Prečo sú lepidlá na zrkadlá na stenu lepšie ako upevňovacie prvky

Kým ho nepotrebujete, pravdepodobne o zrkadlách príliš neuvažujete. Ľudia používajú zrkadlá už tisíce rokov, v skutočnosti boli vôbec prvé zrkadlá vyrobené z reflexnej vulkanickej horniny známej ako obsidián približne pred 8 000 rokmi! Odvtedy sme objavili spôsoby, ako sa dajú ako zrkadlá použiť aj iné materiály, ktoré sú buď prirodzene reflexné, alebo sa dajú hyperleštiť. V snahe vidieť naše odrazy sme prešli mnohými materiálmi, od striebra, cez nikel, chróm až po obsidián, ako sme už spomínali. Počas celého tohto procesu inovácií zostala jedna otázka rovnaká; mali by ste mať svoje zrkadlo, alebo si ho nalepiť? Tvrdíme, že to druhé, preto sa pozrime na to, ako prilepiť zrkadlo na stenu, ako na to najlepšie, aké je najlepšie lepidlo na zrkadlá na stenu a prečo sú lepidlá lepšie ako spojovací materiál.

Prečo sú lepidlá lepšie ako spojovací materiál?

Prečo sú lepidlá lepšie ako spojovací materiál? Spojovacie materiály sú tu už naozaj dlho a v určitom období boli špičkou v upevňovaní vecí na zvislé povrchy, ale s rozvojom technológií a začiatkom nového výskumu v oblasti lepiacich zmesí sa stávali čoraz menej obľúbenými.

Prečo sa to však stalo?

Upevňovacie prvky pre zrkadlo vs. lepidlo

Rovnomerná priľnavosť

Jedným z dôvodov, prečo mnohí ľudia uprednostňujú používanie lepidla pred upevňovacími prvkami, je, že namiesto toho, aby ste zrkadlo upevnili len v jednom alebo dvoch bodoch, zrkadlo sa môže zjednotiť s povrchom steny. To znamená, že váš odraz nebude deformovaný perspektívou a vaše zrkadlo bude oveľa bezpečnejšie, ako keby ste použili spojovací materiál.

Lepidlo na zrkadlá znižuje deformácie

Trvanlivosť

Ak ste boli v starom dome s trvalou inštaláciou zrkadla, potom viete, že spojovací materiál sa môže časom opotrebovať. Klince a dokonca aj nástenné spony sa môžu opotrebovať cez betón alebo sadrokartónové dosky, ku ktorým boli pripevnené, čo môže viesť k tomu, že vaše zrkadlo bude časom hrkať a dokonca sa môže nakloniť.

Ako už bolo povedané, lepidlo na stenu zrkadla vám vydrží celý život bez toho, aby zlyhalo.

Upevňovacie prvky sa časom opotrebúvajú

Nízka pravdepodobnosť korózie

Problémom kovu je, že má tendenciu časom sa rozkladať a degradovať, čo znamená, že nakoniec zlyhajú spojovacie prvky, ktoré držia vaše zrkadlo na stene, a zanechajú po sebe niekoľko rozhodne reflexných úlomkov, ktoré budete musieť upratať. Na druhej strane, lepidlo na zrkadlá na stenu môže svoje spojenie rozpustiť len pomocou určitých rozpúšťadiel, čo znamená, že vaše zrkadlo bude v bezpečí.

Zrkadlové lepidlo nezlyhá

Nie sú potrebné žiadne otvory

Jedným z hlavných problémov spojovacích materiálov je, že na ich účinnosť je potrebné vyvŕtať otvory. To si často vyžadovalo použitie objímok a/alebo surových skrutiek, ktoré zabezpečia, aby sa zvolený spojovací prvok po vložení do steny nepohyboval, čo si vyžaduje meranie a presnosť pri efektívnej inštalácii.

Pri použití lepidla na nástenné zrkadlá stačí, ak ho nanesiete na obrobok a nalepíte priamo na zvolený povrch.

Zrkadlové lepidlo eliminuje vŕtanie

Väčšia všestrannosť a nižšie náklady

Problémom spojovacích materiálov je, že tie kvalitné vás môžu stáť pomerne veľa peňazí, najmä ak ich potrebujete veľa. Veľa spojovacích materiálov je navrhnutých tak, aby spĺňali konkrétny účel, a preto nie sú ani veľmi univerzálne. Na druhej strane, lepidlo na zrkadlá na stenu sa dá použiť na rôzne účely a môže byť nakoniec oveľa lacnejšie v závislosti od značky a kvality, ktorú si vyberiete.

Umožňujú tiež oveľa rýchlejšiu inštaláciu zrkadla, než keby ste použili spojovací materiál, takže vám ušetria aj čas.

Zrkadlové lepidlo šetrí čas a peniaze

Ako prilepiť zrkadlo na stenu

Teraz, keď už viete, prečo používať lepidlo na upevnenie zrkadla, sme si mysleli, že by bolo dobré ukázať vám, ako prilepiť zrkadlo na stenu. Pri práci s vysokopevnostnými lepidlami sa vždy uistite, že máte na sebe masku a rukavice, a dbajte na to, aby bolo vaše prostredie dobre vetrané s neustálym prúdením vzduchu.

Bezpečnostné vybavenie na používanie lepidla na zrkadlá

Pri kúpe lepidla sa uistite, že je určené na použitie na zrkadlách. Nesprávne lepidlo môže obsahovať chemikálie, ktoré časom spôsobia koróziu podkladu vášho zrkadla. Keďže zrkadlo je v podstate sklo s reflexným podkladom, akékoľvek poškodenie tohto podkladu bude viditeľné cez sklo zrkadla.

Niektoré lepidlá môžu poškodiť zrkadlá

Zmerajte si zrkadlo

Ako si viete predstaviť, nie všetky zrkadlá majú rovnakú veľkosť, a preto všetky potrebujú vlastné prostriedky na upevnenie v závislosti od ich rozmerov. Aj keď sme pre lepenie, ak je vaše zrkadlo väčšie ako určitá veľkosť, voľnopredajné lepidlá pravdepodobne nebudú stačiť. Zrkadlá s rozmermi väčšími ako 0,61 × 0,61 metra nie je možné upevniť pomocou bežných lepidiel, takže v takom prípade budete odkázaní na upevňovacie prvky.

Zmerajte zrkadlo na lepenie

Ak je vaše zrkadlo menšie ako toto, mali by ste byť schopní pohodlne použiť bežné epoxidové lepidlá. To neznamená, že neexistujú lepidlá, ktoré sú schopné zabezpečiť bremená tejto veľkosti, ale pravdepodobne si ich budete musieť objednať súkromne tak, že nájdete výrobcu, ktorý sa špecializuje na vysokopevnostné lepidlá.

Malé zrkadlá prilepené na stenu

Pripravte oba povrchy

Príprava povrchu je jednou z najdôležitejších častí používania lepidla. Pýtate sa, ako pripraviť zrkadlo a stenu na použitie lepidiel? No, ak pracujete so sadrokartónovými doskami, mali by ste zvážiť, či povrch pred čistením dobre prebrúsiť. Tým sa zvýši trenie povrchu sadrokartónovej dosky a lepidlo k nej lepšie priľne.

Piesok na stenu pre lepidlo na zrkadlá

Na druhej strane, príprava zrkadla môže byť oveľa zložitejšia. Je to preto, že zrkadlá môžu mať rôzny podklad vrátane žiadneho podkladu. Ak pracujete s dreveným podkladom, postačí ľahké prebrúsenie a to isté možno povedať o syntetických materiáloch, ako je plast alebo laminát. Zrkadlá bez podkladu možno očistiť a natrieť základným náterom pomocou alkoholu, čo je rovnaký postup, aký sa používa na maľovanie sklenených povrchov.

Zrkadlo na lepidlo pripravte pomocou liehu na potieranie

Vyčistite oba povrchy

Kľúčom k efektívnemu použitiu lepidla je účinná príprava oboch povrchov, ktoré budete spájať. Vyčistenie oboch povrchov zabezpečí, že lepidlo bude schopné prilepiť sa na každý z nich bez toho, aby do procesu lepenia zasahoval prach alebo iné častice. Ako už bolo povedané, najlepším spôsobom čistenia steny je použitie starého dobrého mydla a vody.

Umývacia stena na lepenie zrkadla

Čistenie zadnej strany zrkadla (ak je vôbec podložená) závisí od typu materiálu, s ktorým pracujete. V prípade kovu môžete použiť alkohol, zatiaľ čo drevo alebo laminátový podklad môžete vyčistiť vlhkou handričkou a/alebo trochou mydla a vody. Po dôkladnom vyčistení steny a zrkadla sa uistite, že úplne vyschli, a až potom prejdite k ďalšiemu kroku procesu.

Naneste lepidlo

A teraz tá zábavná časť! Nanášanie vášho lepidla by malo prebiehať metodicky, aby ste dosiahli čo najlepšie spojenie medzi zrkadlom a stenou. Najlepší spôsob je nanášať lepidlo v pásikoch pozdĺž zadnej strany zrkadla, zhruba v pásikoch so šírkou jeden 0,64 cm, aby sa zabezpečilo, že sa po pritlačení k stene pekne rozotrie.

Ako aplikovať lepidlo na zrkadlá

Tieto pásy by mali byť od seba vzdialené približne 15,24 cm, aby sa zabezpečila dostatočná cirkulácia vzduchu v medzere medzi stenou a zrkadlom. Prečo je to potrebné? Vlhkosť má tendenciu zhromažďovať sa na miestach, kde je málo čerstvého vzduchu, čo môže viesť k vzniku plesní, ktoré by mohli časom znehodnotiť vaše lepidlo.

Používajte len špecializované lepidlo na zrkadlá

Prilepte zrkadlo

Táto časť môže byť zložitá. Najlepší spôsob, ako zabezpečiť správne nalepenie zrkadla na stenu, je vopred si naplánovať, kde a ako bude nalepené. Môžete to urobiť tak, že si vyznačíte alebo dokonca načrtnete polohu, v ktorej chcete, aby vaše zrkadlo bolo, a ak vám to pomôže, pokojne použite zrkadlo ako šablónu pre túto fázu. Keď viete, kde chcete mať zrkadlo, pritlačte ho k stene.

Tipy na lepidlo na zrkadlá

Akonáhle ho pripevníte k stene, pokračujte v tlaku. Pomaly uvoľňujte tlak na zrkadlo, aby ste zistili, či ho lepidlo účinne zavesilo, a ak áno, nechajte ho vytvrdnúť približne 24 až 48 hodín a potom ho potiahnite, aby ste skontrolovali, či lepidlo správne fungovalo. Nezabudnite potom čistou handričkou očistiť všetky lepidlá, ktoré sa vytlačili po okrajoch zrkadla.

Teraz, keď už viete, prečo sú lepidlá lepšie ako spojovací materiál, prečo by ste mali zrkadlo prilepiť na stenu namiesto použitia spojovacieho materiálu, kedy je vhodné použiť spojovací materiál namiesto lepidla a ako efektívne použiť lepidlo na pripevnenie zrkadla na stenu, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite si vybrať lepidlo určené na použitie na zrkadlá, pri práci s lepidlami vždy pracujte v dobre vetranom priestore a používajte vhodné osobné ochranné prostriedky.

Často kladené otázky

Aké je najlepšie lepidlo na lepenie zrkadiel na stenu?

Aké je najlepšie lepidlo na priľnutie zrkadla na stenu? To závisí od typu zrkadla a typu povrchu steny, ktorý chcete spojiť. Odporúčame akékoľvek 1 - alebo 2 - dielne epoxidové lepidlo s vysokou pevnosťou, ktoré dokáže zavesiť slušné množstvo hmotnosti.

Ako nalepiť zrkadlo na stenu?

Zaujíma vás, ako prilepiť zrkadlo na stenu? Postup je celkom jednoduchý, aj keď sa môže zdať na začiatku trochu skľučujúci. Všetko, čo musíte urobiť, je obrúsiť oba povrchy, zabezpečiť, aby boli oba povrchy čisté, naniesť lepidlo, pritlačiť zrkadlo na stenu a potom ho nechať zaschnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Môžete nalepiť zrkadlo bez rámu na stenu?

Zaujíma vás, aký je najlepší spôsob nalepenia bezrámového zrkadla na stenu? Pravdepodobne najlepším spôsobom, ako zavesiť bezrámové zrkadlo, je použiť malé klipy, ktoré sa pripevnia na okraj zrkadla. Tie sa dajú pripevniť na stenu buď pomocou vysokopevnostného lepidla, alebo pomocou niektorých upevňovacích prvkov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.