Sprievodca lepením plexiskla

Každý pozná polymetylmetakrylát, aj keď nie pod týmto názvom. Známejší je názov plexisklo, bežne písaný ako Plexiglass, ktorý si dal patentovať Dr. Otto Röhm a označuje materiál s veľmi priaznivými vlastnosťami. Lepenie plexiskla však nie je úplne jednoduché, pretože je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Aké sú to veci a ako lepiť plexisklo alebo akrylátové sklo vám povieme v našom sprievodcovi plexisklom.

Čo je to plexisklo?

V roku 1928 bol materiál PMMA, polymetylmetakrylát, vynájdený súčasne v troch rôznych krajinách - v Nemecku, Španielsku a Anglicku. Dr. Otto Röhm ho potom ďalej vyvíjal, až kým nebol pripravený na sériovú výrobu, a patentoval si názov plexisklo. V súčasnosti vlastní práva na tento názov spoločnosť Evonik Industries. Rozumie sa ním plast, ktorý je zvyčajne priehľadný, ale môže byť aj farebný a má ideálne vlastnosti pre mnoho rôznych aplikácií:

  • V optike sa plexisklo používa okrem iného na výrobu šošoviek, lúp, rozptylových clôn a hranolov.
  • Automobilový priemysel využíva priehľadnosť a stabilitu plexiskla a používa ho okrem iného na zasklievanie a okná karavanov, ako aj na strešné okná autobusov.
  • V elektrotechnike sa plexisklo používa na výrobu ochranných clôn a krytov svietidiel.
  • V stavebníctve sa tento materiál používa na výrobu svietidiel, ochranných skiel, sprchových kútov a kupol svetlíkov.
  • Najmä v oblasti hobby je plexisklo veľmi obľúbené pri výrobe modelov.
  • Plexisklom sa často vybavujú aj akváriá a predajné automaty.

Mimochodom, plexisklo a akrylátové sklo sa nemôžu používať ako úplné synonymá, pretože v ich chemickom zložení existujú mierne rozdiely.

Najlepšie lepidlo na plexisklo

Ešte predtým, ako začnete lepiť plexisklo, mali by ste zistiť, či je daný materiál skutočne plexisklo alebo niečo iné. Niekedy sa materiály podobné plexisklu mylne nazývajú plexisklo alebo dokonca akrylátové sklo, hoci v skutočnosti ide o PVC. V procese lepenia je to značný rozdiel a v najhoršom prípade to môže viesť k zlému lepeniu, čo bude mať za následok porušenie lepiaceho spoja alebo dokonca poškodenie materiálu.

Potom si musíte položiť otázku, či chcete lepiť plexisklo na plexisklo alebo na iný materiál. Ak chcete napríklad lepiť plexisklo na drevo, mali by ste zvážiť rôzne vlastnosti materiálu: Kým plexisklo je hladké, drevo je porézny materiál.

Okrem toho by sa použité lepidlo malo dokonale prispôsobiť priehľadnému plexisklu a nemalo by viesť k zakaleniu lepeného materiálu. Nasledujúce lepidlá na plexisklo sú dokonale vhodné na lepenie plexiskla alebo akrylového skla s rôznymi inými materiálmi:

Lepenie plexiskla na...Vhodné lepidlo
PlexiskloAkrylátové lepidlo, silikónová guma, superlepidlo, epoxidové lepidlo
KovSilikónová guma, superlepidlo, epoxidové lepidlo
KameňSilikónová guma, superglue, epoxidové lepidlo
KeramikaSilikónová guma, superglue, epoxidové lepidlo
Srdcové plastyAkrylátové lepidlo, silikónová guma, superlepidlo, epoxidové lepidlo
GumaSuperglue

Je potrebné poznamenať, že superlepidlo uvedené v tabuľke sa môže použiť len vtedy, ak lepený šev nie je vystavený vysokým teplotným výkyvom.

S týmito poznatkami môžeme pokročiť pri hľadaní najlepšieho lepidla na plexisklo:

Akrylátové lepidlo

Lepenie plexiskla pomocou superlepidla

Superlepidlo má doma každý. Jeho výhodou je nielen veľmi rýchle vytvrdnutie, ale aj trvalé a veľmi odolné lepenie mnohých rôznych materiálov. Ak sa má superlepidlo použiť ako lepidlo na plexisklo, mali by ste si uvedomiť, že nemá vlastnosti na premostenie medzier. Lepené diely preto musia presne lícovať.

Vykonali sme test superlepidla a predkladáme vám víťaza testu: Loctite Professional Liquid Super Glue. Ide o lepidlo na plexisklo s profesionálnou pevnosťou, ktoré bude rýchlo pracovať a zabezpečí pevné a trvalé spojenie. Zloženie odoláva aj vlhkosti, nízkym teplotám a väčšine chemikálií. Špicatá tryska umožňuje precíznosť a detailnosť a mala by sa uzavrieť bez upchatia. Ide o ideálne číre superlepidlo na lepenie plexiskla.

Keďže tekuté superlepidlo Loctite Professional má len jednu nevýhodu, ale niekoľko výhod, je pre nás jasným víťazom v našom teste superlepidiel.

Oblasti použitia

Superlepidlo je vo všeobecnosti vhodné na malé a selektívne lepenie, ktoré si nevyžaduje dlhú životnosť nádoby. Lepený šev môže byť po vytvrdnutí lepidla vystavený vysokým zaťaženiam. Je to preto, že sekundové lepidlo je vysoko odolné lepidlo, ktoré znesie aj vysoké zaťaženie. Superlepidlo je vhodné na lepenie plexiskla len vtedy, ak lepená oblasť nemá byť neskôr viditeľná. Superlepidlo totiž tvrdne na bielo, takže na priehľadnom plexiskle by vyzeralo veľmi neatraktívne.

Aplikácia

Pred použitím sekundového lepidla je potrebné vyčistiť lepenú plochu. Na tento účel môžete použiť izopropanol a mäkkú handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Potom môžete lepidlo naniesť na jednu stranu a môžete spájať podklady. Ak je to potrebné, môžete ich spolu zafixovať, hoci pri sekundovom lepidle to zvyčajne nie je potrebné.

Lepenie plexiskla pomocou akrylového lepidla

Lepidlá na báze akrylátu by nemali obsahovať styrén a mali by sa kupovať ako lepidlá MMA. Po ich nanesení na plexisklo lepidlo a podklady navzájom vytvoria chemické spojenie, pretože MMA a PMMA sú si chemicky veľmi podobné. Výsledkom sú mimoriadne odolné a pružné spoje.

Napriek tomu je aj pri tomto type lepenia akrylátu potrebná opatrnosť, pretože po zlepení sa v materiáli môžu objaviť trhliny spôsobené napätím. Mali by ste pracovať pokiaľ možno bez napätia. Akrylátové lepidlo má vo všeobecnosti ešte jednu veľkú výhodu: prakticky sa rozbieha samo. Takto optimálne vypĺňa medzery medzi podkladmi, a tým zabezpečuje dokonalý výsledok lepenia.

Testovali sme rôzne akrylátové lepidlá a dospeli sme k nasledujúcim záverom: Akrylátové lepidlo Weld-On #4. Toto lepidlo je špeciálne vyvinuté tak, aby odolávalo červenaniu, čo je stav, keď sa na povrchu objavia biele stopy. Tento výrobok ponúka vodou riedku konzistenciu, ktorá rýchlo a zreteľne zaschne do vysokopevnostného spoja.

Krištáľovo jasné odporúčanie na kúpu dávame Acrifixu nielen kvôli jeho odolnosti, ale aj kvôli jeho transparentnosti.

Oblasti použitia

Lepidlo na báze akrylátu na plexisklo je vďaka optimálne načasovanej životnosti nádoby, transparentnému vytvrdzovaniu a odolnosti lepiaceho švu ideálne na lepenie na veľkých plochách. Môžete napríklad prilepiť druhé sklo z plexiskla na poškodené 1 a opraviť ho týmto spôsobom. Po správnom postupe akrylátové lepidlo mimoriadne pevne zlepí obe tabule plexiskla.

Použitie

Aj toto lepidlo si vyžaduje dôkladné očistenie pred lepením plexiskla. Potom je možné lepidlo naniesť na jednu stranu. Teraz spojte oba podklady. Je dôležité, najmä pri lepení plexiskla na jednej strane, podklady zafixovať. Pri superlepidle to nie je bezpodmienečne nutné; lepidlo, ktoré má dlhšiu životnosť nádoby, však musí najprv vyvinúť svoj lepiaci účinok. Počas tejto doby sa plexisklo môže posunúť, ak nie je upevnené.

Lepenie plexiskla akrylovým silikónom

Akrylový silikón sa používa aj ako lepidlo na plexisklo. Nanáša sa v hrubých perličkách v hadovitom vzore a minimalizuje riziko vzduchových inklúzií, najmä pri lepení akrylového skla na veľkej ploche. Vytvorené lepiace spoje majú vysokú pevnosť a vôbec nie sú citlivé na tlak. Okrem toho je akrylový silikón veľmi odolné lepidlo voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom.

V našom teste akrylátového silikónu si univerzálny RTV silikónový tmel a lepidlo J-B Weld počínalo jednoznačne najlepšie. Ide o číry silikónový tmel a lepidlo, čo znamená, že ponúka dve použitia v jednom výrobku. Tento výrobok, ktorý sa ľahko používa, môže použiť každý, kto chce dosiahnuť trvalé a odolné spojenie medzi povrchmi plexiskla. Toto lepidlo je totiž vodotesné, odolné voči poveternostným vplyvom, nepraská a nezmršťuje sa, takže je ideálne takmer pre všetky povrchy. Toto lepidlo zostáva po vytvrdnutí pružné, takže je najvhodnejšie na vysoko namáhané plochy a spoje.

Z uvedených dôvodov je silikónový tmel Ramsauer pre nás najlepším akrylátovým silikónovým lepidlom.

Oblasti použitia

Akrylátový silikón je ideálny najmä na laminárne lepenie plexiskla. Účinne zabraňuje vzniku vzduchových vreciek medzi podkladmi, pretože húževnaté lepidlo (za predpokladu, že je nanesené v hrubej vrstve) sa dokonale spojí. Týmto spôsobom vyplní všetky medzery. Slúži teda aj ako tmel počas procesu lepenia a má efekt vyplnenia medzier.

Aplikácia

Akrylátový silikón sa nanáša v hrubých guľôčkach, preto by sa mal používať vo veľkom množstve, aby sa zabránilo vzniku vyššie uvedených vzduchových vreciek. Predtým by sa mali oba podklady očistiť od prachu, nečistôt, oleja a mastnoty. Pri nanášaní lepidla sa uistite, že vzduch medzi oboma podkladmi môže pri spájaní uniknúť smerom k vonkajším okrajom.

Po nanesení lepidla môžete podklady spojiť a následne ich upevniť. Postupujte podľa údajov výrobcu a akrylátovému silikónu nechajte na vytvrdnutie radšej trochu viac času ako príliš málo.

Lepidlo na plexisklo

Lepenie plexiskla pomocou epoxidového lepidla

Lepidlá na báze epoxidovej živice fungujú na základe dvoch zložiek, živice a tvrdidla, ktoré po zmiešaní spúšťajú chemickú reakciu. Živica vytvrdne a vytvorí sa mimoriadne odolný a pružný lepiaci šev, ktorý sa dá aj opracovať. Problémom zvyčajne nie je ani farbenie lepidiel na báze epoxidovej živice. Okrem toho môže byť lepidlo vybavené rôznymi prísadami a plniacimi materiálmi. Je však potrebné dbať na kompatibilitu s lepidlom a lepenými materiálmi, aby sa nezhoršili vlastnosti lepidla.

Epoxidové lepidlá sú vhodné nielen vtedy, ak chcete opraviť plexisklo, ale aj vtedy, ak chcete lepiť plexisklo na iné materiály. Ak chcete napríklad prilepiť plexisklo k drevu, dvojzložkové epoxidové lepidlo je vhodnou metódou. Aj v tomto prípade je dôležité zohľadniť nielen rozdielne koeficienty tepelnej rozťažnosti, ale aj namáhanie lepených plôch. Ak má byť lepený spoj pružný a ohybný, je lepšie použiť lepidlo na báze silikónu ako lepidlo na báze epoxidovej živice.

Pokiaľ ide o tento, vykonali sme aj test epoxidového lepidla a zistili sme nasledovné: Epoxidové lepidlo Araldite Rapid Strong ponúka používateľovi nielen najlepší pomer ceny a výkonu, ale aj všetko, čo bude potrebovať na bezpečné a trvanlivé lepenie rôznych materiálov. Ide o produkt profesionálnej triedy, ktorý ponúka silný a trvalý spoj, odolný voči vode, chemikáliám, nárazom, olejom a určitým teplotám.

Rýchlo a zreteľne tuhne a možno ho použiť na mnoho rôznych materiálov. Tento dvojzložkový epoxid sa môže spočiatku ťažko miešať, pretože vďaka oddeleným tubám je ťažšie dosiahnuť dokonalý pomer miešania. Okrem toho budete len ťažko hľadať účinnejší výrobok.

Až na túto jedinú nevýhodu dávame epoxidovému lepidlu Araldite viac než radi žiarivé odporúčanie!

Oblasti použitia

Dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice je obzvlášť vhodné lepidlo na akrylátové sklo, ak chcete akrylát prilepiť k nemrznúcemu materiálu. Hoci epoxidové lepidlo výrobcovia niekedy opisujú ako lepidlo tlmiace vibrácie a odolné napriek vysokému nárazovému zaťaženiu, akrylátové lepidlá alebo akrylátový silikón sú vhodnejšie na použitie na zmršťujúce sa a vibrujúce obrobky.

Použitie

Pred samotnou aplikáciou sa musia obe zložky lepidla zmiešať. Ak bolo dodané v dvojkomorovej kazete, je tento krok maximálne jednoduchý: Jednoducho stlačte kartušu a vyprázdnite požadované množstvo lepidla na vhodný podklad. Obe zložky sa objavia v optimálnom pomere zmiešania. Prípadne odmerajte rovnaké množstvá každej látky a zmiešajte ich spolu vo vhodnej miešacej miske.

Teraz obe zložky premiešajte pomocou drevenej špachtle, kým nevznikne homogénna hmota. Môžete použiť aj miešaciu dýzu, ale zvyčajne stačí miešať ručne. Treba poznamenať, že miešacia tryska na miešanie epoxidových lepidiel sa môže použiť len raz. Potom je nepoužiteľná.

Povrch podkladov musí byť zbavený mastnoty, oleja a nečistôt, ako aj nánosov prachu. Po dôkladnom očistení acetónom alebo izopropanolom sa povrch zľahka zdrsní a potom sa opäť očistí. Lepidlo sa potom môže naniesť v tenkej vrstve na jednu stranu. Prípravné práce sa odporúča vykonať pred miešaním lepidla, pretože máte k dispozícii len krátku životnosť nádoby.

Podklady sú teraz spojené. Približne po štvrťhodine je už dosiahnutá veľmi dobrá ručná pevnosť. Konečná pevnosť sa dosiahne približne po 24 hodinách. Dovtedy by mali byť podklady spolu zafixované.

Tipy a triky, ako lepiť plexisklo

  • Ak potrebujete naozaj trvanlivé a stabilné lepenie, môžete podklady pred a po lepení žíhať pri teplote 158 °C. Tento postup sa odporúča najmä pri lepidlách na báze akrylátu.
  • Niektoré lepidlá reagujú nežiaducim spôsobom s inými materiálmi, najmä ak ide o citlivé materiály. Aby sa zabránilo možnému rozpúšťaniu týchto materiálov, je nevyhnutné ich pred prácou s agresívnymi lepidlami starostlivo zamaskovať. Uniknuté zvyšky lepidla, ktoré ešte nezaschli, by sa mali ihneď po spojení pozbierať handričkou bez žmolkov alebo kuchynským papierom, aby sa zabránilo nevzhľadným nosom.
  • Obzvlášť pri plexiskle je čistenie vopred nesmierne dôležité, pretože pri tomto priehľadnom materiáli sú všetky nečistoty a prachové inklúzie viditeľné po procese lepenia.
  • Pri lepení niektorých materiálov môže byť výhodné použiť prostriedok na podporu priľnavosti.

Lepidlo na plexisklo

Často kladené otázky

Môžete lepiť plexisklo na drevo?

Zvyčajne je to možné bez problémov, ak drevo zľahka zdrsníte a potom dôkladne očistíte lepenú plochu. Na veľké plochy je vhodné lepidlo v spreji, ktoré sa nastrieka veľmi riedko.

Môžete lepiť plexisklo pomocou silikónu?

Lepenie plexiskla silikónom nie je problém, pretože pôsobí ako dobré a odolné lepidlo. Zabezpečte optimálnu prípravu povrchu a v prípade potreby použite základný náter.

Môžete lepiť plexisklo horúcim lepidlom?

Najmä v sektore domácich majstrov je lepenie plexiskla ľahko možné pomocou horúcej lepiacej pištole. Lepený šev však nesmie byť následne vystavený žiadnemu veľkému namáhaniu, preto sú na trvalé a stabilné lepenie vhodnejšie vyššie uvedené lepidlá, ako napríklad akrylátové lepidlo alebo dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice.

Lepenie plexiskla je možné bez problémov. Najdôležitejšie je správne lepidlo a optimálna príprava povrchu. Najlepšie je postupovať podľa nášho testu a návodu na lepenie plexiskla, pretože potom sa naozaj nemôže nič pokaziť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.