Lepidlo na kameň - ako používať správne lepidlo na kameň

Kameň je veľmi tvrdý a zároveň krehký materiál, čo znamená, že sa môže zlomiť v dôsledku silného nárazu. Ak je poškodenou časťou krásna mramorová doska, môže to byť pre majiteľa nepríjemné. Našťastie sa kameň dá opraviť, ak použijete vhodné lepidlo na kameň. Zistíte tiež, že problémom nie je ani lepenie kamenných dosiek pomocou lepidla na kameň. Tento sprievodca lepidlami na kameň vás bude informovať o najlepších lepidlách na kameň a o tom, ako tieto lepidlá na kameň používať.

Lepidlo na kameň na mramor

Na lepenie mramoru budete potrebovať správne lepidlo na kameň. To závisí od účelu použitia a okolitého prostredia kameňa. Vopred by ste mali zvážiť aj to, či by lepidlo malo vypĺňať medzery. V takom prípade nepotrebujete čisté lepidlo, ale kombinované lepidlo a vyrovnávaciu hmotu.

Ďalším faktorom je hmotnosť, ktorú musí prírodný kameň vydržať. Ak ste položili mramorovú dlažbu, použité lepidlo musí byť vhodné na znášanie veľkej hmotnosti. Pri vonkajších aplikáciách je pre trvanlivý lepiaci spoj nevyhnutná vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Lepidlá na kameň

Ak chcete lepiť mramor, máte spravidla na výber z nasledujúcich lepidiel:

 • Špeciálne lepidlo na kameň: Lepidlo na kameň je založené na báze superlepidla a je vhodné najmä na použitie v interiéri. S jeho pomocou možno spojiť a opraviť menšie figúry aj veľké dosky s veľkou pevnosťou.
 • Silikónové lepidlo: Toto lepidlo je vhodnejšie na veľké a silne zaťažené plochy. Má tiež efekt premostenia medzier.
 • Lepidlo na mramorové dlaždice: Toto lepidlo môže pôsobiť ako silikónové lepidlo a má podobný účinok na vyplnenie medzier.
 • Dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice: Toto lepidlo je prakticky univerzálne. Má účinok vypĺňania medzier aj vysokopevnostného lepenia a môže sa používať v interiéri aj exteriéri. Optimálne odoláva aj nepriaznivým podmienkam prostredia. Vo všeobecnosti však nie je odolné voči UV žiareniu, pretože má tendenciu žltnúť. Ak sa lepidlo na kameň musí použiť v exteriéri, vhodnejšie by bolo lepidlo na báze polyesteru. Oba typy lepidiel sa môžu miešať s farbivami, aby presne zodpovedali odtieňu kameňa, ktorý sa má lepiť.

Vyššie uvedené lepidlá na kameň možno v zásade použiť aj na iné druhy kameňa, preto sme upustili od zbytočného predstavovania týchto lepidiel vo zvyšku príručky.

Čo je to mramor?

Mramor je pravdepodobne jedným z najvyhľadávanejších prírodných kameňov, a to z dobrého dôvodu: jeho názov pochádza zo starogréčtiny a znamená "lesknúť sa". Tento ušľachtilý materiál dodá elegantný vzhľad každému prostrediu. Jeho ťažba je však veľmi zložitá, preto sa mramor pýši vysokou cenou.

Práve z tohto dôvodu by ste s ním mali zaobchádzať opatrne. Mramor patrí medzi mäkšie prírodné kamene, a preto sa môže rýchlo poškodiť. Preto je dobré vedieť, že prírodný kameň sa dá opraviť. So správnym lepidlom na kameň môžete mramor pomerne ľahko zlepiť. Dokonca ani inštalácia mramorovej dlažby nebude predstavovať žiadny problém.

Výber lepidla na kameň

Vhodné lepidlo: Vhodné riešenie: PROCALIBER PRODUCTS Clear LCA Repair and Fill Kit

Toto lepidlo na kameň možno zaradiť do kategórie svetlotvrdnúcich akrylátov (LCA), čo znamená, že látka vytvrdne po vystavení modrému svetlu LED. Toto lepidlo s gélovou konzistenciou sa ľahko používa a zaschne do priesvitného stavu. Túto povrchovú úpravu možno následne vyleštiť, aby sa zvýraznili prirodzené vzory a farby vášho mramoru.

Na vytvrdnutie tohto lepidla na kameň nebudete musieť dlho čakať, pretože vytvrdne v priebehu niekoľkých minút. Na rozdiel od epoxidu toto lepidlo nežltne a je oveľa odolnejšie. Táto opravárenská súprava obsahuje dávkovacie hroty a vytvrdzovaciu fóliu. Dodáva sa aj s brúsnym papierom s gélovou vrstvou, leštiacou pastou a leštiacou handričkou, aby ste dosiahli čo najlepší povrch.

Súpravu na opravu mramorového kameňa ProCaliber s lepidlom môžeme s čistým svedomím odporučiť.

Návod na lepenie mramoru

Lepenie mramoru je hračka, ak použijete správne lepidlo na kameň. Najskôr očistite miesto, ktoré budete lepiť. Starostlivo odstráňte všetky nečistoty a prach pomocou kefy alebo pri väčších lepených plochách použite ručnú kefu. Ak sú lepené plochy čisté, vyskúšajte lepidlo na mieste, ktoré nie je pozorovateľovi hneď zrejmé - napríklad na spodnej strane. Tým sa vylúči možnosť, že lepidlo zanechá na mramore nevzhľadné zafarbenie.

Lepidlo na mramorový kameň

Pred samotným lepením sa musí zlomok upraviť tak, aby z neho nevyčnievali žiadne hrany ani rohy. Preto ho nasaďte na lomovú hranu a pomocou fénu vyfúkajte prach, ktorý pri tomto procese vznikol, zo škár. Následne sa na obe strany nanesie lepidlo na kameň. Teraz pevným tlakom pritlačte zlomený kus na príslušné miesto a v prípade potreby ho zafixujte. Pri upevňovaní však dávajte pozor, aby ste mramor nepoškodili.

Pokiaľ ide o čas vytvrdzovania, dodržiavajte údaje výrobcu príslušného lepidla. V prípade pochybností dajte lepiacemu švu o niečo viac času, ako je uvedené v technickom liste. V poslednom kroku môžete opraviť trhliny, ktoré sú stále viditeľné.

Lepidlo na žulový kameň

Lepenie žuly je rovnako možné ako lepenie iných hornín. V zásade je potrebné dodržiavať rovnaké základné zásady ako pri lepení všetkých podkladov:

 • Zvoliť správne lepidlo
 • Podklady dôkladne očistiť
 • Vhodne naneste lepidlo
 • Dodržujte fázu vytvrdzovania

Pri výbere lepidla postupujte podľa našej časti "Lepenie mramoru".

Čo je to žula?

Slovo žula pochádza z latinčiny a znamená "zrno" - toto slovo optimálne vystihuje prírodnú horninu, pretože obsahuje veľa tmavých minerálov. Vďaka týmto takzvaným sľudám je žula vizuálne príťažlivou horninou. Je bohatá na živce aj kremeň a mimoriadne hrubo kryštalická. Žula je jednou z najrozšírenejších hornín a dá sa ťažiť prakticky po celom svete, čo sa samozrejme odráža na jej relatívne nízkej cene.

Lepidlo na kameň

Vhodné lepidlo: HIMG Súprava na opravu akrylových povrchov vytvrdzovaných svetlom

Toto lepidlo na kameň na žulu poskytuje špičkovú kvalitu opravy vašich žulových povrchov v priebehu niekoľkých minút. Vďaka technológii LCA ide o netoxickú a potravinársky bezpečnú možnosť opravy všetkých povrchov zo žuly, mramoru alebo kremeňa.

Lepidlo je ideálne na menšie poškodenia veľkosti centu a vytvrdne do číreho, žlto-odolného povrchu. Okrem toho, že tento výrobok nie je toxický, nevydáva ani žiadne silné pachy a neobsahuje žiadne agresívne zložky a chemikálie. Priehľadný detail tohto lepidla na kameň umožňuje odhaliť prirodzený vzhľad vašej žuly, čím sa zlepší celkový vzhľad vášho povrchu.

Od nás dostáva lepidlo na žulu HIMG odporúčanie, pretože jeho výhody sú oveľa výraznejšie ako jeho niekoľko nevýhod.

Návod na lepenie žuly

Pri lepení žuly je potrebné obe časti podkladu najprv dôkladne očistiť. Potom sa lepidlo nanesie buď na celú plochu, alebo vo veľkorysých perličkách. Obe časti sú fixované až do ukončenia procesu vytvrdzovania. Po úplnom vytvrdnutí sa lepidlo môže zbrúsiť, aby sa odstránili všetky zvyšky. Niektoré lepidlá na kameň, ako napríklad nami odporúčané lepidlo na žulu HIMG, vytvrdnú s mastným povrchom, ktorý sa dá ľahko odstrániť vlhkou handričkou.

Lepidlo na kamenné bridlice

Bridlica je tiež prírodný kameň, ktorý je veľmi obľúbený v domácej sfére aj v stavebníctve. Najmä záhradám dodáva trochu zvláštny, ale zároveň kvalitný vzhľad a ako záhradná stena upúta pozornosť. Samozrejme, ťažko sa cez ňu vŕta. Bridlicu tiež nemožno zvárať, čo znamená, že jediným osvedčeným riešením pre domáceho používateľa, ako trvalo a bezpečne spojiť kameň, je použitie vhodného lepidla na bridlicový kameň.

Čo je bridlica?

Bridlica je prírodná hornina z ílovca, ktorej vznik sa datuje do obdobia pred 400 miliónmi rokov. Bridlice, ktoré sú v stavebníctve pomerne vyhľadávané, sú tzv. metamorfované horniny. Takéto typy hornín sa mineralogicky zmenili zvýšením tlaku a teploty v zemskom vnútri. V súčasnosti je bridlica obľúbeným stavebným materiálom a používa sa okrem iného na:

 • suché kamenné múry
 • záhradné chodníky
 • Rôzne pracovné dosky do kuchýň alebo kúpeľní
 • Schody
 • Krbové obklady
 • Obklady stien
 • Materiál na stavbu fasád

Lepidlo na bridlicový kameň

Ako prírodný produkt sa vzhľad bridlicových dosiek prirodzene mení. Ich farby sa pohybujú od sivej až po sivočiernu, modrastú, zelenkastú alebo červenkastú. Bridlica je mimoriadne odolný a trvanlivý materiál. Je odolná voči poveternostným vplyvom, ako aj voči teplotám a je mimoriadne pevná.

Možno ju použiť aj v kúpeľniach a iných miestnostiach vystavených vlhkosti, pretože je nepriepustná pre vodu. Zároveň má vysokú schopnosť akumulovať teplo a je obľúbená ako podlahová krytina pre systémy podlahového vykurovania. Na tento a podobné účely môžete bridlicu lepiť, ak sa použije vhodné lepidlo na kameň.

Vhodné lepidlo: LOCTITE ProLine Premium Polyuretánové stavebné lepidlo

Toto lepidlo na kameň je tvorené výlučne polyuretánom, vďaka čomu patrí medzi najpevnejšie a najodolnejšie lepidlá. V skutočnosti je tento výrobok avizovaný ako až osemkrát pevnejší ako väčšina ostatných lepidiel na kameň. Možno ho aplikovať na vnútorné aj vonkajšie povrchy a zaručuje sa, že vydrží rovnako dlho ako samotný povrch. Tento výrobok spĺňa požiadavky na prchavé organické zlúčeniny, vďaka čomu je jeho používanie úplne bezpečné. Samotné lepidlo na kameň je vodoodolné, možno ho natierať a vytvrdzovať aj pri nízkych teplotách.

Prémiové polyuretánové lepidlo na kameň Loctite na bridlicu je ideálny výrobok na projekty bridlice v interiéri aj exteriéri a môžeme vás uistiť, že odolá skúške času!

Návod na lepenie bridlice

Pri lepení bridlice je správna predbežná úprava lepenej plochy rovnako dôležitá ako pri všetkých ostatných materiáloch. Preto je potrebné podklady dôkladne očistiť od mastnoty, prachu a všetkých nečistôt. Odstrániť by sa mali aj rohy a vyčnievajúce hrany. Teraz je možné podklady spojiť správnym lepidlom na bridlicu. Pritom by ste mali zakryť priľahlé plochy, aby ste zabránili zmene farby a priľnutiu zvyškov lepidla.

Nanášanie lepidla na kameň

Lepidlo na kameň sa nanáša na okraje dosiek, ako aj do stredu. Dbajte na zvlnené nanášanie v stredovej oblasti, aby sa minimalizovali vzduchové vrecká. Týmto spôsobom sa lepidlo optimálne rozloží do všetkých oblastí. Alternatívne môžete lepidlo naniesť veľkoryso po celej ploche pomocou špachtle. Podklady spojte vysokým tlakom a v prípade potreby ich zarovnajte. Po fáze vytvrdzovania, ktorá sa môže líšiť v závislosti od lepidla, treba presahujúce zvyšky lepidla obrúsiť.

Lepenie kamenných dosiek v exteriéri

V exteriéri musia kamenné dosky odolávať obzvlášť nepriaznivým podmienkam. Patria k nim prípadné veľké zaťaženia a nárazy spôsobené záhradným nábytkom, ako aj poveternostné vplyvy.

Keď zvládnete príslušnú prácu, odmenou vám bude neporovnateľná pastva pre oči vo vašom vonkajšom priestore, pretože rovné kamenné dosky sú skutočnou pastvou pre oči v každej záhrade a na každej terase.

Lepidlo na kameň

Čo treba zvážiť pri lepení kamenných dosiek

Treba si uvedomiť najmä to, že všetky dosky by mali ležať rovno. Žiadna z nich by nemala byť položená vyššie alebo nižšie ako ostatné dosky. Za vlhkého alebo mokrého počasia môžete povrch počas vytvrdzovania chrániť plachtou. Ak je pravdepodobnejšie suché a horúce počasie, udržiavajte povrch vlhký pomocou rozprašovača. Je tiež mimoriadne dôležité zabrániť vzniku vzduchových vreciek a dutín pod kamennými doskami. Okrem toho by sa mali všetky kamenné dosky očistiť kefou a poliať vodou.

Nanášanie lepidla na kameň

Vhodné lepidlo: PC PRODUCTS PC-Concrete Dvojzložková epoxidová lepiaca pasta

Túto dvojzložkovú epoxidovú lepiacu pastu na kameň môžete použiť na vyplnenie a zafixovanie trhlín v betóne, ako aj na ukotvenie skrutiek pod aj nad čiarou vody. Pasta je odolná voči vlhkosti a možno ju aplikovať v interiéri, exteriéri a na zvislé plochy. Na prácu s touto lepiacou pastou na kameň do betónu budete mať 20 minút, kým začne schnúť, a na jej správne vytvrdnutie stačí počkať štyri hodiny pri správnej teplote.

Návod na lepenie kamenných dosiek

Nižšie popisujeme, ako odstrániť a znovu inštalovať kamenné dosky na betón. Pri lepení kamenných dosiek je samozrejme veľmi dôležité správne zvolené lepidlo. Okrem toho budete na túto aktivitu potrebovať nasledujúce materiály:

 • ručný štetec
 • zubovú stierku, najlepšie 10 × 10 mm
 • metla
 • Jedna kefa
 • Kriedová ceruzka
 • Jedna fľaša s rozprašovačom
 • Vedro na maltu
 • elektrické miešadlo
 • stierka
 • Ploché dláto
 • Rukavica
 • vodováha
 • prípadne chrániče kolien
 • Ochranné okuliare, pracovné rukavice a odev s dlhými rukávmi

Na optimálne spracovanie lepidla zabezpečte teplotu v rozmedzí od 41° do 86° Fahrenheita (5° až 30° Celzia). Je nevyhnutné, aby boli kamenné dosky riadne zlepené bez zvyšných dutín, inak môže dôjsť k poškodeniu mrazom po preniknutí vody.

Najprv si všetky dosky z prírodného kameňa označte kriedovou ceruzkou. Odporúča sa to najmä v prípade nerovných dosiek, pretože to uľahčuje ich položenie v presnej polohe. Dobrou alternatívou k tomuto kroku je odfotografovanie príslušnej plochy smartfónom.

Teraz môžete dosky zdvihnúť a vyškrabať škáry medzi nimi, aby ste ich očistili od nečistôt a čiastočiek malty. Na tento účel použite ploché dláto. Najlepšie je rozložiť si dosky tak, aby ste ich mali neskôr po ruke v správnej polohe. Uľahčí vám to prácu.

Keď je betónová doska úplne odhalená, je potrebné ju očistiť od hrubých nečistôt a špiny. Potom sa môže vrstva betónu znížiť, ak je príliš hrubá. Lepidlo na kameň sa spravidla musí nanášať s hrúbkou vrstvy približne 3 mm.

Teraz pomocou metly a ručnej kefy alebo alternatívne pomocou priemyselného vysávača odstráňte z betónovej dosky všetky nečistoty. Podklad musí byť úplne čistý, aby lepidlo na kameň mohlo dokonale rozvinúť svoje adhézne vlastnosti. Z tohto dôvodu sa dôkladne čistia aj dosky z prírodného kameňa. Lepidlo na kameň sa teraz môže miešať vo vedre na maltu, ak je tento krok potrebný. Postupujte pritom podľa pokynov na obale od výrobcu.

Miešanie lepidla na kameň

Pomocou rozprašovača výdatne navlhčite plochu na kladenie. Dbajte na to, aby bola voda nanesená rovnomerne, ale bez kaluží. Tento krok je potrebný najmä v teplom počasí, aby sa predĺžil čas pôsobenia lepidla na kameň. Takto môžete pracovať uvoľnene a nebudete sa musieť príliš ponáhľať.

Lepidlo na kameň teraz môžete nanášať na podklad pomocou zubovej stierky. Lepidlo sa nanáša na celú plochu. Hneď potom sa lepidlo nanesie aj na zadnú stranu kamenných dosiek.

Každá potiahnutá doska sa okamžite položí a pritlačí primeraným tlakom. Na zabezpečenie rovnosti kamenných dosiek môžete použiť vodováhu. Škáry sa okamžite očistia od prebytočného lepidla, aby sa neskôr mohli optimálne škárovať.

Najlepšie lepidlo na kameň

Fáza vytvrdzovania lepidla na kameň je približne tri dni, ale v prípade pochybností zvoľte radšej štyri.

Často kladené otázky

Ktoré lepidlo funguje na kameň?

Na lepenie kameňa existujú rôzne druhy lepidiel. Najvhodnejšie je však dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice alebo polyesterové lepidlo. K dispozícii sú aj špeciálne lepidlá na kameň.

Je možné lepiť bridlicu?

Bridlicové obklady sa dajú dobre spájať pomocou vhodného lepidla. Ideálne je použiť na tento účel dvojzložkové lepidlo na báze epoxidovej živice a naniesť ho na celú plochu alebo vo vlnách.

Ako prilepiť kov na kameň?

Ak chcete lepiť kov na kameň, mali by ste použiť kvalitné lepidlo na báze epoxidovej živice. To lepí mnoho rôznych materiálov a je mimoriadne odolné aj pružné.

Lepenie prírodného kameňa nie je so správnym lepidlom na kameň absolútne žiadny problém. Musíte len dbať na rôzne detaily, s ktorými sme vám, dúfame, dokázali pomôcť v našom sprievodcovi lepidlami na kameň.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.