Druhy lepidiel na predaj

V súčasnosti je na predaj mnoho rôznych druhov lepidiel. V tomto článku vám pomôžeme tým, že vám poskytneme všetky potrebné informácie o všetkých dostupných druhoch lepidiel. Taktiež sa budeme zaoberať tým, na čo sa jednotlivé z nich používajú. Teraz sa pripravte na objavovanie sveta lepidiel a zostaňte s nami, aby sme vám odpovedali na všetky vaše otázky.

Typy lepidiel

Lepidlo je jedným z výrobkov, ktorý sa nachádza v každej domácnosti a používajú ho aj profesionáli v rôznych odvetviach. V domácnosti sa používa na lepenie papiera alebo na remeselné účely. Profesionáli ho používajú na spájanie mnohých prvkov alebo materiálov. Je dôležité najprv pochopiť všetky rôzne typy lepidiel, ktoré sú k dispozícii, a tiež to, aké je použitie každého z nich.

Remeselné alebo biele lepidlo pre remeselníkov

Tento typ lepidla je bežný a nájdete ho v každej domácnosti a škole na celom svete. Je to dokonalé lepidlo, ktoré sa používa na všetky porézne materiály, ako je kartón alebo papier. Lepidlo je na báze vody a jeho toxicita je veľmi nízka, takže ho môžu úplne bezpečne používať deti aj dospelí. Ak sa vám lepidlo náhodou rozleje, dá sa ľahko vyčistiť, a to aj na pokožke. Remeselné lepidlo zaschne v priebehu niekoľkých minút alebo maximálne 1 hodiny. Je to hlavné alebo hlavné lepidlo, ktoré každý milovník umenia a remesiel používa každý deň.

Biele lepidlo

Super lepidlo

Názov superlepidlo je odvodený od výnimočných rýchlych lepiacich vlastností, vďaka ktorým je ideálnou voľbou pre každého, kto musí spájať ťažké materiály. Môže ísť o materiály ako sklo, keramika, kov, drevo alebo akékoľvek iné materiály, ktoré sa ťažko spájajú, vrátane kože.

Superlepidlá sa označujú aj ako kyanoakrylátové lepidlá, čo je chemická zlúčenina, ktorá je známa svojimi rýchlymi lepiacimi vlastnosťami v kombinácii so schopnosťou vytvárať veľmi odolné a pevné spoje. Zostane vám tiež suchý a čistý povrch.

Rôzne lepidlá dnes obsahujú kyanoakrylát ako svoju primárnu lepiacu látku, ale tvorba každého z nich je iná, čo obmedzuje ich špecifické použitie. Na druhej strane, superlepidlo je mimoriadne univerzálny výrobok a zistilo sa, že je veľmi účinné pri upevňovaní rozbitých šperkov, hračiek alebo akéhokoľvek predmetu, ktorý bol poškodený a je potrebné ho opraviť.

Upozornenie! Pri používaní superlepidla buďte opatrní, pretože má tendenciu veľmi rýchlo schnúť a musíte si dávať pozor, aby ste si pri tom nezlepili prsty.

Lepidlo na drevo

Keď sa hovorí o pojme lepidlo na drevo, zahŕňa všetky typy lepidiel, ktoré sa používajú predovšetkým na spájanie kusov dreva alebo drevených povrchov. Môžu to byť rôzne druhy lepidiel na drevo - napríklad polyuretánové lepidlo, epoxidové lepidlo, lepidlo na kožu a ďalšie.

Tento typ lepidla sa používa na výrobu stoličiek, stolov, čiel, skríň, drevených rámov na obrazy a mnohých ďalších drevených predmetov. Existujú však rôzne druhy lepidla na drevo, ktoré sú určené na rôzne použitia. Tie závisia od stavu dreva a tiež od účelu, na ktorý sa má drevený predmet použiť. Bez ohľadu na to, aký typ lepidla na drevo použijete, všetky musia mať nasledujúce vlastnosti.

 • Musia byť odolné voči vlhkosti, vlhku a vlhkosti
 • Mať vynikajúcu schopnosť vypĺňať medzery, čo znamená, že musí vytvoriť tenkú vrstvu bez toho, aby medzi povrchmi dreva zostali medzery
 • Musí mať vysokú pevnosť v ťahu

lepidlo na drevo

Musíte si uvedomiť, že všetky lepidlá na drevo potrebujú dlhý čas na správne vyschnutie a vytvrdnutie, od niekoľkých hodín až po celý deň. Počas tohto procesu sa budete musieť uistiť, že sú oba povrchy pevne zovreté. To umožní lepidlu správne priľnúť. Ak ste teda stolár alebo radi pracujete s drevom, potom je pre vás lepidlo na drevo nevyhnutnosťou.

Epoxidové lepidlo

Epoxidové lepidlo je typ lepidla, ktoré je vytvorené z chemickej zlúčeniny známej ako epoxid. Tieto epoxidové lepidlá majú rôzne zloženia, vďaka ktorým sú výhodné na rôzne aplikácie, ako sú malé opravy v domácnosti až po lepenie predmetov v náročnom vonkajšom prostredí.

Epoxidy sú cenené pre svoju výnimočnú súdržnosť. Tá vyplýva z ich schopnosti vyplniť všetky malé povrchové chyby na predmetoch, ktoré sa majú spojiť.

epoxidové lepidlo

Väčšina epoxidových lepidiel sa dodáva v 2 samostatných nádobách a predáva sa ako jeden celok. V jednej nádobe sa nachádza živica, zatiaľ čo v druhej nádobe je tvrdidlo. Mnohé typy epoxidových lepidiel sú určené na viacúčelové použitie a iné sú formulované výslovne na použitie na plast, drevo, mramor alebo iné materiály.

Lepidlo na textílie

Mnohé z rôznych typov lepidiel nebudú veľmi účinné pri lepení dvoch kusov látky, tu prichádza na rad lepidlo na textílie. Ak sa snažíte opraviť roztrhané džínsy alebo opraviť čalúnenie, lepidlo na látky je vynikajúce pri spájaní rôznych druhov látok. Existuje však niekoľko rôznych druhov lepidla na látky, ktoré si môžete zakúpiť.

Niektoré lepidlá na textílie sa dodávajú vo forme pripravenej na použitie a podobajú sa bielemu lepidlu pre remeselníkov. Iné sa dodávajú vo forme pásky, ktorá vyžaduje, aby ste najprv použili horúcu žehličku na rozpustenie pasty, ktorá potom umožní lepidlo prilepiť.

lepidlo na textílie

Výhodou lepidiel na textílie je, že zostávajú pružné aj po zaschnutí a sú tiež vodotesné. Vďaka tomu môžete svoj odev bez obáv prať. Pred použitím si však musíte prečítať pokyny výrobcu na obale, aby ste nepoškodili látku.

Horúce lepidlo

Používanie horúcej lepiacej pištole na vaše projekty je v súčasnosti trendové, v skutočnosti sú mnohí používatelia Facebooku unavení z "príspevkov" o horúcom lepidle, ktoré akoby ovládli ich informačné kanály. Avšak, ako už bolo povedané, pomocou horúceho lepidla možno vytvoriť úžasné dekoratívne predmety.

Termínom horúce lepidlo sa označuje lepidlo, ktoré sa dodáva vo forme pevnej tyčinky, ktorú je potrebné pred použitím zahriať. Po zahriatí sa roztaví a potom je podobné bežnému tekutému lepidlu. Horúce lepidlo sa dodáva v priehľadnej tyčinke, ktorú je potrebné vložiť do lepiacej pištole. Na prvý pohľad sa zdá, že horúce lepidlo je obmedzené tam, kde máte k dispozícii energiu na prevádzku pištole, ale existujú aj bezdrôtové horúce lepiace pištole na mobilné použitie.

Tieto horúce lepiace tyčinky sa dajú zakúpiť v rôznych veľkostiach, vďaka čomu sú vhodné na použitie na jemných aj drsných povrchoch. Po vychladnutí lepidlo stuhne a udrží zlepené predmety pohromade. Horúce lepidlo možno použiť na väčšinu materiálov okrem kovu. Má 3 vlastnosti, vďaka ktorým je vhodné ako domáce lepidlo:

 • Ľahko sa používa
 • Rýchlo schne a tuhne
 • Veľmi vysoká pevnosť v ťahu

horúca lepiaca pištoľ

Trblietavé lepidlo

Lepidlo s trblietkami je dekoratívne lepidlo pre remeselníkov, ktoré je u detí mimoriadne obľúbené, či už ho používate na konkrétny projekt, alebo len na zábavné aktivity s deťmi doma alebo na školské projekty. Trblietavé lepidlo zabaví vaše deti a aj vás na dlhé hodiny. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko kúskov papiera a trochu trblietavého lepidla a počkajte, ako sa kreatívne nápady rozprúdia.

Trblietavé lepidlo si môžete kúpiť v rôznych živých a žiarivých farbách a niektoré z nich vám poskytnú aj metalický povrch. Toto kreatívne lepidlo je balené v plastových tubách, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu, a tiež veľmi rýchlo schne. Ak sa vám stane, že časť tohto lepidla rozlejete, žiadny problém, stačí počkať, kým zaschne, a odlepiť ho. Rozlialo sa trochu na oblečenie? Na odstránenie škvrny jednoducho použite bežné rozpúšťadlo. Cena trblietavého lepidla je lacná, ale ak si chcete vyrobiť vlastné, stačí pridať trblietky do tekutého lepidla a baviť sa.

Polyuretánové lepidlo

Polyuretán je dôležitá zložka používaná v mnohých druhoch lepidiel, ale môžete si kúpiť aj polyuretánové lepidlo predávané pod rôznymi inými názvami.

Podobne ako epoxidové lepidlo, aj polyuretán môžete kúpiť v 1- alebo 2-zložkovej forme. Polyuretánové lepidlo má obzvlášť vysokú pevnosť v ťahu a je určené pre lode, ktoré sú po vytvrdnutí úplne vodotesné. Možno ho použiť na lepenie betónu, ocele, hliníka alebo väčšiny iných typov materiálov a vydrží celý život. Polyuretánové lepidlo je odpoveďou na všetky vaše veľké projekty lepenia.

Lepidlo v spreji

Lepidlo v spreji možno použiť na rôzne aplikácie, ale najlepšie sa hodí na veľké plochy. Je pevné a dlhotrvajúce, ale tieto vlastnosti sa môžu líšiť v závislosti od materiálu, na ktorý sa nanáša. Lepidlo v spreji môžete použiť na opravy v dome, na pracovisku alebo na každodenné remeselné práce. Stačí nastriekať jeden povrch, alebo ak chcete oba povrchy, vytvoriť tenkú vrstvu lepidla a spojiť ich.

lepidlo v spreji

Lepiace pero

Lepidlo obsiahnuté v lepiacich perách je priehľadné tekuté lepidlo, ktoré vám poskytne čistý povrch a veľmi rýchlo schne. Pera sa dodávajú s hrotmi rôznych veľkostí, ktoré sú ideálne na lepenie tenkých čiar, vyplňovanie malých prasklín alebo opravu malých predmetov.

Lepiace bodky

Lepiace bodky sú malé obojstranne lepiace bodky z tuhého lepidla. Dodávajú sa v kotúčoch, dávkovačoch alebo listoch a stačí ich odlepiť od podkladových fólií a naniesť tam, kde ich potrebujete. Zvyčajne sú číre a možno ich aplikovať prakticky na akýkoľvek čistý povrch. Ak ich potrebujete odstrániť, nie je to žiadny problém, pretože sa dajú ľahko oddeliť. Sú určené na lepenie ľahkých predmetov a vydržia dlho.

Lepiace tyčinky

Som si istý, že každý z nás tento typ lepidla veľmi dobre pozná, pretože sme ich všetci používali pri školských projektoch a mnohých iných projektoch v domácnosti. Lepiaca tyčinka je okrúhle mäkké hubovité lepidlo, ktoré je v pevnej tubovej nádobe. Môžete ho potom aplikovať priamo na požadovaný povrch tak, že ho niekoľkokrát pretriete. Toto lepidlo po nanesení rýchlo vytvrdzuje a ľahko sa s ním manipuluje, čistí a je veľmi užívateľsky prívetivé. Ak použijete kvalitnú lepiacu tyčinku, je pomerne pevná, ale časom si môžete všimnúť, že papiere, ktoré ste spojili, sa začnú od seba uvoľňovať.

Návod na aplikáciu lepidla

Výkon a aplikáciu lepidla určuje mnoho faktorov, niektoré z nich sú zloženie lepidla alebo rôzne druhy dostupných lepidiel. Vytvorili sme však návod, ktorý vás pri práci s lepidlom usmerní a pomôže vám.

Čistenie predmetov

Predtým, ako začnete, sa uistite, že povrch, na ktorom budete pracovať, je čistý, bez vlhkosti, prachu alebo mastnoty, pretože to ovplyvní lepiace vlastnosti lepidla.

Majte nablízku niekoľko čistých utierok a kúsok kartónu

Všetci si uvedomujeme, že práca s lepidlom je špinavá práca, najmä ak pracujete s nesprávnym aplikátorom. Preto majte po ruke kartón a handričku, aby ste mohli hneď vyčistiť všetky náhodné škvrny, ktoré sa vám môžu rozliať.

Uistite sa, že je váš pracovný priestor správne vetraný

Niektoré druhy lepidiel obsahujú škodlivé chemikálie, z ktorých sa uvoľňujú toxické výpary. Uistite sa, že je vaše pracovisko riadne vetrané, aby ste sa vyhli vdychovaniu toxických pachov.

V prípade potreby materiál jemne obrúste

Ak pracujete s materiálmi, ako je keramika, drevo alebo kov, musíte povrch pred nanesením lepidla ľahko prebrúsiť. Tento úkon pomôže lepidlu a zabezpečí pevnejšie spojenie.

Uistite sa, že ste si všetko vopred naplánovali

Predtým, ako začnete, si premyslite priebeh svojho projektu, miesto, kde ho budete sušiť, alebo spôsob, akým ho zabezpečíte. Nie je nič horšie, ako keď ste s projektom v polovici a neviete ho poriadne udržať, alebo ho nemáte kam zavesiť, aby vyschol, a lepidlo je všade.

Prečítajte si návod

Žiadne lepidlo nie je rovnaké, preto si pred začatím prečítajte návod a potom ho do písmena dodržiavajte.

Užitočné tipy, ako používať lepidlo

 • Uistite sa, že ste nádobu po použití riadne uzavreli, aby ste predĺžili účinnosť lepidla
 • Po skončení práce s lepidlom odstráňte prebytočné lepidlo, ktoré sa nahromadilo na uzávere, skôr než ho uzavriete, aby sa zabránilo jeho prilepeniu
 • Ak nemáte v úmysle lepidlo nejaký čas znovu použiť, skúste ho uskladniť v chladničke, aby ste predĺžili jeho životnosť, pretože nepoužité lepidlo má tendenciu tvrdnúť
 • Snažte sa nanášať príliš málo alebo príliš veľa lepidla, ale robte malé bodky alebo guľôčky v rade, čím získate správne množstvo lepidla, ktoré potrebujete
 • Lepidlo veľmi ľahko nepriľne k hladkému povrchu, preto musíte povrch pretrieť brúsnym papierom, aby ste ho trochu zdrsnili. Tým sa dosiahne potrebné lepenie a lepidlo vydrží dlhšie.
 • Ak vaše lepidlo nebolo dodané so správnym aplikátorom, musíte nájsť nástroj, ktorý vám umožní naniesť rovnomernú vrstvu
 • Trvá zaschnutie lepidla dlho? Použite sušič vlasov, aby ste ho vysušili rýchlejšie. Nechajte horúci vzduch fúkať cez vytvorený spoj
 • Keď používate superlepidlo a náhodou ste si ho rozliali na pokožku, môžete ho odstrániť pomocou nejakého rozpúšťadla, napríklad acetónu. Najprv nechajte postihnuté miesto namočiť v teplej mydlovej vode a potom použite acetón. Ak nemáte k dispozícii acetón, poslúži aj odlakovač na nechty.
 • Pred aplikáciou lepidla ho najprv vyskúšajte na malom kúsku projektu, aby ste sa uistili, že ide o správny typ lepidla pre vašu aplikáciu.

Obľúbené značky lepidiel

Značka lepidla Elmer's

Ide o jednu z najobľúbenejších značiek lepidla a som si istý, že sme ho všetci niekedy použili, najmä pri školských projektoch. Lepidlo Elmer's je na trhu už viac ako 60 rokov a využili ho milióny domácností. Elmer's je značka lepidla, ktorá je obľúbená na celom svete a ľahko sa identifikuje podľa kravy zobrazenej na etikete.

Spoločnosť Elmer's vyrába lepidlá na rôzne účely, ako sú viacúčelové lepidlá, výstavné tabule, lepidlá na remeslá, lepidlá na drevo, školské lepidlá, lepiace tyčinky, ako aj plnidlá na drevo. Ak hľadáte vynikajúce viacúčelové lepidlo, odporúčame vám lepidlo Elmer's ProBond Advanced.

Značka lepidla Gorilla

Lepidlo Gorilla Glue je značka, ktorej mnohí dôverujú a ktorú si obľúbili a ktorá sa používa na rôzne druhy projektov. Lepidlo Gorilla Glue pochádza z Indonézie a potom sa dostalo do Ameriky, v súčasnosti sa vyrába v Cincinnati v štáte Ohio. Značka je známa svojou neuveriteľne vysokou pevnosťou v ťahu a výnimočnou lepiacou silou, skutočne tvrdým lepidlom. Lepidlo Gorilla sa dodáva s týmito možnosťami: Gorilla Wood Glue, Gorilla Super Glue, Gorilla Epoxy a Gorilla Original Glue.

Značka lepidla Titebond

Túto značku lepidla označovanú aj ako Woodworkers Glue uprednostňuje väčšina tých, ktorí pracujú s drevom. Lepidlo Titebond sa dodáva aj v tmavej farbe, ktorú možno použiť pri práci s tmavším drevom. Lepidlo Titebond Glue sa zdá byť o niečo lepivejšie ako mnohé iné lepidlá na drevo na trhu, ale je vynikajúce pri použití na takmer akýkoľvek druh dreva. Vo veľkej miere sa používa na holubičie chvostové spoje a iné jemné opracovanie dreva. Lepidlo Titebond je na trhu už viac ako 75 rokov.

Značka Super Glue

Super Glue je značka, ktorú používajú a ktorej dôverujú milióny ľudí na celom svete. Je to viacúčelové lepidlo dobre známe svojou kvalitou, odolnosťou, pevnosťou a rýchlym časom tuhnutia. Možno ho úspešne použiť na gumu, kov, plast a akýkoľvek neporézny povrch; ľahko sa nanáša a rýchlo lepí. Super lepidlo je skvelý výrobok, ktorý môžete mať doma na pracovisku alebo aj v aute.

Značka lepidla Bondini

Lepidlo Bondini je viacúčelové veľmi účinné lepidlo a je špeciálne navrhnuté na použitie na mastných a znečistených povrchoch a stále dodáva vynikajúcu priľnavosť. Vďaka tomu je toto lepidlo nevyhnutnosťou vo vašej dielni alebo garáži, kde sa zrejme hromadí špina a nečistoty. Lepidlo je účinné takmer na všetkých povrchoch vrátane nylonu, tehál, dreva, keramiky, vinylu a dokonca dobre funguje aj na koži.

Značka lepidla Crayola

Deti a Crayola idú dobre dokopy, preto je lepidlo Crayola výbornou voľbou značky lepidla pre deti. Dodáva sa vo forme tyčiniek aj vo fľaštičkách s lepidlom, čo z neho robí dobrú voľbu na školské účely. Lepidlo Crayola v tyčinke s trblietkami je obľúbené u detí aj dospelých a v prípade rozliatia je ľahko umývateľné.

Lepidlo značky Testors

Pre všetkých fanúšikov stavania modelov a remeselných projektov je lepidlo Testors výbornou voľbou, pretože je špeciálne navrhnuté na spájanie plastov a príbuzných materiálov. Má veľmi pevné a odolné lepidlo a dá sa kúpiť v malých tubách, ktoré uľahčujú jeho aplikáciu na modely áut, lietadiel a lodí. Ak by ste chceli radšej trvalé spojenie, potom je vynikajúci ich tekutý cement, ktorý prakticky spája plastové diely a poskytuje takmer nezničiteľný spoj.

Značka lepidla Goop

Goop je pružné a odolné lepidlo a patrí k tým značkám lepidiel, ktoré zlepia čokoľvek a všetko a po nanesení držia navždy. Lepidlo Goop Glue sa vyrába vo veľkom množstve receptúr, ktoré vám zaručia, že nájdete to správne lepidlo na konkrétny projekt. Táto značka sa dodáva ako lepidlo pre domácnosť, remeselné lepidlo, inštalatérske lepidlo, automobilové lepidlo, lepidlo pre obytné automobily, univerzálne lepidlo, lepidlo na drevo a nábytok, lepidlo na trávnik a záhradu a lepidlo na šport a vonkajšie použitie. Goop Glue je neuveriteľné lepidlo, ktoré ponúka účinné lepenie takmer všetkého.

Často kladené otázky

Na aký účel lepidlo používate?

Lepidlo môžete použiť ako vodotesný prostriedok na zastavenie vnikania vody do vozidiel, lodí alebo budov, ktorý sa označuje ako tesnenie. Niektoré umelé materiály, ako napríklad drevo alebo kúsky materiálu, sú spojené pomocou lepidla.

Aké sú dva hlavné typy lepidiel?

Dve základné lepidlá, ktoré sa po zaschnutí stávajú pevnými, sú: polymérne disperzné lepidlo, často označované ako emulzné lepidlo, a lepidlo na báze rozpúšťadiel. Lepidlo na báze rozpúšťadla sa skladá z polymérov, ktoré sú suspendované v rozpúšťadle.

Čo je silnejšie: Super lepidlo alebo horúce lepidlo?

Ak sa lepidlo Super Glue aplikuje na hladký, čistý a správne pripravený povrch, vyhráva a je jednoznačne silnejším lepidlom.

Čo sú to lepidlá?

V konštrukčnom priemysle sa bežne používajú niektoré lepidlá, ako sú kyanoakryláty, epoxidy a niekoľko akrylátových a uretánových lepidiel. Tieto typy lepidiel znesú značné namáhanie, vďaka čomu sú vynikajúce na použitie v konštrukčných aplikáciách.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.