Lepidlo na akvárium - čo robí dobré lepidlo na akvárium dobrým?

Akváriá: Milujeme ich a vodné zvieratá, ktoré nám umožňujú pozorovať a starať sa o ne, ale ich vytvorenie a údržba môže byť trochu náročná (akvárií, nie rýb). Pri práci s akváriami alebo menšími akváriami s rybami je dôležité uistiť sa, že používate lepidlo odstupňované pre takýto typ prostredia a sily, ktoré by pri aplikácii mohli pôsobiť na váš obrobok. Čo teda robí dobré akvarijné lepidlo dobrým? Pozrime sa na to, čím sú akvarijné lepidlá výnimočné, na čo ich môžete použiť a ako vyzerajú dobré akvarijné lepidlá.

Aký typ lepidla je bezpečné používať v akváriách?

Ako sme už spomenuli, len niektoré druhy lepidiel sú klasifikované na použitie v akváriových podmienkach, tieto lepidlá majú malý alebo žiadny vplyv na okolitú vodu, a preto nie sú škodlivé pre morské živočíchy, ktoré v nich máte. Ako teda vyzerá lepidlo bezpečné pre akvárium? Existujú určité značky a/alebo chemické látky, ktorým by ste sa mali vyhnúť? Pozrime sa na tieto varianty lepidiel bezpečných pre akvárium a zistíme to.

Konštrukcia akvária

Tmely pre akváriá

Ak máte na mysli materiál, ktorý sa používa na stavbu základov, nie ste až tak ďaleko. Akvarijný cement je lepidlo vhodné pre akvárium, ktoré sa dá použiť na položenie rekvizít, ako sú koraly a malé kamene, bez toho, aby ovplyvnilo celkovú toxicitu vody, v ktorej sú ponorené.

Tento typ lepidla bezpečného pre akvárium sa zvyčajne používa na lepenie materiálov, ktoré sa používajú pri stavbe a údržbe materiálov používaných pri stavbe malých a veľmi veľkých akvárií. Pýtate sa, ktoré materiály? Zvyčajne sa používa na lepenie PVC potrubia a priehľadného živicového materiálu, ktorý sa používa na zobrazovanie morských živočíchov vo veľkých akváriách a tiež v akváriách vyrobených svojpomocne.

Cement na PVC rúrky pre nádrže s rybami

Akvarijný cement nefunguje rovnakým spôsobom ako bežné lepidlá, namiesto toho, aby jednoducho pôsobil ako prostredník medzi dvoma kusmi materiálu, akvarijný cement spája dva kusy materiálu na molekulárnej úrovni, čím sa tieto dva kusy účinne spoja do jedného.

Dobrou ilustráciou vyššie uvedeného je, ako sa používa na doslova bezproblémové spojenie akváriového pozorovacieho "skla. Presne tak, tie veľké tabule akoby skla, ktoré sa prepletajú sem a tam a tvoria tie veľké akváriové nádrže, sú akrylové materiály, ktoré boli spojené pomocou cementu (v niektorých prípadoch sú to však sklá).

Vstavané akvárium

Existujú dva druhy akrylátového cementu, a to vodnatý, ktorý sa bežne používa na spájanie plechov a po spájaní sa odparuje, a hustejší cement, ktorý sa používa na vyplnenie medzier a lepenie vecí na povrchy v nádrži a okolo nej. Tieto typy cementu by sa mali v prostredí akvária používať len vtedy, keď sú úplne vytvrdnuté.

Superlepidlá pre akváriá

Keď sa povie superlepidlo, väčšina z nás si predstaví malú tubu so život zachraňujúcim lepidlom v kuchynskej zásuvke pre prípad núdze, ale v oblasti výstavby a údržby akvárií je ešte cennejšie.

Vo všeobecnosti sa používa na upevnenie kameňov a príslušenstva na vnútornú stranu dna týchto nádrží, a to tak, že sa tieto ozdoby prilepia na malé zátky, ktoré sú určené na dno nádrže. Je však všetko superlepidlo akváriové superlepidlo bezpečné? Bohužiaľ, nie.

Novo nalepené akvárium

Etylkyanoakrylát je superlepidlo bezpečné pre akvárium, ale musí to byť len a len toto, pretože akékoľvek iné prísady v zložení lepidla predstavujú riziko šírenia toxicity pri kontakte s vodou.

Superlepidlo pre akvárium

Používanie týchto typov superlepidiel na upevnenie príslušenstva v akváriách sa nazýva fragging a lepidlá na fragging majú zvyčajne gélovú konzistenciu, aby sa s nimi ľahšie pracovalo a aby lepšie držali príslušenstvo na mieste, kým má šancu vytvrdnúť. Toto akváriové lepidlo nemusíte používať len na fragging, ale môžete ho použiť aj na účinnú opravu celého radu vecí, ako sú príslušenstvo, vybavenie, regály a dokonca aj na výrobu malých skalných skupín.

Trik pri používaní superlepidla v akváriu spočíva v tom, že ho nanesiete na daný povrch a potom ho počas tuhnutia lepidla zapracujete do polohy, čo vám umožní dosiahnuť dokonalé zloženie prvkov v akváriu a získať dobrý pocit zo sily lepidla v reálnom čase.

Silikón pre akváriá

Ak máte v úmysle používať v akváriách sklo, potom by mal byť silikón nástrojom na utesnenie. Ide o primárnu látku látky v prostredí akvária, rýchlo a účinne utesňuje miesta, ktoré by mohli spôsobiť potenciálne úniky alebo predstavovať štrukturálne nebezpečenstvo. Čo však robí silikón takým skvelým na toto použitie?

No podobne ako lepidlo na akvária má nielen veľkú pevnosť spojenia s čistými povrchmi, ako je sklo, ale dokáže odolať niekedy obrovskému tlaku, ktorý voda vyvíja na tieto povrchy, bez toho, aby stratila svoju priľnavosť k skleneným tabuliam.

Vodotesné lepidlo pre akvárium

Táto vlastnosť je pre silikón úplne jedinečná, a to je okrem cementu jedna z najvyhľadávanejších lepiacich látok v akvaristike. Znie to trochu príliš dobre na to, aby to bola pravda?

Nuž, robí všetko, čo sme už spomínali, a robí to celkom dobre, jediným problémom je, že pri použití silikónu na akváriové aplikácie musí byť 100 % čistý silikón, inak zlyhá a zničí vodotesné tesnenie, nehovoriac o tom, že váš domov alebo kancelária zostanú plné rozbitého skla.

Silikón na lepenie akvária

Nielenže nečistý silikón ovplyvní štrukturálnu integritu vašej nádrže, ale ak obsahuje veci ako inhibítory plesní, antibakteriálne prísady alebo antimikrobiálne zložky, v konečnom dôsledku ovplyvní kvalitu vody v nádrži a tým aj všetky morské živočíchy v nej prítomné.

Pozitívom je, že silikón sa naozaj ľahko používa, ale mali by ste mať na pamäti jednu vec: silikón nemôžete vkladať do vody, kým úplne nezatuhne a nevytvrdne, ak by ste to neurobili, okamžite by ste ohrozili integritu silikónu a vašej vody. Ako už bolo povedané, ušetrite si čas a peniaze tým, že budete vždy dodržiavať časové obdobie odporúčané výrobcom pre každý príslušný výrobok.

Horúce lepidlo pre akváriá

Hoci sa toto konkrétne lepidlo môže cítiť skôr ako doma v remeselníckom priemysle, možno ho bezpečne a efektívne použiť pri návrhoch a opravách akvárií a ponorných zariadení. Použitie horúceho lepidla na morské aplikácie je pomerne jednoduché, stačí vám tyčinka horúceho lepidla a pištoľ na horúce lepidlo a ste v podstate pripravení.

Lepiaca pištoľ pre akvárium

Ako už názov napovedá, pištoľ zahrieva lepidlo a nanáša ho na vami zvolený povrch, a to v podstate rovnakým spôsobom ako silikón. Je rovnako dobré ako niektoré iné lepidlá, ktoré sme doteraz spomínali?

No, to je úplne na diskusiu, navyše veľmi záleží na tom, akú značku používate a na aké materiály ho plánujete použiť. Existujú dva typy horúceho lepidla, ktoré by ste mohli použiť na akváriá a súvisiace zariadenia, a to etylén-vinylacetát (EVA) alebo metalocén, pričom druhý typ je špičková verzia a prvý je cenovo dostupnejší variant horúceho lepidla.

Chemikálie používané v horúcich lepiacich tyčinkách sú vo všeobecnosti úplne neškodné, ale vždy by ste sa mali informovať na etikete a u výrobcu, aby ste sa uistili, že ich používaním v nádrži nebude ohrozená kvalita vody.

Podobne ako pri silikóne, aj pri horúcom lepidle sa musíte uistiť, že je úplne stuhnuté a vytvrdnuté predtým, ako príde do kontaktu s vodou, ale na druhej strane by bolo dosť ťažké aplikovať horúce lepidlo pod vodou.

Horúce lepidlo pre akvárium na ryby

Mali by ste mať na pamäti, že horúce lepidlo nemá takú lepiacu silu, aby zadržalo vodu, ale funguje ako prechodné riešenie, ak sa niekedy ocitnete v núdzi. Vzhľadom na to by sme neodporúčali zvoliť ho lepidlo ako prvú voľbu ako akváriové lepidlo, ak si môžete pomôcť.

Typ lepidlaJe bezpečné pre akvárium?
Silikónové
Cement
Epoxidová živica
Super lepidlo
Lepidlo za tepla
Lepidlo na palce

Na čo sa dá použiť akvarijné lepidlo?

Akváriové lepidlo sa dá použiť na rôzne účely, či už staviate vlastnú nádrž od základov, opravujete filtre, dávate dokopy vodovodné potrubie, alebo jednoducho zabezpečujete veci, ako sú rastliny a dekorácie, použitie superlepidla v akváriu môže byť veľmi prospešné.

Cementové lepidlo pre akvárium

Slúži tiež ako prostriedok, ktorý vám pomôže vyhnúť sa trvalým zabezpečovacím mechanizmom, ako sú svorky alebo skrutky, ktorých inštalácia môže byť nákladná a časovo náročná bez poškodenia vášho diela.

Okrem týchto aplikácií ho môžete použiť na mierne uľahčenie manipulácie s vašimi dekoráciami ich zlepením, dobrým príkladom je zlepenie menších kameňov alebo kamienkov, aby sa ľahšie zbierali pri čistení nádrže, alebo jednoducho prilepenie ďalších prvkov na sklenenú alebo plastovú plochu vašej nádrže.

Neodporúčame vám pokúšať sa na nádrži s rybami používať lacnejšie lepidlá alebo také, ktoré nie sú klasifikované na použitie vo vode alebo v jej okolí, pretože riskujete kontamináciu vodných zdrojov a/alebo ohrozenie všetkých morských živočíchov, ktoré v nej žijú. Ak vás zaujíma, ktoré lepidlá by ste mali konkrétne zvážiť, máme pre vás niekoľko návrhov.

Lepidlo na opravu akvária

Aké je najlepšie akvarijné lepidlo?

Ako sme sľúbili, pripravili sme pre vás niekoľko najlepších akvarijných lepidiel, ktoré sa dajú za peniaze kúpiť. Nezabudnite si vybrať správne lepidlo pre konkrétne použitie, pretože tieto lepidlá najlepšie fungujú s materiálmi, pre ktoré sú určené. Pokusy o ich zámenu by mohli mať za následok slabú priľnavosť.

Najlepší cement: WELD-ON 16 Akrylový plastový cement

to robí tak, že chemicky spája dané kusy do jedného celistvého materiálu, čo je celkom fajn.

Zdá sa, že tím Weld-On vie, čo sa od tohto typu výrobku očakáva, a navrhol akrylátový plastový cement, ktorý je vysoko kvalitný, mimoriadne odolný a tiež sa celkom jednoducho používa. Ich akrylátový plastový cement je nielen odolný, ale aj veľmi rýchlo tuhne, čo je ideálne na všetky opravy na poslednú chvíľu.

Je špeciálne vyvinutý na použitie s plastmi a akrylátom, čo znamená, že namiesto toho, aby bol prijateľným lepidlom, ktoré funguje na množstve povrchov, bol špeciálne vytvorený tak, aby vám poskytol najlepší lepiaci spoj na všetky vaše akváriové zariadenia.

To však neznamená, že nie je všestranné, možno ho použiť na šošovky, nápisy, písmená a čokoľvek iné, o čom si myslíte, že potrebuje byť trvalo prilepené! Navyše je táto hmota číra, takže sa nemusíte obávať, že by narušila estetický vzhľad vášho diela.

Najlepšie superlepidlo: GORILLA Super Glue Gel

Pamätajte, že jediný druh superlepidla, ktorý by ste mali používať na/v akváriu, sú tie, ktoré sú čisto etylkyanoakrylátové, to znamená, že vaše možnosti sú dosť obmedzené.

Našťastie, superlepidlo gél od tímu Gorilla spadá do tejto obmedzenej kategórie lepidiel, čo znamená, že ste celkom v pohode! Spoločnosť Gorilla sa v posledných rokoch stala tak trochu domácou značkou a poskytla nám množstvo nových produktov, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou lepidla, odolnosťou a všestrannosťou v širokom spektre aplikácií.

Lepidlo Gorilla je dokonalým lepidlom na akváriové rastliny, a keďže sa toto lepidlo vyznačuje receptúrou bez stekania, zistíte, že ho používate aj s oveľa väčšou istotou. Nielenže je všestranné a ľahko sa používa, ale má aj rýchloschnúce zloženie, ktoré úplne vyschne len za 15 minút (maximálne), čo znamená, že budete mať dokonalý nástroj na všetky tie časovo náročné projekty.

Ešte stále nie ste presvedčení? Toto lepidlo je odolné voči nárazom a dodáva sa s uzáverom proti upchávaniu, ktorý zabezpečí, že vaše lepidlo Gorilla nikdy nevyschne, kým ho nepoužívate, čo je skvelé vzhľadom na to, že sa vám pravdepodobne nejaké bude povaľovať. Pýtate sa, prečo by sa vám malo nejaké povaľovať? Nuž, možno ho použiť na drevo, kov, plast, akrylové dosky, keramiku a mnohé ďalšie povrchy.

Najlepší silikón: Silikónová guma na okná a dvere: GE Silicone Clear Window & Door Silicone Rubber

Silikón je pri práci s akváriami naozaj výnimočný. Prečo? Silikón je jeden z mála materiálov na svete, ktorý má schopnosť priľnúť k čistému povrchu bez toho, aby ho poškodil alebo doň prenikol. To znamená, že pri spájaní sklenených dielov je pre vás toto lepidlo v podstate nepostrádateľné.

Tím GE to vie a zdá sa, že svoj univerzálny silikón posunul na vyššiu úroveň. Viete, pri práci s akváriami sa môže používať len 100 % čistý silikón, a to kvôli nečistotám, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre čistotu vody v akváriách.

Preto nám spoločnosť GE poskytla 100 % čistý silikón, ktorý je zároveň trvalo odolný voči poveternostným vplyvom a tiež veľmi univerzálny. Nielenže ide o jeden z najuniverzálnejších čistých silikónových výrobkov na trhu, ale bol klasifikovaný na použitie na obklady, steny, vetracie otvory, káble, vodovodné a dokonca aj strešné krytiny.

Spomenuli sme, že bol navrhnutý tak, aby spĺňal aj federálne špecifikácie? Pri hľadaní silikónu pre váš ďalší akváriový projekt nemôžete žiadať o veľa viac, ale želáme si, aby bol len o trochu lacnejší. Na druhej strane, dostanete presne to, za čo ste zaplatili, vzhľadom na to, že pri práci s akváriovým sklom doslova neexistuje náhrada za 100 % čistý silikón.

Najlepšie horúce lepidlo: SUREBONDER Mini horúca lepiaca pištoľ

pomôcka ako čokoľvek iné. Ak sa vám stane, že sa zraníte, pravdepodobne budete chcieť najlepšiu dostupnú náplasť na rozdiel od náplasti z dolárového obchodu, ktorá môže odpadnúť v okamihu, keď si ju nasadíte.

Tím Surebonder s touto filozofiou súhlasí, a hoci môže ísť o dočasné riešenie, ponúka teplú lepiacu pištoľ s dvanástimi lepiacimi tyčinkami, ktoré sa dodávajú pripravené na použitie za podľa nás smiešne nízku cenu.

Dokonca je vybavená dvoma nastaveniami teploty, takže si môžete počas práce upraviť rýchlosť nanášania, ale tým to nekončí, tím Surebonder vám ponúka ergonomickú lepiacu pištoľ, ktorá sa ľahko ovláda a je aj ľahká.

Ešte stále nie ste predajní? Zvážte, že je vybavená integrovaným stojanom a 15,24 cm dlhým káblom, ktorý vám poskytne všetku voľnosť pohybu, ktorú budete potrebovať pri opravovaní svojho diela. Okrem toho vám v prípade potreby zostane dokonale dobrá tavná lepiaca pištoľ a kopa lepiacich tyčiniek na iné projekty, takže máme pocit, že sa oplatí investovať a vyskúšať balík s tavnou lepiacou pištoľou od tímu Surebonder.

Čo by ste mali hľadať v akvarijnom lepidle?

Používanie superlepidla v akváriových podmienkach môže byť trochu znervózňujúce, najmä ak ide o ryby. Okrem toxicity vždy existuje možnosť, že lepidlo nevydrží a vy budete mať na rukách obrovský neporiadok.

Lepidlo bezpečné pre nádrž s rybami

Čo by ste teda mali hľadať u dobrého akvarijného lepidla? Nuž, na túto otázku nie je najľahšie odpovedať, pretože existujú určité lepidlá, ktoré boli navrhnuté na určité aplikácie. To často znamená, že tieto lepidlá fungujú zle mimo ich zamýšľaného použitia, čo znamená, že pravdepodobne budete kupovať celý rad výrobkov pre všetky tieto potreby.

Dobré akváriové lepidlo je teda také, ktoré je univerzálne, nepredstavuje potenciálne riziko znečistenia vody, má dobrú pevnosť v ťahu pre dané použitie, schne číro a ľahko sa používa. Hoci to určite nie je nemožné, ťažko nájdete lepidlo na akváriové rastliny, kamene, sklo a kamienky, ktoré by spĺňalo všetky tieto podmienky, preto odporúčame vyberať s rozumom a pred tým, ako sa rozhodnete pre nejaký výrobok, sa čo najviac poobzerať.

Teraz, keď už viete, čo je to lepidlo na akvárium, aké typy lepidiel na akvárium máte k dispozícii, ako vyzerá niekoľko dobrých lepidiel na akvárium a na čo si dávať pozor pri výbere lepidla na váš ďalší akváriový projekt, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite sa poobzerať a uistite sa, že lepidlo, ktoré používate, nebude škodlivé pre vašu vodu alebo morské živočíchy.

Často kladené otázky

Aké je dobré lepidlo na akváriové rastliny?

Toto je pomerne častá otázka a najjednoduchšia odpoveď je superlepidlo. Použitie čistého superlepidla bez prísad zabezpečí, že vaše rastliny zostanú v nádrži bezpečne uložené bez toho, aby kontaminovali vodu alebo morské živočíchy v akváriu.

Je horúce lepidlo pre akvárium bezpečné?

Je horúce lepidlo na akvárium bezpečné? Nuž, pokiaľ je horúce lepidlo, ktoré používate, úplne stuhnuté predtým, ako príde do kontaktu s vodou vo vašej nádrži, malo by byť v poriadku. Trváme na tom, aby ste si vždy skontrolovali obsah chemických látok v horúcich lepiacich tyčinkách prostredníctvom označenia výrobku a/alebo kontaktovaním výrobcu.

Môžete používať akvarijné lepidlo pod vodou?

Akváriové lepidlo môžete používať pod vodou alebo ako prostriedok na utesnenie častí, ktoré by mohli zmoknúť. Je to vďaka špeciálnemu zloženiu lepidla, ktoré ho robí vysoko odolným voči takým veciam, ako je tlak a vlhkosť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.