Lepidlá na gumu - čo potrebujete vedieť

Niektorí používatelia sa budú čudovať, na čo by mohli použiť gumové lepidlo, pretože lepenie gumy stále nie je bežné. Príliš často sa predmety likvidujú a namiesto opravy sa kupujú nové. Táto práca však vôbec nie je problémom, ak máte správne lepidlo pre vašu aplikáciu. V našom sprievodcovi lepidlami vám predstavíme lepidlo na gumu a popíšeme, ako lepiť gumu na gumu alebo gumu na latex - a tým si veľmi uľahčiť aj zdanlivo náročné opravy.

Skúmanie rôznych druhov gumy

V súčasnosti je guma každodenným materiálom zo skupiny elastomérov, s ktorým sa môžeme stretnúť všade. Vďaka svojim pozitívnym materiálovým vlastnostiam sa používa nielen v domácnostiach, ale aj v priemysle. Gumový materiál sa môže použiť na výrobu nasledujúcich rôznorodých predmetov.

 • Obuv, napríklad gumené čižmy
 • Iné druhy odevov
 • Tlmič vibrácií
 • Valčeky
 • Tesniace krúžky, tzv. o-krúžky
 • Automobilové pneumatiky

V súčasnosti sa guma vyrába zo syntetického kaučuku v procese známom ako vulkanizácia. Do kaučuku sa pod vysokým tlakom a za pomoci veľkého tepla pridáva síra, ktorá spôsobuje zosieťovanie materiálu. Tým sa guma stáva vysoko elastickou a má mnoho veľmi pozitívnych vlastností.

Vynálezcom tohto procesu bol v roku 1839 Charles Goodyear.

Na čo sa používajú rôzne druhy gumy?

Existujú rôzne formy kaučuku, ktoré sa môžu používať na všetky tieto rôzne účely. Niektoré formy kaučuku, ako silikón, prírodný a polyuretánový kaučuk, sú bežnejšie. Ide o typy kaučuku, ktoré sa bežne používajú v našom každodennom živote. V rámci týchto rôznych druhov kaučuku existujú dve hlavné podkategórie, mäkký kaučuk a tvrdý kaučuk.

Najlepšie dostupné lepidlo na pneumatiky

Mäkká guma je veľmi pružná a obsahuje obsah síry, ktorý sa pohybuje medzi 5 a desiatimi percentami. Naproti tomu tvrdá guma nemá tieto elastické vlastnosti a obsahuje podstatne viac síry, a to v rozmedzí od 30 do 50 %. Tieto dve gumy predstavujú dva extrémy triedneho spektra, pretože existuje mnoho rôznych zmiešaných foriem. Medzi tieto formy patria elaste, buna, santoprén a penový kaučuk. Penová guma je pre vášnivých hobbystov najznámejšou formou.

 • Silikónová guma má vysokú tepelnú odolnosť, vďaka čomu sa s obľubou používa v zariadeniach na varenie a v rúrach, protézach a iných zdravotníckych predmetoch a mechanických predmetoch, ako sú tesnenia.
 • Prírodný kaučuk sa používa aj na mechanické predmety, ako sú tesnenia, montážne prvky a tesnenia.
 • Butylový kaučuk patrí medzi elastickejšie kaučuky a najčastejšie sa používa vo vnútorných dušiach, zátkach a tesneniach.
 • EPDM guma sa zvyčajne používa v tesneniach a hadiciach.
 • Nitrilová guma je jednou z bežnejších gúm, zvyčajne sa používa v tlačových valcoch, hadiciach, dopravných pásoch a tesneniach.

Vlastnosti dokonalého gumového lepidla

Optimálne gumové lepidlo nie je také jednoduché nájsť, ak prikladáte dôležitosť obzvlášť odolnému lepiacemu spoju. To by malo byť dokonale prispôsobené gumárenskej zmesi a zamýšľanému použitiu. Napriek tomu je na pevný spoj všeobecne vhodných mnoho druhov lepidiel a sortiment dostupných gumových lepidiel je široký. Pre väčšinu druhov gumy sú obzvlášť vhodné dvojzložkové lepidlá, ako aj superlepidlá. Tieto dva typy lepidiel sú vhodné aj na lepenie gumy s inými materiálmi. Ak chcete napríklad prilepiť gumovú rohož na drevo, môžete použiť jedno z uvedených lepidiel.

Najlepšie gumové lepidlo na podrážky obuvi

Všestrannosť

Mnohé materiály sa už dajú lepiť komerčne dostupným univerzálnym lepidlom; tieto spoje však často nie sú také stabilné ako spoje vytvorené špeciálnym gumovým lepidlom. Okrem toho obsahujú rozpúšťadlá. Z tohto dôvodu sa pri lepení musí zohľadniť čas vzplanutia. Sú k dispozícii aj ako aerosólové lepidlá v spreji. Existujú aj takzvané tavné lepidlá, ktoré sú k dispozícii ako nízkotavné alebo tavné. Tie sa dajú použiť na lepenie mnohých materiálov; sú vhodné aj vtedy, ak chcete lepiť napríklad latex. Sú vhodné aj vtedy, ak chcete lepiť gumu na kov.

Nakoniec môžete na rôzne materiály použiť aj disperzné lepidlá. Tie sú odolné voči vode a teplotám a ponúkajú aj veľmi dobré lepiace vlastnosti.

Adhézia

Silná priľnavosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré treba zohľadniť pri výbere ideálneho gumového lepidla. Väčšina gumených predmetov je ohybná, napríklad podrážky topánok alebo gumené hadice, takže vaše lepidlo musí byť dostatočne silné, aby sa mohlo ohýbať a ohýbať bez toho, aby sa zlomilo alebo prasklo. Kyanoakrylát alebo superlepidlo je jednou z najsilnejších možností lepenia gumy. Toto lepidlo vytvrdne v priebehu niekoľkých sekúnd a len malé množstvo je ideálne na bezpečné lepenie mnohých rôznych druhov gumy. Najlepšie lepidlá na gumu musia mať aj určitú úroveň odolnosti voči poveternostným vplyvom, teplu a vode.

Nové epoxidové lepidlo na gumu

Čas vytvrdzovania

Pri gumových lepidlách je podstatným faktorom aj čas vytvrdzovania. Niektoré lepidlá tuhnú veľmi rýchlo, napríklad superlepidlo, čo môže byť skvelý spôsob, ako rýchlo zistiť, či je spoj trvanlivý a pevný. Iné lepidlá tuhnú o niečo dlhšie.

Výber gumového lepidla závisí od naliehavosti vášho projektu.

Pružnosť

Elasticita, ktorú potrebujete pre gumové lepidlo, závisí aj od projektu, ktorý chcete dokončiť. Ak potrebujete opraviť niečo ako hadicu alebo gumový nafukovací čln, budete potrebovať lepidlo, ktoré sa dokáže ohýbať bez toho, aby prasklo. Pokiaľ ide o pružnosť, mali by ste venovať pozornosť obsahu síry v gumovom lepidle. Čím je obsah síry vyšší, tým je gumové lepidlo menej pružné.

Najlepšie superlepidlo na gumové podrážky topánok

Súhrnne možno povedať, že pevné lepidlo na lepenie gumy by malo mať tieto vlastnosti:

 • Vysoké lepiace vlastnosti
 • tesniaca funkcia
 • Gumové lepidlo by malo byť elastické a pružné, a teda dobre prispôsobivé akýmkoľvek otvorom, trhlinám alebo medzerám
 • Vysoká odolnosť voči mechanickým vplyvom
 • Vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom

Rôzne typy gumových lepidiel

Existuje mnoho rôznych typov gumových lepidiel a najčastejšie sa používajú tri. Tieto tri gumové lepidlá sú kyanoakrylátové, lepidlá na báze silikónu a dvojzložkové štrukturálne akrylátové lepidlá. Na každé z nich sa pozrieme trochu podrobnejšie nižšie.

Špičkové lepidlo na gumu TPE

Silikónové gumové lepidlá

Ak hľadáte vysoko pružné a elastické gumové lepidlo, potom lepidlo na báze silikónu môže byť ideálnou voľbou. Silikónové gumové lepidlá sú po vytvrdnutí veľmi pružné, odolné voči vlhkosti, teplu a mnohým chemikáliám. V závislosti od vašich potrieb vám niektoré lepidlá na báze silikónu môžu dokonca poskytnúť vodivosť a izoláciu pre elektrinu. Lepidlá na báze silikónovej gumy môžete dostať jednozložkové alebo dvojzložkové ako epoxidové. Dvojzložkové možnosti síce vyžadujú trochu viac práce, ale môžu byť odolnejšie a rýchlejšie vytvrdzovať.

Dvojzložkové gumové lepidlá si často vyžadujú aj vytvrdzovanie pod UV svetlom, zatiaľ čo jednozložkové možnosti vytvrdzujú pri izbovej teplote.

Kyanoakrylátové gumové lepidlá

Tieto lepidlá, známe aj ako superlepidlá, sú vhodné na takmer všetky gumové aplikácie. Nielen to, ale superlepidlo je jednou z najuniverzálnejších možností, ktorá je vhodná aj na rôzne povrchy, ako napríklad kov a plast. Hlavnou zložkou väčšiny kyanoakrylátových lepidiel je akrylová živica, ktorá sa po vytvrdnutí mení na plast. Vytvrdzovanie superlepidiel vyžaduje vlhkosť, ale okamžitý spoj je silný a veľmi pevný. Tento typ lepidla neodporúčame používať na gumené projekty, ktoré si vyžadujú pružnosť.

Najlepšia možnosť epoxidového lepidla na gumu

Štrukturálne akrylátové lepidlá na gumu

Epoxidové lepidlá sú skvelé na rýchle vytvrdnutie lepidla na gumu. Ak potrebujete lepiť gumu alebo niektoré zložitejšie plasty, ako je PTFE alebo polypropylén, potom sú tieto dvojzložkové epoxidové lepidlá ideálne. V porovnaní s jednozložkovými lepidlami majú tieto epoxidové lepidlá dlhšiu trvanlivosť.

Taktiež schnú o niečo pomalšie ako superlepidlá, takže v prípade potreby môžete zarovnanie upraviť.

Zhrnutie rôznych gumových lepidiel

V nasledujúcej tabuľke nájdete stručný súhrn všetkých podrobností, ktoré sme práve prebrali o týchto troch typoch gumových lepidiel. Môžete ho použiť pri výbere lepidla, ktoré bude najlepšie pre váš jedinečný projekt lepenia gumy.

LepidloPružnéJednodielnaVhodné pre rôzne povrchyOdolný
Silikón
Kyanoakrylát
Štrukturálny akryl

Najlepšie lepidlo na gumu pre takmer všetky druhy gumy je Superglue

Ak hľadáte alternatívu ku gumovému lepidlu, mali by ste sa poobzerať po univerzálnom lepidle alebo ešte lepšie po superlepidle. Superlepidlo vďačí za svoj názov extrémne krátkemu času vytvrdzovania. Okrem toho sa s ním veľmi ľahko manipuluje. Zvyčajne sa dodáva v praktickej tube a dá sa nanášať s presnosťou na bod. Superlepidlom teda môžete dokonale zlepiť gumu.

Superglue lepidlo na gumu

Výhoda veľmi krátkej životnosti superlepidla je však zároveň aj nevýhodou: nie je vhodné na lepenie veľkých plôch. Ak však chcete naniesť len malé množstvo lepidla, môžete použiť superlepidlo.

Naše odporúčanie: Super lepidlo GORILLA

Naším odporúčaním je v tejto chvíli lepidlo Gorilla Super Glue Ultra Gel. Je k dispozícii v rôznych veľkostiach tuby a ponúka mnoho výhod. Ak chcete superlepidlom lepiť gumu, môžete postupovať podľa tejto rady: Ak lepidlo nepriľne dokonale, môžete lepený povrch mierne zdrsniť. Potom by sa mali lepené časti zafixovať. Superlepidlo Gorilla je vhodné na použitie v domácnosti a drobné opravy, ako aj na trvalé lepenie.

Epoxidové lepidlo na tvrdú gumu

Ak chcete dosiahnuť naozaj pevné a trvanlivé spojenie dvoch rôznych materiálov, mali by ste použiť dvojzložkové lepidlo. Ako už názov napovedá, ide o dve zložky, ktoré spolu reagujú až po zmiešaní. Potom sa začína fáza spracovania, ktorá sa nazýva aj životnosť v hrnci. Po tejto fáze je lepidlo úplne vytvrdnuté a spája oba materiály mimoriadne trvanlivo a trvalo.

Lepidlo na gumu

Naše odporúčanie: GORILLA 2-zložkové lepidlo

Najmä ak chcete lepiť napríklad gumovú rohož na drevo alebo gumu na kov, dvojzložkové lepidlo je najlepšou voľbou. Dvojzložkové lepidlo sa dokonale hodí na všetky gumové aplikácie. Spojenia sú trvalé a prakticky nezistiteľné. Epoxidové lepidlo je odolné voči poveternostným vplyvom, teplotám a vode. Po vytvrdnutí sa dá aj mechanicky opracovať a natrieť. Toto epoxidové lepidlo na gumu môžete použiť na lepenie gumy na celý rad rôznych materiálov vrátane skla, kovov, dreva a plastov.

Oblasti použitia na lepenie gumy

Existuje mnoho jedinečných aplikácií na lepenie gumy, a to nielen v priemysle, ale aj v každej domácnosti. Najlepšie gumové lepidlá sú elastické, takže dokážu dokonale lepiť a utesňovať trhliny a medzery bez praskania a lámania. To umožňuje používateľovi použiť gumové lepidlo aj na opravu poškodených gumových predmetov. Poskytuje vysokú úroveň ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Niektoré z predmetov, na ktoré môžete použiť gumové lepidlo, sú uvedené nižšie.

 • Gumové pneumatiky
 • Podrážky obuvi
 • Gumené loptičky
 • Hadice
 • Nafukovacie člny

[/su_list]

Nafukovacie člny a hadice profitujú najmä z odolnosti gumového lepidla voči teplote a vode. Na čln je dokonca možné pripevniť tašky s príslušenstvom, aby boli rôzne predmety potrebné počas plavby ľahko dostupné.

najlepšie lepidlo na gumu

Lepidlo však nie je vhodné len na rýchlu a jednoduchú opravu alebo upevnenie predmetov. Gumové lepidlo optimálne spája rôzne materiály navzájom. Používa sa aj na ručné práce s rôznymi materiálmi. Najmä prácu s penovou gumou gumové lepidlo veľmi uľahčuje. Mnohé gumové lepidlá môžete použiť aj na účinné lepenie gumy na rôzne materiály vrátane plastu, skla a kovu.

Pomocou gumového lepidla možno optimálne spojiť dokonca aj rôzne materiály. Gumové lepidlo sa dokonale hodí na modelárstvo, pretože sa dá nielen nanášať s presnosťou, ale aj optimálne a predovšetkým trvalo spájať rôzne materiály používané pri modelárstve.

Gumové lepidlo funguje dokonale aj ako lepidlo na TPE. Znie to triviálne, ale lepenie termoplastických elastomérov je samo o sebe výzvou. Je to preto, že povrch TPE je nízkoenergetický, a preto sa veľmi ťažko spája. Gumové lepidlo má však také dobré zmáčacie vlastnosti, že sa dá veľmi dobre použiť aj ako lepidlo na TPE.

Sprievodca lepením gumy krok za krokom

Lepenie gumy nie je náročné a môžu ho vykonávať aj neskúsení remeselníci. V prvom rade treba povedať, že gumové lepidlo by sa malo vyskúšať na malej, nenápadnej ploche materiálov, aby sa zistilo, či je naozaj vhodné. Ako už bolo uvedené, adhézne vlastnosti lepidla súvisia s materiálovým zložením lepených materiálov. Ak je gumové lepidlo vhodné, môžete ho použiť na celú plochu.

Super lepidlo na TPE lepidlo na gumu

Príprava

 • Optimálne gumové lepidlo by malo zodpovedať zloženiu oboch materiálov, ktoré sa majú lepiť. Tým sa zabezpečí, že spoj bude skutočne pevný, trvanlivý a odolný voči nárazom.
 • Na dosiahnutie dokonalej priľnavosti by mal byť lepený povrch absolútne čistý. To sa týka nielen prachu a nečistôt, ale aj prípadných mastných a olejových usadenín. Môžete na to použiť nitro riedidlo.
 • Povrchy zdrsnite brúsnym papierom, aby ste zlepšili priľnavosť lepidla. Gumové lepidlo tak získa väčšiu "priľnavosť".
 • Lepiace vlastnosti môžete ďalej zlepšiť nanesením základného náteru. Ten sa nazýva aj spojovací prostriedok. Preniká do povrchu a zvyšuje povrchovú energiu. Tým sa zlepšia lepiace vlastnosti, najmä ak chcete lepiť gumu na kov. Okrem toho musí byť povrch úplne suchý.

Použitie lepidla na gumu

 • Lepidlo teraz nanášajte rovnomerne na jednu stranu, pričom dbajte na to, aby sa s ním nedostala do kontaktu vaša pokožka. Taktiež sa uistite, že vaše pracovisko je dobre vetrané. Na nanášanie gumového lepidla môžete použiť špachtľu alebo štetec.
 • Ak je použité gumové lepidlo na báze rozpúšťadla, musíte dodržať čas vzplanutia. Zvyčajne je to desať minút, ale v prípade pochybností by ste mali vždy postupovať podľa pokynov výrobcu.
 • Po uplynutí času odparovania stlačte oba lepené povrchy a zafixujte ich.

Vytvrdzovanie / konečná úprava

 • Trvá až 24 hodín, kým gumové lepidlo dosiahne svoju konečnú pevnosť. Tento čas sa líši v závislosti od okolitej teploty a vlhkosti vzduchu. Ak si nie ste istí, je lepšie dať kĺbu trochu viac času ako príliš málo.
 • Pružnosť gumového lepidla súvisí s časom schnutia. Tá sa s postupujúcim schnutím čoraz viac znižuje.
 • Po vytvrdnutí možno lepené diely ďalej mechanicky opracovať podľa potreby.

Lepenie gumy na kov - alebo aj na iný materiál - nie je žiadny problém, pokiaľ použijete správne gumové lepidlo. Ak sa zároveň uistíte, že povrch je čistý, a v prípade potreby použijete vhodný základný náter, potom trvalému spojeniu nestojí nič v ceste. Dúfame, že sme vám mohli pomôcť našimi profesionálnymi tipmi na lepenie gumy.

Často kladené otázky

Ako sa lepí guma na kov?

Povrchy očistite podľa vyššie uvedeného postupu, zdrsnite ich a pred lepením naneste vhodný základný náter, aby sa zlepšili adhézne vlastnosti. Potom naneste lepidlo a povrchy sú spojené.

Ako môžete lepiť latex?

Lepenie latexu je náročné, pretože lepidlo použité na tento účel nesmie obsahovať rozpúšťadlá ani nesmie byť príliš tvrdé, inak hrozí buď nedostatočná priľnavosť, alebo deformácia latexového materiálu. Najlepšie je lepiť latex špeciálnym lepidlom na latex.

Aká je alternatíva ku gumovému lepidlu?

Namiesto gumového lepidla môžete použiť aj dvojzložkové lepidlo alebo superlepidlo. Tá je vhodnejšia na malé povrchy.

Ako môžem odstrániť gumové lepidlo?

Lepidlo, ktoré je ešte vlhké, možno odstrániť pomocou roztoku mydlovej vody, stvrdnuté gumové lepidlo možno odstrániť odlakovačom na nechty alebo lakovým benzínom. Vytvrdnuté lepidlo sa dá zoškrabať len z tvrdých predmetov.

Existuje test gumy alebo PVC?

Podržte malú vzorku materiálu proti horiacemu zapaľovaču. Ak je cítiť zápach spálených vlasov, ide o gumu; ak sa materiál zlepí a nakoniec zhorí, ide o PVC.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.