Ako lepiť hlinu
Hlina je jedným z najstarších stavebných materiálov v histórii ľudstva. Tento stavebný materiál má toľko pozitívnych vlastností, že je dodnes mimoriadne obľúbený v priemysle a obchode, ako aj medzi súkromnými užívateľmi. Má však rôzne nevýhody, napríklad pokiaľ ide o spájanie, pretože sa nedá zvárať ani skrutkovať. V našom sprievodcovi lepidlami vám ukážeme, ako lepiť hlinu, a rozoberieme najlepšie lepidlo na polymérovú hlinu podľa daného projektu.
Čo je to hlina?
Hlina je nielen jedným z najobľúbenejších stavebných materiálov v histórii, ale aj jedným z najstarších. Vo forme vysušených hlinených tehál sa používa už viac ako 10 000 rokov; jej použitie ako keramiky a stolového riadu je ešte staršie. Hlina sa získava z pôdy obsahujúcej ílové častice. Jej zložkami sú zase väčšinou jemnozrnné minerály.
V pôvodnom stave sa dá vďaka vysokému obsahu vody veľmi ľahko formovať, a preto sa dá vytvarovať do akejkoľvek mysliteľnej podoby. Po tvarovaní sa vysuší alebo vypáli, a tak dosiahne vysokú pevnosť a krehkosť. Vzhľadom na tieto vlastnosti existuje vysoké riziko rozbitia, čo je jedna z mála nevýhod hliny. Na druhej strane však materiál dosahuje vysokú nosnosť, najmä vďaka procesu vypalovania.
Medzi minerály, ktoré vedú k pozitívnym vlastnostiam hliny, patria:
- Silikáty
- živec
- Kremeň
- Kalcit
- Dolomit
Najmä tieto vlastnosti zabezpečujú vysokú tvárnosť ílu v surovom stave. Medzi predmetmi vyrobenými z hliny sa rozlišuje stavebná keramika a kamenina. V zásade sú oba pojmy zrozumiteľné:
- Hrnčiarske výrobky patria do skupiny jemnej keramiky. Používa sa okrem iného ako kvetináče a kade a ako predmety do domácnosti. Na ich výrobu sa spravidla ešte stále používa stará dobrá ručná práca - nie nadarmo má takáto neglazovaná keramika hrdú cenu. Po procese tvorby na hrnčiarskom kruhu sa keramika vypaľuje v peci pri teplote 1652 až 2012 °C (900 až 1100 °C). Farba výsledného riadu sa mení od žltej po červenú v závislosti od obsahu železa.
- Stavebná keramika má tú výhodu, že takmer neabsorbuje vodu, pretože sa vypaľuje pri vyšších teplotách ako kamenina. Stavebná keramika sa preto používa v oblastiach, ktorým vďačí za svoj názov, t. j. najmä pri stavbe domov alebo v záhradných a vonkajších priestoroch. Zo stavebnej keramiky sa vyrábajú predovšetkým tehly, drenážne rúry a klinkery.
Aplikácie pre lepenie hliny
Pri lepení hliny treba najprv rozlišovať medzi glazovanou a neglazovanou hlinou. Na glazovanú hlinu sa spravidla volia tenšie lepidlá ako na neglazovanú hlinu, pretože tá je nasiakavejšia a čiastočne by absorbovala tenký lepiaci film.
Lepenie hliny a terakoty je pre umelcov mimoriadne zaujímavé, pretože otvára mnoho tvorivých možností. Výhody lepenia hliny však oceňujú aj mnohí domáci majstri. Napríklad rozbitú alebo poškodenú keramiku možno veľmi dobre opraviť pomocou vhodného lepidla na pálenú hlinu. Pomocou vysokopevnostného lepidla na pálenú hlinu môžete dokonca lepiť strešné škridly.
Lepidlo na hlinu
Lepidlo na hlinené nádoby a keramiku je jedným z mála spôsobov spájania tohto materiálu. Lepidlá na pálenú hlinu sa vyrábajú v rôznych variantoch. Niektoré z nich sú vysoko odolné voči vysokým teplotám a vydržia teploty až do 1250 °C (2282 °C). Sú preto vhodné na opravy, ako aj na následné vypálenie poškodenej keramiky.
Iné lepidlá na hlinu síce nie sú odolné voči vysokým teplotám, ale sú vynikajúce na lepenie hliny. Príkladom je dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice, presnejšie stavebné lepidlo na báze epoxidu. Jeho dve zložky po zmiešaní spustia chemickú reakciu, ktorá vytvrdzuje do vysokej pevnosti a dokáže spojiť rôzne materiály. Toto lepidlo na báze hliny ponúka mnoho výhod, napríklad vysokú pevnosť v šmyku a optimálnu odolnosť voči procesom starnutia a poveternostným vplyvom. Niektoré z týchto dvojzložkových lepidiel majú dokonca účinok vypĺňania medzier.
Ak to potrebujete urobiť rýchlo a ide len o drobnú opravu, môžeme vám odporučiť použitie vhodného superlepidla. Môžete ním napríklad zlepiť poškodený hlinený hrniec. Jedným zo superlepidiel, ktoré môžeme na takéto opravy s čistým svedomím odporučiť, je nasledujúce.
Odporúčané lepidlo na hlinené hrnce: GORILLA číre lepidlo
Toto krištáľovo čisté lepidlo značky Gorilla ponúka mimoriadne silný, vodeodolný a nepenivý výrobok na lepenie hlinených hrncov a keramiky. Toto lepidlo môžete s najväčšou ľahkosťou použiť na predmety v interiéri aj exteriéri.
Stačí navlhčiť povrch vášho predmetu trochou vody (na tento účel dobre poslúži fľaša s rozprašovačom) a potom naniesť tenkú vrstvu tohto číreho lepidla. Počas prvých 15 minút by ste mali zotrieť prebytočné lepidlo a potom ho na niekoľko hodín zovrieť a nechať aspoň 24 hodín vytvrdnúť. Tento výrobok ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality a je skvelou voľbou pre menšie opravy.
Vzhľadom na množstvo výhod v porovnaní len s dvoma nevýhodami môžeme bezfarebné lepidlo značky Gorilla plne odporučiť.
Ako lepiť hlinenú keramiku
Na lepenie hlineného riadu môžete použiť dvojzložkové lepidlo, ako aj superlepidlo. Upozorňujeme, že životnosť hrnca je pri oboch typoch lepidla obmedzená. Dvojzložkové lepidlo vám však ponúka dlhší pracovný čas ako superlepidlo. Nevýhodou je, že jeho zložky musíte najprv zmiešať.
Pri zložitých lepiacich operáciách sa uistite, že používate lepidlo na vyplnenie medzier. Najprv spojte všetky fragmenty bez lepidla, aby ste zistili, či do seba dokonale zapadajú. Teraz môžete na obidve strany naniesť lepidlo na hlinu a zafixovať ho. Na tento účel môžete použiť širokú lepiacu pásku. Keď lepidlo stvrdne, môžete pásku opatrne odstrániť. Pomocou rezacieho noža opatrne zoškrabte prebytočné zaschnuté lepidlo.
Lepenie terakoty
Terakota je neglazovaný materiál, ktorý je mimoriadne obľúbený, najmä v podobe kvetináčov alebo kvetináčov. Dodáva záhrade nefalšovaný stredomorský vzhľad a veľmi prospieva chúlostivým rastlinám. S rastlinami má však túto citlivosť spoločnú, pretože terakota sa rýchlo rozbíja. Našťastie je dosť jednoduché naučiť sa lepiť terakotu za predpokladu, že máte správne lepidlo.
Najlepšie lepidlo na terakotu: PC PRODUCTS PC-Clear Epoxidové lepidlo tekuté
Spoločnosť PC Products je známa svojimi vynikajúcimi výrobkami a toto číre dvojzložkové epoxidové tekuté lepidlo nie je iné. Hoci sa lepidlo môže na prvý pohľad zdať nepriehľadnejšie, po vytvrdnutí sa toto lepidlo na hlinu stane úplne číre, čím splynie s lepeným predmetom. Toto lepidlo vytvorí pevné a odolné spojenie s vašimi terakotovými dielikmi a odolá aj chemikáliám, olejom, soliam a vode.
Práca s epoxidovým lepidlom môže byť toxická, preto by ste mali vždy nosiť vhodné ochranné pomôcky. Okrem toho lepenie s týmto dvojzložkovým epoxidovým lepidlom nie je žiadny problém, preto tento výrobok bez výhrad odporúčame.
Ako lepiť terakotu
Lepenie terakoty zvyčajne nie je problém, ak sú prítomné všetky zlomené časti a nie sú tam žiadne väčšie medzery. Ak chcete prilepiť veľmi ťažký kus terakoty alebo hlinený hrniec, mali by ste použiť naozaj silné lepidlo. V tomto prípade je prvou voľbou vyššie uvedené dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice. Boduje nielen svojou lepiacou silou, ale aj odolnosťou voči poveternostným vplyvom. To je obzvlášť užitočné pre predmety, ktoré sa používajú v záhrade.
Pri práci s týmto lepidlom však nezabudnite nosiť rukavice a v ideálnom prípade aj respirátor. Okrem toho by ste mali zabezpečiť optimálne vetranie svojho pracoviska alebo pracovať vonku.
Okrem ochranného odevu budete potrebovať aj nasledujúce predmety:
- Jemný štetec na nanášanie lepidla
- Lepidlo
- Ostrý nôž, najlepšie rezací nôž
- Lepiaca páska
- Vodovzdorný bezfarebný náter
Terakotové nádoby, ktoré sa majú lepiť, by sa mali najprv vyprázdniť, aby lepiaci šev nebol zbytočne zaťažený. Počas fázy lepenia a vytvrdzovania je tiež potrebné zabrániť vlhkosti spôsobenej zeminou prilepenou na kvetináčoch.
Všetky zlomy a praskliny dôkladne očistite jemnou kefou. Dávajte pozor, aby ste filigránový materiál príliš neobrúsili. Prach a nečistoty môžu zhoršiť priľnavé vlastnosti hlineného lepidla. Premiešajte lepidlo tak, že ovládnete piest kartuše a vytlačíte trochu lepidla na vhodnú podložku, napríklad na plastovú dosku. Obe zložky dôkladne premiešajte drevenou špachtľou. Nepoužívajte príliš veľa lepidla, inak sa môže stať, že budete musieť zlikvidovať prípadné zvyšky.
Po vyčistení začnite s vyplňovaním prasklín lepidlom z epoxidovej živice. Lepidlo používajte striedmo, aby ste potom nemuseli príliš veľký povrch zoškrabávať nožom. Teraz zlomeniny čo najpresnejšie spojte. Pred zlepením najprv skontrolujte, či dokonale zapadajú do celkového obrazu. Ušetríte si tak prácu a nebudete sa musieť rozčuľovať, keď vyprší životnosť nádoby s lepidlom. Životnosť nádoby alebo pracovný čas lepidla je obmedzený, pretože po vytvrdnutí sa už nedá ďalej používať.
Dvojzložkové lepidlo na hlinenú terakotu naneste na zlomené miesta a pripevnite príslušný črep. Upevnite ich na mieste pomocou kúska lepiacej pásky. Ak je potrebné pripevniť veľa malých črepov, môžete postupovať podľa nášho vyššie uvedeného návodu na lepenie keramiky.
Zlepené časti musia teraz vytvrdnúť aspoň 24 hodín. Počas tejto doby nesmú byť vystavené veľkým teplotným výkyvom ani vlhkosti. Prebytočné zaschnuté lepidlo môžete zoškrabať rezacím nožom. Dávajte pozor, aby ste ostrým nožom nepoškodili terakotový hrniec. Ak chcete na kvetináč naniesť vrstvu odolnú voči poveternostným vplyvom, môžete ho natrieť bezfarebným lakom.
Ak máte umelecké zručnosti alebo radi majstrujete, prečo nevzhľadné zlomy nezdobiť rôznymi dekoráciami, napríklad trblietkami, mozaikovými kamienkami alebo akrylovou farbou.
Lepidlo na hlinené strešné škridly
Okrem zabezpečenia strešných škridiel pomocou drôtu alebo špicatých príchytiek existuje aj možnosť použiť lepidlo na hlinené strešné škridly. Nie vždy je to však možné a vždy by ste sa o tom mali vopred poradiť s odborníkom. Najmä strešné škridly musia odolávať nielen zaťaženiu dažďom a snehom, ale aj občasnej prudkej búrke. Ak nie sú vhodne zabezpečené, môže dôjsť k veľkým škodám, dokonca aj k vážnym zraneniam chodcov.
Čo treba zvážiť pri lepení strešných škridiel
Pri lepení strešných škridiel treba brať do úvahy najmä zónu zaťaženia vetrom. Zjednodušene povedané, ide o závažnosť poveternostných podmienok, ktorým je dom vystavený. Zóny zaťaženia vetrom sa klasifikujú podľa nasledujúcich kritérií:
- Zóna zaťaženia vetrom 1 sa nachádza v strednom a južnom Nemecku
- Zóna zaťaženia vetrom 2 sa nachádza výlučne v strednej časti Nemecka
- Zóna zaťaženia vetrom 3 prevláda na severe
- Zóna zaťaženia vetrom 4 sa nachádza na pobreží
V závislosti od zóny zaťaženia vetrom môže, ale nemusí byť možné lepiť strešné škridly. Samotné lepenie strešných škridiel sa v skutočnosti neodporúča. Prinajmenšom by ste mali zavolať profesionálneho pokrývača, ktorý vám poradí a pomôže.
Ak sa aj napriek tomu chcete do tejto práce pustiť sami, nikdy by ste na tento účel nemali používať silikón, pretože nevytvára trvalé a odolné spojenie. Použite vysokokvalitné dvojzložkové lepidlo alebo špeciálne lepidlo, ako napríklad to, ktoré je uvedené nižšie. Dbajte na dobrú odolnosť voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Použité lepidlo musí byť tiež vodotesné a kompatibilné s farbou.
Najlepšie lepidlo na strešné škridly z polymérovej hliny: LOCTITE PL Prémiové polyuretánové stavebné lepidlo
Špičkové polyuretánové lepidlo Loctite je pevné, účinné a šetrné k životnému prostrediu. Tento výrobok vám umožní pokryť dvakrát väčšiu plochu ako pri použití bežných lepidiel a je tiež trikrát pevnejší. Dodajte svojim obkladom a dlažbám lesk pomocou tohto lepidla stavebnej kvality, ktoré môžete použiť na projekty v interiéri aj exteriéri.
Toto hlinené lepidlo je vodotesné, dá sa natierať a vytvrdzuje aj pri nízkych teplotách. Toto lepidlo môžete použiť priamo na mokré, suché alebo zamrznuté drevo. Tento výrobok sa ľahko používa vďaka tomu, že má len jednu zložku, čo z neho robí ideálnu voľbu na lepenie hlinených strešných škridiel.
Toto lepidlo stavebnej triedy od spoločnosti Loctite je ideálne na lepenie vašich hlinených strešných škridiel, pretože poskytne veľkú pevnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Výberom tohto výrobku nemôžete urobiť chybu!
Často kladené otázky
Môžete lepiť terakotu?
Lepenie terakoty je jednoduché, ak použijete správne lepidlo. Malo by ísť o dvojzložkové epoxidové lepidlo.
Ako sa lepí pálená hlina?
Vypálenú hlinu môžete upevniť pomocou lepiacej pásky, po ktorej môžete použiť dvojzložkové epoxidové lepidlo. Teraz, keď sú úlomky spojené, nechajte lepidlo vytvrdnúť. Potom môžete fixačnú pásku opatrne uvoľniť.
Hlina je ľahko lepiteľný materiál, ak použijete správne lepidlo na hlinu. So správnou technikou a niektorými nástrojmi nie je proces lepenia žiadny problém.