Ako si vybrať najlepší odstraňovač lepidla

Každoročne minieme veľké množstvo peňazí na nákup lepidiel, cementu, pások a rôznych iných druhov lepidiel, ktoré používame na spájanie rôznych vecí v našich domácnostiach. Všetky tieto lepidlá vytvárajú silné a často trvalé spojenie. Čo sa však stane, ak sa chcete zbaviť lepiacich prostriedkov z povrchu? Na tento účel budete potrebovať rovnako silnú látku na odstránenie zvyškov. Na trhu existuje obrovské množstvo rôznych typov odstraňovačov lepidiel a typ, ktorý si vyberiete, bude závisieť od toho, čo potrebujete odstrániť a ako a kde ho chcete použiť. V tomto článku vám teda pomôžeme rozhodnúť sa pre najlepší odstraňovač lepidla pre vašu situáciu.

Čo je odstraňovač lepidla?

Odstraňovače lepidla sú chemické látky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby rozpúšťali alebo rozbíjali spojenie, ktoré sa vytvorilo na povrchu, kde ste lepidlo aplikovali. Po nanesení odstraňovača lepidla a ponechaní ho chvíľu pôsobiť zmäkčí lepidlo a zmení ho na pastu alebo tekutinu. Tú potom môžete z povrchu odlepiť, zoškrabať alebo zotrieť.

Používanie čističa lepidla

Nezabudnite, že všetky odstraňovače lepidiel nie sú rovnaké, pretože sú navrhnuté s použitím konkrétneho zloženia, ktoré nemusí fungovať na všetkých povrchoch alebo všetkých typoch lepidiel. Väčšina odstraňovačov lepidiel komerčnej triedy nepoškodí kovové, lakované, sklenené ani drevené povrchy. Odstraňovače lepidiel priemyselnej triedy však môžu kvôli silnejšiemu zloženiu spôsobiť poškodenie uvedených povrchov alebo povrchových úprav. Pred použitím odstraňovača lepidla ho vždy vyskúšajte na malej skrytej ploche, aby ste sa uistili, že nepoškodí povrch alebo povrchovú úpravu.

Kde použiť odstraňovač lepidla?

Odstraňovače lepidla sa používajú na odstránenie veľkého množstva lepkavých nečistôt, z ktorých väčšinu nie je možné odstrániť namáčaním a drhnutím teplou mydlovou vodou. Preto sa musíme pozrieť na odstraňovače lepidiel, ktoré dokážu rozložiť a odstrániť tieto lepkavé nečistoty z vášho povrchu. Dôvodom, prečo teplá mydlová voda nie je taká účinná, je to, že nedokáže rozbiť silnú väzbu, ktorá sa vytvorila na molekulárnej úrovni.

Nižšie sme uviedli niektoré spôsoby použitia a miesta, kde sa dá účinne použiť odstraňovač lepidla.

V domácnosti

Niektoré odstraňovače lepidiel majú v sebe pridané odmasťovacie činidlo, ktoré pomáha pri odstraňovaní špiny, nánosov mastnoty, usadzovania nečistôt, ako aj slizu z baktérií. Odstraňovač lepidla sa vám doma môže hodiť, najmä ak máte tínedžerov, ktorí lepia obrázky a plagáty na steny a často po sebe zanechávajú neporiadok. Nehovoriac o malých deťoch, pre ktoré nie je problém používať na steny pastelky a permanentné fixky.

Najlepší odstraňovač lepidla Goof off

Mnohokrát nájdeme vosk na sviečky a lepidlo rozhádzané po stoloch a iných povrchoch, ako aj krém na topánky, rozhádzaný po podlahe. O všetky tieto problémy sa postará dobrý odstraňovač lepidla. Koľkokrát ste sa snažili odstrániť zvyšky lepidla z etikiet a nálepiek z pohárov a iných predmetov vo vašej domácnosti? Použitím odstraňovača lepidla tento problém ľahko vyriešite. Odstraňovače lepidla môžu byť veľmi účinné aj pri odstraňovaní mastnoty a dechtových stôp z vášho vozidla.

Používanie odstraňovačov lepidla v práci

Reštaurácie a iné podniky môžu využiť odstraňovač lepidla na odstránenie zvyškov lepidla zo stien a rôznych typov zariadení. Nemocnice a kliniky môžu používať odstraňovače lepidla na čistenie miestností a zariadení, ako aj na odstraňovanie zvyškov maskovacích, obalových a čistiacich pások.

Učitelia v školách môžu použiť odstraňovač lepidla na zvyšky lepidla, kriedy a permanentných fixiek.

Otázky, ktoré treba mať na pamäti pri kúpe odstraňovača lepidla

Keďže je k dispozícii veľké množstvo rôznych typov a zložení odstraňovačov lepidla, je ťažké vedieť, ktorý 1 si vybrať. Možno chcete odstrániť zvyšky pásky alebo etikety zo skla, odstrániť lepidlo z luxusného športového auta alebo odstrániť zvyšky lepidla z pokožky. Nech už je vaša potreba akákoľvek, výber odstraňovača lepidla je veľmi dôležitý. Teraz sa budeme venovať niekoľkým z týchto otázok, aby sme vám pomohli urobiť dobrý výber.

Odstraňovač lepidla na sklo

Typ zloženia

Nezabudnite, že nie všetky odstraňovače lepidla sú rovnaké, pretože využívajú rôzne zložky, ktoré rozkladajú a zmäkčujú zvyšky lepidla. Väčšina odstraňovačov lepidla patrí do troch hlavných kategórií, ktoré možno vymenovať nasledovne: citrusové, sójové alebo na báze rozpúšťadiel.

Každý z nich funguje inak, aby vám pomohol vyčistiť lepidlo.

Typ povrchu

Musíte zvážiť, z akého typu povrchu chcete lepidlo odstrániť, je to dôležité, pretože niektoré odstraňovače lepidla môžu konkrétny povrch poškodiť. Musíte si vybrať správne zloženie, ktoré bude často uvedené na etikete. Mal by byť uvedený aj zoznam povrchov, na ktoré môžete výrobok použiť, ako napríklad drevo, kameň, kov, tkanina alebo čokoľvek iné, na čo je bezpečné ho použiť. Preto si vždy pozorne prečítajte etiketu.

Čistič lepidla na topánky

Dôležitý je nielen typ povrchu, ale rovnako dôležité je poznať typ lepidla, ktoré chcete odstrániť. Niektorých lepidiel sa zbavuje ťažšie ako iných, tieto lepidlá sa označujú ako "reaktívne lepidlá" a využívajú chemické tvrdidlo, ktoré im dodáva dodatočnú pevnosť. Tento typ lepidla si bude vyžadovať silnejší odstraňovač lepidla, ktorý dokáže rozbiť silné spojenie, čo sú zvyčajne odstraňovače lepidla na báze rozpúšťadiel.

Odstraňovače lepidla na báze citrusových plodov

Tieto typy odstraňovačov lepidiel sa skladajú z 80 percent z extraktu citrusových plodov a zvyšných 20 percent môže obsahovať halogén, chlorid, fluorid a síru. Tieto odstraňovače lepidiel sú zvyčajne ekologické. Nielenže dokážu vyčistiť zvyšky lepidiel, ako sú nálepky alebo zvyšky lepiacich pások, ale sú účinné aj pri čistení plesní a nečistôt v kuchyni a kúpeľni.

Odstraňovače lepidla na báze citrusových plodov sú jemné na použitie a majú príjemnú vôňu. Dajú sa tiež ľahko vyčistiť trochou vody.

Odstraňovače lepidiel na báze rozpúšťadiel

Tieto odstraňovače lepidiel sú najsilnejšie odstraňovače lepidiel a majú účinné zložky, ako je etylbenzén, nafta, xylén, benzén a toluén. Napríklad odstraňovač lepidiel Goof Off. Tieto typy odstraňovačov sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa dostali hlboko do zvyškov lepidla a rozbili spojenie, čo uľahčuje jeho odstránenie. Mali by sa používať len vtedy, keď možnosti na báze citrusov a sóje nie sú úspešné. Pri používaní týchto odstraňovačov je potrebné dbať na opatrnosť a uistiť sa, že pracujete v dobre vetranom priestore a máte nasadené bezpečnostné vybavenie, pretože chemikálie sú horľavé a toxické.

Acetónový odstraňovač lepidla

Ak ich chcete použiť na ľahšie účely, odporúča sa ich najprv zriediť vodou alebo iným chemickým roztokom. Dbajte na to a prečítajte si pokyny na etikete, pretože niektoré z použitých chemikálií, ako napríklad etylbenzén, môžu spôsobiť rakovinu. Taktiež metanol je spájaný s niektorými vrodenými chybami, ako aj s reprodukčným poškodením.

Odstraňovače lepidiel na báze sóje

Tieto typy odstraňovačov lepidiel obsahujú sójový olej, ako aj propán a sú tiež ekologickou voľbou. Sú silnejšie ako odstraňovače na báze citrusov a používajú sa najmä na priemyselné účely. Možno ich však použiť aj v domácnosti na odstraňovanie tmelových lepidiel, ktoré sa používajú na lepenie obkladov a kobercov.

Keďže tento typ odstraňovača lepidiel neobsahuje chemické látky s obsahom xylénu, musíte ho nechať pôsobiť niekoľko hodín, aby zmäkol staré lepidlo. Potom ho môžete ľahko vyčistiť pomocou trochy vody.

Typ aplikácie

Teraz ste sa rozhodli, s akým typom povrchu pracujete a aký typ lepidla chcete odstrániť, a teraz je potrebné rozhodnúť o štruktúre alebo zložení odstraňovača lepidla, ktorý bude ten správny 1 na použitie. Väčšina odstraňovačov lepidiel sa dodáva v troch rôznych typoch foriem.

Odstraňovače lepidla na drevo

Tekutý alebo sprejový typ

Sprejová alebo tekutá forma odstraňovača lepidla sa ľahko aplikuje a môže sa použiť na pomerne veľké plochy. Tento typ môžete použiť aplikáciou priamo na lepidlo, alebo môžete nasýtiť handričku a potom ju naniesť, čo vám dáva trochu väčšiu kontrolu nad aplikáciou.

Typ pasty

Tieto typy odstraňovačov lepidla sa zvyčajne dodávajú v tubách a je oveľa ťažšie ich aplikovať. Musíte ich rozotrieť po povrchu, čo sa samo o sebe môže stať špinavým. Viskozita odstraňovačov z minulosti môže sťažovať ich aplikáciu.

Najlepší odstraňovač lepidla na podlahy

Typ utierky

Tieto typy odstraňovačov lepidla sa dodávajú vo forme utierok a sú zvyčajne určené na použitie na pokožku. Ľahko sa používajú a sú bez neporiadku. Môžu si vyžadovať určité trenie, aby sa odstránili všetky zvyšky lepidla, a tiež je zvyčajne potrebné viac ako jedno utretie.

Cena odstraňovača lepidla

Tak ako pri každom inom výrobku, ktorý kupujete, niekedy platí, že lacnejšie nemusí byť nutne lepšie. Drahšie prípravky sú tiež silnejšie a účinnejšie ako odstraňovače na báze rozpúšťadiel. Odstraňovače na báze citrusov a sóje sú o niečo lacnejšie, nie sú však také silné.

Výber nemusí byť problém, ak povrch, ktorý chcete vyčistiť, bude odstránovačom na báze rozpúšťadiel poškodený. V takom prípade môžu byť najlepšie typy na báze citrusov alebo sóje.

Najlepší odstraňovač lepidla

Odstraňovače lepidiel sú špeciálne navrhnuté na odstraňovanie akýchkoľvek zvyškov, ako sú olej, lepidlo, mastnota, vosk, atrament, permanentné fixky, pastelky, rúž, decht a akékoľvek iné lepkavé látky, ktoré sa nedajú odstrániť bežnými čistiacimi prostriedkami pre domácnosť. Musíte si vybrať správny výrobok, ktorý bude bezpečný na použitie na povrchu, ktorý chcete vyčistiť. Lepidlo však musí byť dostatočne silné, aby dokázalo tieto zvyšky rozložiť a úspešne odstrániť.

Odstraňovač lepidla na podlahy

Tieto odstraňovače lepidla sa dodávajú v tubách, plechovkách, fľašiach, plechovkách a sprejoch. Dodávajú sa tiež v rôznych silách a veľkostiach a možno ich použiť na väčšinu povrchov, ako sú plasty, sklo, nábytok, koberce, podlahy, pokožka aj oblečenie. Výberom správnych výrobkov na čistenie neporiadku a práca bude väčšinou hotová. Vždy si vyberte správne zloženie pre povrch, na ktorom pracujete. Tu je niekoľko odporúčaných produktov pre najlepšie dostupné odstraňovače lepidla.

Najlepší odstraňovač lepidla na všeobecné použitie: 3M Čistič lepidiel

3M čistič lepidiel na všeobecné použitie je univerzálny čistič lepidiel na ťažké použitie, ktorý dokáže zmäkčiť zvyšky, vďaka čomu sa lepidlo oveľa ľahšie odstraňuje. Ide o výrobok na báze rozpúšťadiel a dokáže ľahko odstrániť decht, mastnotu, sprejovú farbu, miazgu zo stromov, vosk, zvyšky lepidiel, olej a tie nepríjemné chrobáky, ktoré sa prilepili na čelné sklo a nárazník vášho auta.

Výrobok sa dodáva v plechovke s objemom 0,94 l a je k dispozícii aj vo forme aerosólu. Musíte sa uistiť, že pracujete v dobre vetranom priestore a používate ochranné oblečenie. Výrobok 3M je špeciálne navrhnutý na použitie na vašom aute, pretože nepoškodzuje lak, tkaninu, sklo, plast ani vinyl.

Najlepší odstraňovač lepidla na domáce použitie: Odstraňovač lepidla GOO GONE

Goo Gone odstraňovač lepidiel je najlepší výrobok na odstránenie všetkých lepivých nečistôt v domácnosti. Odporúčame však, aby ste si najprv vyskúšali malý úsek, než ho dôkladne použijete. Výrobok je na citrusovej a petrolejovej báze a je bezpečný na použitie na všetkých tvrdých povrchoch. Pri jeho aplikácii na textílie a gumu však musíte byť opatrní, pretože môže spôsobiť poškodenie týchto typov materiálov. Goo Gone je ideálny ako odstraňovač lepidla na podlahy a je účinný pri odstraňovaní vosku, nálepiek, pasteliek alebo fixiek, zvyškov lepidla, žuvačiek, štítkov, obtlačkov a mnohých ďalších.

Lepidlo má sviežu citrusovú vôňu a nepoškodí okná, dosky, kazety s videohrami, palubné dosky automobilov ani podobné predmety. Výrobok sa dá nanášať pomocou papierovej utierky alebo ušného tampónu a dodáva sa v 3,79litrových a iných veľkostných baleniach. Keď máte na drevenej podlahe lepkavý neporiadok, Goo Gone ho odstráni a nepoškodí povrch. Ak chcete obnoviť svoj nábytok na vonkajšej terase, Goo Gone ľahko odstráni miazgu zo stromov, aj keď stvrdla od slnka.

Najlepší odstraňovač lepidla na lekárske účely: SENSI-CARE Sprej na odstraňovanie lepidla bez žihadiel

SENSI-CARE Adhesive Releaser je najlepší na trhu na odstraňovanie lepidla z pokožky. Ak ste mali previazanú ranu alebo zavedenú zdravotnícku pomôcku, ako je stomia, PICC linka alebo katéter, potom je tento výrobok ideálny na použitie na odstránenie zvyškov obväzu alebo lepiacej pásky. Tento výrobok je vyrobený zo silikónu, ktorý pomáha uvoľniť obväz priliehajúci ku koži. Uvoľňovač lepidla je účinný, minimálne poškodzuje pokožku a je bez zápachu.

Výrobok sa dodáva vo forme spreja, ktorý dokáže šetrne odstrániť všetky zvyšky lepidla na pokožke. Tento výrobok neobsahuje žiadny alkohol, vďaka čomu neštípe, takže pri aplikácii nezraňuje ani neštípe pokožku. Vďaka tomu je ideálny aj na použitie u detí alebo pri použití v blízkosti odretej pokožky alebo rán. Po nanesení zaschne v priebehu niekoľkých sekúnd a umožní vám ľahko odstrániť zvyšky lepidla. Pokožka zostane čistá, čo uľahčuje aplikáciu nového obväzu. Pri prvom použití treba byť opatrný, pretože pokožka niektorých ľudí by mohla byť citlivá a mohla by sa u nich objaviť reakcia.

Zoznam najlepších odstraňovačov lepidla

Aby sme sa vám pokúsili pomôcť pri tomto dôležitom rozhodovaní o výbere správneho odstraňovača lepidla podľa vašich potrieb, zostavili sme zoznam niektorých najobľúbenejších značiek na trhu a zostavili tabuľku, ktorá vám, veríme, bude nápomocná.

Značka odstraňovačov lepidlaNetoxickéToxické
Goof Off odstraňovač lepidla
Desolv It odstraňovač lepidla
Goo Gone odstraňovač lepidla
Krud Kutter odstraňovač lepidla
3M odstraňovač lepidla (na všeobecné použitie)
Odstraňovač lepidla zo série Custom Shop
Elmer's Sticky Out odstraňovač lepidla
Uni Solve Wipes odstraňovač lepidla
Brava Odstraňovač lepidla v spreji
Odstraňovač lepidla značky Duck
Odstraňovač lepidla Rapid Tac

Ako používať odstraňovače lepidla

Pri práci s lepidlom môžete dbať na zvýšenú opatrnosť, ale môže sa stať, že aj tak zanechá škvrny na povrchoch, ako je oblečenie, pracovné plochy, pokožka a nástroje. Preto musíte vedieť, ako sa zbaviť lepidla bez poškodenia rôznych povrchov.

Odstraňovač lepidla na plasty

Preskúmanie

Predtým, ako začnete používať akýkoľvek odstraňovač lepidla, musíte najprv skontrolovať typ materiálu, z ktorého je váš predmet vyrobený. To vám pomôže určiť, aký typ odstraňovača lepidla si vybrať. Je to veľmi dôležité, pretože nie všetky typy materiálov sa dajú ošetriť rovnako. Pri použití rozpúšťadla môže dôjsť k poškodeniu materiálu. Ak pracujete s textilným predmetom, musíte skontrolovať štítok, aby ste zistili, či existujú nejaké bezpečnostné opatrenia týkajúce sa toho, aký typ látky naň môžete použiť.

Nákup na stránke

Teraz, keď už viete, s akým typom materiálu pracujete, môžete si ísť kúpiť odstraňovač lepidla. Keďže je k dispozícii veľa rôznych typov odstraňovačov lepidla, musíte si byť istí, že kupujete ten správny.

Môžete sa tiež rozhodnúť nepoužívať typ rozpúšťadla, ktorý obsahuje škodlivé chemikálie, a radšej zvoliť ekologickejšiu možnosť.

Príprava

Ak sa chystáte použiť odstraňovač lepidla na báze rozpúšťadla, uistite sa, že váš pracovný priestor je riadne vetraný, alebo ešte lepšie skúste pracovať vonku. Ak je plocha, ktorú chcete vyčistiť, pomerne veľká, potom je vhodné položiť nejaké staré noviny alebo plastovú fóliu, aby ste ochránili podlahu alebo stôl, na ktorom pracujete. Uistite sa tiež, že nosíte latexové rukavice a masku na tvár, aby ste si chránili pokožku a tvár pred škodlivými rozpúšťadlami.

Nanášanie rozpúšťadla

Snažte sa odstraňovač lepidla aplikovať priamo na zvyšky, ktoré chcete odstrániť. Predtým, ako sa do toho pustíte, ho najprv vyskúšajte na malej skrytej ploche, aby ste zistili, či nepoškodí materiál. Pri čistení skla alebo zrkadiel namočte čistú handričku do odstraňovača lepidla a zotrite zvyšky lepidla. Keď je potrebný silnejší zásah, potom namočte handričku do odstraňovača, omotajte ju okolo špajle a zoškrabte zvyšky lepidla.

Čistič vrchných lepidiel

Vyhnite sa nasýteniu miesta, kde máte zvyšky, pretože sa môžu dostať do kontaktu s inými časťami, kde ich nechcete mať. Ak ide o pomerne veľkú plochu, navlhčite handričku v odstraňovači a položte ju na plochu. Nakoniec ju nechajte niekoľko minút pôsobiť, aby sa zvyšky lepidla uvoľnili, a potom zmäknuté lepidlo zoškrabte.

Dokončenie

Uistite sa, že ste celý odstraňovač lepidla vyčistili z predmetu, na ktorý ste ho aplikovali, pretože chemikálie, ktoré tam zostali, môžu poškodiť vaše hotové dielo. Navlhčite handričku v troche octu alebo teplej vody a utrite povrch dočista, ak ide o textílie, môžete ich normálne vyprať.

Metódy, ktoré môžete použiť pri odstraňovaní zvyškov lepidla

Existuje niekoľko typov odstraňovačov lepidla a vy musíte pochopiť, akú metódu použiť a aký typ odstraňovača lepidla použiť pre rôzne materiály, s ktorými pracujete. Môžete použiť obyčajné mydlo a vodu, ale niekedy, keď sú zvyšky lepidla odolnejšie, môže si to vyžadovať aj niektoré špeciálne techniky alebo použitie rozpúšťadiel. Medzi tieto techniky patria mechanické, chemické a tepelné metódy odstraňovania.

Odstraňovač lepidla s teplom

Mechanická technika

Mnohé škvrny od lepidla sa dajú ľahko odstrániť pomocou škrabky alebo dokonca rukami. Medzi rôzne škrabacie nástroje, ktoré môžete použiť, patria škrabky na farbu, plastové škrabky na panvicu alebo dokonca stará žiletka. Pri použití metódy škrabky sa snažte nepoškodiť žiadne iné mäkšie povrchy alebo oblasti, ktoré nechcete odstrániť. Na chúlostivejšie povrchy si možno budete chcieť vybrať aj plastovú škrabku.

Chemická technika

Chemická metóda využíva rozpúšťadlo na postihnutú oblasť. Rozpúšťadlo potom naruší vlastnosti lepidla a vy potom môžete zotrieť zmäknuté zvyšky lepidla. Keď sa rozhodnete, aký je najlepší odstraňovač lepidla s rozpúšťadlom, musíte vziať do úvahy materiál, s ktorým pracujete, ako aj to, aká hrubá vrstva lepidla bola nanesená.

Ak hľadáte odstraňovač šetrnejší k životnému prostrediu, môžete použiť obyčajný kuchynský olej alebo akýkoľvek materiál na báze oleja, napríklad arašidové maslo alebo majonézu. Stačí naniesť látku na zvyšky lepidla, dať jej čas, približne hodinu, a potom zmäknuté zvyšky odstrániť handričkou.

Ak sú však zvyšky tvrdšie a odolnejšie, môžete skúsiť použiť alkohol alebo vodku. Naneste ho na nežiaduci zvyšok a počkajte, kým prenikne do zvyšku, a potom zmäknuté zvyšky lepidla zotrite. Keďže je k dispozícii veľké množstvo odstraňovačov lepidla, musíte byť opatrní, pretože nie všetky odstraňovače sú vyrobené na použitie na všetky materiály. Preto si pred použitím odstraňovača pozorne prečítajte a dodržiavajte pokyny výrobcu.

Tepelná technika

Poslednou metódou je využitie tepla na zmäkčenie zvyškov lepidla, ktoré sa nachádzajú na fľašiach, kde boli pripevnené etikety. Pri tejto metóde môžete použiť fén alebo fľaše upiecť v rúre nastavenej na miernu teplotu, ale buďte opatrní, pretože vysoké teploty môžu spôsobiť rozbitie skla.

Odstraňovač lepidla pre rôzne povrchy

Ak používate odstraňovač lepidla na auto, v kancelárii alebo v domácnosti, musíte si vybrať správnu možnosť pre vaše konkrétne potreby, pretože nie všetky sú rovnaké a nie všetky majú rovnaké zložky. Takisto nezabudnite najprv vyskúšať malú časť, než nanesiete odstraňovač na celý povrch a potom zistíte, že poškodil váš predmet.

Odstraňovač lepidla na drevo

Odstraňovanie lepidla z dreva

Keď nanesiete superlepidlo na drevo, vždy zostane určitý prebytok. Aj štítky alebo nálepky môžu zanechať zvyšky lepidla, ktoré sa ťažko odstraňujú. Pozrime sa na niekoľko užitočných tipov, ako odstrániť zvyšky lepidla z dreva bez poškodenia povrchu dreva.

Odstránenie lepidla z kovu

Pri odstraňovaní zvyškov lepidla z kovového povrchu vezmite trochu alkoholu (izopropylalkohol), naneste ho na miesto pomocou vatovej tyčinky alebo čistej handričky a nechajte ho vsiaknuť. Väčšina lepidiel sa rozpadne a potom ich môžete odstrániť škrabkou alebo handričkou. Táto metóda je účinná a alkohol nepoškodí kovový povrch.

Ak nemáte k dispozícii alkohol na potieranie, veľmi účinnou alternatívou je aj detský olej.

Odstránenie lepidla z plastu

Lepidlo a etikety môžu na plaste zanechať lepkavé zvyšky lepidla a väčšina drsných chemikálií a rozpúšťadiel poškodí plastové povrchy. Najlepšou možnosťou je teda použiť teplú mydlovú vodu a povrch pevne pretrieť, aby ste odstránili zvyšky. Ak táto metóda nie je účinná, vyskúšajte ocot, pretože je silnejší ako voda a nepoškodí váš plast.

Využitie výrobkov pre domácnosť

Ak chcete ísť ekologickou cestou, vyskúšajte rastlinný olej alebo ocot. Nasyťte ním kúsok papierovej utierky, priložte ho na miesto a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Teraz už len odlepte nechcené zvyšky lepidla. Pri nanášaní oleja na nedokončené drevo buďte mimoriadne opatrní, pretože môže dôjsť k miernemu stmavnutiu dreva. Medzi ďalšie možnosti patrí vazelína a odparovacie nátery, ktoré sa tiež ukázali ako účinné.

Čistič lepidla pre domácnosť

Používanie vlhkej handričky

Vezmite nádobu a pridajte do nej trochu vody a malé množstvo domáceho čistiaceho prostriedku, potom roztokom navlhčite handričku. Teraz mokrou handričkou pretrite povrch, aby ste odstránili zvyšky. Drevo príliš nenamáčajte, pretože by mohlo dôjsť k jeho deformácii alebo napučaniu.

Odstraňovače lepidla s chemickým rozpúšťadlom

Možno ste mali veľmi malý úspech so všetkými vyššie uvedenými metódami? Potom môžete vyskúšať silnejšie odstraňovače, ako sú riedidlá na farby, lieh, acetón alebo tekutina do zapaľovačov. Odstraňovač votrite do miesta a potom ho utrite vlhkou handričkou. Pred použitím niektorého z odstraňovačov je najlepšie aplikovať ho najprv na malú plochu.

Dbajte na to, aby ste vždy pracovali v priestore s dobrou cirkuláciou vzduchu a používali ochranné pomôcky.

Aplikácia tepla

Tu môžete použiť fén alebo aj teplovzdušnú pištoľ na nízku teplotu ako čistič lepidla na drevo. Plochu nahrejte a potom, keď teplo uvoľní lepidlo, vezmite škrabku a zvyšky zoškrabte. Nezabudnite počas škrabania držať fén nasmerovaný na lepidlo, ktoré chcete odstrániť, po celý čas, kým sa neodstráni všetko.

Odstraňovače lepidla

Môžete vyskúšať aj niektoré komerčné odstraňovače lepidla, najmä druhy s citrusovým olejom. Pozrite si aj náš odporúčaný najlepší odstraňovač lepidla vyššie. Pri používaní týchto produktov sa vždy musíte riadiť pokynmi na výrobku.

Typy odstraňovačov lepidla

Používanie brúsneho papiera

Ak všetko ostatné zlyhá, prebrúste miesto pomocou brúsneho papiera. Začnite brúsnym papierom so zrnitosťou 80, aby ste sa zbavili zvyškov lepidla, a potom pokračujte brúsnym papierom so zrnitosťou 120 a 220, aby bol povrch dreva opäť hladký. Snažte sa nepracovať príliš tvrdo, pretože chcete odstrániť len lepidlo, a nie povrchovú úpravu.

Odstránenie lepidla z látky

Aby ste pri odstraňovaní zvyškov lepidla z látky nepoškodili oblečenie, musíte používať jemný dotyk. V tomto prípade bude fungovať väčšina odstraňovačov škvŕn na trhu. Jednoducho namočte miesto, nechajte ho niekoľko minút odstáť a potom ho vyperte pomocou jemného cyklu.

Odstraňovače lepidla na textílie

Ak sa lepidlo neodstráni, skúste zriediť trochu čpavku v horúcej vode a namočte do neho odev. V opačnom prípade použite nejaký dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu, ktorý naneste na dané miesto. Nezabudnite najprv vyskúšať malú oblasť, aby ste nepoškodili oblečenie.

Odstránenie lepidla zo skla

Pomocou acetónu alebo odlakovača na nechty možno odstrániť väčšinu zvyškov lepidla, Stačí naniesť acetón na oblasť a jemne trieť, zvyšky lepidla by sa mali ľahko odstrániť. Ak je táto metóda neúspešná, použite veľmi malé množstvo maziva v spreji, ktoré dokáže lepidlo rozložiť, a potom ho pomocou čistej handričky zotrite.

Po odstránení zvyškov lepidla nezabudnite miesto riadne vyčistiť.

Najlepšie spôsoby použitia odstraňovača lepidla

Práve sme sa zaoberali tromi metódami, ktoré môžete použiť pri odstraňovaní zvyškov lepidla, ale teraz sa pozrime na tri spôsoby aplikácie, ktoré sú k dispozícii pri použití odstraňovačov lepidla. Tieto tri základné metódy aplikácie môžete použiť po jednej, alebo ich môžete aj kombinovať a použiť viacero z nich naraz.

Čistič lepidla namočený

Metóda aplikácie namáčaním a utieraním

Táto metóda sa používa, keď nanesiete odstraňovač lepidla, necháte ho chvíľu nasiaknuť a potom ho zotriete pomocou nejakej papierovej utierky alebo uteráka. Táto metóda sa používa, keď chcete použiť čo najmenej chemikálií, zvyčajne pri práci s chúlostivými predmetmi, ako sú starožitnosti alebo textílie.

Metóda nanášania postrekom

Táto metóda sa najlepšie používa, keď chcete pokryť väčšiu plochu. Prípravok na striekanie sa dodáva v sprejových fľašiach alebo aerosólových plechovkách. Nezabudnite vždy pracovať v priestore s dostatočným vetraním alebo sa rozhodnite pracovať vonku.

Taktiež používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare, masky a gumené rukavice

Metóda nanášania škrabancov

Na odstránenie zvyškov lepidla môžete využiť plastovú alebo kovovú škrabku. Pri škrabaní sa snažte nepoškodiť povrch. Táto metóda sa používa najmä na tvrdé povrchy, ako je sklo alebo dlaždice, ale musíte si dať pozor, aby ste nepoužili ostrú hranu, pretože by poškodila alebo poškriabala dlaždice alebo sklo.

Odstraňovače lepidiel pre domácnosť

Ak sa obávate toxických a nebezpečných chemických odstraňovačov lepidiel, potom si zachovajte chladnú hlavu, pretože existujú netoxické výrobky pre domácnosť, ktoré môžete použiť na rozpustenie týchto lepkavých špinavých situácií. Tieto výrobky sú zvyčajne vždy k dispozícii v domácnosti, takže nemusíte chodiť nič kupovať.

Čistič lepidla pre domácnosť

Ocot

Ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá rozkladá väzbu lepidla. Na zvyšky lepidla naneste značné množstvo octu a ten by mal lepidlo začať hneď rozpúšťať. Teraz by ste mali byť schopní lepidlo zotrieť alebo zoškrabať a povrch umyť dočista.

Olej

Detský olej alebo dokonca kuchynský olej môžu byť veľmi účinné pri odstraňovaní zvyškov lepidla. Stačí naniesť značné množstvo na lepidlo a nechať chvíľu pôsobiť. Potom ho môžete votrieť do lepidla a mali by ste si všimnúť, že olej sa zmieša s lepidlom. To znamená, že lepidlo začalo strácať svoju väzbu. Potom ho zotrite teplou mydlovou vodou a očistite vlhkou handričkou. Olej rozpúšťa lepidlo, pretože mnohé typy lepidiel sú na báze oleja.

Hneď ako olej rozloží chemickú štruktúru lepidla, môžete použiť teplú mydlovú vodu na potieranie a opláchnutie zvyškov lepidla.

Arašidové maslo

V arašidovom masle sa uvoľňuje prírodný olej, ktorý rozkladá väzbu lepidla. Konzistencia arašidového masla tiež pomáha udržať ho na mieste nad lepidlom. Arašidové maslo zľahka votrite do lepidla, aby sa lepidlo ešte viac uvoľnilo, a potom ho zmyte mydlom a teplou vodou.

Odstraňovač laku na nechty

Táto metóda môže byť veľmi účinná; mali by ste ju však používať opatrne, pretože obsahuje acetón. Na kovové povrchy by mal byť v poriadku, ale práve plast a iné mäkšie povrchy môže poškodiť. Vôňa tiež nemusí byť príťažlivá.

Odstraňovače lepidla

Teplá mydlová voda

Toto je jedna z metód, ktorú môže použiť každý. Mydlo a voda môžu účinne fungovať na zvyšky štítkov a nálepiek, ak má použité lepidlo zloženie na báze vody. Teplá voda uvoľní spojenie. Mnohé typy pások, ako napríklad lepiaca páska, sú však odolné voči vode, takže teplá voda bude mať veľmi malý účinok.

Tipy, ktoré treba dodržiavať pri použití odstraňovača lepidla

Pri aplikácii odstraňovača lepidla môžete dodržiavať niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia a zvýšia bezpečnosť práce. Dodržiavanie týchto tipov vám pomôže ušetriť drahocenný čas tým, že nebudete musieť čistiť ďalšie škvrny, ktoré by mohli poškodiť aj váš povrch.

  • Pri používaní odstraňovača lepidla na báze rozpúšťadla sa uistite, že pracujete v dobre vetranom priestore. To je dobrý nápad aj v prípade, že používate odstraňovač, ktorý má len prírodné zložky.
  • Aby ste sa vyhli akémukoľvek podráždeniu pokožky, nezabudnite si nasadiť latexové rukavice.

Prehľad odstraňovačov lepidiel

  • Okolitý povrch ochráňte tak, že naň položíte noviny alebo plastovú fóliu.
  • Aby ste sa uistili, že odstraňovač lepidla nepoškodí váš povrch, naneste ho najprv na malú časť.
  • Na začiatok skúste použiť malé množstvo a v prípade potreby môžete vždy pridať viac.

Zvyšky lepidla môžu byť nevzhľadné a zložité na odstránenie. Po prečítaní tohto článku by ste mali mať všetky potrebné vedomosti na kúpu a použitie jedného z najlepších dostupných odstraňovačov lepidla.

Často kladené otázky

Je bezpečné používať odstraňovače lepidla?

Niektoré odstraňovače obsahujú škodlivé chemikálie, ale ak budete pozorne dodržiavať návod, všetky by mali byť bezpečné na použitie. Odporúča sa však pracovať v priestore, ktorý má výborné vetranie, a používať ochranné pomôcky.

Je bezpečné používať odstraňovač lepidla na pokožku?

Väčšina odstraňovačov lepidla nie je určená na použitie na pokožku, pretože chemikálie dráždia pokožku. Niekoľko odstraňovačov lepidla je špeciálne navrhnutých na použitie na pokožku a tie nepoškodia vaše telo.

Ako môžem odstraňovače lepidla skladovať?

Niektoré odstraňovače lepidla sa pri pôsobení svetla alebo vzduchu vyparujú, preto dbajte na to, aby ste ich skladovali s pevne nasadeným viečkom alebo uzáverom. Taktiež ich uchovávajte na suchom, chladnom a tmavom mieste.

Môže odstraňovač lepidla zafarbiť moju látku?

Všetko závisí od toho, aký typ odstraňovača používate, pretože niektoré z nich sú dostatočne jemné a nespôsobia žiadne poškodenie, zatiaľ čo iné sú silnejšie a môžu poškodiť vlákna a farbivo vašej látky. Dbajte na to, aby ste si vždy prečítali návod na použitie výrobku a riadili sa ním.

Ako odstrániť lepidlo po tom, čo odstraňovač lepidla zaúčinkoval?

Ak ide o malú plochu, môžete ju zoškrabať prstom alebo nožom, ale ak ide o väčšiu plochu, možno budete chcieť použiť škrabku.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.