Farba v spreji na vinyl

Pamätáte si na LP? Zdá sa, že v dobe, keď hudbu dostávame okamžite, toto médium zaostalo, stratilo sa v čase ako 8-tracky a kazety. To, čo LP platne odlišuje od moderných médií (ako sa väčšina ľudí zhoduje), je pocit. Pocit z týchto platní sa nikdy nepodarilo napodobniť žiadnemu modernému médiu a túto jedinečnú štruktúru možno pripísať materiálu známemu ako vinyl. Čo je však vinyl? Odkiaľ pochádza? Dá sa naň maľovať? Pozrime sa na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa tohto revolučného materiálu.

Čo je vinyl?

Vinyl je vlastne skratka pre materiál známy ako polyvinylchlorid. Možno ho poznáte aj ako materiál bežne nazývaný PVC, ktorý sa používa po celom svete na rôzne účely, ale predovšetkým v stavebníctve. Potrubie z PVC spôsobilo revolúciu v našich životoch tým, že poskytuje robustné nákladovo efektívne riešenie oloveného a/alebo medeného potrubia. Kovové potrubia boli v zlatom veku stavebníctva materiálom, keďže svet bol ešte bohatý na nerastné suroviny, ale pri používaní kovov v prostredí s divoko sa meniacimi teplotami existuje niekoľko nevýhod.

Kov sa pri pôsobení tepla a chladu rozpína a zmršťuje, čo spôsobuje, že v zimných mesiacoch praskajú alebo praskajú. Tieto kovy by tiež mohli podliehať korózii a inému znehodnoteniu, tu prichádza na rad PVC potrubie, PVC sa ochotne rozťahuje a zmršťuje bez ohľadu na väčšinu podmienok, nehovoriac o tom, že má silnú odolnosť voči nárazom a oderu.

Farba na vinyl

PVP sa však nepoužíva len na vodovodné potrubia. Mnohí montážni dodávatelia používajú PVC na ochranu elektrických rozvodov pod zemou a v podkroviach domov. PVC je na toto použitie ideálne, pretože ľahko odvádza teplo a vlhkosť a zabráni takým veciam, ako je hmyz a hlodavce, aby rozhrýzli vedenie vášho domu. Jeho trvanlivosť tiež znamená, že pravdepodobne vydrží po celú dobu životnosti vášho domu bez praskania alebo prepadávania (nepoužíva sa však na zabezpečenie štrukturálnej integrity).

Ďalším bežným použitím PVC v stavebníctve je rámovanie okien. V minulosti sa okenné rámy vytvárali z dreva alebo ocele, o ktorých vieme, že podliehajú korózii a hnilobe, PVC však nemá žiadne z týchto obmedzení, vďaka čomu sa stalo bežným pri inštalácii okenných rámov pre nové domy alebo dokonca pri renovácii starých domov, aby boli šetrnejšie k životnému prostrediu.

Prítomnosť tejto látky zvyšuje životnosť infraštruktúry a vďaka tomu, že PVC je jednou z najuniverzálnejších látok na svete, nachádza využitie v lekárskom priemysle, v hromadnej výrobe, v remeselnej výrobe, v estetickom priemysle automobilov, v domácich úpravách a dokonca aj pri výrobe nábytku.

PVC je tiež veľmi prispôsobivé, pretože je poddajné v niektorých formách, ktoré sme spomenuli vyššie, a umožňuje, aby na ňom farba relatívne ľahko priľnula. Existujú preferované typy farieb a základných náterov, ktoré sa dajú použiť na vinyl, pretože niektoré základné látky farieb jednoducho nie sú určené na priľnutie k plastu, preto sme pre vaše pohodlie vytvorili sprievodcu s podrobným popisom, ktoré farby sa dajú použiť na vinyl a PVC všeobecne. Prajeme príjemnú zábavu!

Rôzne typy farieb v spreji na použitie na vinyl

Akrylové a latexové farby sú takmer jednohlasne považované za najlepšiu možnosť pri práci s vinylom. Prečo sa pýtate? Nuž, vinyl má tendenciu rozpínať sa a zmršťovať, a keďže náter musí priľnúť k vláknam vinylu, farba nesmie byť po zaschnutí príliš tuhá, inak popraská a odhalí surový vinyl pod ňou.

Farby farieb na vinyl v spreji

Preto sa za najlepšiu farbu v spreji na vinyl považuje akrylová, latexová alebo ich kombinácia. Ak sa vám nepodarí zohnať akrylovú alebo latexovú farbu, môžete si vystačiť s použitím emailovej farby, ktorá bola klasifikovaná na použitie s vinylom, tento typ farby má pomer tuhosti a fixovateľnosti potrebný na nanášanie vinylu a v ojedinelých prípadoch sa dá v krajnom prípade použiť aj na povrchy z uhlíkových vlákien.

Typ farbyFunguje na vinyl?Vlastnosti
Smalt● Hrubý● Pastovitý● Odolný voči vode
Akryl● Hustý● Mierne pastózny● Odolný voči vode
Latex● Stredná hrúbka● Pastovitý● Odolný voči vode a teplu
Kréda● tenká● hustá a viskózna● odolná voči vode a teplu

Aká je najlepšia farba v spreji na vinyl?

Existujú určité vlastnosti, ktoré musí mať vaša farba na vinyl, aby bola účinná na vašom obrobku. Ako už bolo povedané, nie všetky farby na vinyl sú rovnaké, pokiaľ ide o ich priľnavosť a kvalitu, a oplatí sa zaobstarať si takú, ktorá je pre vašu konkrétnu aplikáciu najlepšia. Pozrime sa na niektoré z najlepších farieb v spreji na vinyl, ktoré sú dnes na trhu.

Vinylová farba v spreji

Najlepší celkový výsledok: RUST-OLEUM Vinyl Spray

Rust-Oleum je jednou z tých značiek, ktoré sú tu už od vzniku kolesa, čo sa dokonale prejavuje pri pohľade na kvalitu povrchovej úpravy, ktorú ich farby vytvárajú. Tento konkrétny výrobok od tímu Rust-Oleum nie je iný. 308,00gramová biela farba na vinyl je ideálna na obnovu vášho starého nábytku, vonkajších dosiek, interiérov áut, kancelárskych stoličiek a dokonca aj vášho športového vybavenia. To, čo robí túto farbu takou účinnou, je, že obsahuje skutočné vinylové častice, ktoré jej pomáhajú priľnúť k povrchu podľa vášho výberu, vďaka čomu je vychádzajúca pružnosť a odolnosť farby voči poškodeniu ešte väčšia!

Čakanie na zaschnutie akejkoľvek farby sa môže zdať ako večnosť, našťastie po nanesení poslednej vrstvy farby Rust-Oleum budete musieť čakať len zhruba 10 až 15 minút, kým sa budete môcť presunúť k ďalšiemu projektu alebo použiť nejaký tmel. Tieto zásahy sa tým nekončia, táto farba je vysoko odolná voči treniu, oderu a nárazom, takže aj keď možno nie je nepriestrelná, určite ju nerozhádže ani občasný škrabanec a náraz, ktorý na ňu hodíte. Čerešničkou na torte, ktorá z tejto farby robí (jednu z) najlepších farieb v spreji na plasty, musí byť jej povrchová úprava.

Biely (nejasne slonovinový) farebný odtieň vám vyrazí dych svojím hladkým lesklým povrchom, ktorý zanecháva povrchy vyzerajúce ako čerstvo vyrazené pred niekoľkými okamihmi, a vy máte istotu, že kvalita tejto povrchovej úpravy vydrží po celú dobu životnosti vášho diela.

Najlepšia priľnavosť: SEM PAINTS Satin Black Color Coat Aerosol

Keďže sa zdá, že diskutujeme o tom, aká je najlepšia farba v spreji na plasty, bolo by nedbalé nespomenúť výrobky značky SEM v spreji. Vidíte, že väčšina značiek farieb, ktoré tvrdia, že pracujú na vinyle, to robia len ako 1 vedľajší produkt ich základného vzorca, SEM na druhej strane predáva širokú škálu náterov špeciálne navrhnutých na prácu na vinylových a plastových povrchoch! Vďaka širokej škále produktov zameraných na interiéry automobilov viete, že táto farba na vinyl sa neodstráni ani pri najmenšom škrabnutí kľúčov od auta alebo mastných končekov prstov. To, čo tento výrobok skutočne odlišuje od ostatných vo svojej triede, má byť elastomérový povlak.

Ako sme už uviedli, výrobky z PVC, a teda aj vinylové povrchy, sa rozťahujú a zmršťujú v závislosti od teploty okolia, preto tento náter zabezpečuje, že náter je oveľa pružnejší ako iné výrobky v tejto triede, pretože zvyšuje jeho pružnosť a priľnavosť k povrchu. Zatiaľ čo iné výrobky na vinyl v spreji v podstate dobre pokrývajú väčšinu povrchov, rad farieb v spreji SEM sa špecializuje na zabezpečenie toho, aby boli vaše vinylové povrchy pokryté a chránené prakticky počas celej životnosti vášho obrobku.

Túto farbu na vinyl v spreji nemusíte používať len na holé povrchy, pretože výrobky SEM môžete použiť aj na bodovú opravu poškodených alebo poškriabaných povrchov tak, že ich farebne zladíte a zaistíte všade naokolo bezproblémový estetický vzhľad. Hoci by to mohla byť pravdepodobne najkvalitnejšia vinylová farba v spreji na súčasnom trhu, je to aj jedna z najdrahších, ale rozhodne dostanete to, za čo si zaplatíte, ak vezmeme do úvahy kvalitu tejto čiernej farby v spreji najmä a dlhotrvajúcu priľnavosť.

Najlepšia hodnota: DUPLI-COLOR Flat Black vysokoúčinný sprej na vinyl a textílie

Kto hovorí, že musíte zaplatiť ruku a nohu, aby ste získali dobrú farbu na vinyl? Dupli-Color je ďalšia stará značka, ktorá počas mnohých rokov pôsobenia v tomto odvetví preukázala svoju kvalitu a spoľahlivosť. Tento vysokoúčinný čierny variant odvádza neuveriteľnú prácu priľnavosti na vinyl aj plast, takže aj keď nejde o špeciálny projekt v rovnakom zmysle ako značky SEM, stále odvádza skvelú prácu priľnavosti a ochrany vinylu. Rovnako ako väčšina značiek farieb v spreji vo svojej triede odvádza neuveriteľnú prácu pri ochrane povrchov a jej ďalšou výhodou je, že má podobné zloženie ako výrobky značky Rust-Oleum aj SEM.

Má ultraelastickú bázu, ktorá mu umožňuje zachovať si priľnavosť a zároveň neznižuje pružnosť pri lepení na povrch vášho obrobku. To znamená, že svoj vinylový obrobok môžete ohýbať a skladať bez toho, aby sa váš povlak Dupli-Color rozpadol. Jednou z kľúčových výhod tohto výrobku je, že okrem vysokokvalitnej povrchovej úpravy je aj samonasávacia, čo znamená, že ak pracujete na časovo náročnom projekte, tím Dupli-Color má o vás postarané.

Znamená to tiež, že ušetríte nejaké peniaze za to, že budete musieť nájsť základný náter, ktorý funguje na vinyl, čo môže byť pomerne drahé, najmä ak budete nakupovať od renomovanej značky. Hlavným predajným argumentom tejto značky je, že je relatívne lacná na výrobok, ktorý je samonasávací, ľahko sa používa, poskytuje zvýšenú flexibilitu a vysokokvalitnú povrchovú úpravu. Tento výrobok by vás mohol osloviť, ak potrebujete farbu na vinyl len na jednorazový projekt, a to takú, ktorá svoju prácu vykoná pomerne dobre.

Ako maľovať vinylové povrchy striekaním

Pred natieraním vinylového povrchu by ste mali vedieť niekoľko vecí. Ak to bude vaša premiéra, tu je návod, v ktorom je podrobne opísané, ako vyčistiť, natrieť základným náterom, farbou a utesniť obrobok. Je to pomerne jednoduchý proces, ale nutnosť odstrániť farbu z vinylu je zložitá, preto je najlepšie, ak si budete pred začiatkom na 100 % istí úlohou, ktorá vás čaká. Pri používaní aerosólových farieb je vždy dobré používať bezpečnostné vybavenie, napríklad masku.

Bezpečnosť vinylového spreja

Pripravte si povrch

Fáza prípravy je mimoriadne dôležitá, keď pracujete na lakovaní vinylového obrobku. Vinyl má vo zvyku priťahovať plesne a prach, pretože sa pomerne ľahko kladne nabije trením, preto si všimnete, že vinylové žalúzie a interiéry automobilov živé schránky na rukavice a palubné dosky sa rýchlo zaprášia. Ak natierate vonkajšiu stenu, môžete si všimnúť veci, ako sú malé kúsky plesní alebo mach rastúce medzi lamelami, a práve kombinácia prachu a týchto častíc môže negatívne ovplyvniť priľnavosť vašej farby.

Najlepší spôsob, ako vyčistiť obrobok pred nanesením farby vinylovým sprejom, je jednoducho použiť trochu mydlovej vody, aby ste sa týchto častíc zbavili. Zistíte, že čistenie vonkajšej vinylovej steny bude pre vás jednoduchšie ako čistenie menšieho kusu nábytku alebo interiéru auta, pretože budete mať možnosť použiť tlakový čistič.

Mydlový roztok jednoducho nasypte do zásobníka tlakového čističa, namierte a vystreľte. Pri menších predmetoch, ako je nábytok a interiér auta, môžete použiť trochu mydlovej vody a handričku a pri naozaj odolných škvrnách môžete použiť drhnúcu kefu, aby ste sa zbavili týchto nepríjemných škvŕn. Pred ďalším krokom nechajte obrobok úplne vyschnúť.

Základný náter povrchu

Toto je krok, na ktorom záleží. Základný náter akéhokoľvek povrchu pre akúkoľvek farbu je mimoriadne dôležitý a zabezpečí, aby vaša farba dobre priľnula k povrchu. Keď ste si istí, že je váš povrch úplne suchý, použite suchú handričku a ešte raz ho utrite, aby ste sa uistili, že na ňom po procese schnutia nie sú prichytené žiadne zvyšky častíc. Keď ste si istí, že váš povrch je čistý, vezmite si základný náter a skontrolujte pokyny výrobcu, či ho treba pred použitím premiešať alebo pretrepať. Predtým, ako sa pustíte do striekania, mali by ste na podlahu položiť plachtu alebo staré noviny, aby ste mali istotu, že váš pracovný priestor nebude zničený farbou.

Príprava vinylovej farby

Dobrým tipom je obrúsiť povrch jemným brúsnym papierom, ktorý pomôže pri procese priľnavosti. Keď ho mierne zdrsníte, mali by ste z neho zotrieť všetok materiál, ktorý sa počas tohto procesu odtrhol. Je čas na základný náter! Napokon plechovku pretrepte a urobte čisté, neprerušované prejazdy po povrchu, ktorý budete striekať, uistite sa, že ste nevynechali žiadne rohy alebo rovnako zložité časti, ktoré budete neskôr natierať.

Keď ste hotoví, naneste prvú vrstvu a nechajte ju zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Potom po zaschnutí skontrolujte povrch, či sa na ňom nenachádzajú žiadne čiastočky - ak áno, jednoducho ich zotrite. Keď ste si istí, že je obrobok čistý, naneste druhú vrstvu základného náteru a nechajte ju zaschnúť, kým prejdete k ďalšiemu kroku.

Natrite svoj povrch

Na rozdiel od natierania vecí, ako je drevo alebo textílie, existuje pri natieraní vinylu jeden trik. Keď ste si istí, že váš základný náter je zaschnutý a pripravený, uistite sa, že ste zakryli všetky otvorené miesta, ktoré nebudete maľovať, maliarskou páskou (ak ide o nábytok, uistite sa, že ste zakryli nohy a odhalené korálky, ktoré by mohli padnúť za obeť farbe) a pripravte si farbu.

Keď ste si istí, že na základnom nátere nie sú žiadne čiastočky (ak sú, utrite ich suchou handričkou), môžete začať maľovať. Uistite sa, že ste začali striekaním z obrobku a urobili priechod v požadovanom smere. Ak striekate plochý obrobok, optimálny spôsob striekania je horizontálny pohyb alebo jednoducho zľava doprava a naopak.

Ak striekate zložitejšie obrobky, mali by ste striekať v akejkoľvek polohe, ktorá je najvhodnejšia na dosiahnutie najlepších výsledkov, aj keď to znamená, že si musíte ľahnúť na chrbát alebo na ruky a kolená.

Kľúčom k dosiahnutiu dobrých výsledkov pri maľovaní vinylovej tkaniny je robiť rýchle a rovnomerné prechody sprejom, pretože pri práci s týmto médiom sa oplatí urobiť viacero ľahkých vrstiev namiesto dvoch alebo troch rovnomerných/ťažkých vrstiev. Uistite sa, že ste pred ďalším náterom nechali farbu zaschnúť v odporúčanom čase, čím budete môcť sledovať, ako sa počas striekania mení intenzita farby, ktorú ste si vybrali. Nebojte sa naniesť toľko vrstiev, koľko považujete za potrebné, kým nedosiahnete požadovanú povrchovú úpravu.

Tipy a triky pri striekaní vinylu

Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré môžete použiť na zabezpečenie toho, aby váš ďalší vinylový obrobok mal čo najlepšiu povrchovú úpravu. Nezabudnite, že polovica práce pri lakovaní vinylovej tkaniny spočíva v príprave a v trpezlivosti s vaším obrobkom.

Maľovanie vinylovej tkaniny

Výber farby

Výber farby môže byť najhoršou nočnou morou remeselníka, najmä pri obrovskom množstve dostupných farieb. Výber farby na striekanie vinylu si bude vyžadovať, aby ste zohľadnili veľa vecí. Jednou z nich je miesto, kde sa bude váš obrobok nachádzať, a farby, ktoré ho budú obklopovať. Možno si všimnete, že farba, ktorú ste si vybrali, sa môže zdať slabá, keď začnete striekať, ale nie je to tak.

Ako sme už spomínali, keď striekate vinylový obrobok, budete musieť urobiť viacero ľahkých vrstiev namiesto menšieho počtu rovnomerných vrstiev.

To vám umožní riadiť intenzitu farby a zistiť, ako sa hodí do určeného prostredia. Ak striekate obtlačky na auto, alebo dokonca nábytok, je dobré zabezpečiť, aby sa farba nedostala do konfliktu so žiadnymi existujúcimi prvkami, pretože je zložité dostať striekaciu farbu z vinylu.

Príprava vášho pracovného priestoru

Malo by byť samozrejmosťou, že bez ohľadu na to, či používate aerosólovú farbu v spreji, alebo používate striekaciu farbu, mali by ste zabezpečiť, aby ste pracovali v dobre vetranom prostredí. Pamätajte, že farby, ktoré sú určené na prácu s vinylom, majú prísady, ktoré zabezpečujú priľnavosť a pružnosť, čo ich môže robiť o niečo nebezpečnejšími ako bežné typy farieb v spreji.

Vdýchnutie týchto častíc môže spôsobiť vážne ťažkosti, preto sa uistite, že vždy nosíte masku, aj keď pracujete vonku. Už sme spomínali, že pri práci so striekaním farby na vinyl by ste mali položiť plachtu na rovnocennú podlahovú krytinu, avšak rovnako dôležité je zabezpečiť, aby ste zakryli časti obrobku, ktoré nechcete natierať.

Vinylová farba v spreji

Vinyl sa zvyčajne používa ako predný alebo krycí materiál, to znamená, že sa často pripevňuje na veci, ktoré sú robustnejšie a nie sú vyrobené z vinylu, takže zakrývanie týchto častí obrobku by sa malo stať druhou prirodzenosťou pri práci s týmto materiálom.

Nakoniec sa uistite, že ste si pracovný priestor nastavili tak, aby ste po začatí maľovania museli veci hľadať. Dobrým príkladom je umiestnenie vecí na strane vašej dominantnej ruky, ak ste pravák, umiestnite si veci, ako je farba, základný náter, handry a brúsny papier, na pravú stranu, aby ste neboli zaskočení, ak budete potrebovať zachytiť nejaký odtok.

Teraz, keď už viete, čo je to vinyl, aké sú jeho rôzne možnosti použitia v našom živote, ktoré farby naň fungujú, ako ho natierať sprejom a máte niekoľko profesionálnych tipov, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom prostredí, uistite sa, že ste si vybrali správnu farbu pre váš obrobok, a nastriekajte množstvo ľahkých vrstiev. Nech už lakujete čokoľvek, uistite sa, že používate vhodné osobné ochranné prostriedky, a celkovo dbajte na svoju bezpečnosť!

Často kladené otázky

Môžete striekať farby na vinyl?

Áno. Väčšina ľudí si možno neuvedomuje, že vinyl je v podstate spracovaný plast, preto by väčšina farieb v spreji, ktoré fungujú na plast, mala fungovať aj na vinyl. Ak vám nevadí cena, môžete na vinylový obrobok použiť aj farbu na textil!

Aký druh farby priľne na vinyl?

Väčšina druhov farieb, ktoré držia na plaste, bude držať aj na vinyle, farby ako smaltové, akrylové a latexové farby sa pri použití na vinyl obzvlášť dobre hodia. Niektoré z týchto farieb môžu mať vodný základ, ktorý im umožňuje presiaknuť a priľnúť k vinylu oveľa ľahšie ako farby hustejšej konzistencie.

Ako dosiahnuť, aby farba priľnula na vinyl?

Príprava je kľúčová! Uistite sa, že váš obrobok bol vyčistený a je zbavený nečistôt. Po očistení máte možnosť veľmi jemne ho prebrúsiť, ale nie je to v skutočnosti podmienkou. Obrobok natrite základným náterom, ktorý je určený pre vinylové farby. Na obrobok naneste množstvo ľahkých vrstiev vinylovej farby v spreji, pričom medzi jednotlivými vrstvami nechajte čas na zaschnutie.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.