Výhody a nevýhody sadrokartónových dosiek
Stavba alebo rekonštrukcia domu môže byť stresujúca skúsenosť. Našťastie existuje množstvo technologických inovácií a vesmírnych materiálov, ktoré nám tento proces zjednodušujú, od živicových odliatkov, dreva, ktoré nehnije ani sa neštiepi, až po peny, ktoré eliminujú potrebu klincov a lepidla. Pravdepodobne jedným z najrevolučnejších materiálov pre oblasť domácich úprav v posledných rokoch je sadrokartón, ale čo presne je sadrokartón a čo z neho robí jeden z najobľúbenejších stavebných materiálov na súčasnom trhu?
Čo je sadrokartónová doska?
Väčšina z nás má vo svojich domovoch sadrokartónové dosky, pokiaľ náhodou nemáte to privilégium mať dom postavený z čistých tehál a malty (v tom prípade klobúk dole). Ak náhodou patríte k 98 % obyvateľov USA, ktorí toto šťastie nemajú, dobre poznáte tenké kusy dosiek, ktoré rozdeľujú naše domovy na jednotlivé obytné priestory. Ak ste niekedy premýšľali, z čoho sú tieto dosky vyrobené, dnes máte šťastný deň!
Sadrokartónové dosky sú v podstate dva veľké kusy lepenky, ktoré fungujú ako povrchové vrstvy látky nazývanej sadra, papierové dosky sú vonkajšie vrstvy a sadra tvorí stred dosky ako zmrzlinový sendvič. Tento materiál bol uvedený na trh už v roku 1916 a kampane sa zameriavali na to, aký bezpečný je tento materiál na rozdiel od bežných stenových materiálov. "Veľkým lákadlom" toho, čo sa vtedy nazývalo "sheetrock", bola skutočnosť, že okrem toho, že bol relatívne lacný a ľahko sa inštaloval, bol aj ohňovzdorný.
Práve tieto vlastnosti sú hnacím motorom predaja sadrokartónu aj na súčasných trhoch, ale odkedy sa zlepšili receptúry a výrobné techniky, stal sa ešte väčším fenoménom. Prekvapivo sa sadrokartónové steny ujali až približne o 20 rokov neskôr na konci druhej svetovej vojny, to viedlo k baby boomu a ľudia hľadali lacné a účinné spôsoby, ako zatepliť svoje novozakúpené domy a zároveň ich esteticky upraviť.
Nie je prekvapením, že priemysel sadrokartónových dosiek v rokoch po vojne úplne zabil. Ľudia mali po vyplatení šekov pre vojnových veteránov peniaze na rozhadzovanie a keďže každý mal na ceste svoje patentované dva a pol dieťaťa, existovali státisíce (ak nie milióny) domov, ktoré sa rekonštruovali a/alebo rozširovali.
Čo myslíte, koľko sadry sa spotrebovalo v procese uspokojovania potrieb ich smiešne veľkých zákazníckych základní? Odpoveď je, že je to úplne irelevantné. Sadra je vedľajším produktom uhoľnej energie a vzhľadom na to, že celé USA v súčasnosti využívajú uhoľnú energiu a niektoré časti ju využívajú aj naďalej, tieto spoločnosti majú dostatok sadry na ďalších 350 rokov. Vedia to aj ony samy, vzhľadom na to, že každý rok dosahujú tržby vo výške 4 miliárd dolárov.
Zdá sa, že je to situácia, ktorá je výhodná pre obe strany, však? Spotrebitelia získajú vysokokvalitný materiál, ktorý im zaistí bezpečnosť pred požiarmi a izoluje ich domovy pred chladným počasím, pričom sa ľahko inštaluje a udržiava ich domovy v skvelom stave. No pred niekoľkými desaťročiami sme zistili, že sadrokartónové dosky nemusia byť až také skvelé pre životné prostredie, v skutočnosti môžu byť pre človeka priam smrteľné, ak sa nechajú degradovať v spojení s inými materiálmi.
Ak sa sadrokartónové dosky nelikvidujú správne, môže sa z nich vytvoriť látka nazývaná sírovodík, ktorá zapácha ako surová síra a vo vysokých dávkach môže byť pre ľudí smrteľná. Dobrou správou je, že odpad zo sadrokartónu je ľahko recyklovateľný a dá sa použiť na vytvorenie rôznych konštrukcií. Spoločnosti vyrábajúce sadrokartónové dosky sú si toho vedomé a dokonca zašli tak ďaleko, že sa priklonili k alternatívam, aby znížili svoju uhlíkovú stopu, a mnohí spotrebitelia ich nasledovali
Aké sú výhody a nevýhody sadrokartónu?
Je všeobecne známe, že v našom modernom živote sa veci stali oveľa pohodlnejšími a že efektivita aj okamžité uspokojenie sa stali základom moderných priemyselných odvetví. Položili ste si niekedy otázku, akú cenu nesie tento rozmach výroby a efektivity?
Nuž, nie je to nový fenomén, v skutočnosti v tom istom období, keď si sadrokartón získal svoju popularitu, sa v masovej výrobe objavili materiály ako plast a iné syntetické zmesi a všetci vieme, ako sa tieto materiály z dlhodobého hľadiska osvedčili. Vzhľadom na to sa pozrime na niektoré výhody a nevýhody používania sadrokartónu ako stavebného materiálu.
Aké sú štandardné hrúbky sadrokartónových dosiek?
Aká je hrúbka sadrokartónových dosiek? Pri stavbe čohokoľvek vám znalosť toho, ktoré materiály sú vhodné na aké použitie, môže ušetriť veľa času a peňazí nielen v procese výstavby, ale aj z dlhodobého hľadiska. Rôzne hrúbky sadrokartónových dosiek sú vhodné na rôzne aplikácie, preto sme nižšie vytvorili komplexného sprievodcu štandardnými hrúbkami sadrokartónových dosiek a tým, na aké aplikácie sú najvhodnejšie. Nezabúdajte, že sadrokartónové dosky sú pomerne tuhý materiál, a preto sú na menej bežné stavebné účely k dispozícii vlastné tvary, hrúbky a zloženia.
0,64 cm hrubá sadrokartónová doska
Keďže ide o najtenšiu hrúbku sadrokartónovej dosky na súčasnom trhu, je obľúbená u tých, ktorí majú zložité povrchy, ktoré potrebujú pokryť. Keďže je tento typ sadrokartónu tenký, možno ho ohýbať a zakriviť okolo rohov, dobrým príkladom je základňa točitého schodiska. Hoci sú mimoriadne užitočné, pri manipulácii s nimi by ste mali byť opatrní, pretože sú pomerne tenké a tuhé, čo znamená, že môžu byť krehké.
Posledná vec, ktorú chcete, je čistiť kúsky toho, čo malo byť vašou sadrokartónovou doskou. Pozitívom je, že sadrokartónové dosky s hrúbkou 0,64 cm vážia len približne 17,21 kg, čo znamená, že ich nebudete púšťať, pretože sú príliš ťažké, hoci odlamovanie okrajov týchto tenkých a vlasových trhlín je v tomto odvetví bežným nešťastím.
Táto hrúbka sadrokartónu sa zvyčajne používa na zakrytie existujúcich povrchov namiesto ich výmeny, preto ho zvyčajne nenájdete na veľkých plochách, ako sú steny, ale môžete ho nájsť použitý na zakrytie stropu alebo sa používa na renováciu podkrovia alebo dvoch. Ak sa vám nepodarí dosiahnuť, aby sa sadrokartónová doska s hrúbkou 0,64 cm zakrivila podľa vašich predstáv, môžete ju skúsiť trochu navlhčiť, aby bola o niečo menej tuhá.
1,27 cm hrubá sadrokartónová doska
Toto je najbežnejšia hrúbka sadrokartónovej dosky z celej série. Táto hrúbka sadrokartónovej dosky sa používa na vytváranie vnútorných stien a rovnako ako rodičia týchto detí v 50. rokoch minulého storočia mnohí majitelia domov a stavebné firmy používajú tento typ dosky v smiešne veľkých objemoch na dokončenie vnútorných priestorov. Keďže je dostatočne hrubá na to, aby izolovala váš domov a zútulnila ho, a zároveň je dostatočne ľahká na to, aby ju tí, ktorí ju inštalujú, mohli prenášať hore a dole, je táto hrúbka sadrokartónu mimoriadne obľúbená.
Tento typ sadrokartónových dosiek možno použiť s drevenými aj oceľovými nosníkmi a pracovníci v tomto odvetví ho považujú za štandardnú hrúbku sadrokartónových dosiek. Rovnako ako sadrokartón s hrúbkou 0,64 cm sa táto hrúbka sadrokartónu môže použiť aj na stropy a v prípade potreby na zakrytie existujúcich povrchov. V posledných rokoch sa na trhu objavil ľahší variant sadrokartónovej dosky s hrúbkou 1,27 cm, ktorý váži približne o 5,44 kg menej ako jeho bežný náprotivok, hoci môže byť o niečo drahší (odporúča sa poobzerať sa po najlepšej cene).
0,95 cm hrubá sadrokartónová doska
Ako hrúbka sadrokartónových dosiek, ktorú si vyberajú tí, ktorí chcú renovovať svoje domy a nahradiť existujúce sadrokartónové dosky. Táto hrúbka sadrokartónu sa dá použiť aj na zakrivené povrchy rovnako ako sadrokartón s hrúbkou 0,64 cm, ale je o niečo robustnejšia, a preto sa možno rozhodnete pre túto hrúbku sadrokartónu na rozdiel od oveľa krehkejšej sadrokartónovej dosky s hrúbkou 0,64 cm. Keďže táto hrúbka sadrokartónovej dosky je o niečo ľahšia ako jej polcentimetrový náprotivok, možno ju použiť v oblastiach, kde by sa polcentimetrové dosky mohli považovať za prehnané. Tieto aplikácie môžu siahať od stropných obkladov až po steny špajz a dokonca aj podkladové steny kuchynských skriniek.
Táto hrúbka sadrokartónovej dosky je dosť úzka, čo znamená, že sa nebude používať alebo vidieť tak často ako polpalcové dosky, ale slúži na dôležitý účel, najmä keď potrebujete hrúbku sadrokartónovej dosky, ktorá sa pohybuje na hranici medzi 0,64 cm a 1,27 cm .
1,59 cm - hrúbka sadrokartónovej dosky
Dosiahli sme najhrubšiu komerčne predávanú sadrokartónovú dosku na súčasnom trhu. Táto hrúbka sadrokartónu sa bežne nepoužíva mimo komerčných aplikácií, dobrým príkladom sú steny administratívnych budov a iných veľkých stavieb. Sadrokartónové dosky tejto hrúbky prinášajú mnoho výhod, medzi ktoré patrí okrem iného zvuková izolácia, udržiavanie okolitej teploty a zvýšená protipožiarna odolnosť. Ako si iste viete predstaviť, tieto výhody sú spojené s nárastom hmotnosti. a keď sa zvyšuje hmotnosť, zvyčajne sa zvyšuje aj hmotnosť, takže sadrokartónové dosky s hrúbkou 1,59 cm sú najťažšie sadrokartónové dosky.
To určite prispieva k tomu, že hrúbka sadrokartónových dosiek sa v našich domácnostiach nepoužíva, ale zvýšenie hmotnosti znamená aj stred, ktorý je oveľa hustejší a odolnejší voči poškodeniu vodou a korózii spôsobenej vlhkosťou vo vlhkom prostredí. Sadrokartónové dosky s hrúbkou 1,59 cm sú tiež oveľa menej náchylné na prehýbanie pri použití na stropy, preto sa vo veľkých budovách alebo viacpodlažných stavbách tento typ sadrokartónu bežne používa.
Ako vypočítať, koľko sadrokartónu potrebujete
Ak ste niekedy v živote maľovali svoj dom alebo v podstate akýkoľvek povrch, viete, že odhadnúť, koľko farby potrebujete, môže byť problém. S rovnakým problémom sa môžete stretnúť, keď zisťujete, koľko sadrokartónových dosiek potrebujete pri rekonštrukcii alebo stavbe vášho domu. Našťastie existuje jednoduchá rovnica, ktorou sa môžete riadiť, aby ste si zabezpečili správne množstvo sadrokartónu pre zvolenú aplikáciu. Podobne ako pri maľovaní je však pravdepodobné, že vám nejaká sadrokartónová doska zostane, či už preto, že ste ju nadhodnotili, alebo preto, že pri inštalácii došlo k rezaniu.
Vzorec na výpočet potrebného množstva sadrokartónu je jednoduchý: Vezmite celkovú plochu, ktorú potrebujete zakryť, a vydeľte ju číslom 32 alebo 48. Číslo, ktorým budete nakoniec deliť, závisí od toho, či používate sadrokartónové dosky 4×8 alebo 4×12. Keď už viete, koľko listov na prácu potrebujete, odporúčame vám k celkovej sume pripočítať približne 10 až 15 percent, aby ste zohľadnili plochy zvláštneho tvaru alebo povrchy, ktoré ste mohli na prvýkrát vynechať. Je to skvelý spôsob, ako zabezpečiť, aby ste nakoniec nekúpili príliš veľa alebo príliš málo sadrokartónu.
Pre vaše pohodlie tu je rovnica, ktorá by mala vyzerať: PLOCHA ÷ 32/48 = X + 10/15 %.
Keďže sadrokartónové dosky sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, možno budete musieť rovnicu mierne upraviť. Tu sú uvedené niektoré z najbežnejších variantov sadrokartónových dosiek predávaných na trhu. Tieto sa môžu vyrábať oveľa väčšie alebo menšie pre zákazkové projekty. Najpoužívanejšie rozmery sadrokartónových dosiek sú 4 stopy na 8 stôp (4×8), 4 stopy na 10 stôp (4×10), 4 stopy na 12 stôp (4×12), 4 stopy na 16 stôp (4×16) a 2 stopy na 2 stopy (2×2). Rozmery sadrokartónových dosiek spolu s hrúbkami sadrokartónových dosiek určujú, ako s nimi môžete manipulovať, aby sa zmestili do vášho prostredia, preto je mimoriadne dôležité správne posúdenie vašej pracovnej plochy, hrúbok a rozmerov.
Aké sú rôzne typy sadrokartónových dosiek?
Na trhu je okrem rôznych veľkostí a hrúbok aj niekoľko druhov sadrokartónových dosiek. Poznať jemné rozdiely vo veľkostiach plechov a ľahkých sadrokartónových dosiek je síce dobré, ale mohli by ste si kúpiť nesprávnu sadrokartónovú dosku pre vaše použitie. Pre vaše pohodlie tu uvádzame rôzne typy sadrokartónových dosiek, ktoré môžete použiť pre svoj ďalší (alebo súčasný) projekt na zlepšenie domácnosti.
Štandardné sadrokartónové dosky
Ide o typ sadrokartónovej dosky, o ktorom sme doteraz hovorili. Predáva sa v štandardných rôznych hrúbkach a rozmeroch. Tento typ sadrokartónu je cenovo dostupný, ľahko sa inštaluje a vyznačuje sa typickým čisto bielym vzhľadom. Tento typ sadrokartónu poskytuje miernu zvukovú a tepelnú izoláciu a môže poskytovať ochranu pred otvoreným ohňom. Vzhľadom na to, že táto sadrokartónová doska patrí k cenovo najdostupnejším dostupným variantom, má tendenciu predávať sa najlepšie, navyše je tento typ sadrokartónovej dosky veľmi prispôsobivý, navrhnutý tak, aby umožňoval ľahké nalepenie farby aj bežných tapiet.
Tento typ sadrokartónových dosiek sa v poslednom čase stal terčom kritiky za to, že nie je šetrný k životnému prostrediu, ako aj za to, že sa počas procesu rozkladu stáva toxickým.
Zelená tabuľa
Zelená doska je typ sadrokartónovej dosky, ktorú možno ľahko identifikovať podľa zelenej farby. Zelená doska sa v porovnaní so štandardnou sadrokartónovou doskou používa menej často, pretože sa vyrába na konkrétny účel, čo je v kontraste so štandardnou sadrokartónovou doskou, pretože sa vyrába tak, aby bola čo najuniverzálnejšia a cenovo dostupná.
Zelená doska je určená na inštaláciu v aplikáciách, kde je neustále prítomná atmosférická vlhkosť alebo voda. Zelená doska je obzvlášť odolná voči poškodeniu vodou, hnilobe, plesniam a iným škodám spôsobeným vlhkosťou, tieto vlastnosti však spôsobujú, že zelená doska je o niečo drahšia ako bežná sadrokartónová doska, pretože ju možno použiť v kúpeľniach, saunách a dokonca aj v stavebných kontajneroch. Mali by ste mať na pamäti, že zelená doska nie je v žiadnom prípade vodotesná, a preto by sa s ňou nemalo zaobchádzať ako s vodotesnou.
Modrá doska
Modrá doska (podobne ako zelená doska) je špeciálny typ sadrokartónových dosiek, ktorý má v priemysle výklenkové použitie. Modrá doska je v priemysle známa aj ako podklad pod omietku, pretože je ideálna na dýhovanie. Podobne ako zelená doska, aj tento typ sadrokartónových dosiek je mimoriadne dobre odolný voči poškodeniu vlhkosťou, ako sú škody spôsobené vodou, plesne, hniloba a súvisiace neduhy.
Na rozdiel od väčšiny ostatných sadrokartónových dosiek na trhu sa zelená doska, žiaľ, nesmie používať s blatom, páskou alebo farbou, pretože tieto nátery zle znáša.
Aj v tomto prípade, podobne ako pri zelenej doske, je zamýšľané použitie modrej dosky v priestoroch, v ktorých dochádza k zmluvám s vysokým množstvom vlhkosti alebo vlhkosti, ako sú kúpeľne a/alebo sauny. Na rozdiel od zelených dosiek by sa tento typ dosky nemal používať s podkladom z obkladačiek, namiesto toho sa jednoducho inštaluje samostatne.
Sadrokartónové dosky bez papiera
Tam, kde bežná sadrokartónová doska pozostáva zo sadry potiahnutej na oboch koncoch papierovými materiálmi, tento typ sadrokartónovej dosky nemá vo svojej konštrukcii vôbec žiadny papier. Bezpapierová sadrokartónová doska je namiesto toho skonštruovaná zo sadry v jej strede a sklených vlákien na jej povrchu, pričom sklenené vlákna majú mnoho výhod, napríklad sú o niečo tuhšie a o niečo tvrdšie ako bežné sadrokartónové dosky. `
Prítomnosť sklených vlákien v sadrokartónových doskách tiež znamená, že sú výrazne odolnejšie voči poškodeniu spôsobenému vlhkosťou a dokonca aj odolnejšie voči ohňu. Tento typ sadrokartónových dosiek rýchlo nahrádza bežné sadrokartónové dosky, hoci v súčasnosti je nepatrne drahší, dodávatelia tiež zostávajú na vážkach, či sa bezdrevné sadrokartónové dosky v porovnaní s bežnými sadrokartónovými doskami ľahšie reže.
Fialová doska
Možno ste si všimli trend týkajúci sa ľahkých variantov sadrokartónových dosiek. Mnohé z týchto typov sadrokartónových dosiek sú špeciálnymi doskami, ktoré boli navrhnuté na konkrétny účel, a v dôsledku toho majú vlastnosti, ktoré by vám mohli v mysli splývať. Fialová doska nie je príliš odlišná, jediný rozdiel medzi ňou a zelenou aj modrou doskou je skutočnosť, že jej typické sfarbenie je fialové.
Jednou z mála vecí, ktoré túto dosku odlišujú od ostatných, je, že ak si vaše použitie vyžaduje, aby vaša doska bola v priamom kontakte s vodou, je to tá, ktorú si chcete kúpiť.
V porovnaní s niektorými doskami, ktoré sme už spomenuli, má aj o niečo lepšiu odolnosť proti vlhkosti, plesniam a hnilobe, ale za tento typ sadrokartónovej dosky si poriadne priplatíte. Fialovú sadrokartónovú dosku môžete použiť na stropy, steny v kúpeľni a v podobných prostrediach.
Sadrokartónové dosky typu X
Ide o údajne najlepšiu z najlepších sadrokartónových dosiek na báze bezpečnosti. Keďže ide o najhrubšiu z hrubých sadrokartónových dosiek, s akou sa môžete stretnúť, tento typ sadrokartónovej dosky síce nie je odolný voči vode ako niektoré iné dosky, o ktorých sme písali predtým, ale je prakticky odolný voči poškodeniu ohňom. Tento typ sadrokartónových dosiek je ťažší, ťažšie sa s ním pohybuje, ťažšie sa reže a ťažšie sa inštaluje ako akýkoľvek iný typ sadrokartónových dosiek, ale zároveň patrí medzi najrozšírenejšie stavebné materiály na súčasnom trhu.
Sadrokartónové dosky typu X vyžadujú viaceré stavebné predpisy pri výstavbe obytných nehnuteľností, kancelárskych budov, a dokonca aj škôl! Okrem schopnosti zastaviť požiar zhruba na hodinu (ak je inštalovaný na oboch stranách drevenej trámovej steny) má táto neuveriteľných 1,59 cm hrubá sadrokartónová doska navyše tú výhodu, že dokáže takmer úplne zablokovať zvuk.
Zvukotesná sadrokartónová doska
Taká sadrokartónová doska, akú by sme si všetci želali mať, keď sme boli tínedžeri. Tento typ sadrokartónu má schopnosť znížiť alebo úplne zablokovať vonkajší hluk v závislosti od vašich preferencií. Na rozdiel od sadrokartónových dosiek typu X to nedokáže len vďaka svojej hustote. Zvukotesná sadrokartónová doska sa vo svojom jadre neskladá len zo sadry, v skutočnosti je v nej množstvo materiálov tlmiacich zvuk, ako sú drevené vlákna a iné polyméry, ktoré zabraňujú šíreniu zvuku cez jadro. Tento typ sadrokartónu je vďaka svojej vysokej hustote ideálny do miestností, ktoré si vyžadujú zvukovú izoláciu.
Teraz, keď už viete, čo je sadrokartón, aké sú jeho výhody a nevýhody, ako sa vyrába, aké sú jeho rôzne hrúbky a varianty, je čas, aby ste si svoje zručnosti vyskúšali v reálnom svete. Nezabúdajte na zodpovednú likvidáciu sadrokartónu, vždy zvážte, kde ho budete inštalovať, a hlavne dbajte na svoju bezpečnosť! Pozrite si aj nášho sprievodcu lepidlami na sadrokartón.
Často kladené otázky
Aká je hrúbka stropnej sadrokartónovej dosky?
Hrúbka stropnej sadrokartónovej dosky sa môže líšiť podľa vašich preferencií, ale všeobecne platí, že hrúbka stropnej sadrokartónovej dosky je približne 0,95 cm . Opäť platí, že ak uprednostňujete viac izolácie v strope, môže sa to značne líšiť, ale väčšina stavebných predpisov považuje 0,95 cm za štandard.
Aká je hrúbka sadrokartónu?
Aká hrubá je sadrokartónová doska? Hrúbka sadrokartónových dosiek závisí od spôsobu použitia. Väčšina vnútorných stien je vyrobená zo sadrokartónových dosiek s hrúbkou približne 1,27 cm. To zabezpečuje dostatočnú izoláciu a slušnú odolnosť proti poškodeniu požiarom, hoci na iné použitie môže byť vhodnejšia sadrokartónová doska, ktorá je výrazne hrubšia alebo tenšia.
Existujú tabuľky rozmerov sadrokartónových dosiek?
Obrázky tabuliek rozmerov sadrokartónových dosiek sú desiatky a možno ich použiť na určenie veľkosti aj šírky sadrokartónovej dosky pomocou vizuálnej pomôcky. Tieto tabuľky možno nájsť na rôznych webových stránkach, hoci sa dôrazne odporúča, aby ste si sadrokartónové dosky pred nákupom osobne prezreli, aby ste sa vyhli kúpe nesprávnej dosky.
Akú hrúbku sadrokartónovej dosky na steny mám najlepšie?
Na steny možno použiť rôzne hrúbky sadrokartónových dosiek, ale zvyčajne väčšina ľudí uprednostňuje sadrokartónové dosky s hrúbkou 1,27 cm, aby sa zabezpečila dostatočná izolácia a protipožiarna ochrana. Silnejšie sadrokartónové dosky môžu byť o niečo drahšie, než je väčšina ľudí ochotná zaplatiť, a môžu poskytovať oveľa väčšiu zvukovú izoláciu, než o akú sa dohadujete, pokiaľ to nie je vaším cieľom.