Výber najlepšieho lepidla na kov na drevo

Či už ste profesionálny stolár, alebo len milovník umeleckých remesiel, niekedy budete potrebovať lepidlo, ktoré prilepí kov na drevo. Je dôležité vybrať si to najlepšie lepidlo na kov na drevo, pretože nie všetky lepidlá dostupné na trhu dokážu zabezpečiť trvalý spoj pri lepení týchto dvoch podkladov. Keďže existuje taký široký výber lepidiel, v tomto článku vám pomôžeme vybrať najlepšie lepidlo na kov na drevo.

Lepenie kovu na drevo

Je možné lepiť kov na drevo alebo drevo na kov? Pokus o lepenie dreva na kov sa môže stať trochu zložitejším, pretože oba povrchy majú rozdielnu pórovitosť a hustotu. To znamená, že drevo sa môže zmršťovať a rozpínať oveľa viac ako kov, čo sťažuje bezpečné spojenie.

Pokúsiť sa prilepiť čokoľvek na kov môže byť náročné, preto si musíte vybrať správne lepidlo, ktoré dokáže úspešne prilepiť drevo na kov. Pri výbere lepidla si musíte veľmi pozorne prečítať etikety. Aj keď sa môže zdať, že vytvoriť spojenie medzi drevom a kovom je ťažké, ak použijete správne lepidlo, nemal by byť problém, aby lepidlo držalo a vydržalo.

Najdôležitejšie vlastnosti, ktoré hľadáte pri lepení kovu na drevo lepidlami, sú:

 • Pružnosť
 • Pevnosť v ťahu
 • Teplota
 • Odolnosť voči vode

lepenie dreva na kov

Aké je najlepšie lepidlo na kov a drevo?

Všetci sa zhodneme na tom, že existuje veľa lepidiel a rozhodnutie vybrať to správne pre váš projekt môže byť náročná úloha. Sme tu, aby sme vám pomohli s výberom najlepšieho lepidla na kov na drevo a ponúkli vám naše najlepšie možnosti so všetkými ich výhodami a nevýhodami, ako aj spôsobmi aplikácie.

lepenie kovu na drevo

Celkovo najlepšie lepidlo na kov na drevo - LOCTITE Ultra Gel Control Super Glue

Spoločnosť LOCTITE vyrába tmely a lepidlá už viac ako 50 rokov. Za všetkými jej výrobkami stojí špecializovaný výskumný tím a záväzok nekompromisnej kvality a inovácií. Toto odhodlanie im zabezpečilo povesť výrobcu produktov, ktoré majú overené výsledky a dôveryhodný výkon.

Lepidlo LOCTITE Super Glue Ultra Gel je ideálne na opravu akýchkoľvek rozbitých predmetov v domácnosti, kancelárii a tiež na rôzne remeselné projekty. Je špeciálne navrhnuté, je tvrdené gumou a má okamžité nastavenie.

Toto lepidlo alebo lepidlo odoláva:

 • Vibrácie
 • nárazom
 • Extrémne teploty
 • Nárazy

Lepidlo odoláva aj vlhkosti, väčšine chemikálií, ako aj teplotám pod nulou, vďaka čomu je ideálne pre vonkajšie a stále nepriaznivé poveternostné podmienky.

Lepidlo LOCTITE Super Glue Ultra Gel možno účinne použiť na materiály, ako je plast, koža, drevo, papier, keramika, guma a tiež kov. Vytvrdne do jednej minúty, čo vám dáva dostatok času na zarovnanie dielov, než úplne stuhne. Po úplnom stuhnutí vám poskytne odolný, dlhotrvajúci a pružný spoj, ktorý má mimoriadne vysokú pevnosť v ťahu.

Lepidlo je po vytvrdnutí číre a pred vytvrdnutím si nevyžaduje žiadne upnutie dielcov. Gélové zloženie udržiava lepidlo na mieste, kde ste ho naniesli, a nekvapká ani nesteká, čo je ideálne na použitie na akýkoľvek zvislý povrch, ako výplň menších medzier, ako aj na porézne povrchy.

Toto lepidlo Super Glue sa dodáva v bočnej stláčacej nádobe, ktorá poskytuje maximálnu kontrolu, presnosť bodového lepenia, ako aj vzduchotesné skladovanie. Bočný stláčací dizajn umožňuje pohodlné uchopenie nádobky a vytlačenie presne takého množstva lepidla, aké potrebujete, bez neporiadku. Dodáva sa aj so samospúšťacím skrutkovacím uzáverom, ktorý zabráni upchatiu trysky a udrží lepidlo čerstvé.

Prémiové lepidlo na lepenie kovu na drevo - GORILLA 2-zložkové epoxidové lepidlo

Epoxidové lepidlo sa považuje za najsilnejšie v sortimente reaktívnych lepidiel. Tento výrobok je dvojzložkový epoxid, ktorý obsahuje živicu a tvrdidlo, ktoré je potrebné pred aplikáciou zmiešať. Injekčná striekačka obsahujúca epoxidové lepidlo má dva samostatné valce, v jednom je živica a v druhom tvrdidlo. Tým je zabezpečené, že tvrdidlo a živica sú oddelené a po určitom čase nevytvrdnú. Injekčná striekačka sa ľahko používa a po vytvrdnutí epoxidu vytvára mimoriadne odolný a pevný spoj.

Epoxid GORILLA možno použiť na akékoľvek opravy v automobilovom priemysle alebo v domácnosti a po vytvrdnutí je odolný voči vode a rozpúšťadlám. Odoláva aj chladným alebo horúcim poveternostným podmienkam a úplne vyschne do piatich minút, čo vám dáva dostatok času na umiestnenie vašich dielov.

Toto dvojzložkové epoxidové zloženie poskytuje mimoriadne pevné spojenie s mnohými rôznymi druhmi materiálov, ako sú drevo, oceľ, sklo, dlaždice, väčšina plastov, keramika a hliník, a zasychá s bezfarebným povrchom. Tento lepiaci výrobok je mnohými uprednostňovaný a považuje sa za najlepšiu možnosť, ako pripevniť kov na drevo.

Epoxidové lepidlo je tiež vynikajúcou voľbou na trvalé a rýchle vyplnenie medzier, ako aj univerzálne použitie na mnohých povrchoch. Najlepšie sa aplikuje pri teplotách od 37,78 °C , je vhodný na použitie v interiéri, ale uprednostňuje sa na vonkajšie použitie.

Lepidlo na kov na drevo s najlepším pomerom ceny a kvality: J-B WELD KwikWeld

J-B Weld 8246 KwikWeld je epoxidové lepidlo, ktoré má zosilnené zloženie na oceľ, vďaka čomu má výnimočne vysokú pevnosť lepenia 2424 PSI. Tento rýchlo tuhnúci epoxid vystužený oceľou odoláva aj teplote až 148,89 °C . Tento typ epoxidového lepidla je účinný pri veľkých alebo malých projektoch a vďaka svojej kvalite a vysokoúčinným schopnostiam sa považuje za najsilnejšie lepidlo na svete.

Keďže ide o epoxid, živica a tužidlo sa musia miešať ručne v pomere 1:1, čo môže byť dosť špinavé. Zároveň ide o extrémne rýchloschnúce lepidlo, pretože tuhne len šesť minút a úplne vyschne do 6 hodín. Všimnite si tiež, že zasychá do tmavosivej farby. Tento výrobok je ideálny na opravy automobilov, domácnosti, remeselníckych výrobkov, inštalatérskych výrobkov, hračiek, vonkajšieho vybavenia a námorných predmetov a mnohých ďalších.

J-B Weld KwikWeld je výrobok, ktorý dokáže s trvalým spojom priľnúť takmer na všetky druhy materiálov, ako je keramika, dlaždice, betón a sklolaminát, drevo, plast, PVC a kov. Po správnom vytvrdnutí ho môžete brúsiť, vŕtať, poklepávať a tvarovať. Výrobok je tiež vodotesný a odoláva napríklad kyselinám, rôznym chemikáliám a ropným látkam.

Sprievodca aplikáciou lepidla na kov na drevo

Tu vám pomôžeme a ukážeme, ako pripevniť kov na drevo. Skôr ako začnete nanášať akékoľvek lepidlo na povrch, musíte sa najprv uistiť, že lepidlo, ktoré sa chystáte použiť, je určené na lepenie kovu na drevo. To znamená, že si musíte veľmi pozorne prečítať etiketu na výrobku, pretože nie všetky lepidlá možno použiť na lepenie kovu na drevo. Všetky tri lepidlá, ktoré sme preskúmali vyššie, sú určené na lepenie dreva na kov alebo plasty, keramiku a mnoho ďalších.

lepenie kovu na drevo

Príprava

 • Pracovný priestor: Najprv si musíte pripraviť pracovný priestor a zabezpečiť, aby bol čistý a suchý a aby ste mali po ruke všetko potrebné vybavenie.
 • Drevo: Z povrchu dreva odstráňte všetok prach, mastnotu, farbu alebo olej a uistite sa, že je suché. Odlepte miesta, kam by sa lepidlo nemalo dostať
 • Kov: Uistite sa, že kovový povrch je čistý od všetkého prachu, oleja, farby alebo hrdze, potom pomocou brúsneho papiera zrnitosti 120 mierne zdrsnite kovový povrch, aby sa epoxidové lepidlo mohlo uchytiť na povrchu

lepiť kov na drevo

Aplikácia

Aplikácia superlepidla sa líši od aplikácie epoxidového lepidla, preto vás prevedieme aplikáciou oboch typov lepidla.

Super lepidlo

 • Stačí držať nádobu v ruke a stláčať boky fľaše
 • Malé množstvo lepidla naneste len na jednu z plôch
 • Teraz spojte kov s drevom a držte spolu približne jednu minútu
 • Nechajte prácu stáť približne päť minút, aby ste sa uistili, že spojenie je pevné

Epoxidové lepidlo

 • Živicu bežne zmiešajte s tvrdidlom v pomere 1:1 na čistú, suchú a jednorazovú plochu alebo nádobu
 • Naneste na povrch do piatich minút
 • Teraz spojte kov s drevom, a ak si práca vyžaduje upnutie, oba predmety zovrite do svorky
 • Nechajte pôsobiť 30 minút a do 24 hodín dôkladne vytvrdne

Často kladené otázky

Môžete na lepenie dreva na kov použiť bežné lepidlo na drevo?

Nie je to dobrý nápad, pretože bežné lepidlo na drevo je špeciálne určené na použitie na porézne materiály a kov nie je porézny, takže spojenie nebude účinné.

Ako lepiť kov na drevo?

Najprv by sa mali všetky povrchy očistiť a potom nechať dôkladne vyschnúť. Naneste lepidlo podľa návodu na obale a nechajte lepidlo úplne stuhnúť. Vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

Môže sa lepidlo Super Glue použiť na lepenie dreva na kov?

Áno, vo väčšine prípadov superlepidlo rýchlo tuhne, preto ho musíte nanášať rýchlo. Superlepidlo je spojovací prostriedok a používa sa na upevnenie rôznych predmetov.

Existuje superlepidlo, ktoré zlepí kov s drevom?

Mnohí remeselníci a domáci opravári tvrdia, že na takéto práce je najlepšie superlepidlo. Keď ide o profesionálne a väčšie projekty, potom sa uprednostňuje epoxidové lepidlo, pretože vytvára spoj, s ktorým sa dá po vytvrdnutí pracovať.

Čo je zlé, ak superlepidlo nelepí?

Uistite sa, že sú oba povrchy čisté a suché; odporúčame použiť trochu acetónu na odstránenie všetkých nečistôt, oleja alebo farby. Niektoré dreviny obsahujú tmavú kyselinu trieslovú, ktorá bráni vytvrdzovaniu, využite nejaký aktivátor na odstránenie všetkých mastných látok z dreva.

Existujú materiály, pri ktorých superlepidlo nefunguje?

Áno, superlepidlo by ste nemali používať na polypropylén, plasty, polyetylén a penu, pretože chemikálie v lepidle materiál rozpúšťajú.

Aké lepidlo možno použiť pri extrémne nízkych teplotách?

Väčšinu lepidiel je potrebné nanášať pri teplote 5 stupňov a viac a niektoré lepidlá tvrdnú až pri vyšších teplotách.

Je epoxidové lepidlo vodivé?

Epoxidové lepidlo vytvrdne na tmavosivú farbu a nevedie elektrický prúd.

Čím môžem odstrániť prebytočné lepidlo?

Pred vytvrdnutím a stvrdnutím lepidla môžete na odstránenie prípadných zvyškov použiť acetón. Po vytvrdnutí ho však môžete odstrániť len zoškrabaním, obrúsením alebo odrezaním.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.