Polyetylén - najbežnejší typ plastu

Plasty zohrávajú v našom každodennom živote veľkú úlohu; pomáhajú nám stavať, udržiavať a chrániť seba a svoj majetok. Koľko toho však v skutočnosti viete o plastoch? Existuje niekoľko druhov plastov na komerčné aj súkromné použitie, ale medzi najčastejšie používané druhy plastov patria polyetylén a polypropylén. S týmito plastmi sa ľahko pracuje, sú mimoriadne univerzálne, odolné a ľahko dostupné, preto sa poďme pozrieť na to, ako tieto plasty používať, čo presne sú a aký je vlastne najlepší spôsob ich spájania.

Čo je to polyetylén?

Polyetylén je jedným z najpoužívanejších materiálov na našej planéte, zabezpečuje nám množstvo pohodlia a vymožeností, ktoré si v modernom živote užívame, ale čo to vlastne je? Vo svojej podstate je polyetylén názov skupiny materiálov, z ktorých každý bol navrhnutý tak, aby plnil určité úlohy v priemysle, ale vo svojej podstate ide v podstate o rovnaký materiál.

Zloženie polyetylénu

Korene polyetylénu siahajú až do začiatku 30. rokov 20. storočia, kde sa používal predovšetkým ako náter na veci, ktoré potrebovali trochu väčšiu odolnosť alebo vlastnosti, ako je klzkosť, ľahká údržba alebo odolnosť voči takým veciam, ako je odieranie, náraz a chemické poškodenie.

Odvtedy sa používal v masovej výrobe počas priemyselného úsilia druhej svetovej vojny, čím sa spolu so spojeneckými silami dostal na pokraj vývoja ľahkých odolných materiálov. Po skončení vojny sa používal ako katalyzátor pre lepidlá, nátery, puzdrá, peny a v mnohých ďalších prípadoch, kde slúžil ako cenovo dostupná náhrada konvenčných materiálov tej doby.

Polyetylénová izolácia

V súčasnosti môžeme polyetylén nájsť v našich smartfónoch, autách, bicykloch, skateboardoch, formách, potrubiach a dokonca aj v umení. Polyetylén sa vyrába spájaním polyolov TDI a MDI, čo sú organické zlúčeniny zložené z množstva rôznych molekúl, ktoré majú medzi sebou pevnú väzbu. To dodáva polyetylénu (známemu aj ako PE) tuhosť a pevnosť v ťahu.

Polyetylén sa pri používaní v strojárskom priemysle často kombinuje s látkami, ako sú monoméry a elastoméry, aby sa pridali a odstránili určité vlastnosti pri formulácii pre určitú aplikáciu.

Polyetylénová plachtovina

Na čo sa polyetylén používa?

  • Izolácia chladiacich jednotiek
  • Izolácia domov
  • Výplň nábytku
  • Matrace do postelí
  • Upevnenie motora pre automobily
  • Nátery
  • Lepiace materiály
  • Oblečenie

Polyetylénová pena

Aké sú výhody a nevýhody polyetylénu?

Čo je polypropylén?

Podobne ako polyetylén je to rovnako odolný a všestranný materiál, ktorý sa používa na celom svete v rôznych priemyselných odvetviach na vytvorenie doslova tisícov výrobkov, ktoré zlepšujú náš každodenný život. Čo je však polypropylén? Nuž, je veľmi podobný polyetylénu v tom, že sa získava z monomérov, a nie z polyolov, ako je to v prípade polyuretánu.

Zloženie polypropylénu

Polypropylén bol prvýkrát syntetizovaný začiatkom 50. rokov 20. storočia, celých 20 rokov po tom, ako bol polyetylén zavedený do bežnej výrobnej praxe. Hoci vďaka všetkým dovtedajším výskumom a aplikáciám sa polyetylén používal, polypropylén sa presadil do bežných priemyselných odvetví len rok po jeho prvej syntéze.

V súčasnosti sa teoreticky na svete používa viac ako 45 miliónov ton tejto látky v rôznych priemyselných odvetviach, ako je výroba automobilov, náradia, inštalatérske práce, obaly, stroje na výrobu potravín, spotrebiče, elektrické zariadenia a v malých množstvách dokonca aj konštrukčné výstuže.

Polypropylénové lepidlo na plasty

To, čo skutočne odlišuje polypropylén od jeho súrodenca polyetylénu, je, že má veľmi nízke povrchové trenie, a to až do takej miery, že má takmer čistú štruktúru, vďaka ktorej je dosť klzký. To z neho robí ideálneho kandidáta na náhradu niektorých plastov, prevodov, vrchných povrchov a dokonca aj nábytku.

Hoci má podobnú pevnosť v ťahu ako polyetylén, polypropylén má výrazne nižšiu hustotu, čo ho robí ideálnym pre aplikácie, kde je potrebné ušetriť hmotnosť. Jedným z najbežnejších spôsobov, ako sa tieto vlastnosti využívajú, je použitie polypropylénu na vytvorenie tzv. živých závesov alebo plastov, ktoré možno opakovane ohýbať v oboch smeroch bez toho, aby sa zlomili.

Živý spoj z polypropylénu

Pružnosť materiálov možno zvýšiť jednoduchým pridaním polypropylénu do ich chemického zloženia. Medzi ďalšie výhody takéhoto prídavku patrí zvýšená chemická odolnosť a izolácia. Ďalšou výraznou vlastnosťou polypropylénu je jeho schopnosť roztavenia a opätovného tvarovania bez výraznej degradácie na molekulárnej úrovni.

Ochranná polymérová fólia

Na čo sa polypropylén používa?

  • Živé spoje
  • Izolácia
  • Obaly
  • Plastové prevody a mechanizmy
  • Klzké povrchy
  • Spotrebiče
  • Náradie
  • Prísada do iných materiálov

Polymérne plasty

Aké sú výhody a nevýhody polypropylénu?

Môže sa polyetylén a polypropylén lepiť?

Tak ako máte k dispozícii množstvo lepidiel na drevo a kov, máte k dispozícii aj lepidlá vyvinuté špeciálne na lepenie polyetylénu a polypropylénu. Ako by vyzeralo polyetylénové a polypropylénové lepidlo? Očakávali by ste, že to bude fungovať ako lepenie akéhokoľvek iného plastu, ale v skutočnosti je to kvôli jedinečným vlastnostiam týchto látok trochu zložitejšie.

Proces spájkovania polymérnych plastov

Lepenie polyetylénu nefunguje rovnako ako bežné lepidlá na iné materiály, pretože väčšina materiálov jednoducho používa lepidlo, ktoré funguje ako spojovací mechanizmus alebo "mostík" medzi dvoma predmetmi. Polyetylénová adhézia zahŕňa spojenie dvoch častí polyetylénu alebo polypropylénu dohromady na molekulárnej úrovni, čím sa tieto dve časti fakticky stávajú jednou.

Polypropylénové rúry a zváračky

Proces, pri ktorom nedochádza k jednoduchému spojeniu plastov, ale k ich spájaniu, je známy ako polymerizácia. Tento proces funguje podobne ako výroba týchto látok a umožňuje prakticky bezproblémové spojenie dvoch kusov rovnakých rôznych variantov polyetylénu. Ako presne to však polyetylénové lepidlo a/alebo polypropylénové lepidlo robí?

Nuž, väčšina polyetylénových lepidiel a polypropylénových lepidiel pracuje s lepidlom, aktivátorom a teplom, ktoré katalyzuje proces lepenia, čo môže znieť zložito, ale v skutočnosti môžete mať dva kusy rovnakého materiálu spojené do 30 sekúnd, ak používate dobrú súpravu. Ako však vyzerá dobré lepidlo na polypropylén a polyetylén?

Aké je najlepšie lepidlo na polypropylén a polyetylén?

Nájsť dobré lepidlo na polypropylén môže byť náročné, veď existuje množstvo spoločností, ktoré sa špecializujú na lepenie polymérov, a všetky tvrdia, že ponúkajú najlepšie lepidlá na polyetylén a polypropylén. Preto sme sa podujali preskúmať niektoré z najlepších polyetylénových lepidiel na trhu, aby sme vám uľahčili rozhodovanie, tak sa na ne poďme pozrieť!

Najlepšia hodnota: J-B Weld Plastic Bonder Striekačka na štrukturálne lepidlo

Ak hľadáte dokonalý nástroj na lepenie polypropylénu, nemôžete urobiť nič lepšie ako štrukturálne lepidlo Plastic Bonder od tímu JB. Toto dvojzložkové lepidlo má všetko, čo budete potrebovať na lepenie polypropylénu a zaistenie, že to tak zostane počas celej životnosti obrobku.

Pokiaľ ide o receptúry dvojzložkových lepidiel, väčšina výrobcov zvyčajne volí lacnejšiu možnosť a neposkytuje nám dvojitú striekačku, nie však tím JB weld. Hoci to môže byť pohodlné a univerzálne, čím je toto lepidlo na báze polypropylénu a polyetylénu predsa len také výnimočné?

No okrem uzatvárateľnej súpravy s dvojitou striekačkou možno tento výrobok na zváranie plastov použiť na množstvo aplikácií, okrem iného aj na lepenie a plastové obrobky. Je tiež vysoko odolný, čo znamená, že sa môže používať na povrchy, ktoré sú zvyčajne vystavené drsnému prostrediu, ako sú nárazníky automobilov alebo vonkajší nábytok.

Nie je však len všestranné, dvojzložkové lepidlo J-B Weld si nevyžaduje takmer žiadnu prípravu na použitie, stačí použiť nastavenie dvojitej striekačky na nanesenie lepidla na spájanie plastov v dokonalom pomere 1:1 a nechať ho vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Vzhľadom na všetky okolnosti sú jeho časy schnutia a vytvrdzovania naozaj rýchle, funkčne je pripravené do 15 minút a úplne vytvrdne zhruba za pol hodiny. Vďaka tomu je tento výrobok ideálny pre všetky časovo náročné projekty.

Spoje vytvorené pomocou tohto výrobku sú trvalé a možno ich aplikovať na rôzne termoplasty, ale možno ich použiť aj na také veci, ako sú kompozity z uhlíkových vlákien, betón, dlaždice a dokonca aj sklolaminát, a to je len niekoľko z nich. Ako už bolo povedané, tím JB Weld poskytuje so svojím konštrukčným lepidlom na spájanie plastov pomerne veľkú hodnotu za peniaze a dokázal, že na vytvorenie pevného a spoľahlivého spoja medzi polymérnymi materiálmi nepotrebujete produkty priemyselnej triedy.

Najlepší výkon: LOCTITE Systém lepenia plastov

Spoločnosť Loctite je na trhu dlhšie, než väčšina z nás má potrebu používať lepidlá, v skutočnosti sa za 65 rokov svojej existencie stala tak trochu domácou značkou. To by nemalo byť prekvapením, ak vezmeme do úvahy, že poskytuje jedny z najkvalitnejších lepidiel pre prakticky všetky aplikácie pod slnkom, vďaka čomu sa ich značka používa v stovkách priemyselných odvetví na celom svete.

Spoločnosť Loctite sa stala akýmsi synonymom kvality a jednoduchého používania a ich systém na lepenie plastov pre polymateriály nie je iný. Ponúkajú dvojzložkové permanentné lepidlo, ktoré dokáže ľahko upevniť polyetylénové aj polypropylénové povrchy, pričom tieto lepidlá sú podľa vzoru Loctite číre a poskytujú bezproblémové spojenie medzi obrobkami.

Párty kúskom dvojice lepidla a aktivátora Loctite je, že nevyžadujú žiadne upínanie, aby fungovali tak, ako majú, čo znamená, že to funguje dosť podobne ako superlepidlo alebo epoxidová živica v spôsobe, akým sa aplikuje. Je to skvelé, ak nemáte profesionálne upínacie zariadenie alebo jednoducho nemáte čas na predchádzajúcu prípravu a zabezpečenie obrobku, a povedzme si na rovinu, kto má v dnešnej dobe toľko času?

Ak sa budeme držať témy šetrenia času, systém lepenia plastov Loctite zaschne za niekoľko sekúnd a úplne vytvrdne za niekoľko minút, na čo sú zrejme obzvlášť hrdí (a to oprávnene). To spolu s ich ľahko použiteľnými a opätovne uzatvárateľnými nádobami znamená, že ide o ideálny nástroj na rýchle opravy pre dodávateľov, umelcov a domácich majstrov na cestách.

Ak hľadáte výrobok, ktorý sa ľahko používa, je ľahko dostupný a kryje vám chrbát v prípade núdze, za cenu a dostupnosť tohto lepidla nemôžete urobiť nič lepšie. Jednou výraznou nevýhodou je, že sa predáva v dosť obmedzenom množstve, čo nie je ideálne na väčšie práce, ale na druhej strane, nájsť tieto typy lepidiel vo väčších množstvách môže byť náročné (nehovoriac o cene).

Ako lepiť polyetylén a polypropylén

Vedieť, že môžete spájať polyetylén a polypropylén, sa môže zdať ako obrovské bremeno z vašej hrude a vedieť, ktoré výrobky sú na túto úlohu najvhodnejšie, je ešte lepšie. Hoci, ak neviete, ako na to, všetko vyššie uvedené je trochu zbytočné. Vzhľadom na to sa pozrime na to, ako najlepšie postupovať pri lepení polyetylénu, resp. polypropylénu. Majte na pamäti, že rôzne výrobky si vyžadujú rôznu prípravu a iné si nevyžadujú vôbec žiadnu.

Lepenie polyetylénu a polypropylénu

Príprava povrchu

Ako sme už spomenuli, existujú určité výrobky, ktoré si vyžadujú prípravu na proces lepenia, a iné, ktoré si ju nevyžadujú, ale odporúčame vždy pripraviť povrch, aby sa zabezpečilo čo najlepšie lepenie polypropylénu.

Ako pripraviť povrch na lepenie polyetylénu? Nuž, podobne ako pri príprave dreva alebo kovu musíte zabezpečiť, aby bol povrch, ktorý sa bude lepiť, zbavený všetkých nečistôt, ako je prach a špina. Môžete tak urobiť pomocou čistej, vlhkej handry a potom nechajte povrch vyschnúť.

Príprava polyetylénu na lepenie brúsením

Po vyčistení a vysušení povrchu použite jemný brúsny papier a zľahka ho prebrúste, aby ste vytvorili určité povrchové trenie. Po skončení brúsenia zotrite všetky zatúlané čiastočky čistou, suchou handričkou a až potom prejdite na ďalší krok procesu.

Pripravte si nástroje a pracovný priestor

Toto sa môže líšiť v závislosti od typu lepidla, s ktorým pracujete, zvyčajne sa dodávajú v troch variantoch, ale všetky fungujú takmer rovnako. Vaše možnosti sa zvyčajne budú rozhodovať medzi jednozložkovým, dvojzložkovým a trojzložkovým polylepidlovým systémom, pričom každý z nich má svoje individuálne silné a slabé stránky.

Bez ohľadu na to, ktorý z nich ste si vybrali, umiestnite všetky nástroje, ktoré budete používať, na stranu dominantnej ruky, aby ste vždy vedeli, kde sa nachádzajú. Uvoľníte tak aj miesto pre obrobok, ktorý by mal byť umiestnený priamo pred vami. Keď už máte obrobok umiestnený tak, ako by ste chceli, buď na rovine, alebo na vyvýšenine, v závislosti od toho, kde a ako by ste chceli spojiť dva kusy.

Príprava na lepenie polyetylénu a polypropylénu

Veci, ako sú svorky a aplikátory, umiestnite na opačnú stranu lepiacich výrobkov, aby ste k nim mali počas práce rýchly prístup a zabezpečili čo najlepšie spojenie. Nakoniec sa uistite, že máte na rukách rukavice, masku na tvár a že pracujete v dobre vetranom priestore, než prejdete k ďalšiemu kroku procesu.

Lepenie polyetylénu a/alebo polypropylénu

Verte tomu alebo nie, toto je tá jednoduchá časť (nehovoriac o tom, že celkom zábavná). Ak používate trojzložkovú lepiacu súpravu, najprv naneste prípravok na polyetylén, ktorý funguje ako akýsi základný náter, aby sa zabezpečilo, že obrobok dobre prijme samotné lepidlo.

Tieto lepidlá sú zvyčajne na báze rozpúšťadiel, takže schnú naozaj rýchlo. Po zaschnutí naneste urýchľovač a pomocou teplovzdušnej pištole alebo fénu na polypropylénové/polyetylénové povrchy pôsobte teplom, až kým nebudú horúce na dotyk. Po zahriatí naneste lepidlo na druhý kus materiálu, zarovnajte oba kusy a stlačte ich k sebe asi na 10 až 20 sekúnd. V prípade potreby použite svorky.

Lepenie polypropylénových rúrok

Ak používate dvojzložkové lepidlo na lepenie, zvyčajne nemusíte pripravovať obrobok. Jednoducho naneste urýchľovač na jeden z dielov, ktoré chcete spojiť, a nechajte ho zaschnúť, potom naneste samotné lepidlo na druhý diel, zarovnajte ich a stlačte ich k sebe. Používanie svoriek pri dvojzložkových lepidlách je málokedy potrebné vzhľadom na ich silu, ale nikdy nie je na škodu byť trochu opatrný.

Ak sa vám stane, že použijete jednozložkové lepidlo, postup je ešte jednoduchší! Ide vlastne len o dvojzložkové lepidlá, ktoré sa miešajú v mieste aplikácie, zvyčajne sa nachádzajú v súprave s dvojitou injekčnou striekačkou. Ak je obrobok pripravený, jednoducho naneste látku na jeden z dvoch spájaných dielov, zarovnajte ich k sebe a pred upnutím ich na dobrých 10 až 20 sekúnd stlačte.

Teraz, keď už viete, čo je to polyetylén a polypropylén, aké sú ich aplikácie, ich jednotlivé vlastnosti, ako sa dajú spájať, ako vyzerá dobré lepidlo na lepenie polyetylénu a ako najlepšie postupovať pri spájaní týchto materiálov, je čas, aby ste vyrazili do terénu a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Pred pokusom o lepenie týchto materiálov si nezabudnite pozrieť recenzie výrobkov a uistite sa, že ste si pracovný priestor dostatočne pripravili.

Často kladené otázky

Čo je polypropylénový plast?

Čo je polypropylénový plast? Polypropylénový plast sa nazýva termoplastický polymér. Je to zďaleka jeden z najpoužívanejších materiálov na našej planéte vďaka svojej univerzálnosti a odolnosti vo väčšine prostredí. Je odvodený z monoméru nazývaného propylén.

Je polypropylénový plast kvalitný?

Polypropylén je zvyčajne naozaj odolný materiál a je aj dosť pružný, čo znamená, že získate to najlepšie z oboch svetov. Nemalo by vás teda prekvapiť, že tento plast a jemu podobné plasty nájdete všade vo veľkých i malých technických aplikáciách.

Je polypropylén toxický pre človeka?

Aj keď o tom väčšina z nás nevie, polypropylén je už všade okolo nás. Polypropylén sa považuje za bezpečný pre kontakt s ľuďmi, pokiaľ ho nekonzumujeme alebo s ním neinteragujeme počas jeho syntézy.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.