Čo je lepidlo bezpečné pre potraviny?

S vývojom nových technológií a s približovaním sa k spoločnosti s nulovými emisiami si výrobcovia čoraz viac uvedomujú, na čo sa ich výrobky používajú. Títo výrobcovia sa čoraz viac prikláňajú k výrobe výrobkov, ktoré sú nielen prospešné pre životné prostredie, ale sú aj bezpečné pre potraviny. Zdá sa, že medzi mnohými výrobkami, ktoré sa stávajú ekologickými a bezpečnými pre potraviny, sú najmä lepidlá, ale čo je to lepidlo bezpečné pre potraviny? Pozrime sa, čo znamená bezpečnosť potravín v súvislosti s lepidlami a ako môžete zabezpečiť, aby výrobky, ktoré používate, boli bezpečné pre potraviny.

Čo znamená bezpečná potravina v Spojených štátoch?

Možno máte dojem, že existuje univerzálna definícia bezpečnosti potravín, ktorú musia dodržiavať všetci výrobcovia potravinárskych výrobkov a výrobkov, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, ale tak to jednoducho nie je. Vo väčšine prípadov sa väčšina výrobcov a spotrebiteľov dokáže zhodnúť na určitých veciach, ktoré obaja považujú za dôležité aspekty bezpečnosti potravín, ale každá spoločnosť, priemyselné odvetvie, mesto, vláda, krajina a únia majú vlastnú definíciu bezpečnosti potravín a následné zákony, ktoré tieto definície sprevádzajú.

Sušienkové cesto na dreve

V Spojených štátoch amerických kontroluje definíciu bezpečnosti potravín Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) a uplatňuje regulačné opatrenia počas výrobných a baliacich procesov.

FDA kontroluje spôsob pestovania, skladovania, balenia, prepravy a manipulácie s potravinami počas výrobného procesu a tieto predpisy boli aktualizované v roku 2011. Tieto definície boli aktualizované v dôsledku množstva ľudí, ktorí prudko ochoreli v dôsledku ochorení z potravín v celej krajine, preto si vzali za úlohu aktualizovať každý aspekt svojich noriem riadenia globálneho dodávateľského reťazca potravín, aby sa to už nikdy neopakovalo.

Drevený mlynček na korenie

Ak sa vám to všetko zdá trochu mätúce, poďme to pre vás prehľadne zabaliť. Bezpečnosť potravín sa v podstate týka (ale neobmedzuje sa len na) prezentácie, prípravy, skladovania, prepravy a manipulácie s potravinami takým spôsobom, ktorý nemôže spôsobiť riziko ochorení z potravín bez ohľadu na to, či ide o chronické alebo akútne ochorenia.

Všetky bezpečnostné postupy stanovené Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zabezpečujú, že potraviny sú bezpečné pre nás všetkých bez ohľadu na miesto ich pôvodu, čo je dobré vzhľadom na to, ako ďaleko niektoré výrobky cestujú, kým sa dostanú na pulty našich obchodov s potravinami. Všetky uvedené skutočnosti sú veľmi všeobecným pohľadom na vec a revidované nariadenia sa podrobne zaoberajú každým z uvedených bodov.

Grilovanie na drevenej doske na krájanie

Ako zistíte, či je výrobok schválený FDA? Nuž, tu sa veci stávajú zložitejšími, než by ste očakávali. Bohužiaľ, neexistujú žiadne predpisy, ktoré by od spoločností vyžadovali, aby na obale svojho výrobku uvádzali schválenie FDA (alebo jeho absenciu). Najlepší spôsob, ako si to overiť, je buď priamo kontaktovať spoločnosť, alebo jednoducho skontrolovať ich webovú stránku alebo príbalový leták, či majú certifikát o zhode.

Ktoré potravinárske lepidlá sú vhodné na drevárske výrobky?

Existuje množstvo fór, na ktorých nájdete prakticky nekonečné diskusie o tom, či je konkrétne lepidlo bezpečné pre potraviny. Aj keď je potravinársky bezpečné, vždy sa zrejme objavia spory o tom, do akej miery je lepidlo potravinársky bezpečné.

Môže prísť do kontaktu s potravinami? Môže sa používať na predmety alebo povrchy, ktoré nevyhnutne prídu do kontaktu s potravinami? Môže sa používať na hračky detí, ktoré by mohli skončiť v ich ústach? Táto diskusia má rôzne aspekty, ktoré by mohli trvať donekonečna, takže tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť prakticky o každom type bežného lepidla alebo polyuretánového lepidla, ktoré máte v úmysle použiť v blízkosti potravín alebo priamo s nimi.

Drevený blok na krájanie na konci

Väčšina lepidiel je po úplnom vytvrdnutí bezpečná. Dokonca aj keď prehltnete malé množstvo vytvrdnutého lepidla, nespôsobí to reakciu, pokiaľ náhodou nie ste alergickí na niektoré chemické látky, ako je latex, a v takom prípade je pravdepodobnejšie, že utrpíte alergickú reakciu na povrch, na ktorý lepidlo priľnulo, na rozdiel od samotného lepidla.

Ako už bolo povedané, keď sú bežné lepidlá alebo väčšina iných lepidiel ešte vlhké alebo neboli skombinované s tužidlom, sú mimoriadne toxické a v prípade požitia spôsobia mimoriadne nepríjemné pocity. Preto každý výrobca lepidiel, ktoré sú určené na použitie na povrchoch, ktoré pravdepodobne prídu do styku s potravinami, priamo uvádza, že by ste nemali dovoliť, aby daný povrch prišiel do styku s potravinami, a to v žiadnej forme, kým výrobok úplne nezatuhne a nevytvrdne.

Drevený smrťák a tĺčik

V prípade spoločností, ktoré sa zaoberajú hromadnou výrobou potravín, FDA vykoná prísne testy, aby zabezpečila, že akékoľvek lepidlo, ktoré príde do priameho kontaktu s potravinami, bude produkovať len malý alebo žiadny zápach a nezanechá po sebe absolútne žiadne toxické zvyšky, hoci tieto lepiace výrobky sú na komerčných trhoch dostupné len zriedka. V súlade s predpismi FDA je väčšina lepidiel používaných v týchto prostrediach typická:

  • Netoxické jednozložkové lepidlá
  • Netoxické dvojzložkové lepidlá (lepidlo a tvrdidlo)
  • Netoxické lepidlo získané zo zvieracej kože, kostí alebo tkanivových vlákien
  • Iné prírodné lepidlá na rastlinnej báze, ktoré nereagujú

Vyššie uvedené je dobré, ak si chcete založiť mäsokombinát, ale nie je to veľmi užitočné, ak si jednoducho chcete vyrobiť drevenú nádobu na párty alebo chcete zabezpečiť, aby vás drevená miska, ktorú ste nedávno vyrobili, náhodou nedostala na noc na pohotovosť.

Drevené náradie na pečenie

Čo ak chcete jednoducho vojsť do miestneho obchodu s remeselníckymi potrebami a vybrať si lepidlo vhodné na potraviny bez toho, aby ste museli preverovať spoločnosť, ktorá ho vyrába? Nuž, mysleli sme si to isté. Našli sme niekoľko výrobkov, ktoré spĺňajú prísne normy FDA, a preto budú bezpečné aj pre vás a môžete ich použiť na svoje remeselné výrobky!

Drevené kuchynské náradie

Najlepšie výrobky na lepenie dreva, ktoré sú bezpečné pre potraviny

Bez ďalších slov vám predstavujeme niekoľko lepidiel, ktoré by ste si mali mať možnosť vyzdvihnúť buď v obchode, alebo vám ich doručia až domov. Všetky tieto výrobky sú úplne bezpečné pre styk s potravinami, ale sú špeciálne navrhnuté na použitie na obrobky, ktoré budú v priamom kontakte s potravinami. Nezabudnite tieto lepidlá pred priamym kontaktom s potravinami nechať úplne vyschnúť a vždy dodržiavajte výrobcom odporúčanú dobu tuhnutia a vytvrdzovania.

Celkovo najlepšie: GORILLA Lepidlo na drevo prírodnej farby

Páčia sa vám fakty? My ich máme radi. Jedným z našich najobľúbenejších je fakt, že priemerná dospelá gorila strieborná má silu stisku 20 ľudských mužov. Ako táto informácia súvisí s výrobkom? Nuž, vzhľadom na to, že tím Gorila považoval za vhodné pomenovať svoje lepidlo podľa zvieraťa, ktoré dokáže ľahko roztrhnúť kmeň stromu na polovicu, môžete sa staviť, že táto látka je poriadne silná.

Ako už bolo povedané, sila nie je zďaleka všetko, pokiaľ ide o lepidlá, a tím Gorilla to vie, preto vytvoril lepidlo, ktoré je také spoľahlivé, všestranné, rýchloschnúce a ľahko použiteľné, že sa za posledných pár rokov rýchlo udomácnilo. Čo však robí toto lepidlo takým obľúbeným?

Nuž, Gorilla je potravinárske lepidlo na drevo, ktoré má neuveriteľnú pevnosť v ťahu, ktorá konkuruje aj tým fantastickým dvojzložkovým lepidlám. Pevnosť však určite nie je jeho jediným trikom, tento 3,79-litrový variant patentovanej receptúry Gorilla je klasifikovaný na použitie na všetky druhy dreva a dokonca aj na drevené kompozity, ako je preglejka alebo dyha.

Ešte stále neveríte, že ide o jedno z najlepších lepidiel na drevo, ktoré je v súčasnosti na trhu bezpečné pre potraviny? Lepidlo Gorilla zasychá pozoruhodne rýchlo a vytvára vodotesné tesnenie medzi spájanými povrchmi, a ak je váš obrobok umiestnený vonku, nemusíte sa obávať, že lepidlo celé zožltne a skrehne, tento vzorec je okrem toho, že je po úplnom vytvrdnutí úplne bezpečný pre styk s potravinami, odolný voči UV žiareniu.

Jednu vec by ste mali mať na pamäti: hoci lepidlo Gorilla zaschne za niečo vyše 30 minút, úplné vytvrdnutie trvá celých 24 hodín, takže môže chvíľu trvať, kým budete môcť skutočne umiestniť nejaké jedlo na akýkoľvek obrobok spojený týmto výrobkom.

Uvedenie výhod

Najlepší výkon: TITEBOND Lepidlo na tmavé drevo

Ak hľadáte lepidlo na drevo, ktorému môžete dôverovať, že nielen udrží váš obrobok pohromade, ale ochráni vás pred všetkými nepríjemnými prísadami, potom by ste mali zvážiť Titebond tmavé lepidlo na drevo od tímu Titebond.

Tento výrobok ponúka množstvo vlastností, ktoré sú jednoducho ideálne pre váš ďalší projekt práce s drevom bezpečným pre potraviny, ale neberte nás za slovo, pozrite si ich sortiment a presvedčte sa sami.

Toto konkrétne potravinárske lepidlo na drevo je špeciálne navrhnuté na použitie s tmavším drevom, čo je ideálne, ak váš projekt zahŕňa dreviny, ako je dub, alebo dokonca dyhu v rovnakom duchu ako toto tvrdé drevo. Tento výrobok je po úplnom vytvrdnutí hodnotený ako netoxický a bezpečný pre potraviny, a aj keď trvá celých 24 hodín, kým úplne vytvrdne, samotná pevnosť spoja, ktorý vytvára, podľa nášho názoru stojí za to počkať.

Čo toto konkrétne potravinárske lepidlo na drevo skutočne odlišuje od konkurencie, je to, že okrem toho, že nie je toxické, je aj odolné voči plameňom, čo znamená, že ak by sa váš obrobok nejakým spôsobom zapálil, lepidlo nebude pôsobiť ako urýchľovač, ale naopak spomalí šírenie plameňa.

Zriedkavo spomínanou súčasťou práce s lepidlom je proces čistenia, a ak ste už niekedy pracovali s lepidlom, viete, že bez ohľadu na to, ako veľmi ste opatrní, skôr či neskôr sa určite objaví nejaký rozstrek. Našťastie sa toto netoxické lepidlo na drevo ľahko čistí, stačí si na starú handričku naliať trochu vody a jemne potrieť miesto, aby bol povrch čistý prakticky okamžite!

Párty kúskom netoxického lepidla na drevo Titebond je, že je to prvé jednozložkové lepidlo na drevo, ktoré prešlo testom odolnosti voči vode stanoveným dozornými komisiami. Pýtate sa, prečo je to pôsobivé?

Nuž, zvyčajne sa vodovzdorné lepidlá dodávajú vo forme dvojzložkových lepidiel, konkrétne epoxidového a tvrdidla, ktoré navzájom reagujú a vytvárajú vodotesný spoj s povrchom. Tím Titebond je prvý, kto túto vlastnosť zahrnul do jednozložkového lepidla, čo znamená, že získate všetky výhody dvojzložkového lepidla bez námahy (a s polovičnými nákladmi!).

Uvedenie výhod

Najlepšia hodnota: ELMER'S China and Glass Cement

Len málo vecí na svete vyvoláva väčšiu paniku ako zvuk rozbitého skla na kuchynskej podlahe. tím lepidla Elmer's chápe, že posledná vec, ktorú chcete, je zoškrabať zvyšky obľúbeného porcelánu alebo skla z kuchynskej podlahy a vyhodiť ich, a preto práve pre takéto prípady predstavili zdanlivo zázračný cement na porcelán a sklo.

Ak by ste nevedeli, že existuje lepidlo práve na sklo a keramiku, úplne by ste odpustili, tento výrobok má tendenciu lietať pod radarom, pokiaľ nie je vašou oblasťou odbornosti oprava starožitností. Považujte ho za akési potravinárske superlepidlo na sklo a riad, ktoré vám umožní vrátiť čas a získať vaše cenné veci späť prakticky ako nové!

Dobrá správa sa tým však nekončí, lepidlo Elmer's je netoxické, čo znamená, že po jeho úplnom vytvrdnutí môžete do svojho opraveného predmetu pokojne vložiť nejaké jedlo alebo nápoj s istotou, že to nebude mať žiadne nepriaznivé účinky.

Ak ešte stále nie ste presvedčení, zvážte, že cement na sklo a porcelán Elmer's Je úplne vhodný do umývačky riadu, čo znamená, že je nielen pohodlný na to, aby ste ho mali pri sebe, ale je úplne odolný voči vode! Najlepšie na tom je, že sa neobmedzujete len na opravu alebo výrobu zo skla a porcelánu, toto lepidlo dokáže dokonale pracovať aj s keramikou! Ak sa obávate, že sa k lepidlu dostane teplo, nemusíte.

Lepidlo Elmer's je klasifikované na vonkajšie použitie, čo znamená, že vaše lepidlo nezožltne pri prvom náznaku slnečného žiarenia, a zasychá bezfarebne, čo znamená, že akékoľvek vykonané opravy nebudú ani viditeľné, najmä ak máte malé vlasové praskliny, ktoré treba vyplniť. Superlepidlo Elmer's je bezpečné pre potraviny, a preto sa skutočne snaží zabezpečiť, aby vám lepidlo vydržalo po celý život, nech sa rozhodnete ho použiť na čokoľvek.

Uvedenie výhod

Na čo by ste mohli použiť lepidlo na potraviny?

Existuje veľa obrobkov, ktoré si môžu vyžadovať použitie lepidla bezpečného pre potraviny, ale môže byť ťažké si ich z hlavy vymyslieť. Našťastie sme zostavili zoznam niekoľkých vecí, ktoré by ste mohli vyrobiť alebo opraviť pomocou lepiaceho výrobku vhodného na potraviny, ako sú tie, ktoré sme spomenuli predtým.

Starožitné lepidlo na mäsiarske bloky

Nezabudnite. Bez ohľadu na typ lepidla, s ktorým pracujete, vždy používajte rukavice a pracujte v dobre vetranom priestore.

Rezacie dosky

Kúpili ste si niekedy dosku na krájanie a bola buď príliš veľká, alebo príliš malá pre vašu kuchynskú linku? Možno by ste chceli vlastnú dosku na krájanie s nejakým pekným gravírovaním alebo jedinečným tvarom, ktorý vyhovuje vašim potrebám. V oboch prípadoch si pravdepodobne budete chcieť zaobstarať lepidlo na potraviny pre prípad, že budete potrebovať spojiť dve dosky alebo ak by ste chceli pripevniť kus, ktorý ste si navrhli samostatne.

Lepená doska na krájanie bezpečná pre potraviny

Lepidlo vhodné na potraviny vám zaručí, že sa nemusíte obávať kontaminácie potravín, ktoré prídu do kontaktu s vašou doskou, rozpúšťadlami alebo inými škodlivými prísadami.

Drevené misky alebo taniere

Ak sa venujete tvorbe vlastného riadu, pravdepodobne budete potrebovať niečo, čo udrží vaše jemne tkané majstrovské diela pohromade, a čo je lepšie na udržanie vašich vzácnych výtvorov pohromade ako naozaj silné lepidlo, ktoré je zhodou okolností bezpečné pre potraviny?

Horúce jedlo v dreve

Nič iné nás nenapadá, takže keď nabudúce dostanete chuť vyrobiť si tkané misky, ktoré oživia váš stôl, zvážte použitie lepidla bezpečného pre potraviny, ktoré vám uľahčí proces výroby, nehovoriac o tom, že vám poskytne istotu, že vy a vaša rodina ste v bezpečí pred škodlivými chemikáliami a kontaminovanými potravinami.

Oprava sklenených výrobkov

Keď väčšina ľudí myslí na sklenené výrobky, ich myseľ má tendenciu unikať k predstavám ich obľúbeného pohára alebo možno ich dokonale veľkého neskorého hrnčeka, ktorý leží v ich kuchynských skriniach. Čo by ste však robili, keby sa tento obľúbený hrnček rozbil?

Potravinárske lepidlo na sklo

Kúpili by ste si nový? Bol by rovnaký? Dokázali by ste vôbec nájsť presne taký, ktorý by vám rovnako padol do ruky alebo do ktorého by sa vám každé ráno zmestilo to správne množstvo kávy? Je pravdepodobné, že odpoveď na túto otázku je nie, a ak áno, nie ste sami.

Toto je ďalší skvelý príklad toho, že lepidlá vhodné na potraviny sú skvelou vecou, ktorú treba mať poruke, a ich použitie sa neobmedzuje len na sklenené výrobky, ako sú hrnčeky a poháre na pitie. Lepidlá bezpečné pre potraviny sú skvelé aj na použitie na veci, ako sú vázy na kvety a misky na krmivo pre zvieratá, a to preto, že sú netoxické a nijako neovplyvnia vaše rastliny ani vášho najlepšieho priateľa!

Netoxické lepidlo na potravinové povrchy

Vyrobte si vlastnú dosku na krájanie pomocou lepidla na potraviny

Ak nechcete len opraviť starú dosku na krájanie, ale vyrobiť si vlastnú štýlovú dosku na krájanie od základu, nižšie sme pre vás pripravili užitočný videonávod. Užite si ho!

Teraz, keď už viete, čo v Spojených štátoch znamená pojem "bezpečný pre potraviny", ktoré typy lepidiel vhodných pre prácu s drevom sú vhodné, aké sú najlepšie lepidlá vhodné pre potraviny na trhu a ako môžete čo najlepšie využiť lepidlá vhodné pre potraviny, je čas, aby ste sa pustili do práce a využili svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite, že väčšina lepidiel je toxická ešte pred ich úplným vytvrdnutím, a nikdy nedovoľte, aby sa potraviny dostali do priameho kontaktu s obrobkom pred uplynutím výrobcom odporúčaného času schnutia.

Často kladené otázky

Ktoré lepidlo je najlepšie na krájacie dosky?

Či už sa snažíte opraviť staršiu dosku na krájanie, snažíte sa rozšíriť existujúcu dosku na krájanie, alebo sa jednoducho snažíte pridať niečo cool na nudnú dosku na krájanie, budete na túto prácu potrebovať lepidlo vhodné na potraviny. Aké je najlepšie lepidlo na krájacie dosky? Na tento účel poslúži akékoľvek číre lepidlo vhodné na potraviny, hoci vzhľadom na to, že dosky na krájanie sú vystavené veľkým zaťažovacím silám, dôrazne sa odporúča vybrať lepidlo vhodné na potraviny s naozaj vysokou pevnosťou v ťahu.

Môžete jesť lepidlo bezpečné pre potraviny?

Aby bolo jasné, žiadne lepidlo nie je absolútne stopercentne bezpečné pre potraviny. Aj keď by ste mohli prehltnúť kúsok úplne vytvrdnutého lepidla bez toho, aby ste naň mali akúkoľvek reakciu, lepidlo sa vo vašom tele nebude metabolizovať ani rozkladať. Preto sa nikdy neodporúča prehltnúť akékoľvek vytvrdnuté lepidlo, pretože by mohlo spôsobiť nepriechodnosť vašich čriev, čo môže spôsobiť mimoriadne nepríjemné pocity.

Čo sa stane, ak prehltnete lepidlo?

Ak by ste prehltli vytvrdnuté lepidlo, nič veľké by sa nestalo a s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ho pravdepodobne prešli ako čokoľvek iné, čo prehltnete. Prehltnutie surového lepidla, ktoré nebolo vytvrdené, však pravdepodobne spôsobí otravu alebo môže spôsobiť smrteľné upchatie čriev, čo môže viesť k hospitalizácii a/alebo smrti.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.