Najlepšie epoxidové lepidlo na plasty

Pokiaľ ide o lepidlá alebo lepidlá, existuje veľa možností. Nielen v kategórii domácich majstrov, ale aj vo výrobnom priemysle. Mnoho hobbyistov používa lepidlo na všetky druhy projektov, ako aj na veci, ako je modelovanie plastov. Nie každé lepidlo alebo lepidlo je však určené na plasty. Hlavným hlavným dôvodom v prospech používania epoxidu na plasty sú jeho mimoriadne silné lepiace vlastnosti. Taktiež má pomerne všestranné použitie, napríklad okrem funkcie lepidla sa dá použiť aj na vyplnenie medzier. Kým sa zamyslíte nad týmito vecami, nechajte nás preskúmať niektoré z najlepších epoxidových lepidiel na plasty a dozvedieť sa niečo viac o epoxidových lepidlách.

Dve hlavné formy lepidiel

Rôzne typy lepidiel môžu mať rôzne vlastnosti, niektoré môžu vytvárať silné spojenie, zatiaľ čo iné majú nízku súdržnosť. Medzi ďalšie faktory patrí pružnosť, odolnosť voči teplu, odolnosť voči vode a mnohé ďalšie.

Dva hlavné typy lepidiel:

 • Reaktívne lepidlá
 • Nereaktívne lepidlá

Epoxidové lepidlá patria medzi reaktívne lepidlá, pretože v nich prebieha chemická reakcia a následne tvrdnú alebo vytvrdzujú. Epoxidové lepidlo sa zvyčajne skladá z dvoch častí, epoxidu a tvrdidla, ktoré po spojení vytvoria pevnú vrstvu. Superlepidlo je tiež reaktívne lepidlo a možno ho opísať ako jednozložkové lepidlo, ktoré reaguje na podmienky prostredia, napríklad na teplo. Obľúbené biele lepidlo je príkladom nereaktívnej formy lepidla.

Epoxid na plasty

Vždy, keď pracujete s lepidlami, musíte ich prispôsobiť materiálu, na ktorom pracujete. Tu je niekoľko príkladov:

 • Epoxidové lepidlo na plasty, kovy, sklo, sklenené vlákna a gumu
 • Akryl môžete použiť na plast, kov gumu, sklo a sklolaminát
 • Uretán možno použiť aj na plast, ako aj na iné materiály
 • Kyanoakryláty sú tiež použiteľné na plasty, kov, textílie a kožu

V mnohých prípadoch, ktoré zahŕňajú opravy plastov, musíte nájsť kompatibilné lepidlo. Prečítaním etikety výrobku by ste mali byť schopní zistiť, aký plast a lepidlo spolu najlepšie fungujú.

najsilnejší epoxid na plasty

Najlepší epoxid na plasty je odolnejšou možnosťou, pokiaľ ide o lepidlá, pretože odoláva teplotám, UV žiareniu, rozpúšťadlám a vydrží istú mieru sily. Teraz môžeme prejsť k niektorým výhodám a nevýhodám používania dvojzložkového epoxidového lepidla.

Používanie epoxidového lepidla klady a zápory

Plast môže mať rôzne veľkosti aj tvary a nájdeme ho takmer vo všetkých domácnostiach. Niekedy je potrebné tieto plastové predmety trochu opraviť, preto môže byť dobré mať doma epoxid špeciálne určený na plasty. Musíte vedieť, kedy môže plastová rúrka pod umývadlom vytekať.

Používanie epoxidu na plasty má veľa výhod, ale, bohužiaľ, aj niektoré ťažkosti.

Najlepší epoxid na plasty

Hľadáte najlepší epoxid na plasty, potom viete, koľko možností máte k dispozícii. Aby sme vám trochu pomohli pri hľadaní, vybrali sme tri najlepšie epoxidové nátery na plasty.

epoxidová živica na plasty

Najsilnejší epoxid na plasty: JB Weld PlasticWeld: najlepší epoxidový náter: JB Weld PlasticWeld

Tento konkrétny výrobok JB Weld bol vytvorený na vytvorenie pevného spojenia s plastmi. Rôzne aplikácie tohto výrobku zahŕňajú plastové nádrže na vodu, inštalatérske práce, PVC rúry a iné plasty. Výrobok je kompatibilný s mnohými plastmi, avšak existujú určité plasty, ako napríklad polyetylén, ku ktorým nepriľne. Preto je vždy dobré preštudovať si pred kúpou návod na použitie výrobku.

Tento najsilnejší epoxid na plasty sa dodáva vo forme tmelu a je to dvojzložkový epoxid, ktorý možno miešať ručne. Tmel budete musieť miesiť, kým nedosiahnete ideálnu hrúbku alebo štruktúru. Po jej dosiahnutí ju môžete naniesť na plastový povrch. Máte dostatok času, približne 25 minút, kým začne tvrdnúť, takže by ste nemali mať žiadne problémy s dokončením práce. Plastový epoxid vytvrdne približne za tri hodiny, pričom má sivobiely vzhľad.

Po správnom vytvrdnutí tmel poskytuje mimoriadne pevné spojenie a vydrží aj vysoké teploty. Môžete ho ľahko tvarovať a formovať; tiež sa nezmršťuje a môžete ho aj rezať, vŕtať alebo brúsiť.

Môžete mať na mysli malý projekt pre domácich majstrov alebo nejaký väčší projekt, JB Weld PlasticWeld je skvelé lepidlo pre náročných. Je to jeden z najsilnejších epoxidov na plasty a poskytuje kvalitu a skvelý výkon.

Najlepší pomer ceny a kvality: Epoxidové lepidlo PC-Clear

Tekuté epoxidové lepidlo PC-Clear je celkom užitočné, pretože dokáže lepiť rôzne povrchy vrátane plastov, dreva, kovu, keramiky, betónu, skla a tkanín. Môžete ho použiť aj na predmety, ktoré majú detaily, pretože po aplikácii nezanecháva žiadne stopy. Epoxid je pomerne odolný a je ideálny na použitie na povrchoch, ktoré sa stretnú s náročnými podmienkami.

Tento konkrétny tekutý epoxid na plasty sa dodáva v dvojitej injekčnej striekačke a poskytuje približne 4 minúty pracovného času, kým začne vytvrdzovať. Po úplnom vyschnutí však vytvára účinný spoj. Vytvrdzovanie trvá určitý čas, 24 hodín, a je potrebné nechať výrobok celý deň, aby sa správne usadil. Pri miešaní sa epoxid javí ako nepriehľadný, ale po úplnom zaschnutí sa stane čírym.

Ide o epoxid s najlepším pomerom ceny a kvality a poskytuje vynikajúcu kvalitu.

Celkovo najlepší epoxid na plasty: Gorilla 2-zložkový epoxidový materiál

Gorilla 2-súčiastkový epoxid sa považuje za celkovo najlepší výrobok, pretože je všestranný a poskytuje jasný a čistý povrch. Je to dobrý epoxid na plasty, ale možno ho použiť aj na kov, drevo, keramiku, sklo, dlaždice a iné povrchy. Výrobok rýchlo tuhne približne do 5 minút a poskytuje trvalé a pevné spojenie. Po zaschnutí je číry a jeho prítomnosť si ani nevšimnete.

Tento epoxid je vynikajúci vodotesný epoxid na plasty, je odolný aj voči rozpúšťadlám. Výrobok môžete použiť na opravy, pomáha vyplňovať medzery a lepiť. Výrobok sa dodáva v injekčnej striekačke, epoxid a tužidlo sú od seba oddelené. Dávkuje rovnomerné množstvo oboch látok, ktoré sa potom zmiešajú a nanesú na váš povrch.

Tento najlepší epoxid na plasty je skvelý univerzálny epoxid poskytujúci veľkú odolnosť a všestrannosť.

Najjednoduchšie použitie plastového epoxidu: YANYI Epoxidová tmelová tyčinka

Epoxidový tmel YANYI sa mimoriadne ľahko používa a je vynikajúci na akýkoľvek projekt pre domácich majstrov. Všetko, čo je potrebné, je, aby ste ho uhnietili do tvaru a nanesli na povrch. Epoxidový tmel môžete použiť na opravu netesností, opravu bazénov alebo hračiek, utesnenie potrubia alebo opravu spotrebičov. Možno ho použiť na plasty, kov, sklo, mramor, drevo a mnoho ďalších materiálov.

Tmel v podstate narežete, potom ho prehnetiete, mal by začať tvoriť rovnomernú farbu, potom ho naneste na miesto, ktoré je potrebné opraviť. Celkovo máte na miesenie, miešanie a následné použitie desať minút. Epoxidová hmota vytvrdne za 60 minút a po 24 hodinách dôkladne stvrdne.

Ak hľadáte epoxidový tmel, s ktorým sa ľahko manipuluje a ktorý má vynikajúce vlastnosti, potom vám bude vyhovovať epoxidový tmel YANI.

Sprievodca epoxidovou hmotou na plasty

Jednou z prvých vecí, ktoré musíte urobiť, je uistiť sa, že ste urobili prípravy. Váš pracovný priestor by mal byť čistý a upravený, odstráňte všetko, na čo nechcete, aby sa lepidlo dostalo. Úlohu môže zohrávať aj prostredie, v ktorom pracujete, pretože vlhkosť a rôzne teploty môžu ovplyvniť epoxidové lepidlo a jeho schopnosť priľnúť k povrchu. Ideálna teplota na prácu je 21 až 23 stupňov Celzia). Počas práce by tiež nemala byť takmer žiadna vlhkosť.

najlepší epoxid na plasty

Vždy pracujte v priestore, ktorý je riadne vetraný, mnohé lepidlá uvoľňujú výpary a zápachy, ktoré by mohli byť pre vás škodlivé, ak nebudete opatrní. Mnohé z lepidiel sú tiež horľavé, preto je práca v správnom prostredí ešte dôležitejšia.

Pri používaní epoxidového lepidla na plasty postupujte podľa týchto pokynov:

 • Vždy si prečítajte pokyny na etikete epoxidového lepidla
 • To znamená, že by ste mali mať k dispozícii správne lepidlo pre konkrétnu aplikáciu
 • Povrch mierne zdrsnite obrúsením
 • Očistite prach a všetky nečistoty
 • Držte striekačku hore a potom odstrihnite hrot
 • Injekčnú striekačku trochu stlačte, aby ste vytlačili všetky bubliny
 • Pripravte si jednorazový tanier alebo podnos
 • Stlačte piest nadol, čím sa oba obsahy rovnomerne uvoľnia
 • Zatiahnite piest mierne dozadu a utrite, potom nasaďte uzáver
 • Asi minútu miešajte tvrdidlo a živicu
 • Naneste na povrch
 • Svoje predmety pevne stlačte
 • Výrobky môžu mať rôzny čas tuhnutia a vytvrdzovania, preto si prečítajte etikety
 • Odstráňte prebytočné lepidlo

vodotesný epoxid pre plast

K dispozícii máte aj tmelové epoxidové lepidlá, ktoré vyžadujú, aby ste pred aplikáciou obe zložky spolu prehnietili. Mnohé z epoxidových tmelov možno použiť ako lepidlo, ale aj ako výplň. Odstránenie prebytočného epoxidového tmelu možno vykonať pomocou ostrého noža.

Ako odstrániť plastový epoxidový tmel

Tieto výrobky sú vyrobené tak, aby boli tvrdé, takže ich odstránenie nebude najjednoduchšie, najmä ak ich necháte dôkladne vytvrdnúť. Preto odstráňte všetko, čo sa nachádza v blízkosti vášho pracovného priestoru a na čo nechcete, aby sa lepidlo dostalo.

plastové epoxidové lepidlo

Pri práci s epoxidom, ktorý vytvrdol, to môže byť ťažké, ale nie nemožné. Najskôr budete musieť epoxid zmäkčiť pomocou odstraňovača lepidla. Môžete tiež vyskúšať denaturovaný lieh alebo riedidlá na farby. Vezmite handričku namočenú do odstraňovača a utrite postihnuté miesto. Mali by ste byť schopní odstrániť živicu bez zanechania zvyškov, najmä ak ste použili správny odstraňovač lepidla. Vždy pracujte vo vetranom priestore a noste rukavice, aby ste sa nedostali na pokožku.

Keď je epoxidová živica ešte mäkká, mala by sa dať ľahšie odstrániť. Vezmite a použite trochu acetónu, ktorý by mal pomôcť. Pomocou handričky s acetónom utrite miesto s lepidlom a nakoniec by sa malo odstrániť.

Ak sa vám na pokožku dostane trochu epoxidu, najlepšie je konať rýchlo. Môžete použiť handričku namočenú v octe a priloženú na oblasť alebo acetón na špičku slúchadla. Potierajte lepidlo, kým sa neodstráni. Tip pri používaní epoxidového tmelu: majte navlhčené rukavice, čo uľahčí aplikáciu a vytvorí hladší vzhľad.

Bezpečnostné tipy pri práci s epoxidovou hmotou na plasty

Pri práci s akýmikoľvek lepidlami sa odporúča dodržiavať určité bezpečnostné pokyny.

 • Používajte rukavice, aby ste si nepoškodili pokožku
 • Dôležitá je aj ochrana očí, preto si nasaďte ochranné okuliare
 • Aj keď sa nevyskytujú toxické výpary, vždy je dobré pracovať v priestore s dobrým vetraním

Ak sa vám náhodou dostane nejaké lepidlo do očí, mali by ste si ich umyť a potom okamžite ísť k lekárovi.

epoxidové lepidlo na plasty

Otázky a odpovede

Aký je čas schnutia dvojzložkového epoxidového lepidla?

Závisí to od výrobku, ktorý používate, od prostredia, v ktorom sa nachádzate, a od ďalších faktorov, preto vždy skontrolujte etiketu, aby ste sa uistili. Vo všeobecnosti by úplné vytvrdnutie a vytvrdnutie malo trvať približne 24 hodín.

Ako zmiešate epoxidové lepidlo na plasty?

Epoxidové lepidlá je potrebné zmiešať v presnom pomere, ale mnohé výrobky sa dodávajú vo vopred odmeraných injekčných striekačkách, ktoré potom môžete použiť na aplikáciu. Niektoré epoxidové lepidlá sa dodávajú aj vo forme dvojzložkového tmelu alebo pasty, ktoré potom musíte pred aplikáciou spolu prehnietiť.

Je epoxidové lepidlo na plasty dobrou voľbou?

Áno, epoxidové lepidlo je skvelou voľbou, pokiaľ ide o použitie na plasty, pretože vytvorí silný lepiaci spoj. Zvyšujú štrukturálnu pevnosť plastu a tiež poskytujú, zabezpečujú chemickú odolnosť a ponúkajú určitú flexibilitu. Všetky výrobky však nie sú rovnaké, takže budete musieť hľadať ten správny pre váš projekt.

Získate vodotesný epoxidový náter na plast?

Áno, epoxidové lepidlo ponúka mnoho výhod vrátane tepelnej odolnosti, chemickej odolnosti, ako aj odolnosti voči vode. Skvele sa hodí na použitie pri týchto problémoch s plastovými inštaláciami.

Koľko epoxidového lepidla by ste mali kúpiť?

Mali by ste si vybrať veľkosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám, či potrebujete lepidlo na malú alebo väčšiu plochu. Niektoré lepidlá sa dodávajú v nádobe na jednorazové použitie, ktorá je skvelá na menšie projekty. Na väčšie projekty však budete potrebovať väčšie množstvo, preto si to pred nákupom dobre premyslite.

Môžete pridať viac tvrdidla na zvýšenie trvanlivosti?

Nie, pri miešaní dvojzložkového epoxidového lepidla sa budete musieť držať presných mier. Miešací pomer pre epoxidové lepidlo je zvyčajne jedna časť živice k jednej časti tvrdidla a ak sa od neho odchýlite, konečné výsledky nebudú podľa očakávania.

Na záver možno povedať, že ak sa pripravíte a vykonáte potrebný výskum, použitie epoxidovej živice na plasty môže byť pomerne jednoduchá práca. Uistite sa, že máte správne nástroje a stanovený plán; s použitím najlepšieho epoxidu na plasty by ste nemali mať žiadne problémy.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.