Sprievodca lepidlami na kožu - ako si vybrať správne lepidlo na kožu
Koža je ušľachtilý a vizuálne príťažlivý materiál, či už pravý alebo umelý. Keďže je však pružná, oprava alebo lepenie tohto materiálu môže skrývať niekoľko prekvapení. Nie každé lepidlo na kožu je vhodné, aj keď to sľubuje jeho obal. Tento sprievodca lepidlami vám vysvetlí, ako rozpoznať správne lepidlo na kožu aj na umelú alebo imitáciu kože a ako môžete kožu optimálne lepiť.
Vlastnosti kože
Koža je živočíšny materiál - presnejšie zvieracia koža -, ktorý sa stal odolným vďaka špeciálnemu procesu nazývanému činenie a použitiu chemických látok. Živočíšna koža zvyčajne pochádza buď z ošípaných, alebo z hovädzieho dobytka, niekedy aj z koní. Výsledkom ďalšieho spracovania a konzervovania je pružný a univerzálny, ale pomerne citlivý materiál. Koža sa vyznačuje niekoľkými veľmi pozitívnymi vlastnosťami:
- Koža je pri správnej starostlivosti veľmi odolná a trvácna.
- Je takmer úplne nepriepustná pre vodu, ale napriek tomu má vysokú priedušnosť.
- Možno ju použiť na rôzne účely, napríklad na sedadlá do auta, opasky, obuv, sedací nábytok alebo kabelky.
- Ponúka veľmi atraktívny vzhľad.
Hladký vonkajší vzhľad kože vytvára papilárna vrstva, zatiaľ čo pod ňou sa nachádzajúca retikulárna vrstva zodpovedá za hrubšie vlákna.
Okrem šitia má lepenie kože široké využitie, treba však zohľadniť niekoľko vecí. Nie každé lepidlo na kožu dodrží svoje sľuby. Niektoré typy lepidiel znehodnocujú kožu tým, že ju zafarbujú, čo sa môže ľahko stať aj rok po procese lepenia. A lepenie kože na kožu si vyžaduje úplne iný typ lepidla ako lepenie kože na tvrdý materiál. To, ktoré lepidlo na kožu použijete, preto závisí od mnohých rôznych faktorov.
Metódy lepenia kože
Koža sa môže spájať rôznymi spôsobmi. Jednou z najobľúbenejších techník je však lepenie kože. To sa používa najmä v obuvníckom a nábytkárskom priemysle. Lepenie kože vám ponúka veľa možností na opravu nábytku alebo na navrhovanie a zdobenie predmetov a oblečenia. Koženými aplikáciami môžete ozdobiť tašky, topánky alebo klobúky.
Dokonca je možné lepiť kožu na plast, napríklad ak by ste chceli kožou potiahnuť stredovú konzolu svojho auta. Musíte sa však uistiť, že lepidlo na kožu je odolné voči teplu, pretože v lete môžu byť rôzne časti interiéru vozidla ľahko vystavené teplotám 60 stupňov Celzia) alebo vyšším.
Opraviť je možné aj kožené sedadlá auta alebo volanty potiahnuté kožou. Čalúnnici automobilov pracujú pomerne často s lepidlami aktivovanými teplom.
Vlastnosti dobrého lepidla na kožu
Koža sa dá lepiť mnohými rôznymi lepidlami. Pri lepení kože by ste však mali venovať pozornosť druhému podkladu, t. j. spojovaciemu partnerovi. Ak ide o pružný materiál, mali by ste sa zamerať na elastické lepidlo na kožu. Ak chcete napríklad kožu prilepiť na látku alebo kožou potiahnuť pohovku, nikdy by ste nemali použiť superlepidlo, pretože nie je elastické. Ak však chcete lepiť kožu na drevo, môžete použiť superlepidlo, pretože to je tvrdý materiál.
Je dôležité venovať pozornosť činidlám použitým na vyčinenie kože, aby bola odolná, pretože môžu rôznym spôsobom reagovať s lepidlom a ovplyvniť lepiace vlastnosti. Nevhodným lepidlom na kožu môže utrpieť aj farba, pri ktorej môže dôjsť k nevzhľadnému zafarbeniu.
Z týchto dôvodov by ste mali lepidlo na kožu vždy najprv otestovať. Odporúčame prilepiť malú vzorku kože na druhý podklad a počkať, kým lepidlo úplne vytvrdne, a až potom začať lepiť. Okrem týchto vecí by pevné lepidlo na kožu malo vo všeobecnosti spĺňať nasledujúce požiadavky:
- Aj keď lepíte kožu na tvrdý materiál, lepidlo by malo byť stále primerane pružné, aby sa prispôsobilo pružnosti kože.
- Vzhľad kože sa nesmie narušiť, t. j. lepidlo nesmie preniknúť na povrch kože. V tomto bode je potrebná opatrnosť! Niektoré lepidlá totiž reagujú s podkladmi až po viac ako roku a po tomto čase sa môžu vytvoriť nepekné škvrny.
Vo všeobecnosti si používateľ môže vybrať medzi špeciálnymi lepidlami na kožu, kontaktnými lepidlami, lepidlami v spreji a superlepidlami.
Ďalšou voľbou lepidla na lepenie kože by bolo disperzné lepidlo bez rozpúšťadiel, ktoré má podobné vlastnosti ako lepidlá na báze rozpúšťadiel. Takéto lepidlá na kožu sú k dispozícii napríklad na báze polychloroprénu alebo polyuretánu.
V súčasnosti je na trhu aj obojstranná lepiaca páska na lepenie kože. Nie je však vhodná na každé použitie. Používajú sa najmä na laminovanie veľkých kusov kože na tvrdé povrchy. Najlepším typom lepidla na kožu sa podrobnejšie venujeme v nasledujúcej kapitole. Predstavíme vám tri najvhodnejšie typy.
Najlepšie lepidlá na kožu
Na trhu je inzerovaných toľko lepidiel na kožu, že môže byť ťažké vybrať najvhodnejší výrobok pre váš konkrétny kus kože. Urobili sme prácu za vás a našli sme pre vás tri najlepšie lepidlá na kožu, z ktorých si môžete vybrať.
Odporúčanie na lepenie kože: Špeciálne lepidlo na kožu
Špeciálne lepidlá na kožu boli vyvinuté špeciálne na lepenie kože a nielenže vyvíjajú optimálne lepiace vlastnosti, ale tiež neprenikajú do povrchu. Jedným z najlepších lepidiel na kožu je Fiebing's Leathercraft Cement. Tento výrobok sa ľahko používa na kožu, ako aj na iné materiály, a ponúka rýchloschnúce, ale zároveň vysokopevnostné spojenie vašich kožených predmetov. Toto lepidlo je bezpečné a netoxické a je tiež nehorľavé. Pri použití tohto lepidla si môžete vychutnať odolný a dlhotrvajúci spoj s bezfarebným povrchom.
Fiebing's Leathercraft Cement je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú špecializované lepidlo na svoje kožené predmety.
Lepidlo na kožu na veľké plochy: Kontaktné lepidlá
Kontaktné lepidlo je dobrou voľbou pre kožu, keď je potrebné spojiť veľké plochy. Dobré kontaktné lepidlo možno použiť najmä na podrážky obuvi, pretože vytvára veľmi trvanlivý a pružný spoj. Keďže kontaktné lepidlá obsahujú rozpúšťadlá, je nevyhnutné pred spojením lepených častí počítať s časom na odleptanie. Túto informáciu nájdete v priloženom technickom liste. Po uplynutí fázy odleptania možno diely spojiť a zafixovať pôsobením sily.
Kontaktné lepidlo, ktoré je na tento účel veľmi vhodné, je kontaktné lepidlo DAP. Ide o tepelne upravený výrobok na báze rozpúšťadiel, ktorý ponúka vysokú pevnosť pre vaše projekty z kože. Produkt sa okamžite "chytí" na povrch a po zaschnutí je odolný voči vode, poveternostným vplyvom a chemikáliám.
Napriek dodatočnému času, ktorý je potrebné venovať pri používaní tohto výrobku, nebudete sklamaní kvalitnými a dlhotrvajúcimi výsledkami!
Lepenie kože na tvrdé povrchy: Superglue
Superlepidlá sú lepidlá na báze kyanoakrylátu. Sú ideálne na lepenie kože na drevo alebo na lepenie kože na iné tvrdé materiály. Superlepidlá sa teda môžu používať aj s rôznymi druhmi plastov. Jedným z takýchto superlepidiel na kožu je Gorilla Super Glue Gel.
Tento výrobok má gélové zloženie, ktoré zabraňuje stekaniu lepidla pri aplikácii na zvislé povrchy, čo z neho robí univerzálne lepidlo, ktoré možno aplikovať na mnoho rôznych materiálov. Superlepidlo Gorilla má vysokú odolnosť proti nárazu a pevnosť a zabezpečí mimoriadne pevné a dlhotrvajúce spojenie s väčšinou povrchov.
Ide o jedno z najpevnejších a najobľúbenejších lepidiel na kožu a po preskúmaní všetkých výhod tohto výrobku je jasné prečo!
Tipy a triky na lepenie kože
- Existuje špeciálne mydlo na kožu, ktoré dokonale odstráni všetku mastnotu a nečistoty z tohto materiálu. Môžete ho použiť na čistenie podkladov pred lepením.
- Pred lepením umiestnite v dosahu niekoľko tenkých špachtlí. Takto budete môcť absorbovať akékoľvek unikajúce lepidlo ešte pred jeho zaschnutím, čím zabránite tomu, aby zanechalo viditeľné nosy na vonkajších okrajoch lepených plôch.
- Ak chcete následne zakryť lepené plochy, môžete ich ošetriť farbou na kožu v spreji. Tie sú k dispozícii vo všetkých možných farbách, takže nevzhľadné miesta môžete jednoducho nastriekať.
Ako opraviť koženú pohovku
Kožené pohovky nemusia byť nevyhnutne najlacnejšou možnosťou tohto typu sedacieho nábytku, preto si majiteľ môže dvakrát rozmyslieť, či si kúpi novú, pretože je cenovo výhodnejšie radšej opraviť tú existujúcu. Ak z lepidla vyšlo len niekoľko švov, dajú sa veľmi jednoducho zakryť. Samozrejme, pozorný pozorovateľ si opravu všimne; napriek tomu lepenie kože ponúka lacnú alternatívu ku kúpe novej pohovky.
- Pred začatím práce sa uistite, že lepená plocha je čistá a úplne zbavená mastnoty a nečistôt. Vlhkosť môže mať tiež nepriaznivý vplyv na lepiace vlastnosti lepidla. Plocha musí byť preto tiež suchá. Po očistení sa nedotýkajte lepených plôch holými rukami a radšej si nasaďte jednorazové rukavice, pretože aj mastnota na pokožke môže zhoršiť lepiaci účinok lepidla na kožu.
- Teraz stiahnite otvorený šev k sebe a naneste lepidlo v tenkej vrstve na jednu stranu. Obe lepené plochy k sebe pevne pritlačte na dobu do osemdesiatich sekúnd.
- Ak si nie ste istí, či je použité lepidlo vhodné, vopred ho vyskúšajte na nenápadnej časti pohovky. Nevhodné lepidlo môže kožu zafarbiť, najmä pri veľmi tenkých poťahoch.
Správna oprava obuvi
Koženým topánkam, najmä drahým, vždy prospeje oprava. Ak sa napríklad uvoľnila podrážka topánky, toto poškodenie sa dá bezchybne opraviť pomocou dobrého lepidla na kožu a správnej techniky. Postupujte takto:
- Najskôr je potrebné obe lepené plochy dôkladne očistiť od všetkých nánosov špiny a zvyškov mastnoty. Potom sa musia povrchy mierne zdrsniť. Môžete na to použiť brúsny papier. Potom podklady ešte raz očistite od vzniknutého brúsneho prachu.
- Teraz môžete kontaktné lepidlo alebo lepidlo na kožu tenko a rovnomerne rozotrieť na povrchy. Je dôležité, aby použité lepidlo bolo vodoodolné pre prípad, že by vás topánka zastihla v daždi.
- Ak používate lepidlo na báze rozpúšťadiel, musíte dodržať čas vzplanutia. Postupujte podľa pokynov výrobcu.
- Teraz by ste mali podrážku a topánku pritlačiť k sebe a zafixovať. Môžete na ňu položiť ťažký predmet alebo použiť skrutkovač, ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili materiál obuvi. Nechajte lepidlo na kožu vytvrdnúť aspoň 24 hodín.
- Podrážky obuvi môžete zdrsniť aj chemickými prostriedkami. V tomto prípade by ste však mali dodržiavať bezpečnosť práce a nosiť masku na tvári a tiež sa uistiť, že pracovisko je dostatočne vetrané.
Príručka o imitácii kože
Imitácia kože, označovaná aj ako umelá koža, je v súčasnosti nielen univerzálnym materiálom, ktorý je veľmi podobný pravej koži, ale dá sa aj rôznym spôsobom spracovať. O aké typy ide, či je lepšie imitáciu kože lepiť alebo šiť a aké lepidlo na imitáciu kože by ste mali použiť, sa dozviete v našom sprievodcovi lepidlami.
Čo je imitácia kože?
Na rozdiel od pravej kože imitácia kože nie je prírodné vlákno, ale syntetické. Základom je buď polyamid, polyester, alebo polyuretán. Mnohé druhy imitácie kože obsahujú aj viskózu. K dispozícii sú rôzne druhy umelej kože a nie všetky sú vhodné na všetky použitia. Existuje napríklad imitácia kože, ktorá sa môže použiť na výrobu všetkých druhov textílií, ako aj pracie a nábytkové kože.
Imitáciu kože možno rozlíšiť najmä podľa hrúbky materiálu. Veľmi tenká imitácia kože je zaujímavá najmä na výrobu odevov, zatiaľ čo robustná a veľmi hrubá imitácia kože sa používa najmä na dizajn predmetov. Čím je imitácia kože tenšia, tým ľahšie sa spracúva.
V modernej dobe je pre laika takmer nemožné rozoznať imitáciu kože od pravej kože. Okrem typických známok používania, ako sú jazvy, je dnes dokonca možné vyrobiť správnu vôňu kože synteticky. Imitácia kože je tiež dostupná vo všetkých odtieňoch a je oveľa lacnejšia ako pravá koža. Okrem toho sa ľahko udržiava a je veľmi odolná voči znečisteniu.
Imitácia kože má však jednu nevýhodu: neodpúšťa chyby. Platí to najmä pri skladovaní, pretože ak sa materiál ohne, vzniknú nevzhľadné vrásky, ktoré sa nedajú odstrániť. Keďže je mimoriadne citlivá na teplo, možnosť žehlenia zvyčajne nie je potrebná. Hoci môžete skúsiť žehliť imitáciu kože na nízkom stupni s tenkou vrstvou bavlnenej tkaniny medzi nimi, mali by ste byť mimoriadne opatrní. Aby ste si ušetrili problémy, materiál by mal byť vždy zrolovaný, nie pokrčený.
Synteticky vyrobená koža sa dá ľahko spracovať. Kožu môžete stajňovať, šiť, pribíjať a lepiť podľa vlastného vkusu. Pred prácou s hrubou imitáciou kože by ste ju mali mierne zahriať, aby bola pružná a optimálne sa natiahla v rôznych smeroch.
Šitie syntetickej kože je pomerne jednoduché. Môžete použiť špeciálnu ihlu na kožu alebo jednoducho univerzálnu ihlu a jednoduchý rovný steh. Ďalším spôsobom práce s imitáciou kože je jej lepenie. Ako však môžete imitáciu kože lepiť a aké lepidlo na imitáciu kože by ste mali použiť?
Metódy lepenia imitácie kože
V zásade možno imitáciu kože lepiť na všetky druhy iných materiálov, takže je možné mimoriadne široké spektrum použitia. Klasickým účelom je, samozrejme, výroba odevov a módnych doplnkov. Optickým hitom sú často tašky z imitácie kože v rôznych farbách a vzoroch, ako aj vesty, nohavice alebo topánky vyrobené z imitácie kože alebo s aplikáciami z imitácie kože. Tie sa dajú veľmi dobre aplikovať napríklad pomocou vhodného lepidla.
Dokonalým príkladom lepenia imitácie kože je pripevnenie oblohy na strechu automobilu. V tomto prípade nie je možné dosiahnuť požadovaný výsledok šitím. Môžete však ľahko použiť kvalitné lepidlo v spreji na lepenie imitácie kože, ktorým pokryjete veľkoplošnú plochu a dosiahnete trvanlivý spoj.
Dokonca aj výbavu automobilov možno opticky vylepšiť špeciálnymi lepidlami na umelú kožu. Upozorňujeme však, že imitácia kože je citlivá na teplo a môže byť vizuálne poškodená aj priamym slnečným svetlom. Teploty za čelným sklom môžu najmä v lete dosahovať extrémne hodnoty.
Pomocou imitácie kože možno vizuálne oživiť aj staré kusy nábytku. Či už chcete čalúnenú stoličku vylepšiť patchworkovým vzhľadom, alebo jednoducho potiahnuť novú pohovku poťahom zo syntetickej kože, pri použití tohto materiálu sa vašej fantázii medze takmer nekladú.
So správnym lepidlom môžete dokonca ľahko opraviť praskliny alebo diery v imitácii kože. V nasledujúcom texte opíšeme, ktoré typy lepidiel sú na imitáciu kože najvhodnejšie.
Najlepšie lepidlá na imitáciu kože
Tak ako môže byť ťažké nájsť správne lepidlo na kožu, rovnako ťažké môže byť nájsť vhodné lepidlo na imitáciu kože. Vybrali sme naše dva najlepšie produkty, ktoré vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie pre váš kožený projekt.
Drobné opravy na imitácii kože: Superglue
Na opravu drobných poškodení umelej kože môžete použiť vhodné superlepidlo. To možno nanášať presne a rýchlo, pričom svoje lepiace vlastnosti vyvinie takmer okamžite. Spravidla ho možno použiť aj na spájanie rôznych materiálov. Túto skutočnosť netreba podceňovať, pretože napríklad prišívanie gombíkov je časovo oveľa náročnejšie ako ich jednoduché lepenie k textíliám. S lepidlom na imitáciu kože odolným voči čisteniu to nie je absolútne žiadny problém a spojené materiály by mali vydržať mnoho praní bez poškodenia.
Najmä keď chcete vytvoriť spoj, ktorý má byť odolný, mali by ste si pred začatím práce zistiť, aký druh imitácie kože je váš materiál. V závislosti od toho, či chcete lepiť PVC alebo polyuretánovú (PU) imitáciu kože, by ste mali použiť iný typ lepidla. Spravidla môžete použiť lepidlo na báze rozpúšťadiel na všetky typy imitácie kože. Ak však má byť lepenie nielen trvalé, ale aj veľmi stabilné, použite lepidlo, ktoré je dokonale prispôsobené imitácii kože.
Takéto lepidlá sú zvyčajne na báze rozpúšťadiel a majú vysokú odolnosť voči chemikáliám, olejom, zmäkčovadlám a mastnote. Sú tiež odolné voči poveternostným vplyvom, vode a starnutiu.
Ideálnym superlepidlom na imitáciu kože je lepidlo na tkaniny Bostik. Tento výrobok rýchlo lepí a výsledkom bude pevný a trvalý spoj, ktorý sa môže pochváliť pružnosťou a odolnosťou voči vode. Lepidlo sa dodáva aj s roztieracou čiapočkou na jednoduché použitie. Jediným problémom tohto lepidla je, že jeho rýchloschnúci charakter znamená, že nie je vhodnou voľbou na pokrývanie väčších plôch.
Ide o ľahko použiteľný produkt superlepidla, ktorý ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality.
Lepidlá na kožu na veľké plochy: Lepidlá v spreji / kontaktné lepidlá
Vyššie sme už predstavili superlepidlo, ktoré je vhodné najmä na malé lepiace práce a opravy. Teraz sa venujeme lepeniu veľkých plôch z umelej kože. Ak chcete zlepiť dva obzvlášť savé materiály, môžete použiť náterové lepidlo. Spravidla sú však najvhodnejšie lepidlá v spreji alebo kontaktné lepidlá. Tie sa nanášajú vždy z oboch strán a, ako už názov napovedá, reagujú pri vzájomnom kontakte.
Patria k nim nielen disperzné lepidlá, ale aj lepidlá na báze rozpúšťadiel. Vzájomne spájajú najrôznejšie materiály a vytvárajú mimoriadne odolný spoj. Ich zmáčacie vlastnosti sú vynikajúce, ale musí sa dodržiavať predpísaný čas vzplanutia. Najmä pri lepidlách na báze rozpúšťadiel je tento krok mimoriadne dôležitý, pretože inak sa lepiace vlastnosti lepidla na syntetickú kožu nemôžu optimálne rozvinúť. Preto pri práci s takýmito lepidlami dodržiavajte čas odleptania predpísaný výrobcom.
Jedným z najlepších kontaktných lepidiel je 3M Super 77 Permanentné lepidlo v spreji. Ide o veľmi univerzálny výrobok, ktorý možno použiť na lepenie širokej škály ľahkých materiálov. Vďaka priemyselnej pevnosti môžete pri použití tohto výrobku očakávať pevné, odolné a trvalé spojenie. Jeho lepivosť je rýchla a agresívna v tom zmysle, že dosiahnete rýchle spojenie medzi dvoma podkladmi, hoci v prípade potreby budete mať stále dostatok času na zmenu polohy materiálov. Lepidlo sa nevsiakne do materiálu a časom nezožltne, čím sa stáva ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú lepiť veľké kožené povrchy.
Napriek tomu, že má len jednu nevýhodu, budete len ťažko hľadať lepšie lepidlo v spreji na kožu na veľké povrchy.
Tipy a triky pre lepidlo na imitáciu kože
- Ak chcete opraviť imitáciu kože, musíte ju najprv očistiť od všetkých nečistôt, ako je mastnota a prach. To má obrovský vplyv na priľnavosť lepidla na imitáciu kože. Menšie časti imitácie kože môžete umyť. Ak však chcete lepiť väčšie plochy, napríklad nábytok potiahnutý imitáciou kože, môžete ich odmastiť čistiacim prostriedkom na báze alkoholu.
Aby ste zvýšili priľnavosť lepidla a dosiahli dokonalú priľnavosť, mali by ste imitáciu kože mierne zdrsniť. Na tento účel použite jemnozrnný brúsny papier a jemne prejdite po lepených plochách.
- Optimálna teplota spracovania lepidla na umelú kožu je medzi 15,00 °C a 15 a 30 stupňami Celzia).
- Už sme spomenuli čas vzplanutia lepidiel na báze rozpúšťadiel. Ak pracujete s takýmto lepidlom na umelú kožu, naneste ho rovnomerne na obe strany a počkajte na čas odlesku. Ten závisí od viacerých faktorov:
- Materiály, ktoré sa majú lepiť
- Teplote okolia
- Vlhkosť vzduchu
- Cirkulácia vzduchu
- Po uplynutí času záblesku sa obidva komponenty, ktoré sa majú spojiť, stlačia tlakom a v prípade potreby sa zafixujú.
- Ak chcete imitáciu kože po zlepení očistiť, postupujte nasledovne:
- V prípade nevytvrdnutých zvyškov lepidla: Na zotretie zvyškov lepidla použite malú hubku s mydlovou vodou.
- V prípade nevytvrdnutých zvyškov lepidla: Na zotretie zvyškov lepidla použite malú hubku s mydlovou vodou.
- Ak je lepidlo vytvrdnuté alebo zaschnuté: Namočte špongiu do acetónu a pretrite ňou lepidlo.
Často kladené otázky
Ako sa starať o kožu?
Koža je veľmi citlivý materiál, o ktorý sa treba dokonale starať, aby mal optimálnu životnosť. Zaobstarajte si najvhodnejšie čistiace súpravy a vykonávajte starostlivosť o kožu v pravidelných intervaloch. Aby ste zabránili vyblednutiu a opotrebovaniu imitácie kože, mali by ste sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Pravidelne sa starajte o syntetickú kožu pomocou špeciálnych prípravkov na starostlivosť o syntetickú kožu a aplikujte ich krúživými pohybmi.
Ako čistiť kožu?
Kožu nikdy neperte v práčke, ale jemne ju vyčistite mäkkou kefou, prípadne použite špeciálny olej na kožu. Ak je silne znečistená, je lepšie vziať dobrý kus do čistiacej firmy a nechať odborníkov urobiť svoju prácu. Čistenie imitácie kože je na druhej strane veľmi jednoduché, pretože okrem príslušných prípravkov na ošetrovanie imitácie kože existujú aj rôzne prípravky pre domácnosť, ktoré možno použiť. Medzi takéto výrobky patria vlhčené utierky a odlakovač na nechty s obsahom acetónu, pomocou ktorých možno imitáciu kože ľahko vyčistiť. Odevy z imitácie kože možno dokonca prať v práčke.
Čo je lepšie: Čo je lepšie: polyuretánová koža alebo umelá koža?
V zásade to závisí od účelu použitia. Vo všeobecnosti možno povedať, že polyuretánová koža nie je taká priedušná ako imitácia kože z dôvodu povrchovej úpravy polyuretánom. Takisto nie je taká odolná.
Lepenie kože nie je také jednoduché ako lepenie niektorých iných materiálov, pretože nie každé lepidlo na kožu je na to vhodné. Dúfame, že sme vám mohli pomôcť naším sprievodcom lepidlami.