Najlepšie lepidlo na MDF - čo by ste mali vedieť

Skôr ako začneme s odporúčaniami na najlepšie lepidlo na MDF, musíme si vysvetliť, čo je to drevovláknitá doska strednej hustoty a prečo si ju vybrať namiesto iných dostupných materiálov. Ako vieme, existuje veľa možností dreva a lepidiel. Je nevyhnutné porozumieť každému prvku, s ktorým pracujete, aby ste dosiahli čo najprofesionálnejšie vyzerajúce výsledky. V tomto článku preskúmame tento materiál, ako aj najlepšie lepidlá na MDF, ktoré sú momentálne na trhu.

Čo je MDF?

Drevovláknitá doska strednej hustoty sa často používa na domáce projekty pre domácich majstrov, ako sú regály, skrine a iné menšie drevárske projekty. Dôvodom je jej cenová dostupnosť a odolnosť. MDF sa vyrába pomocou horúcich hydraulických lisov, ktoré spájajú kúsky dreva a drevotriesky dohromady, aby vytvorili vašu dosku. Keďže ide o ľahšiu variantu dreva, ľahšie sa s ňou pracuje. MDF je veľmi univerzálny materiál, ktorý je ľahko dostupný vo väčšine železiarstiev a obchodov s drevom.

Vzhľadom na svoje zloženie sú MDF dosky poréznejšie ako iné dreviny. To znamená, že pri použití správnej kombinácie lepidla a aplikácie môže dobre držať, avšak pridanie príliš veľkého množstva lepidla alebo nesprávneho druhu môže drevo poškodiť a projekt úplne zničiť. Hoci sa toto drevo nedodáva natreté základným náterom a často si pred použitím nevyžaduje základný náter, v prípade určitých projektov môžete povrch utesniť, ak si to želáte. Jednoduchým spôsobom je použitie tenkej vrstvy živice alebo epoxidu a jej úplné vytvrdnutie pred pokračovaním. Teraz, keď už vieme, čo je MDF a ako ju používať, poďme si povedať o niektorých dobrých vlastnostiach lepidla, na ktoré si treba dávať pozor pri práci s MDF a inými drevenými materiálmi.

lepenie mdf

Typy lepidiel MDF

Vedeli ste, že existujú tri hlavné typy lepidiel na drevo a MDF špecifické pre drevostavby? Pri vypracovávaní kontrolného zoznamu projektu sa môže zdať, že existuje oveľa viac možností, ale pravdou je, že všetky sú len variáciami troch hlavných skupín uvedených nižšie.

PVA alebo polyvinylacetát

Typickými typmi lepidla na drevo sú dobre známe biele a žlté druhy, ide o PVA alebo polyvinylacetát. Obe lepidlá sa výborne hodia na mnohé práce s drevom v interiéri aj exteriéri a pre domácich majstrov. Sú všeobecne cenovo dostupné, ľahko sa hľadajú a používajú, nie sú toxické a majú rýchly čas schnutia. Tieto lepidlá sa vyrábajú pomocou zmesi polyvinylacetátových častíc zmiešaných s vodnými lepidlami. Drobné častice PVA sa potom spoja a vytvoria nepriehľadnú gumovitú kvapalinu. Ich správne vytvrdnutie trvá zvyčajne približne 24 hodín.

Hoci je biele PVA lepidlo originál, žltá varianta je často silnejšia a rýchlejšie schne ako jej biely riedky náprotivok. Pri premaľovaní alebo oprave projektu je tiež pomerne jednoduché prebrúsiť žlté lepidlo. Ani jednému z nich sa nebude dariť v mokrých alebo vlhkých podmienkach. Preto je najlepšie používať ho na projekty v interiéri - ak nie je na vašom výrobku uvedené inak.

lepidlo na mdf

Lepidlo na plasty s obsahom živice

Druhý druh lepidla na drevo by bolo najlepšie použiť na projekty väčšieho rozsahu, ako je výroba nábytku alebo vonkajšie stolárstvo. Tento typ lepidla je veľmi silný a toxický, obsahuje močovinoformaldehyd. Pri manipulácii s týmito toxickými látkami je vždy dôležité používať ochranné pomôcky, ako sú rukavice a maska, ak sú výpary silné. Tieto lepidlá sa dodávajú vo forme prášku, ktorý budete musieť zmiešať s reaktívnym činidlom, ako je voda alebo živica, ktoré vytvoria váš tuhý, takmer plastický polymérový spoj.

Prášok, ktorý sa dodáva s lepidlami na báze plastickej živice, je zvyčajne k dispozícii v rôznych odtieňoch dreva, takže môžete správne zladiť lepidlo s farbou vašej drevostavby. Toto lepidlo je oveľa ťažšie, ak nie nemožné odstrániť, pretože je veľmi odolné voči farbám aj riedidlám. Hoci čas schnutia môže byť dlhší, toto lepidlo po vytvrdnutí veľmi dobre drží a je vodotesné, vďaka čomu je odolné vo vonkajších poveternostných podmienkach.

Epoxidy

Epoxidy a živice sa dobre hodia na prácu s MDF. Tieto dosky sú tiež skvelým povrchom pre umelecké diela zo živice, pretože sa dodávajú v širokej škále veľkostí a tvarov. Pri lepení MDF dosiek sú epoxidy skvelou voľbou ako dvojzložkové lepidlo, pretože sa dodávajú vo variantoch s pomalým alebo rýchlym tuhnutím podľa vašich potrieb času schnutia. Pomaly tuhnúce epoxidy potrebujú až 24 hodín na riadne vytvrdnutie a na vytvrdnutie potrebujú aspoň týždeň.

Rýchloschnúce alebo rýchloschnúce môžu trvať 1 až 10 minút a vytvrdnú za niekoľko hodín. Nevýhodou použitia týchto materiálov je však cena, pretože sú často drahšie ako lepidlá na drevo. Pochopenie týchto odrôd nám pomáha pri zužovaní výberu najlepšieho lepidla na MDF pre rôzne špecifikácie projektu. Teraz sa môžeme pozrieť na niektoré odporúčania týkajúce sa najlepších lepidiel na MDF.

lepidlo na mdf

Najlepšie lepidlo na MDF: TITEBOND Ultimate lepidlo na drevo

Toto obľúbené lepidlo na drevo je prvým jednozložkovým, vodou čistiteľným lepidlom, ktoré je preukázateľne nielen odolné voči vode, ale aj vodotesné. Vďaka tomu na zloženie lepidla nemajú vplyv povrchové úpravy ani poveternostné vplyvy a ľahko sa utiera vodou, takže je ideálne na použitie v interiéri aj exteriéri. Lepidlo Titebond je tiež netoxické a neobsahuje organické rozpúšťadlá a zlúčeniny, čo umožňuje odvážne tvrdenie, že je dokonca schválené pre nepriamy kontakt s potravinami!

To by sa týkalo upevnenia takých vecí, ako sú kuchynské dosky na krájanie alebo dokonca pár paličiek. Ak tento faktor pridáme k ich vynikajúcej pevnosti, niet divu, že lepidlo na drevo Titebond je priemyselným štandardom pre projekty súvisiace s drevom. Pôsobivý je aj čas vytvrdzovania, ktorý je len šesť hodín. Upozorňujú však, aby ste nový spoj najmenej 24 hodín nezaťažovali ani naň netlačili, aby ste zaistili pevné držanie a trvalé výsledky.

Dôvodom, prečo lepidlo Titebond funguje tak dobre, je to, že poskytuje silnú počiatočnú priľnavosť a dobre tuhne, ak sa účinne upne, odporúčajú 45 minút. Umožňuje tiež dlhšiu montáž, približne 20 minút, takže si môžete dať načas s detailnejšími projektmi. Vďaka veľkému výberu lepidiel na drevo, ktoré sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a zloženiach, môže Titebond Original pomôcť každému stolárovi dosiahnuť bezproblémové výsledky za prijateľnú cenu.

Najodporúčanejšie lepidlo na MDF: GORILLA Lepidlo na drevo

Lepidlo na drevo Gorilla je najdôveryhodnejšie lepidlo, ktoré odporúčajú stolári a hobbyisti v USA na svoje drevárske projekty. Toto lepidlo na drevo je na báze PVA, takže je ideálne na použitie na tvrdé, mäkké a všetky ostatné druhy dreva. Lepidlo Gorilla je ideálne na použitie v interiéri aj exteriéri, pretože po zaschnutí sa nepoškodí vo vlhkom počasí. Najlepšia vec na používaní tohto lepidla na MDF je, že budete môcť dokončiť svoje projekty rýchlejšie len s 20 až 30 minútami upínania, váš projekt bude úplne vytvrdnutý do 24 hodín.

Pri používaní akéhokoľvek lepidla na drevené výrobky je dôležité, aby bola plocha vášho povrchu hladká a bez dier, priehlbín alebo iných hrubých povrchových nečistôt. Keď je to hotové a ste pripravení naniesť lepidlo Gorilla, uistite sa, že ste na jeden alebo obidva príslušné povrchy nanesli veľké množstvo lepidla, aby ste dosiahli čo najsilnejšiu priľnavosť. Toto lepidlo sa dá tiež pomerne ľahko vyčistiť vlhkou handričkou alebo v prípade potreby zbrúsiť. Po zaschnutí zanecháva lepidlo Gorilla na vašich projektoch neviditeľnú základnú líniu, takže sú celistvé a profesionálne. Lepidlá Gorilla sa dodávajú v širokej škále veľkostí a lepiacich produktov. Vďaka tomu je to jednoduchá voľba pri lepení vašich projektov z MDF.

Cenovo najdostupnejšie lepidlo na MDF: Lepidlo na drevo ELMER'S Carpenter'S Wood Glue Max

Tesárske lepidlo na drevo Elmers je v súčasnosti jediná kombinácia vodovzdorného a moriteľného lepidla na drevo na trhu. Ich lepidlo bolo vyrobené tak, aby odolávalo plesniam, teplu a hubám, takže je ideálne aj na práce v suteréne alebo kúpeľni. Toto profesionálne stolárske lepidlo na drevo kombinuje vo svojom zložení skutočné drevené vlákna, vďaka čomu je schopné poskytnúť vynikajúcu kontaktnú pevnosť a bonus v podobe morenia, takže je skvelé na projekty v interiéri aj exteriéri.

Ďalšou výhodou lepidiel Elmer's je, že ich lepidlá sú netoxické, nemajú silný zápach a tiež sa dajú ľahko utierať alebo brúsiť. Tieto lepidlá na MDF majú tiež hustejšiu konzistenciu, vďaka čomu sú univerzálne aj na iné projekty okolo domu. V prípade potreby sa dajú zriediť na požadovanú konzistenciu pomocou trochy vody. Lepidlá Elmer's sú rýchloschnúce a po nanesení majú čas na montáž 10 minút. Rovnako ako pri iných podobných projektoch sa pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúča čas vytvrdzovania 24 hodín.

Tak to máte, toto sú tri najlepšie odporúčania na lepidlo na MDF. Či už vykonávate práce v interiéri alebo exteriéri, údržbu kúpeľne alebo lepenie MDF políc, tieto lepidlá na drevo budú najlepším lepidlom na danú prácu. Dúfame, že teraz máte jasnú predstavu o materiáli projektu a lepidle, ktoré bude najlepšie fungovať pri montáži vašich MDF a iných drevárskych projektov.

lepidlo na mdf

Často kladené otázky

Aké je najlepšie lepidlo na spoje MDF?

Lepidlá na báze vody a PVA sú najlepšou voľbou pri práci konkrétne s drevom MDF. Je to preto, že vodná báza umožňuje drevu trochu napučať a lepšie absorbovať lepidlo, ako aj to, že váš projekt je odolný voči vode. PVA lepidlá sa tiež dobre používajú, pretože sú cenovo dostupné, ľahko sa používajú a väčšina z nich nie je toxická.

Prečo sa mi lepidlo na MDF dosky nechce prilepiť k drevu?

Ak váš povrch nebol pred pridaním lepidla prebrúsený alebo utretý, môže to byť príčinou. Ak sa na povrchu nachádzajú nečistoty, prach alebo iné jemné materiály, ktoré bránia lepidlu v správnom priľnutí k drevu, potom budete musieť pred pokračovaním v práci plochu obrúsiť alebo utrieť.

Prečo je čistenie lepidla dôležité?

Väčšina lepidiel na MDF dosky sa nedá farbiť, čo znamená, že akékoľvek zvyšky lepidla zanechajú na vašom hotovom projekte nevzhľadné stopy a hrubú štruktúru. Preto je vždy dôležité zaobstarať si lepidlo na drevo, ktoré sa dá po zaschnutí utrieť alebo prebrúsiť. Vašou najlepšou voľbou by bolo použiť také, ktoré nie je farbiteľné a ponúkne prirodzenejší, bezšvový povrch.

Môže sa lepidlo MDF použiť na pripevnenie vašej dosky na stenu?

Ak sa chcete vyhnúť vŕtaniu dier do steny pri montáži políc, najjednoduchším riešením je použiť PVA lepidlo alebo lepidlo na vodnej báze, ktoré bude držať čo najpevnejšie. Jednoducho naneste zvolené lepidlo na zadnú stranu dosky MDF alebo inej drevenej varianty a odložte ju. Potom pridajte trochu lepidla na plochu steny, ktorú chcete prilepiť. Teraz pripevnite a podržte poličku na stene približne minútu alebo dve, aby ste ju nechali stuhnúť (to závisí od zvoleného lepidla). A voilá! Za menej ako päť minút máte ľahko vytvorenú poličku.

Pri práci s týmto typom materiálu budete potrebovať najlepšie lepidlo na MDF, pretože všetky typy projektov s ním si vyžadujú lepidlo. Postupujte podľa nášho sprievodcu a odporúčaní vyššie uvedených výrobkov a určite skončíte s tým najlepším výrobkom pre vaše potreby!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.