Lepidlá na betón - najlepšia voľba pre vaše lepidlo na betón

Betón je už desaťročia jedným z najdôležitejších stavebných materiálov. Oblasti jeho použitia sú rozmanité, vďaka čomu je tento materiál zaujímavý nielen pre priemysel, ale aj pre domácich užívateľov. Dôležité je nielen odlievanie betónu, ale aj spájanie. Na tento účel sú dnes na trhu dostupné rôzne lepidlá na betón. V našom sprievodcovi lepidlami na betón vám ukážeme, ako ich optimálne použiť, napríklad na lepenie dreva na betón.

Vlastnosti betónu

Betón slávi mimoriadny úspech práve vďaka svojim pozitívnym materiálovým vlastnostiam:

 • Betón má veľmi vysokú odolnosť voči opotrebovaniu.
 • Má vysokú hodnotu pH, a preto optimálne chráni oceľové výstuže pred koróziou.
 • Môže slúžiť ako protipožiarna ochrana, pretože má dobré protipožiarne vlastnosti.
 • Poskytuje tiež optimálnu ochranu proti vlhkosti.
 • Jeho pevnosť v tlaku je minimálne 20 N/mm².
 • Jeho možnosti tvarovania sú takmer neobmedzené, vďaka čomu je zaujímavý nielen v stavebníctve, ale aj pre drobných užívateľov a umelcov.
 • Jeho použitie je jednoduché, keď si ho osvojíte.

Lepidlo na betón

Použitie betónu

Ako už bolo uvedené, betón sa používa nielen na priemyselné účely, ale aj pre malých užívateľov. Oblasti použitia betónu sú veľmi rôznorodé:

 • Vďaka svojej vysokej pevnosti v tlaku a odolnosti voči opotrebovaniu všetkého druhu sa často používa ako materiál na nosné prvky; môžu to byť stropy, ako aj steny alebo opláštenie oceľových nosníkov.
 • Steny, podlahy a stropné dosky, vonkajšie aj vnútorné, sa veľmi často odlievajú z betónu.
 • Betón sa používa na predpäté betónové bazény.
 • Na výstavbu všetkých typov budov si môžete zaobstarať prefabrikované betónové prvky.
 • Betón možno použiť ako vlnolamové bloky a protizávažia pre žeriavy.
 • Z betónu sa vyrábajú rôzne stojany, napríklad slnečníky.
 • Z betónu sa vyrábajú rôzne umelecké prvky.
 • Betón sa často používa na obruby záhonov, kvetináče a iné záhradné prvky.

Na tieto účely sa betón musí často aj spájať. V súčasnosti je spájanie betónu veľmi jednoduché, ak použijete správne lepidlo na betón. Lepidlá na betón sa rozlišujú najmä podľa spôsobu použitia:

 • Na spájanie dvoch betónových dielcov, a to bodovo alebo dvojrozmerne; často pomocou polymérneho lepidla.
 • Ako malta na spájanie muriva alebo betónových prvkov.
 • Ako lepidlo na obkladačky na trvalé spojenie obkladačiek s podkladom.
 • Na utesnenie podkladu pomocou akrylátu alebo silikónu.

Lepidlá na murivo

Pre domácich majstrov je pri lepení potrebné zvážiť rôzne veci, najmä ak chcete lepiť iné materiály, ako napríklad sklo alebo drevo na betón. V nasledujúcich kapitolách vám predstavíme najvhodnejšie lepidlá na betón a prezradíme tipy a triky na ich použitie.

Dvojzložkové lepidlo na betón

Dvojzložkové (2K) lepidlá na betón sú vďaka svojim lepiacim vlastnostiam vhodné najmä na povrchové lepenie. Pozostávajú z dvoch rôznych látok, ktoré vyvolávajú chemickú reakciu, len čo sa dostanú do vzájomného kontaktu. K dispozícii sú rôzne verzie: buď sa obe zložky dodávajú v samostatných nádobách a používateľ ich musí zmiešať, alebo sa lepidlo predáva ihneď v praktickej dvojkomorovej kazete. Druhá možnosť vám ušetrí miešanie.

Takéto 2K lepidlá na betón sú zvyčajne na báze epoxidovej živice. Sú vhodné najmä na väčšie aplikácie, ako napr:

 • Na vyplnenie a vyplnenie rôznych povrchov
 • Na lepenie rôznych materiálov, ako je oceľ, betón, kameň, drevo a mnohé ďalšie
 • Na opravu poškodených betónových povrchov
 • Na opravu vrstiev betónu a cementovej malty
 • Na uzatváranie trhlín a dier

Vždy je dôležité zvážiť použitie, na ktoré je lepidlo na betón potrebné. Lepidlá na betón, ktoré sa majú použiť napríklad na opravy vo vonkajšom prostredí, musia byť vysoko odolné voči poveternostným vplyvom.

Našťastie môžeme dať solídne odporúčanie. V našom teste lepidiel na betón sme sa podrobne pozreli na rôzne vlastnosti lepidiel na betón a rozhodli sme sa pre nasledujúceho víťaza: PC PRODUCTS PC-Concrete Dvojzložková epoxidová lepiaca pasta. Táto epoxidová pasta je ideálna na vyplňovanie a opravu trhlín a dier v betóne, ako škárovacia hmota a mnoho ďalšieho.

Tento výrobok je odolný voči vlhkosti a môže sa používať vo vnútornom aj vonkajšom prostredí. Tento epoxidový náter môžete použiť aj na zvislé povrchy. K dispozícii budete mať veľkorysý pracovný čas 20 minút, pomocou ktorého môžete lepidlo upraviť, po tomto čase bude trvať približne štyri hodiny, kým vytvrdne.

Práve kvôli mnohým výhodám tohto výrobku bezvýhradne odporúčame toto epoxidové lepidlo od spoločnosti PC Products.

Oblasti použitia

Ak chcete lepiť drevo na betón, dobre vám poslúži dvojzložkové lepidlo na betón. Dvojzložkové lepidlo je tiež neoceniteľným pomocníkom pri lepení iných materiálov, napríklad termosetových plastov alebo holých kovov na betón. Ak chcete na betón aplikovať izoláciu, mali by ste použiť aj dvojzložkové lepidlo na betón, pretože je ideálne na izolačné peny. Je nevyhnutné použiť lepidlo, ktoré je nehorľavé a neobsahuje rozpúšťadlá. Povrch veľmi hladkých materiálov by sa mal pred spracovaním vždy zdrsniť.

Použitie

 • Aplikácii všetkých typov lepidiel predchádza dôkladné očistenie podkladu od prachu, nečistôt, mastnoty a zvyškov oleja, inak môže dôjsť k narušeniu adhéznych vlastností lepidla.
 • Použitie dvojzložkového lepidla na betón nie je náročné. Obe zložky zmiešajte podľa pokynov uvedených v technickom liste. Ak ste si zakúpili dvojkomorovú kazetu, tento krok nie je potrebný.

Lepidlo na betón

 • Po zmiešaní začína pracovný čas, známy aj ako životnosť nádoby. Práce sa teraz musia vykonávať rýchlo, pretože keď betónové lepidlo začne tuhnúť, vytvoria sa hrudky, ktoré znemožňujú ďalšie práce.
 • V závislosti od použitia nanášajte lepidlo buď selektívne, alebo na veľkú plochu. Pri presnej aplikácii sa uistite, že postupujete podľa technického listu. Spojte oba podklady a v prípade potreby ich zafixujte. Okamžite odstráňte všetky zvyšky lepidla na línii lepenia.
 • Zabezpečte dostatočné osobné ochranné opatrenia, ako napríklad používanie rukavíc, a dostatočné vetranie pracoviska.
 • Nechajte lepiaci šev dostatočne vytvrdnúť. Aj v tomto prípade postupujte podľa pokynov výrobcu. Spravidla už po niekoľkých minútach je pevná ruka a úplné vytvrdnutie nastáva najneskôr po 24 hodinách v závislosti od teploty a vlhkosti okolia.

Používajte lepidlo na betón Power Adhesive

Ak chcete spojiť betón lepením namiesto vŕtania, lepenie pomocou lepidla Power Adhesive je vlastne najjednoduchší variant. To je vhodné takmer pre všetky druhy lepenia a materiály. Ide najmä o metódu, ktorú si môžete zvoliť na selektívne lepenie. Predstavujeme tu polyuretánové stavebné lepidlo Loctite PL Premium na lepenie namiesto vŕtania, ktoré prináša používateľovi niekoľko výhod.

Toto 100 % polyuretánové lepidlo je bezpečné na použitie a spĺňa požiadavky na prchavé organické látky. Tento výrobok môžete použiť na vnútorné aj vonkajšie aplikácie so zárukou, že spoj vydrží tak dlho, ako dlho vydrží povrch, na ktorý bol nanesený. Toto polyuretánové lepidlo je totiž až osemkrát pevnejšie ako väčšina iných stavebných lepidiel a je skvelou voľbou na lepenie širokého spektra stavebných materiálov. Tento výrobok je vodotesný, vytvrdzuje v chladnom podnebí a po vytvrdnutí ho možno natierať.

Keďže tu existuje len jedna nevýhoda, na tomto mieste dávame krištáľovo čisté odporúčanie!

Oblasti použitia

Silové lepidlo na betón môže byť zaujímavé najmä pre malého používateľa, ak sa má vykonať rýchle, selektívne alebo jednoduché lepenie. Najmä v dielni je takéto lepidlo na betón neoceniteľným pomocníkom, pretože nevyžaduje žiadne ďalšie materiály. Nemusíte hľadať náradie ani nebudete robiť hluk, ako je to napríklad pri skrutkovaní. Výsledkom je, že takúto prácu môžete vykonávať aj neskoro v noci alebo počas sviatkov. Príklady použitia lepenia betónu sú nasledovné:

 • Tieto lepidlá na betón sa používajú pri montáži sklenených sprchových kútov.
 • Pomocou tohto lepidla na betón môžete opravovať dekoratívne prvky.
 • Toto lepidlo na betón môžete použiť na opravu podlahových krytín alebo stien.
 • Murárske lepidlá môžete použiť pri montáži betónových obkladov na steny.
 • Lepidlo možno použiť na utesnenie betónových prvkov proti vode a iným tekutinám.
 • Toto lepidlo použite na vkladanie rôznych upevňovacích prvkov do vopred vyvŕtaných otvorov.

Cementové lepidlo

Použitie

Skôr ako začnete lepiť betón, musíte zvážiť niekoľko bodov. V prvom rade je potrebné určiť požadovanú pevnosť lepidla, pretože dostupné lepidlá majú široký rozsah pevnosti lepenia. Niekedy je potrebné len lepidlo s relatívne nízkou pevnosťou lepenia. To je často prípad menších lepení.

To nás privádza k ďalšej otázke, na ktorú je potrebné odpovedať: Je potrebné lepiť väčšiu plochu alebo sa má lepidlo aplikovať selektívne? Pri lepení väčšej plochy sa odporúča pracovať buď so štetcom, špachtľou alebo kazetou. Treba si tiež ujasniť, či majú lepiace guľôčky dostatočnú lepiacu silu, alebo sa musí rozmiestnenie lepidla na betón vykonať na celej ploche.

Ďalšie dôležité body sú:

 • Je aplikácia založená v exteriéri alebo v interiéri?
 • Musí byť dielo nepriepustné pre vodu?
 • Aká kombinácia materiálov sa použije na lepenie? Má sa betón spájať s betónom alebo s iným materiálom?

Až po objasnení týchto otázok je možné použiť lepidlo. To závisí od typu použitého lepidla. Tie vám predstavíme v nasledujúcom texte a podrobne sa budeme venovať príslušnej aplikácii.

Lepenie betónu na betón pomocou montážneho lepidla

Montážne lepidlo je zvyčajne odolné a vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri. Priložený hrot na spoje uľahčuje jeho aplikáciu, takže aj veľmi malé lepidlá možno nanášať bez problémov. Na tomto mieste odporúčame stavebné lepidlo Gorilla Heavy Duty Ultimate. To má mimoriadne vysokú pevnosť lepidla, ako aj mnoho ďalších výhod.

Ide o vysoko odolný výrobok značky Gorilla, ktorý ponúka odolné a univerzálne lepidlo, ktoré možno použiť na mnoho rôznych povrchov. Je úplne vodotesné a možno ho použiť aj na podvodné povrchy. Toto lepidlo funguje okamžite a možno ho použiť aj ako výplň medzier. Na toto lepidlo budete môcť aj maľovať.

S jednou malou nevýhodou dostáva toto montážne lepidlo od spoločnosti Gorilla od nás jednoznačné odporúčanie.

Oblasti použitia

Najmä pri lepení betónu na iné materiály sa zvyčajne používa kvalitné montážne lepidlo. To má vysokú lepiacu silu, a preto dokáže vytvárať mimoriadne pevné a stabilné spoje. Je preto ideálne vhodné na nahradenie hmoždiniek, skrutiek a vŕtania. Najmä tam, kde tieto metódy nie sú možné, môže byť lepenie pomocou montážneho lepidla optimálnou alternatívou.

Použitie

Montážne lepidlo sa zvyčajne dodáva v kazete, s ktorou sa obsiahnuté lepidlo nanáša vo forme guľôčky na jednej strane. V prípade potreby sa potom môže rozotrieť na veľkú plochu pomocou špachtle. Predtým je samozrejme potrebné podklad očistiť od nečistôt, prachu, oleja a mastnoty, aby sa optimalizovala priľnavosť.

Akékoľvek lepidlo, ktoré unikne, sa musí z lepeného spoja okamžite odstrániť. Dodržiavajte čas vytvrdzovania podľa údajov výrobcu. Pre istotu dajte lepenému švu o niečo viac času, ako je uvedené.

Lepidlo na betón

Vyplnenie a vyrovnanie betónových povrchov cementovým lepidlom a plnivom

Vyplnenie a úplné vyrovnanie betónových povrchov nie je jednoduchá úloha. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je použiť plnivo na báze epoxidovej živice. Toto dvojzložkové plnivo sa musí najprv premiešať, čím sa spustí chemická reakcia medzi živicou a tvrdidlom: Viskozita materiálu sa naďalej zvyšuje, až kým neuplynie doba použiteľnosti a materiál úplne nevytvrdne.

V tejto chvíli môžeme jednoznačne odporučiť epoxidovú lepiacu pastu PC-Products PC-11. Táto dvojzložková epoxidová lepiaca pasta je námornej triedy, čo znamená, že sa s ňou dajú lepiť materiály v suchých, mokrých a dokonca aj podvodných oblastiach. Toto lepidlo môžete bez problémov použiť na vertikálne a nadzemné aplikácie v interiéri aj exteriéri. Táto lepiaca pasta je odolná aj voči miernym chemikáliám, olejom, ako aj sladkej a slanej vode. Vďaka dlhšiemu pracovnému času je to ideálny produkt na použitie pri väčších projektoch, ktoré si vyžadujú zmenu polohy alebo zmeny.

Sme absolútne za epoxidovú lepiacu pastu PC Products, pretože jej výhody jednoznačne prevažujú nad niekoľkými nevýhodami.

Oblasti použitia

Plnivo do betónu sa používa všade tam, kde je potrebné vyrovnať nerovnosti alebo vyplniť diery a trhliny v betóne, napríklad v podlahových doskách alebo iných podkladoch. Dvojzložkový plnič je tiež vhodným produktom na opravu chybne vyvŕtaných otvorov alebo na opravu vrstiev cementovej malty.

Použitie

Najprv odstráňte z podkladu všetky nečistoty, prach, olej a mastnotu. Potom tmel namiešajte podľa priloženého návodu. Pomocou špachtle vyplňte nerovnosti tmelom a hmotu vyhlaďte. Dodržujte čas vytvrdzovania podľa pokynov výrobcu.

Najlepšie lepidlo na betón

Utesnenie betónu na častiach budovy pomocou silikónového lepidla na betón

Ak chcete utesniť časť budovy, môžete použiť chemické lepidlo. Takéto lepidlá na betón sú buď na báze silikónu, alebo akrylátu. Ľahko sa aplikujú pomocou kartuše a spoľahlivo utesňujú časti budovy, ako sú základy pivnice, dažďové žľaby alebo dokonca terasy. Treba poznamenať, že lepiace vlastnosti silikónových lepidiel nie sú také silné ako lepiace vlastnosti mnohých iných lepidiel. Tu sú dôležité najmä hustotné vlastnosti silikónovej zmesi.

Testovali sme lepidlá na báze silikónu na betón a jednoznačným víťazom je pre nás silikón na betón a murivo General Electric (GE). Toto lepidlo je odolné voči slnečnému UV žiareniu a teplu, ako aj voči mrazu a už niekoľko hodín po vytvrdnutí naň môže pršať. Tento výrobok môžete skutočne použiť na množstvo povrchov, aby ste dosiahli trvalé a odolné - a zároveň pružné spojenie. Toto silikónové lepidlo je vodotesné a nezmršťuje sa ani nepraská.

Ide o ideálny výrobok na utesnenie betónu, pretože má širokú škálu skvelých výhod, vďaka ktorým má vynikajúci pomer ceny a kvality.

Oblasti použitia

Najmä v exteriéri alebo v pivniciach je často dôležité zabezpečiť optimálne utesnenie stien a podkladu, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti do muriva. Tu môže dobrú prácu vykonať chemické lepidlo na báze akrylátu alebo silikónu. Spoľahlivé utesnenie pivníc, balkónov, terás, odkvapových žľabov, ako aj iných častí budovy sa dá ľahko dosiahnuť pomocou takéhoto lepidla na betón.

Čo sa týka pevnosti lepidla, najlepšie funguje v kombinácii so sklom alebo keramikou. Obzvlášť hladké povrchy sa silikónovým lepidlom spájajú veľmi dobre. Ak teda chcete lepiť sklo na betón, silikónové lepidlo môže byť tou správnou voľbou.

Použitie

Stavebný silikón sa dodáva v kartuši, pomocou ktorej ho možno nanášať vo forme guľôčok na vopred očistený podklad. V prípade potreby ho možno následne vyhladiť. Najlepšie je okamžite zachytiť uniknuté lepidlo špachtľou.

Často kladené otázky

Je možné lepiť betón na betón pomocou superlepidla?

Na bodové plochy je zvyčajne ideálne superlepidlo, na väčšie plochy je menej vhodné kvôli rýchlemu vytvrdnutiu.

Môžete lepiť drevo na betón?

Drevo možno lepiť na betón, ak použijete lepidlo na báze reaktívnej živice bez obsahu vody, pretože porézne drevo by inak mohlo absorbovať vodu obsiahnutú v lepidle. Uistite sa, že podklady, ktoré sa majú lepiť, sú dostatočne očistené a dôkladne zdrsnené.

Môžete použiť murárske lepidlá na lepenie kovu na betón?

Tu to závisí od kovu, pretože každý typ kovu má iné vlastnosti. V každom prípade povrchy dobre zdrsnite, očistite ich od všetkých nečistôt, oleja a zvyškov mastnoty a použite dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice alebo polyuretánu.

Môžete lepiť nehrdzavejúcu oceľ na stenu?

Nerezovú oceľ môžete prilepiť na stenu zdrsnením povrchov zbavených mastnoty a oleja a použitím dvojzložkového lepidla na báze polyuretánu alebo epoxidovej živice. Na lepenie nehrdzavejúcej ocele na betón môžete použiť aj dvojzložkové lepidlo na báze MMA.

Môžete lepiť betón na sklo?

Betón možno lepiť na sklo pomocou trvalo elastických lepidiel a tmelov. Na tento účel môžete použiť aj dvojzložkové lepidlá na báze epoxidových živíc.

Lepenie betónu na betón

Lepenie betónu je tiež možné a dokonca vhodné, ak chcete ušetriť čas a pracovať potichu. S naším návodom na lepenie betónu nemôžete nič pokaziť. Dúfame, že sme vám dokázali pomôcť!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.