Ako odstrániť lepidlo z plastu

Bez ohľadu na situáciu, či už ste pokazili lepidlo, alebo sedíte s lepkavými zvyškami z etikety na čerstvo zakúpenom tovare, odstránenie lepidla z plastu nemusí byť frustrujúcim bojom. Existuje niekoľko prístupov, ktoré môžete použiť na uľahčenie práce. Hlavným cieľom je zmäkčiť alebo rozbiť lepidlo bez poškodenia plastového povrchu. Pozrime sa teda teraz na rôzne metódy a zistime, ako odstrániť lepidlo z plastu.

Druhy lepidla na plasty

Existujú rôzne druhy plastov, pričom všetky sú nejakým spôsobom upravené tak, aby prezentovali určité vlastnosti. Niektoré z týchto vlastností poskytujú vyššiu hustotu a tvrdosť, odolnosť voči vode, teplotnú odolnosť alebo pevnosť v ťahu. Každý druh plastu má preto rôzne použitie. Medzi najbežnejšie príklady plastov v domácnosti patria okrem iného nábytkové predmety, textil, obuv, inštalatérske a elektrické súčasti, spotrebiče, automobilové súčiastky.

Ako dostať lepidlo z plastu

Lepidlo sa vyrába na prácu so špecifickými materiálmi, napríklad lepidlo na drevo. Mnohé z možností lepidiel môžu fungovať na viacerých povrchoch, ako napríklad superlepidlo. Superlepidlo však nefunguje efektívne na tvrdých hladkých plastoch. Aby sa vytvorilo pevnejšie spojenie, musíte povrch najprv obrúsiť. Svoju úlohu môžu zohrávať aj rôzne materiály, pretože niektoré lepidlá fungujú dobre na dvoch plastových povrchoch, ale ak ide o lepenie plastu na kovový povrch, nebude fungovať dobre. Ak si radi robíte veci okolo domu sami, pravdepodobne máte ľahko k dispozícii niekoľko možností lepidiel. Najlepšie je teda prečítať si návod na etikete a nájsť najlepšie lepidlo pre vaše účely. Nižšie sú uvedené štyri typy lepidiel:

 • Kyanoakrylátové lepidlo, ako je superlepidlo
 • Viacúčelové lepidlá
 • Epoxidové
 • Cement s rozpúšťadlom

Ako dostať lepidlo z plastu

Teraz, keď ste pochopili, že nie všetky lepidlá fungujú na plasty, najmä na hladké plastové materiály s vysokou hustotou, je čas pozrieť sa bližšie na to, ako dostať lepidlo z plastu. Myslím, že jedným z najčastejších scenárov je snaha dostať etikety z plastového povrchu. Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď sa lepkavé kúsky etikiet odlepujú po malých kúskoch a zostávajú na nich lepkavé zvyšky. Nižšie sa budeme zaoberať týmto a ďalšími problémami.

Ak používate komerčný odstraňovač alebo látku, ako je alkohol, možno by bolo najlepšie vyskúšať trochu na plastovom povrchu, aby ste sa uistili, že nepoškodí povrch.

Ako dostať lepidlo z plastového vinylu

Vinyl je obľúbený plastový materiál, ktorý sa často používa pri výrobe automobilov. Vinylové podlahy a okná dostanete aj v dome. Ako teda postupovať pri odstraňovaní lepidla z plastových vinylových povrchov?

Ako rýchlo odstrániť superlepidlo z plastu

Na odstránenie lepidla z plastového vinylu budete potrebovať niekoľko zariadení. Tu je stručný zoznam niektorých dôležitých vecí, ktoré budete potrebovať:

 • Papierové uteráky alebo vatové tyčinky
 • Čistú handričku
 • Acetón
 • Voda

Väčšinu lepidla môžete skúsiť zoškrabať plastovou škrabkou, len dávajte pozor, aby ste nepoškodili povrch. Opäť si pred začatím vyskúšajte malú nenápadnú časť. Keď sa presvedčíte, že nedôjde k poškodeniu, môžete papierovú utierku alebo vatovú tyčinku navlhčiť acetónom. Naneste ho na lepenú oblasť a počkajte, kým nezačne mäknúť. Vezmite čistú handričku a zotrite zmäknuté lepidlo. Pokračujte, kým neodstránite všetky zvyšky lepidla. Nakoniec miesto utrite handričkou s trochou čistej vody a potom nechajte povrch vyschnúť.

Ako odstrániť lepidlo pomocou domácich prostriedkov

Patrí sem aj návod, ako dostať superlepidlo z plastu, a riešenia sú zvyčajne ľahko dostupné, pretože metódy využívajú materiály v domácnosti. Jednou z najjednoduchších metód je použitie mydlovej teplej vody, hoci si to môže vyžadovať trochu viac trpezlivosti. Navlhčite čistú handričku v troche teplej vody, do ktorej ste pridali trochu prostriedku na umývanie riadu, a prehoďte ju cez miesto s lepidlom.

Odstránenie lepidla z plastu

Aby ste sa uistili, že handrička zostane vlhká, môžete oblasť prelepiť aj igelitovým vreckom alebo plastovou fóliou. Handričku a plastový obal nechajte nad lepidlom asi tri hodiny. Snažte sa handričku a lepidlo zdvihnúť namiesto utierania, pretože nechcete lepidlo všade rozotrieť, a potom nechajte oblasť vyschnúť. Nižšie uvádzame niekoľko ďalších nápadov, ako dostať lepidlo z plastu.

Sóda bikarbóna a rastlinný olej

Väčšina z nás má v špajzi trochu jedlej sódy a oleja, takže by to mala byť jednoduchá metóda. Jednoducho zmiešajte rovnaké množstvo oleja a jedlej sódy, pričom nezáleží na type oleja, všetky oleje by mali fungovať rovnako. Tu je niekoľko príkladov, rastlinný olej, slnečnicový olej alebo kokosový olej. Kombinujte tieto dve zložky, kým sa zo zmesi nestane pasta. Môžete to považovať aj za skvelý peeling pokožky.

Množstvo, ktoré skombinujete, bude závisieť od veľkosti zvyškov lepidla. Na vytvorenie dostatočného množstva, napríklad nálepky na pohári, by malo stačiť 15 ml každej zložky. Kokosový olej má však väčší obsah tuku, ktorý by mohol byť užitočnejší na odolné zvyšky značiek. Pastu zapracovávajte do lepidla, kým nie je pokrytá celá plocha. Ak nechcete používať prsty, môžete lepidlo nanášať aj pomocou handričky.

Jednoduchý odstraňovač lepidla z PVC

Nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny, aby lepidlo zmäklo, a potom pomocou drhnúcej hubky vydrhnite zvyšky. Pokračujte v čistení, kým si nevšimnete, že sa zvyšky lepidla dvíhajú. Ak zvyšky zostanú, znovu naneste zmes oleja a jedlej sódy a postupujte rovnakým spôsobom. Nakoniec plastový povrch umyte teplou vodou a mydlom, aby ste sa zbavili lepidla, ako aj zvyškov oleja.

Najlepšie je použiť mydlo na umývanie riadu, pretože je určené na odstraňovanie mastných a olejnatých látok. Opláchnite plastový povrch a nechajte ho uschnúť.

Odstránenie lepidla z plastu pomocou octu

Môžete namočiť handričku do trochu octu a potom ju položiť na lepidlo, nechať pôsobiť približne 15 minút až pol hodiny a potom vyčistiť. Lepidlo by sa malo uvoľniť a pôjde ľahko odstrániť, ale ak potrebujete, môžete ho aj zoškrabať alebo použiť zubnú kefku na jeho odstránenie. Ocot nemá najlepšiu vôňu, preto miesto opäť očistite trochou vody a mydla.

Ako odstrániť lepidlo z plastu pomocou domácich produktov

Môžete tiež naplniť misku trochou octu a namočiť do nej predmet so zvyškami lepidla. Pred namočením vyskúšajte ocot alebo akýkoľvek odstraňovač lepidla na menšej ploche plastového povrchu. Už sme spomínali olej a sódu bikarbónu, môžete však vyskúšať aj sódu bikarbónu a ocot, ktoré po zmiešaní vybublajú.

Ďalšie domáce metódy na odstránenie lepidla z plastu

Keď sa učíte, ako dostať lepidlo z plastu, miernejšou metódou je jednoducho použiť trochu zvlhčovača alebo obyčajný rastlinný olej. Zvyšky lepidla pokryte zvlhčovačom alebo olejom, nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom očistite handričkou. Môžete vyskúšať aj odličovacie obrúsky, jednoducho potrite miesto obrúskom, nechajte pôsobiť a potom očistite handričkou alebo papierovou utierkou. Mnohí z nás sa pokúšajú zoškrabať zvyšky lepidla nechtami, čo môže fungovať, môžete však použiť aj špachtľu, škrabací nôž, žiletku alebo starú kreditnú kartu. Lepidlo môžete skúsiť aj zmraziť, plastový predmet vložte do mrazničky alebo môžete použiť kocky ľadu vo vrecúšku a potrieť ním dané miesto.

Ako dostať superlepidlo z plastu

Lepidlo by malo stuhnúť a potom ho môžete zoškrabať. Môžete tiež skúsiť použiť teplo zo sušiča vlasov, držte ho v dostatočnej vzdialenosti, aby ste nepoškodili povrch. Namiesto fénu môžete tiež skúsiť povrch zľahka naparovať. Medzi ďalšie predmety v domácnosti, ktoré môžete použiť na odstránenie zvyškov lepidla, patrí arašidové maslo a majonéza. Olej v týchto produktoch je to, čo robí svoju prácu, naneste vrstvu na lepidlo, ktoré chcete odstrániť, a nechajte pôsobiť 30 minút. Zotrite čistou handričkou.

Môžete tiež skúsiť použiť gumovú gumu; to však môže fungovať len na tenké alebo zvyškové vrstvy lepidla. Gumičkou pevne pretrite zvyšky lepidla. Ak ide o malú plochu, malo by stačiť použitie gumy na konci ceruzky.

Ako odstrániť lepidlo z plastu pomocou liehu a acetónu

Podobne ako v prípade vinylu, aj na odstránenie lepidla z plastového povrchu môžete zvážiť acetón alebo alkohol na potieranie. Tie sú abrazívnejšie, takže by mohli poškodiť plastový povrch. Opäť platí, že pred použitím najprv vyskúšajte určitú oblasť. Namočte kúsok vatovej tyčinky alebo papierového uteráka do acetónu a potierajte zvyšky lepidla, kým nezmäknú. Pri odstraňovaní neotierajte čistou handričkou.

Ako ľahko dostať lepidlo z plastu

Ako dostať superlepidlo z plastu? Jednou z ďalších možností, ktorá je jemnejšia ako dve vyššie uvedené možnosti, je tzv. odlepovač, ktorý má nitrometánovú zložku. Aj keď je jemnejší ako acetón, pri jeho použití na plasty treba byť opatrný. Tento výrobok ľahko nájdete v blízkom obchode alebo ho môžete vyhľadať na internete.

Komerčné odstraňovače lepidiel

Existujú aj výrobky na odstraňovanie lepidla z plastov. Ide o produkty ako Goo Gone, ktorý je špeciálne vyrobený na odstraňovanie zvyškov lepidla z povrchov. Stačí postupovať podľa návodu na použitie výrobku, naniesť a zoškrabať alebo zotrieť. Potom máte k dispozícii niektoré výrobky, ktoré sú univerzálnejšie a môžete ich použiť na odstránenie mastnoty, špiny a, samozrejme, lepidla z povrchov. Hovoríme o WD-40, mazacom a čistiacom výrobku, ktorý sa väčšinou používa ako rozpúšťadlo a rozpúšťač hrdze.

Nastriekajte na lepidlo, ktoré chcete odstrániť, nechajte pôsobiť niekoľko minút a očistite handričkou.

Odstraňovač lepidla na PVC

Vaše priemerné superlepidlo a polyvinylchloridové (PVC) lepidlo nie sú rovnaké. Lepidlo na PVC (polyvinylchlorid) je známe aj ako lepidlo s rozpúšťadlovým cementom a nevytvára len spojenie, ale vytvára chemickú reakciu a spája dva kusy PVC materiálu, čím vytvára trvalý spoj. Nemôžete použiť odstraňovač PVC (polyvinylchloridového) lepidla; časť, ktorá spôsobuje problémy, budete musieť vyrezať.

Odstraňovač lepidla na PVC

Potom budete musieť okraje obrúsiť, aby ste vytvorili hladký povrch, a utrieť prach. Pripojte novú tvarovku a rúru, rúru a tvarovku natrite základným náterom na PVC (polyvinylchlorid) a potom použite PVC (polyvinylchloridový) tmel. Umiestnite všetky komponenty dohromady a nechajte ich vyschnúť a spojiť.

Odstraňovanie lepidla z plastu Tipy a triky

Niekedy sa môže stať, že pri používaní domácich prostriedkov na riešenie problémov, ako je odstraňovanie lepidla z plastových povrchov, to môže dopadnúť horšie ako predtým. Napríklad použitie silného rozpúšťadla na odstraňovanie lepidla na mäkký plast, ktorý sa pri tom poškodí. Preto je najlepšie dodržiavať niekoľko pokynov a tipov, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.

 • Acetón a iné silnejšie lepidlá by sa mali najprv vyskúšať, aby nedošlo k ich poškodeniu.
 • Pri odstraňovaní lepidla ho rozotrite, aby ste sa ho zbavili, pretože utieranie zmäknuté lepidlo len viac rozotrie.
 • Pri použití acetónu ho nenechávajte na povrchu príliš dlho.

Najlepšie spôsoby odstraňovania lepidla z plastu

 • Vždy si prečítajte etikety na výrobkoch odstraňovačov lepidla, aby ste sa uistili, že ich môžete použiť na plast.
 • Použitie drhlača alebo iného brúsneho nástroja na odstránenie lepidla z plastu spôsobí poškriabanie povrchu.
 • Ak vám na plastovom povrchu až tak nezáleží, môžete na odstránenie lepidla skúsiť použiť brúsny papier.

Po prečítaní tohto článku by ste mali byť schopní odstrániť z plastových povrchov celý rad rôznych druhov lepidla. Či už ste rozliali horúce lepidlo na vinylové povrchy, alebo potrebujete odstrániť lepidlo na PVC, teraz máte všetky potrebné vedomosti na dokonalé vykonanie práce.

Často kladené otázky

Je Goo Gone dobrý odstraňovač lepidla na plasty?

Áno, Goo Gone je výrobok určený na odstraňovanie lepidla a lepkavých zvyškov a možno ho použiť na plast. Pred použitím je však najlepšie vyskúšať výrobok na malej časti plastového predmetu. Je to len preto, aby ste sa uistili, že sa plastový povrch nezafarbí alebo sa nemôže poškodiť.

Môžete odstrániť lepidlo na PVC?

PVC (polyvinylchlorid) nie je rovnaké ako vaše bežné lepidlo, pretože sa používa na spájanie PVC komponentov. Tmel s rozpúšťadlom alebo "lepidlo" vytvára chemickú reakciu, ktorá roztaví PVC diely a natrvalo ich spojí. Nie je teda možné ho odstrániť, budete musieť časti vyrezať a nahradiť ich.

Ako dostať superlepidlo z plastu?

Existuje niekoľko spôsobov odstránenia lepidla z plastu, od jednoduchých domácich prostriedkov, ako je zoškrabávanie alebo použitie oleja, až po použitie komerčného odstraňovača lepidla. Keďže existujú rôzne typy plastov a lepidiel, nie všetky metódy budú fungovať rovnako. Môžete začať najjednoduchšou metódou s teplou mydlovou vodou, a ak to nezaberie, vyskúšajte niečo iné.

Môžete na odstránenie lepidla z plastu použiť WD-40?

Áno, ako odstraňovač lepidla môžete použiť WD-40. Stačí trochu nastriekať priamo na zvyšky lepidla alebo najprv na handričku a potom miesto utrieť. Zvyšky lepidla by sa mali pomerne rýchlo odstrániť. Rovnaké výsledky však prinesie aj obyčajný rastlinný olej.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.