Výber najlepšieho lepidla na plast na kov

Lepenie podobných predmetov a povrchov je pomerne jednoduché, pretože na túto prácu môžete získať špecifické lepidlá. Ak však chcete lepiť kov na plast alebo dva rôzne typy predmetov, môže sa to trochu skomplikovať. Samotné plasty a kovy sa lepia ťažko, pretože sú neporézne, takže budete musieť nájsť lepidlo, ktoré funguje na oboch povrchoch. Našťastie dnes máte pri lepení plastu na kov k dispozícii niekoľko možností.

Najlepšie typy lepidiel na lepenie plastov na kov

Existuje mnoho druhov plastov, od tvrdých plastov až po mäkké plasty, pričom všetky majú svoje vlastné vlastnosti a špecifiká. K dispozícii máte rôzne plasty na rôzne použitie, od nádob na potraviny až po odtokové rúry, skladovacie nádoby a mnoho ďalších. Plasty nájdete ako súčasti automobilov, v stavebníctve, ako predmety pre domácnosť a hračky. Modely v mierke sú prevažne vyrobené z plastu, ale môžu obsahovať aj kovové a iné komponenty.

Najpevnejšie lepidlo na lepenie kovu na plast

Všade okolo nás sa nachádza aj množstvo rôznych kovov, okrem iného hliník, oceľ, mosadz, meď. Na lepenie kovu na plast budete potrebovať silné lepidlo. Niektoré lepidlá, napríklad lepidlo na drevo, sú určené na prácu s poréznymi povrchmi, ako je drevo, a nie sú dobrou voľbou pre hladké povrchy, ako je kov alebo plast. Aké sú teda dostupné možnosti najlepšieho lepidla na lepenie plastov na kov?

Epoxidové lepidlo ako najsilnejšie lepidlo na kov na plast

Epoxidové lepidlo sa zdá byť najlepším univerzálnym lepidlom, ktoré funguje na väčšinu povrchov vrátane plastov a kovov. Epoxid vytvorí vysokopevnostný spoj, ktorý je odolný voči nárazom aj vode, chemikáliám a teplu. Epoxid sa zvyčajne dodáva v dvoch zložkách, tužidlo a epoxid. Po ich zmiešaní sa vytvorí pevný spojovací materiál.

K dispozícii máte aj epoxidový tmel, ktorý môžete použiť v určitých prípadoch. Dvojzložkový tmel pripomínajúci hlinu prehnetiete, čím sa proces aktivuje. Ten poskytuje vynikajúce adhézne vlastnosti a na rozdiel od tekutého lepidla ním môžete obaliť kovové a plastové diely.

Malé projekty môžete realizovať pomocou výrobku typu striekačky, ktorý obsahuje vaše dve zložky a mieša sa pri aplikácii. Iné sa dodávajú v dvoch samostatných nádobách a musíte si ich sami zmiešať. Tu je dôležité dodržiavať návod na použitie výrobku, pretože na jeho správne fungovanie potrebujete správne pomery. Nezabudnite, že typ lepidla bude v konečnom dôsledku závisieť od aplikácie.

Kyanoakryláty

Toto je jednoducho módny výraz na označenie populárnych superlepidiel. Každý vie, že tento typ lepidla sa spája v priebehu niekoľkých sekúnd a musíte pracovať rýchlo, aby ste umiestnili svoje predmety. Môžete superlepiť plast na kov? Tu je dôležitý výber správneho superlepidla, pretože na výber sú rôzne druhy. Pred kúpou si preto skontrolujte etiketu a zistite, na aké povrchy ho môžete použiť. Superlepidlo vo všeobecnosti nepriľne až tak dobre na hladké povrchy, avšak zdrsnenie povrchu plastu a kovu môže pomôcť zlepšiť spojenie.

Ako ľahko prilepiť kov na plast

Silikónové lepidlá

Ako lepidlo na lepenie plastov na kov môžete použiť aj silikónový tmel. Silikón zostáva pružný a odoláva extrémnym teplotám. Na rozdiel od sekundového lepidla budete musieť počkať, kým silikón vytvrdne. To môže trvať od 24 hodín až po niekoľko dní.

Táto metóda by sa mala používať pri väčších projektoch opráv a nie je určená na menšie remeselné projekty.

Pištoľ na horúce lepidlo

Na lepenie kovu na plast môžete použiť aj horúce lepiace tyčinky. Ak sa zaoberáte akýmikoľvek opravami, mali by ste prednostne použiť lepiacu pištoľ, ktorá sa používa na výrobu, a nie obyčajnú remeselnú lepiacu pištoľ. Pozrite sa do miestneho železiarstva, či majú na sklade rôzne lepiace tyčinky, a skontrolujte, na čo sa lepia, pretože niektoré sa nemusia lepiť na plasty alebo kovy. Tieto lepidlá sú známe aj ako tavné lepiace tyčinky a môžu byť vo forme etylén-vinylacetátových (EVA), akrylových alebo polyamidových tavných tyčiniek.

Ako lepiť kov na plast

Polyuretánové lepidlá

Ide o silný typ lepidla, ktorý je známy aj ako PU lepidlá a môže sa používať na rôzne povrchy. Je obzvlášť dobré na lepenie rôznych materiálov, napríklad plastu na kov. Po vytvrdnutí sa stáva vodotesným a môže sa používať v interiéri aj exteriéri.

Po vytvrdnutí polyuretánu ho môžete aj obrúsiť a natrieť.

Lepidlá vytvrdzované UV žiarením

Tieto typy lepidiel vyžadujú pred vytvrdnutím UV osvetlenie, aby sa vytvoril pevný a trvalý spoj. Lepidlá vytvrdzované UV žiarením sú zvyčajne účinné na všetky druhy podkladov vrátane kovu, plastu, skla a dreva. Toto lepidlo možno použiť aj na rôzne zmiešané materiály.

Prehľad rôznych typov lepidiel

V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad rôznych typov lepidiel na kov a plast, o ktorých sme doteraz hovorili.

Typy lepidlaLepenie plastov na kovPoznámky
EpoxidovéNajlepšia univerzálna voľba na lepenie plastov na kov
Super lepidloVždy skontrolujte, či je kompatibilný s kovom a plastom
Silikónový tmel (lepidlo)Nie je v skutočnosti lepidlom a má tendenciu rozpadávať sa rýchlejšie ako iné lepidlá
Lepidlá vytvrdzované UV žiarenímVytvára vysokopevnostný spoj, ale na vytvrdnutie musí byť viditeľný na svetle
Polyuretánové lepidláTrvanlivé a odolné voči vode, najlepšie pre vonkajšie aplikácie
Pištoľ na horúce lepidloPolyamidové tavné lepidlo zo silného spoja na ťažko lepiteľné povrchy
Lepidlo na remeslá alebo drevoNie je kompatibilný
Lepidlá v sprejiNie je kompatibilný

Nákup najsilnejšieho lepidla na kov na plast

K dispozícii je veľa produktov, tak ako viete, ktorý 1 si vybrať? Platí to najmä v prípade materiálov, ako sú kov, plasty, sklo a iné povrchy, ktoré sa ťažko lepia. Ak rozmýšľate, aké lepidlo si vybrať, zvážte týchto niekoľko faktorov.

Ako lepiť plast na kov

Viacúčelové lepidlá

Materiály ako plasty, kovy a sklo sa ťažko lepia, pretože sú neporézne. Musíte hľadať lepidlo, ktoré vytvára vysokopevnostný spoj, najmä ak chcete vytvoriť spoj medzi dvoma povrchmi, ako je kov a plast. Hľadanie lepidla, ktoré možno použiť na viacero povrchov, by malo byť účinné a univerzálnejšie.

Čas schnutia

Niektoré lepidlá, ako napríklad superlepidlo, zaschnú v priebehu niekoľkých sekúnd, zatiaľ čo iným môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní, kým úplne vytvrdnú alebo zaschnú. Všetko teda závisí od toho, čo robíte a ako dlho potrebujete, aby schnutie trvalo. Aj keď superlepidlo schne rýchlejšie, epoxidové lepidlo, ktorého vytvrdnutie trvá dlhšie, vytvára pevnejší a odolnejší spoj.

Všetky lepiace výrobky by mali na svojich etiketách uvádzať čas schnutia.

Vlastnosti lepidla

Opäť platí, že v závislosti od vašich potrieb budete chcieť hľadať lepidlo, ktoré vydrží určité podmienky. Bude sa predmet, ktorý opravujete, nachádzať vonku? Mnohé lepidlá sú napríklad odolné voči zmenám teploty a vode. Vydrží lepidlo tlak a odpor? Budete musieť hľadať lepidlo, ktoré je odolné a vytvára vysokopevnostný spoj.

Jednoduché používanie

Väčšina z nás chce výrobok, ktorý sa ľahko používa, a niektoré lepidlá môžete jednoducho naniesť a nechať pôsobiť, zatiaľ čo iné si vyžadujú trochu viac prípravy. Napríklad mnohé epoxidové výrobky sa musia pred aplikáciou zmiešať a musíte mať správne pomery, inak hrozí riziko vytvorenia zlého spoja.

Epoxid na lepenie plastu na kov

Ďalším faktorom, ktorý treba zohľadniť, je aplikácia, na menšie detailnejšie práce potrebujete špeciálnu presnú trysku. Iné lepidlá môžu vyžadovať štetce, špongie alebo iný nástroj na roztieranie lepidla. Niektoré lepidlá sú tiež toxickejšie ako iné a pri ich používaní je potrebná bezpečnostná výbava, čo môže veci trochu skomplikovať a predražiť.

Typy lepidiel

Väčšina lepidiel sa dodáva v tubách, ale existujú aj výrobky ako epoxidový tmel. Niektoré lepidlá majú riedku konzistenciu, zatiaľ čo iné sa dodávajú vo forme gélu. Opäť všetko závisí od vašich potrieb. Používate lepidlo jednoducho na remeselné účely, alebo hľadáte niečo, čo vám pomôže pri opravách v domácnosti? Niektoré lepidlá, ako napríklad horúce lepiace tyčinky, si vyžadujú horúcu lepiacu pištoľ. Pri rozhodovaní vám teda môže pomôcť aj pohľad na náklady a typ lepidiel.

Pri rozhodovaní by mohol zohrať úlohu aj vzhľad lepidla po zaschnutí. Niektoré lepidlá schnú bezfarebne a sú dobrou voľbou na stavbu modelov. Iné výrobky môžu zaschnúť sivé alebo nepriehľadné, tie však môžu ponúkať odolnejšie a silnejšie spoje.

Najlepšie lepidlo na lepenie plastov na kov

Pozrime sa na niektoré z najsilnejších lepidiel na kov na plastové výrobky. Existuje niekoľko značiek, ktoré ponúkajú podobné výrobky, a medzi najbežnejšie patria značky Gorilla, J-B Weld a Loctite. Tie ponúkajú rôzne superlepidlá a epoxidové lepidlá, ktoré ponúkajú úžasné výsledky. Pozrime sa na niektoré z odporúčaných najlepších lepidiel na výrobky z plastu na kov od týchto spoločností.

Super lepidlo na plast ku kovu

Obľúbené superlepidlo na lepenie plastov na kov: LOCTITE

Superlepidlo Loctite ponúka vysokopevnostný spoj, ktorý je odolný voči nízkym teplotám, vlhkosti a väčšine chemikálií. Lepidlo sa ľahko nanáša pomocou presnej trysky, ktorá pomáha predchádzať kvapkám a neporiadku. Lepidlo môžete použiť na náročné projekty a opravy predmetov, ako sú súčiastky automobilov, šperky, hračky, modely a iné. Po nanesení lepidlo zaschne bezfarebne a nemusíte predmety upínať, aby stuhlo.

Najlepšie dvojzložkové epoxidové lepidlo na lepenie plastov na kov: GORILLA

Dvojzložkový epoxidový lepiaci tmel Gorilla je mimoriadne obľúbený výrobok a možno ho použiť na množstvo povrchov. Mnohí sa zhodujú, že je to celkovo najlepšie lepidlo na povrchy, ako je plast na kov alebo drevo. Výrobok sa ľahko používa a dodáva sa v balení s injekčnou striekačkou, stačí ho len zmiešať a aplikovať. Obe zložky, tužidlo a epoxidová živica, sú oddelené a dávkujú sa v množstve potrebnom na vytvorenie dokonalého spoja. Máte malé časové okno, kým začne epoxid vytvrdzovať, po piatich minútach začne tuhnúť. Na úplné vytvrdnutie je potrebné nechať pôsobiť 24 hodín. Epoxid zasychá bezfarebne a v prípade potreby ho možno prebrúsiť.

Najlepšie vodotesné lepidlo na plasty na kov: J-B WELD

J-B Weld Marine Epoxy je najlepšie vodotesné lepidlo a je skvelé na opravu lodí. Nielenže je vodotesné, ale je aj odolné voči teplu a má obrovskú pevnosť v ťahu. Epoxid možno použiť na mnohé povrchy vrátane plastu, kovu, sklených vlákien, dreva a ďalších. Na jeho vytvrdnutie budete musieť počkať približne 4 až 6 hodín a 24 hodín, kým úplne vytvrdne. Potom môžete v prípade potreby brúsiť, pilovať alebo vŕtať.

Ako lepiť plast na kov

Vždy, keď pracujete s lepidlami, na dosiahnutie najlepšieho spojenia budete potrebovať čistý povrch. Preto budete musieť pred začatím čistiť všetky povrchy. Uistite sa, že ste odstránili všetok prach, špinu a mastné zvyšky. Kov a plast sú vo všeobecnosti hladké materiály, takže na zabezpečenie lepšieho povrchu pre lepenie sa odporúča, aby ste povrch zdrsnili pomocou oceľovej vlny alebo brúsneho papiera.

Lepenie plastu na kov

Aby ste zo svojho lepiaceho výrobku získali čo najlepšie výsledky, mali by ste dodržiavať všetky pokyny. Niektoré výrobky je potrebné upnúť, zatiaľ čo iné nie. Ak nebudete dodržiavať správne dodané pokyny, dôjde k zlyhaniu lepidla. Mali by ste sa už rozhodnúť, aký typ lepidla potrebujete pre svoj projekt.

 • Potrebujete lepidlo s vysokou pevnosťou?
 • Musí byť vodotesné?
 • Potrebujete presnejšiu aplikáciu, napríklad modely?
 • Bude lepidlo vystavené extrémnym teplotám a iným ťažkostiam?

Keď pochopíte, čo váš projekt zahŕňa a aké sú vaše potreby, môžete si vybrať vhodné lepidlo. Proces nanášania lepidla sa môže pri každom výrobku líšiť. Nanášanie superlepidla na plast na kov by malo byť najjednoduchšie, pretože stačí vytlačiť lepidlo z fľaše na povrch.

Dvojzložkový epoxid si z vašej strany vyžaduje trochu viac práce. Pred nanesením budete musieť obe zložky presne premiešať a počkať, kým epoxid úplne vytvrdne. V niektorých prípadoch je potrebné oba povrchy zovrieť alebo na ne priložiť ťažké závažie, aby sa spojenie správne vytvorilo.

Bezpečnostné pokyny pri práci s lepidlami

Mnohé lepidlá obsahujú rozpúšťadlá a vysoké množstvo prchavých organických zlúčenín (VOC). V týchto prípadoch budete musieť nosiť predmety, ktoré vás ochránia pred toxickými výparmi a pred tým, aby sa vám lepidlo dostalo na pokožku alebo aby ste ho vdýchli. Preto sa odporúčajú ochranné okuliare, rukavice, ako aj maska. K ďalším bezpečnostným opatreniam patria tieto.

 • Na ochranu vašich dýchacích ciest je dôležité pracovať v priestore s dostatočnou cirkuláciou vzduchu.
 • Ak pracujete s obzvlášť silným lepidlom, môže byť potrebná respirátorová maska.
 • V záujme bezpečnosti vašich detí a domácich zvierat nezabudnite uchovávať výrobky z lepidla na bezpečnom mieste.
 • Ak pridáte príliš veľa lepidla, jednoducho ho zotrite ešte pred zaschnutím.

Lepidlo na lepenie plastu na kov

 • Na dosiahnutie najlepších výsledkov vždy používajte správne nástroje potrebné na nanášanie lepidla.
 • Aby ste ušetrili peniaze a dosiahli najlepší výsledok, použite len potrebné množstvo a vyhnite sa nadmernej aplikácii.
 • Aby ste zabránili vyschnutiu lepidla, ak lepidlo nepoužívate, držte veko pevne nasadené.
 • Pri vdýchnutí alebo požití vyhľadajte lekársku pomoc.

Tipy na lepenie plastov na kov

Pri nákupe a práci s lepidlom sa našťastie už iní dostali pred vás a na internete môžete získať pomerne veľa informácií a rád. Vždy môžete navštíviť fóra, kde môžete položiť svoje otázky; môžete si však aj sami vyskúšať lepiace produkty pred ich použitím na vašom projekte. Zvážte nasledujúce pokyny.

 • Vždy sa uistite, že váš plastový predmet bude fungovať s lepidlom, ktoré ste si vybrali. Rôzne plasty nemusia fungovať so všetkými možnosťami lepidiel, najmä s plastmi, ktoré sa ťažko lepia
 • Silikón poskytuje pevné spojenie, ale je pravdepodobné, že časom stratí svoju priľnavosť
 • Pochopte svoje potreby, niektoré lepidlá môžu zaschnúť tvrdo a silno, ale sú krehké, zatiaľ čo iné sú pružnejšie
 • Malá miera lepidla zvyčajne pokryje dostatočné množstvo
 • V mnohých prípadoch budete musieť predmety zovrieť, vždy si skontrolujte návod na použitie výrobku

Či už opravujete pár okuliarov alebo vytvárate úplne novú konštrukciu, potrebujete to najlepšie lepidlo na prilepenie plastu ku kovu. Vďaka informáciám v tejto príručke by ste mali byť vybavení všetkým, čo potrebujete na výber a použitie najlepšieho lepidla na plast a kov.

Často kladené otázky

Ako úspešne lepiť plast na kov?

Najlepšou možnosťou by bolo použiť epoxid, ktorý je najsilnejším lepidlom na kov a plast. Na rozdiel od superlepidla trvá určitý čas, kým epoxid úplne vytvrdne, a niekedy je potrebné oba povrchy zovrieť, aby sa vytvoril lepší spoj.

Je na lepenie plastu na kov potrebná príprava povrchu?

Lepidlo si vyžaduje čistý a vhodný povrch na lepenie. Takže áno, budete potrebovať určitú prípravu. Najprv odstráňte všetky nečistoty a prach a potom použite brúsny papier, aby bol povrch drsný. Pri aplikácii postupujte podľa návodu na použitie výrobku a predmety k sebe pritlačte alebo zovrite. Dodržanie základnej prípravy vám pomôže predísť tomu, aby ste museli neskôr predmet opätovne lepiť.

Môžete použiť remeselné lepidlo na plast na kov?

Remeselné lepidlo alebo lepidlo na drevo je najlepšie používať na porézne materiály, ako je papier a drevo. Tento typ lepidla nebude fungovať na neporéznych povrchoch, ako je plast, kov a sklo. Na lepenie kovu na plast by ste si mali zaobstarať lepidlo, ktoré je viacúčelové a uvádza svoje použitie na týchto povrchoch.

Funguje superlepidlo na hladkých povrchoch, ako je plast a kov?

Áno, superlepidlo môžete použiť na lepenie plastov na kov. Na etikete výrobku by však malo byť uvedené, že ho možno použiť na plastové, kovové a iné povrchy. Superlepidlo tiež nie je najlepšou voľbou na trvalé spoje medzi rozdielnymi povrchmi, pretože existujú lepšie možnosti, napríklad epoxidové lepidlo.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.