Ako lepiť keramiku a porcelán

Keramika je v súčasnosti veľmi dôležitým materiálom. Týka sa to nielen výroby predmetov pre domácnosť, ale čoraz viac aj priemyselného spracovania. Spájanie tohto materiálu pomocou rôznych procesov sa preto tiež stáva čoraz dôležitejším. V našom sprievodcovi lepidlami vám prezradíme, ako môžete lepiť keramiku a ktoré lepidlo na keramiku je pre vás najvhodnejšie.

Všeobecné informácie o keramike a porceláne

Väčšina ľudí vlastní aspoň nejaké predmety do domácnosti z keramiky alebo porcelánu, ale len málokto vie, ako presne sa vyrába. Keramické predmety sú také, ktoré sa vyrábajú vypálením jemnozrnných hlinených minerálov. Výsledné rozmerovo stabilné komponenty a náčinie sa používajú nielen v domácnostiach, ale aj v priemysle.

Hlina je tvárny materiál, ktorý sa dá ručne alebo priemyselne tvarovať do akejkoľvek predstaviteľnej podoby. Potom sa musí najprv vysušiť, čím vzniká tzv. zelené teleso. To sa môže spracovať ešte pred konečným vypálením. Od 700 °C sa tento proces nazýva výpal, od približne 1 200 °C sa nazýva spekanie. Spekaním sa uzatvárajú póry materiálu - výsledný predmet sa stáva odolným voči tekutinám a tesným.

Keramiku možno rozdeliť na dva rôzne typy:

  • Jemný porcelán má veľkosť zrna do 0,05 mm a je zvyčajne farebný. Používa sa najmä ako stolový riad, keramika pre domácnosť alebo sanitárna keramika, t. j. umývadlá a WC misy.
  • Hrubá keramika má premenlivé a zvyčajne nerovnomerné sfarbenie a hrubšiu veľkosť zrna. Používa sa najmä ako stavebná keramika, napríklad pri výrobe strešných škridiel, obkladačiek a tehál.

Okrem uvedených aplikácií sa keramika používa aj ako kachle do kachlíc a technické komponenty, napríklad klzné ložiská. V elektrotechnike keramika často slúži ako materiál pre izolátory.

V posledných rokoch priemysel čoraz viac objavuje keramiku ako materiál pre seba. Nie je preto prekvapujúce, že sa technická keramika, známa aj ako technická alebo priemyselná keramika, používa vďaka svojim pozitívnym materiálovým vlastnostiam. Tieto vlastnosti sa špecificky optimalizujú pridaním určitých zrnitostí alebo prímesí do základného keramického materiálu.

V uvedených aplikáciách keramika dokonca čiastočne nahradila kovy ako materiál. Keramika má veľmi vysokú tepelnú odolnosť a vodotesnosť.

Okrem toho sa teploty spekania, pri ktorých sa zelené telesá vypaľujú, líšia. Zelené teleso vypálené pri nízkych teplotách môže mať úplne iné vlastnosti ako teleso vypálené pri vysokých teplotách.

lepidlo na porcelán

Akú keramiku a porcelán možno lepiť?

V zásade možno lepiť všetky predmety z porcelánu alebo keramiky. Lepiť môžete aj hlinu alebo hlinené výrobky. Dnešné lepidlá sú tak dobre vyvinuté, že je možné lepiť aj komponenty z keramiky s inými materiálmi.

Pri výbere správneho lepidla sú hlavnými faktormi použitie a veľkosť spájaných dielov. Pórovitosť materiálu je tiež otázka, na ktorú treba vopred odpovedať. Preto je rozdiel, či chcete lepiť napríklad predmet z kameniny alebo tanier z porcelánu.

Našťastie sú lepiace vlastnosti keramiky vo všeobecnosti veľmi dobré, pretože tento materiál má vysoké povrchové napätie. Keramika má túto vlastnosť spoločnú so sklom, ktoré sa tiež dá veľmi dobre lepiť.

Prehľad: Lepenie rôznych materiálov pomocou keramiky a porcelánu

V nasledujúcom texte by sme vám chceli poskytnúť tabuľkový prehľad najvhodnejších keramických lepidiel, pomocou ktorých sa dajú lepiť aj rôzne materiály s keramikou:

Lepenie keramiky s...Vhodné lepidlo
KeramikaDvojzložkové epoxidové lepidlo Dvojzložkové akrylátové lepidlo Superglue
KovDvojzložkové akrylátové lepidlo Dvojzložkové epoxidové lepidlo Superglue
DrevoMontážne lepidlá Dvojzložkové epoxidové lepidlo Superglue
KameňDvojzložkové epoxidové lepidlo Dvojzložkové akrylátové lepidlo Montážne lepidlá
Tvrdé plastyDvojzložkové epoxidové lepidlo Dvojzložkové akrylátové lepidlo Superglue
PorcelánDvojzložkové akrylátové lepidlo Dvojzložkové epoxidové lepidlo

Aké je najlepšie lepidlo na opravu keramiky?

Variant lepidla 1: Superglue od Gorilla Glue

Najmä na veľmi malé úlomky je superlepidlo určite najlepšou voľbou, a to aj vďaka veľmi rýchlemu vytvrdnutiu.

Superlepidlo Gorilla je ideálne na lepenie kameniny, napríklad na opravu váz, tanierov alebo misiek. Má mnoho pozitívnych vlastností:

Na predmety, ktoré by nemali prísť do kontaktu s potravinami, ako sú napríklad vázy, je superlepidlo Gorilla ideálne. Preto dávame jednoznačné odporúčanie na kúpu.

Variant lepidla 2: 2-K-Epoxidové lepidlo

Na dosiahnutie skutočne odolných a veľmi stabilných lepených spojov je potrebné špeciálne keramické lepidlo. Zvyčajne sú tu vhodné dvojzložkové lepidlá na báze polyuretánu alebo epoxidovej živice. Pravidelne používame dvojzložkové epoxidové lepidlo od spoločnosti Gorilla. To má rôzne pozitívne vlastnosti:

Napriek týmto niekoľkým nevýhodám dostáva dvojzložkové lepidlo Gorilla od nás odporúčanie, pretože výhody jednoznačne prevažujú nad nevýhodami.

Vlastnosti dobrého lepidla na keramiku

Tak ako všetky materiály, ktoré sa majú spájať, aj keramické lepidlo by malo mať určité vlastnosti, aby sa podklady mohli optimálne spájať:

  • Hlavnou výzvou pre používateľa pri lepení keramiky je, že podklady sa ťažko fixujú. Napríklad ak chcete lepiť porcelán, je ťažké zafixovať spájané povrchy skrutkovacou svorkou. V opačnom prípade hrozí ďalšie porušenie materiálu. Z tohto dôvodu sa vo všeobecnosti odporúča použiť obzvlášť rýchlo tvrdnúce keramické lepidlo, ako je superlepidlo. To je užitočné najmä vtedy, keď je potrebné opäť spojiť veľa malých úlomkov. Obzvlášť dobre spája neporézne materiály.
  • Dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice má podstatne dlhšiu fázu vytvrdzovania ako superlepidlo, ale výsledný lepený spoj je ešte trvalejší a odolnejší.
  • To, ktoré keramické lepidlo použijete, závisí najmä od toho, čo chcete lepiť. Ak je niečo rozbité a chcete napríklad zlepiť kameninovú vázu, superlepidlo je pravdepodobne lepšou voľbou. Ak však chcete lepiť keramické komponenty na iný materiál, napríklad kov, je lepšie použiť dvojzložkové lepidlo.
  • Ďalšou otázkou je veľkosť lepenej plochy, pretože od toho závisí aj výber lepidla. Na väčšie plochy je najvhodnejšie plošné lepidlo, zatiaľ čo menšie plochy, napríklad rozbitú vázu, možno dobre spojiť pomocou malej dávkovacej striekačky a superlepidla. V prípade posledne menovaného sa odporúča nanášať lepidlo čo najtenšie.
  • Okrem týchto vecí by malo byť dobré lepidlo na keramiku priehľadné, aby bol lepený šev čo najmenej nápadný. To je dôležité najmä v prípade vizuálne atraktívnych objektov.

Pokyny pre lepenie keramiky

Ak chcete opraviť rozbitú keramiku, postupujte podľa nášho návodu krok za krokom. V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, ako najlepšie postupovať pri oprave porcelánu.

Na lepenie keramiky potrebujete:

  • Vhodné lepidlo na keramiku, pozri vyššie
  • sponku alebo lepiacu pásku na upevnenie lepených kusov
  • Miska vystlaná mäkkým materiálom, napríklad vatou
  • žiletka na odstránenie zaschnutého lepidla
  • Acetón na odstránenie ešte nezaschnutého lepidla a na predbežné čistenie
  • Papierový tanier na miešanie lepidla, ak sa skladá z dvoch zložiek a nedodáva sa v dvojkomorovej kazete
  • Prípadne vhodný výplňový materiál na vyplnenie okrajov, napr. epoxidový výplňový materiál alebo zodpovedajúci keramický výplňový materiál
  • Studená glazúra na glazovanie výplňového materiálu alebo vhodná opravná laková tyčinka
  • Jednorazové rukavice

Pripravte si všetky materiály a nasaďte si jednorazové rukavice. Teraz môžete začať s prípravou povrchu podkladov.

najlepšie lepidlo na keramiku

Príprava povrchu

  • Ak chcete opraviť keramiku, musíte začať s vhodnou úpravou povrchu. Je dôležité, aby hrany, ktoré sa majú lepiť, boli čisté a zbavené všetkých zvyškov mastnoty, špiny a oleja. Na tento účel môžete podklady najprv opláchnuť horúcou vodou, dobre ich vysušiť a potom dôkladne očistiť porušené hrany acetónom. Nezabudnite použiť jednorazové rukavice, pretože aj kožná mastnota môže ovplyvniť lepiace vlastnosti keramického lepidla. Staré zvyšky lepidla by sa tiež mali úplne odstrániť. Ak sú zvyšky suché, najlepšie to urobíte skalpelom.
  • Teraz by ste mali najprv zostaviť diely, ktoré sa majú zlepiť, ako puzzle bez použitia lepidla. Takto získate dobrý prehľad o jednotlivých častiach.

Postup lepenia

  • Po očistení povrchu naneste keramické lepidlo podľa pokynov výrobcu. V závislosti od typu lepidla sa aplikácia líši. Ak ide o povrchové lepidlo, môžete ho naniesť výdatnejšie. Lepidlo, ktoré sa používa na malé keramické úlomky, by sa malo nanášať veľmi šetrne a v tenkej vrstve. Naše pokyny na lepenie keramiky sú založené na niekoľkých malých úlomkoch.
  • Lepidlo nanášajte šetrne na obe strany. Na tento účel použite malú trysku alebo jemný štetec.
  • Pri lepidlách na báze rozpúšťadiel je teraz potrebné dodržiavať čas vzplanutia. Prečítajte si pokyny výrobcu.
  • Potom sa podklady pevne pritlačia k sebe a v prípade potreby sa zafixujú. Pri materiáloch odolných voči zlomeniu môžete na tento účel použiť skrutkové svorky. Ak však chcete lepiť hlinu alebo keramiku, odporúčame použiť lepiacu pásku.
  • Teraz môžete použiť vypolstrovanú nádobu, pretože do nej môžete uložiť zlepené kúsky, kým lepidlo na keramiku nevytvrdne. Nalepené kúsky môžete uložiť tak, aby mohli v pokoji schnúť bez toho, aby ste na ne už vyvíjali príliš veľký tlak. Ak máte pochybnosti, vždy nechajte lepidlo schnúť o niečo dlhšie, ako je uvedené.

Odstránenie viditeľných okrajov a vyplnenie

  • Po nalepení treba okamžite odstrániť zvyšky lepidla, aby nevznikli nevzhľadné nosy. Zaschnuté zvyšky možno opäť opatrne odstrániť skalpelom. Pred odstránením odporúčame počkať, kým keramické lepidlo zaschne, a až potom ho zoškrabať. Je síce možné ho zotrieť aj priamo acetónom, ale tu hrozí nebezpečenstvo, že sa keramické povrchy rozmazávajú. Nie vždy sa stáva, že si všimnete ešte prilepené zvyšky lepidla, ktoré zostanú na podklade.
  • Aby ste dosiahli čo najtrvácnejší spoj, nechajte lepidlo zaschnúť najmenej 24 hodín, najlepšie však dva dni.
  • Ak musíte lepiť široké trhliny, ale už nemáte všetky úlomky, alebo ak sa stratili drobné úlomky, môžete použiť epoxidový plnič alebo si zakúpiť sadu na opravu keramiky. Tá obsahuje tmel a opravnú tyčinku, pomocou ktorej môžete vyplniť a premaľovať odštiepené miesta.
  • Ak chcete okraje vyplniť epoxidovým plnivom, očistite ich predtým ešte raz acetónom alebo izopropanolom. Teraz naneste epoxidovú výplň na prasklinu a vyhlaďte ju. Na tento účel môžete použiť malú špachtľu alebo tyčinku. Uistite sa, že priestory medzi trhlinami sú úplne vyplnené. Teraz musí výplň zaschnúť; to môže trvať až 36 hodín pri izbovej teplote. Ak chcete tento proces urýchliť, odporúčame šetrné sušenie v rúre po dobu dvanástich hodín pri teplote 40 °C.
  • Po vytvrdnutí zmesi ju môžete prebrúsiť do hladka a natrieť.

Často kladené otázky

Ako lepiť keramiku?

Najprv dôkladne očistite povrch, vždy používajte rukavice. Naneste vhodné lepidlo, v prípade potreby dodržte čas odlesku, spojte a upevnite diely k sebe a nechajte zlepené diely schnúť približne dva dni.

Každý, kto má doma oprýskanú alebo poškodenú keramiku, by ju nemal len tak vyhodiť. So správnym lepidlom na keramiku ich možno ľahko opraviť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.