Ako používať lepidlo na penu

Najlepšie lepidlo na penu

Penové materiály sa vyskytujú takmer v každej časti nášho každodenného života a každý z nás sa niekedy stretne s problémom, ako lepiť penu. Otázka, ako používať lepidlo na penu, nemá jednoduchú odpoveď, pretože existuje mnoho rôznych druhov peny a lepidla. Peny sa vyrábajú z rôznorodých plastov a konkrétny typ, ktorý máte v úmysle lepiť, si bude vyžadovať špecifický typ lepidla na peny. V tomto článku preskúmame rôzne typy penových lepidiel a vysvetlíme, ako ich používať.

Aké sú rôzne typy penových lepidiel?

Pena je takmer všade; v čalúnení pohoviek a čiel postelí, vo vankúšoch alebo jadrách nárazníkov automobilov. Slúži ako tepelná izolácia, izolácia proti kročajovému hluku a obalový materiál. Každá z týchto funkcií si vyžaduje iný typ peny. Existuje mnoho rôznych typov vrátane peny s dreveným uhlím, vysokou hustotou, latexovej, pamäťovej, suchej rýchlej, lux, polyuretánovej a peny s uzavretými bunkami. Pozrime sa na každý z týchto typov pien trochu podrobnejšie.

Druhy lepidla na penovú hmotu pre remeselníkov

Uhlíkové peny

Tento typ peny je neuveriteľne rozmanitý a určite ste sa s ním už stretli vo svojom každodennom živote. Pri nákupe a skladovaní elektroniky, ako sú počítače, fotoaparáty a zbrane, sa stretnete s tým, že puzdrá sú vystlané uhlíkovou penou.

Často sa používa aj na prepravu, zvukovú izoláciu a balenie.

Peny s vysokou hustotou

Táto priemyselná pena, ktorá sa zvyčajne používa v matracoch, pohovkách, vankúšoch, lodiach a kempingovom vybavení, je strednej kvality. Ak chcete opraviť pohovku alebo akúkoľvek inú nábytkovú penu, potom je pravdepodobné, že budete musieť nájsť lepidlo, ktoré je vhodné pre tento typ peny.

Najlepšie možnosti lepidla na penu

Rýchlo schnúce peny

Pri vonkajších predmetoch, ktoré majú penovú filtráciu alebo výplň, zvyčajne zistíte, že sú vyrobené zo suchej rýchloschnúcej peny. Táto pena neabsorbuje vodu a nehnije ani sa na nej netvoria plesne a huby.

Štruktúra otvorených buniek je veľmi pružná a vztlaková.

Pamäťové peny

Luxusné postele a vankúše, ktoré sa prispôsobia vášmu tvaru a počas spánku podopierajú každú časť vášho tela, sú vyrobené z pamäťovej peny. Táto vysokokvalitná pena bola pôvodne vyvinutá na sedenie v raketoplánoch.

Lepidlo z pamäťovej peny

Latexové peny

Zatiaľ čo peny s vysokou hustotou sa zvyčajne používajú najmä v nábytku nižšej kvality, latexová pena sa zvyčajne používa vo výrobkoch vyššej triedy.

Špičkové vankúše, podušky a matrace sa často vyrábajú z tejto dlhotrvajúcej a nealergizujúcej peny.

Peny Lux

Rovnako ako suchá rýchla pena, aj pena lux je veľmi vztlaková. Používa sa na matrace a nábytok vyššej kvality, táto pena má veľmi dlhú životnosť.

Lepidlo na penu

Polyuretánové peny

Táto priemyselná pena patrí medzi peny s najnižšou kvalitou a zvykne sa používať najmä na balenie, psie pelechy, výplne, kostýmy a matracové poťahy. Ak sa táto pena používa na nábytok, čoskoro sa začnú vytvárať prepadové oblasti od tlaku.

Toto opotrebenie sa časom nevráti do pôvodnej podoby.

Peny s uzavretými bunkami

Ak pracujete s podložkami na cvičenie, mechanickými obloženiami boxov, krytmi na vírivky a aeróbnymi zariadeniami, ktoré sa zaoberajú vysokými nárazmi, potom máte zvyčajne do činenia s penou s uzavretými bunkami. Táto biologicky nerozložiteľná a vodu neabsorbujúca pena má vysokú pevnosť v ťahu a pláva.

Športové lepidlo na penovú podložku

Sprievodca najlepším lepidlom na penu

Ako už iste viete, existuje mnoho rôznych typov peny a typ lepidla, ktoré potrebujete, sa bude líšiť v závislosti od vašej aplikácie. Tu sme zhromaždili naše tri najlepšie odporúčania pre lepidlá na penu. Každé z týchto troch odporúčaných penových lepidiel má inú formu a vyžaduje si odlišné spôsoby aplikácie. Tieto metódy uvedieme v nasledujúcej časti.

Lepidlo na čalúnnickú penu

Najlepšie lepidlo na penu v spreji: 3M Penové lepidlo v spreji Fast

Lepidlá v spreji sú skutočne univerzálne, a preto sú vhodné nielen na lepenie peny, ale aj na lepenie mnohých iných materiálov. Navyše, lepidlo v spreji je rovnako vhodné na obzvlášť veľké plochy ako aj na malé podklady. Jednoduchá aplikácia prakticky stlačením tlačidla šetrí používateľovi veľa času a námahy.

Lepidlá v spreji sú vhodné aj na lepenie rôznych materiálov. Nie je teda problém lepiť penu na drevo alebo aj na GFK, betón či rôzne kovy. Aerosóly obsiahnuté v lepidle v spreji zabezpečujú dokonalé rozloženie lepidla. Upozorňujeme na čas vzplanutia, ktorý je v závislosti od výrobcu niekoľko minút.

Najlepšie penové lepidlo: BEACON Hold The Foam

Špeciálne lepidlá na peny sú také, ktoré boli špeciálne vyvinuté na spájanie pien. Vo všeobecnosti sú vhodné pre mnoho rôznych druhov peny. Najmä v čalúnnickom sektore sa často používajú, ale aj v hobby a remeselníckom sektore. Ak chcete použiť špeciálne lepidlo na penu, odporúčame vám použiť lepidlo na penovú gumu BEACON. To ponúka mnoho výhod, ktoré využijete najmä pri lepení penovej gumy.

Najlepší kontaktný cement na penu: WELDWOOD Original Kontaktný cement na penu

Kontaktné lepidlo je obzvlášť pevný typ lepidla, ktorý vytvára veľmi pružné spoje. S kontaktným lepidlom nie je problém ani spájanie rôznych materiálov. Preto, ak chcete lepiť napríklad penu na drevo, mali by ste použiť takéto lepidlo na penovú gumu. Môžeme vám odporučiť lepidlo na penovú hmotu od spoločnosti Weldwood, ktoré bolo pôvodne určené pre čalúnnický priemysel. Kontaktný cement Weldwood sa dodáva v praktickej plechovke a ponúka mnoho výhod.

Sprievodca aplikáciou rôznych foriem penového lepidla

Penové lepidlo sa používa všade tam, kde sa musí pena trvalo a trvale upevniť. Môžu to byť napríklad tepelnoizolačné dosky v stenách alebo aj stropoch domov. Na takéto aplikácie sa často odporúča špeciálne protipožiarne lepidlo, najmä ak ide o budovu školy, nemocnice alebo materskej školy. K dispozícii sú aj špeciálne akustické peny, ktoré ponúkajú mimoriadne vysokú úroveň zvukovej izolácie.

ako zlepiť penu

Ak sa majú textílie lepiť na penu, možno použiť striekané alebo roztierané lepidlá. Je dôležité naniesť veľmi tenkú vrstvu lepidla, aby sa zabránilo vzniku nevzhľadných škvŕn na textíliách. Rovnaký typ lepidla je ideálny aj vtedy, ak chcete lepiť penu na penu. V prípadoch, keď je potrebné silné lepenie, dôrazne odporúčame montážne lepidlo. Tie môžete použiť, ak potrebujete zlepiť ťažké penové dosky na veľkej ploche.

Príprava povrchu

Pri lepení akéhokoľvek materiálu je nevyhnutná príprava povrchu. V prvom rade by mali byť zbavené všetkých nečistôt. Dôkladne odstráňte nečistoty, prach a zvyšky oleja a mastnoty. To sa týka aj mastnoty z prstov! Po očistení sa nedotýkajte lepených povrchov holými prstami, ale použite jednorazové rukavice. Podklady by mali byť tiež úplne suché.

Najprv na nenápadnej a malej ploche vyskúšajte, či použitá pena drží lepidlo. Až potom by sa malo vykonať skutočné lepenie.

Použitie lepidla v spreji

Aplikácia lepidla v spreji je naozaj hračka. Najprv sa povrchy dôkladne očistia a v prípade potreby, v závislosti od materiálu, zdrsnia. Potom sa lepidlo v spreji jednoducho nastrieka na podklady a dbá sa na to, aby bolo nanesené tenko, ale rovnomerne.

lepidlo na penu

Lepidlo v spreji zvyčajne funguje metódou kontaktného lepenia; to znamená, že sa nanáša z oboch strán. K dispozícii sú však aj také, ktoré sa nanášajú len na jednu stranu. Nastriekajte lepidlo na celý povrch zo vzdialenosti približne 25 cm. Potom oba podklady spojte a v prípade potreby ich zafixujte. Upevnenie nie je nevyhnutné, pretože lepidlo veľmi rýchlo priľne

Použitie kontaktného lepidla

Kontaktné lepidlo sa, ako už názov napovedá, aplikuje pomocou procesu kontaktného lepenia. To znamená, že lepidlo sa nanáša tenko, ale rovnomerne na obe strany. Potom je potrebné dodržať určitý čas odleptania, ktorý závisí od pokynov výrobcu. Zvyčajne je to približne desať minút. Keď je lepidlo suché, môžete veľmi silným tlakom spojiť oba podklady. Fixácia zvyčajne nie je potrebná. Dbajte na presnosť, pretože chyby sa nedajú dodatočne opraviť.

Túto metódu lepenia by ste mali najprv vyskúšať na nenápadných miestach, aby ste sa vyhli chybám.

Použitie penového lepidla

Penové lepidlá sa zvyčajne nanášajú štetcom. Niektoré typy sa môžu nanášať aj pomocou striekacej pištole, čím sa zároveň dosiahne mimoriadne jemná, ale aj rovnomerná aplikácia. Potom sa oba podklady spoja vysokým tlakom a prípadne zafixujú.

lepidlo na penu

Tipy a triky, ako zlepiť penu

  • Pri lepení penovej gumy treba dbať na to, aby bola pena porézna a vysoko nasiakavá alebo pevná a nenasiakavá alebo málo nasiakavá. V závislosti od materiálu sa musí použiť iné lepidlo.
  • Pri lepení penovej gumy je dôležitý aj tvar: Keďže pena je pružná, existujú tvary, ktoré sa lepia obzvlášť ťažko. Zvyčajne ide o veľmi veľké penové dosky.
  • Pri veľmi malých tvaroch niekedy stačí obojstranná lepiaca páska alebo horúce lepidlo, najmä ak ide len o dočasné lepenie. Ak však lepenie musí vydržať väčšie zaťaženie, vždy sa odporúča použiť špeciálne lepidlo na penu.

Horúce lepidlo na penovú gumu

  • Ak ste milovníkom hlasnej hudby, môžete urobiť susedom službu a odhlučniť svoju hudobnú miestnosť umiestnením penových pyramídových panelov na steny. Najlepšie sa to dá urobiť pomocou lepidla v spreji, pretože každá pyramídová doska má pomerne veľkú plochu.
  • Po očistení sa na plochy nanesie lepidlo a tie sa vysokým tlakom spoja. Potom sa v závislosti od druhu použitého lepidla na určitý čas zafixujú.
  • Lepidlo je lepšie nechať zaschnúť o niečo dlhšie, ako je uvedené. Tým sa uistíte, že ste na bezpečnej strane a predídete tomu, aby sa vaša ťažká práca rozpadla.

Pri všetkých dostupných typoch peny a rôznych penových lepidiel môže byť trochu komplikované vedieť, kde začať. Po prečítaní tohto článku by ste mali mať všetky vedomosti a zručnosti potrebné na to, aby ste mohli ľahko a s istotou opraviť celý rad rôznych penových predmetov.

Často kladené otázky

Aké je najlepšie použitie epoxidových penových lepidiel?

Ak chcete lepiť penu, môžete v zásade použiť aj lepidlo na báze epoxidovej živice. To sa skladá z dvoch zložiek, ktoré pri spojení navzájom reagujú. Výsledkom je mimoriadne odolný a trvalý spoj. Táto skutočnosť je však v prípade lepenia peny obzvlášť nevýhodná, pretože veľmi vysoká pevnosť použitého lepidla môže pri vysokom zaťažení alebo rýchlom pohybe spôsobiť roztrhnutie peny. Preto je lepšie použiť špeciálne navrhnuté lepidlo na penu.

Ako používate samolepiace penové fólie?

Ak chcete penou obložiť veľké plochy, napríklad ako akustickú alebo tepelnú izoláciu v domoch, môžete použiť samolepiace penové dosky. V súčasnosti je v obchode k dispozícii obrovský sortiment takýchto samolepiacich penových panelov. Takéto panely fungujú pomocou lepiacej fólie na zadnej strane. Stačí odlepiť ochrannú fóliu na vrchnej strane a pripevniť dosky. Predtým je samozrejme potrebné očistiť lepiaci povrch druhého podkladu od všetkých nečistôt, prachu, oleja a zvyškov mastnoty, aby sa zlepšila priľnavosť.

Ako odstrániť lepidlo z peny?

Ak chcete odstrániť lepidlo z peny, odporúčame použiť teplovzdušný fén. Materiál rovnomerne zahrejte a opatrne odstráňte lepidlo. Dávajte však pozor na výpary, ktoré sa pri tomto procese uvoľňujú! V záujme vašej osobnej bezpečnosti noste dýchaciu masku a ochranné okuliare. Ak je to možné, pracujte vonku alebo na dobre vetranom pracovisku.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.