Najlepšie lepidlo na ABS plast

ABS je dnes jedným z najčastejšie používaných plastov. ABS sa teší veľkej obľube nielen v domácnostiach a sanitárnych aplikáciách, ale aj v hobby sektore. To však prináša aj problémy, pretože ABS sa ťažko lepí alebo opravuje pomocou lepidla. V našom sprievodcovi sa dozviete, prečo je to tak a ako si napriek tomu môžete poradiť s lepením ABS plastu.

Čo je ABS plast?

ABS je skratka pre akrylonitrilbutadiénstyrén. Ide o plast, ktorý sa vďaka svojim mimoriadne pozitívnym vlastnostiam materiálu stal neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Používa sa nielen ako puzdro pre najrôznejšie elektronické zariadenia, ale aj pre domáce potreby a na opláštenie potrubia v sanitárnom sektore.

ABS možno dokonale pokryť kovmi galvanickým pokovovaním. Problémom nie je ani potlač a prelakovanie. Chrómovanie plastových povrchov ABS je v súčasnosti bežnou praxou, najmä pri výrobkoch pre domácnosť a elektrických zariadeniach, ako sú kávovary a kávovary na espresso.

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam materiálu má však ABS jednu vážnu nevýhodu: tento typ plastu sa veľmi ťažko spája.

Lepidlo na ABS plast

Vlastnosti plastu ABS

Vo svojej základnej forme je termoplast ABS bezfarebný až sivý; v niektorých prípadoch má aj žltkastý odtieň. Tento plast je obľúbený v priemysle, ako aj v hobby sektore, pretože má veľmi pozitívne vlastnosti:

 • veľmi dobrá tepelná odolnosť
 • vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom
 • Dobrá chemická odolnosť (najmä voči minerálnym olejom, tukom, zásadám a neriedeným kyselinám)
 • Veľmi vysoká odolnosť proti poškriabaniu
 • Vysoká odolnosť proti starnutiu
 • Dobré mechanické vlastnosti: vysoká povrchová tvrdosť a rázová pevnosť

Hlavnou nevýhodou je však skutočnosť, že ABS je nízkoenergetický materiál. To znamená, že povrchová energia je príliš nízka na vytvorenie dobrých adhéznych vlastností, čo veľmi sťažuje lepenie ABS plastu.

Lepidlá na ABS

Na dosiahnutie dobrého lepiaceho účinku je na jednej strane rozhodujúci výber správneho lepidla na ABS, ale na druhej strane aj optimálna príprava povrchu. Nižšie sa dozviete, ktoré sú najlepšie lepidlá na ABS.

Najlepšie lepidlo na ABS plast

Na lepenie ABS plastu nestačí vziať akékoľvek lepidlo a spojiť podklady. Spravidla sa tým nedosiahne požadovaný efekt, ale zabezpečia sa len mimoriadne nevzhľadné lepené švy, ktoré sa lámu alebo rozpadávajú aj pri malom zaťažení. V najhoršom prípade sa tým zničí drahý obrobok. Preto je lepšie používať lepidlá ABS, ktoré sme predstavili.

Epoxidová živica ABS lepidlo

Lepidlo na báze epoxidovej živice je dvojzložkové lepidlo, ktoré funguje na základe chemickej reakcie zmiešaním živice a tvrdidla. Takéto lepidlá vytvárajú mimoriadne pevné spoje. Lepenie rôznych materiálov, ako je kov a drevo, tiež nie je problém. Lepidlá na báze epoxidovej živice sú vhodné najmä na lepenie veľkých plôch, ktoré musia odolávať vysokému zaťaženiu. Ale aj v prípade, že chcete opraviť plast ABS, je lepidlo na báze epoxidovej živice vhodným nástrojom.

Lepidlo na ABS

Na trhu je niekoľko epoxidových lepidiel. Vyskúšali sme ich niekoľko a vybrali sme si nášho favorita: dvojzložkovú epoxidovú striekačku značky Gorilla. Ide o silné a trvalé lepidlo, ktoré rýchlo vytvrdzuje a zaschne do čírej farby.

Toto dvojzložkové lepidlo na báze epoxidu ponúka používateľovi množstvo výhod. Hoci, ako všetky výrobky, má aj toto lepidlo niektoré nevýhody.

Okrem týchto nevýhod dostáva dvojzložkové epoxidové lepidlo Gorilla ABS žiarivé odporúčanie.

Špeciálne lepidlo na plasty ABS

Okrem dvojzložkových epoxidových lepidiel sú k dispozícii aj špeciálne lepidlá na ABS plasty. Tie možno použiť na opravu ABS plastu, ale aj na jeho lepenie s inými materiálmi. Takéto špeciálne lepidlá sú na báze rozpúšťadiel a sú vhodné na lepenie veľkých plôch.

Jedným z takýchto špeciálnych lepidiel je akrylátový lepiaci cement na plasty patriaci pod značku Scigrip, ktorý v krátkom čase vytvára veľmi stabilný spoj medzi rôznymi podkladmi.

V prípade ABS je akrylátový plastový cement Scigrip jedným z najlepších lepidiel na báze rozpúšťadiel, preto sme s ním veľmi spokojní a môžeme ho odporučiť.

Superlepidlo pre ABS

Superglue je vlastne štandardné lepidlo, ktoré by mal mať doma každý. Je ideálne najmä na malé a selektívne lepenie, pretože rýchlo tuhne a zvyčajne sa dodáva v praktickej tube s malou dávkovacou špičkou.

Superlepidlo je založené na kyanoakryláte a trvalo a s vysokou pevnosťou spája mnoho rôznych materiálov. Dokonca ani lepenie ABS s kovmi nie je žiadny problém. Tak ako pri väčšine lepidiel je potrebné dbať na to, aby bol povrch zbavený mastnoty a oleja a aby boli podklady pred začatím lepenia dôkladne zdrsnené. Ak má byť lepený spoj odolný a stabilný, odporúča sa použiť aj vhodný základný náter.

Superlepidlo, ktoré vytvára vysokopevnostné spoje v čo najkratšom čase, je systém lepenia plastov Super Glue od spoločnosti Loctite, ktorý obsahuje superlepidlo aj aktivátor na zabezpečenie čo najpevnejšieho spoja.

Súprava superlepidiel Loctite je ideálna pre všetky druhy plastov, dokonca aj pre tie, ktoré sa ťažko lepia, ako sú PP a PE. Preto od nás dostáva krištáľovo čisté odporúčanie.

Vysokoúčinná lepiaca páska ABS

V súčasnosti sú k dispozícii aj vysokoúčinné lepiace pásky, pomocou ktorých môžete lepiť ABS plasty. Lepenie rôznych materiálov zvyčajne nie je problém, ale na povrchy, ktoré sa ťažko lepia, by sa mal najprv naniesť základný náter. To sa odporúča aj v prípade ABS.

Manipulácia s takýmito vysokoúčinnými lepiacimi páskami je veľmi jednoduchá, pretože je podobná manipulácii s bežnou lepiacou páskou. Veľkou výhodou je skutočnosť, že sa nemôžu vyskytnúť nevzhľadné lepiace švy alebo vypukliny spôsobené lepidlom, ktoré bolo nanesené príliš nahusto a vyteká. Pri lepení medzi plastmi, ktoré neboli vopred upravené, je potrebné dbať na opatrnosť. Takéto spoje by sa v žiadnom prípade nemali vystavovať nadmernému namáhaniu.

Na tomto mieste by sme odporučili 3M VHB montážnu pásku na ABS a iné materiály s vysokou pevnosťou, ktorá má mnoho kvalít:

Pri väčších plochách je jednoduchá manipulácia, ako aj veľmi stabilný lepiaci spoj, ktorý poskytuje 3M heavy-duty lepiaca páska, obrovským bonusom. Preto ju na tomto mieste veľmi odporúčame.

Praktické aplikácie lepidiel ABS

ABS lepidlá sa dajú použiť najmä v domácnosti, keď je potrebné opraviť rôzne predmety. Ak sa napríklad vaše dieťa rado hrá s plastovými tehličkami, je pomerne isté, že sa mu raz niečo rozbije.

Naše odporúčania pre lepidlá ABS dokazujú, že hračky nemusia byť vždy hneď kupované nové, pretože s týmito lepidlami sú rýchle opravy stavebných kociek alebo figúrok na hranie detskou hračkou. Mali by ste však dbať na to, aby si dieťa opravenú hračku nedávalo do úst.

Lepidlo na plasty ABS

Na výrobu modelov sa odporúča najmä ABS lepidlo s jemným dávkovacím hrotom, pretože si to často vyžaduje veľkú zručnosť. Dobré lepidlo na plasty ABS uľahčuje napríklad pripevňovanie ozdobných prvkov pri výrobe modelov alebo zostavovanie figúrok.

Trhliny v ABS obklade predmetov pre domácnosť sa dajú tiež rýchlo a pohodlne opraviť pomocou správneho lepidla.

Návod na lepenie ABS

Lepenie plastov ABS si vyžaduje určitú prípravu. Pripravte si a majte po ruke potrebné materiály a používajte ochranné pomôcky. Potrebné sú tieto materiály:

 • Ochranný odev vrátane masky na plášť, nitrilových rukavíc, ochranných okuliarov a v prípade potreby aj odevu s dlhými rukávmi.
 • Podklady
 • Lepidlo na ABS plasty
 • brúsny papier
 • rozpúšťadlo, napríklad acetón
 • handrička, ktorá nepúšťa vlákna

Teraz sa môže začať príprava povrchu.

Prípravné práce

 • Najprv sa vykoná dôkladná povrchová úprava podkladov. Na tento účel ich očistite a nechajte úplne vyschnúť. Nesmú byť už vlhké, inak sa zhorší výsledok lepenia!
 • Teraz opatrne zdrsnite povrchy, ktoré sa majú lepiť, pomocou brúsneho papiera. Vezmite brúsny papier a niekoľkokrát ho potiahnite jedným smerom po povrchu. Tým sa optimalizuje priľnavosť lepidla ABS.
 • Potom použite acetón a handričku bez chĺpkov a povrch odmastite. Pri tomto kroku nezabudnite použiť rukavice, inak sa môže mastnota z prstov znovu prilepiť na podklady a ovplyvniť výsledok lepenia.

Lepenie ABS

Skutočný proces lepenia

 • Keď sú podklady opäť úplne suché, môžete začať so samotnými prácami na lepení. Lepidlo ABS naneste na jednu stranu v tenkých guľôčkach. Dávajte pozor, aby ste nenaniesli príliš veľa lepidla, inak sa na línii lepenia vytvoria nevzhľadné guľôčky.
 • Po nanesení lepidla pevne pritlačte lepené povrchy k sebe. V prípade potreby podklady zafixujte. Unikajúce lepidlo okamžite absorbujte papierovou utierkou alebo handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Lepidlo na plasty ABS

Vytvrdzovanie a zaťaženie spojov

 • Počkajte, kým lepidlo na ABS plasty nevytvrdne. Postupujte podľa pokynov výrobcu a podkladom dajte radšej trochu viac času ako príliš málo.
 • Ak boli lepiace práce vykonané správne a bol dodržaný čas vytvrdzovania, výsledkom bude vysoko zaťažiteľný lepený spoj. Pozrite si aj technický list výrobcu, aby ste zistili, aké vysoké môže byť v skutočnosti zaťaženie.

Prepracovanie

 • Po fáze vytvrdnutia ABS lepidla možno lepený šev opracovať.
 • Lepený šev môžete bez problémov natrieť aj farbou.

Bezpečnostné pokyny

Práca s epoxidovou živicou a inými podobnými lepidlami zahŕňa určité bezpečnostné riziká. Dbajte na to, aby vaša pokožka a oči neprišli do kontaktu s lepidlom ABS. Kvôli bezpečnosti noste oblečenie s dlhými rukávmi, ochranné okuliare, nitrilové rukavice a respirátor. Okrem toho by mal byť pracovný priestor dobre vetraný.

Ak napriek tomu dôjde ku kontaktu ABS lepidla s vašimi očami alebo ústami, okamžite ich dôkladne vypláchnite vlažnou vodou a bezodkladne vyhľadajte lekára. Vezmite si so sebou technický list, aby si lekár mohol urobiť predstavu o zložkách. Okrem toho dodržiavajte všetky informácie výrobcu o spracovaní a bezpečnostné pokyny.

Lepenie ABS plastu je ako detská hra, ak použijete správne lepidlo. Stačí dodržiavať odporúčania týkajúce sa lepidla na ABS a naše pokyny, pretože potom sa nemôže nič pokaziť!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.