Ako používať lepidlo na drevo

Drevo nepatrí medzi najobľúbenejšie materiály pre nič za nič, pretože má množstvo pozitívnych vlastností. Má však aj niektoré nevýhody, ktoré môžu ovplyvniť úroveň jeho priľnavosti. V našom sprievodcovi drevom sa dozviete, ako môžete použiť lepidlo na drevo a aké je na tento účel najlepšie lepidlo na drevo.

Vlastnosti dreva

Ak chcete kombinovať drevo a lepidlo, musíte zvážiť niekoľko základných vecí, pretože nie každé drevo je rovnaké. Existuje veľké množstvo rôznych druhov dreva, ktoré sa rozlišujú nielen na základe tvrdosti - mäkké a tvrdé -, ale aj na základe farby alebo prípadne existujúcich živicových kanálikov. Okrem toho existujú masívne dreviny, ako aj jadrové drevo, drevotrieska alebo beľ. Rozlišujú sa aj napučiavajúce a pórovité dreviny.

To však nie je všetko, pretože vlastnosti príslušného dreva sa môžu dokonca líšiť v závislosti od vlhkosti, teploty a ďalších podmienok prostredia. Rozpína sa a zmršťuje, pričom sa hovorí, že drevo "pracuje". Toto pracovanie môže časom viesť k poškodeniu lepeného spoja a v najhoršom prípade k jeho prasknutiu, ak lepidlo nie je vhodné.

Lepidlo na drevo

Okrem toho musí byť dobré lepidlo na drevo schopné lepiť aj rôzne materiály, napríklad pri rozdielnych koeficientoch tepelnej rozťažnosti. Dobré lepidlo na drevo musí zohľadňovať všetky tieto vlastnosti, pretože musí poskytovať dostatočnú lepiacu silu bez toho, aby spôsobilo napučanie dreva alebo jeho absorpciu.

Prehľad rôznych skupín namáhania

Na trvalé a vysokopevnostné spojenie dreva musí mať lepidlo optimálne vlastnosti pre konkrétny lepený spoj. Z tohto dôvodu sa lepidlá na drevo delia do štyroch rôznych skupín namáhania. Čím vyššie je označenie triedy, tým je príslušné lepidlo na drevo odolnejšie voči poveternostným vplyvom.

Ak teda chcete lepiť drevo, určite by ste mali venovať pozornosť skupine namáhania, pretože inak by sa mohlo stať, že lepený spoj sa v nepriaznivých poveternostných podmienkach v exteriéri opäť uvoľní. V zásade platí, že na použitie v interiéri je vhodná akákoľvek skupina namáhania, zatiaľ čo na skutočne pevný spoj v exteriéri je vhodná len skupina namáhania D4.

Pri vonkajšom použití by ste mali venovať pozornosť aj teplotnej odolnosti lepidla na drevo. Odporúča sa používať biele lepidlo, ktoré dokáže vyrovnať aj väčšie teplotné rozdiely a priame slnečné žiarenie.

Pre namáhanie sa používajú triedy D1 až D4, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke.

KlasifikáciaVlastnosti
Skupina namáhania D1Označované ako "suchá pevnosť "Pre veľmi nízke zaťaženie namáhanímVhodné len na použitie v interiériZvyšková vlhkosť dreva nesmie prekročiť 15 %
Skupina namáhania D2Označuje sa ako "odolná voči vlhkosti "Vhodná len na použitie v interiériPovolený veľmi krátky kontakt s vlhkosťouZostatková vlhkosť dreva nesmie presiahnuť 18 %
Skupina namáhania D3Označované ako "odolné voči studenej vode "Na použitie v interiéri, ale vhodné aj do vlhkých priestorovTakisto na použitie v exteriéri, ale len na použitie chránené pred poveternostnými vplyvmi
Skupina namáhania D4Označované ako "odolné voči vlhkej vode "Vyvinuté pre najvyššie nárokyVysoká a dlhodobá vlhkosť nepredstavuje problém

Rôzne typy lepidiel na drevo

Na trhu sú rôzne druhy lepidiel na drevo a nie všetky sú vhodné na každé použitie. Ako už bolo vysvetlené, existujú také, ktoré sú určené na použitie v interiéri, ako aj také, ktoré sú určené na použitie v exteriéri. Ak však chcete lepiť drevo, dôležité sú aj ďalšie kritériá.

Napríklad lepidlá na drevo s prírodnými zložkami sa odlišujú od tých, ktoré obsahujú syntetické látky. Prírodné lepidlá na drevo sú:

  • Glutínové lepidlo, ktoré obsahuje odpadové materiály živočíšneho pôvodu, napríklad kosti, ale v súčasnosti sa používa len vo výnimočných prípadoch.
  • kazeínové lepidlo, ktoré pozostáva z kazeínu, mliečnej bielkoviny, a vyrába sa v kombinácii s hydroxidom vápenatým, t. j. haseným vápnom

V porovnaní s glutínovým lepidlom má kazeínové lepidlo výhodu tepelnej odolnosti. Je tiež odolný voči vode. Zriedkavo ho však používajú domáci majstri, ale skôr stolári.

Tu uvedené lepidlá na drevo sú nielen ekologické, pretože sú vyrobené z prírodných materiálov, ale niektoré z nich sú vhodné aj pre potraviny. Výber prírodných lepidiel je však malý a sú vhodné skôr na profesionálne remeselné práce ako na domáce použitie. Preto tiež nie sú dostupné na každom trhu.

Najlepšie lepidlo na drevo

Na druhej strane lepidlá na drevo so syntetickými zložkami sú zvyčajne disperzné lepidlá, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá ani formaldehyd. K dispozícii sú však aj formaldehydové lepidlá, ako aj polyuretánové lepidlá a lepidlá na báze epoxidových živíc. Biele lepidlo je jedným z najznámejších syntetických lepidiel na drevo.

Syntetické lepidlá na drevo majú teda niekoľko výhod. Napríklad ponúkajú široké portfólio možností a bezpečne spájajú mnoho rôznych materiálov. Odolajú aj vysokému zaťaženiu, hoci, samozrejme, treba dbať na klasifikáciu od D1 po D4. Okrem toho je na trhu k dispozícii široká škála týchto lepidiel na drevo.

Hlavnou nevýhodou sú chemické zložky, z ktorých niektoré môžu byť zodpovedné aj za silný zápach, ako aj za možné nepriaznivé účinky na zdravie. Pri práci so syntetickými lepidlami by sa preto mali vždy používať bezpečnostné pomôcky.

PVA lepidlo na drevo (biele lepidlo)

Názov biele lepidlo hovorí za všetko, pretože pred fázou vytvrdzovania má mliečne bielu farbu; vytvrdzuje však transparentne. Výsledkom je veľmi nenápadná línia lepidla. Biele lepidlo nie je potrebné riediť ani špeciálne miešať, hoci sa môže miešať so zosieťovačmi alebo vytvrdzovacími látkami. Opatrnosť sa odporúča pri tvrdom dreve, ako aj pri tropických drevinách, pretože tieto často obsahujú veľa živice a/alebo oleja. Tieto látky môžu zhoršiť lepiace vlastnosti bieleho lepidla.

Odporúčanie: V prípade, že je potrebné použiť lepidlo na lepenie, je potrebné ho použiť na lepenie: ELMER'S Carpenter's Wood Glue

Lepidlo na drevo Elmer's PVA sa môže pochváliť spojom, ktorý je pevnejší ako samotné drevo. Toto biele lepidlo je netoxické a neprodukuje žiadne škodlivé výpary. Taktiež sa ľahko čistí trochou vody. Ide o jedno z najpevnejších lepidiel na drevo, pretože je odolné voči teplu, vode, plesniam a hubám a možno ho použiť v exteriéri aj interiéri. Po vytvrdnutí môžete lepidlo natierať, moriť a brúsiť.

S priemerným časom vytvrdzovania najmenej 24 hodín možno budete musieť chvíľu počkať, kým toto lepidlo na drevo úplne vytvrdne. Tryska môže byť tiež náchylná na to, aby ju zvyšky zaschnutého lepidla upchali. Okrem týchto drobných nevýhod by ste sa museli vzdať používania tohto účinného lepidla na drevo, o ktorom sa tvrdí, že drevo sa zlomí skôr, ako sa spojí.

Polyuretánové lepidlo na drevo

Najmodernejšou verziou najlepšieho lepidla na drevo v súčasnosti je polyuretánové lepidlo. To bezpečne a trvalo zlepí väčšinu materiálov. To znamená, že ani spájanie rôznych materiálov nie je problém. Samozrejme, to platí aj v prípade, že chcete lepiť drevo.

Polyuretánové lepidlá sú nielen vysoko odolné voči vode, ale aj bez rozpúšťadiel. Ak chcete lepiť drevo v exteriéri, polyuretánové lepidlo by určite malo byť na užšom zozname lepidiel, pretože toto lepidlo je ideálne do náročných alebo nestabilných poveternostných podmienok z dôvodu, že ide o lepidlo na drevo odolné voči poveternostným vplyvom.

Najsilnejšie lepidlo na drevo

Polyuretánové lepidlo na drevo je k dispozícii v jednozložkovom aj dvojzložkovom zložení. Obe vytvrdzujú pružne a ohybne, a preto sú vhodné na lepenie rôznych materiálov, aj keď majú rôzne koeficienty tepelnej rozťažnosti alebo sú vystavené vysokým vibráciám.

Jeden z rozdielov spočíva v tom, že jednozložkové lepidlo potrebuje na úplné vytvrdnutie až tri dni, zatiaľ čo dvojzložkové lepidlo má obmedzenú životnosť nádoby a na úplné vytvrdnutie potrebuje len približne dvadsaťštyri hodín.

Odporúčanie: LOCTITE Premium Polyuretánové stavebné lepidlo

Ide o lepidlo na drevo na báze polyuretánu, ktoré sa ľahko a úsporne používa na projekty v interiéri aj exteriéri. Značka Loctite zaručuje, že vaše lepidlo pravdepodobne vydrží rovnako dlho ako povrch, na ktorý bolo aplikované. V skutočnosti je toto lepidlo až osemkrát pevnejšie ako väčšina iných stavebných lepidiel na trhu. Vodovzdorné lepidlo na drevo Loctite je tiež možné natierať a vytvrdzuje aj pri tých najchladnejších teplotách. Keďže toto lepidlo spĺňa aj požiadavky na prchavé organické zlúčeniny, je ideálnou voľbou na lepenie drevených povrchov.

Tento výrobok je veľmi univerzálny a možno ho použiť na množstvo povrchov. Toto lepidlo však nie je ideálne na neporézne povrchy.

Epoxidové lepidlo na drevo

Ak chcete lepiť drevo, dobrou voľbou by mohlo byť aj epoxidové lepidlo na drevo, pretože vytvára veľmi odolný a pružný spoj. Tieto lepidlá sa skladajú z dvoch zložiek, a to zo živice a tvrdidla. Epoxidové lepidlá teda patria do kategórie takzvaných reakčných lepidiel, pretože vytvrdzujú chemickou reakciou. Epoxidové lepidlá sú vysoko odolné voči mechanickým aj chemickým vplyvom. Epoxidové lepidlo je príkladom vodovzdorného lepidla na drevo. Môže sa používať nielen ako lepidlo na drevo, ale aj ako výplň medzier.

Epoxidové lepidlo na drevo

Odporúčanie: Lepidlo je vhodné na lepenie, ktoré sa používa na výrobu lepidiel: GORILLA Dvojzložková epoxidová striekačka

Dvojzložkové epoxidové lepidlo na drevo Gorilla je odolné, trvácne a vypĺňa medzery. Možno ho použiť na množstvo povrchov, ktoré si vyžadujú pevný a odolný spoj. Toto lepidlo rýchlo tuhne, zasychá a vďaka baleniu v tvare injekčnej striekačky sa ľahko používa. Súčasťou výrobku sú dve samostatné nádobky obsahujúce živicu a tužidlo, pretože ich oddelenie zabráni akýmkoľvek chemickým reakciám a následnému tvrdnutiu.

Na začiatku musíte z každej tuby dávkovať rovnaké množstvo a zložky spolu nejaký čas dôkladne miešať. Potom budete mať päť minút, počas ktorých môžete aplikovať epoxidové lepidlo na drevo, po tomto čase začne tvrdnúť. Potom musíte epoxidové lepidlo nechať vytvrdnúť minimálne 24 hodín, aby sa zabezpečil pevný a trvalý spoj.

Môže byť ťažké dosiahnuť správny pomer miešania, pretože dva sudy dávkujú kvapaliny rôznou rýchlosťou.

Superglue

Kyanoakrylátové lepidlá, známe aj ako sekundové lepidlá, sú ideálne na malé a selektívne lepenie. Ich veľmi krátka vytvrdzovacia fáza im však bráni v práci na veľkých plochách. Dobré superlepidlo by sa malo používať aj na lepenie tam, kde nie je možné upevnenie.

Odporúčanie: GLUE MASTERS Profesionálne kyanoakrylátové superlepidlo

Toto superlepidlo prvotriednej kvality ponúka jednu z najsilnejších alternatív lepidla na drevo, pretože vytvrdzuje takmer okamžite a má dlhú trvanlivosť, keďže tryska sa nikdy nezapchá ani nezasekne. Na dosiahnutie pevného spoja, ktorý vytvrdne už do 15 sekúnd, potrebujete len malé množstvo tohto stredne tuhého lepidla. Tryska umožňuje presnosť a rovnomerný tok, takže je ideálna na detailné projekty. Toto lepidlo môžete použiť na množstvo rôznych povrchov, hoci ho nemožno použiť na žiadne látky ani oblečenie.

Toto superlepidlo je pri práci toxické, preto je dôležité pracovať v dobre vetranom priestore. Uvádza sa tiež, že viskozita je príliš riedka. Tento výrobok však tieto nedostatky vynahradzuje svojou vysokou kvalitou a účinnosťou.

Lepenie dreva na iné materiály

Hoci môžete použiť lepidlo na lepenie dreva na drevo, môžete toto lepidlo použiť aj na lepenie dreva na iné povrchové materiály, ako je sklo, betón, kov a dlaždice. Pri lepení dreva na iný materiál musíte pri výbere najsilnejšieho lepidla na drevo zohľadniť vlastnosti dreva aj iného podkladu.

Lepenie skla na drevo

Pri lepení skla na drevo existuje zásadný problém: zatiaľ čo drevo je pracovný materiál s mnohými pórmi, sklo je mimoriadne hladký a nepohyblivý materiál. Sklo nefunguje ako drevo, takže medzi oboma materiálmi môže po zlepení vzniknúť napätie. Preto je výber správneho lepidla na lepenie skla na drevo nesmierne dôležitý.

Vodovzdorné lepidlo na drevo

Obzvlášť lepenie číreho skla je náročné, pretože aj priehľadné lepidlá na ňom môžu zanechať šmuhy. Pri skle s povlakom je naopak v jednotlivých prípadoch možné, že sa povlak odlepí, čo je tiež potrebné vziať do úvahy. Lepidlo by sa preto malo vždy otestovať na nenápadnej ploche predtým, ako sa použije na lepenie väčších plôch alebo nápadných oblastí.

Montážne lepidlo je vhodné ako lepidlo, ale nie v prípade číreho skla z vyššie uvedených dôvodov. Na to je vhodné transparentné lepidlo, ktoré je v najlepšom prípade po vytvrdnutí stále pružné, aby kompenzovalo rozťažnosť aj zmrštenie dreva. Na lepenie skla na drevo by mohlo byť vhodným prostriedkom aj dvojzložkové lepidlo.

Lepenie dreva na betón

Najmä pre vášnivého domáceho majstra nastane nejedna situácia, v ktorej chcete drevo prilepiť k betónu. So správnym know-how je to ľahko možné. Ako lepidlo je vhodné použiť pevné montážne lepidlo.

To by sa malo nanášať v tvare guľôčok a vo vlnovkách, aby sa optimálne rozotieralo a nevzniklo príliš veľa vzduchových vreciek, ktoré by mohli zhoršiť výsledok lepenia. Okrem toho by sa lepidlo nemalo nanášať príliš riedko, aby sa vyrovnali nepárne miesta a trhliny.

Lepidlo na lepenie dreva a kovu

Lepenie dreva na kov je určite možné, ale vyžaduje si nielen správne lepidlo, ale aj starostlivú prácu. Kov má oveľa väčšiu vnútornú pevnosť ako akýkoľvek druh dreva, takže lepenie nevhodným lepidlom môže spôsobiť prasknutie vrchnej vrstvy dreva.

Odporúča sa použiť dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice alebo akrylátové lepidlo. Treba však pamätať aj na to, že existuje mnoho rôznych kovov, ktoré majú rôzne vlastnosti. Nie každý z nich sa dá rovnako dobre spájať s drevom.

Lepenie obkladov na drevo

Ako už bolo spomenuté, drevo "pracuje" - to znamená, že sa zmršťuje alebo rozťahuje v závislosti od teploty a vlhkosti. To znamená, že lepenie obkladačiek priamo na drevo nie je dobrý nápad, pretože obkladačky môžu zle kompenzovať pohyby dreveného podkladu. Výsledkom je pnutie, ktoré môže v konečnom dôsledku viesť až k prasklinám v obkladačkách. Nápravou sú tu oddeľovacie rohože. Tie sa zvyčajne lepia na drevený podklad. Na ňu sa potom pomocou lepidla na dlaždice položia dlaždice.

Ako používať lepidlo na drevo

Lepenie dreva nie je práca, ktorú môžu vykonávať len profesionáli. Napriek tomu je potrebné vziať do úvahy niektoré veci, najmä ak ste v používaní lepidla na drevo začiatočník. V našom návode na lepenie dreva krok za krokom vám povieme, ako najlepšie postupovať.

Prípravné práce

Pred samotným lepením musíte riešiť prípravu podkladu, ktorá je nevyhnutná pre trvanlivosť lepiaceho spoja. Podklady preto musia byť dôkladne očistené od hrdze, mastnoty a všetkých nánosov nečistôt.

Okrem toho by mal byť podklad úplne rovný. Môžete to dosiahnuť hobľovaním, brúsením alebo brúsením. Týmto spôsobom môžete z dreva ľahko odstrániť aj starý náter. Upozorňujeme, že po takejto práci je potrebné podklad opäť očistiť od prípadného prachu z brúsenia.

Lepidlo na drevo odolné voči poveternostným vplyvom

Potom môžete povrch natrieť základným náterom pomocou zriedeného lepidla na drevo. Je dôležité, aby sa základný náter na savé povrchy vykonal tak, aby sa lepidlo na drevo úplne nevsiaklo.

Na základný náter zrieďte lepidlo a naneste ho na priľnavé povrchy podkladov. Po jeho úplnom zaschnutí môžete začať s lepením.

Proces lepenia

Podklady sú teraz z oboch strán natreté lepidlom na drevo. Buďte veľkorysí, ale nenanášajte ho na povrchy toľko, aby všetko vytieklo. Podklady spojte a veľmi zľahka a opatrne nimi pohybujte tam a späť, aby sa rozpustilo prípadné zachytenie vzduchových bublín. Potom ich pripevnite na miesto. Prebytočné lepidlo sa musí okamžite vstrebať drevenou špachtľou a prípadné zvyšky sa potom môžu utrieť vlhkou handričkou.

Vytvrdzovanie a zaťaženie spojov

Neexistuje všeobecná odpoveď na to, ako dlho musí lepidlo na drevo úplne vytvrdnúť. Zohľadnite čas schnutia uvedený v technickom liste výrobcu, hoci je vždy lepšie nechať ho o niečo dlhšie, aby ste sa uistili, že správne vytvrdlo. Až do konečného vytvrdnutia nechajte lepené podklady pevne na mieste.

Ako odstrániť lepidlo z dreva

Ak chcete odstrániť lepidlo z dreva, musíte sa rozhodnúť medzi ošetreným a neošetreným drevom. Ak bolo drevo predtým ošetrené alebo natreté, postupujte nasledovne:

  • Lepidlo opatrne a pomaly zahrejte pomocou sušiča vlasov, ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili náter. Mal by stačiť nízky stupeň nastavenia sušiča vlasov. Sušič vlasov nasmerujte na lepidlo na niekoľko minút zo vzdialenosti 20 cm.
  • Z času na čas skontrolujte, či je zahrievanie ukončené. Lepidlo na drevo by ste mali byť schopní zachytiť papierovou utierkou. Ak je lepidlo stále tvrdšie ako predtým, zahrievajte ho nejaký čas na vyššej úrovni, kým sa nedá odstrániť.
  • Ďalším spôsobom, ako odstrániť lepidlo na drevo, je zoškrabať ho pomocou škrabky na kachle. Mali by ste však dávať pozor, aby ste nepoškodili lak.

Odstránenie lepidla na drevo

Lepidlo sa ľahšie odstraňuje z neošetreného dreva ako z ošetreného dreva. Postupujte nasledovne:

  • Handričku bez chĺpkov hojne pokvapkajte odlakovačom na nechty bez acetónu a trite ňou lepidlo na drevo, kým sa neodstráni.
  • Brúsenie je tiež dobrá možnosť, ktorá sa dá realizovať. Na tento účel môžete zvoliť brúsny papier, trochu oceľovej vlny alebo oceľovú hubku. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili cenné drevo.

Často kladené otázky

Ako dlho vydrží najlepšie lepidlo na drevo?

Lepidlo na drevo je pravdepodobne jedno z najtrvácnejších lepidiel vôbec. Pri správnom skladovaní v tesne uzavretých nádobách a ochrane pred teplom a priamym slnečným žiarením môže vydržať aj niekoľko desaťročí.

Čo sa lepí na drevo?

V zásade sa drevo môže lepiť na všetky mysliteľné materiály. Treba však použiť vhodné lepidlo a zohľadniť rôzne vlastnosti materiálu, ako je pórovitosť a koeficient tepelnej rozťažnosti.

Aké je najlepšie lepidlo na drevo a kov?

Ak chcete lepiť drevo a kov, mali by ste použiť dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice alebo polyuretánové lepidlo. Lepidlo musí byť schopné kompenzovať rozdielne vnútorné pevnosti.

Aké je najlepšie lepidlo na drevo a kameň?

Ak chcete lepiť kameň na drevo, mali by ste použiť pevné polyuretánové lepidlo alebo kvalitné montážne lepidlo. Pozornosť venujte, najmä pri prírodnom kameni, vlastnostiam lepidla na premostenie škár.

Lepenie dreva na iné materiály nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Najmä odlišné vlastnosti materiálov môžu pri použití nesprávneho lepidla na drevo hodiť polená pod nohy nejednému remeselníkovi. Dúfame, že sa nám podarilo pomôcť vám prostredníctvom nášho sprievodcu lepidlami na drevo.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.