Najlepšie lepidlá na nylon

Nylon je mimoriadne obľúbený materiál, ktorý sa používa v rôznych priemyselných odvetviach. Veľkým dôvodom jeho popularity je jeho pevnosť! To však neznamená, že nylon sa nezlomí. Niekedy sa tak stane. Rozhodnúť sa opraviť rozbitý nylonový predmet namiesto toho, aby ste ho vyhodili, je skvelý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a znečistenie plastmi. Lepenie nylonu je možné. Výber správneho lepidla však vašu opravu ovplyvní alebo zničí. V tomto článku sa pozrieme na povahu nylonu a predstavíme vám niektoré z najlepších lepidiel na nylon. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o najlepších lepidlách na nylon!

Čo je to nylon?

Nylon je termín používaný na zoskupenie radu syntetických polymérov, ktoré sa vyrábajú z polyamidov. Nylon je termoplast. Termoplasty sú poddajné, keď sa na ne pôsobí teplom, a keď sa ochladia, stvrdnú. Nylon sa môže formovať do látky, fólie, ako aj do pevných trojrozmerných tvarov. Vďaka tomu je taký univerzálny. Nylon sa používa vo všetkých oblastiach, od obalov na potraviny a odevov až po podlahové krytiny a lisované časti automobilov.

Nylonový turistický výstroj

Pôvod

Začiatkom 30. rokov 20. storočia Dr. Wallace H. Carothers a jeho tím v spoločnosti Dupont vyvinuli vôbec prvé 100 % syntetické vlákno. Názov prototypu bol "vlákno 15,24 cm - 15,24 cm . Vzniklo chemickou reakciou medzi látkami nachádzajúcimi sa v uhlí a rope.

Uhlie a ropa vyrábajú nylon

Tekutý nylon sa potom vytláčal do tenkých vlákien na výrobu nylonovej tkaniny. Toto vlákno sa ukázalo byť lacnejšie na výrobu ako hodváb a bolo odolné voči pokrčeniu a plesniam. V roku 1935 bol nylon patentovaný a v Seaforde v štáte Delaware bola postavená továreň na výrobu nylonu.

Nylon ako produkt ropy a uhlia

Vzostup

Nylon sa prvýkrát komerčne objavil v podobe zubnej kefky s nylonovými štetinami, ktorá bola uvedená na trh v roku 1938. O niečo neskôr, v roku 1940, boli verejnosti sprístupnené nylonové pančuchy. Tohto vynálezu sa v prvom roku predalo viac ako 63 miliónov párov. Nylon potom ovládol celý svet. Počas druhej svetovej vojny sa používal pri výrobe padákov, palivových nádrží lietadiel, nepriestrelných viest a šnúrok do topánok.

Prvé nylonové štetiny zubnej kefky

Moderný zázrak

Nylon má dobrú odolnosť proti oderu a je mimoriadne pevný. Je tiež odolný voči chemikáliám a pružný pri teplotných výkyvoch. Nylon sa taví pri vysokej teplote, čo z neho robí dobrú voľbu pre vstrekované diely do vozidiel. Vďaka tomu sa stal aj obľúbenou voľbou pre priemyselné aplikácie, ako je vystužovanie automobilových pneumatík a v niektorých prípadoch náhrada mäkkých kovov. Vďaka svojej elasticite sa stal veľmi obľúbeným pri výrobe odevov. Okrem toho sa ľahko perie a rýchlo schne!

Nylonová stanová tkanina

Najlepšie lepidlá na nylon

Výber lepidla na nylon nie je jednoduchý. Nylon sa s bežnými lepidlami nehrá dobre z dôvodov, ktorým sa budeme venovať neskôr v tomto článku. Pri nylone je nevyhnutné vybrať správne lepidlo. Aby sme vás nasmerovali správnym smerom, vytvorili sme krátky zoznam najlepších lepidiel na nylon. Ten by mal zúžiť možnosti, aby ste sa mohli úspešne pustiť do lepenia nylonu! Čítajte ďalej a dozviete sa o najlepších lepidlách na nylon!

Najlepšie lepidlo na plasty na nylon: JB WELD Plastic Bonder: najlepšie lepidlo na nylon

JB Weld je dôveryhodná značka vo svete lepidiel. JB Weld Plastic Bonder je dvojzložkové lepidlo, ktoré dobre funguje pri lepení termoplastov, ako je nylon. Dodáva sa v praktickej injekčnej striekačke, ktorá sa dá opakovane uzatvárať! Lepidlo Plastic Bonder sa ľahko mieša a tuhne už za 15 minút. Po vytvrdnutí má toto lepidlo pevnosť v ťahu viac ako 3000 PSI. Je to veľmi univerzálne lepidlo a ponúka najpevnejší spoj zo všetkých svojich konkurentov! Ak hľadáte ideálne nylonové lepidlo, vyberte si správne. Vyberte si JB Weld Plastic Bonder!

Najlepšia súprava horúceho lepidla na lepenie nylonu: GORILLA GLUE Pištoľ na horúce lepidlo v plnej veľkosti a 45 lepiacich tyčiniek

Ďalšou dôveryhodnou značkou vo svete lepidiel je Gorilla Glue! Lepidlo Gorilla je najznámejšie vďaka svojmu superlepidlu, ale jeho horúce lepidlo by sa nemalo prehliadať. Horúce lepidlo je ideálne na lepenie termoplastov, ako je nylon, a lepidlo Gorilla Glue ponúka vynikajúci spoj! Tieto lepiace tyčinky sú odolné voči nárazom, vodotesné a ideálne do interiéru aj exteriéru! Lepiaca pištoľ sa dodáva s presnou tryskou a pohodlnou spúšťou a rukoväťou. Jej dvojité nastavenie teploty vám poskytuje maximálnu kontrolu. S touto sadou lepiacich pištolí budete na dobrej ceste k úspešnému lepeniu nylonu!

Sprievodca lepením nylonu

Vzhľadom na rozšírenosť nylonových predmetov v domácnosti môže nastať čas, keď budete potrebovať vykonať opravy lepením nylonu na nylon. Môže vzniknúť potreba lepidla na nylonové tkaniny alebo univerzálneho lepidla na nylon. Každý, kto sa pokúšal lepiť nylon, potvrdí, že nylon sa s bežnými lepidlami dobre nelepí. Je to spôsobené povahou nylonu.

Nylon je odolný voči vode

Nylon má hydrofóbne vlastnosti, čo znamená, že odpudzuje vodu podobne ako mastný alebo olejový povrch. Polypropylén a HDPE sú príkladmi ďalších plastov, ktoré sú hydrofóbne. Tieto plasty sa ťažko lepia štandardnými lepidlami. Existujú však metódy na dosiahnutie správnej priľnavosti pri lepení nylonu na nylon alebo nylonu na oceľ.

Plášte do dažďa vyrobené z nylonu

Vzhľadom na klzkú hydrofóbnu povahu nylonu sa odporúča použiť hrubý brúsny papier na kľúčovanie alebo zdrsnenie nylonu. Tým sa dosiahne profil povrchu, ktorý umožní lepidlu, aby sa zahryzlo a držalo. Uistite sa, že na lepených plochách nie sú mastnoty, oleje ani nečistoty. To tiež podporí priľnavosť lepidla.

Padáková nylonová tkanina

Lepenie nylonu na nylon

Na odstránenie nečistôt môžete použiť alkoholový tampón alebo mydlo na riad a teplú vodu. Pri lepení nylonu na nylon sa dobre osvedčuje voľba plastového lepidla podobného plastovému tmelu. Je to preto, že chemickou cestou roztaví povrch nylonu. Keď stuhne, v podstate zvarí nylonové časti dohromady, čím sa vytvorí mimoriadne odolný spoj. Uistite sa, že oba nylonové povrchy sú zbavené nečistôt, mastnoty alebo špiny.

Nylonové nákupné tašky

Ďalej možno budete musieť zmiešať dvojzložkové lepidlo na zváranie plastov. Tým sa lepidlo aktivuje. Teraz naneste lepidlo na nylonové povrchy, stlačte ich k sebe a nechajte lepidlo stuhnúť. Tieto typy lepidiel zvyčajne vytvrdnú v priebehu niekoľkých minút, ale vytvrdnutie môže trvať až hodinu. Uvedomte si, že čas potrebný na vytvrdnutie ovplyvňuje klíma. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je vždy najlepšie riadiť sa pokynmi výrobcu. V závislosti od tvaru nylonového dielu môže byť potrebné použiť svorky na upevnenie dielov počas vytvrdzovania lepidla.

Dvojdielny zvar pre nylon

Ďalšou skvelou metódou lepenia nylonu na nylon je použitie horúceho lepidla. Nylon je termoplast, čo znamená, že ho možno zahrievať a tvarovať. Keď vyschne, opäť stvrdne bez toho, aby došlo k jeho degradácii. Nanesením horúceho lepidla na nylon sa nylon roztaví a spojí sa s jeho povrchom. Keď nylon a lepidlo vychladnú, vytvoria pevné spojenie. Využitie termoplastických vlastností nylonu a voľba horúceho lepidla je skvelý spôsob, ako dosiahnuť dlhotrvajúci spoj medzi nylonovými dielmi!

Lepidlo za tepla na nylon

Lepenie nylonu na kov

Lepenie nylonu na kov nie je také jednoduché ako lepenie nylonu na nylon. Kyanoakrylát (superlepidlo) nemusí byť najlepším nylonovým lepidlom. Na vytvrdnutie totiž potrebuje vlhkosť a nylon je hydrofóbny! Kyanoakrylát sa však dobre lepí na kov! Metódou, ako to obísť, je použitie kyanoakrylátu v kombinácii s lepidlom na plasty.

Lepidlo na nylon

Najprv vytvorte na nylonovom povrchu vrstvu lepidla na plastický cement a nechajte ho vytvrdnúť. Potom môžete kov prilepiť k vrstve vytvrdnutého plastocementového lepidla. Aby ste zaistili tesné priľnutie, naneste na kov aj nylon lepidlo na plastický tmel, stlačte ich k sebe a roztiahnite od seba. Po zaschnutí plastického cementu môžete na plastický cement naniesť kyanoakrylátové lepidlo a diely opäť stlačiť k sebe.

Môže sa to zdať ako príliš veľká námaha, ale použitie kyanoakrylátu priamo na nylon sa neodporúča. Spoj pravdepodobne predčasne zlyhá. Uistite sa, že povrch kovu a nylonu je čistý a zbavený nečistôt, a čas schnutia si pozrite podľa pokynov výrobcu.

Nylonový vojenský opasok

Lepenie nylonu na drevo

Lepenie dreva na nylon si tiež bude vyžadovať podobný postup, pretože lepidlo na plastický cement na drevo nepriľne. Najprv naneste na drevo veľkú vrstvu lepidla na drevo a nechajte ho zaschnúť. Potom budete musieť naniesť plastické cementové lepidlo na nylon a pritlačiť ho k zaschnutému lepidlu na drevo.

Možno budete musieť drevo a nylon zovrieť, aby ste zabezpečili správne priľnutie. Ako alternatívu môžete namiesto lepidla na drevo použiť kyanoakrylát. Pred nanesením lepidla na plastický cement na nylon naneste na drevo vrstvu kyanoakrylátu a nechajte ho zaschnúť. Aby boli výsledky čo najlepšie, stlačte diely k sebe a zovrite ich.

Svorka na nylon a drevo

Tipy a triky

  • Pri lepení nylonu sa vždy uistite, že sú diely čisté a zbavené mastnoty a olejov. Odporúča sa, aby ste povrch nylonu zdrsnili pomocou brúsneho papiera. Pomôže to lepidlu pri lepení. Oceľová vlna je prijateľnou náhradou brúsneho papiera.
  • Nepoužívajte žiadne iné lepidlo ako horúce lepidlo alebo plastový cement. Je to preto, že povaha nylonu sťažuje lepenie iných lepidiel. Ďalšou možnosťou lepenia nylonu je silikónové lepidlo na tesnenie. Zvyčajne sa používa v stavebníctve, ale dobre sa lepí aj na nylon!
  • Používanie svoriek na udržanie projektu na mieste je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť nešťastiam. V závislosti od veľkosti nylonových dielov môžete použiť buď gumičky, alebo drevárske svorky. Pomocou nich udržíte nylonové diely na mieste, kým lepidlo stuhne.
  • Pri práci s plastovým cementom alebo horúcim lepidlom je najlepšie riadiť sa pokynmi výrobcu týkajúcimi sa času vytvrdzovania. Tieto časy používajte ako orientačné, pretože tieto časy budú ovplyvnené podnebím vašej konkrétnej oblasti.

Nylon je všade! Niekedy ho treba opraviť! Lepidlo je zvyčajne v domácnostiach bežnou možnosťou opravy, ale pokiaľ ide o najlepšie lepidlo na nylon, musíte si uvedomiť, že nie všetky lepidlá na nylone držia. Kyanoakrylát môže byť veľmi silné lepidlo, ale nie je ideálne pre nylon. Dôvodom je klzký hydrofóbny povrch nylonu. Najlepším lepidlom na lepenie nylonu na nylon je plastový cement. Ak potrebujete nylon prilepiť na kov, budete musieť na kov vytvoriť vrstvu kyanoakrylátu predtým, ako nylon prilepíte na kov pomocou plastického cementu.

Často kladené otázky

Ako prilepiť nylon na nylon?

Plastový zvar je najlepšie lepidlo na lepenie nylonu na nylon. Funguje tak, že chemicky roztaví povrch nylonu. Pri vytvrdzovaní vytvára mimoriadne pevný zvar, vďaka čomu je ideálnym lepidlom na termoplasty, ako je nylon.

Môžem lepiť nylon horúcim lepidlom?

Horúce lepidlo je ďalšou skvelou možnosťou pre termoplasty, ako je nylon. Zatiaľ čo väčšina iných lepidiel sa na nylon dobre nelepí, horúce lepidlo roztaví povrch a po vychladnutí vytvorí pevný spoj. Horúce lepidlo je ideálne pre pevný nylon aj nylonovú tkaninu.

Prečo sa nylon ťažko lepí?

Nylon je hydrofóbny termoplast, ktorý má mimoriadne klzké, vodu odpudzujúce vlastnosti. Na dotyk sa môže zdať takmer mastný, čo nepodporuje priľnavosť. Práve z týchto dôvodov povrch nylonu neponúka ideálny povrch na priľnutie väčšiny lepidiel.

Ako lepiť nylon na drevo?

Lepenie nylonu na drevo si bude vyžadovať lepidlo na drevo aj lepidlo na plastický cement. Na drevo naneste vrstvu lepidla na drevo, nechajte ho zaschnúť a potom na nylon naneste plastický cement a oba materiály k sebe pritlačte.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.