Lepidlo na opravu knižnej väzby - čo potrebujete vedieť
Keď sa zamyslíme nad aspektom kníhviazačstva, mohli by sme si myslieť, že ide o prácu, ktorú môžu vykonávať len profesionálni kníhviazači. Nie je to pravda, pretože knihy si môžete zviazať aj sami, ak máte na túto prácu vhodné lepidlo. Každá kniha, s ktorou manipulujete, drží pohromade pomocou určitého druhu lepidla, takže ak máte knihu, ktorá má niektoré stránky voľné, alebo ak si len chcete vytvoriť vlastný zápisník, mali by ste si zaobstarať najlepšie lepidlo na knižnú väzbu, ktoré bude ideálne pre váš konkrétny projekt. V tomto článku vás prevedieme celým procesom, ktorý vám pomôže vybrať a používať najlepšie lepidlo na knižnú väzbu.
Skúmanie rôznych druhov lepidla na knižnú väzbu
Rôznych typov lepidiel, ktoré môžete použiť na kníhviazačstvo, je veľa, musíte však nájsť správny typ kníhviazačského lepidla, ktoré funguje tak, aby držalo vašu knihu pohromade, ale zároveň umožňovalo, aby bola stále dostatočne pružná a dala sa bez problémov otvárať a zatvárať. Aj odborníci na kníhviazačstvo chápu, že je dôležité nájsť lepidlo, ktoré funguje a nijako nepoškodí vašu knihu.
Lepidlo na opravu kníhviazačstva je výrobok, ktorý sa používa už viac ako 2 000 rokov, a v tých časoch sa používalo iba zvieracie lepidlo. Ako už názov napovedá, lepidlo bolo vytvorené z kolagénu, ktorý pochádza zo živočíšneho produktu. Dnes sa tento typ procesu odsudzuje, najmä pre nehumánne zaobchádzanie, ktorému boli zvieratá vystavené. Tento typ lepidla sa však používa aj dnes, ale len vtedy, keď je potrebné reštaurovať staré antikvariáty, pretože výsledok musí byť identický so starým lepidlom používaným v minulosti.
Dnes sa na knižnú väzbu používa syntetické lepidlo, ktoré je pružné, odolnejšie a, samozrejme, je lepšie ako staré zvieracie lepidlá z minulosti. Dnešné lepidlá sú tiež pevnejšie, lepidlo rýchlo schne a stáva sa čírym, je oveľa lacnejšie a nepoškodzuje papier. Nižšie uvádzame niekoľko rôznych druhov lepidiel, ktoré môžete použiť.
Polyvinylacetátové (PVA) lepidlo
Na viazanie alebo opravu kníh je najlepším lepidlom na viazanie kníh kvalitné PVA lepidlo, ktoré je nielen veľmi účinné, ale nájdete ho v každom obchode s remeselníckymi alebo umeleckými potrebami. PVA lepidlo je tiež veľmi pružné a pevné, čo sú dve vlastnosti, ktoré hľadáte u dobrého lepidla na opravu kníh; je tiež odolné a lacné a nepoškodí váš papier. Papier vo vašich knihách je veľmi jemný a použitie PVA lepidla na opravy nepoškodí papier ani nespôsobí jeho zožltnutie v priebehu času. Toto lepidlo je totiž PH neutrálne, neobsahuje kyseliny a je ideálne aj na opravy chrbta knihy. PVA lepidlá sú trvalé a po zaschnutí lepidla sa spojenie nedá zvrátiť.
Ak používate PVA lepidlo pre domácnosť alebo remeselníkov, možno budete potrebovať trochu vody na jeho mierne zriedenie. Tiež musíte skontrolovať etiketu, aby ste sa uistili, že neobsahuje kyseliny, je PH neutrálne a netoxické. Aké sú niektoré z bežných alebo domácich PVA lepidiel, ktoré sú k dispozícii na použitie v kníhviazačstve?
- PVA lepidlá v tyčinke, ktoré však nie sú vhodné na opravu chrbta knihy
- Väčšina lepidiel na drevo, niektoré z nich však nezasychajú bezfarebne
- Všetky biele školské PVA lepidlá
Jediným problémom PVA lepidla je, že má pomalé schnutie, čo znamená, že stránky musíte zovrieť a chvíľu počkať, aby lepidlo stihlo poriadne zaschnúť. Možno budete musieť na knižný blok naniesť aj druhú vrstvu lepidla pred pripevnením obalu.
Nižšie uvádzame niekoľko zaujímavých faktov o PVA lepidle.
- Potrebujú tlak, aby mohli správne priľnúť
- Funguje len na poréznych povrchoch
- PVA lepidlá sú na vodnej báze, takže sa dajú veľmi ľahko potom vyčistiť pomocou mydlovej vody
- Tieto lepidlá nie sú vodotesné
- Poskytujú lepší spoj pri izbovej teplote
Dvojzložkové epoxidové lepidlo
Dvojzložkový epoxid sa dodáva v dvoch samostatných nádobách, z ktorých jedna obsahuje tvrdidlo a druhá živicu. Po zmiešaní dochádza k chemickej reakcii a epoxid vytvrdzuje. Obvyklý pomer na miešanie je 1:1 a niektoré značky obsahujú striekačku, ktorá dávkuje presné množstvo každej zložky, vďaka čomu je aplikácia veľmi jednoduchá bez plytvania výrobkom.
Dvojzložkový epoxid vytvára veľmi pevný a odolný spoj, je číry, veľmi pružný a vytvára trvalý spoj, ktorý je zároveň odolný voči vode. V porovnaní s PVA lepidlom toto lepidlo vytvrdne do piatich minút. Vďaka tejto rýchlej dobe tuhnutia sa veľmi ľahko používa, bez dlhého čakania na vytvrdnutie lepidla, a tiež vyplní všetky medzery. Tento výrobok je veľmi univerzálny a možno ho použiť na povrchy, ako je hliník, sklo, papier, drevo, plasty, keramika, kov, dlaždice a mnoho ďalších.
Po jeho vytvrdnutí sa na ňom nemôžu usadzovať žiadne prachové častice ani iné látky, takže po zaschnutí zostáva bez škvŕn.
Kontaktný cement
Kontaktný cement je veľmi univerzálne, pevné a pružné lepidlo vďaka vysokej kvalite chemikálií, ktoré sa používajú pri jeho výrobe, a dostanete ho v každom obchode s remeselníckymi potrebami alebo v železiarstve. Toto lepidlo je veľmi univerzálne, pretože sa dá použiť nielen na knižnú väzbu, ale aj na lepenie plastov, dreva a gumy. Jednou z nevýhod pri používaní tohto lepidla je, že má veľmi silný zápach kvôli chemikáliám a môže byť škodlivý pre vaše zdravie, preto odporúčame používať ho v dobre vetranom priestore alebo vonku.
Pšeničná pasta
Ľudia používajú pšeničnú pastu na viazanie papiera už viac ako tristo rokov. Toto lepidlo sa používa na dosky a kožu a bolo hlavným typom lepidla používaným na viazanie a reštaurovanie kníh na celom svete. Pšeničná pasta je obľúbenou voľbou na lepenie letákov na reklamné tabule a budovy. Mnohí kníhviazači pridávajú trochu pšeničnej pasty do PVA lepidla na zvýšenie jeho pevnosti alebo do metylcelulózy na oddialenie času tuhnutia, najmä pri práci na veľmi veľkých projektoch. Tu sú niektoré z dôvodov, prečo je taká obľúbená:
- Univerzálny
- Obojstrannosť
- Jednoduché používanie
- Vysoká priľnavosť
- Bez toxických látok
- Lacné
- Archivačná stabilita
Ako vyrobiť pšeničnú pastu
Kde teda získate pšeničnú pastu? Toto lepidlo sa vyrába veľmi ľahko a jednoducho a existuje veľa rôznych receptov, ale všetky obsahujú múku a vodu.
Musíte si vyrobiť len také množstvo, ktoré sa chystáte použiť, pretože vydrží len 2 až 4 dni.
Aby ste mohli začať, nižšie nájdete niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať.
- Päť dielov destilovanej vody
- Jeden diel múky na koláče bez obsahu kyselín
- Metlička alebo vidlička
- Nepriľnavá a nekovová panvica
Ak sa chystáte použiť pšeničnú pastu na knihy, odporúčame vám nepoužívať chlebovú alebo tortovú múku, pretože všetky obsahujú vysoké množstvo lepku, ktorý môže priťahovať hmyz, ktorý môže papier zničiť.
Odporúčame vám použiť tortovú alebo cukrársku múku, ktorá má nízky obsah lepku. Dôsledne dodržiavajte tieto pokyny.
- Do panvice pridajte 1/3 destilovanej vody, potom pridajte tortovú múku a premiešajte ich pomocou vidličky alebo metličky.
- Pokračujte v miešaní, kým nezmiznú všetky hrudky, a potom pomaly pridajte zvyšok destilovanej vody. Pokračujte v miešaní ingrediencií, kým nevznikne hmota podobná mlieku.
- Teraz postavte panvicu na sporák a zahrievajte zmes, kým sa nedostane do varu, dbajte na to, aby ste použili strednú teplotu.
- Hneď ako zmes začne vrieť, opäť ju premiešajte, znížte teplotu na nízky stupeň a nechajte zmes variť približne 30 až 90 sekúnd alebo kým zmes nebude pripomínať hustú pastu.
- Odstavte zo sporáka a ešte raz premiešajte, potom ju odložte bokom, aby vychladla.
- Ak si všimnete, že v zmesi sú stále nejaké hrudky, vráťte ju na oheň a premiešajte, uistite sa, že to robíte, kým je zmes ešte horúca.
- Keď zmes poriadne vychladne, mali by ste mať polotuhú pastu z pšeničnej múky pripravenú na použitie na knihy.
Metylcelulóza
Metylcelulóza nie je toxická, má neutrálnu hladinu PH, je to nestráviteľná chemická zlúčenina, ktorá tiež schne číro a vyrába sa z celulózových rastlinných vlákien. Látka zabezpečí veľmi pružné spojenie s vašou knihou a používa sa najmä na lepenie hodvábu na lepenku alebo papier, ako aj na reštaurovanie starých kníh. Keďže na ňu nemajú vplyv vysoké teploty a je vratná, je ideálna na použitie pri reštaurovaní starých archívnych kníh a dokumentov.
Hoci odoláva vysokým teplotám, nie je vhodný pri použití v podmienkach vysokej vlhkosti.
Nie je tiež také pevné ako PVA lepidlo a má veľmi obmedzenú dostupnosť. Látka sa zvyčajne dodáva vo forme bieleho granulovaného prášku, ktorý môžete zmiešať s vodou, a po zmiešaní s PVA lepidlom pomáha predĺžiť čas jeho schnutia bez možnosti zníženia jeho pevnosti.
Super lepidlo
Môžete superlepidlo využiť ako lepidlo na opravu kníhviazačských prác? Neodporúča sa používať superlepidlo na knihy, pretože je to ťažko schnúce lepidlo a po zaschnutí sa stane krehkým, čo spôsobí veľké trhliny a vaše opravy sa stanú bezvýslednými. Tekuté superlepidlo sa tiež môže vsiaknuť do papiera, čo by mohlo spôsobiť zlepenie stránok a poškodenie knihy.
Superlepidlo môže držať krátky čas, ale nakoniec sa uvoľní, pretože pri otváraní a zatváraní obalov knihy, ako aj stránok. Časom tento pohyb spôsobí, že lepidlo popraská a odtrhne sa od papiera. Aby ste sa vyhli týmto typom problémov, odporúčame používať radšej flexibilné lepidlo.
Faktory, ktoré treba zvážiť pri kúpe lepidla na opravu knižnej väzby
Keď chcete obnoviť alebo opraviť svoje knihy, musíte dbať na zvýšenú opatrnosť, aby ste nespôsobili ďalšie škody, a na túto prácu je dôležité správne lepidlo. Ak ste v umení knižnej väzby nováčik, musíte si uvedomiť, že nie všetky lepidlá sú rovnaké, niektoré lepidlá sú špeciálne určené na knižnú väzbu, zatiaľ čo iné môžu spôsobiť ďalšie poškodenie.
Preto sme uviedli niekoľko vecí, na ktoré si treba dávať pozor.
Toxicita
Na trhu je veľa druhov lepidiel, ktoré obsahujú toxické chemikálie, a preto je potrebné zabezpečiť, aby ste si kúpili netoxické lepidlo, pretože je to lepšie pre vás ako používateľa aj pre životné prostredie. Ak máte toxické lepidlo a chcete ho použiť, použite respirátor alebo pracujte vonku, ale dôrazne vám neodporúčame používať takýto typ lepidla.
Pevnosť
Pri knižnej väzbe je pevnosť lepidla veľmi dôležitá. Všetky lepidlá majú rôznu pevnosť, niektoré sú ťažké, iné stredne ťažké, ľahké, školské, priemyselné, trvalé a remeselné.
Pri knižnej väzbe musíte zvážiť lepidlo strednej alebo ťažkej triedy, pretože lepidlo musí udržať celú hmotnosť knihy.
Farba lepidla
Aby ste sa vyhli škvrnám na stránkach alebo obale, odporúčame vám kúpiť lepidlo, ktoré zasychá bezfarebne alebo priehľadne, pretože nechcete, aby na knihe zostali viditeľné stopy. Väčšina lepidiel zasychá s čírou, žltou alebo bielou farbou, a hoci farba nemá vplyv na výkon lepidla, povrchová úprava nie je príťažlivá a môže spôsobiť, že váš projekt bude vyzerať amatérsky.
Všestrannosť
Lepidlá majú určité vlastnosti, niektoré lepidlá sú najvhodnejšie pre knihy v papierovej väzbe, iné pre knihy v tvrdej väzbe. Iné lepidlá sú vhodné len na papier, zatiaľ čo iné lepidlá sú vhodné na obaly a chrbty knihy.
Pri kúpe lepidla sa teda musíte uistiť, že kupujete lepidlo, ktoré je univerzálne a dá sa použiť na celú knihu.
Kyslosť
Kúpa lepidla bez obsahu kyselín alebo PH neutrálneho lepidla je pri viazaní kníh veľmi dôležitá, aby nedošlo k zožltnutiu papiera alebo dokonca k úplnému zničeniu chrbta knihy. Použitím bezkyselinového lepidla predídete akémukoľvek poškodeniu papiera alebo obalu, a ak si môžete kúpiť lepidlo, ktoré je odolné aj voči vode a UV žiareniu, ešte lepšie.
Flexibilita
Pri knižnej väzbe nechcete len pevné spojenie, ale lepidlo musí byť po zaschnutí aj pružné, čo umožní otváranie a zatváranie knihy bez akéhokoľvek trhania, odporu alebo pokrčenia.
To je dôvod, prečo neodporúčame používať superlepidlo na knižnú väzbu, pretože tvrdne a je tuhé a po niekoľkonásobnom otvorení a zatvorení knihy popraská, čím sa kniha rozpadne.
Naše odporúčania na najlepšie lepidlo na knižnú väzbu
Kníhviazačstvo je stará tradícia, ľudia sa ním zaoberali mnoho rokov až donedávna. Nástup digitálneho veku zásadne ovplyvnil spôsob, akým ľudia čítajú a komunikujú. Umenie sa však úplne nestratilo a mnohí stále milujú pocit skutočnej knihy a tradícia pokračuje. Ak teda máte knihu, ktorá potrebuje opravu, a potrebujete dobré lepidlo na knihy, potom by vám mohlo pomôcť niekoľko nižšie uvedených odporúčaní.
Najlepšie PVA lepidlo na viazanie kníh: LINECO PH neutrálne lepidlo
Lepidlo PH Neutral je jedným z najlepších lepidiel na knižnú väzbu na trhu, pretože neobsahuje kyseliny a má neutrálnu hladinu PH, čo je dôležitá vlastnosť na udržanie papiera v dobrom stave. Lepidlo PH Neutral je vyrobené z archívneho polyvinylacetátu, neobsahuje žiadne rozpúšťadlá a je tiež rozpustné vo vode s vlastnosťou ležať a časom nežltne.
Toto lepidlo schne pomerne rýchlo a je úplne vytvrdnuté do 48 hodín, a ak potrebujete predĺžiť čas schnutia, stačí pridať trochu vody. Lepidlo možno použiť na akýkoľvek typ papiera, po zaschnutí je priehľadné a je aj obojstranné. Lepidlo poskytuje pružný spoj, vďaka ktorému môžete knihu používať do 3 až 4 hodín. Lepidlo vytvára vodovzdorný spoj, čím zabezpečuje trvanlivosť.
Najlepšie dvojzložkové epoxidové lepidlo na knihy: GORILLA Dvojzložkové epoxidové lepidlo na knihy
Všetci poznáme značku Gorilla a Gorilla 2-Part Epoxy je vynikajúce lepidlo na viazanie kníh a na Amazone má úžasné recenzie. Lepidlo sa skladá z dvoch sudov, jeden obsahuje tvrdidlo a druhý živicu a každý sud má svoju vlastnú injekčnú striekačku. Injekčné striekačky rozptyľujú rovnaké množstvo obsahu spolu, vďaka čomu sa veľmi ľahko mieša a potom aplikuje, pričom vám nezostáva žiadny odpad.
Lepidlo stuhne do piatich minút, čo vám poskytne dostatok času na zarovnanie papiera alebo na opravu prípadnej chyby. Lepidlo po zaschnutí nezanecháva na papieri žiadne zvyšky a je číre s trvalým a odolným pevným spojom, ktorý je odolný voči vode. Toto lepidlo je tiež veľmi univerzálne, nie je určené len na použitie na papier a lepenku, ale možno ho použiť na povrchy, ako je sklo, kov, plast, drevo, keramika a mnohé ďalšie.
Najlepšie lepidlo na viazanie kníh pre papier a remeslá: Najlepšie lepidlo na lepenie papiera a textílií: ELMER'S Craft Bond
Lepidlo na lepenie papiera Elmer's Craft Bond môžete použiť na viazanie kníh, pretože neobsahuje kyseliny a poskytne vášmu papieru potrebnú ochranu. Zasychá bezfarebne a po zaschnutí je aj veľmi pružné, čo vám umožní otvárať a zatvárať knihu bez obáv, že lepidlo popraská alebo sa odtrhne. Lepidlo vám zároveň poskytuje trvalý a pevný spoj. Lepidlo sa dodáva s presným aplikačným hrotom, ktorý pomáha nanášať správne množstvo lepidla bez toho, aby ste ho rozmazali. Lepidlo rýchlo schne a po zaschnutí nezanecháva na papieri žiadne zvyšky.
Knižné lepidlo je husté a lepkavé a odporúča sa skôr na opravy knižných dosiek a chrbta ako na stránky. Po zaschnutí je tiež vodeodolné. Remeselné lepidlo Elmer's je vhodné na látku aj papier, preto je ideálne na použitie, keď pri viazaní a opravách kníh používate mušelínovú látku alebo látku s otvorenou väzbou. Lepidlo je tiež veľmi univerzálny výrobok, ktorý možno použiť na knižnú väzbu a akýkoľvek iný typ opravy papiera.
Typy lepidiel, ktoré sa hodia na kníhviazačstvo
Mnoho vecí v domácnosti je potrebné niekedy opraviť a častejšie sa stretávame s tým, že na všetky tieto práce používame tú istú fľašu lepidla a očakávame požadované výsledky.
Existujú však určité druhy knihárskych lepidiel, ktoré sú vhodné len na určité druhy materiálov, preto sme pre vás v tejto veci vypracovali tabuľku, ktorá vám pomôže zorientovať sa v tom, aký druh lepidla je najlepšie použiť pri opravách vašich kníh.
Na knižnú väzbu | Všeobecné použitie | |
PVA lepidlo | ✔ | ✘ |
Super lepidlo | ✘ | ✔ |
Dvojzložkový epoxid | ✔ | ✔ |
Pšeničná pasta | ✔ | ✘ |
Metylcelulóza | ✔ | ✘ |
Biele alebo žlté lepidlo na drevo | ✔ | ✘ |
Lepidlo na textílie | ✘ | ✘ |
Horúce lepidlo | ✔ | ✔ |
Polyuretánové lepidlo | ✘ | ✔ |
Lepiace tyčinky | ✘ | ✘ |
Ako opraviť knihu pomocou knihárskeho lepidla
Pomocou lepidla na opravu kníhviazačstva budete môcť opraviť svoju obľúbenú knihu, ktorá sa zdanlivo rozpadá. Táto situácia môže byť dôsledkom uvoľnenia stránok z knihy, vzniku priestoru medzi obálkou a väčšou časťou knihy alebo odlepenia chrbta knihy od väčšej časti knihy. Podrobný návod týkajúci sa všetkých týchto problémov bude nasledovať.
Opätovné pripevnenie uvoľnených strán
Úplne prvá vec, ktorú musíte urobiť, je kúpiť si bezkyslíkaté lepidlo na knižné väzby. Uistite sa, že je bezkyslé kvôli ochrane chrbta knihy a papiera, ktoré nájdete v každom obchode s hobby alebo remeselnými potrebami. Budete tiež potrebovať pletacie ihlice alebo paličku na nanuky, niekoľko ťažkých kníh a tri silné gumičky. Potom musíte opatrne odstrániť voľné stránky a odložiť ich na stranu, na miesto, kde sa nemôžu dostať do kontaktu s lepidlom. Musíte sa tiež uistiť, že sú spolu v správnom poradí, aby ste sa vyhli vlepovaniu strán do knihy, ktoré nie sú v poriadku.
Teraz môžete naniesť tenkú vrstvu bezkyslíkatého knihárskeho lepidla. Otvorte knihu a naneste lepidlo na vnútornú stranu chrbta v mieste, kde sa uvoľnili strany. Na tento účel môžete použiť pletacie ihlice alebo paličku na nanuky, pričom dbajte na to, aby ste lepidlo nanášali na chrbát rovnomerne.
Uvoľnené strany prilepte späť na chrbát a uistite sa, že sú stále v správnom poradí. Teraz musíte zoradiť strany na hornej a dolnej strane a uistiť sa, že sú v súlade s ostatnými stranami v knihe. Potom strany pevne pritlačte na chrbát, možno ich budete musieť mierne upraviť, aby boli v súlade s ostatnými stranami, ale buďte opatrní, pretože lepidlo začne schnúť a musíte pracovať rýchlo.
Potom môžete knihu zatvoriť a pomocou gumičiek držať knihu zatvorenú, čo udrží stránky na mieste, kým lepidlo nezaschne. Na opravovanú knihu môžete položiť aj niektorú z ťažších kníh, aby ste pomohli pri lepení. Takto nechajte knihu približne 24 hodín a potom môžete ťažšie knihy a gumičky odstrániť. Potom môžete knihy otvoriť a skontrolovať, či sú stránky pevne pripevnené. Ak zistíte, že niektoré strany nie sú správne upevnené, môžete proces lepenia zopakovať.
Utesnenie medzery medzi chrbtom a stranami
Opäť si musíte kúpiť lepidlo bez obsahu kyselín; budete potrebovať aj pletacie ihly, voskový papier a malý plastový list. Lepidlo majte najlepšie vo vysokej fľaši, v ktorej budete môcť pred nanesením na chrbát zakryť lepidlom pletacie ihlice. Postavte knihu vzpriamene na chvost a veľmi opatrne prstom otvorte medzeru, ktorá je medzi chrbtom a stranami, pričom dávajte pozor, aby ste knihu nijako nepoškodili.
Potom vložte pletacie ihly do fľaše s lepidlom, až kým nie sú pokryté lepidlom, a potom vložte pletacie ihly do medzery medzi chrbtom a stranami, pričom dbajte na to, aby ste lepidlo nanášali na strany aj na chrbát.
Ak sa zistí, že medzera je po celej dĺžke chrbta, musíte knihu otočiť na hlavu a postupovať pri lepení znova. Potom môžete knihu položiť naplocho a pevne pritlačiť stránky k chrbtu. Potom pomocou plochého kusu plastu pevne pritlačte koncové strany, teda prázdne strany, ktoré sú na prednej strane knihy, k chrbtu. Tým sa zabezpečí, že každá strana priľne k chrbtu a nedôjde k jej roztrhnutiu. Vezmite kúsok voskovaného papiera a vložte ho medzi obálku a strany, pričom sa snažte dostať strany čo najhlbšie do chrbta.
Tento postup zabráni presiaknutiu lepidla na obálku a tiež zabezpečí, že po zaschnutí lepidla budete môcť knihu správne otvoriť. Potom vezmite kúsok plastu a rovnomerným tlakom ním prejdite pozdĺž závesu, čo je zárez medzi okrajom chrbta a obálkou knihy. Na stôl položte kus dosky z tvrdého masívneho dreva a na dosku položte pletací ihlan, ktorý je o niečo hrubší ako obal knihy.
Položte knihu na pletacie ihlice a uistite sa, že je záves knihy správne zarovnaný, a potom tento postup zopakujte s druhou pletacou ihlicou a položte ju na horný záves knihy. Teraz položte na vrch opravenej knihy niekoľko ťažkých kníh a nechajte ich tam cez noc.
Ako opraviť chrbát knihy
Tento postup opravy je potrebné dodržať, ak je záves knihy zlomený alebo roztrhnutý. Prvým krokom je úplné odstránenie závesu z knihy, pretože sa opravuje oveľa ľahšie, ako keď záves zostane visieť na niti ku knihe. Vezmite nožnice a odstrihnite všetky voľné nite alebo papier z chrbta. Na tento postup budete potrebovať lepidlo bez obsahu kyseliny, jednofarebnú lepiacu pásku, štetec, voskový papier a dve veľké gumičky.
Vystrihnite dva kusy viazacej pásky, ktoré merajú presnú výšku strán, a nie výšku obalu, pretože by vám zostalo príliš veľa pásky. Použite štetec a rovnomerne naneste lepidlo na polovicu jednej strany oboch kusov pásky, potom pripevnite jeden kus pásky na prvú stranu textového bloku a druhý na chrbát knihy. Uistite sa, že držíte pásku na časti, na ktorej nie je nanesené lepidlo, a pomocou plochého plastu vyhlaďte viazacie pásky tak, aby pevne priliehali ku knihe.
Lepidlu musíte nechať dostatok času na zaschnutie, čo môže byť niekoľko hodín až 12 hodín, aby správne zaschlo. Ak sa chcete uistiť, že je lepidlo suché, zľahka prejdite prstom po hornej časti pásky, mali by ste cítiť, či je ešte vlhké.
Vezmite si voskový papier, ktorý bol nastrihaný na šírku chrbta, a položte ho na lepiacu pásku, ktorú ste už prilepili na knihu, a pod lepiacu pásku, ktorú je ešte potrebné prilepiť na chrbát. Teraz naneste trochu lepidla na suchú časť dvoch už pripevnených častí viazacej pásky a vytiahnite obal knihy tak, aby zapadol do švu viazacej pásky. Uistite sa, že obal je rovnobežný s chrbtom, a pritlačte ho k záložke, keď zdvihnete obal, zistíte, či ste to urobili správne, a chrbát by mal potom stále ležať rovno na viazacej páske.
Teraz môžete pripevniť posledné dva kusy viazacej pásky na chrbát a textový blok rovnakým postupom, ako je opísané vyššie, pričom sa uistite, že páska je pevne prilepená k chrbtu. Vezmite gumičky, pripevnite ich okolo knihy a nechajte ju cez noc, aby lepidlo zaschlo, čím zabezpečíte rovnomerné zaschnutie lepidla a rovnú polohu viazacej pásky na chrbte a textovom bloku. Teraz môžete odstrániť gumičky aj voskový papier a otvoriť knihu, aby sa mohla prispôsobiť oprave. Ak zistíte, že niektoré strany nie sú rovné, môžete vziať brúsny papier a vyrovnať ich.
Ak to zhrnieme, najlepším lepidlom na viazanie kníh je obyčajné lepidlo pre domácnosť alebo školské lepidlo, ktoré môže byť veľmi účinné na viazanie kníh a iné remeselné projekty. Ak však chcete, aby kniha, ktorú viažete, dlho vydržala, musíte použiť lepidlo bez obsahu kyselín, rozpustné vo vode a s neutrálnym PH. Všetko tiež závisí od toho, na akom type projektu sa zaoberáte, na tenký papier je lepšie tenšie lepidlo, alebo ak viažete knihu s kožou, potom je lepšie použiť hrubší alebo kontaktný cement. Takže vzhľadom na všetky uvedené informácie a knihárske lepidlá by sa malo nájsť niečo, čo vám bude vyhovovať.
Často kladené otázky
Je obojstranná lepiaca páska dobrou alternatívou pre viazacie pásky?
Po prvé, všetky obojstranné pásky sú obojstranne lepivé, čo veľmi sťaží prácu s nimi. Takisto to nie je veľmi pevná páska a kniha musí mať niečo dostatočne pevné, aby všetko držalo pohromade.
Existuje najlepšie lepidlo na knižnú väzbu?
PVA lepidlo sa javí ako najlepšie lepidlo na knižnú väzbu, pretože je netoxické a neobsahuje kyseliny. Na reštaurovanie kníh je však veľmi obľúbené aj epoxidové lepidlo. Musíte si byť istí, že lepidlo, ktoré používate, je dostatočne pružné a nepraskne pri viacnásobnom otvorení a zatvorení knihy.
Je superlepidlo účinné na opravu kníh?
Superlepidlo nie je vhodné na opravu kníh, pretože schne tuho, tvrdo a krehko a praskne v okamihu, keď sa kniha otvorí. Lepidlo, ktoré musíte použiť, musí byť pružné. Superlepidlo má svoje miesto pri mnohých iných opravách a aplikáciách a v týchto prípadoch sa ukáže ako veľmi účinné.
Ako dlho bude lepidlo na knihy správne schnúť?
To závisí od typu alebo značky lepidla, ktoré používate, pretože niektoré z nich zaschnú do piatich minút, zatiaľ čo iné môžu schnúť až 24 hodín. Pred kúpou lepidla si vždy prečítajte návod na použitie výrobku uvedený na obale.
Môžem použiť lepidlo na látky na opravu chrbta knihy?
Lepidlo na textílie sa na tento účel neodporúča, pretože mnohé lepidlá na textílie nie sú vhodné na papier a lepenku, preto vám odporúčame použiť radšej lepidlo na remeselné výrobky.
Aký štetec je najlepší na nanášanie lepidla?
Neexistuje žiadna preferencia pre typ štetca, ktorý musíte použiť, uistite sa len, že má správnu veľkosť s mäkkými štetinami.