Ako odstrániť permanentnú fixku z dreva

Každý človek má pravdepodobne niekde doma schovaný permanentný fix. Či už z používania fixiek na svoje projekty, alebo ich vaše deti používali na remeslá či hry, veľmi často skončíme s neúmyselnými značkami na drevenom nábytku alebo iných povrchoch v domácnosti. Našťastie sme objavili najlepšie metódy, ktoré vám pomôžu odstrániť permanentný fix z dreva a iných povrchov. Skôr než teda svoj drevený nábytok odpíšete kvôli nehode s fixkami, prečítajte si náš návod nižšie, ako odstrániť permanentnú fixku z dreva.

Popis permanentných a netrvanlivých fixiek

Permanentné fixky možno použiť na toľkých rôznych povrchoch a štruktúrach. Medzi tieto povrchy patrí aj drevo. Atrament fixky sa skladá z troch zložiek, a to z rozpúšťadla, farby a živice. Farbivom pera môže byť buď farbivo, alebo pigment (farbivo je rozpustné vo vode a pigment je menej rozpustný vo vode) a rozpúšťadlo, ktoré je potrebné ako nosič farby. Z týchto dvoch riešení sa pri permanentných fixkách najčastejšie používa pigment. Silný zápach permanentných fixiek je spôsobený vysokým obsahom prchavých organických látok v rozpúšťadle. Pigment sa na povrchu udržiava vďaka živici a rozpúšťadlo sa nakoniec odparí a nie je rozpustné vo vode.

Ako rýchlo odstrániť Sharpie z dreva

Ako odstrániť permanentný popisovač z dreva

Možno sa obávate, že sa budete musieť jednoducho naučiť žiť s pohľadom na permanentnú značku na drevenom nábytku, ale skôr než stratíte vieru, mali by ste najprv vyskúšať niekoľko našich techník na odstránenie permanentných značkovačov z dreva.

Predtým, ako začnete, je však nevyhnutné skontrolovať, či bol váš povrch ošetrený. Bez ohľadu na to, čím bolo drevo ošetrené, bude rozhodujúcim faktorom pre to, ktorá metóda je pre vás najlepšia.

Mnohé z metód využívajú domáce výrobky, ktoré už väčšina ľudí má doma. Vždy sa uistite, že ste metódu najprv vyskúšali na menej viditeľnej ploche. Ďalšou vecou, ktorú treba zvážiť, je, či je drevo dokončené alebo nie. To do značnej miery rozhoduje o konečnom výsledku. preto sa vždy odporúča vyskúšať to najprv na malej ploche a otestovať povrch, či sa nepoškodí metódou. Ak sa zdá, že nepoškodí drevo, prejdite k aplikácii metódy na označenú plochu. Odporúča sa vždy pokúsiť sa odstrániť škvrnu hneď, ako ju uvidíte.

Odstránenie permanentného popisovača z hotového alebo natretého dreva

Pod pojmom hotové drevo sa rozumejú drevené povrchy, ktoré boli akýmkoľvek spôsobom zafarbené, nalakované alebo natreté. Človek by bol prekvapený, koľko výrobkov, ktoré už máte doma, vám môže pomôcť odstrániť permanentnú fixku z dreva. Poďme sa dnes podrobnejšie pozrieť na rôzne metódy, ktoré môžete použiť.

Odstránenie permanentnej fixky z dreva v domácich podmienkach

Zubná pasta

Táto metóda s použitím zubnej pasty funguje na odstránenie permanentného popisovača z dreva celkom dobre, treba však ešte zvážiť niekoľko vecí. Vyhnite sa tubám s abrazívnymi zložkami a držte sa normálnej bielej farby. Je tiež rozumné vyhýbať sa zubným pastám na báze gélu a druhom, ktoré majú bieliace vlastnosti. Túto metódu môžete použiť aj v prípade, že chcete odstrániť ostrú farbu z dreva.

  • Aby ste zabránili stekaniu zubnej pasty, uistite sa, že pracujete na rovnom povrchu.
  • Po vytlačení primeraného množstva zubnej pasty štedro pokryte označenú oblasť.
  • Po namočení handričky do trochy vody nezabudnite vyžmýkať všetku vodu, aby ste zabránili odkvapkávaniu.
  • Krúživými pohybmi niekoľko minút trite handričku po paste, ale dbajte na to, aby ste nevyvíjali príliš silný tlak.
  • Podľa smeru vlákien dreva handričku opláchnite a potom ňou zotrite zvyšky pasty z povrchu dreva.
  • Po odstránení pasty nechajte drevo vyschnúť.
  • Ak je však stopa stále prítomná, môžete skúsiť zopakovať kroky znova, pričom nabudúce pridajte štipku jedlej sódy.

Potieranie alkoholom

Cenovo dostupný a ľahko dostupný lieh na potieranie je ďalšou fantastickou možnosťou na odstránenie permanentnej fixky. Stačí naliať minimálne množstvo liehu na čistú handričku a potom jemnými pohybmi zotrieť označený povrch. Nesnažte sa trieť príliš silno, radšej doň vklepávajte, kým neuvidíte, že sa značka začína odstraňovať.

Odstránenie Sharpie z dreva acetónom

Teraz vezmite mierne navlhčenú handričku a opäť utrite drevo, aby ste odstránili všetky zvyšky, ktoré na ňom zostali. Potom nechajte drevo vyschnúť. Tieto kroky bude možno potrebné niekoľkokrát zopakovať, aby ste dosiahli požadovaný výsledok, ale uistite sa, že nepokračujete, keď začnete na handričke vidieť atrament. Ako náhrada za alkohol na potieranie sa môže použiť aj vodka, hoci by ste mali používať len neochutený druh, pretože cukry môžu potenciálne zhoršiť značku.

Majonéza

Majonéza je ďalšou látkou, ktorú ľahko nájdete doma a ktorú môžete použiť, ak chcete odstrániť ostré písmo z dreva. Vyberte si primerané množstvo majonézy a votrite ju do značky. Po niekoľkých minútach vezmite handričku a utrite ju. Ak je stopa stále viditeľná, postup môžete zopakovať znova, tentoraz možno s použitím octu.

Acetón alebo odstraňovač laku na nechty

Toto je ďalšia účinná metóda na odstránenie ostrého písma z dreva. Vezmite čistú handru a mierne ju navlhčite acetónom. Rovnako ako pri vyššie uvedenej metóde, handričkou škvrnu radšej pokvapkajte, než ju trite, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu povrchu. Ako zvyčajne, vždy najprv vyskúšajte použitie metódy na menej viditeľnej časti dreva a až potom ju vyskúšajte na označenej ploche.

V opačnom prípade riskujete, že si urobíte ešte väčšiu škvrnu. Na menšie plochy môžete použiť vatový tampón.

Melamínová pena

Melamínová pena je inak známa ako "Magická guma" a možno ju použiť na odstránenie škvŕn z hotového dreva. Opäť platí, že správna technika je trieť jemne a nepoškodiť drevo prílišným tlakom.

Lak na vlasy

Väčšina žien má tento výrobok doma, no máloktorá si uvedomuje, že má mnohostranné využitie. Možno ho použiť na odstránenie permanentného fixu z dreva, ako aj na odstránenie atramentových škvŕn na látke. Pred utretím čistou handričkou stačí výrobok nastriekať na značku na dreve.

Ako odstrániť Sharpie z dreva

Značka by mala okamžite zmiznúť. Dôležité je čo najskôr odstrániť zvyšky spreja. Aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu dreva, môžete ako náhradu použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky, ak nemáte po ruke lak na vlasy.

Detský olej

Ak nemáte inú možnosť, na odstránenie permanentnej fixky z dreva možno použiť aj detský olej. Pomocou čistej handričky a malej kvapky detského oleja jemne potrite atramentovú značku a postup opakujte, nanášajte viac oleja a trite, kým sa atrament nezačne dvíhať na handričku a odlepovať od dreva.

Ako dostať Sharpie z dreva (nedokončené drevo)

Ak sa snažíte odstrániť sharpie z dreva, ktoré je ešte nedokončené moridlom, farbou alebo lakom, môžete možno vyskúšať vlhčené utierky. Postupujte v smere vlákien a potrite označenú oblasť. Detské obrúsky obsahujú malé množstvo alkoholu, takže aj keď sa neodstráni celá značka, obrúsky by mali odstrániť časť, ak nie celú škvrnu.

Odstránenie permanentnej fixky z dreva

Prípadne môžete ako náhradu vyskúšať lak na vlasy alebo alkohol. Ak používate lak na vlasy, najprv ho nastriekajte na uterák a potom uterákom potrite povrch, aby ste nepoužili príliš veľa spreja naraz. Potom môžete skúsiť odstrániť zvyšné stopy pomocou brúsneho papiera so zrnitosťou 80 a jemne brúsiť v smere štruktúry dreva. Môžu zostať hrubé stopy, preto môže byť potrebné ďalšie brúsenie brúsnym papierom so zrnitosťou 100 až 120, aby sa vzhľad povrchu dreva vyhladil. Je dôležité nepoužívať silné ťahy, ale brúsny papier nanášať zľahka v smere štruktúry dreva.

Potom sa odporúča drevo ošetriť olejom alebo naniesť moridlo či lak. To pomôže zabrániť ďalšiemu poškodeniu v budúcnosti.

Ako odstrániť nepermanentnú fixku z dreva

Väčšinu škvŕn od nepermanentných fixiek možno okamžite odstrániť čistou handričkou namočenou v troche vody. Prípadne si môžete v obchode kúpiť mierne abrazívny roztok alebo enzymatický čistiaci prostriedok. Možným abrazívnym roztokom, ktorý môžete použiť, je jedlá sóda. Na túto metódu budete potrebovať trochu liehu aj čistú handričku.

Ako ľahko dostať Sharpie z dreva

Keď máte všetky nástroje pohromade, môžete roztok naniesť a potom ho nechať niekoľko minút pôsobiť. Potom vezmite handričku a navlhčite ju. Krúživými pohybmi utierajte oblasť, kým z čistiaceho roztoku nezostane nič. Ak je táto metóda neúčinná, skúste použiť lieh a pretrite značku handričkou. Po vyčistení handričkou nechajte povrch zaschnúť. Nezabudnite nepoužívať brúsny papier na hotové drevo, ale budete musieť mať trpezlivosť pri odstraňovaní stopy vrstvu po vrstve pomocou handričky a jemného čistiaceho roztoku.

Čokoľvek, čo je príliš abrazívne, poškodí povrch dreva alebo spôsobí, že značka bude ešte horšia ako predtým.

Ako odstrániť permanentnú fixku z iných povrchov

Permanentné popisovače sú určené na prácu na mnohých povrchoch vrátane dreva. Niekedy sa však stane, že tieto fixky omylom alebo náhodou použije dieťa na domáce povrchy, napríklad na obrus, stenu alebo kus nábytku.

Jednoduché odstránenie Sharpie z dreva

V týchto prípadoch budete musieť nájsť jedinečné riešenie, ktoré vám pomôže zbaviť sa týchto nevzhľadných chýb. Pozrime sa na niektoré povrchy, ktoré by mohli potrebovať vašu pomoc, a na to, ako sa s nimi vysporiadať.

Typ povrchuSpôsob odstránenia
Laminátové doskyV prípade laminátových dosiek môžete na škvrnu naniesť malé množstvo rastlinného oleja a potom ju zotrieť mydlovou vlhkou handričkou.
OblečenieNaneste kvapku laku na vlasy a potom utrite.
Pohovky a kreslá s poťahomNaneste trochu pasty z jedlej sódy a drhnite o značku, kým nezmizne.
Stena domuNa škvrnu použite kvapku citrónovej šťavy.
KožaMalé množstvo bieleho octu naneste priamo na znečistené miesto, nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom zotrite handričkou.
Biela tabuľaPermanentnú fixku prekreslite nepermanentným fixom a potom vyčistite gumenou gumou na biele tabule.
KožaVyskúšajte odličovacie obrúsky, zvyčajne fungujú perfektne.
KoberceKvapnite na škvrnu kvapku odlakovača na nechty, vezmite čistú handričku a zotrite ju.
PlastovéVäčšinu permanentných fixiek z plastových povrchov odstránite pomocou malého množstva dezinfekčného prostriedku na ruky.
Dvere skriniekNa značku pridajte kvapku rastlinného oleja a potom ju jemne utrite vlhkou handričkou.
SkloSkúste na sklo naniesť trochu čistiaceho prostriedku na okná alebo liehu a potom ho zotrite handričkou.

Či už ide o malé deti, ktoré prejavujú svojho vnútorného tvorivého génia, alebo o nehodu s fixkou, vždy je dobré mať v rukáve niekoľko trikov na odstránenie permanentnej fixky z drevených povrchov.

Často kladené otázky

Ako dostať Sharpie z dreva?

Metóda, ktorá je najpoužívanejšia zo všetkých, pokiaľ ide o odstránenie permanentného popisovača z dreva, je použitie zubnej pasty! Na škvrnu naneste veľké množstvo pasty a potom ju len jemnými krúživými pohybmi rozotrite. Potom ju môžete zotrieť, ale ak stále zostáva, možno budete musieť postup zopakovať.

Ako odstrániť permanentnú fixku na olejovej báze?

Na odstránenie značiek Sharp z dreva na báze oleja môžete použiť acetón alebo alkohol. Pomocou vatového tampónu alebo vaty jemne trite zafarbené miesto, kým sa atrament nezačne uvoľňovať.

Sú popisovače Sharpie trvalé?

Väčšina výrobkov Sharpie je permanentná a dodávajú sa v mnohých žiarivých farbách, z ktorých si môžete vybrať a ktoré všetky môžu označovať množstvo povrchov vrátane dreva.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.