Lepidlo na omietky - najlepšia voľba pre vaše obklady stien

Plechová krytina je dnes jedným z najobľúbenejších materiálov na obkladanie stien v interiéri. Ak chcete obložiť stenu plechom, máte na výber z dvoch spôsobov: skrutkovanie a lepenie. Táto príručka vám ukáže, ktorá z nich je lepšia a ktoré lepidlo na plech by ste mali použiť.

Čo je plechový múr?

Rigips je druh sadrokartónu vyrobený zo sadry a lepenky. Tieto dva materiály spolu tvoria veľmi stabilný a odolný materiál, ktorý sa používa najmä na dokončenie podkrovných priestorov alebo všeobecne v stavebníctve. Koncom 19. storočia Augustine Sackett prvýkrát patentoval sadrokartón v USA.

Priemyselná výroba sa začala po prelome storočí. Názov sheetrock pôvodne pochádza z názvu "rižská sadra", keďže dosky sa dlho vyrábali v Rige. Existujú však aj názvy ako dosky Fermacell, sadrokartónové dosky alebo sadrovláknité dosky.

Používanie lepidla na sadrokartónové dosky

Sadrokartónové dosky sa zvyčajne aplikujú na minerálne podklady. Používajú sa predovšetkým na vnútorné úpravy a na opláštenie šikmých striech. Medzi ďalšie oblasti použitia patria napr:

  • Konštrukcia ľahkých, nenosných vnútorných stien
  • Stropné podhľady
  • Suchý poter
  • Suchá omietka
  • Obklad potrubia

Na tieto účely sa často skrutkujú. V súčasnosti rozšírenou alternatívou skrutkovania je však lepenie plechov pomocou lepidla na sadrokartónové dosky.

Výhody a nevýhody plechového muriva

Optimálne lepidlo na sadrokartónové dosky a sadrovláknité dosky

Ideálne lepidlo na sadrokartón je buď malta, alebo spojivo. Komerčne dostupné univerzálne lepidlá nie sú vhodné na lepenie sadrokartónových dosiek na stenu, pretože ich lepiaci výkon je príliš nízky na to, aby trvalo udržali hmotnosť dosiek.

Základné spojivo nie je nič iné ako špeciálna sadrová zmes vyrobená špeciálne na lepenie plechov. Dá sa kúpiť vo veľkých nádobách a jednoducho sa zmieša s vodou. Vyplatí sa najmä pri väčších plochách, pretože je pomerne lacná.

Lepidlo na sadrokartónové dosky

Najlepšie odporúčanie pre lepidlo na omietky: LOCTITE PL Prémiové stavebné lepidlo

Toto stavebné lepidlo na báze polyuretánu ponúka mimoriadne silný a účinný produkt. V skutočnosti sa značka Loctite chváli tým, že toto lepidlo na sadrokartón je trikrát pevnejšie ako väčšina ostatných výrobkov a že má dvojnásobné krytie. Môžete si tak zaručiť najlepšiu priľnavosť k materiálom v interiéri aj exteriéri. Tento výrobok je tiež odolný voči vode, vlhkosti a teplotným výkyvom. Môže sa natierať a rýchlo vytvrdzuje aj v chladnom a vlhkom prostredí.

Lepidlo na sadrokartón Loctite ponúka optimálnu kvalitu za rozumnú cenu, a preto od nás dostáva nadšené odporúčanie na nákup.

Ďalšie najlepšie lepidlo na suchú výstavbu: Lepidlo na suchú výstavbu LIQUID NAILS

Toto lepidlo na sadrokartón značky Liquid Nails je špeciálne vyvinuté na montáž sadrokartónových dosiek v interiéri a na opravu malých nerovností v rámoch stien. Tento ekologický výrobok rýchlo a pevne priľne k povrchu a minimalizuje vyskočenie klincov. V skutočnosti je toto lepidlo na sadrokartón odolné aj voči vlhkosti a pôsobí ako tlmič zvuku. Tento ľahko použiteľný výrobok tak zaručene poskytuje profesionálne výsledky.

Jedinou nevýhodou používania tohto lepidla na sadrokartón od spoločnosti Liquid Nails je, že na jeho aplikáciu si budete musieť zakúpiť samostatnú tesniacu pištoľ, hoci to platí pre mnohé typy lepidiel na sadrokartón. Tento výrobok sa ľahko používa a ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality.

Návod na lepenie sadrokartónu

Ako príklad by sme chceli uviesť techniku obkladania steny pomocou sadrokartónu. Je potrebné zohľadniť niekoľko vecí. So správnym know-how je však táto práca pomerne ľahko vykonateľná.

V prvom rade by mala byť stena, ktorú chcete obložiť fóliou, rovná a suchá, pretože lepidlo na fóliu nemôže dobre priľnúť k vlhkému povrchu. Okrem toho vlhká stena poskytuje ideálne prostredie pre spóry plesní. Jedným z najdôležitejších bodov, keď chcete na stenu nalepiť plechovú omietku, je príprava povrchu.

Príprava povrchu

V prvom rade by ste mali zo steny, na ktorú chcete lepiť sadrokartónové dosky, odstrániť najhrubšie nerovnosti. Hlbšie trhliny, medzery a praskliny sa teda musia najprv vyplniť. Stena však nemusí byť úplne rovná. Menšie nerovnosti môžu zostať; nezhoršujú lepiacu schopnosť lepidla ani priľnavosť sadrokartónu. Práve naopak: Dobré lepidlo na sadrokartón dokáže vyplniť aj malé nerovnosti na povrchu.

Lepidlo na sadrokartónové dosky

Okrem toho je potrebné odstrániť všetky staré zvyšky omietky. Samozrejme, malo by sa to urobiť pred vyplnením medzier. Na zoškrabanie menších zvyškov použite špachtľu. Môžete tiež prebrúsiť celú stenu, aby ste odstránili starú omietku. Potom steny očistite od prachu z brúsenia, aby sa zlepšila priľnavosť lepidla na plech. Veľmi savé podklady si pred zakrytím steny plechom stále vyžadujú vhodný základný náter.

Rezanie plechu

Zmerajte steny a narežte plechový múr tak, aby presne pasoval. To vám neskôr uľahčí prácu, pretože budete mať všetky sadrokartónové dosky po ruke. Pri rezaní na mieru postupujte nasledovne:

  • Na plechovú dosku nakreslite obrys plochy, ktorá sa má vyrezať. Na dlhé rovné čiary použite pravítko, dosku alebo dorazovú žehličku.
  • Tú umiestnite na príslušnú čiaru a potom začnite pozdĺž nej rezať. Na rezanie môžete použiť ostrý nôž, najlepšie rezací nôž.
  • Teraz môžete ľahko preraziť plech na rezanej hrane. Opäť na tento účel umiestnite dorazovú žehličku alebo dosku. Potom nožom prerežte lepenku aj na zadnej strane.
  • Venujte pozornosť prednej a zadnej strane: Väčšina výrobcov má prednú stranu mierne zaoblenú. Ak to tak nie je, všímajte si sfarbenie povrchu. Predná strana je predfarbená, t. j. biela, zatiaľ čo zadná strana má béžovú farbu.

Používanie lepidla na omietky

Hrany, ktoré sa stretávajú pri lepení, by mali byť skosené. Okrem toho v mieste, kde sa sadrokartónová doska stretáva s oknom alebo dverami, by ste mali nainštalovať vhodnú ochranu hrán z plastu alebo hliníka. Aj tie by ste mali pred miešaním lepidla rozložiť.

Miešanie lepidla na sadrokartónové dosky

Ak sú všetky sadrokartónové dosky pripravené, môžete namiešať lepidlo. Toto by ste mali robiť veľmi opatrne, pretože lepidlo by nemalo obsahovať príliš veľa vlhkosti. Tá by totiž zmäkčila kartónový povlak a časom by ho rozpustila. Lepidlo na sadrokartónové dosky však nesmie byť ani príliš suché, pretože v takom prípade by sa výrazne zhoršila lepiaca schopnosť. Zabezpečte krémovú konzistenciu.

Miešanie lepidla na omietky

Použite murárske vedro a najprv doň nalejte studenú vodu. Potom do nej nasypte spojivo. Postupujte pomaly a vždy chvíľu počkajte, aby ste skontrolovali, či je v murárskom vedre dostatok vody. V najlepšom prípade budete musieť pridať trochu spojiva, pretože následné pridanie vody nie je pre kvalitu spojiva optimálne. Možno zistíte, že lepidlo na obkladačky sa mieša ľahšie, pretože s ním môžete manipulovať hrubšie. V tomto prípade nie je dôležité, či sa voda pridá dodatočne.

Teraz pomaly a opatrne miešajte miešacou lopatkou, aby sa nevytváralo toľko vzduchových bublín. Po premiešaní niekoľkokrát poklepte o vonkajšiu stenu miešacej nádoby, aby ste odstránili vzniknuté vzduchové bubliny.

Nanášanie lepidla na sadrokartónové dosky

Hovoriť o "nanášaní lepidla na sadrokartón" je vlastne nevhodné. Dôvodom je, že lepidlo sa nerozotiera, ale lepí sa na stenu vo veľkých dávkach. Nerozotiera sa, ani sa nevotiera. Rozprestiera sa len váhou plechu, ktorý je potom pritlačený k stene.

Nanášanie lepidla by sa malo vykonávať veľkou silou, aby sa čo najviac uzavreli póry podkladovej steny. Preto dbajte na to, aby ste na stenu natlačili dostatočné množstvo lepidla, aby sa optimálne rozotrelo. Po nanesení lepidla je možné pripevniť sadrokartónové dosky.

Nanášanie lepidla na sadrokartónové dosky

Lepenie sadrokartónu

Teraz je plechová omietka pripevnená s presným uložením a na chvíľu pevne pritlačená. Ak je to možné, zmobilizujte na tento krok pomocníka, pretože práca s veľkou a ťažkopádnou sadrokartónovou doskou je vo dvoch ľuďoch oveľa jednoduchšia. Ak musíte pracovať sami, mali by ste pouvažovať o kúpe takzvaných jednomužných dosiek, ktoré sa vďaka menším rozmerom ľahšie montujú.

Potom ihneď pomocou vodováhy skontrolujte, či bola doska pripevnená úplne rovno. Ak tomu tak nie je, musíte na správnom mieste silnejšie pritlačiť. Do sadrokartónovej dosky môžete tiež jemne udrieť plochou ruky.

Nanášanie lepidla na sadrokartónové dosky

Dokončenie obkladu z liatiny

Keď ste stenu obložili plechovou omietkou, je potrebné ju ešte dokončiť. To znamená, že je potrebné vyplniť vzniknuté škáry. Ak sa nachádzajú na stene, použite aj omietkovú hmotu. Na lepšie utesnenie podlahy, ako aj stropu miestnosti sa používa silikón.

Tú možno jednoducho rozotrieť prstom tak, aby sa povrch vyrovnal. Na druhej strane omietková hmota musí najprv dôkladne vyschnúť a potom sa musí prebrúsiť, kým nie je stena úplne rovná. Po dokončení tohto úkonu môžete stenu vymaľovať alebo pokryť tapetou.

Nanášanie lepidla na omietky

Tipy a triky na lepenie sadrokartónu

Pri práci s omietkou je nevyhnutným faktorom vaša vlastná bezpečnosť. Zabezpečte dostatočné vetranie a noste respirátor aj ochranné okuliare. Je to dôležité najmä pri rezaní dosiek a tiež pri brúsení starej omietky, pretože dochádza k vysokému zaťaženiu prachom.

Na dosiahnutie optimálneho prerušenia zvuku môžete použiť klin, aby ste dosiahli niekoľko milimetrov vzdialenosti medzi sadrokartónovou doskou, stropom a podlahou. Tým sa dobre utlmí rušivý hluk. Treba sa vyhnúť príliš veľkému množstvu lepidla naraz, pretože jeho pracovný čas je obmedzený. Najmä pre neskúsených remeselníkov sa odporúča namiešať vždy šetrné množstvo lepidla na sadrokartón. V opačnom prípade budete musieť zlikvidovať prebytočné vysušené lepidlo, čím sa budú plytvať peniaze a zdroje.

Používanie lepidla na sadrokartónové dosky

Dbajte na to, aby boli okraje dobre zaoblené. Ak tento krok zanedbáte, ostré hrany sa môžu zlomiť a zničiť vám rovný povrch na stene.

Lepenie alebo skrutkovanie sadrokartónových dosiek

Dosky môžete na stenu buď prilepiť, alebo priskrutkovať. Ktorú možnosť si vyberiete, závisí okrem iného od stavu steny. Tá by mala byť úplne rovná; v žiadnom prípade nesmie byť krivá ani mať väčšie nerovnosti. Okrem toho je absolútne vylučujúcim kritériom pre lepenie plechu vysoká pórovitosť.

Vlhkosť v stene neumožňuje priľnutie lepidla, takže ani za týchto okolností nie je lepenie plechu použiteľné. V týchto prípadoch je nevyhnutné namiesto lepenia sadrokartónové dosky priskrutkovať.

Variantom týchto možností je použitie kombinácie: Ak máte poréznu stenu, ale uprednostňujete lepenie sadrokartónu po celej ploche, môžete ho zabezpečiť niekoľkými ďalšími skrutkami. Ak na to nepoužijete lištu, najlepšie je použiť skrutky s vbíjanými hmoždinkami.

Lepidlo na sadrokartónové dosky

Zakrytie steny plechovou omietkou pomocou lepidla je vždy užitočné, ak ide o vnútornú stenu v malej miestnosti. Pri lepení totiž na rozdiel od skrutkovania nepotrebujete podklad, ktorý by dodatočne zmenšil veľkosť miestnosti.

Treba poznamenať, že pri lepení sadrokartónu nie je možnosť dodatočnej izolácie. Z tohto dôvodu nie sú vhodné vonkajšie steny bez izolácie. V tomto prípade musíte najprv nainštalovať predstenovú izoláciu. Okrem toho by mali byť vždy zateplené aj vnútorné steny.

Cena mimochodom nie je platným argumentom pre lepenie sadrokartónu, pretože na skutočne trvanlivé pripevnenie plechu je potrebné veľké množstvo lepiacej hmoty. Zvyčajne je však oveľa ľahšie realizovateľná.

Často kladené otázky

Aké je najlepšie lepidlo na omietky?

Nepoužívajte komerčne dostupné univerzálne lepidlo na plech. Na skutočne trvanlivé spojenie by ste mali použiť montážne lepidlo alebo lepiaci prostriedok.

Môžem lepiť Sheetrock lepidlom na dlaždice?

Lepenie sheetrocku lepidlom na dlaždice sa odporúča vždy, ak chcete lepiť dosky odolné voči vlhkosti. Okrem toho je lepidlo na dlaždice optimálne vhodné na lepenie sadrokartónových dosiek na vonkajších stenách.

Steny s plechovou omietkou môžete relatívne jednoducho obložiť buď pomocou skrutiek, alebo lepidla. Ak je to možné, odporúčame použiť lepidlo alebo lepiacu metódu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.