydla zmäkčí lepidlo a umožní jeho odstránenie z betónu. Betón utrite handrou a pokračujte v nanášaní roztoku a drhnutí, kým neodstránite všetko lepidlo. Po odstránení lepidla sa odporúča opláchnuť betón mopom a čerstvou vodou.

Odstránenie lepidla na koberce

Acetón

Ak ste vyskúšali vyššie uvedené metódy a stále máte problémy, možno budete musieť vytiahnuť veľké zbrane. Na začiatok sa odporúča použiť acetón, ale pri pokuse o odstránenie lepidla na koberce z betónu môžu byť veľmi účinné aj rozpúšťadlá, napríklad riedidlo na farby a terpentín. Acetón je horľavý a môže uvoľňovať toxické výpary, preto nezabudnite nosiť respirátor, aby ste sa vyhli vdychovaniu škodlivých výparov. Mali by ste si tiež nasadiť ochranné okuliare a rukavice, aby vám rozpúšťadlo nevysušilo ruky.

Pri tejto metóde bude lepšie fungovať kefa s hrubými štetinami ako škrabka. Do zásobníka nalejte štvrtinu 236,50 mililitra acetónu, aby sa s ním ľahko pracovalo. Ponorte kefu do rozpúšťadla a začnite drhnúť betón. Acetón by mal rozpustiť zvyšky lepidla, a tým ho aj odstrániť z betónu. Kefa pomôže lepidlo z povrchu odstrániť. Na utretie povrchu použite čistú handričku a v prípade potreby postup zopakujte. Ak ide o veľmi malú plochu, môžete namiesto kefky použiť starú zubnú kefku.

Brúsenie

Ak máte do činenia s extrémne odolným lepidlom alebo škvrnami od lepidla, možno vás bude lákať vyskúšať brúsnejšiu techniku. Jednou z možností je prenájom priemyselnej brúsky na podlahy, ktorá je ideálna, ak sa chcete vyhnúť najatiu profesionála. Najlacnejšou možnosťou pre domácich majstrov je použitie uhlovej brúsky spojenej s diamantovým kotúčom.

Nech už si vyberiete akýkoľvek stroj, majte na pamäti, že nie je taký vhodný pre domácich majstrov ako vyššie uvedené metódy. Pre niekoho, kto má trochu skúseností, by však malo byť používanie podlahovej brúsky alebo uhlovej brúsky pomerne jednoduché.

Pri pokuse o brúsenie alebo brúsenie lepidla z betónu sa odporúča používať vhodné ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare, rukavice a protiprachová maska alebo respirátor. Odporúča sa aj plne zakrývajúci odev. Pri brúsení dávajte pozor, aby ste sa príliš nesústredili na jednu oblasť betónu, pretože tak môže vzniknúť nerovný povrch, ktorý si môže vyžiadať vykašlanie sa na opravu. Po povrchu betónu sa najprv pohybujte zľahka a podľa potreby zvyšujte tlak.

Odporúčané výrobky

Našťastie pre nás boli niektoré výrobky špeciálne vyvinuté na odstraňovanie lepidiel z povrchov. Všetky tvrdia, že fungujú, ale niektoré tieto tvrdenia nespĺňajú. Nižšie sme vybrali a predstavili najodporúčanejšie odstraňovače lepidiel, aby sme vám pomohli nájsť najlepší odstraňovač lepidiel pre vaše potreby.

Odstránenie lepidla na koberce

Najlepší odstraňovač lepidla na betón: BLUE BEAR 500MR Odstraňovač tmelu na betón

Tento výkonný odstraňovač lepidiel je bezpečný na použitie a nemá prakticky žiadny zápach. Je vyrobený z amerických sójových bôbov a bol špeciálne navrhnutý na odstraňovanie kobercov a vinylových lepidiel, ako aj azbestového tmelu a keramického tmelu. Pri použití v kombinácii so škrabkou je mimoriadne účinný pri odstraňovaní podlahového lepidla a tmelu.

Najlepší ekologický odstraňovač lepidla na koberce: Rozpúšťadlo pre dodávateľov ORANGE SOL

Rozpúšťadlo Orange-Sol Contractors Solvent je nielen účinné pri odstraňovaní lepidla na koberce, ale má aj nízky obsah zápachu a toxických výparov, je nehorľavé a biologicky odbúrateľné. Tento odstraňovač lepidiel je najlepšou ekologickou voľbou na odstraňovanie lepidiel na koberce a podlahy, ako aj silikónových lepidiel. Rozpúšťadlo neobsahuje vodu, takže je založené výlučne na aktívnych zložkách. Neobsahuje žiadny benzén, chlórované rozpúšťadlá ani xylén.

Najlepší univerzálny odstraňovač lepidiel: Odstraňovač lepidla a lepidiel GOO GONE Pro-Power

Goo Gone je v domácnosti osvedčený a obľúbený prostriedok na odstraňovanie všetkých druhov zvyškov, lepidiel a iných lepkavých povrchov. Je špeciálne vyvinutý na odstraňovanie lepidiel z povrchov, ako je betón, a je dostatočne bezpečný na použitie v okolí kobercov a textílií bez ich poškodenia. Glue Gone je bezpečný, univerzálny a účinný, pokiaľ ide o odstraňovanie väčšiny lepidiel.

Tipy a triky

  • Vždy pamätajte na to, že zahriatím lepidla ho oveľa ľahšie odstránite. Keď lepidlo opäť vychladne, stáva sa tvrdým a ťažšie sa odstraňuje, preto sa nezabudnite venovať malej oblasti naraz.
  • WD-40 môže byť účinný aj pri odstraňovaní lepidla na koberce z betónovej podlahy. Jednoducho nastriekajte na postihnuté miesto trochu prípravku DW-40 a nechajte pôsobiť približne 30 minút. Možno zistíte, že lepidlo zmäkne a ľahšie sa odstráni škrabkou alebo kefou s tvrdými štetinami.
  • Skvelým spôsobom, ako urýchliť proces škrabania a trochu si ho uľahčiť, je použitie vratnej píly so škrabacím nadstavcom. Pri používaní škrabacieho kotúča na vratnej píle dbajte na to, aby skosená hrana smerovala nahor a plochá hrana nadol.

Odstraňovač lepidla na koberce

  • Bez ohľadu na to, či používate horúcu vodu, rozpúšťadlá alebo špecializovaný odstraňovač lepidla, odporúčame, aby ste po jeho nanesení na postihnuté miesto počkali niekoľko minút, kým začnete škrabať alebo drhnúť. To umožní lepidlu určitý čas na zmäknutie - buďte trpezliví.
  • Na rozdiel od vyššie uvedených techník zahrievania lepidla, aby sa ľahšie odstránilo, je možné použiť aj suchý ľad. Pôsobením suchého ľadu sa lepidlo môže stať krehkým, a tak sa ľahšie odstráni škrabkou. Túto techniku by ste však mali skúšať opatrne. Pred pokusom o zoškrabanie lepidla umiestnite suchý ľad na plech na pečenie a na niekoľko minút ho položte na oblasť, ktorej sa to týka.
  • Pri výbere tmelu alebo odstraňovača lepidla je najlepšie prečítať si pokyny výrobcu, aby ste sa uistili, že výrobok je vhodný pre povrch, s ktorým sa zaoberáte. Najlepšie je najprv vyskúšať odstraňovač lepidla na ploche, ktorá nie je na očiach, aby ste zistili, či funguje, než ho použijete na celý povrch a spôsobíte škody.

Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť lepidlo z betónovej podlahy. Niektoré z nich sú účinnejšie ako iné, ale je dôležité začať najprv s netoxickými a lacnejšími metódami a veľké zbrane vytiahnuť až vtedy, keď budete mať s odstraňovaním lepidla naďalej problémy. Pri práci so škodlivými chemikáliami vždy nezabudnite dodržiavať bezpečnostné pokyny výrobcu.

Často kladené otázky

Ako odstrániť lepidlo na koberce z drevenej podlahy?

Pri používaní škrabky na odstraňovanie lepidla na koberce z drevenej podlahy je potrebné postupovať opatrne, pretože ľahko môže dôjsť k náhodnému vydlabaniu kúskov dreva. To isté platí, ak ste sa rozhodli prenajať si brúsku na podlahy - pracujte pomaly a opatrne, aby ste nepoškodili podkladovú podlahu.

Odstráni denaturovaný lieh lepidlo na koberce?

Denaturovaný lieh môže byť veľmi účinný pri zmäkčovaní a odstraňovaní lepidla na koberce z betónu. Možno ho použiť rovnakým spôsobom ako metódu, ktorú sme opísali vyššie a ktorá navrhuje použitie acetónu. Denaturovaný lieh je však toxický a horľavý, preto pri práci s ním používajte rukavice, ochranné okuliare a respirátor.

Prečo by som mal odstrániť staré lepidlo na koberce?

Okrem toho, že staré lepidlo na koberce vyzerá hrozne, môže sa stať magnetom na prach, špinu a nečistoty a môže byť na obtiaž aj pri kladení nových kobercov alebo laminátových podláh. Staré lepidlá môžu brániť priľnavosti nových podlahových krytín a môžu vytvárať nerovný povrch, čo je menej ako žiaduce.

Kedy by som mal zavolať odborníka?

Odstránenie starého lepidla na koberce z betónu si môže vyžadovať veľa úsilia a je časovo veľmi náročné. Vaša vytrvalosť pri uvedených metódach sa však vyplatí. Ak sa vám stále nedarí odstrániť lepidlo z betónovej podlahy a necítite sa dostatočne sebaisto na to, aby ste použili abrazívne techniky, potom odporúčame zavolať profesionálnu službu na odstránenie kobercov.

Môžem odstrániť azbestové lepidlo na koberce sám?

Azbest bol od začiatku 20. storočia široko používaným stavebným materiálom, ale vystavenie tejto látke sa odvtedy spája s dýchacími problémami. Platí to najmä v prípade odstraňovania azbestu alebo demolácií, pretože pri nich sa do vzduchu dostávajú azbestové častice, ktoré sa potom môžu vdychovať. Preto sa dôrazne odporúča zavolať odborníka, ak si nie ste istí povahou lepidla pod vaším kobercom.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.