Ako odstrániť striekaciu penu z pokožky

Striekacia pena je veľmi obľúbeným produktom pre mnohých domácich majstrov, ktorí chcú utesniť, vyplniť alebo zaizolovať určité časti svojich domovov. Striekaná pena sa používa aj na zvýšenie energetickej účinnosti a je všeobecne známa ako polyuretánová striekaná pena. Tento výrobok je veľmi obľúbený, pretože sa dokáže pevne prilepiť na veľké množstvo stavebných materiálov, ako je sklo, kov, drevo, betón a mnoho ďalších. Rovnako ľahko a rýchlo sa však môže prilepiť aj na vaše oblečenie alebo pokožku. Keď sa to stane, nepanikárte. V tomto článku vám ukážeme, ako účinne a s čo najmenším nepohodlím odstrániť striekaciu penu z pokožky.

Zbavenie sa striekacej peny z pokožky

Striekacia pena je úžasný výrobok, ktorý dokáže utesniť medzery alebo dokonca zatepliť váš domov, ale v určitom okamihu správne skončí na vašej pokožke. Ak sa tak stane, nie je dôvod na znepokojenie, pretože vo všeobecnosti nespôsobuje žiadne poškodenie vašej pokožky, ak ide o malé množstvo. Ak sa však usadí na vašich rukách a ramenách, môže vašu pokožku podráždiť. Existuje niekoľko spôsobov alebo metód, ktoré môžete použiť na jej odstránenie z pokožky, ale musíte konať okamžite, kým je ešte mokrá. Keď zaschne, na jeho odstránenie bude potrebné silné rozpúšťadlo alebo iný typ chemikálie, prípadne extrémne trenie hrubým predmetom.

Ako ľahko odstrániť striekanú penovú izoláciu

Ako odstrániť striekaciu penu z pokožky pred jej stvrdnutím

Pri snahe odstrániť sprejovú penu z pokožky je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Ak je škvrna malá, bude sa odstraňovať ľahšie ako väčšia škvrna. Ak je pena v spreji ešte mokrá, bude sa odstraňovať ľahšie ako suchá pena. Bez ohľadu na to, o akú situáciu ide, budete môcť odstrániť sprejovú penu z pokožky.

Ak je však ešte mokrá alebo nevytvrdnutá, z pokožky ju odstránite oveľa ľahšie a rýchlejšie.

Teplá mydlová voda

Všetci máme doma prístup k teplej mydlovej vode, preto sa odporúča najprv vyskúšať túto metódu, než sa pokúsite o iné metódy alebo riešenia. Najprv budete musieť odstrániť čo najviac peny, ale neutierajte ju handričkou, pretože je veľmi lepkavá. Utieraním si ju pravdepodobne rozotriete po ďalších častiach pokožky. Vezmite tenký kúsok kartónu a opatrne z neho zoškrabte čo najviac, potom si umyte ruky alebo paže teplou mydlovou vodou. Tým by sa mal pomerne ľahko odstrániť, v prípade potreby postup zopakujte.

Ako odstrániť striekanú penovú izoláciu

Teraz si ruky a paže osušte uterákom a uistite sa, že ste odstránili všetku penu. Potom sa môžete umyť čistou vodou a použiť hydratačný krém. Ak táto metóda nefunguje, môžete prejsť na niečo iné. Keď prvá metóda nefunguje, koľko času mám, kým pena začne tvrdnúť? Čas schnutia polyuretánu závisí od jeho použitia, ale povrchová vrstva by mala začať tvrdnúť približne za 10 až 20 minút a úplne vytvrdnúť za menej ako 90 minút. Za dostatočne dlhý čas môžete penu ľahko odstrániť z pokožky.

Ako odstrániť penu v spreji z pokožky pomocou acetónu

Polyuretánová pena v spreji je chemická látka, a ak sa dostane do kontaktu s vašou pokožkou, na jej rozpustenie bude potrebné rozpúšťadlo. Najbežnejším produktom dostupným vo väčšine domácností je acetón alebo odlakovač na nechty. Ak ste sa rozhodli použiť odlakovač na nechty, prečítajte si etiketu a uistite sa, že obsahuje acetón, a ak ste sa rozhodli použiť acetón, prečítajte si etiketu a uistite sa, že je vhodný pre vašu pokožku.

Opäť, rovnako ako sme hovorili, opatrne odstráňte z pokožky čo najviac peny a uistite sa, že ju nerozotriete ďalej po pokožke.

Teraz môžete penu buď preliať rozpúšťadlom, alebo môžete do rozpúšťadla namočiť handričku a potrieť ňou škvrnu. Keď sa rozpúšťadlo dostane do kontaktu s penou, začne ju zmäkčovať a vy ju potom môžete zotrieť čistou vlhkou handričkou, v prípade potreby postup zopakujte. Potom si musíte umyť ruky a pokožku teplou mydlovou vodou a uistiť sa, že ste odstránili všetku penu. Keďže rozpúšťadlo je pomerne agresívne, musíte na pokožku naniesť krém na ruky alebo iný hydratačný prostriedok, aby ste predišli akémukoľvek podráždeniu.

Ďalšie metódy, ako odstrániť striekanú penovú izoláciu

Okrem vyššie uvedených metód na odstránenie mokrej striekanej peny z pokožky môžete použiť aj riedidlá na lak, Goof Off, WD-40 alebo dokonca benzín. Postupujte rovnakým spôsobom, ako je vysvetlené pri acetóne. Na záver si umyte ruky a pokožku teplou mydlovou vodou a po skončení ju navlhčite. Pri používaní týchto výrobkov nezabudnite pracovať v dobre vetranom priestore. Vyhnete sa tak vdychovaniu toxických výparov, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Ako odstrániť striekaciu penu z rúk pomocou acetónu

Izopropylalkohol je tiež veľmi účinný pri odstraňovaní peny zo spreja pred jej stvrdnutím. Jemne ho votrite do peny a nechajte ho urobiť svoju prácu, potom si pokožku umyte a navlhčite. Niektorí profesionáli, ktorí realizujú veľké projekty týkajúce sa striekacej peny, odporúčajú používať čistiaci prostriedok na dávkovacie pištole Great Stuff. Ten dobre funguje pri odstraňovaní striekacej peny pred jej stvrdnutím. Ďalšou metódou, ktorú niektorí používajú, je detský púder. Naneste prášok na penu, kým je ešte lepkavá, a nechajte ju s práškom zaschnúť, potom by sa mala pena ľahko odlepiť.

Ako odstrániť striekaciu penu z pokožky po jej vytvrdnutí

Možno ste čakali príliš dlho a pena v spreji vytvrdla alebo stvrdla. Odstránenie peny z pokožky si vyžaduje trochu viac úsilia, ako aj trpezlivosti. Nie ste však prvý človek, ktorému sa to stalo , a existuje niekoľko rôznych metód, ktoré môžete použiť a ktoré úspešne odstránia vytvrdnutú penu z vašej pokožky.

Nemajte obavy o svoju pokožku, pretože stvrdnutá pena nepoškodí vašu pokožku a dá sa úspešne odstrániť pomocou niektorej z nižšie uvedených metód.

Zvážte oholenie svojich chĺpkov

Najskôr musíte zistiť, ako pevne sú prilepené k vašej pokožke. Výrobok je veľmi agresívny a má tendenciu zachytiť sa na povrchu pokožky, ale mnohí používatelia mužského pohlavia môžu mať na rukách pomerne veľa chĺpkov. Skúste zistiť, či sa vám ho podarí rozbiť na kúsky a odstrániť z neho čo najviac. Ak vám však tento proces spôsobuje bolesť, možno bude vhodné chĺpky jednoducho oholiť.

Ako rýchlo dostať striekaciu penu z rúk

Na postihnuté miesto naneste trochu krému na holenie, navlhčite žiletku a potom začnite chĺpky opatrne holiť, pričom postupujte v smere chĺpkov. Nezabudnite vyčistiť holiaci strojček v horúcej vode, aby ste odstránili všetky nahromadené peny a pokračujte v odstraňovaní zaschnutej peny z pokožky.

Olej a sóda bikarbóna

Na túto metódu môžete použiť akýkoľvek typ rastlinného oleja. Celú oblasť pokožky, ktorá bola zasiahnutá penou, úplne pokryte olejom, potom pridajte trochu jedlej sódy a votrite ju do zaschnutej peny. Nechajte ju chvíľu pôsobiť a potom zmes zmyte teplou mydlovou vodou.

Väčšina zaschnutej peny by sa mala odstrániť, ak však ešte nejaká zostala, postup opakujte, kým sa neodstráni všetka pena.

Pemza, pilník na nechty alebo šmirgeľ

Ak sa chystáte použiť pilník na nechty alebo šmirgeľ, uistite sa, že je umývateľný. Možno takú nemáte, potom môžete použiť aj brúsny papier strednej zrnitosti. Podržte ruku pod tečúcou vodou a pomocou pemzy alebo šmirgľovej dosky jemne zotrite z pokožky postihnuté miesto sprejovej peny.

Ako rýchlo odstrániť izoláciu zo striekanej peny

Aby ste si to trochu uľahčili, pridajte trochu mydla, ktoré môže pomôcť v procese odstraňovania stvrdnutej peny. Výhodou použitia tejto metódy je, že nepoužívate žiadne škodlivé chemikálie ani rozpúšťadlá, ktoré by mohli poškodiť vašu pokožku. Zaschnutú penu fyzicky odstránite bez toho, aby ste ju museli najprv rozpustiť.

Izopropylalkohol

Vezmite hlbokú misu, naplňte ju alkoholom a vložte do nej ruky, namočte ich približne na 10 minút. Teraz vezmite čistú suchú handričku alebo uterák a zotrite penu. Ak ešte nejaká pena zostane, opakujte tento postup, kým sa celá neodstráni.

Snažte sa penu neškriabať, pretože to môže spôsobiť určité poškodenie pokožky.

Vazelína (vazelína)

Vazelína je ďalší výrobok, ktorý môžete použiť na účinné odstránenie peny zo spreja z pokožky. Vezmite si trochu vazelíny a jemne ju votrite do zvyškov peny na rukách alebo pokožke, potom si vezmite plastovú rukavicu, uterák alebo plastovú lepiacu fóliu a zakryte si ruky. Počkajte približne hodinu alebo viac, aby vazelína mala čas zmäkčiť penu.

Ako rýchlo dostať striekaciu penu z rúk

Teraz odstráňte rukavicu a penu by ste mali byť schopní ľahko odlúpnuť. Nakoniec si ruky očistite horúcou vodou a mydlom. Ak na rukách stále nájdete trochu peny, použite pilník na nechty alebo iný plochý predmet a zvyšnú penu úplne zoškrabte. Pokožku nie je potrebné zvlhčovať, pretože to za vás urobí vazelína.

Exfoliačné mydlo

Toto je jedna z najjednoduchších metód na rozbitie peny, pretože exfoliačné mydlo má v sebe vložené drobné perličky ako piesok, a to pomáha odstrániť penu z vašej pokožky. Skúste krúživými pohybmi votrieť mydlo do zvyškov peny, čím sa vytvorí trenie a suchá pena sa rozdrobí a rozpadne.

Táto metóda môže mať za následok, že sa odstráni aj časť odumretej pokožky, preto buďte opatrní, aby ste si pokožku príliš nepoškodili.

Ako dostať striekaciu penu z rúk?

Vezmite si gumovú alebo vinylovú rukavicu a naplňte ju do polovice vodou a tekutinou na umývanie riadu. Potom si vložte ruku do rukavice a upevnite si ju okolo zápästia páskou alebo gumičkou, pričom dbajte na to, aby nebola príliš tesná. Nechajte ruku v rukavici niekoľko hodín, aby pena a pokožka zmäkli, čím sa uvoľní spojenie, ktoré pena vytvorila. Vaša ruka bude vyzerať trochu zvráskavená, ale zaschnutá pena by sa mala odlepiť. Iný spôsob použitia rukavíc zahŕňa, že vezmete pemzu a zaschnutú penu najprv pretriete.

Ako rýchlo dostať striekaciu penu z rúk

Potom vezmite trochu vazelíny a naneste ju na celú oblasť, kde je pena, a potom si ruku vložte do vinylovej alebo gumovej rukavice a nechajte ju hodinu pôsobiť, aby sa vazelína vsiakla do peny. Potom môžete rukavicu odstrániť a umyť si ruky teplou mydlovou vodou a zaschnutá pena by mala zmiznúť. Možno sa vám tieto výrobky nepozdávajú alebo ich nemáte doma k dispozícii. Poslednou možnosťou je jednoducho počkať. Jediné, čo pri tejto možnosti potrebujete, je trpezlivosť, ale bude to fungovať.

Táto metóda vás nič nestojí a približne do piatich dní sa zaschnutá pena sama zotrie a prirodzene z vašej pokožky odpadne.

Zhrnutie metód, ktoré môžete použiť na odstránenie striekajúcej peny z pokožky

Existuje mnoho výrobkov a metód na odstránenie sprejovej peny z pokožky, ale všetko závisí od toho, či je pena mokrá alebo či už úplne vytvrdla. Nasledujúca tabuľka vám poskytne veľmi dobrú predstavu o tom, aké výrobky a metódy použiť, keď sa snažíte dostať striekaciu penu z pokožky.

MetódaÚčinné na mokrú striekaciu penuÚčinné na suchú striekanú penu
Teplá mydlová voda
Acetón
Odlakovač na nechty
Riedidlá laku
Goof Off
WD-40
Benzín
91 % izopropylalkohol
Pemza
Pilník na nechty alebo šmirgeľ
Vazelína (vazelína)
Exfoliačné mydlo
Čaká sa na to

Záver

Striekacia pena je vynikajúci výrobok na vyplnenie medzier alebo zateplenie domu, ale ak sa dostane na vašu pokožku, môže byť veľmi ťažké ju odstrániť a môže spôsobiť poškodenie pokožky. Pointa je, že skôr ako začnete výrobok používať, vykonajte náležité bezpečnostné opatrenia a nasaďte si pár silných gumených rukavíc.

Ako dostať penu v spreji z rúk ľahko

Ak sa zaoberáte pomerne veľkým projektom, potom je vhodné nosiť aj vhodnú masku, ktorá vás ochráni pred prípadnými škodlivými výparmi. Ak si však niečo znečistíte na pokožke, jednoducho postupujte podľa vyššie uvedených rád s výrobkom alebo metódou, ktorá vám vyhovuje.

Často kladené otázky

Ako odstrániť striekaciu penu z pokožky, ak sa vytvrdila?

Ak pena zaschla, najlepšou možnosťou je pemza, vazelína a gumené rukavice alebo plastová lepiaca fólia. Pemza odstráni väčšinu prebytku a vazelína zmäkčí penu, aby ste ju mohli odstrániť z pokožky. Medzi ďalšie možnosti, ktoré môžete použiť, patrí pilník na nechty, šmirgľová doska, exfoliačné mydlo alebo trochu teplej vody, ktorá môže penu uvoľniť a umožniť vám ju zoškrabať alebo olúpať. Môžete tiež jednoducho počkať, kým sa za približne päť dní sama odstráni.

Ako odstránite striekaciu penu z pokožky, ak je ešte mokrá?

Najprv veľmi opatrne odstráňte čo najviac prebytočnej peny a potom skúste teplú mydlovú vodu. Ak voda nepomôže, použite acetón. Môžete použiť aj riedidlá na farby, benzín, Goof Off a AD-40, ktoré by mali vykonať svoju prácu. Po skončení nezabudnite pokožku navlhčiť.

Je polyuretánová striekaná pena toxická pre vašu pokožku?

Pri dlhodobom pôsobení izokyanátov obsiahnutých v pene by mohlo dôjsť k zápalu kože. Látka môže tiež dráždiť oči, tráviaci a dýchací trakt.

Ako dostať striekaciu penu z rúk?

Ako dostať sprejovú penu z rúk, metóda s rukavicami je najúčinnejším spôsobom. Na zmäkčenie pokožky môžete najprv použiť teplú mydlovú vodu alebo vazelínu, ruky si vložte do gumených rukavíc. Tým sa pena uvoľní z pokožky a potom ju môžete účinne odstrániť.

Ako odstrániť striekanú penovú izoláciu z oblečenia?

Sprejovú penu môžete z oblečenia odstrániť len pred jej vytvrdnutím. Vezmite suchú handru a odstráňte väčšinu prebytku, a ak nejaká pena zostane, skúste použiť acetón alebo iné rozpúšťadlo. Používajte ho opatrne, pretože môže poškodiť vaše oblečenie. Ak ste to nechali príliš dlho a pena vytvrdla, oblečenie už bohužiaľ nezachránite. Zaschnutá pena sa usadí v tkanine a nebude možné ju odstrániť.

Ako odstrániť striekanú penovú izoláciu z iných povrchov?

Ak sa striekaná pena dostane na iné pevné povrchy, môžete ju úspešne odstrániť. Vezmite nôž alebo škrabku a zoškrabte prebytočnú zaschnutú penu, potom pomocou brúsneho papiera odstráňte zvyšok. Ak sa vám nepodarí odstrániť všetku penu, možno budete musieť povrch premaľovať.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.