Lepidlá na drevo - aké druhy sa hodia na opravu nábytku?

Zdá sa, že s pribúdajúcimi rokmi stále nachádzame nové a vzrušujúce spôsoby, ako spájať veci dohromady. V posledných rokoch sa lepidlá z epoxidovej živice vyvinuli do takej miery, že ich priľnavosť konkuruje takým veciam, ako je staré kovové šitie a zváranie, čo sme nikdy nepovažovali za možné. Lepidlá na drevo tiež prešli dlhú cestu od pochybnej bielej pasty, na ktorú boli ľudia zvyknutí v dávnych časoch. Lepidlo na drevo potrebujete ako dočasný spojovací mechanizmus v stavebníctve. Pri výrobe nábytku ho môžete použiť ako polotrvalý prostriedok na spojenie drevených dielov. S týmto vedomím nie sú všetky lepidlá na drevo rovnaké, preto sa pozrime na to, aké sú lepidlá na drevo, ako by malo vyzerať dobré lepidlo a ako ich efektívne používať.

Aké druhy lepidiel sa hodia na opravu nábytku?

Existujú rôzne druhy lepidiel na drevo, môžu sa výrazne líšiť v sile lepidla, farbe, cene a kvalite. Väčšina lepidiel na drevo, s ktorými sa stretnete, by mala byť buď žltá, biela, alebo číra v závislosti od typu použitej bázy a všetky majú svoje individuálne silné a slabé stránky v závislosti od ich použitia. Pozrime sa na rôzne typy lepidiel na drevo, s ktorými sa stretnete, a na to, čím sa od seba odlišujú.

Zlomená stolička vyžadujúca opravu

Polyvinylacetátové (PVA) lepidlá

Ide o pomerne bežný typ lepidla, ktorý by ste pravdepodobne našli v každej škatuli s výtvarnými potrebami na strednej škole, ale je bežný z nejakého dôvodu. PVA je odolný voči vode, ľahko sa čistí, je ľahko dostupný a dá sa použiť prakticky na akýkoľvek drevený povrch, vďaka čomu ho môžete mať poruke.

Iné typy lepidiel obsahujú prvok PVA na zvýšenie odolnosti voči vode a vzhľadom na to, aké je toto lepidlo cenovo dostupné, je jeho popularita celkom pochopiteľná. PVA lepidlo je tiež bezpečné pre potraviny, takže je vhodné na opravu dreveného náradia používaného pri príprave a servírovaní potravín.

Nanášanie lepidla na hmoždinkový spoj

Kyanoakrylátové (CA) lepidlá na drevo

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú veľa časovo náročných projektov, je pravdepodobné, že tento typ lepidla už máte odložený bez toho, aby ste o tom vedeli. Prečo? Kyanoakrylát je jedným z najrýchlejšie schnúcich typov lepidiel, ktoré vytvoria spojenie s dreveným povrchom za niekoľko sekúnd a vytvrdnú za niekoľko minút.

Celkom elegantné, však? Je ideálne na lepenie tuhých dosiek alebo materiálov, ktoré by inak nebolo možné spojiť pomocou vecí, ako sú klince alebo skrutky. Je tiež klasifikované ako lepidlo s priemyselnou pevnosťou, takže viete, že spoj vydrží. Je však dosť riedke, takže pri práci s týmto typom lepidla na drevo používajte vhodné osobné ochranné prostriedky.

Používanie bezpečnostných pomôcok pri práci s toxickým lepidlom na drevo

Lepidlá z epoxidovej živice

Už sme spomínali, že tento typ lepidla v posledných rokoch stúpa na popularite, a vzhľadom na to, aké je pôsobivé, by to nemalo byť prekvapením. Lepidlá na báze epoxidovej živice sú dvojzložkové lepidlá, ktoré sa skladajú zo živice a tvrdidla.

Po ich zmiešaní ich možno naniesť na povrchy, ktoré chcete spojiť, a nechať vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Týmto lepidlám chvíľu trvá, kým úplne stvrdnú a vytvrdnú, preto zabezpečte svoj obrobok a dbajte na to, aby sa počas procesu schnutia nepohyboval. Väčšina epoxidových lepidiel je po úplnom vytvrdnutí odolná voči vode a bezpečná pre potraviny.

Skryté lepidlá

Keď väčšina ľudí premýšľa o lepidlách, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, zvyčajne si nepredstaví opätovne použité mŕtvoly zvierat. Lepidlo na kože sa zvyčajne predáva v tekutej forme a používa ho väčšina špičkových reštaurátorov starožitností na dosiahnutie autenticity. Lepidlo na kože nie je vodotesné, má jedinečný zápach a má tendenciu vytvrdzovať do tuhej, krehkej látky, ktorá môže mať buď žltú, alebo nepriehľadnú farbu.

Hoci je ekologické, lepidlo na kože nie je veľmi užitočné mimo opravy nábytku, ale je celkom zaujímavé, najmä keď si uvedomíte, že je to jedno z mála lepidiel na svete, ktoré sa nachádza v pevnej a tekutej forme. Toto lepidlo môže byť aj dosť drahé, takže ho zvyčajne nenájdete používané mimo jeho primárneho použitia alebo v iných odvetviach.

Polyuretánové (PU) lepidlá

Jedným z najpoužívanejších lepidiel na celom svete je v súčasnosti polyuretán. Tieto lepidlá majú neuveriteľnú lepiacu silu, dajú sa použiť na všetko od dreva, cez kov, plast až po tehlu a sú aj cenovo celkom dostupné.

Najlepšie lepidlo na drevo pre nábytok - Tipy na opravu dreveného nábytku

Ako materiál sa polyuretán používa na výrobu všetkého od smartfónov až po kefy na vlasy a jeho lepidlá nájdete všade od remeselníckeho priemyslu až po dielne automobilového priemyslu. Tieto lepidlá sa musia nanášať na vlhký povrch, takže ak sa ich niekedy rozhodnete použiť, majte to na pamäti. PU je odolný voči teplu a vode a často vydrží po celú dobu životnosti obrobku, na ktorý bol nanesený.

Typ lepidla na drevoCharakteristika
PolyvinylacetátOdolný voči vodeCenovo dostupnýĽahko dostupnýPotravinovo bezpečnýZaisťuje vodotesnosť iných lepidielSlabý zápach
KyanoakrylátRýchloschnúceSchnúce tvrdéPriemyselná pevnosť lepidla
Epoxidová živicaDvojzložkové lepidloPo úplnom vytvrdnutí bezpečné pre potravinyVšestrannéVäčšinou odolné voči vodeDlhý čas tuhnutia a vytvrdzovania
Skryté lepidláVyrobené zo zvieracej mršinySťažko vytvrdzuje pri vysokej vlhkostiSchne krehkoNie je odolné voči vodeVýrazný zápachNie je univerzálne
PolyuretánVysoká lepiaca silaExtrémne univerzálnyVysoká tepelná odolnosťExtrémne dlhá životnosť

Aké je najlepšie lepidlo na nábytok?

Nájsť najlepšie lepidlo na nábytok môže byť ťažké, ale to neznamená, že je to nemožné. Každý chce lepidlo, ktoré jednoducho dokáže všetko, a hoci existuje niekoľko takých, ktoré toho dokážu veľa, ťažko nájdete také, ktoré dokáže úplne všetko. Aby sme vám to trochu uľahčili, vybrali sme niekoľko typov lepidiel, ktoré zrejme zaškrtnú všetky možnosti, len majte na pamäti, že niektoré lepidlá sú najlepšie na svoje zamýšľané použitie. Ako už bolo povedané, najlepšie lepidlo na nábytok bude to, ktoré sa najlepšie hodí pre váš projekt (a pre to, čím budete obrobok zaťažovať).

Celkovo najlepšie: Najlepšie lepidlo na drevo: ELMER'S Carpenter's Wood Glue

Na to, že spoločnosť Elmer's existuje už takmer 100 rokov, vynaložil tím Elmer's veľké úsilie nielen na to, aby si udržal dôležitosť, ale aj na to, aby zlepšoval svoje výrobky a zostal konkurencieschopný na trhu, ktorý sa nasýtil kvalitnými lepidlami na drevo.

Zdá sa, že tím Elmer's svoje znalosti a skúsenosti dobre využíva, keď ponúka lepidlo, ktoré je prakticky bez zápachu a zároveň má ďalšiu výhodu, že sa dá natierať a brúsiť!

Tesárske lepidlo na drevo Elmer's bolo skutočne vytvorené s ohľadom na remeselníkov zaoberajúcich sa drevom, pretože ponúka vysokú lepiacu silu spojenú s dobou schnutia, ktorej konkurujú len dvojzložkové epoxidové lepidlá, a hoci by ste mohli siahnuť po epoxidovom variante, nič sa nevyrovná jednoduchosti a jednoduchosti použitia, ktoré ponúka toto biele lepidlo.

Výhody tohto lepidla tým však nekončia, ponúka ochranu pred nadmerným teplom a vlhkosťou, čo znamená, že môžete byť pokojní, ak plánujete svoj obrobok uchovávať vonku.

Tesárske lepidlo Elmer's sa tiež mimoriadne ľahko používa, jednoducho odklopte uzáver a pomocou ergonomicky prívetivého dávkovača naneste lepidlo priamo na obrobok, vďaka čomu nemáte takmer žiadnu šancu, že by ste si na pracovisku urobili neporiadok.

Elmer's vám toto všetko ponúka za smiešne nízku cenu, vďaka čomu je nielen atraktívnym lepidlom na drevo na opravu nábytku, ale aj šikovným pomocníkom, ktorého môžete mať doma pre prípad, že ho budete potrebovať na nejaké zvláštne opravy. Ak hľadáte lepidlo na drevo na opravu nábytku, ktorému môžete dôverovať, prečo si nevybrať túto domácu značku? Už viac ako 75 rokov poskytuje kvalitné lepiace riešenia a zdá sa, že v dohľadnej dobe sa nechystá spomaliť.

Najlepšia priľnavosť: TITEBOND III Ultimate lepidlo na drevo

Ak hľadáte profesionálnu prácu za rozumnú cenu, potom už nehľadajte iné lepidlo na drevo ultimate od tímu Titebond, ktoré vám poslúži na všetky vaše potreby v oblasti lepenia nábytku. Titebond je ďalšia renomovaná spoločnosť, ktorá je v hre s lepidlami už naozaj dlho, presnejšie od roku 1935, a zdá sa, že vo svojej snahe poskytovať najlepšie lepidlá, aké sa dajú kúpiť za peniaze, nepoľavuje.

Ich špičkové lepidlo na drevo používajú profesionáli, aby dosiahli čo najlepšie výsledky pri práci s drevom, a vzhľadom na to, že tento konkrétny výrobok prešiel niekoľkými schvaľovacími testami v USA na odolnosť voči teplu a vlhkosti, nie je prekvapením, že toto lepidlo je jednou z najlepších volieb pre profesionálnych remeselníkov.

Hoci jeho dlhší čas schnutia a tuhnutia môže byť niečo, o čom si myslíte, že by malo byť vyhradené pre začiatočníkov, profesionáli ho uprednostňujú, pretože ste schopní upravovať svoj obrobok počas vytvrdzovania lepidla. Na rozdiel od výrobkov, ktorým sme sa venovali doteraz, je toto lepidlo bezpečné na použitie na povrchoch, ktoré by mohli prísť do kontaktu s potravinami alebo malými rúčkami, pretože lepidlo na drevo Titebond ultimate je úplne bezpečné pre potraviny, keď má možnosť úplne vytvrdnúť.

Cenou, ktorú zaplatíte za všetky tieto výhody, je čas úplného vytvrdnutia, ktorý trvá približne 24 hodín, ale získate lepidlo na nábytok, ktoré je nielen odolné voči teplu, odpudzuje vlhkosť a je schválené FDA, ale je klasifikované na použitie v interiéri aj exteriéri. Má však mierny zápach, takže by sme neodporúčali používať toto lepidlo v interiéri bez prúdenia vzduchu v pracovnom priestore, ale okrem toho sa zdá, že lepidlo na drevo Titebond Ultimate je kompletný balík.

Najlepšia hodnota: GORILLA Ultimate Vodovzdorné lepidlo na drevo

Najlepšia hodnota nemusí vždy znamenať najlepšiu cenu, niekedy to jednoducho znamená, že za svoje peniaze dostanete veľa. Myslíme si, že vodovzdorné lepidlo na drevo Ultimate od tímu Gorila ponúka práve toto, metrák užitočných vlastností, vďaka ktorým je nielen radosť ho používať, ale aj šikovný nástroj, ktorý môžete mať doma.

Ako ste asi mohli zistiť podľa názvu, ultimátne vodotesné lepidlo Gorilla je po úplnom vytvrdnutí úplne vodotesné, čo je skvelé pre všetky vaše dielce, ktoré by mohli v zimných mesiacoch vidieť veľa vonku.

Toto lepidlo však nie je ani zďaleka len jednoúčelové, ale k svojej vonkajšej kvalite prispieva aj tým, že je odolné voči UV žiareniu a schne úplne bezfarebne, takže sa nemusíte obávať, že by ste museli natierať spoje, na ktoré ste ho použili.

Toto lepidlo však nemusíte používať len vonku, ak máte nejaké projekty, pri ktorých hrozí, že sa v priebehu svojho života namočia, vážne odporúčame toto lepidlo vyskúšať.

Hoci môže mať dlhý čas vytvrdzovania (presne 24 hodín), vytvrdne už za 15 až 20 minút v závislosti od úrovne vlhkosti, s ktorou pracujete, takže by sme odporúčali vybrať si na jeho použitie pekný deň alebo predtým naštartovať odvlhčovač vzduchu.

Špičkové vodeodolné lepidlo Gorilla uľahčuje lepenie nábytku a vzhľadom na to, čo za túto cenu dostanete, odporúčame si ho zaobstarať do zásoby pre všetky vaše potreby lepenia nábytku a všeobecného remeselného spracovania.

Čo by ste mali hľadať v lepidle na opravu dreveného nábytku?

Pevnosť lepidla

Je trochu nepríjemné, keď si kúpite výrobok, ktorý má všetky extra zvončeky a píšťalky, v ktoré ste mohli dúfať, ale je na nič v tej jedinej veci, na ktorú je stvorený. To isté platí, keď si kúpite lepidlo, ktoré sa podľa opisu výrobcu zdá byť univerzálne, ale nakoniec je to priemerné lepidlo, keď ho nanesiete na svoj obrobok.

Vždy si skontrolujte pevnosť lepidla, ktoré ste si vybrali, v dnešnej dobe je veľmi jednoduché skontrolovať recenzie zákazníkov na internete, aby ste sa uistili, že lepidlo je také, ako sa tvári.

Pevnosť lepidla na drevo

Okrem toho, kúpa najuniverzálnejšieho výrobku nie je vždy najlepšou voľbou, výber lepidla, ktoré bolo navrhnuté pre konkrétnu aplikáciu alebo materiál, bude mať zvyčajne pevnejší spoj ako lepidlá, ktoré sa prezentujú ako všeobecné riešenie pre všetky vaše potreby lepenia.

Trvanlivosť

Trvanlivosť je hlavným problémom nielen pre profesionálnych remeselníkov, ale aj pre domácich majstrov. Posledná vec, ktorú chcete pri práci na dlhodobom projekte, je zistiť, že všetko vaše lepidlo sa už po troch dňoch na poličke zmenilo na niečo, čo pripomína cement. Preto hľadajte lepidlo, ktoré sa dodáva vo vzduchotesnom obale.

Ako ich rozpoznáte? Nuž, väčšina lepidiel, ktoré majú slušnú trvanlivosť, má zvyčajne pridaný konzervačný prostriedok a na uzávere fľaše je O-krúžok, ktorý zabezpečuje, aby sa do fľaše po jej uzavretí nedostal vzduch.

Predĺženie trvanlivosti lepidla na drevo

Menšie značky zvyčajne nemajú prostriedky, ktoré by mohli vynaložiť na tento typ vysokokvalitných obalov, takže ak hľadáte lepidlo, ktoré má schopnosť vydržať dlhú dobu, najlepšou voľbou je vybrať si renomovanú značku.

Ak chcete naozaj urobiť niečo navyše a predĺžiť trvanlivosť svojho lepidla, zabezpečte, aby bolo vždy uložené na chladnom a suchom mieste a aby ste okraj nádoby utesnili silikónom, ktorý bude fungovať ako akési vzduchotesné tesnenie.

Čas schnutia a vytvrdzovania

Čas schnutia a vytvrdzovania lepidla na drevo sa môže výrazne líšiť, a to nielen medzi jednotlivými značkami, ale aj medzi jednotlivými typmi lepidiel. Ak máte časovo náročný projekt, mali by ste zvážiť výber lepidla s rýchlym časom schnutia, čo vám zabezpečí, že svoj obrobok dáte dokopy čo najskôr, a umožní vám to byť si istí, že môžete pokračovať v natieraní, farbení a/alebo tmelení vášho obrobku, ktorý je bezpečný.

Rýchloschnúce lepidlá však majú aj nevýhodu. Ak vám lepidlo zaschne v priebehu niekoľkých minút, ponecháva minimálny priestor na chybu, čo znamená, že pri lepení dielcov budete musieť byť chirurgicky presní.

Pre začiatočníkov to môže byť trochu o nervy, preto sú rýchloschnúce lepidlá určené predovšetkým pre skúsených remeselníkov, ktorí sú zvyknutí pracovať rýchlo a presne. Čas vytvrdzovania je tiež niečo, čo by ste mali zohľadniť pri výbere dobrého lepidla na drevo.

Kontrola času schnutia lepidla

Čo je to čas vytvrdzovania? Keď lepidlo (najmä dvojzložkové lepidlá) potrebuje čas na dokončenie chemickej reakcie, ktorá odstráni všetku vlhkosť a zabezpečí pevné spojenie lepidla s povrchom vášho obrobku. Aj keď má vybrané lepidlo rýchly čas schnutia, väčšina lepidiel potrebuje približne 24 hodín na vytvrdnutie, čo znamená, že pred uplynutím tohto času nedosiahnete optimálnu priľnavosť.

Skontrolujte časy schnutia a vytvrdzovania lepidiel, pretože od toho sa v konečnom dôsledku odvíja váš časový harmonogram a to, kedy bude váš obrobok pripravený na použitie. Tieto časy sú stanovené na obale výrobku, ale presnejšie výsledky môžete získať z online recenzií, ak ste stále trochu skeptickí.

Konečná farba

Farba možno nie je prvá vec, ktorá vám napadne pri výbere dobrého lepidla na drevo, ale z dlhodobého hľadiska môže byť rovnako dôležitá ako pevnosť lepidla. Väčšina lepidiel s priemyselnou pevnosťou sa dodáva v dosť zvláštnych farbách a nie vždy sú najlepšie pri práci s niečím, čo potrebuje estetický vzhľad.

Ako už bolo povedané, niektoré lepidlá môžu vychádzať z nádoby jednej farby a po vytvrdnutí môžu vyzerať úplne inak. To je dôvod, prečo môže byť výber lepidla, ktoré schne bezfarebne, mimoriadne dôležitý pri zvažovaní lepidla na opravu dreveného nábytku.

Špecializované lepidlo na drevo

Je pravdepodobné, že ak opravujete drevený nábytok, pravdepodobne ste si dali tú námahu s vyplnením, brúsením a opätovným povrchovým náterom celého dielu a pravdepodobne by ste boli neradi, keby všetku vašu ťažkú prácu zničilo lepidlo, ktoré začína byť číre, ale zasychá žlto.

Okrem výberu lepidla, ktoré zasychá číro, zvážte aj výber takého, ktoré je relatívne poddajné a ľahko sa s ním pracuje. Prečo? Niektoré lepidlá vytvrdzujú na skutočne tvrdé látky, ktoré môžu byť náročné na brúsenie alebo vŕtanie, preto si vždy skontrolujte samotnú pevnosť vybraného lepidla, aby ste si v budúcnosti nezničili brúsne podložky a/alebo vŕtačku.

Ako efektívne používať lepidlo na drevo

Mať správne lepidlo by bolo celkom zbytočné, keby ste ho nevedeli používať, našťastie sme pre vás pripravili krátky návod, ktorý vám ukáže, ako používať lepidlo na drevo na efektívnu opravu nábytku. Pri práci s lepidlami, ktoré obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), nezabudnite dbať na prostredie, v ktorom sa bude váš obrobok nachádzať, a noste vhodné osobné ochranné prostriedky.

PVA lepidlo na opravu dreva

Očistite svoj obrobok

Skôr ako si zašpiníte ruky lepidlom, uistite sa, že váš obrobok bol dostatočne vyčistený. Pomocou čistej handričky a trochu mydlovej vody očistite z povrchu, na ktorý budete nanášať lepidlo, všetky existujúce lepidlá, nečistoty alebo špinu. Ak je existujúce lepidlo odolné, použite na jeho odstránenie škrabku a zvyšky lepidla vydrhnite pomocou oceľovej vlny. Drevo nechajte schnúť približne hodinu alebo dve a až potom prejdite k ďalšiemu kroku procesu.

Nanášanie lepidla na obrobok

Keď ste si istí, že váš obrobok bol očistený, je čas, aby ste naň nanesli lepidlo. Rôzne povrchy si vyžadujú rôzne prístupy k nanášaniu lepidla, preto sme sa rozhodli poskytnúť vám niekoľko návodov na nanášanie na rôzne povrchy rôznych veľkostí a orientácií, aby ste sa uistili, že dokážete lepidlo optimálne naniesť.

Nanášanie lepidla na drevo pomocou štetca

Obrobok strednej veľkosti

S týmto typom sa zvyčajne stretáva väčšina ľudí pri práci s lepidlom na drevo a je to aj najjednoduchší typ dosky na lepenie. Budete potrebovať štetec, vybrané lepidlo a čistú handričku na utieranie prebytkov. Môžete naniesť mierne množstvo lepidla priamo na obrobok alebo ponoriť tretinu štetca do samotného lepidla (v závislosti od nádoby) a rovnomerne rozotrieť lepidlo po povrchu obrobku.

Keď ste si istí, že máte na povrchu dostatok lepidla, spojte oba kusy a zatlačte na ne svorkami na drevo alebo čímkoľvek dostatočne ťažkým, čo ich nahradí. Z okrajov dosky zotrite prebytok a nechajte lepidlo vytvrdnúť a zatuhnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Nanášanie lepidla na dĺžky dreva

Veľké drevené panely

Pri práci s väčšími drevenými panelmi by ste si mohli vystačiť s použitím štetca, ale veľkosť plochy znamená, že pravdepodobne budete musieť čistiť veľa prebytkov. Prečo? Pretože sa pravdepodobne nanesie viac lepidla, keď spojíte a stlačíte obe polovice obrobku, spôsobí to, že sa z okrajov dosky vytlačí oveľa viac lepidla.

Riešením na nanášanie lepidla na veľké plochy je použitie valčeka na nanášanie lepidla na povrch obrobku, jednoducho pridajte mierne množstvo lepidla na povrch obrobku a pomocou valčeka rozotrite tenkú, rovnomernú vrstvu lepidla po povrchu obrobku. Ideálne by bolo nanášať lepidlo od konca ku koncu a pracovať po častiach, nie ho rozotierať tak, ako by ste to robili štetcom.

Keď ste s nanesením lepidla spokojní, stlačte oba kusy k sebe a prebytok odstráňte čistou handričkou. Nechajte lepidlo stuhnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom a uistite sa, že váš obrobok bol počas tejto doby primerane upnutý.

Lepenie dĺžok dreva

Nábytkové spoje

Hoci sú opravy drevených stoličiek pomerne bežné, je prekvapujúce, ako často remeselníci zabúdajú na jedno pravidlo lepenia spojov; vždy lepte vnútornú stranu spoja. Toto pravidlo platí bez ohľadu na to, či sa venujete opravám drevených stoličiek, reštaurovaniu drevených stolov alebo dokonca drevených skríň. Vnútorná strana spoja je časť obrobku, ktorá bude prijímať druhý obrobok, zvyčajne sa vyznačuje tým, že je to nejaká priehlbina.

Táto časť obrobku bude uľahčovať lepidlo a druhú polovicu obrobku, preto má zmysel nanášať lepidlo na túto časť, pretože minimalizuje riziko rozliatia a počas procesu spájania je zvyčajne statická.

Upínanie starožitných stoličiek

Pri práci s nábytkovými spojmi budete potrebovať svorky a určitú kreativitu, aby ste zabezpečili, že váš spoj sadne tak, ako má. Nezabudnite tiež pred nanesením čerstvého lepidla očistiť spoje od prachu alebo existujúceho lepidla.

Keď ste si istí, že je váš spoj pripravený, naneste lepidlo na vnútornú stranu a zatlačte druhú polovicu do nádoby. Obrobok čo najlepšie upnite, aby ste sa uistili, že sa nepohybuje a že vo vnútri spoja nie je žiadna vôľa. Prípadný prebytok utrite čistou handričkou a nechajte lepidlo stuhnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Stĺpiky stoličiek a stolov

Ak sa pýtate, čo je to priečka, nie ste sami. Stupienky sú tenké valcovité drevené diely, ktoré sa používajú na spevnenie stoličky alebo stola. Nachádzajú sa medzi nohami stoličky alebo stola a najčastejšie ich nájdete na naozaj vysokých stoličkách, ako sú napríklad barové alebo ostrovčekové stoličky.

Nanášanie nového lepidla na čisté spoje

Stĺpiky sú známe tým, že sa lámu v dôsledku toho, že na ne ľudia (hlavne deti) pôsobia nadmernou váhou alebo na nich stoja. Zvyčajne sú prilepené na mieste, ale ak sa zanedbajú, majú tendenciu sa uvoľniť a opotrebovať výklenok, v ktorom sú umiestnené.

Na opravu uvoľnenej priečky budete potrebovať striekačku, lepidlo, handričku a skrutkovač. Začnite tým, že mierne uvoľníte nohy stoličky alebo stola, čo vám umožní odstrániť priečku a odhaliť priehlbinu. Okrajom handričky alebo papierovou utierkou očistite výklenok od prípadného prachu alebo čiastočiek dreva. Potom pridajte trochu lepidla do injekčnej striekačky, ktorú sme už spomínali, ale nie úplne, pretože tieto výklenky sú zvyčajne dosť plytké a ich preplnenie bude mať za následok trochu neporiadku.

Potom znovu vložte priečku do výklenku a zotrite prebytočné lepidlo na drevo, ktoré z nej vyteká, potom znovu upevnite nohy stoličky a použite svorky, ak je medzi nohami stoličky nejaká vôľa. Všetko lepidlo nechajte stuhnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Teraz, keď už viete, aký typ lepidla možno použiť na opravu nábytku, aké druhy lepidiel existujú na vykonanie práce, ako vyzerajú niektoré z najlepších lepidiel na drevo na trhu a ako použiť lepidlo na drevo v rôznych situáciách pri oprave nábytku, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite, že teraz sú všetky lepidlá rovnaké a niektoré si vyžadujú špeciálnu prípravu obrobku, aby fungovali efektívne, a aby ste pri práci s akýmkoľvek typom lepidla vždy používali vhodné osobné ochranné prostriedky.

Často kladené otázky

Je lepidlo na drevo toxické pre človeka?

Hoci je väčšina lepidiel na drevo v porovnaní s inými vysokokvalitnými lepidlami bezpečná, obsahujú chemikálie, ktoré by mohli potenciálne spôsobiť vážne nepríjemnosti, ak sa dostanú do kontaktu s pokožkou, očami alebo ústami. Práve z tohto dôvodu by ste pri práci s akýmkoľvek lepidlom mali vždy používať vhodné osobné ochranné prostriedky.

Je lepidlo na drevo Gorilla bezpečné pre deti?

Hoci je lepidlo Gorilla dosť silná látka, vyrába sa verzia pre deti, ktorá nielenže nie je toxická, ale jej husté zloženie znamená, že sa s ňou ľahko manipuluje a tiež sa ľahšie čistí, ak sa veci trochu vymknú spod kontroly.

Je lepidlo na drevo Elmer's toxické?

Lepidlo na drevo Elmer's pozostáva zo vzorca na vodnej báze, ktorý nielenže nie je toxický, ale ľahko sa čistí a má neuveriteľnú pevnosť v ťahu. Toto lepidlo na drevo je odolné voči vode a teplu, čo znamená, že toto úžasné lepidlo môžete používať na projekty v interiéri aj exteriéri.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.